به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
با یک پدر معتاد چه کنیم

با یک پدر معتاد چه کنیم ؟

ما همیشه تحت تاثیر خانواده ای که در آن بزرگ شده ایم، هستیم. به جز عوامل ژنتیکی شرایط رفتاری و اجتماعی خانواده نیز بر آینده ما تاثیر گذار است. رفتارهای والدین ما و اصول اخلاقی آن ها رفتار ما را نیز شکل می دهد. اعتیاد یکی از سخت ترین شرایطی است که ممکن است هر خانواده ای تجربه کند. به همین دلیل فرزندان خانواده به محض این که متوجه اعتیاد پدرشان می شوند از خودشان می پرسند با یک پدر معتاد چه کنیم .

این تاثیرات می تواند آینده یک کودک یا نوجوان را برای همیشه نابود کند. همه افراد خانواده به عنوان مهم ترین افرادی که یک پدر معتاد دارند باید سوال کنند که با یک پدر معتاد چه کنیم و به دنبال جواب مناسبی برای آن باشند. در این مقاله می خواهیم به بررسی اثرات اعتیاد والدین وروش های مواجه شدن با این مشکل بپردازیم:

 

اعتیاد پدر یا مادر چه تاثیری بر فرزندان دارد؟

همه کودکان باید بدانند که مصرف مواد مخدر یک رفتار طبیعی نیست. این رفتار ممکن است به دلایل مختلف توسط پدر و مادر شان انجام شود. آن ها باید بپرسند با یک پدر معتاد چه کنیم و به دنبال راه های جلوگیری از آسیب های این رفتار باشند. از جمله مهم ترین مشکلاتی که فرزندان والدین معتاد ممکن است تجربه کنند عبارتند از:

1- افت تحصیلی و مشکلات در مدرسه

2- اعتماد به نفس پایین و مشکلات مربوط به آن

3- مشکلات احساسی و رفتاری در مواجهه با هم سالان

4- ریسک بالای ابتلا به افسردگی و اضطراب

5- مصرف الکل و مواد مخدر

 

مواجهه با پدر معتاد

با یک پدر معتاد چه کنیم ؟

اگر شما جزو افرادی هستید که والدین معتاد داریم و شاهد مصرف مواد مخدر توسط پدرتان هستید، یکی از بزرگترین دغدغه های زندگی تان این است که با یک پدر معتاد چه کنیم . شما باید بدانید که برای پیدا کردن جواب سوال تان باید راه طولانی را پشت سر بگذارید. در چنین شرایطی راهکارهای مهمی برای این که با یک پدر معتاد چه کنیم وجود دارد:

 

1- درباره مواد مخدر اطلاعات کسب کنید.

برای دانستن این موضوع که با یک پدر معتاد چه کنیم ، باید در ابتدا با اثرات مواد مخدر آشنا شوید. شما به عنوان کسی که با مادر معتاد یا پدر معتاد مواجه هستید باید بدانید که مواد مخدر اثرهای جسمی و روانی دارد. اتفاقاتی مانند عصبی شدن، پرخاشگری، کم تحمل شدن از جمله آسیب های روحی مصرف مواد مخدر است. شما برای پاسخ دادن به این سوال که با یک پدر معتاد چه کنیم می توانید از روش های مختلفی اطلاعات کسب کنید.

نکته مهم این است که باید منبع اطلاعاتی تان موثق باشد. سایت هایی مانند مراکز مشاوره معتبر، سایت های اینترنتی دانشگاه های علوم پزشکی و منابع اطلاعاتی دولتی و رسمی مکان مناسبی برای بدست آوردن اطلاعات است. مراجعه کردن به سایت های نامعتبر ممکن است به جای این که به شما کمک کند، راه حل های نامناسبی در برابرتان قرار دهد. (When Daddy is an addict – how your addiction affects the children)

 

 

2- روش های مختلف درمان را بشناسید.

امروزه به اعتیاد به عنوان یک بیماری نگاه می شود. به همین دلیل روش های مختلفی برای این که با یک پدر معتاد چه کنیم وجود دارد. گروه های درمانی، دارو درمانی، کمپ های ترک اعتیاد و درمان های ترکیبی روش های مختلف درمان است که وجود دارد.

شما وقتی می پرسید با یک پدر معتاد چه کنیم باید روش های درمان را بشناسید و مناسب ترین روش درمانی را برای والدین معتاد خود در پیش بگیرید.

 

3- به مشاور مراجعه کنید.

بدون هیچ ترسی مشکل تان را با مشاور در میان بگذارید. مشاور به ما کمک می کند تا بدانیک که با یک پدر معتاد چه کنیم . او بر اساس اصول روانشناسی و تجربه بالینی که دارد به شما برای حل مشکل تان کمک می کند. مشاور راهکارهای منطقی و اصولی به شما پیشنهاد می کند و به شما در گرفتن بهترین تصمیم کمک می کند.

باید توجه داشته باشید که در چنین شرایطی نمی توانید با افراد دیگری در این باره صحبت کنید. تجربه های شخصی افراد ممکن است در شرایط خاصی اتفاق افتاده باشد. در مواجهه با والدین معتاد، مراجعه یک مشاور باتجربه و قابل اعتماد به شما کمک زیادی می کند.

 

مراجعه به مشاور

4- با والدین تان صحبت کنید.

با پدر یا مادرتان که درگیر اعتیاد است صحبت کنید. صحبت کردن یکی از بهترین راهکارهایی که می توانید در پیش بگیرد. پرسیدن مدوام این که با یک پدر معتاد چه کنیم به شما کمکی نخواهد کرد. صحبت کردن بهترین مسیری است که می توانید با آن اقدام کنید.

در مورد جنبه های مختلف اعتیاد با عضوی از خانواده تان که مواد مخدر مصرف می کند صحبت کنید. به او درباره نگرانی هایتان بگویید و راهکارهایی که شناخته اید را با او در میان بگذارید. یکی از عوامل مهمی که افراد را به سمت مصرف مواد مخدر سوق می دهد نداشتن پشتیبان عاطفی است. شخصی که مواد مخدر مصرف می کند اگر متوجه شود که شما پیگیر او هستید از خودش واکنش نشان می دهد و برای درمان اقدام می کند.

این مقاله هم بخوانید  درمان افراد عصبی

یکی از عوارض اعتیاد بی حوصلگی است. پیشنهاد می کنم در این مورد حتما مقاله درمان بی حوصلگی و بی حالی را مطالعه کنید.

 

5- پدرتان را تشویق کنید که برای درمان اقدام کند.

در برخورد با پدر معتاد و سوال با یک پدر معتاد چه کار کنیم پس از این که با پدر معتاد خود یا مادر معتاد خود صحبت کردید آن ها را تشویق کنید تا کمک بگیرند. شما می توانید به آن ها مشاورهای خوبی که می شناسید را معرفی کنید. در واقع مسئله اصلی این است که در پدر یا مادرتان که با اعتیاد درگیر است این احساس را ایجاد کنید که خودش به دنبال درمان برود.

اکثر کسانی که به زور اطرافیان شان سعی کرده اندن مواد مخدر را ترک کنند موفق نبوده اند. در واقع خود شخص باید نسبت به مشکلاتی که برای خودش و کسانی که دوست شان دارد ایجاد کرده آگاه شود. سپس به این فکر بیفتد که برای پایان دادن به این مشکلات باید چکار کند. فرد باید خودش بخواهد تا بتواند اعتیاد را کنار بگذارد.

 

6- با او در مورد عوارض اعتیاد صحبت کنید.

بسیاری از افرادی که درگیر مصرف مواد مخدر هستند از عوارض شدیدی که ممکن است برای شان ایجاد شود بی خبر اند. شما به عنوان کسی که با سوال با یک پدر معتاد چه کنیم درگیر شده و پاسخ های تقریبا مناسبی برای آن پیدا کرده است وظیفه دارید با پدرتان صحبت کنید.

او باید بداند که شما و سایر اعضای خانواده بر اثر اعتیاد او در چه شرایطی قرار دارید و با چه خطراتی رو به رو هستید. هم چنین اگر بداند که وجهه اجتماعی اش با اعتیاد خراب شده احتمالا به دنبال درمان برود. نکته مهمی که باید رعایت کنید این است که نباید دید از بالا به پایین داشته باشید.

اعتیاد نوعی اختلال رفتاری است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. شخصی که درگیر مصرف مواد مخدر است خود به تنهایی استرس های زیادی را تجربه می کند. این که شما مدام او را تحقیر کنید یا با لحن بدی با والدین معتاد خود صحبت کنید باعث می شود که نتوانید به آن ها کمک کنید.

یکی از مشکلاتی که به دنبال اعتیاد اتفاق می افتد، اعتیاد فرد است. برای آشنا شدن بیشتر توصیه می کنم حتما مقاله با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم را مطالعه کنید.

 

7- خانه را ترک کنید.

این راهکار تنها در صورتی می تواند مناسب باشد که ببینید ماندن در خانه ممکن است به شما آسیب جدی برساند. این مورد بیشتر در خانواده هایی دیده می شود که فرزند با پدر یا مادر خود تنها زندگی می کند. اگر شما از جمله افرادی هستید که قبلا آزار روحی یا جسمی دیده اید نباید خودتان را به خطر بیندازید.

احتملا در ضمن روندی که برای فهمیدن این که با یک پدر معتاد چه کنیم، طی کرده اید به این نتیجه رسیده اید که افرادی که مواد مخدر به خصوص مواد روانگردان مصرف می کنند، در بعضی اوقات کنترلی روی رفتارهایشان ندارند. بنابریان ممکن است به شما آسیب برسانند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد والدینی که فرزندان آن ها به دلیل اعتیاد آن ها را ترک کرده اند به دنبال راهی برای ترک کردن اعتیاد رفته اند.

در واقع اگر شما آن ها را ترک کنید احتمالا باعث می شود که تلنگر محکمی به آن ها بخورد و به دنبال درمان مشکل خود بروند. البته باید توجه کنید که هنگامی که دارید پدرتان را ترک می کنید باید از فردی یا سازمان هایی که در این رابطه فعالیت می کنند برای درمان و پیگیری وضعیت او کمک بگیرید. ممکن است فردی که دچار اعتیاد است به خود آسیب جدی برساند.

 

نتیجه گیری:

کنار آمدن با این موضوع که پدر شما مواد مخدر مصرف می کند موضوع بسیار سختی است. در چنین مراحلی شما باید بدانید که ابتدا باید از خودتان بپرسید با یک پدر معتاد چه کنیم . این سوال به شما کمک می کند تا شرایط را بهتر درک کنید.

کنار آمدن با اعتیاد، در هر خانواده ای شکل متفاوتی دارد و به رفتار شما و نوع تربیت شما بستگی دارد. در مواجهه با این مشکل اصلا نباید حس کنید که تنها هستید. باید تمام تمرکزتان را به جای مسائل حاشیه ای بر روی مشکل بگذارید تا بتوانید راه حل مناسبی پیدا کنید.

منابع:

www.taborgroup.ie

www.verywellmind.com

4.6/5 - (378 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

85 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
شهلا
2 ماه قبل

من خیلی حالم بده پدرم از وقتی یادمه معتاد بود اما به جز اینکه از ما دایم پول میخواست ضرر دیگه ای به من نزده بود چند بار من و مادرم واسه ترکش اقدام کردیم و بستری شد اما بی فایده بود تا اینکه مادرم از پدرم خیانت دید و دیگه نتونست تحمل کنه و جدا شد و منم که اون موقع ۲۱ سالم بود ترجیح دادم با مادرم زندگی کنم و با پدرم قطع ارتباط کنم چون امیدی بهش نداشتم و از اینکه دایم پول میخواست خسته شده بودم و تصمیم به مهاجرت گرفتم و کلا از پدرم بی خبر بودم الان ۱۰ سال از اون زمان میگذره و من امروز بهم مادربزرگم خبر داد که پدرم دو سال پیش فوت کرده و من عذاب وجدان خیلی بدی گرفتم که چرا کلا ازش بیخبر بودم با خانواده پدرم ارتباط داشتم اما نمیدونم چرا تا امروز قضیه فوت بابام رو بهم نگفته بودن .بنظرتون من مقصرم؟

فاطمه
1 ماه قبل
پاسخ به  شهلا

دعا کن پدر منم بمیره خسته ام ازش دلم برای مادرم میسوزه. کاش پدرم میمرد لامصب کلی عمر کرده روحیه ندارم مادرم ناراحتی اعصاب گرفته و دارو مصرف میکنه از پدرم میترسیم خدا مرگش بده. برا من دعا کن

آرمان
1 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه

خدا بهت عمر بده و پدرتو به راه راست هدایت کنه .
یک زندگی آرام و موفق را برات آرزومندم .
پیشنهاد میکنم با مادرت باش ، و پدرتو ترک کن .

فاطمه
23 روز قبل
پاسخ به  آرمان

من متاهل هستم و همسرم نمیپذیره مادرم بیاد پیش ما. اون تنها مونده با مردی که نه خرجی میده وحشی هست و بی شعور تنها مونده فقط خدا رو داریم. داداشام نمیزارن شکایت کنیم نه خودشون دستی میرسونن بی کس تر از ما دیگه هست؟ هیچ کس رو نداریم

یه ادم خسته و تنها
17 روز قبل
پاسخ به  فاطمه

هیچ وقت همچین حرفی نزن پدر من ۹ سال زندان بود منم بچه بودم ( الان ۱۴ سالمه) بعد که اومد معتاد شده بود هر کاری کردیم خوب نشد الهی بمیرم براش که چقدر سختی کشید ۱۹ روز پیش توی بیمارستان فوت شد هممون کلی عذاب وجدان گرفتیم که چرا نتونستیم ترکش بدیم و منی که جمع سالهایی که پیشش بودم به پنج سالم نمیکشید یه دختر بابایی که وابسته بود به پدرش ببین تا هست میگی کاش بمیره و حتی شاید بخوای زنگ بزنی پلیس ببرتش اما وقتی که رفت تازه میفهمی که وای وقتی که بود به هر بدیم که بود . بود اما وقتی بره اون داغه رو دلت میمونه اون حسرتا اون شب تا صبح گریه کردنا 🥀🖤😭

زهرا
3 ماه قبل

پدر من یک معتاد است که فقط دنبال رفیق باز یه هیچ جا ما رو نمیبره
دارم از دستش روانی میشم
حالم ازش بهم میخوره هر روز آرزو ی مرگ براش و میکنم
مگه ما چه گناهی کردیم که با ید پدرمون همچین ادمای باشن

سعید
4 ماه قبل

پدری که ولش میکنی میره بیرون
ابرو نذاشته برام
حتی ازدواجم رو به خاطرش بهم زدم چون مجبور شدم خرج خونه زندگیش رو بدم.پدری که با جهیزیه و سیسمونی دختراش کاری نداشت
پدری که حتی مسئول یه زندگی نمیتونه باشه باید سرش رو بزاره زمین بمیره و یا یه تکه طناب بخره و خودش رو اویزون کنه
الانم گورش رو مثل همیشه گم کرده رفته معلوم نیست کجا
بخدا اگر جرم نبود تا الان میکشتمش
در این حد خشم دارم ازش
باعث نابودیه من شده این ادم

سعید ملکی
4 ماه قبل

من حاضرم بدم پدرم رو تکه تکه کنن تا راحت بشم و بگن مرد و گور به گور شد
پدری که از وقتی یادمه معتاد بود و من مجبور بودم از زندگی و اینده و پیشرفتم بزنم تا مسیولیتش رو گردن بگیرم

بی نام
5 ماه قبل

سلام من 19 سالمه و بابام 38 سالشه که سالی که من به دنیا اومدم مواد میکشه من که الان دانشگاه میرم کلی سعی واسه درسام کردم الان بخاطر بابام که محتاده برام اتفاق پیش اومده و تو کنکور قبول شدم اما باز برای تحقیق قبول نشدم خواستم بگم من دختر خوبی ام این همه سعی کردم اما بخاطر اعتیاد بابام قبول نشدم
پدرهای گرامی از جانتان که بیزارید حداقل آینده فرزندانتان را خراب نکنید اونا هنوز جوانن کلی آرزو دارن

Ava
8 ماه قبل

من۱۸سالمه پدرم ۵۳ سالشه فکر میکنم ۵باری رفته کمپ وبعدش چندماه پاک مونده ودوباره مصرف کرده من دیگه هیچ امیدی بهش ندارم فقط میخوام ازدستش خلاص بشم ازش متنفرم زندگیمونو سیاه کرده ومن دچار افسردگی وطرحواره هستم وبرادرمم چهار سال پیش خودکشی کردفقط میخوام دیگه نبینمش اززندگیم بره بیرون خودش عینه خیالش نیست چه بلایی سرما آورده تواون انباری که برادرم خودشو کشت مواد مصرف میکنه فقط میخوام بمیره مادرمم افسردست مجبوره کار کنه که خرجمونو بده میخوایم از پدرم شکایت کنیم دوستان من فقط میخوام بگم اگه کسیو دارین که مواد مصرف میکنه وهرچقدرم که باهاش حرف میزنینو میبرینش کمپ اما عوض نمیشه دیگه امیدی بهش نداشته باشین چون عمرو وقت خودتونو تلف میکنین شما مجبور نیستین به پاسون بسوزین فقط فاصله بگیرین ازشون

الناز
3 ماه قبل
پاسخ به  Ava

سلام ، من دخترم و همچین شرایطی رو دارم بنظرت یه دختر چطور میتونه از این شرایط فرار کنه؟

مجید
2 ماه قبل
پاسخ به  الناز

درد اینه که چون توانایی مالی برا جدا شدن ندارن مجبورن بسوزن

رسول
1 ماه قبل
پاسخ به  Ava

ای خدا یه همچین چیزی که میگی الان پدرم منم همین جوریه ننی دونم باهاش چیکارکنم 8ماهه منو مادرمو خواهرامو ازخونه انداخت بیرون تو زمستون.به یه بدبختی یه خونه گرفتم الانم خونه قبلی رو همه وسایلارو فروخته ادرسمونو پیدا کرده میاد فحاشی میکنه که بخاطر شماست من اینجوریم 25سال هست که اعتیاد به شیشه و کریستال داره.بیشتر موقع ها فکرمیکنم تنها راهی که ازش خلاص بشم اینکه خودکشی کنم

یاس
1 ماه قبل
پاسخ به  Ava

سلام دوشت عزیز خدا بهت صبربده منم ی برادر ابله دارم ۵ بار بردیم کمپ ترک دادیم باز اومده دو روز نشده کشیده پیرامون کرده خسته شدیم ازش

افسرده
11 ماه قبل

من بابام قبلا به ندرت سیگار میکشید مدونه ک من میدونم به همین خاطر با دایی های عوضیم میشنه جدیدا تریاک میکشه سرهنگ سپاه هم هست
ولی بیچاره بعد مصرف هم به من احترام میزاره
چیکار کنم دلم براش خیلی میسوزه نمیدونم مامانم میدونه یا نه
خانواده مادریم قلیونی و تریاکی ان بابام فقط سیگار میکشید چیکار کنم بر گرده به همون دو هفته ای ی نخ سیگار

Seta
10 ماه قبل
پاسخ به  افسرده

اسمتو نزار افسرده این چه کاریه دختر یا پسر(:

مهتاب
11 ماه قبل

17 سالمه و چندین سال پدرم معتاد بود، اما امسال خیلی شدید شده بود و به شدت شکاک و تازگی ها دست بزن هم پیدا کرده بود و رسما زندگیمون کلش دعوا و غم بود و هست،
راستش پدر من خیلی خیلی آدم خوبی بود و چشم پاک و حتی مشروبم مصرف نمی‌کرد اما 30 سال قبل دچار اعتیاد شد…
خلاصه که ما امروز بردیمش مرکز ترک اعتیاد فقط دلم میخواد خوب شه یا حداقل بهتر شه
بنظرتون امکان داره اونجا اتفاق بدی واسش بیوفته؟ خدایی نکرده چیزیش بشه؟من میترسم از اینکه دیگه نبینمش خدایی نکرده 😭
این مدت خیلی بد بود و واقعا دلم میخواد خوب شه و برگرده😭💔

یک انسان 369
1 سال قبل

من چند سالیه میدونم بابام تریاکیه اما اون نمیدونه که من میدونم از پارسال خیلی خسته شدم نشسته بود توی حال که من رفتم پیش کمدش و با شامم جاشو پیدا کردم و شکوندمش و جاش یه یاداشت گزاشتم بابام که فهمید خیلی ناراحت شد و پیش مادرم گریه کرد و ته چندین ماه رفتار خوبی داشت و ترک کرده بود تا زمانی که برای یک ماه خونه خالی بود وقتی برگشتیم متوجه شدم دوباره برگشته ایندفعه خیلی ناراحت شدم امروز داشتم میرفتم حمام که روی پام تریاک دیدم از رو زمین چسبیده بود بوش که کردم چنان عصبی شدم که منتظرم پدر بیاد خونه تا باهاش سنگامو وا بکنمو نشونش بدم که چه چیزی در درونم میگزره خواهش میکنم دختر و پسرایی که تو این وضعیت قرار دارن راحت از این مسعله نگزرن و برن باهاشون حرف بزنن اونا ضعیفن ولی شما باید شحامت و قدرتشو داشته باشین و حالشونو جا بیارید باش که حرف زدم بقیشو براتون میگم

زهرا
3 ماه قبل
پاسخ به  یک انسان 369

پدر من یک معتاد است که دنبال زنا هستش خدا نسل این طور پدرا رو بزنه
مادرم از دستش نا راحتی قلبی داره
منم از دستش تمام تنم درد میکنه
همه جا داره ابرو ی ما رو میبره
حالم ازش بهم میخوره

آیناز
1 سال قبل

سلام من الان ۱۳ سالم هست بابام هرجا که میریم خیلی سر درد میشه وقتی هم خوب میشه سوار ماشین میشه وسری میره یه بار که بابای بابام مریضشد رفتیم یزد سردرد شد وقتی داشتیم بر میکشتیم اصلا نای رانندگی نداشت رسیدیم خونهی مانان مامانم اونجا کرفت خوابید بیدار نشد نه غذا نه آب ونه دستشویی میرفت وقتی سر دردش بهتر شد بلند شد رفت از توی ماشین به چیزی برداره وقتی اومد من بهش غذا بردم دیدم یا جیز دستشه یه جیزی مثل نی و یه پلاستیکی که توش تریاک بود وقتی من وارد اوتاق شدم دیدم سری قایمش کرد و امروز هم رفتیم پیاده روی میخواستم بکم ولی نتونستم میتر سیدم اا اومدم بگم زیر زاتوم خا لی میشد

گیج و سردر گم
1 سال قبل

سلام ی مدت کوتاه هست که بابام معتاد هسته و تریاک مصرف میکند و خیلی ما رو دوست داره ولی نمیتونم با این مسئله کنار بیام به نظرتون قهر کردن و رفتن از خونه میتونه تاثیر گزار باشه یا نه؟

کفشدوزک
1 سال قبل

شاید

نمیدونم
1 سال قبل

سلام پدر منم هم درست همین حالته

بیچاره
5 ماه قبل

منم پدرم‌ همینطوره

فاطمه
1 سال قبل

زندگی با فرد معتاد خیلی سخته. کسی که از بیرون میبینه نمیتونه درک کنه به ماها چی میگذره. فقط خودمون از درد خودمون خبر داریم. از شنیدن کوچک ترین صدایی از پدرم وحشت همه وجودم رو میگیره. از یه معاشرت نرمال عاجزه. یه آدم مریض بددهن شکاک که از صبح که بیدار میشه تا شب کاری جز داد زدن و اذیت کردن بلد نیست.

Last edited 1 سال قبل by فاطمه
امیر
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

پدر منم همینه کاریش نمیشه کرد

کفشدوزک
1 سال قبل
پاسخ به  امیر

منم زندگی با پدر معتاد سخته

افسانه
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

هرروز ارزوی مرگشو دارم.زندگیمو سیاه کرد‌.هیچ وقت نتونستم مثل دخترای هم سن و سالم زندگی کنم‌‌.همش افسرده م.کاش بمیرن افراد معتاد

مائده
1 سال قبل
پاسخ به  افسانه

بعضی وقتا خودمم همین حرف رو به خودم میزنم

معصومه
6 ماه قبل
پاسخ به  افسانه

چقدر ماهایی که تو این شرایط هستیم حرفامون شبیه هم😭

رسول
1 ماه قبل
پاسخ به  معصومه

همیشه فکر میکردم فقط پدر من اینجوری الان که میبینم تنها نیستم

مائده
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

پدر منم همین جوریه

...
5 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه

قبلاً فکر میکردم فقط زندگی من اینطوریه
به من اجازه تحصیل نمیده وختایی که مواد نداشته باشه دیونه میشه میاد میگه نباید درس بخونی بری سرکار که مثلاً بدهکاری پول مواد منو در بیاری ولی من اصلا به حرفاش اهمیت نمیدن شما هم به همچین اشغال هایی اهمیت ندین

بینام
3 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه

همه اینا ب کنار اون ترس و وحشتی ک تا ابد تو دلمونه چی:)

رسول
1 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه

منم خسته شدم پدرم همین جوریه بااین که از خونه رفتم ولش کردم هنوز میاد محل کارم فحاشی وتهدیدم میکنه

زندگی فرداش قشنگ تره :)
1 سال قبل

بابام 25 ساله معتاد بوده و خودم 18 سالمه
من نیومدم اینجا گلگی کنم و ناراحت باشم چون خیلی وقت پیشا غصه هامو خوردم
دوماه ترک کرده خودش خاست ترک کنه هرجا میره میگه بخاطر دخترام ترک کردم دوماهه حالم خوبه دوماهه خوشحالم دوماهه هرجا میرم شکر میکنم دوماه از شدت خوشحالی گاهی گریه میکنم دوماهه…
میترسم فقط میترسم باز برگرده
خاستم بگم هیچوقت ناامید نشین ممکنه شماهم بهترین روزای زندگیتون هنوز نرسیده باشه صبر کنین فقط صبر کنین🙂

Last edited 1 سال قبل by زندگی فرداش قشنگ تره :)
Arian
1 سال قبل

سلام پدر من ۲ ساله که ترک کرده ولی دوباره امروز شروع کرد به مصرف من دیگه واقعا نمیدونم چیکار کنم و بعد خونه رو ترک کردم

Parsa
3 ماه قبل
پاسخ به  Arian

بابای منم ۲سال پاک بود دوباره امروز مصرف کرد.
من فقط بخواطر مامانم موندم وگرنه خودکشی میکردم❤

غمگین
7 ماه قبل

منم پدرم ۲ ماهه ترک کرده اما ۳ روز ک دوباره شروع کرده خسته شدم از بس ک غصه خوردم چندین‌بار بخاطر من ترک کرده اما دوباره شروع کرده دیگه نمیدونم چیکار کنم

...
5 ماه قبل

تو شانس اینو تو زندگی داشتی پس بپرسم بدون ماهرو اصلا آدم حساب نمیکنه که بخواد بخاطر ما ترک کنه تازه از ما حالش بهم میخوره

محمد
1 سال قبل

سلام من محمد. ۱۶ سالمه. از وقتی که من به دنیا اومدم. حتی قبل تر یعنی ۴ سال قبل ترش پدرم یک فرد معتاد بود. دارم دیونه میشم. فحاشی میکنه. مادرم رو کتک میزد. توی سر مادرم یه بار میخ کرد دستش رو با چاقو زخم کرد مادرمو خیلی کتک میزد . از هم جدا شدن. دوباره بعد از چهار سال رفته سراغ
مواد میره روی سر پوشت بوم. مواد می‌کشه هر کار میکنیم فایده نداره. انقدر مشاوره رفتیم. کمپ ترک اعتیاد هم بردیمش. اما فایده نداره دارم دیونه میشم
دلم میخواد از خونه فرار کنم و از اونجا تو میتونم دور بشم. بعد از سال پدرم دوباره ازدواج کردم و الان یه بچه دیگه توی خونمونه برادرم تازه ۳ سالشه. داریم زجر میکشیم. سرکار نمیره. رفیقاشو میاره خونه. نامادریمو خیلی کتک میزنه از وقتی همه فهمیدن دارم روانی میشم. پیش هرکس میرم. بهم میگن پدرت معتاده. اخه یه بچه سه ساله با یه پسر ۱۶ ساله چه گناهی کردن. توروخدا کمکم کنید بس که باهاش رفتار مناسب کردیم. هیچی بهش نگفتیم بیشتر میره سکت مواد کوفتی تا ساعت ۱۲ شب بیداره بعدش می‌خوابه تا ساعت پنج بعد از ظهر وقتی هم بیدار میشه دغدغه ش. فقط اون کوفتی مواده که بره بالا. مثلا یه کاری داره. داریم روانی میشم. میترسم دوباره زندگیمون نابود بشه. اخه من چه گناهی کردم. یه زن و یه بچه چه گناهی کردن ما بدبختیم. الان دوساله همه میدونن داره مصرف میکنه 😭🥲

Maryam
3 ماه قبل
پاسخ به  محمد

سلام
پدر منم همین علائم و داره دقیقا هیمن علائم
نزدیک به ۶ بار تو کمپ بوده و تا یادمه از ۸ سالگی دست به مواد هست که هست
و مادر بیچارم خرج مارو میده
همه هم میدونن مصرف داره دیگه آبرو برامون نزاشته الان که ۱۷ سال از عمرم گذشته هیچ وقت نتونستم مثل همسن و سال های خودم رفتار کنم یا شاد باشم

زهرا
3 ماه قبل
پاسخ به  محمد

ببین همه ما این مشکلات رو داریم
همه ی ما این زجر رو کشیدیم
همیشه به خودت بگو که حتما یه حکمتی داره
همیشه با خودت تکرار کن که من تنها نیستم هزاران نفر مثل من و حتی بد تر از من هستن
فقط به خودت امید بده 🙂

زینب
1 سال قبل

الان ۱۶ سالمه . ۵ سالم بود یکروز بابام رفت برام از یه مغازه خوراکی بگیره که من کنار اون خوراکیا یه نخ سیگار دیدم تو ماشین بودم داد زدم گفتم مامان مامان بابا سیگار دستشه بعد مامانم نگاه کرد مکث کرد هیچی نگفت بعد بابام گفت نهه من که سیگار ندارم این شکلاته تو دستم (سریع گذاشت جیبش) مامانمم گفت اشتباه دیدی! منم هیچی نگفتم گفتم باشه این از این. کلاس چهارم بودم ده سالم بود یک روز خونه مامانجونم بودیم مامانم داشت درمورد بابام و مواد مخدر و اینا با مامانمو خالم حرف می‌زد و مامانم میگف ترک کرده و قول داده دیگه نکشه و .. اصلا هواسشون نبود ک من هستم نمیدونم شایدم هواسشون بوداما من همون موقع جوری رفتار میکردم انگار هیچکدوم ا زحرفاشونو نمیشنوم مثلا داشتم با پسر خاله چند ماهم بازی می‌کردم. اون روز فهمیدم بابام معتاده اما میگفتم تا با چشم خودم نبینم باورم نمیشه و باورم هم نشد! تا سال بعد یا کمتر بود فکر کنم که بابام کف سالن خونمون خوابیده بود بعد هرچی مامانم صداش میزد بلند نمیشد انگار مرده بود بعد زنگ زدیم اورژانس اومدن بردنش بیمارستان خیلی ترسیده بودم گریه میکردم نمیدونستم داستان از چی قراره مامانم با بابام رفت منم تنها موندم خونه بعد داییم اومد دنبالم رفتم خونشون بعد ک زنگ زدم مامانم گفتم چی شد و اینا ب طور نامحسوسی گفت سکته کرده بود الانم خوبه!(نگو که این سکته کردنش مال مصرف مواد مخدر بوده، من اینو اونموقع نمیدونستم به تازگی فهمیدم) پارسال بود که خونه مامانجونم بودیم بابامم تو اتاق مثلا خواب من رفتم صداش بزنم برای شام دیدم بلند نمیشه ترسیدم صدای بقیه زدم اومدن همه ترسیده بودن زنگ زدم اورژانس تا موقعی که میومد بابام به هوش اومد ولی جوری بود انگار داشت جون میداد خیلی حالش بد بود کبود بود نفسش بالا نمیومد مامانجونم سرشو گذاشت تو کنارش بعد بابام سر شونه مامانجونمو گرفت فشار داد میگم که داشت جون میداد اصلا:) اورژانس اومد بردنش پرسیدن ک تا حالا این اتفاق افتاده همسایه مامانجونم ک پرستار بود گفت چند سال پیش آره 🙂 ماهممون خونه مامانجون بودیم همسایه مامانجونم گفت احتمالا یه چیزی خورده بود این:( اونجا ذره ذره وجودم آب شد رفتم دسشویی کلی اشک ریختم فهمیدم ک چند سال پیشم به خاطر همین بوده:)! اما میدونین باز به معتاد بودنش شک داشتم با اینکه هر دوستی و اینام داشت معتاد بود اما من بازم باور نمیکردم به هیچکس نمیگفتم ک فهمیدم ،ی رازی بود ک تو قلبم دفن بود ی چند وقتی گذشت تو یه دعوایی ک مامان بابام میکردن مامانم ا دهنش پرید و یه چیزی درمورد معتاد بودن بابام بهش داشت میگفت منم بودم! فهمیدم دیگه ذره ذره وجودم آب شد بازم به هیچکس نگفتم! دلم میخواست ا یکی حرف بزنم سرمو بزارم رو پای یکی کلی گریه کنم اما بهش نگم ک چیشده به همه دوستام پیام دادم که وقت داری میخوام بیام پیشت هیچکس جواب نداد گذشت و گذشت تا چند روز پیش البته این بینابین تو بحثشون یه چیزیایی می‌پروندو اخلاق بابامم ک گواه همه چیز بود چند روز پیش رفتم تو انباری تو حیاط دیدم بو یه چیزی میاد همینجوری دست کردم تو لایه قالی دیدم یه پلاستیک کوچیکه ک توش یه چیز قهوه ای رنگه بوش کردم دیدم کل بو به خاطر همین بود برداشتمش آوردم تو اتاق قایمش کردم نمیدونستم چی بود رفتم سرچ کردمو اینا دیدم تریاکه همه عوارض و ایناشم خوندم ک دیگه مطمعن شدم بابام یه فرد معتاده بعد بابام اومد خونه من تو اتاق بودم ک شنیدم داشت برا خودش میگفت هرچی داشتم رفتت و از اینا.. اخلاقش به شدت گنده یه بار خوبه یه بارم خیلی بد تو این ۱۷ سالی ک با مامانم زندگی کرده خیلی اذیتش کرده شاهد تمام دعوا و بحثشون بودم میدیدم که مامانم داره آب میشه اما هیچوقت هیچکاری از دستم بر نمیومد و نمیاد بیشتر از همه دلم به خاطر مامانم میسوزه خیلی دلم میسوزه واسش خیلی و حالا نمیدونم که مامانمم میدونه ک داره میکشه باز یا نه تو این ی هفته ای ک فهمیدم هرچی امتحان دادم خراب کردم! روحیم داغون شده اما به روی خودم نمیارم اصلا. تو این یک هفته هرموقع چشمم ب بابام میوفته آب میشم اوضاع طوریه ک هم داره درسای من لطمه میزنه و هم دوست دارم ب بابام کمک کنم هرروز شاهد رفتنش تو انباری هستم حتی همین چند دقیقه پیش ک دیدم چراغ انباری روشنه رفتم تو حیاط بابام تا صدای درو شنید با ی پلاستیک تو دستش اومد بیرون ا کنار انباری ک رد شدم بوی تریاک میومد مثلا رفتم دسشویی بعد اومدم تو بابامم اومد تو بعدش اومدم تو اتاق اونم دوباره رفت تو انباری و همین الان اومد تو خونه:) دارم عذاب میکشم:) دلم میخواد با یه نفر به صورت حضوری حرف بزنم ک بدونم یک ساعت بعد میمیره:) اصلا حاضر نیستم ک به بابام بگم چون ازش بدم میاد و به مامانمم نمیگم جون دلم میسوزه براش

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  زینب

سلام دوست عزیز خب طبیعتاً شرایط سختی دارید، اما مسئله مهم ناراحتی، دلیل ناراحتی و … شماست که کاملا باید بررسی بشه.
پیشنهاد میکنم حتما به مشاور فردی مراجعه کنید تا این موضوع بررسی بشه و باری که روی دوشتون هست کمتر بشه.

فاطمه
1 سال قبل
پاسخ به  زینب

عزیزم منم دقیقا شرایط تو رو دارم. منم خیلی دلم برای مامانم میسوزه. مریض شده و خیلی اذیت میشه. خیلی بهش فکر کردم که چیکار میتونم بکنم تا حداقل از نظر روحی اذیت نشم نتیجه ای نداشت. ماها زندگیمون سخته و چاره ای هم نداریم. امیدوارم موفق باشی.

ابوالفضل حیدری
1 سال قبل

سلام من ابوالفضل هستم ، یه پسر بد بخت . از وقتی که یادم میاد بابام معتاد به هروئین و شیشه بوده . پدر من در حالت عادی خیلی خوبه ولی وقتی شیشه میزنه به همه چیزو همه کس مشکوک میشه واسه مواد هر کاری می‌کنه حتی یکی از کارهای درسیمو برداشت فویلشو کند که هروین بکشه یه بارم ترک کرد ولی بعد یه هفته دوباره رفت سراغش

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل

سلام دوست عزیز با شماره ۱۲۳ تماس بفرمایید

.......
1 سال قبل

منم کاملا مثل نوین☹️

Last edited 1 سال قبل by .......
بدبخت بیچاره
1 سال قبل

وقتی شراب ریخت رو به من کرد و گفت میخوری عرفان جون خیلی مست شده بود

بدبخت بیچاره
1 سال قبل

سلام من عرفان هستم ۱۳ سالم هست من موندم چی کار کنم بااین زندگی پدرم از قبل از این که من به دنیا بیام معتاد بود یعنی ۲ سال بعد از ازدواج با مادرم معتاد شد از وقتی که ۱۰ سالم شد بابام منو به زور وادار میکنه که براش کوفتی هاشو آماده کنم همه مورد هایی که شما دارید منم دارم تازه بیشتر از شما بد بخت ترین پسر روی زمین هستم بابام مامانم رو طلاق داد بابا به غیر از مواد مورد های دیگه ای هم داره مثل دوست دختر بازی شراب خوری یک بار سر سفره ناهار شراب آورده بود داشت جلو چشم هام میخورد خیلی مست شده بود همش چرت پرت میگفت و می‌خندید و یک لیوان شراب ریخت

اسیر سرنوشت
5 ماه قبل

تو باید پدر تو برای همیشه ترک کنی
و بری دنبال زندگی خودت

رها
2 سال قبل

میشه کمکم کنید؟؟
پدرم خیلی خوبه اما وقتی این کوفتی رو می‌کشه عوض میشه یک آدم بد اخلاق یک آدم که همش فوش میده اما وقتی به حالت عادیش بر میگرده اینجوری نیست
خسته شدمم میریم بیرون
بیرونمون زهرمار میشه
چند تا دوست معتاد هم داره
از بچگی تا الان دعوا های زیادی بین مامان و بابام رخ داده کار طلاق هم پیش رفتن اما اگه من نبودم الان طلاق می‌گرفتن
واقعا چرا من هستم
چرا انقدر مامانم باید سختی بکشه
چرا بابای خوبم می‌کشه و کلا اخلاقش عوض میشه
واقعا چرا
چیکار کنم
میترسم از اینکه آرزوهام همه چیم به باد برن میترسم از اینکه رو روحیم تاثیر بزارههه
هر موقع هم خواستم به بابام بگم ترک کن اهمیت نمیداد

بدون نام
1 سال قبل
پاسخ به  رها

وقتی من ۸سالم بود بابا کبگیر را دخ می کرد تو پای من میچسپان

Last edited 1 سال قبل by بدون نام
مهدی
1 سال قبل
پاسخ به  بدون نام

وقتی ۱۳ سالم بود پدرم یه زنجیر کلفت انداخت دور گردنم یه قفلم زد انقدر تنگ بود داشتم خفه میشدم میخواست ببندتم که نرم بیرون اونروز از مدرسه فرار کرده بودم به این دلیل با من این کارو کرد.

.......
1 سال قبل
پاسخ به  رها

ما همه مثل همیم ☹️منم شرایط تورو دارم

کفشدوزک
1 سال قبل
پاسخ به  .......

اره راست میگی

غمگین
7 ماه قبل
پاسخ به  رها

پدر منم خوبه اما وقتی میکشه با نابود کردن خودش ما رو هم نابود میکنه همش آدم های دورورم طعنه معتادی اونو بهمون میزنن پیش آدم های خوشبخت داریم بدبختی میکشیم همش غصه بخدا خسته شدم مادرم شکسته شده خدا معتادی واس هیچکس نیاره هیچ دختری مثل من زجر نکشه

زینب
2 سال قبل

سلام من چند ساله بابام مواد میکشه واقعا خسته شدیم مامانمم از این وضع راضی نیست
گاهی اوقات دعوا میکنن بابای من هر هفته سه بار میکشه وقتی این مواده کوفتی رو می‌کشه کلا تغییر می‌کنه خیلی بد میشه فوش میده نمیدونم چیکار کنم پدرم یک دوست معتاد هم داره نمیخام با اینجور افراد باشه هر چی بهش میگم گوش نمیده و وقتی این مواد کوفتی رو مصرف میکنه خیلی اخلاق ش تغییر می‌کنه لطفا برای ترک کردنش بگین چیکار کنم

تیم محتوا روان آرام
2 سال قبل
پاسخ به  زینب

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مواردی که فرمودید و دقیق تر درمورد پدرتون بررسی بشه راه های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارد که با بررسی و مشاور بهترین راه به شما پیشنهاد داده میشه برای موضوع پیشنهاد میشه به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کنید

بدبخت
2 سال قبل

من بد ترازهمتون هستم فردامیخوام خودموبکشم

بنیامین
4 ماه قبل
پاسخ به  بدبخت

این چه حرفیه من ۱۶ سالمه و از موقعی که یادم میاد بابام معتاد بود و هست چه میشه کرد باید یه جوری خودمونو قانع کنیم و یک راهی پیدا کنیم خیلی سخته داشتن پدر معتاد خیلی روی ادم تاثیر میزارا

Kourosh
2 سال قبل

سلام،من پدرم از وقتی که یادم میاد اعتیاد داشته من الان ۱۳ سال دارم من کل بچگیم با دعوا های پدر مادرم گذشت.
ما فکر می کردیم که بابام ترک کرده که من متوجه شدم که حتی یک هفته ام ترک نکرده دقیقا دو سال پیش بود که توی صندوق ماشینش ماری جوانا پیدا کردم پدرم خیلی ادم عصبی ای هستش اصلا راجب ترک نمی تونم صحبت کنم چون مطمئنم گردن نمی گیره نمی دونم به مادرم بگم یا نه من فقط بخاطر این به مادرم نگفتم که بچگی برادرمم مثل من الکی نره من زمانی که متوجه شدم فقط ۱۱ سالم بود واسه ی یه بچه ی یازده ساله خیلی سخته همیچین چیزی رو توی خودش نگه داره

امید دارم !
2 سال قبل

سلام پدرم از وقتی بچه بودم معتاد بوده تا الان که ۱۶ سالمه و یکی دوسالی بود که خوب شده بود ولی تازه متوجه شدم که پنهانی مصرف میکنه ( مطمئنم و دیدم)
مادرم ازش خبر نداره وگرنه طلاق میگیره ، من کلی آرزو دارم پدرم تازه خوب شده بود .
الان روزی دو سه میلیون کار میکنه ولی معتاد شده
اگه به مادرم بگم همه ی ارزوهام برباد میره اگه نگم اوضاع بدتر از این میشه و…
اصلا هم با پدرم راحت نیستم و امکان نداره در رابطه با ترک باهاش صحبت کنم چون مطمئنم ترکش نمیکنه
صد در صد اصلا ترکش نمیکنه و من این وسط موندم به مادرم بگم ( و تمام آرزوهامو برباد بدم ) یا این اوضاع رو همینطوری ادامه بدم ؟
ببینید بچه ها لطفا از ترک مواد صحبت نکنید چون امکان نداره فقط با دلیل بگید به مادرم بگم یا نگم چیکار کنم نظرتون چیه ؟
بچه ها من الکی این سایت نیومدم ممکنه مشورت های شما تصمیم و آینده ی منو تغییر بده لطفا جوابمو کامل بدید
و من چون امکان رفتن به مشاور ندارم امیدم به شماست دوستون دارم منتظرم جواب بدید.

رها
2 سال قبل
پاسخ به  امید دارم !

من خودم همسن توعم واقعا منم موندم چیکار کنم وقتی بابام مصرف می‌کنه اخلاقش از این رو میشه خیلی تغییر می‌کنه وقتی می‌کشه هزار تا فحش و بد بیراه میگه خسته شدم واقعا

هعی
2 سال قبل

من ی پدر معتاد دارم دیگه ازش خسته شدم حتی بدم میاد بش بگم بتبا ازش متنفرم دیگه دوستام میگن بیا باهم بریم پارک ولی متاسفانه بابای من خیلی … به دخترش میگه میخوای بدی دنبال جندگیت … دیگه خسته شدم دست بزنم داره هر روزم ارزوی هم مرگ خودم هم مرگ پدرم میکنم
تروخدا ی راه حلی بدید 😔

امید دارم !
2 سال قبل
پاسخ به  هعی

سلام خواهر
آیا برادر یا کسی رو دارید که بتونید از پدرتون جدا شید ؟
اصلا با پدرت در مورد ترک صحبت کردی ؟
چقدر کمکش کردی که ترکش کنه ؟
اگه اصلا امکان نداره که ترکش کنه تو و آرزوهات نباید قربانی یه انسان بی فکر و بی اراده بشه .
هرکاری که خودت میدونی درسته انجام بده
آرزوی مرگم نکن من موقعیتم چند برابر تو بده ولی امید دارم و مطمئنم موفق میشم چون اصلا دیگه برا پدرم ناراحت نیستم خیلی سعی کردم کمکش کنم ولی ۱۷ ساله که گوش نکرد
چند وقتی ترکش کرد ولی لیاقت زندگی پاک رو نداره منم خودمو قربانیش نمیکنم دنبال آرزوهام میرم
ببین اگه بشینی هیچ اتفاقی نمیفته یه کاری انجام بده .

بدبخت
2 سال قبل
پاسخ به  امید دارم !

شمانمیتونید درک کنین من حتی نمی تونم نگاش کنم 4 ساله نگاش نکردم

مینا
1 سال قبل
پاسخ به  بدبخت

بمیرم برات

روژین
2 سال قبل
پاسخ به  هعی

🥺منم پدرم اعتیاد داره ۱۶ ساله

پدر و مادرم هر روز دعوا دارن میخان از هم جدا شن

خسته
2 سال قبل

به خدا دیگه خسته شدم پدر من ۱۵ سال تو این اعتیاد گیر افتاده من ۱۵ سالم هست بخاطر بابام نمیتونم با کسی دوست بشم نمیتونم سرم را بالا ببرم دیگه خسته شدم

benyamin
2 سال قبل
پاسخ به  خسته

من 17سالمم داداش من از تو بدترم پدر بیگیرتم شیره مصرف مرکنه من افسرده شدم من تو یکشهر غرید انداخت فوش بد میگه خستم کمک کنید

بینام
1 سال قبل
پاسخ به  benyamin

من از همتون بدترم چون باپولی که از کارگری بدست میارم خرج سرسام آور اعتیاد پدرمو میدم و نتونستم برای زندگی خودم چیزی بخرم این وضعیت روز ب روز بدتر میشه وانگیره من برای زندگی صفر کاش زندگیم تموم بشه تا اینقدر شرمنده زنم نباشه

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره