به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان بی حوصلگی

درمان بی حوصلگی و بی حالی

بی حوصلگی یک احساس مشترک است. احساس عدم رضایت از فعالیت، یا عدم علاقه به آن می تواند منجر به بی حوصلگی شود. بی حوصلگی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که احساس انرژی می کنید اما جایی برای هدایت انرژی خود ندارید. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که در تمرکز روی یک کار مشکل داشته باشید. در این مقاله به حقایق بی حوصلگی و راه­ هایی برای درمان بی حوصلگی اشاره شده است:

درمان بی حوصلگی

بی حوصلگی در همه سنین رخ می دهد اما اغلب شکایتی شایع در بین کودکان و نوجوانان است. در بعضی موارد، وقتی از برخورد با افکار یا احساسات خود راحت نیستیم، ممکن است از بی حالی شکایت کنیم. درمان دارویی یا پزشکی برای بی حوصلگی وجود ندارد. ممکن است درمان بی حوصلگی منوط به درمان افسردگی باشد، با این حال روش هایی در سبک زندگی ما هستند که می توانند به کاهش و درمان بی حوصلگی کمک کنند.

علائم بی حوصلگی چیست؟

بی حوصلگی با یک احساس خالی و همچنین احساس ناامیدی از آن پوچی مشخص می شود. وقتی حوصله تان سر رفته باشد، ممکن است محدودیت توجه و عدم علاقه به اتفاقات اطراف خود داشته باشید. ممکن است احساس بی حسی، خستگی یا عصبانیت کنید.درمان بی حوصلگی زمانی صورت می گیرد که شما به خوبی بتوانید علل ایجاد آن را رفع نمایید.

تشخیص بی حوصلگی

بی حوصلگی یک واکنش طبیعی به برخی از موقعیت ها است. و در حالی که هیچ آزمایشی برای تشخیص خستگی وجود ندارد ، بی حوصلگی که برای مدت طولانی ادامه دارد یا به طور مکرر اتفاق می افتد، ممکن است نشانه افسردگی باشد.

علت بی حوصلگی چیست ؟

برای درمان بی حوصلگی و کسالت باید عوامل آن را دریابیم تا با کنترل عوامل، درمان را ساده تر کنیم. در بعضی موارد، بی حوصلگی ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • استراحت بدون کیفیت یا تغذیه نامناسب
 • سطح پایین تحریک ذهنی
 • عدم انتخاب یا کنترل فعالیت های روزمره
 • عدم وجود علایق تفریحی متنوع
 • درک ضعیف از زمان
 • از دست دادن علاقه به فعالیت ها
 • دستورالعمل های گیج کننده در کارها
 • ترس از اشتباه کردن
 • تکرار فعالیت برای مدت زمان بیش از حد
 • احساس عدم توانایی رویکردهای جدید برای فعالیت

درمان بی حوصلگی

 

چه کسانی به درمان بی حوصلگی احتیاج دارند؟

تقریباً هر کس گاهی خستگی و بی حالی را تجربه می کند. بعضی از گروه های سنی ممکن است بیشتر از دیگران درگیر این احساس بوده و نیاز به درمان بی حوصلگی داشته باشند. نوجوانان غالباً بی حوصلگی را تجربه می کنند. در حالی که به آن ها آزادی بیشتری داده شده است تا انتخاب کنند که با زمان خود چه کاری انجام دهند. عدم دانستن این که کجا باید تمرکز کرد، می تواند منجر به بی حالی و کسالت شود.

اما به طور کلی هر کس که در بسیاری از ساعت های روز احساس بی حوصلگی و کم حوصلگی می کند به درمان آن احتیاج دارد.

بی حوصلگی در کودکان

علائم بی حوصلگی و افسردگی گاهی اوقات مشابه است. برخی از کودکان نمی توانند احساسات خود را به اندازه کافی توصیف کنند. کار با یک متخصص بهداشت روان و همچنین پرسیدن سوال ممکن است به شما سرنخ هایی درباره آن چه کودک شما تجربه می کند، بدهد. کم حوصلگی در کودکان می تواند انواع مشکلات روحی را در اینده برای آن ها ایجاد کند پس حتما درمان بی حوصلگی در کودکان را پیگیری نمایید.

بی حوصلگی در بزرگسالان

اگر بی حوصلگی در توانایی شما برای انجام کارهای ضروری تداخل ایجاد می کند یا کیفیت زندگی شما را مختل می کند، برای درمان بی حوصلگی با پزشک خود صحبت کنید. اگر علائم زیر را تجربه کنید، بی حوصلگی شما ممکن است مربوط به افسردگی باشد:

 • احساس ناامیدی
 • احساس غم و اندوه
 • فرار از فرصت های تحریک کننده
 • احساس مقصر بودن و عذاب وجدان

پزشک شما می تواند به شما کمک کند بین خستگی و افسردگی تفاوت قائل شوید و درمان بی حوصلگی را برای شما انجام دهد.

درمان بی حوصلگی ، کم حوصلگی و بی حالی

هیچ درمان پزشکی خاصی برای بی حوصلگی وجود ندارد. با این حال، اگر بی حوصلگی داشته باشید، راه حل های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید برخی از سرگرمی های جدید یا سایر فعالیت های متنوع را امتحان کنید. عضویت در یک باشگاه می تواند روش خوبی برای خنثی کردن کسالت شما باشد. گروه های سرگرمی یا گروه های ورزشی مکان های عالی برای شروع هستند. عضویت در یک گروه جامعه که فعالیت ها و گردش ها را سازمان می دهد، ایده خوب دیگری است.

اگر بی حوصلگی بخشی از مشکلات بزرگتر مانند افسردگی است، باید به کمک یک ارائه دهنده بهداشت روان مانند روانشناس یا روانپزشک ،درمان شوید. صحبت با پزشک در مورد احساسات به شما کمک می کند تا نیازهای شما را درک کرده و از درمان مناسب مطمئن شوید.

درمان بی حوصلگی

17 راهکار جهت بهبود و درمان بی حوصلگی

راهکارهایی که به کمک آن می توانید به درمان کم حوصلگی بپردازید به این شرح است :

۱.به خود یادآوری کنید که چرا کاری را انجام می دهید.

مانند همه احساسات، بی حوصلگی به هر آنچه در حال حاضر فکر می کنید، مربوط است .ایجاد یادآوری های ساده، مانند یادداشت روی یخچال، یا مدیتیشن صبحگاهی، می تواند به ما کمک کند تا تصویر بزرگ را ببینیم و به احساسی که اکنون داریم یا کاری که از آن حوصله مان سر رفته است توجه نکنیم. توجه داشته باشید که بی برنامگی مهم ترین عامل ایجاد کم حصولگی است و داشتن برنامه به درمان بی حوصلگی کمک خواهد کرد.

۲. ریتم پیدا کنید.

ریتم داشتن، روال روزهای ما را ساختار می بخشد و حس انسجام ایجاد می کند که معنای ما را در زندگی تقویت می کند. زندگی افراد در لحظاتی که درگیر کارهای روزمره هستند، معنادارتر می شود. از دست دادن روتین می تواند احساس بی حالی را تقویت کند. با ایجاد روال های جدید، افراد می توانند حس معنایی را که باعث بی حوصلگی آنها می شود بازیابی کنند و به درمان بی حوصلگی کمک کند.

۳. با جریان حرکت کنید.

فهمیدن اینکه چه کاری باید انجام شود در صورت مواجه شدن با روزهای طولانی بدون ساختار یا کار در مدرسه می تواند سخت باشد. مطالعه اخیر در مورد قرنطینه در ایتالیا نشان داد که بی حوصلگی بعد از از دست دادن آزادی، دومین مسئله رایج است .

نکته ای که چنین شرایطی را برای مثال در زمان پاندمی کرونا سخت می کند این است که یافتن فعالیت هایی که به اندازه کافی چالش برانگیز باشند، می تواند مشکل باشد. سعی کنید با جریان زندگی حرکت کنید. اگر به استراحت نیاز دارید، خود را مجبور نکنید که کاری را ادامه دهید.

۴. کارهای جدیدی را امتحان کنید.

انجام کارهای جدید نه تنها به درمان بی حوصلگی کمک می کنند، بلکه به کسب مهارت و دانش جدیدی نیز منتهی می شوند که در طولانی مدت خستگی را برطرف می کند. پس توجه داشته باشید که روی آوردن به کاری جدید و به دست آوردن تجربه های جدید می تواند تا حد زیادی به کاهش کم حوصلگی شما کمک نماید.

۵. زمان­ های بی حوصلگی را یادداشت کنید.

شرایطی که در آن شما یا فرزندتان خسته می شوید را یادداشت کنید. به زمان روز، مکان و فعالیت های قبل از بی حوصلگی توجه داشته باشید، بنابراین می توانید از چنین شرایطی دوری کنید و یا برای بی حوصلگی احتمالی در آینده آماده شوید. نوشتن این موارد در بسیاری از شرایط به شما کمک می کند که خود علت بی حوصلگی را پیدا کنید و به حذف آن بپردازید و در نهایت به درمان بی حوصلگی بپردازید.

۶. با افزودن یک عنصر منحصر به فرد ، کارهای معمول را جالب تر کنید.

به عنوان مثال، زمانبندی کارها را شروع کنید تا ببینید چقدر سریع می توانید آن ها را انجام دهید یا هنگام انجام فعالیت های روزانه برای خود یک بازی طراحی کنید تا آن ها را برای شما شیرین و مهیج کند. ایجاد چالش در کار های روزمره باعث می شود که انرژی انجام کار ها در شما به شدت افزایش پیدا کند .

۷. چندین کار تکراری را با هم ترکیب کنید تا بتوان آن ها را با هم انجام داد.

تکرار بدترین عامل بی حوصلگی و کم حوصلگی می باشد و انجام مکررات می تواند به مراتب شما را بی حوصله و بی حوصله تر کند. به جای اینکه کار های روزمره هی تکرار و تکرار نمایید سعی کنید با ایجاد روند جذابی در آن  به بی حوصلگی و کم حوصلگی خود پایان دهید و انرژی لازم را برای انجام کارهای خود به دست آورید. برای مثال می توانید ترتیب انجام کار ها تغییر دهید تا به یکنواختی پایان دهید خود درمان بی حوصلگی را انجام دهید.

۸. به کارهایتان تنوع دهید.

برای درمان بی حوصلگی کارهای بزرگتر را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و در نقاط عطف مهم، شکست ها یا پاداش ها را برنامه ریزی کنید. همچنین شما می توانید اوقات فراغت خود را با کارهای جذاب و جدیدی جایگزین کنید تا احساس تنوع باعق کم شدن بی حوصلگی و کم حوصلگی شما گردد.

درمان بی حوصلگی

۹.کارهای خود را فشرده کنید. 

داشتن برنامه ای باز با وقت بسیار زیاد برای انجام هر کدام از آن ها باعث می شود که انرژی شما به مراتب کم تر و کم تر گردد و در نهایت کم حوصلگی را به سراغ شما بفرستد. فشرده سازی برنامه در بعضی اوقات باعث می شود که انرژی انجام کار در شما افزایش پیدا کند و دغدغه انجام به موقع کارها ، شما را به انجام کار های خود وا دارد. انجام این کار ها به مرور احساس مفید بودن را به شما القی می کند و به رفع کم حوصلگی و درمان بی حوصلگی کمک خواهد کرد.

۱۰. سفر کنید.

گشت و گذار، پیاده روی، ماجراجویی و سفرهای کوتاه یک روزه یا چنده روزه می تواند به درمان بی حوصلگی کمک کند. اگر فرصت سفر رفتن را ندارید سعی کنید به همراه خانواده یا دوستان خود برای گردش به بیرون رفته و مدتی را خارج از خانه سپری کنید. به طور معمول خانه و فضای بسته در افزایش کم حوصلگی تاثیر زیادی دارد.

۱۱. مطالعه کنید.

خواندن داستان یا کتاب برای گسترش ذهن و ایجاد ایده و فعال نگه داشتن تخیل بسیار مفید است و نتیجه تمام این موارد می تواند کاهش بی حوصلگی در شما باشد. حرکت در داستان کتاب های مختلف و یا خواندن داستان های هیجانی باعث افزایش ضربان قلب و در نهایت انرژی شما می شود و به درنهایت به خوبی به رفع بی حوصلگی شما کمک خواهد کرد.

۱۲. ورزش کنید.

برای داشتن جسمی سالم و جذاب، برای سلامت روان و نظم داشتن در زندگی ورزش کردن بسیار مفید است. همچنین برای درمان بی حوصلگی ، ورزش می تواند انرژی شما را در مسیر درستی هدایت کند.

۱۳.خرید کنید

اگر بودجه کافی دارید و می توانید به خرید بروید این کار انجام دهید چرا که خریدن و آوردن وسایل جدید به خانه می تواند به شما تا حد زیادی در رفع بی حوصلگی کمک کند. برای مثال می توانید وسیله ای که مدت هاست قصد خرید آن را دارید تهیه نمایید و این موضوع می تواند انگیزه شما را افزایش داده و به درمان بی حوصلگی کمک کند.

۱۴. کار کنید.

داشتن ایده های جدید، خلق آثار مختلف و بودن در یک سیستم و تلاش برای رسیدن به یک هدف می تواند به درمان بی حوصلگی کمک کند و به انرژی شما جهت دهد. همچنین کسب درآمد و داشتن منبع درآمد شخصی می تواند به هرکسی انگیزه ی زیادی بدهد و به رفع بی حوصلگی او کمک کنید.

۱۵. فیلم های با کیفیت تماشا کنید.

دنبال کردن جریان یک داستان تصویری می تواند به شما در بازیابی انرژی کمک کند. توجه داشته باشید که بهتر است این فیلم یا جنبه ی انگیزشی داشته باشد یا داستان پر هیجانی را داشته باشد در غیر این صورت دیدن یک فیلم را روند کند یا پایان غم انگیز می تواند بی حوصلگی شما را بسیار بدتر کند. همچنین فیلم هایی که داستان های زرد را به نمایش می گذارد نیز درمان بی حوصلگی را مختل می کند.

درمان بی حوصلگی

بی حوصلگی نشانه این است که ما به طور معناداری با دنیا درگیر نیستیم . بی حوصلگی به ما می گوید کاری را که انجام می دهیم، متوقف کنیم و آن را بهتر انجام دهیم یا کار دیگری انجام دهیم. حتی با مشاغل و فعالیت هایی که به نظر می رسد معنادار باشند، می توانیم احساس بی حوصلگی کنیم. آن چه تحقیقات نشان می دهد این است كه صرفاً معنادار بودن چیزی به معنای این نیست كه همیشه آن احساس را برای ما دارد. بی حوصلگی نیز گاهی زمانی اتفاق می افتد که افراد ممکن است برای حفظ تمرکز تلاش کنند. درمان بی حوصلگی مستلزم آن است که افراد مشکلاتی را که باعث آن شده است، حل کنند.
در این مطلب به راهکار هایی جهت رفع بی حوصلگی پرداختیم. اگر احساس می کنید که کم حوصلگی در وجود شما ریشه دوانده است بهتر است که از طریق مشاوره فردی اقدام به درمان کنید. مشاوره به شما کمک خواهد که معنای زندگی خود را افزایش دهید و انرژی از دسته رفته را بازیابید. شما با تماس با روان آرام می توانید به انجام انواع مشاوره بپردازید و زندگی با کیفیت تری را برای خود به ارمغان بیاورید.

علت بی حوصلگی چیست ؟

عدم انتخاب یا کنترل فعالیت های روزمره -عدم وجود علایق تفریحی متنوع- درک ضعیف از زمان-از دست دادن علاقه به فعالیت ها و ... علت بی حوصلگی می باشد.

چگونه می توانیم به درمان بی حوصلگی بپردازیم ؟

شما با ورزش کردن ، مطالعه کردن ، گردش و ... می توانید به خوبی به بی حوصلگی خود پایان دهید.

آیا برای درمان بی حوصلگی به مشاوره نیاز است ؟

به طور معمول پاسخ به این سوال خیر است و شما می توانید خود انرژی لازم خود را به دست بیاورید اما اگر حس می کنید که بی حوصلگی در زندگی شما عمق پیدا کرده است بله بهتر است به مشاوره مراجعه کنید.

4.8/5 - (440 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

60 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
راضیه
1 ماه قبل

عالی عالی عالی
بسیار سپاسگزارم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 ماه قبل

سلام دوست عزیز؛ اگه از توضیحاتتون درست متوجه شده باشم، شما نسبت به انجام کارهایی، درجاتی از اضطراب رو تجربه می کنید و مکانیسمی که برای رهایی از اضطراب بکار می برید اینه که از مواجهه با اون کار یا موقعیت اجتناب می کنید و تلاش می کنید که با انجام کارهای دیگه و فرار به موقعیتهای دیگه حالتون خوب بشه. اما این تلاش حالتون رو خوب نمیکنه. بهتره که وقتی دارید اضطرابی رو تجربه میکنید اول بپذیرید که نسبت به چه موضوعیه، بعد دقیقا با همون کار و یا موقعیت مواجه بشید تا کم کم اضطرابتون کمتر بشه. اینطوری هم کارتون رو پیش بردین و هم با مواجهه سازی خودتون با موقعیت، اضطرابتون رو کاهش دادین. برای ارزیابی و راهنمایی بیشتر و دقیق تر می تونید از یک روانشناس کمک بگیرید.

رنگین گمون مشکی
1 ماه قبل

منم دختر هستم این روزا خیلی حالم بده هیچ کاری رو نمیتونم انجام بدم .الان که کامنتارو خوندم بیشتریامون حرفمون یکیه که هممون میخایم بگیم حالمون بده که منم همین حس رو دارم :(…

زینب
1 ماه قبل

من هی چند روز یه بار با مامانم دردو دل میکنم اما باز نمیتونم درست براش توضیح بدم هیچ کی نیس باش دردو دل کنم اه خسته شدم وای دیگه واقعا بریدم
هی همه چی رو توی خودم میریزم هی میریزم تا آخر یه روزی مثل آتشفشان فوران میکنم و دیگه نمیتونم کنترلش کنم اینقدر قریه میکنم که چشمام آخرش قرمز میشه حالم بدههه 😢

زینب
1 ماه قبل

منم 13 ساله هستم ودختر هستم واقعا حالم وحشتناک خرابه باز قبلنا ظهرا نمیخابیدم و حالم خوب بود اما الان که بزرگ تر شدم وقتی از مدرسه میام خوابم میگیره و وقتی میخابم تا عصری میخابم یا خواب ترسناک و کابوس میبینم یا وقتی ام که بیدار میشم میرم پای گوشی و دیگه نمیتونم از پای گوشی بلند شم تازه الان امتحانم دارم خدایی نمیدونم چی کار کنم ناموسا یه کاری بکنید هیچ لای کتابمم باز نکردم مثلا فردا امتحان عربی دارم . اصلا نمیتونم از رو تختم بلند شم .😧😥یه لیست از کار هایی که حالمو خوب میکنه رو نوشتم اما باز با اینکه همشو انجام دادم حالم خوب نشده تازه هر چه قدر هم فیلم های انگیزشی میبینم هیچ انگار نه انگار مهمونی هم دعوت بودم اما اصلا حوصله نداشتم و مهمونی نرفتم خلاصه حالم خیلی بده😵😣

امید
2 ماه قبل

من اگر حوصله داشتم این کارو انجام بدم نمیومدم تو این سایت

خسته از زندگی
2 ماه قبل

لعنت به این زندگی که من که یه پسر 15 سالم و چه اون دختر خانم 12 ساله و حتی بزرگسال ها باید توی اینترنت دنبال راهی برای رفع بی حوصلگی باشیم می گن چرا سرتون تو گوشیه از اون طرف بیرون رو نا امن می دونن که حق دارن البته و اجازه بیرون رفتن و فعالیت فیزیکی نداریم این چه زندگیه راه میریم از عصبانیت به دوستامونم فحش میدیم وقتی به نخبه کشور پادری هدیه میدن چرا باید درس بخونیم ولی مجبوریم تویی که داری این پیامو می خونی درسو بخون حتی اگر با تقلب پاس کن بره که بتونی بری خارج از کشور 🥲

Ljhh
2 ماه قبل

من واقعا از همه چیز کلافم و نمیتونم اروم باشم با هیچکس نمیتونم خوب حرف بزنم حوصله هیچیزو ندارم واقعا نمیدونم چیکار کنم

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره