به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

درمان بی حوصلگی و بی حالی

درمان بی حوصلگی
بی حوصلگی یک احساس مشترک است. احساس عدم رضایت از فعالیت، یا عدم علاقه به آن می تواند منجر به بی حوصلگی شود. بی حوصلگی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که احساس انرژی می کنید اما جایی برای هدایت انرژی خود ندارید. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که در تمرکز روی یک کار مشکل داشته باشید. در این مقاله به حقایق بی حوصلگی و راه­ هایی برای درمان بی حوصلگی اشاره شده است:

درمان بی حوصلگی

بی حوصلگی در همه سنین رخ می دهد اما اغلب شکایتی شایع در بین کودکان و نوجوانان است. در بعضی موارد، وقتی از برخورد با افکار یا احساسات خود راحت نیستیم، ممکن است از بی حالی شکایت کنیم. درمان دارویی یا پزشکی برای بی حوصلگی وجود ندارد. ممکن است درمان بی حوصلگی منوط به درمان افسردگی باشد، با این حال روش هایی در سبک زندگی ما هستند که می توانند به کاهش و درمان بی حوصلگی کمک کنند.

علائم بی حوصلگی چیست؟

بی حوصلگی با یک احساس خالی و همچنین احساس ناامیدی از آن پوچی مشخص می شود. وقتی حوصله تان سر رفته باشد، ممکن است محدودیت توجه و عدم علاقه به اتفاقات اطراف خود داشته باشید. ممکن است احساس بی حسی، خستگی یا عصبانیت کنید.

عوامل کسالت و بی حوصلگی

برای درمان بی حوصلگی و کسالت باید عوامل آن را دریابیم تا با کنترل عوامل، درمان را ساده تر کنیم. در بعضی موارد، بی حوصلگی ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • استراحت بدون کیفیت یا تغذیه نامناسب
 • سطح پایین تحریک ذهنی
 • عدم انتخاب یا کنترل فعالیت های روزمره
 • عدم وجود علایق تفریحی متنوع
 • درک ضعیف از زمان
 • از دست دادن علاقه به فعالیت ها
 • دستورالعمل های گیج کننده در کارها
 • ترس از اشتباه کردن
 • تکرار فعالیت برای مدت زمان بیش از حد
 • احساس عدم توانایی رویکردهای جدید برای فعالیت

بی حوصلگی

چه کسی در معرض بی حوصلگی است؟

تقریباً هر کس گاهی خستگی و بی حالی را تجربه می کند. بعضی از گروه های سنی ممکن است بیشتر از دیگران درگیر این احساس بوده و نیاز به درمان بی حوصلگی داشته باشند.

نوجوانان غالباً بی حوصلگی را تجربه می کنند. در حالی که به آن ها آزادی بیشتری داده شده است تا انتخاب کنند که با زمان خود چه کاری انجام دهند. عدم دانستن این که کجا باید تمرکز کرد، می تواند منجر به بی حالی و کسالت شود.

تشخیص بی حوصلگی

بی حوصلگی یک واکنش طبیعی به برخی از موقعیت ها است. و در حالی که هیچ آزمایشی برای تشخیص خستگی وجود ندارد ، بی حوصلگی که برای مدت طولانی ادامه دارد یا به طور مکرر اتفاق می افتد، ممکن است نشانه افسردگی باشد.

بی حوصلگی در کودکان

علائم بی حوصلگی و افسردگی گاهی اوقات مشابه است. برخی از کودکان نمی توانند احساسات خود را به اندازه کافی توصیف کنند. کار با یک متخصص بهداشت روان و همچنین پرسیدن سوال ممکن است به شما سرنخ هایی درباره آن چه کودک شما تجربه می کند، بدهد.

بی حوصلگی در کودکان

بی حوصلگی در بزرگسالان

اگر بی حوصلگی در توانایی شما برای انجام کارهای ضروری تداخل ایجاد می کند یا کیفیت زندگی شما را مختل می کند، برای درمان بی حوصلگی با پزشک خود صحبت کنید. اگر علائم زیر را تجربه کنید، بی حوصلگی شما ممکن است مربوط به افسردگی باشد:

 • احساس ناامیدی
 • احساس غم و اندوه
 • فرار از فرصت های تحریک کننده
 • احساس مقصر بودن و عذاب وجدان

پزشک شما می تواند به شما کمک کند بین خستگی و افسردگی تفاوت قائل شوید و درمان بی حوصلگی را برای شما انجام دهد.

درمان بی حالی و بی حوصلگی

هیچ درمان پزشکی خاصی برای بی حوصلگی وجود ندارد. با این حال، اگر بی حوصلگی داشته باشید، راه حل های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید برخی از سرگرمی های جدید یا سایر فعالیت های متنوع را امتحان کنید. عضویت در یک باشگاه می تواند روش خوبی برای خنثی کردن کسالت شما باشد. گروه های سرگرمی یا گروه های ورزشی مکان های عالی برای شروع هستند. عضویت در یک گروه جامعه که فعالیت ها و گردش ها را سازمان می دهد، ایده خوب دیگری است.

اگر بی حوصلگی بخشی از مشکلات بزرگتر مانند افسردگی است، باید به کمک یک ارائه دهنده بهداشت روان مانند روانشناس یا روانپزشک ،درمان شوید. صحبت با پزشک در مورد احساسات به شما کمک می کند تا نیازهای شما را درک کرده و از درمان مناسب مطمئن شوید.

درمان بی حوصلگی

۱.به خود یادآوری کنید که چرا کاری را انجام می دهید.

مانند همه احساسات، بی حوصلگی به هر آنچه در حال حاضر فکر می کنید، مربوط است .ایجاد یادآوری های ساده، مانند یادداشت روی یخچال، یا مدیتیشن صبحگاهی، می تواند به ما کمک کند تا تصویر بزرگ را ببینیم و به احساسی که اکنون داریم یا کاری که از آن حوصله مان سر رفته است توجه نکنیم.

این مقاله هم بخوانید  ۱۵ راهکار برای تقویت روابط اجتماعی

۲. ریتم پیدا کنید.

ریتم داشتن، روال روزهای ما را ساختار می بخشد و حس انسجام ایجاد می کند که معنای ما را در زندگی تقویت می کند. زندگی افراد در لحظاتی که درگیر کارهای روزمره هستند، معنادارتر می شود. از دست دادن روتین می تواند احساس بی حالی را تقویت کند. با ایجاد روال های جدید، افراد می توانند حس معنایی را که باعث بی حوصلگی آنها می شود بازیابی کنند و به درمان بی حوصلگی کمک کند.

۳. با جریان حرکت کنید.

فهمیدن اینکه چه کاری باید انجام شود در صورت مواجه شدن با روزهای طولانی بدون ساختار یا کار در مدرسه می تواند سخت باشد. مطالعه اخیر در مورد قرنطینه در ایتالیا نشان داد که بی حوصلگی بعد از از دست دادن آزادی، دومین مسئله رایج است .

نکته ای که چنین شرایطی را برای مثال در زمان پاندمی کرونا سخت می کند این است که یافتن فعالیت هایی که به اندازه کافی چالش برانگیز باشند، می تواند مشکل باشد.

سعی کنید با جریان زندگی حرکت کنید. اگر به استراحت نیاز دارید، خود را مجبور نکنید که کاری را ادامه دهید.

۴. کارهای جدیدی را امتحان کنید.

انجام کارهای جدید نه تنها به درمان بی حوصلگی کمک می کنند، بلکه به کسب مهارت و دانش جدیدی نیز منتهی می شوند که در طولانی مدت خستگی را برطرف می کند.

درمان بی حوصلگی

۵. زمان­ های بی حوصلگی را یادداشت کنید.

شرایطی که در آن شما یا فرزندتان خسته می شوید را یادداشت کنید. به زمان روز، مکان و فعالیت های قبل از بی حوصلگی توجه داشته باشید، بنابراین می توانید از چنین شرایطی دوری کنید و یا برای بی حوصلگی احتمالی در آینده آماده شوید.

۶. با افزودن یک عنصر منحصر به فرد ، کارهای معمول را جالب تر کنید.

به عنوان مثال، زمانبندی کارها را شروع کنید تا ببینید چقدر سریع می توانید آن ها را انجام دهید یا هنگام انجام فعالیت های روزانه برای خود یک بازی طراحی کنید تا آن ها را برای شما شیرین و مهیج کند.

۷. چندین کار تکراری را با هم ترکیب کنید تا بتوان آن ها را با هم انجام داد.

۸. به کارهایتان تنوع دهید.

برای درمان بی حوصلگی کارهای بزرگتر را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و در نقاط عطف مهم، شکست ها یا پاداش ها را برنامه ریزی کنید.

۹. لیستی از فعالیت ها را برای امتحان کردن هنگام بی حوصلگی ایجاد کنید.

۱۰. سفر کنید.

گشت و گذار، پیاده روی، ماجراجویی و سفرهای کوتاه یک روزه یا چنده روزه می تواند به درمان بی حوصلگی کمک کند.

درمان بی حوصلگی

۱۱. مطالعه کنید.

خواندن داستان یا کتاب برای گسترش ذهن و ایجاد ایده و فعال نگه داشتن تخیل بسیار مفید است و نتیجه تمام این موارد می تواند کاهش بی حوصلگی در شما باشد.

۱۲. ورزش کنید.

برای داشتن جسمی سالم و جذاب، برای سلامت روان و نظم داشتن در زندگی ورزش کردن بسیار مفید است. همچنین برای درمان بی حوصلگی ، ورزش می تواند انرژی شما را در مسیر درستی هدایت کند.

۱۳. معاشرت کنید.

افراد مثبت را در زندگی خود پیدا کنید و با آن ها معاشرت کنید! به رویدادها و نمایشگاه ها بروید و منزوی نشوید.

۱۴. کار کنید.

داشتن ایده های جدید، خلق آثار مختلف و بودن در یک سیستم و تلاش برای رسیدن به یک هدف می تواند به درمان بی حوصلگی کمک کند و به انرژی شما جهت دهد.

۱۵. فیلم های با کیفیت تماشا کنید.

۱۶.  یک مهارت را بیاموزید یا تمرین کنید.

پیانو، نویسندگی، بسکتبال یا هر مهارت دیگری که همیشه علاقه به یادگیری آن داشته اید را شروع کنید. انگیزه برای بهتر شدن می تواند به درمان بی حوصلگی کمک کند.

۱۷.  مدیتیشن کنید.

یاد بگیرید که ذهن، سلول ها و بدن را آرام کنید. معنی تمرکز را بفهمید!

نتیجه گیری

بی حوصلگی نشانه این است که ما به طور معناداری با دنیا درگیر نیستیم . بی حوصلگی به ما می گوید کاری را که انجام می دهیم، متوقف کنیم و آن را بهتر انجام دهیم یا کار دیگری انجام دهیم. حتی با مشاغل و فعالیت هایی که به نظر می رسد معنادار باشند، می توانیم احساس بی حوصلگی کنیم. آن چه تحقیقات نشان می دهد این است كه صرفاً معنادار بودن چیزی به معنای این نیست كه همیشه آن احساس را برای ما دارد. بی حوصلگی زمانی اتفاق می افتد که افراد ممکن است برای حفظ تمرکز تلاش کنند. درمان بی حوصلگی مستلزم آن است که افراد مشکلاتی را که باعث آن شده است، حل کنند. نداشتن فعالیت کافی که هم معنی دار باشد و هم بهینه موجب افزایش بی حوصلگی می شود.
4.2/5 - (11 امتیاز)
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت