به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
روانشناسی مشکلات زناشویی

روانشناسی مشکلات زناشویی

روانشناسی مشکلات زناشویی

امروز قصد داریم تا شما را بحث روانشناسی مشکلات زناشویی آشنا کنیم . همانطور که مستحضر هستید یکی از دغدغه های خانواده ها مسائل و مشکلات زناشویی می باشد که ممکن است موجب به وجود آمدن اختلافات بزرگ و کوچک شود . بنابراین در این مطلب با بررسی روانشناسی مشکلات زناشویی به دنبال راهکارهایی برای کاهش این مشکلات و برطرف کردن آن ها هستیم .

خب به منظور بررسی روانشناسی مشکلات زناشویی ابتدا می بایست با رابطه زناشویی آشنایی نسبی پیدا کرد و سپس پیرامون مشکلات زناشویی صحبت کرد .

رابطه زناشویی چیست ؟

پیش از تعریف رابطه زناشویی ابتدا یک رابطه را تعریف می کنیم . به تعاملات میان افراد مختلف رابطه می گویند . بنابراین به تعاملات میان یک زن و شوهر رابطه زناشویی می گویند . رابطه زناشویی به بخش های مختلفی تقسیم می شود که می توان به رابطه جنسی ، رابطه عاطفی و دعواها و مشاجرات اشاره کرد . در زیر به هریک از آن ها اشاره می کنیم .

روانشناسی مشکلات زناشویی

رابطه جنسی :

یکی از روابط مهم میان زن و شوهر ، رابطه جنسی می باشد . رابطه جنسی میان زن و شوهر از نیاز جنسی که به صورت طبیعی در انسان ها وجود دارد نشات می گیرد. پاسخ درست به این نیاز می تواند شادابی و نشاط را برای هریک از زن و شوهر به ارمغان آورد . آشنایی با روان شناسی این موضوع که به نوعی می تواند زیرمجموعه روانشناسی مشکلات زناشویی باشد می تواند ما را با ماهیت رابطه جنسی و اثرات آن آشنا کند .

بنابراین آشنایی با روانشناسی رابطه جنسی که می تواند زیرمجموعه ای از روانشناسی مشکلات زناشویی محسوب شود ، می تواند به نشاط و شادابی زوجین کمک شایانی کند و پایه های خانواده آن ها را مستحکم تر کند .

بیشتر بخوانید

رابطه عاطفی :

رابطه عاطفی به احساسات و عواطفی گفته می شود که میان زن و شوهر وجود دارد . رابطه عاطفی از دیدگاه زن و مرد متفاوت است . برای درک بهتر این موضوع به مطلب زیر به همراه مثال ها توجه کنید .

مردها اصولا افراد مغروری هستند و حفظ غرور و بزرگی و احترام آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد . در مقابل زن ها محبت و ابراز عشق و علاقه مسئله مهمی قلمداد می شود . برای روشن تر شدن موضوع به مثال های زیر توجه کنید .

زن و شوهری را تصور کنید . می خواهیم نحوه درست ایجاد رابطه عاطفی و تاثیر آن را بررسی کنیم . مرد و زن به یک مهمانی دعوت شده اند . فرض کنید زن زودتر از زن به مهمانی رفته و مرد کمی دیر به مهمانی رسیده است زن به منظور احترام گذاشتن به شوهر خود به استقبال وی رفته و او را تا داخل بدرقه می کند . در طول مهمانی هم او را به اسم عادی صدا نمی زند و با پسوندها یا پیشوندهایی نظیر آقا و جان همسر خود را مورد خطاب قرار می دهد . با انجام این کارهای ساده به غرور مرد خود احترام گذاشت . نتیجه این احترام تحکیم پیوند خانواده می شود .

مثال دوم :

زن و شوهری را تصور کنید که مرد وضع مالی خوبی ندارد . حال آن ها در حال پیاده روی در مکانی هستند ، فرض کنید شی نسبتا گران قیمتی نظر زن را جلب می کند ، در حالی که می داند همسر او توانایی خرید همچون وسیله ای در آن زمان ندارد . آنوقت از حس خود نسبت به اون شی چشم پوشی می کند و غرور شوهر خود را نمی شکند تا شرمنده زنش نشود . با این کار یک استفاده خیلی ساده به نفع زن صورت می گیرد . چگونه ؟

به هرحال آن وسیله توسط مرد خریداری نخواهد شد زیرا توان مالی خرید آن را ندارد . پس چه با درخواست چه بدون درخواست خرید آن شی محقق نخواهد شد . اما اگر درخواست صورت نگیرد به غرور مرد احترام گذاشته شده است که این امر موجب ایجاد حس قدرت به خصوصی در وی می شود که آرامش روان را برای وی محقق می کند و از مراجعه به روانشناسی مشکلات زناشویی جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است با توجه به سخن حضرت علی (ع) که فرموده است در هر کار میانه رو باشید ، میانه روی در هر کار تعادل را برقرار می کند . پس در حفظ غرور و احترام شوهر خود میانه را رعایت کنید تا زندگی شما شیرین و لذت بخش باشد. در مطلب و مثال های بالا نیاز عاطفی مرد مورد بررسی قرار گرفت ، اکنون به بررسی نیاز عاطفی زن به همراه مثال می پردازیم . همان طور که گفته شد زن ها تمایل شدید به دوست داشته شدن و محبت دیدن دارند . اینگونه می توان به آن ها اطمینان خاطر داد و آرامش روان را برای آن ها به ارمغان آورد .

نشانه های مرد فریبکار
بخوانید

مثال :

زن و شوهری را تصور کنید . مرد طبق روزهای معمول از سرکار به سمت منزل برای صرف ناهار و یا شام می آید . منتها به همراه خود یک شاخه گل می آورد و پس از رسیدن به منزل آن را به همسرش هدیه می دهد و او را می بوسد . این کار ساده سبب ایجاد اطمینان خاطر برای زن می شود و روانش آرام می شود .

روانشناسی مشکلات زناشویی

مثال :

زن و شوهری را تصور کنید که برای صرف غذا به دور سفره گرد جمع شدند . غذای تهیه شده توسط زن طعم مطبوعی ندارد ، مثلا شور است یا سوخته است . مرد پس از خوردن غذا از همسرش تشکر می کند و به او می گوید غذای لذیذی را تهیه و تدارک دیده است . گفتن این مطلب یا شکایت کردن به خاطر طعم نامطبوع غذا تغییری در طعم غذا نخواهد داد اما گفتن آن یک فایده برای مرد به همراه خواهد داشت .

وقتی مرد از غذا شکایت کند غذا خوشمزه نمی شود اما ممکن است موجب سلب آسایش زن شود و به خاطر تهیه غذای نامطبوع احساس شرمندگی کند . اما اگر از وی تشکر شود و به او تلقین شود که غذای لذیذی تدارک دیده است به حس دوست داشته شدن و محبت دیدنش پاسخ مثبت صورت گرفته است و می تواند آرامش خاطر را برایش به ارمغان آورد . پس با تشکر و اذعان به لذیذ بودن غذا مرد توانسته است به سادگی به این نیاز مهم در زن پاسخ مثبت دهد و سبب شود تا پایه های زندگی آن ها مستحکم تر شود و این یک فایده برای مرد تلقی می شود .

تذکر :

همانطور که گفته شد میانه روی فراموش نشود .

مشاجرات و دعواها در مشکلات زناشویی :

یکی دیگر از اقسام رابطه زناشویی مشاجرات و دعواهای میان زن و شوهر می باشد . دعوای میان زن و شوهر یک امر بدیهی است و ممکن است در طول زندگی مشترک به وفور اتفاق بیفتد . این دعواها می تواند از تفاوت در سلیقه و یا فرهنگ زن و شوهر نشات بگیرد .

روانشناسی مشکلات زناشویی میان زوجین که زیرمحموعه ای از روانشناسی مشکلات زناشویی محسوب می شود با بررسی جوانب مختلف علل این مشاجرات و انواع آن ها در برطرف کردن این کشمکش هایی که میان زن و شوهر وجود دارد تاثیر به سزایی از خود برجای می گذارد .

اصولا دعوای میان زن و شوهر و قهر بین آن ها نباید برای مدت طولانی به طول بینجامد ، لذا توصیه می شود یکی از زن و شوهر پا پیش بگذارد و با یه عذرخواهی ساده به این ماجرا فیصله دهد تا نطفه اش وقتی تازه است از بین برود و در آینده به بحث و مشاجره های جدی تبدیل نشود . در اینصورت پایه های خانواده مستحکم تر می شود . اما اگر این قهر و دعوا به طول بینجامد و هریک از آن ها هیزم به آتش آن اضافه کند ممکن است این مشاجرات جدی شده و در نهایت به طلاق بینجامد .

همانطور که در توضیحات دیدید رابطه زناشویی مورد بررسی واقع شد . در روانشناسی مشکلات زناشویی جنبه های مختلف این نوع رابطه بررسی می شود و راهکارهای مناسبی که به بهبود روابط زناشویی کمک می کند ارائه می شود . کلینیک روانشناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه انواع مشاوره در زمینه های مختلف به شما عزیزان می باشد . شما می توانید برای داشتن یک مشاوره خوب مشکلات و مسائل خود را با متخصصان ما در میان بگذارید . به منظور برقراری ارتباط با ما می توانید از طریق زیر اقدام کنید :

سوالات متداول:

1.چگونه دعوا ومشکلات خود را حل کنیم ؟

با توجه به خواسته های طرف مقابلتان و البته راهنمایی گرفتن از مشاوره به راحتی می توانید روابطتتان را بهبود ببخشید.

2.علت اصلی بیشتر دعوا های خانوادگی چیست؟

علت اصلی عدم توجه کافی به شخص ونیاز های طرف مقابل است.

3.اسیب های دعوا ومشاجره کردن در خانواده چیست؟

از جمله اسیب های جدی که مشاجره به روابط طرفین وارد می کند دلسردی است.

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره مشکلات زناشویی

نشانه رابطه عاطفی سالم

بهترین مشاوره ازدواج در تهران

روانشناس روابط زن و شوهر

avatar
جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
مریم
مهمان
مریم

سلام من دختری هستم که به تازگی از طریق یکی از مشتریان با پسری آشنا شدم برای ازدواج این آقا با تمام معیارهای من برای ازدواج همخوانی داشتن و قرارشد که به خواستگاری بیان اما متاسفانه در روز خواستگاری اون خانمی که معرف ما بودن به دلیل اینکه قبلا خانم صیغه ای پدر خواستگار من بودن و دیگه با پدر ایشون ارتباطی نداره در مراسم شرکت نکرد و ما فقط گفتیم که خانمی به فلان اسم معرف ما بوده و این باعث شد که پدر بنده فکر کنن که من و اون اقا دروغ میگیم و این اقا دوست پسر… بیشتر بخوانید »

سوسن
مهمان
سوسن

سلام خسته باشید من‌ یک مشکل دارم نمی‌دانم بايد چکار کنم شوهرم یکم به کارهایم گیر میده همیشه ما دونفر مشکل داریم همشه با هم دوا میکنیم من‌ شوهرم را دوست دارم هیچ وقت با هم توی خونه صحبت نمی‌کنیم ساکت هستیم به حر کاری با هم دوا میکنیم من‌ از وقت بچه دار شدم شوهرم اگر خونه را تغیر میدم اون دوست ندارد میگه که تو چرا این کار را میکنی من‌ خودم زیاد حرف نمیزنم اگر مهمان بیاد خونه مون ساکت هستم یکم حرف ها خود را فراموش میکنم دوست دا رم‌ صحبت کنم نمیشه نمی‌دانم بايد چکار… بیشتر بخوانید »

زهرا
مهمان
زهرا

سلام من دختری21ساله هستم یک ساله ازدواج کردم و همسرم رو خیلی دوست دارم دارای مشکلات زیادی هستیم اوایل ازدواج خیلی صمیمی خوب بودیم ولی یه مدتیه همش دعوا بحث داریم من صمیمیت قبل رو میخوام وقت گذاشتنای قبل ولی اون هر بار میگه بسه و دعوا رو تا بکجاها میکشونه اخرشم میشه گریه های من تا چندروز آیا جوابی دارید برای من ک بتونم زندگیمو نجات بدم

نفیسه
مهمان
نفیسه

سلام من زنی 20 ساله هستم 7 ماه است ازدواج کردم و از خيانت خیلی میترسم. همسرم با اینکه مهربان است و می‌گوید عاشقم است ولی کمی هم چشم چران است بنظرم و ما هر موقع بیرون می‌رویم اخلاق من با دیدن این چیزها سرد می‌شود. تا حالا حرفی با او در این مورد نزدم ولی خیلی نگرانم، من در مجردی شاهد خیانت پدرم به مادرم بوده ام

باران
مهمان
باران

اخه

محدثه
مهمان
محدثه

خیلی از مردها اصلا مشاوره رو قبول ندارن. یا این مشکلاتی که میگین رو بهشون بگيم. ميگن اینقد بیکاری تو خونه داری مشکل تراشی میکنی. اونا اصلا همچين دید جزیی که ما داریم رو ندارن. ما خانوما سعی میکنیم مشکلاتو از همون اولش حل کنیم که کار به سردی رابطه ها نکشه. ولی وقتی اون طرف درک نمیکنه يه جای کار میلنگه چه فایده داره؟ وقتی هم که میبینن رابطه سرده تقصیرارو میندازن گردن زنشون و بعدشم خیانت. من که اصلا نمیخواستم هیچ رابطه ی عاطفی با شوهرم شروع کنم چون مردا نميتونن روحیه ی حساس زنشونو درک کنن. متاسفانه… بیشتر بخوانید »

تماس با ما نوبت دهی سریع