راهنمای نوبت دهی در روان آرام

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

آیا نیاز به مشاور خانواده داریم؟

مشاور خانواده چه کسی است؟

آشنایی با مرکز مشاوره ما

سوالات متداول مشاوره خانواده

آیا نیاز به مشاور خانواده داریم؟

مشاوره خانواده به داشتن زندگی سالم خانوادگی کمک می کند. برای کمک گرفتن از یک مشاور، همیشه نیاز به مشکلات بزرگ و حل نشدنی نیست. بلکه یک خانواده معمولی نیز می تواند برای بهبود سلامت روان کلی خانواده به مشاوره مراجعه کند. اگر مردد هستید که خانواده شما نیاز به مشاوره خانواده دارد یا خیر، موارد زیر به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید. در ادامه شرایطی که ممکن است خانواده را دچار چالش هایی کند که به تنهایی قادر به رفع آن ها نباشد، آورده شده است:

خانواده ترکیبی:

خانواده ترکیبی، حاصل ازدواج زن و مردی است که هر دو آن ها یا یکی از زوجین دارای فرزندی از ازدواج قبلی است.

 

قطع ارتباط خانواده:

هنگامی که اعضای خانواده با یکدیگر ارتباط موثری ندارند.

 

احساس تنها بودن در یک خانواده:

هنگامی که یکی از اعضای خانواده به ویژه فرزند نوجوان زمان خود را به تنهایی در اتاق سپری می کند یا احساس عدم درک شدن و تنهایی می کند، خانواده به کمک مشاوره خانواده نیاز دارد.

 

اعتیاد:

اعتیاد می تواند بنیان یک خانواده را متزلزل کند و به تمام اعضای خانواده آسیب برساند. زمانی که یکی از اعضای خانواده دچار اعتیاد شده است، نیاز به مشاوره خانواده برای حفظ سلامت روان دیگر اعضا و کمک به شخص درگیر اعتیاد، ضروری است.

این اعتیاد مخرب میتواند از هر نوعی باشد حتی اعتیاد به گوشی و فضای مجازی.

 

پنهان کاری:

هنگامی که رازهایی را به صورت مرتب از اعضای خانواده خود پنهان می کنید یا احساس می کنید یکی از اعضای خانواده اسراری دارد که از خانواده پنهان می کند. مشاوره خانواده میتواند کمک کند.

 

مشکلات جنسی:

هنگامی که صمیمیت جسمی و جنسی میان شما و همسرتان کم شده است، یا دیگر صمیمیتی وجود ندارد.

 

طلاق:

هنگامی که زوجین تصمیم به جدایی گرفته اند، به ویژه اگر دارای فرزند هستند، مشاوره خانواده در گرفتن تصمیم و پشت سر گذاشتن فرایند طلاق، بسیار موثر است.

مشاور خانواده چه کسی است؟

مشاور خانواده (MFT) متخصصان بهداشت روان هستند که در روان درمانی و سیستم های خانوادگی آموزش دیده اند و مجوز تشخیص و درمان اختلالات روانی و عاطفی را در چارچوب ازدواج، زوجین و سیستم های خانوادگی دارند.

درمانگران ازدواج و خانواده، اختلالات رواني و عاطفي و همچنین ساير مشكلات بهداشتي و رفتاری را ارزيابي كرده و آن ها را درمان می كنند و طيف وسيعی از مشکلات را در متن نظام خانواده برطرف مي كنند. مشاور خانواده دارای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد یا دکترا) در زمینه ازدواج و خانواده درمانی و حداقل دو سال تجربه بالینی است.

مشاور خانواده برای چه کاری آموزش دیده است؟

مشاوران ممکن است روش های مختلف و تکنیک های درمانی ترجیحی داشته باشند، اما همه آن ها حداقل در یکی از زمینه های زیر تخصص دارند:

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام با دارا بودن مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با مدیریت سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه میگردد. به استحضار می رساند در مرکز مشاوره روان آرام به طیف گسترده ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی میگردد.

علیرضا نوروزی
دکتر روانشناس

آقای دکتر علیرضا نوروزی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانپزشک

آقای دکتر نبی الله دریجانی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانشناس

خانم خواجه رسولی

رزومه رزرو وقت
عذرا عظیمی
روانشناس

سرکار خانم عذرا عظیمی

رزومه رزرو وقت

بله! زوجین و خانواده هایی که دچار بحران شده اند و ایده های آن ها در مورد چگونگی حل مسائل مداوم خانواده به پایان رسیده است، می توانند از خدمات مشاوره خانواده بهره مند شوند. خدمات مشاوره خانواده مانند زوج درمانی، سیستم درمانی خانواده و سایر انواع مربوط به درمان به افراد در شرایط بحرانی کمک می کند تا راه حل های واقعی برای مسائل خانوادگی پیدا کنند.

خانواده درمانی می تواند به شما و خانواده تان کمک کند تا سیستم های داخلی خانواده را بهتر درک کنید و علائم محرک و درگیری را در خانواده تان شناسایی کنید. مشاوره خانواده مکانی عالی برای داشتن یک خط ارتباطی باز است. خانواده درمانی به زوجین و خانواده ها می آموزد که چگونه با استفاده از تکنیک های اصلاح رفتار مانند درمان رفتاری شناختی، تعارضات خانوادگی را حل کنند.

وقتی یک مشاور خانواده پیدا می کنید، انتظار می رود که بر اساس نیاز شما و خانواده در معرض انواع مختلف درمان قرار بگیرید. مشاور خانواده باید مشکلات و نیازهای شما را تشخیص دهد و با مشورت شما و طبق تشخیص خود، رویکرد درمانی مناسب را پیشنهاد کند.

هر جلسه به طور معمول 45 تا 60 دقیقه طول می کشد. درمانگر شما بر اساس نیاز خاص شما یک برنامه منظم را تنظیم می کند. ممکن است خانواده ای دو یا سه بار به مشاوره مراجعه کند یا تا زمانی که اهداف خود را برای بهبود زندگی برآورده نکند، مشاوره را ادامه دهد.

بله! اگر شما برای مشکلات رفتاری در کودکان و نوجوانان نیاز به مشاوره خانواده دارید یا هدف شما بهبود رابطه میان اعضای خانواده است، کودک خود را به جلسات مشاوره بیاورید. کودکان مشکلات خود را اغلب با پدر و مادر در میان نمی گذارند و مشاوره محیط امنی است که آن ها، آن چه را که احساس می کنند با مشاور مطرح کنند.

برخی از رایج ترین مشکلات در یک خانواده مسائل مالی، مسائل مربوط به کار، شرایط روحی یا جسمی سلامت، مشکلات رابطه، مشکل در محبت و نگرانی های والدین است.

بله! اگر همسر یا فرزندان شما برای حضور در جلسات مشاوره مشارکت نمی کنند، شما می توانید به صورت فردی از مشاور کمک بگیرید.

مشاوره خانواده چیست؟

زندگی سالم خانوادگی موجب شادی هر یک از اعضای خانواده می شود. در دوران سخت، اعضای خانواده از یکدیگر حمایت می کنند. آنها در جهت اهداف مشترک کار می کنند و از اوقات فراغت با هم لذت می برند. عضوی از یک خانواده بودن، همیشه آسان نیست.

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده ، نوعی درمان است که برای پرداختن به موضوعات خاص موثر بر سلامت و عملکرد یک خانواده طراحی شده است. مشاوره می تواند برای کمک به خانواده در طی یک دوره دشوار، یک تغییر مهم، یا مشکلات روحی یا رفتاری در اعضای خانواده مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه عملکرد خانواده بر نحوه شکل گیری مشکلات و چگونگی تشویق یا فعال سازی آن ها توسط سایر اعضای خانواده تأثیر می گذارد. خانواده درمانی می تواند از تکنیک ها و تمرینات شناختی درمانی، رفتار درمانی، درمان بین فردی یا انواع دیگر درمان فردی استفاده کند. مانند سایر روش های درمانی، روش های استفاده شده به مشکلات خاصی که مراجعان با آن روبرو هستند، بستگی خواهد داشت. مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل عمده مراجعه به مشاوره خانواده است.

بهترین مشاوره خانواده


بهترین مشاوره خانواده در تهران کجاست؟ مراجعه به مشاوره خانواده چه مزایایی در رشد ارتباطات میان اعضای خانواده دارد؟ روش هایی که یک مشاور خوب برای ایجاد همدلی در بین اعضای خانواده بکارمی گیرد چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

چرا به مشاور خانواده مراجعه کنیم ؟

یک مشاوره خانواده ی باتجربه در ابتدا با مراجعین خود همدلی کرده و آستانه ی صبر و تحمل آنها را افزایش داده و با تکنیک های خود تنظیمی به افراد کمک می‌کند حساسیت های یکدیگر را درک کنند، احتمال برخورد و جروبحث های ناکارآمد را کاهش می‌دهد. اعضای خانواده طی صحبت با مشاور به احتمال کمتری با فامیل یا دوستان درد و دل می‌کنند و کمتر مسائل خصوصی‌ شان را افشا می‌کنند. مشاور در هر موقعیتی عواقب ممکن و احتمال آن‌ها را می‌سنجد و با آینده نگری وسیع تری مقابله های مناسب را پیشنهاد می‌کند. همچنین مشاور خانواده نحوه برخورد افراد حین مشاجره و ایفای نقش را بررسی می‌کند، بنا بر شناخت از شخصیت افراد فعال یا منفعل بودن آن‌ها طی موقعیت های خوب و بد زندگی را تعیین می‌کند و برنامه های رفتاری لازم را تنظیم می‌کنند.

روانشناس خانواده چگونه کمک می‌کند ؟

وقتی مسئله‌ای از جانب یک فرد باشد و فقط خودش از مشاوره فردی استفاده می‌کند، راهبرد های روانشناسی نیز بر اساس اهداف فردی تنظیم می‌شود. چنانچه در یک جلسه مسئله‌ای خانوادگی مطرح شود و اهداف خانوادگی مورد انتظار باشند، لازم است که مقابله‌ های آموزشی و راهبرد های درمانی به نفع خانواده باشند.

روان‌شناس خواسته‌ های ناگفته اعضای خانواده را فهرست و تعریف می‌کند، علاوه بر آن خواسته هایی که به صورت کلامی نمودی ندارند اما در عمل نیاز به آنها ظاهر می‌شوند را برای افراد ترجمه می‌کند و با اهمیت دادن به آن نیاز، برنامه‌ی رفتاری سایرین را تطبیق می‌دهد.

بهترین مرکز مشاوره خانواده

وظایف اولیه مشاوره خانواده از دید روانشناسی چیست؟

مشاور روانشناسی وظایف بسیاری دارند که از میان آنها می توان به ارزیابی خانواده، زود درمانی، خانواده درمانی، آموزش و تمرین و مطالعه درباره ی موضوعات مربوط به خانواده و بهبود آن. در مجموع باید گفت مشاوره روانشناسی خانواده یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ سلامت خانواده و به تبع آنها جامعه و کشور می باشد. به همین علت مراجعه ی افراد به مشاوره خانواده را می توان ابتدایی ترین اقدامات افراد آگاه در راستای حفظ بنیان خانواده از تمامی جهات دانست.

کجا می توان از خدمات مشاوره خانواده استفاده کرد؟

به طور عام می توان در کلینیک های روانشناسی، بیمارستان ها، کلینیک ها، مدارس  و به طور کل در مراکز درمانی از خدمات مشاوره خانواده استفاده کرد.

چرا از مشاوره خانواده استفاده کنیم؟

مشاوره خانواده می تواند به بهبود مشکلات خانوادگی با همسر، فرزندان و دیگر اعضای خانواده کمک بسیار کند. ممکن است شما درگیر مشکلات همچون موضوعات مالی و اتفاقات قبل و بعد از ازدواج، نحوه اشتباه تعامل با والدین و یا فرزندان باشید و راه کارهای شخصی شما جواب درستی برای حل این معضلات نباشید. در بسیاری از موارد یک یا چند نفر از اعضای خانواده دارای مشکلات روحی روانی پنهان میباشند که به دلیل درک درست توسط خود شخص و اطرافیان این پدیده پنهان مانده و در سازگاری با دیگر افراد دچار مشکل می شوند. از طرفی در بسیاری از مواقع اعضای خانواده بر انجام فرضیه های فردی اصرار میکنند که نتیجه آن فاصله گرفتن هر چه بیشتر افراد از یک دیگر و وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به ارکان خانواده می شود. مشاوره خانواده در این موارد با بررسی فرد به فرد اعضا و سپس تجمیع داشته ها به بهبود شرایط موجود کمک بسیار زیادی می کند.

مشاوره خانواده می تواند در تمامی شرایط اعم از لحظات پر تنش، اعصبانیت های به وجود آمده و متداول، غم و اندوه حاصل از اتفاقی خاص و بسیاری دیگر از شرایط کمک رسان شما باشد و میتواند به درک متقابل اعضا از یکدیگر راهنما باشید تا در نهایت خانواده به بهترین شکل ممکن به تعامل برسند.

مشاور خانواده تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی در موقعیت های بسیاری کاربرد دارد به خصوص در هنگامی که اعضای خانواده دور از یکدیگر هستند مانند فرزند که دور از خانواده زندگی می کند و یا زن و شوهری که از هم فاصله دارند. در این موقعیت ها که ممکن است همراه با بحث و مشاجره باشد، مشاوره خانواده می تواند تاثیر به سزایی در یافتن آرامش دوباره ، کنترل هیجان، ریشه یابی اصولی مسئله، بررسی افکار و رفتارهای طرفین داشته باشد تا به این ترتیب از استمرار یافتن این رفتارها جلوگیری شود.

در هنگامی که افراد خانواده در کنار یکدیگر زندگی خوبی دارند، سعی می کنند تمامی اختلافات را حل کنند که یکی از آن ها خطاهای رفتاری و فکری دیگری است که خود فرد از آن آگاه نیست. در واقع موضوعی نیست که وی را عذاب دهد اما اطرافیان بابت این موضوع ناراحت هستند و بایستی در زمان و موقعیت مناسب حل شود.

به همین دلیل لازم است که در مرحله اول نسبت به تغییر رفتار و افکار فرد اقدام شود. در این شرایط بسیاری از مسائل نیاز به بازنگری، ایجاد تعهد و قراردادها و تجدید آن ها دارد. در موقعیت هایی به دلیل شکایت های خانوادگی ای که مطرح شده است بسیاری از مشکلات همچون ترس، اضطراب و نگرانی نیز مطرح می شود که در صورتی که روانشناس  ماهر باشد می تواند ریشه این مشکلات را به خوبی بیابد و مورد بازبینی قرار دهد.

مراجعه خانوادگی به مشاور در زمینه مشکلات انکار شده و اعضای بی‌پروا کمک بزرگی می‌کند. فردی که متوجه رفتارهای خودش نیست، نمی‌تواند رفتارش را کنترل کند، نسبت به عواقب رفتارش بی احتیاط است، ممکن است به دیگران آسیب بزند، ممکن است به خودش آسیب جسمی بزند و حتی ممکن است بابت سادگی، بی‌احتیاطی و هیجانی بودنش خودش را درگیر ارتباط‌ها، مشاغل و برنامه‌هایی کند که آسیب ببیند.

بهترین مشاوره خانواده

موارد خاص مراجعه به مشاور خانواده

مشاوره خانواده علاوه بر اینکه برای خانواده های معمولی به کار می رود می تواند در موارد دیگری که موقعیت های متفاوت تری دارند نیز به کار گرفته شود. برای مثال در خانواده هایی که زن یا مرد در شرایط ازدواج مجدد قرار دارند . همچنین خانواده که اعضای آن با یکدیگر نسبت های تنی ندارند مانند ناپدری ، نامادری و فرزند خوانده . مورد دیگر خانواده هایی هستند که پدر و مادر طلاق گرفته اما در رابطه هستند.

در چنین مواردی با به کارگیری راهکارهای مشاوره می توان روابط بهتری را حتی بهتر از خانواده های معمولی در این موقعیت ها ایجاد کرد.

موقعیت های دیگری که مشاور خانواده مفید است عبارت است از :

 

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

تماس با ما نوبت دهی سریع