به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مشاوره کودکان طلاق

مشاوره کودکان طلاق
طلاق ممکن است یک تجربه مشترک برای زوجین و خانواده های امروزی باشد، اما این باعث نمی شود که برای خانواده هایی که از آن عبور می کنند- خصوصاً وقتی کودکان درگیر هستند- ناراحت کننده نباشد. کودکان در هر سنی می توانند هنگام مواجهه با طلاق سوالات، سردرگمی ها و احساسات متضاد زیادی داشته باشند و مشاوره کودکان طلاق مختص آن ها خواهد بود. حتی دلسوزترین والدین ممکن است برای رفع تمام نیازهای فرزندان خود تلاش کننند. مشاوره کودکان طلاق بسیار مهم است و در بسیاری از کشورهای جهان، از نظر قانونی لازم است. در این مقاله به مشاوره کودکان  طلاق، پرداخته خواهد شد:

مشاوره کودکان طلاق

کمک به کودکان برای درک و مقابله با وضعیتشان یک هدف مهم است. مشاوره کودکان طلاق به معنای حمایت از فرزندان و همچنین آموزش والدین در هنگام طلاق است. گذراندن وقت، گوش دادن به کودک یا کودکانی که والدین آن ها در حال طلاق هستند، می تواند مشاور را قادر سازد تا در به درک رسیدن کودک کمک کند، و همچنین اطمینان حاصل کند که نیازهای آن ها مورد توجه قرار گرفته و احساس والدین آن ها نیز درک می شود. به ویژه برای کودکان بسیار دشوار است که بتوانند احساسات زیادی را که توسط یک جدایی و طلاق به وجود آمده است، درک کنند. کودکان بسیار کمتر احساسات خود را در کلمات قرار می دهند. مشاوران در مشاوره کودکان طلاق،‌می توانند در زمان آسیب پذیری به کودکان کمک، چشم انداز، اطمینان، و گاه تفسیری از جدایی ارائه دهند. 

مشاوره کودکان طلاق برای والدین

مشاوران می توانند به والدین كمك كنند تا در نقش های جدید خود، با استفاده از توسعه مهارت های فرزندپروری خود، این طلاق را به یك فرآیند مشاركتی و نه یك روند منزوی تبدیل كنند. طلاق فقط یک روند قانونی برای بزرگسالان نیست. والدین به اندازه فرزندان به حمایت عاطفی و راهنمایی درمانی احتیاج دارند. مشاوره کودکان طلاق می تواند مربیگری کل خانواده در طلاق را به والدین آموزش دهد که به آن ها کمک می کند تا از یکدیگر حمایت کنند. در مورد چالش ها و نگرانی ها ارتباط برقرار کنند، و در طول طلاق احساس درک بیشتری داشته باشند. 

کودکان طلاق

کودکان طلاق در خانه و مدرسه

طلاق فقط وقتی کودکان در خانه یا در جمع اعضای خانواده هستند، بر فرزندان تأثیر نمی گذارد. مشکلات در خانه اغلب در مدرسه آشکار می شود، جایی که کودکان مستعد ابتلا به هرگونه رفتار ناشایست نسبت به اعمال مخرب جدی تر هستند و عملکرد تحصیلی ممکن است افت کند. معلمان و دانش آموزان دیگر مستعد سوء تفاهم هستند و عواطف و استرس های عاطفی که بر رفتار کودک در مدرسه در طول طلاق تأثیر می گذارد، سرزنش می شوند و این بچه ها را به گونه ای مجازات می کند که فقط مشکل را تشدید می کند. مشاوران مدرسه اگر به مشاوره کودکان طلاق آشنایی داشته باشند، اغلب بهترین مدافعان کودکان برای متناسب سازی و برخورد با رفتارهای نادرست ناشی از مسائل عاطفی هستند.

آغازی نو برای کودکان طلاق

سفر عاطفی برای کودکان با طلاق به پایان نمی رسد.مشاوره کودکان طلاق به صورت مداوم برای کمک به آن ها در تنظیم احساس جدید در حال رشد” عادی “در پی جدایی قانونی مهم است. تغییر در وضعیت خانه آن ها می تواند موجبات ایجاد اختلال در زندگی اجتماعی، تحصیلی و البته رشد مداوم هویت آن ها شود. بنابراین داشتن فضای ارتباطی و پشتیبانی عاطفی در مشاوره کودکان طلاق، می تواند منبع ثبات و اطمینان خاطر باشد که به کودکان کمک می کند تا با زندگی جدید کنار بیایند.

کودکان و طلاق

طلاق، بزرگسالان و کودکان را به سمت تعدیل ها و چالش های بیشمار سوق می دهد. در حالی که در هر یک از فرزندان سازگاری با طلاق متفاوت است، 25٪ کودکانی که والدین آن ها طلاق می گیرند، مشکلات عاطفی و رفتاری مداوم را تجربه می کنند (در مقایسه با 10٪ کودکانی که والدین آن ها طلاق نمی گیرند).

چگونه می توان به فرزندان در طلاق کمک کرد؟

 • در صورت امکان با هم در مورد طلاق به کودکان بگویید.
 • به سؤالات کودکان، صادقانه پاسخ دهید، از جزئیات غیرضروری خودداری کنید.
 • به فرزندان خود اطمینان دهید که مقصر طلاق نیستند.
 • به کودکان بگویید که عاشق آن ها هستید و از آن ها مراقبت می کنید.
 • در مدرسه و سایر فعالیت ها با کودکان خود مشارکت کنید.
 • در انتخاب بچه ها، سازگار باشید.
 • یک برنامه والدینی قابل اجرا را تهیه کنید که به فرزندان امکان دسترسی به هر دو والدین را فراهم کند.
 • از لغو برنامه ها با کودکان خودداری کنید.
 • به فرزندان اجازه برقراری رابطه محبت آمیز و رضایت بخش با والدین دیگر را بدهید.
 • از قرار دادن كودكان در وسط و در موقعیت لازم برای كنار گذاشتن یکی از والدین اجتناب كنید.
 • از بحث و گفتگو درباره مسائل مربوط به حمایت از کودک در مقابل کودکان خودداری کنید.
 • از صحبت کردن منفی در مورد والدین دیگر یا استفاده از کودک به عنوان وسیله ای برای صدمه زدن به والدین دیگر خودداری کنید.

مشاوره کودکان طلاق

مشاوره کودکان طلاق چه زمانی ضروری است؟

هنگامی که فرزندان شما علائم استرس نشان می دهند نشان دهنده این است که به مشاوره کودکان طلاق نیاز است. این علائم عبارتند از:

 • رفتارهای نامتناسب با سن
 • تجربه خلقی
 • احساس غم و افسردگی
 • احساس گناه
 • خواب یا مشکلات خوردن
 • تغییر در شخصیت
 • مشکلات مدرسه ای و همسالان
 • نمایش ترس های غیر منطقی و رفتار اجباری

هنگام طلاق:

 • برای جدایی یا حل کردن مسائل با یکدیگر از سیستم قانونی استفاده کنید.
 • از کودکان به عنوان حامل پیام استفاده نکنید یا از آن ها به عنوان جاسوس استفاده نکنید. (کودکان احساس می کنند در وسط گرفتار هستند)
 • برای داشتن سطح بالای حمایت عاطفی و مسئولیت های اساسی در خانه، به فرزندان متکی باشید.
 • از مشاوره کودکان طلاق و مشاوره پس از طلاق کمک بگیرید تا افسردگی یا اضطراب را تجربه نکنید.

 

مشکلات رفتاری در کودکان پس از طلاق

عصبانیت

این غیر معمول نیست که کودک عصبانی شود. عصبانیت یک روش سالم و طبیعی برای اعتراض است. اگر فرزند شما عصبانی است، به جای این که به او بگویید ساکت باشد یا او را مجازات کنید، به حرف های او گوش دهید. به مراتب بهتر است کودکان احساسات خود را با خشم ایمن ابراز کنند، نه از راه های مخرب یا خود مخرب.

رفتارهای متضاد

این زمانی است که کودک احساس ناتوانی و فراموش شدن، می کند و ممکن است از طریق رفتاری که در شخصیت عادی آن ها نیست “عمل کنند”. به عنوان مثال ، پسرها ممکن است دعوا کنند، یا عقب نشینی کنند. ممکن است دختران بجنگند، خودآزار شوند ، یا گوشه گیری کنند، زودتر از موعد به بلوغ برسند یا از مواد مخدر استفاده کنند.

 

اگر فرزند شما هر یک از این رفتارها را نشان می دهد، اطمینان حاصل کنید که آن ها به شما اطمینان دارند که به حرف هایشان گوش می کنید.اگر صحبت کردن کمک کننده نبود، حتما از مشاوره کودکان طلاق کمک بگیرید.

 

چگونه مشاوره کودکان طلاق کمک می کند؟

جدایی و طلاق در کودکان تأثیر می گذارد. هر چقدر ممکن است بخواهیم این واقعیت را نادیده بگیریم یا از آن چشم پوشی کنیم و هر چقدر هم که به طلاق نیاز داشته باشیم، به ناچار تأثیر نیرومندی بر کودکان خواهد گذاشت. مشاوره کودکان طلاق، در این زمان به عنوان روشی برای به حداقل رساندن تأثیر منفی بر کودکان می تواند کمک بزرگی باشد. مشاوره کودکان طلاق می تواند به آن ها نوع توجه بی طرفانه، همدلی و فضایی را برای بیان چگونگی واقعی آن چه احساس می کنند، فراهم کند، که والدین ممکن است در شرایطی که خودشان دچار اغتشاشات، استرس و تحولات دردناک ناشی از جدایی و طلاق هستند، ارائه آن را بسیار دشوار کنند.

کودکان طلاق

مشاوره کودکان طلاق، چه چیزی فراهم می کند؟

 • زمان و مكان مشخص شده ای كه كودك / فرزندان می توانند بروند. این “فضا” به عنوان پایگاه امن موقت آن ها عمل می کند ، در حالی که خانواده روند جدایی و تغییر را طی می کنند.
 • یک فرد بالغ که بتواند با آن ها صحبت کند، کاملاً گوش کند، که توجه بی طرفانه خود را به آن ها می دهد و تمرکز فقط روی آن ها است. صحبت لزوماً نباید در مورد خانواده، والدین یا حتی در مورد جدایی باشد. مشاوره کودکان طلاق می تواند شامل آنچه اتفاق می افتد در مدرسه یا با دوستان باشد. این امر به کودک اطمینان می دهد که کودک / فرزندان از یک حس عادی بودن و میزان ارتباط مداوم با زندگی روزمره برخوردار هستند.
 • مشاور خانواده یا مشاوره کودکان طلاق، می تواند به عنوان یک هیئت مدیریت عمل کند. کودک / فرزندان با مشاور می توانند احساسات روزمره و عمیق خود را پردازش کنند ، سردرگمی خود را ابراز کنند و سؤالاتی بپرسند که ممکن است لزوماً نتوانند از والدین خود بپرسند.
 • مشاور خانواده می تواند با همه فرزندان خانواده همکاری کند تا روابط خوب بین خواهران و برادران برقرار شود.
 • مشاوره کودکان طلاق یا مشاور خانواده می تواند با کودک / فرزندان همکاری کند تا به آن ها در رسیدگی به ضرر و اندوهی که ناگزیر در مورد طلاق و همه تغییرات بعدی که احساس می کنند، کمک کند.
 • مشاوره کودکان طلاق می تواند در صورت لزوم به عنوان صدای کودک / فرزندان شما عمل کند. مشاور خانواده همچنین می تواند یک جفت چشم و گوش اضافی اطمینان بخش برای نظارت بر بهزیستی فرزندان شما در این زمان استرس زا باشد.

نکته مهم:

در تمام مسائل مربوط به روابط، مشاوره کودکان طلاق، به بسیاری از کودکان کمک کرده اند تا از طریق جدایی و طلاق در مسیر خود حرکت کنند. بعضی اوقات کودکان خود را سرزنش می کنند و فکر می کنند تقصیر آن هاست که والدینشان جدا می شوند. بسته به سن آن ها و آن چه مناسب است، مشاوران می توانند به کودکان كمك كنند كه بفهمند آن چه اتفاق افتاده تقصیر آن ها نیست و جدایی والدین به این معنا نیست كه والدین آن ها، كمتر آن ها را دوست داشته باشند.

 

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع