نوبت دهی در روان آرام

دریافت مشاوره از مجرب ترین مشاوران به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری

مشاوره جوانان

مشاور

آیا به مشاوره جوانان احتیاج دارم؟

مشاور ازدواج

اهمیت کمک گرفتن از یک متخصص

مرکز مشاوره

آشنایی با مرکز مشاوره ما

سرویس ها

سوالات رایج

دوره جوانی دوره حساس و مهمی در زندگی است. در این دوره جوانان حساسیت‌های بیشتری دارند و خطرهای مختلفی هم در کمین آن‌هاست. به همین علت است که اختلالات و مشکلات متعددی مممکن است برای آن‌ها پیش بیاید. به همین دلیل است که کمک گرفتن از مشاوره برای جوانان می‌تواند بسیار مهم باشد.

جوانی دوره‌ای است که اختلالات و بیماری‌های متعدد می‌توانند سلامت جسمی و روحی فرد را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل است که گاهی در این دوره فرد نیاز به مراجعه به روانشناس و مطرح کردن مسائل خود را دارد.

رشد مغزی در جوانان و نوجوانان

بیشتر افراد با مرحله رشد نوجوانان در افراد در حال بلوغ آشنا هستند. اراده مستقل برای اتکا بر دوستان به جای والدین برای اولین دفعه، اضطراب ناشی از هویت یافتن و در عین حال احساس تعلق به یک گروه خاص اجتماعی و تردیدها و تصمیم‌گیری‌های ضعیف بعضی از رایج‌ترین مشکلاتی است که نوجوانان تجربه می‌کنند.

برعکس تصور بیشتر افراد رشد مغزی در 18 سالگی متوقف نمی‌شود و ادامه دارد. بعضی از مغز که تکانه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را کنترل می‌کند، همچنین رفتار آدم را برای رسیدن به هدف برنامه‌ریزی می‌کند، تا اواسط دهه‌ی سوم زندگی باز هم به رشد خودش ادامه می‌دهد. این فرایند رشد در بیشتر افراد 18 ساله تازه به اواسط خود رسیده است.

مغز نوجوانان یک سامانه رشد مغزی را رشد می‌دهد و تا سال‌های بعد هم فعال است. این سامانه درواقع باعث بیشتر شدن حساسیت‌های افراد نسبت به مسائل مختلف. هیجانات و حساسیت‌های شدید. باورنکردنی‌ آن‌ها می‌شود. آن‌ها در طول دوران بیست سالگی بدون توجه به خطرات به دنبال کسب تجربیات تازه هستند.

تغییراتی که در اوایل بیست سالگی رخ می‌دهد روی نتیجه‌گیری کلی افراد از تجربیات و اطلاعات جدید تاثیر می‌گذارد. این رشد مغزی عموما با کاهش کنترل والدین و احتمالا راحت شدن از اجبار حضور در کالج یا دانشگاه‌ها همراه می‌شود. تجربیات خوب و بدی که نوجوان در این دوره با آن‌ها مواجه می‌شود، تاثیر زیادی روی روند رشد مغزی نوجوان گذاشته و روی شکل‌گیری آن‌ها موثر است.

اولین نشانه‌های بیماری و اختلالات روانی

بیماری روانی شامل طیف زیادی از اختلالات است که شدت این اختلالات هم یک طیف مشخص دارند. بعضی از این اختلالات می‌توانند باعث بروز واکنش‌های موقتی شوند. درحالی که برخی دیگر از این اختلالات باعث ایجاد نوعی وضعیت مزمن می‌شوند. بیماری‌های روانی دارای علت‌ها و محرک‌های متعددی می‌باشند. بیماری روانی در جوامع مدرن مانند قبل خجالت‌آور نیستند. چرا که امروزه افراد بیش از قبل متوجه بروز یک بیماری روانی در خود می‌شوند. درواقع آگاهی این افراد نسبت به قبل بیشتر شده است و باعث می‌شود که بتواند نیاز به مراجعه به روانشناس را بیشتر درک کنند. و با انجام بعضی اقدامات درمانی، به روند زندگی‌شان بهبود بدهند. بسیار مهم است که جوانان به دلیل سن کم خود و اینکه در حال رقم زدن آینده خود در این سنین هستند زود متوجه این اختلالات شده و با کمک گرفتن از یک روانشناس در حوزه مشاوره جوانان به سمت بهبودی قدم بگذارند.

این مقاله هم بخوانید  مشاوره گفتار درمانی

علائم بیماری‌ها و اختلالات روانی در بین جوانان

به عنوان والدین جوانان احتمالا زمانی که فرزندتان خانه را ترک کند و به دانشگاه برود، احساس درماندگی و ترس می‌کنید. چرا که دیگر از وضعیت او خبر ندارید و نمی‌توانید او را در برابر بسیاری از مشکلات محافظت کنید. اگرچه زمانی که از یک بیماری روانی صحبت می‌شود، اگر به موقع علائم را تشخیص داده و اقدام به مراجعه به مشاوره جوانان کنید، می‌توانید او را از بسیاری از علائم و رویدادها در امان نگه دارید.

رایج ترین علائم بیماری‌های روانی در جوانان:

تشخیص به موقع

بیماری روانی در جوانان در صورت تشخیص به موقع این شانس را دارد که به صورت موثرتری درمان شود. وضعیت‌هایی مانند افسردگی و اضطراب می‌توانند باعث ایجاد استرس مضاعف در روند زندگی فرد شوند. بهتر است در صورت وجود علائم هشدار دهند، به روانشناس مراجعه کرده و روند درمان را شروع کنید. کمک گرفتن از مشاوره برای جوانان از اهمیت بیار زیادی برخوردار است. چرا که فرد در ابتدای راه زندگی خود قرار دارد و اگر از همان ابتدا شروع به حل مشکلات خود کند یقینا کمک شایانی به زندگی خود می کند.

 

علائم مشکلات روانی جوانان چیست؟

رایج تریت علائم عبارتند از خشم، گوشه گیری، احساس تنهایی، مصرف الکل و مواد و...

شایع ترین اختلالت روانی بین جوانان چیست؟

اعتیاد، اضطراب، اختلال کم‌توجهی، افسردگی

کمک گرفتن از مشاوره چه کمکی به جوانان می کند؟

تنها یک فرد متخصص و واجد شرایط می‌تواند بیماری روانی را به درستی تشخیص دهد و اقدام به درمان آن کند.

4.7/5 - (17 امتیاز)

اهمیت کمک گرفتن از یک متخصص در حوزه مشاوره جوانان

خیلی از اختلالات روانی در جوانان ممکن است طوری باشد که نسبت به شخصیت یک نوجوان یا یک فرد جوان تا حدودی عادی به نظر برسد. عموما جوانان این گونه رفتارها را به عنوان بخشی طبیعی از تحول مغزی‌شان و زندگی‌شان بروز می‌دهند. اما شما به عنوان والدین این افراد بهتر از دیگران فرزندتان را می‌شناسید. اگر متوجه شده‌اند که او رفتارهای عجیبی از خودش نشان می‌دهد، شاید لازم شود کمی با او صحبت کنید. یا اینکه می‌توانید با مراجعه به  این مشکل را مطرح کرده و حل کنید.

تنها یک فرد متخصص و واجد شرایط می‌تواند بیماری روانی را به درستی تشخیص دهد. اما وظیفه والدین در این بین این است که نشانه‌ها و علائم بیماری را متوجه شده و به متخصص گزارش دهند. یکی از مشکلاتی که در روند بیماری‌های روانی وجود دارد این است که ممکن است بیمار خودش با صداقت مسائل را مطرح نکند. یا اینکه حتی ممکن است متوجه رفتارهای غیرعادی خودشان نباشند. گاهی هم پیش می‌آید که جوانان به جای اینکه مشکلات را تشخیص داده و درپی درمان آن باشند، سعی دارند نشانه‌ها و علائم را در خود پنهان نگه دارند.

نادیده گرفتن نشانه‌های بیماری روانی یکی از بدترین کارهایی است که بیمار می‌تواند انجام دهد. درصورتی که فرزند جوان شما رفتار غیرعادی از خودش نشان می‌دهد، باید خیلی زود با او صحبت کنید. اگر رفتاری از او دیدید که مشکوک به بیماری روانی بود، بهتر است خیلی زود با مراجعه به یک متخصص در حوزه مشاوره جوانان مشکل را مطرح کرده و نظر فرد متخصص را هم جویا شوید.

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام با دارا بودن مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با مدیریت سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه میگردد. به استحضار می رساند در مرکز مشاوره روان آرام به طیف گسترده ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی میگردد.

علیرضا نوروزی
دکتر روانشناس

آقای دکتر علیرضا نوروزی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانپزشک

آقای دکتر نبی الله دریجانی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانشناس

خانم خواجه رسولی

رزومه رزرو وقت
عذرا عظیمی
روانشناس

سرکار خانم عذرا عظیمی

رزومه رزرو وقت

علائم مشکلات روانی جوانان چیست؟

رایج تریت علائم عبارتند از خشم، گوشه گیری، احساس تنهایی، مصرف الکل و مواد و...

شایع ترین اختلالت روانی بین جوانان چیست؟

اعتیاد، اضطراب، اختلال کم‌توجهی، افسردگی

کمک گرفتن از مشاوره چه کمکی به جوانان می کند؟

تنها یک فرد متخصص و واجد شرایط می‌تواند بیماری روانی را به درستی تشخیص دهد و اقدام به درمان آن کند.

شایع‌ترین اختلالات روانی در جوانان 

بیماری‌های روانی شایع در دوران جوانی

با اینکه بعضی از بیماری‌های روانی می‌توانند ر دوران کودکی هم ایجاد شده و تشخیص داده شوند، خیلی از مشکلات روانی در دوران نوجوانی و جوانی قابل تشخیص نیستند. چرا که در این دوران هنوز شخصیت فرد شکل نگرفته است و نمی‌توان بروز بعضی از اتفاقات را به وجود امراض و مشکلات روانی نسبت داد. همچنین در این دوران والدین به اجبار توانایی کنترل گری کمتری روی فرزندانشان دارند و نمی‌توانند همه رفتارهای او را آنالیز کرده و تایید یا تکذیب کنند. به همین دلیل است که اعتماد یا اختلالات غذایی در دوران نوجوانی یا جوانی بیشتر شایع است. در این دوره افراد کنترل زندگی خود را به دست گرفته و اجازه دخالت را به دیگران نمی‌دهند.

جوانان در این دوره از فرایند رشد مغز بیشتر از قبل آسیب‌پذیر می‌شوند. به همین دلیل است که از بین هر جوان 5 نفر آن‌ها به بیماری‌های روانی مبتلا می‌شوند. برخی از رایج‌ترین اختلالات و بیماری‌های روانی جوانان شامل موارد زیر است:

بهترین روانشناس جوانان تهران

جوانان در حال تکمیل کردن وضعیت روانی‌شان هستند. این دوره با هیجانات و تنش‌های زیادی همراه است. در همین شرایط بعضی از تغییرات هم در روند زندگی این افراد اتفاق می‌افتد. به این ترتیب آن‌ها در برابر بیماری‌ها و وضعیت‌های مختلف روانی بیش از پیش آسیب‌پذیر می‌شوند.

خیلی از آدم‌ها در اوایل بیست سالگی برای اولین بار برای رفتن به دانشگاه یا محل کار از خانواده جدا شده و مستقل زندگی می‌کنند. بعضی از آن‌ها بعد از دانشگاه به خانه باز‌می‌گردند اما برخی از جوانان به زندگی مستقلشان ادامه می‌دهند. تمام این تغییرات می‌تواند استرس‌هایی را به جوانان تحمیل کند. همین استرس هم زمینه ابتلا به تعداد زیادی از بیماری‌ها را ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که مشاوره جوانان بسیار کار حساسی است و نیاز به تجربه کاری فراوان دارد.

مهم‌ترین بیماری‌های روانی در دوران دانشجویی

  1. اعتیاد به الکل و مواد مخدر

دانشگاه نوع خاصی از استرس را به همراه دارد. این دوران با چالش‌های تحصیلی، مسئولیت‌های فزاینده و ترتیبات جدید همراه است. به همین دلیل است که بعضی از آدم‌ها تحولات زیادی را در این دوران تجربه می‌کنند که نیاز به مدیریت دارند. دسترسی به انواع مواد مخدر و الکل و نیاز جوانان به این گونه مواد برای آرام شدن و خلاصی از استرس زمینه معتاد شدن و شروع اعتیاد را در جوانان رقم می‌زند.

  1. مشکلات هیجانی و استرس

طبق نتایج یک نظرسنجی که به تازگی روی فارغ‌التحصیلان یک دانشگاه در کالیفرنیا انجام شد، 45 درصد از دانشجویان به اندازه‌ای مشکلات هیجانی و استرس دارند که این مشکلات توانسته‌اند وضعیت درسی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. نتایج نظرسنجی سالانه‌ای که روی بیشتر جمعیت آمریکا انجام می‌شود نشان می‌دهد که حدود 30 درصد از دانشجویان تازه‌وارد در دانشگاه احساس می‌کنند که کاملا در مسئولیت‌هایشان غرق شده‌اند. از این تعداد، آمار دخترانی که با استرس و هیجان ناشی از حضور در دانشگاه مواجه هستند، بیشتر است.

  1. اضطراب و افسردگی

مطالعات نشان می‌دهند که آمار گزارش شده در خصوص اضطراب و افسردگی بین دانشجویان در دهه‌های اخیر بیشتر شده است. تقریبا یک سوم دانشجویان گزارش داده‌اند که در طول زندگی دانشجویی‌شان درگیر اختلالات اضطراب و افسردگی می‌شوند. در سال 2013 حدود 27 درصد از دانشجویان پسر و 33 درصد از دانشجویان دختر گزارش داده‌اند که به اندازه‌ای استرس دارند که انجام کارها برای‌شان دشوار است.

طبق گزارش‌های اخیر در خصوص مشکلات روانی دانشجویان، بیشتر از بیست درصد از دانشجوها در 2013 درگیر بیماری‌های روانی بوده‌اند. یا اینکه به خاطر این بیماری‌ها تحت درمان بوده‌اند. ولی بعضی‌ها معتقدند که شمار بیشتری از دانشجویان دیگر این نوع بیماری‌ها هستند. چرا که تقریبا 40 درصد از آن‌ها تحت درمان قرار نمی‌گیرند و بیماری خود را قبول نمی‌کنند. به نوعی تعداد افرادی که بیماری روانی دارند بسیار بیشتر است و همه این افراد بیماری خود را بروز نمی‌دهند. طبق یک نظرسنجی حداقل 80 درصد از دانشجویان احساس می‌کنند که کاملا غرق انجام مسئولیت‌هایشان شده‌اند و از وجه‌های دیگر زندگی بازمانده‌اند. درحالی که 50 درصد از دانشجوها به خاطر این مسئولیت‌ها و کار زیاد درگیر استرس هستند.

کمک گرفتن از یک روانشناس در حوزه کنترل اضطراب  در این زمینه کمک شایانی می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که در اسرع وقت از مشاوره جوانان کمک بگیرند و به دنبال راه های کاهش اضطراب خود باشند.

10 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
قاسمی
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر خواهرزاده من۱۸سالشه تمایلی به بیرون رفتن نداره ودائم خونست به گفته خودش خارج شدن ازخونه باعث استرسش میشه شبهانمیتونه راحت بخوابه وصبحااگه زودبیدارمیشه دچارسردردمیشه وبیحاله

تیم محتوا روان آرام
28 روز قبل
پاسخ به  قاسمی

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه پیشنهاد میشه حتما این موضوع بررسی بشه به صورت دقیق و پیشنهاد می کنیم حتما با مشاوره فردی مراجعه کنند مشاور فردی با بررسی موضوعات بهترین راهکارها را در این زمینه به ایشان ارائه می‌کند

مهناز
2 ماه قبل

باسلام
پسری دارم 19 ساله. تقریبا از 5 سال پیش افسردگی او شروع شد، ولی بامراجعه به پزشکان همکار بهبودی حاصل نکرد حتی دارو هم مصرف کرد،ه، الآن دراین سن شرایط بدتری داره، تمرکز نداره وازنظر حافظه خوب نیست،
به گفته ی خودش انگیزه وامیدی به زندگی نداره، شما بگویید چه کنم؟

تیم محتوا روان آرام
2 ماه قبل
پاسخ به  مهناز

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه درمان شناختی و رفتاری در این زمینه به پسرتون خیلی کمک میکنه پیشنهاد می‌کنیم حتما به روان‌شناسی فردی مراجعه کنند تا این موارد به صورت دقیق تر بررسی بشه و بهترین کمک رو بهشون بکنند اگر مایل باشید می تونید با روانشناسان کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیرحضوری وقت بگیرید.

مریم
3 ماه قبل

سلام پسرم خیلی رفیق باز و مشروب میخوره خستمون کرده دیگه خیلی اذیت میکنه کارش شده هرشب مشروب خوری و رفیق بازی اصلا قدر پولشو نمیدونه هر چی در میاره، خرج عیاشی میکنه کمکم کنید

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  مریم

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه این مسئله باید به صورت دقیق تر در پسر شما بررسی بشه و بهترین راهکارها در این زمینه بهشون داده بشه اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیرحضوری وقت بگیرید تا این مسئله به صورت دفتر ارزیابی بشه

سمیرا
3 ماه قبل

سلام پسرم ۲۰ سالش هست دیپلم گرفت رفت سرکار بدهی بالا اورد دیگه نرفت اخیرا متوجه شدم اعتیاد پیدا کرده واقعا نمی دونم چیکار کنم

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  سمیرا

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مشاوره خانواده در این زمینه میتونه به شما خیلی کمک کنه اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید تا این مسئله به صورت دقیق‌تر بررسی بشه و به شما بهترین راهکارها در این زمینه داده بشه

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت