به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

ترک خود ارضایی

ترک خود ارضایی
خود ارضایی بخشی طبیعی از سلامت جنسی است. فعالیتی است که می تواند راهی امن برای کشف نیازهای جنسی و بدن و لذت بردن باشد. با این حال ، اگر خود ارضایی شما را از انجام کارهای روزمره باز می دارد یا در کار یا مسئولیت های شما اختلال ایجاد می کند ، ممکن است وقت آن باشد که سعی کنید راه‌های مختلغ برای ترک خود ارضایی را امتحان کنید. در این مقاله به واقعیت های خود ارضایی، عوارض انجام بیش از حد آن و روش های مناسب برای ترک خود ارضایی اشاره شده است.

راه‌های ترک خود ارضایی

افرادی که در رابطه جنسی با شریک زندگی خود هستند ، خودارضایی می کنند.  افرادی که در یک رابطه نیستند ، خود ارضایی می کنند.  افرادی که زندگی جنسی لذت بخشی ندارند ، نیز خود ارضایی می کنند.  برای اکثر افراد ، خود ارضایی یک فعالیت عادی است. اما در صورت خارج شدن آن از کنترل ، نیاز به اقدام برای ترک خود ارضایی است.

گاهی اوقات خودارضایی می تواند مشکل ساز شود و بهتر است از یک متخصص برای ترک خود ارضایی کمک گرفته شود.  این اتفاق زمانی می افتد که :

 • شما نمی توانید اشتیاق خودارضایی را کنترل کنید.
 • کار ، مدرسه یا عملکردهای اجتماعی را مختل کنید تا بتوانید خودارضایی کنید.

ترک خود ارضایی

چگونه جلوی خودارضایی را بگیریم ؟

یادگیری ترک خود ارضایی یک فرایند است.  شما باید بر خواسته ها و رفتارهایی که ماه ها و احتمالاً سال ها تمرین کرده اید ، غلبه کنید.  این یادگیری می تواند زمان ببرد.  اما ممکن است

مانند هر رفتار دیگری که از کنترل خارج است ، به یک سری مراحل و استراتژی برای ترک خود ارضایی نیاز باشد. این استراتژی ها می توانند رویکردهای زیر را شامل شوند :

 

 • یک درمانگر پیدا کنید.

هنگامی که شما برای ایجاد رابطه سالم تر با خودارضایی و یا قطع کامل آن آماده هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. و برای داشتن یک درمانگر اقدام کنید.  پزشک می تواند شما را به یک مشاور ، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه سلامت جنسی ارجاع دهد.

این متخصصان آموزش داده شده اند تا به افراد دارای نگرانی های مربوط به سلامتی جنسی مانند شما کمک کنند و می توانند توصیه هایی را ارائه دهند.

 

 • صادق باشید.

خود ارضایی اغلب ننگ دارد.  برخی از آداب و رسوم دینی ، فرهنگی و معنوی ، خود ارضایی را با بی اخلاقی یا گناه مرتبط می کند. خود ارضایی نه بد است و نه غیراخلاقی.  طبیعی و سالم است.  اگر به دلیل خودارضایی احساس گناه یا ناراحتی می کنید ، به پزشک خود بگویید. بسیار مهم است که شما به ریشه احساسات خود برسید تا بتوانید بر آن ها غلبه کنید.

 

 • زمان بگذارید.

مشاوره برای ترک خود ارضایی ، یک مرحله ای نیست.  ویزیت تنها یک قدم به سمت کمک است ، اما شما باید انتظار داشته باشید که یک پزشک معالج را که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارد برای چند هفته یا ماه ببینید.

با ادامه ملاقات ها و صحبت کردن ، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.  این به شما کمک می کند تا در مورد احساسات و رفتارهای خود صادقانه تر و آینده نگر باشید.

 

 • برنامه ریزی کنید.

یکی از مراحل ترک خود ارضایی ، نگه داشتن یک برنامه کامل روزانه است که فرصت ها را برای خودارضایی ، کاهش می دهد.  فعالیت هایی پیدا کنید که آرامش بخش ، جذاب یا مهیج باشند.

این می تواند شامل ورزش ، ذهن آگاهی ، یوگا ، کشف یک سرگرمی جدید ، دیدن دوستان برای صرف شام یا کاوش در موزه ها یا نمایشگاه های جدید باشد.  وقتی مشغول کار هستید ، فرصت های خودارضایی را کاهش می دهید.

 

 • مراقب بدن خود باشید.

یک رژیم غذایی سالم و ورزش از بسیاری جهات برای بدن شما مفید است. و به ترک خود ارضایی کمک می کند.  برای افرادی که تلاش می کنند جلوی خودارضایی را بگیرند ، تأکید جدید بر مراقبت از خود ممکن است باعث کاهش خواسته ها یا ایجاد انگیزه برای مقاومت شود. همچنین می تواند تمرکز جدیدی را برای انرژی و تلاش شما فراهم کند.

 

 • استراتژی ها را توسعه دهید.

با کمک پزشک یا درمانگر ، زمان های مشکل خود را مشخص کنید.  شاید شما شب قبل از خواب خود ارضایی کنید.  شاید شما هر روز صبح در حمام خودارضایی کنید. اگر بتوانید تشخیص دهید که بیشترین احتمال خودارضایی را در چه زمان هایی دارید ، شما و پزشکتان می توانید برای غلبه بر اصرار و رفتارهای آموخته شده ، فعالیت هایی جایگزین داشته باشید.

 

 • زمان تنهایی خود را محدود کنید.

زمان تنها بودن ، می تواند برای افرادی که سعی در تغییر شکل رفتارها دارند ، دشوار باشد.  متخصصان توصیه می کنند سعی کنید فعالیت هایی را که معمولاً به تنهایی انجام می دهید ، به یک فضای عمومی تر منتقل کنید.

به عنوان مثال ، اگر دوست دارید ورزش تماشا کنید ، به جای ماندن در خانه ، به یک کافه برای تماشای بازی ورزشی بروید.

 

 • شب ها لباس اضافی بپوشید.

لباس زیر فقط یک مانع جسمی جزئی بین شما و دستگاه تناسلی شما ایجاد می کند.  اما مالیدن یا لمس کردن خود در شب ممکن است شما را به خودارضایی تشویق کند. اگر این رفتار ادامه داشت ، سعی کنید یک لایه اضافی لباس بپوشید.

 

 • تماشای فیلم های مستهجن را متوقف کنید.

تحریک ناشی از فیلم های مستهجن ، ممکن است برای غلبه بر آن خیلی قوی باشد و ترک خود ارضایی را دشوار کند. برای جلوگیری از دسترسی خود به فیلم مستهجن ، اقدامات لازم را انجام دهید.

هر فیلم ، مجله یا مطالب دیگری را که در رایانه خود دارید ، حذف کنید. رایانه خود را به یک اتاق عمومی در خانه منتقل کنید تا در استفاده از آن تنها نباشید.  همچنین می توانید نرم‌افزار مسدود کننده پورن را نصب کنید.

این مقاله هم بخوانید  اصول رابطه جنسی موفق [راهنمایی و نکات]

 

 • صبور باشید.

رفتاری که از کنترل خارج است ، یک شبه شکل نمی گیرد ، و یک شبه هم تمام نمی شود. در روند ترک خود ارضایی ، صبور باشید.  متعهد به نتیجه نهایی باشید و بفهمید که ممکن است در طول مسیر به تله های ناگهانی برخورد کنید.  عزم جزم می تواند شما را از اشتباهات و اجتناب ناپذیر باز دارد.

 

 • به صورت منظم ورزش کنید.

یکی دیگر از توصیه های متخصصان برای ترک خود ارضایی ، ورزش کردن است. ورزش منظم می تواند شما را از نظر ذهنی قوی نگه دارد. تمرینات ساده مانند دویدن ، شنا ، پیاده‌روی و … می تواند باعث افزایش انرژی مثبت شود و تمرکز شما را  بالا ببرد. سطح استرس را کم کند و به شما آرامش دهد.

 

روانشناسی پشت خود ارضایی بیش از حد

خودارضایی بیش از حد نشانه وضعیت روانی غالب است که می تواند باعث اختلالات رفتاری شود.  احساس شدید گناه بعد از خود ارضایی یکی از نشانه های اعتیاد به خود ارضایی است. اعتیاد به خود ارضایی می تواند به افزایش میزان مصرف الکل منجر شود.  بنابراین خود ارضایی اگر اجباری شود یا تمایل به مجبور کردن خود به انجام این کار باشد ، به مشکل تبدیل می شود.  و بهترین راه حل برای جلوگیری از آن ، کمک گرفتن از یک متخصص است.

 

نکته مهم :

خود ارضایی ، یک فعالیت سالم و عادی است.  با این حال ، برای برخی افراد ، این امر می تواند شروع به مداخله در زندگی و فعالیت های روزمره کند. اگرچه هیچ عوارض جانبی جسمی برای خودارضایی به وجود نمی آید ، ممکن است در کار ، مدرسه و روابط شما اختلال ایجاد کند.

اگر این اتفاق برای شما افتاده است ، کمک گرفتن از یک متخصص ممکن است به شما کمک کند رابطه سالم تری با این فعالیت جنسی داشته باشید. اگر روند دشوار است ، ناامید نشوید.  متمرکز بمانید و از کمک یک متخصص مراقبت بهداشتی استفاده کنید.

 

آیا خیلی زیاد خود ارضایی می کنید ؟

چگونه می‌دانید که بیش از حد خود ارضایی می کنید؟ شما شاهد تغییرات رفتاری خواهید بود که می تواند پیرامون شما را تحت تأثیر قرار دهد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند این واقعیت را نشان دهد که شما بیش از حد خودارضایی می کنید.

 • مختل شدن کار ، مدرسه و اجتماعات اجتماعی برای خودارضایی.
 • یک خواسته غیرقابل کنترل برای انجام خود ارضایی.
 • برنامه ریزی می کنید تا هر کجا که لازم باشد این کار را انجام دهید.

 

حقایق جالب درباره خود ارضایی

در اینجا چند واقعیت جالب وجود دارد که بینشی از این موضوع و جنبه های دیگر آن به شما ارائه می دهد که می تواند ترک خود ارضایی را راحت تر کند :

 • مردانی که هر هفته پنج بار انزال می کنند ، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند.
 • خود ارضایی باعث کوچک شدن آلت تناسلی ، کاهش درایوهای جنسی ، ناباروری یا نابینایی نمی شود.
 • زنان در اواخر دهه 20 خودارضایی زیادی دارند.
 • خود ارضایی زندگی جنسی شما را بهبود می بخشد.
 • مردان بیشتر از زنان خودارضایی می کنند.

 

چرا مردم خودارضایی می کنند؟

خودارضایی کاملاً طبیعی است و دلایل زیادی وجود دارد که مردم این کار را انجام می دهند. مانند :

 • کمتر کردن استرس
 • کمبود رابطه جنسی
 • درک بهتر از بدن
 • مسائل مربوط به روابط

 

آیا خود ارضایی عوارض جانبی دارد؟

بله ، خودارضایی بیش از حد عوارض جانبی زیادی از نظر جسمی و روحی به همراه دارد.

 • عوارض جسمی

​​از نظر جسمی ، خودارضایی بیش از حد می تواند منجر به احساس سوزش پوستی شود.  تورم قسمت های بدن به دلیل عفونت یا التهاب راه به همراه دارد. که می تواند خطرناک باشد.  اعتیاد به خود ارضایی می تواند باعث پارگی و تحریک پوست شود.  همچنین می تواند منجر به احساس گناه شدید شود که می تواند فرد را ناراحت کند. می تواند به افسردگی و هراس منجر شود و همچنین بر نحوه رفتار او در جامعه تأثیر بگذارد.

 • عوارض جانبی ذهنی

 از نظر روانشناختی ، خودارضایی بیش از حد ، مبارزه در درون است.  درک شما از پدیده های خاص شروع به تغییر می کند و شاهد تغییرات رفتاری مانند ارتباطات جنسی ضعیف ، درگیری های غیر ضروری جنسی با شریک زندگی و روابط خود خواهید بود.کمک گرفتن از روانشناس برای کاهش احساس منفی و اختلالات رفتاری ناشی از اعتیاد به خود ارضایی ضروری است.

 

عقاید اشتباه در مورد خود ارضایی :

افراد زیادی به شما خواهند گفت که خود ارضایی بد است و منجر به بسیاری از عوارض سلامت جنسی می شود. در این جا باورهای اشتباهی وجود دارد که شما باید بداند.

 • کوری
 • خمیدگی آلت تناسلی مرد
 • اختلال در نعوظ
 • کوچک شدن آلت تناسلی
 • ریزش موی سر و بدن
 • ناباروری
 • کاهش تعداد اسپرم

آیا زنان خودارضایی می کنند ؟

بله ، زنان نیز خودارضایی می کنند. آمار خودارضایی در خانم ها کمتر از مردان است. با این حال در زنان نیز اعتیاد به خود ارضایی مشاهده می شود که بهتر است از مشاوره برای ترک خود ارضایی کمک بگیرند.

چطور خود ارضایی برای سلامتی مفید است ؟

خود ارضایی هم به لحاظ روحی و هم از نظر جسمی به شما کمک می کند.  شما را از استرس رهایی می بخشد و از نظر جسمی نیز از خطرات ناشی از اختلال نعوظ جلوگیری می کند.  این بی خطرترین راه برای برقراری رابطه جنسی است به گونه ای که شما را از خطرات بارداری دور نگه می دارد. و از ابتلا به عفونت های مقاربتی (STD) جلوگیری می کند.

 آیا خود ارضایی باعث ایجاد جوش می شود؟

نه ، این یک افسانه است که خود ارضایی باعث ایجاد جوش می شود.  این تغییرات هورمونی است که در واقع باعث می شود پوست شما روغن بیشتری تولید کند و در نتیجه منجر به آکنه شود.  که این پدیده با مشاهده سن بلوغ قابل مشاهده است.

4.9/5 - (19 امتیاز)
70 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
*****
1 ماه قبل

سلام من ۱۳ سالمه و دختر هستم چند ساله خودارضایی دارم چند بار میخواستم ترک کنم اما نتونستم ولی کمترش کردم میخواستم از تون کمک بگیرم خواهش میکنم جواب بدین و کمکم کنین من هر جا از هر کس کمک خواستم به در بسته خوردم یک بار قبلاً پیام دادم اما جوابمو ندادین

تیم محتوا روان آرام
1 ماه قبل
پاسخ به  *****

سلام دوست عزیز خود ارضایی طبق تکست های علمی روانشناسی و روانپزشکی اختلال محسوب نمیشه و عوارض نداره .فقط زمانی اختلاله که حالت وسواسی داشته باشه ، یعنی صرفا به خاطر فکر آزار دهنده ای که در شما نسبت به خود ارضایی هست انجام بشه و تعداد دفعاتش بسیار زیاد باشه ، جوری که زندگی شما رو مختل کنه ، در این صورت باید به سکس تراپ مراجعه کنید .

M.m
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر ایا پزشک سکس تراپ میتواند برای تجویز دارو اندام جنسی را لمس کند؟ یا حتی برای تحریک از دستگاهی استفاده کند تا نمونه ترشح بردارد ؟؟

تیم محتوا روان آرام
2 ماه قبل
پاسخ به  M.m

سلام خیر به هیچ عنوان لمس وجود ندارد‌. صرفا از نظر روانی بررسی میشه تا کیفیت رابطه جنسی بالا بره‌.

محمدی
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید ۱۷سالمه و تقریبا هر روز عمل خود ارضایی را انجام میدم نزدیک دو سالی میشه وبعد از عمل خود ارضایی احساس پشیمانی میکنم چندین. بار خواستم ترک کنم ولی نشد لطفاً ازتون خواهش میکنم کمکم کنید

Last edited 2 ماه قبل by محمدی
ملیکا
2 ماه قبل

سلام خوب هستین دختری دارم ۱۶ ساله چند باری دیدم خودارضایی میکنه و چیزی نگفتم اما حالا روش باز شده و بهم میگه بیا باهم لز داشته باشیم چطور بهش بفهمونم که باید ترک کنه

تیم محتوا روان آرام
2 ماه قبل
پاسخ به  ملیکا

سلام دوست عزیز حتما باید به مشاور جنسی یا سکستراپیست مراجعه کنید تا به صورت دقیق این مسئله بررسی بشه و بهترین راهکار در این زمینه به شما داده بشه اگر مایل هستید میتونید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید.

محمد
1 ماه قبل
پاسخ به  ملیکا

دوست عزیز شما میتوانید به راحتی با مسائل دخترتون کنار بیاین با مشورت یا کارهای ک برای او ضرر نداشته باشه حتما با مشاور در میان بگذارید

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone تماس با ما formنوبت دهی سریع