به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مشاوره برای ترک خود ارضایی

خود ارضایی بخشی طبیعی از سلامت جنسی است . فعالیتی است که می تواند راهی امن برای کشف نیازهای جنسی و بدن و لذت بردن باشد . با این حال ، اگر خود ارضایی شما را از انجام کارهای روزمره باز می دارد یا در کار یا مسئولیت های شما اختلال ایجاد می کند ، ممکن است وقت آن باشد که سعی کنید مشاوره برای ترک خود ارضایی را امتحان کنید. در این مقاله به واقعیت های خود ارضایی، عوارض انجام بیش از حد آن و روش های مناسب برای ترک خود ارضایی اشاره شده است .

مشاوره برای ترک خود ارضایی

افرادی که در رابطه جنسی با شریک زندگی خود هستند ، خودارضایی می کنند .  افرادی که در یک رابطه نیستند ، خود ارضایی می کنند .  افرادی که زندگی جنسی لذت بخشی ندارند ، نیز خود ارضایی می کنند.  برای اکثر افراد ، خود ارضایی یک فعالیت عادی است. اما در صورت خارج شدن آن از کنترل ، نیاز به مشاوره برای ترک خود ارضایی است .

گاهی اوقات خودارضایی می تواند مشکل ساز شود و بهتر است از مشاوره برای ترک خود ارضایی کمک گرفته شود .  این اتفاق زمانی می افتد که :

 • شما نمی توانید اشتیاق خودارضایی را کنترل کنید .
 • کار ، مدرسه یا عملکردهای اجتماعی را مختل کنید تا بتوانید خودارضایی کنید .

 

چگونه جلوی خودارضایی را بگیریم ؟

 

یادگیری ترک خود ارضایی یک فرایند است .  شما باید بر خواسته ها و رفتارهایی که ماه ها و احتمالاً سال ها تمرین کرده اید ، غلبه کنید.  این یادگیری می تواند زمان ببرد .  اما ممکن است

مانند هر رفتار دیگری که از کنترل خارج است ، به یک سری مراحل و استراتژی و مشاوره برای ترک خود ارضایی نیاز باشد . این استراتژی ها می توانند رویکردهای زیر را شامل شوند :

مشاوره برای ترک خود ارضایی

هنگامی که شما برای ایجاد رابطه سالم تر با خودارضایی و یا قطع کامل آن آماده هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. و برای داشتن مشاوره برای ترک خود ارضایی اقدام کنید .  پزشک می تواند شما را به یک مشاور ، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه سلامت جنسی ارجاع دهد .

این متخصصان آموزش داده شده اند تا به افراد دارای نگرانی های مربوط به سلامتی جنسی مانند شما کمک کنند و می توانند توصیه هایی را ارائه دهند .

 

 • صادق باشید .

خود ارضایی اغلب ننگ دارد .  برخی از آداب و رسوم دینی ، فرهنگی و معنوی ، خود ارضایی را با بی اخلاقی یا گناه مرتبط می کند . خود ارضایی نه بد است و نه غیراخلاقی .  طبیعی و سالم است.  اگر به دلیل خودارضایی احساس گناه یا ناراحتی می کنید ، به پزشک خود بگویید . بسیار مهم است که شما به ریشه احساسات خود برسید تا بتوانید بر آن ها غلبه کنید .

 

 • زمان بگذارید .

مشاوره برای ترک خود ارضایی ، یک مرحله ای نیست .  ویزیت تنها یک قدم به سمت کمک است ، اما شما باید انتظار داشته باشید که یک پزشک معالج را که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارد برای چند هفته یا ماه ببینید .

با ادامه ملاقات ها و صحبت کردن ، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد .  این به شما کمک می کند تا در مورد احساسات و رفتارهای خود صادقانه تر و آینده نگر باشید .

 

 • برنامه ریزی کنید .

یکی از مراحل مشاوره برای ترک خود ارضایی ، نگه داشتن یک برنامه کامل روزانه است که فرصت ها را برای خودارضایی ، کاهش می دهد.  فعالیت هایی پیدا کنید که آرامش بخش ، جذاب یا مهیج باشند .

این می تواند شامل ورزش ، ذهن آگاهی ، یوگا ، کشف یک سرگرمی جدید ، دیدن دوستان برای صرف شام یا کاوش در موزه ها یا نمایشگاه های جدید باشد .  وقتی مشغول کار هستید ، فرصت های خودارضایی را کاهش می دهید .

 

 • مراقب بدن خود باشید .

یک رژیم غذایی سالم و ورزش از بسیاری جهات برای بدن شما مفید است. و به ترک خود ارضایی کمک می کند .  برای افرادی که تلاش می کنند جلوی خودارضایی را بگیرند ، تأکید جدید بر مراقبت از خود ممکن است باعث کاهش خواسته ها یا ایجاد انگیزه برای مقاومت شود . همچنین می تواند تمرکز جدیدی را برای انرژی و تلاش شما فراهم کند .

 

 • استراتژی ها را توسعه دهید .

با کمک پزشک یا درمانگر مشاوره برای ترک خود ارضایی ، زمان های مشکل خود را مشخص کنید .  شاید شما شب قبل از خواب خود ارضایی کنید .  شاید شما هر روز صبح در حمام خودارضایی کنید . اگر بتوانید تشخیص دهید که بیشترین احتمال خودارضایی را در چه زمان هایی دارید ، شما و پزشکتان می توانید برای غلبه بر اصرار و رفتارهای آموخته شده ، فعالیت هایی جایگزین داشته باشید .

 

 • زمان تنهایی خود را محدود کنید .

زمان تنها بودن ، می تواند برای افرادی که سعی در تغییر شکل رفتارها دارند ، دشوار باشد.  مشاوره برای ترک خود ارضایی به شما توصیه می کند ، سعی کنید فعالیت هایی را که معمولاً به تنهایی انجام می دهید ، به یک فضای عمومی تر منتقل کنید .

به عنوان مثال ، اگر دوست دارید ورزش تماشا کنید ، به جای ماندن در خانه ، به یک کافه برای تماشای بازی ورزشی بروید.

 

 • شب ها لباس اضافی بپوشید .

لباس زیر فقط یک مانع جسمی جزئی بین شما و دستگاه تناسلی شما ایجاد می کند .  اما مالیدن یا لمس کردن خود در شب ممکن است شما را به خودارضایی تشویق کند . اگر این رفتار ادامه داشت ، سعی کنید یک لایه اضافی لباس بپوشید .

 

 • تماشای فیلم های مستهجن را متوقف کنید .

تحریک ناشی از فیلم های مستهجن ، ممکن است برای غلبه بر آن خیلی قوی باشد و ترک خود ارضایی را دشوار کند . برای جلوگیری از دسترسی خود به فیلم مستهجن ، اقدامات لازم را انجام دهید .

هر فیلم ، مجله یا مطالب دیگری را که در رایانه خود دارید ، حذف کنید . رایانه خود را به یک اتاق عمومی در خانه منتقل کنید تا در استفاده از آن تنها نباشید .  همچنین می توانید نرم افزار مسدود کننده پورن را نصب کنید .

مشاوره برای ترک خود ارضایی

 • صبور باشید .

رفتاری که از کنترل خارج است ، یک شبه شکل نمی گیرد ، و یک شبه هم تمام نمی شود . در روند مشاوره برای ترک خود ارضایی ، صبور باشید .  متعهد به نتیجه نهایی باشید و بفهمید که ممکن است در طول مسیر به تله های ناگهانی برخورد کنید .  عزم جزم می تواند شما را از اشتباهات و اجتناب ناپذیر باز دارد .

 • به صورت منظم ورزش کنید .

یکی دیگر از توصیه های مشاوره برای ترک خود ارضایی ، ورزش کردن است . ورزش منظم می تواند شما را از نظر ذهنی قوی نگه دارد . تمرینات ساده مانند دویدن ، شنا ، پیاده روی و … می تواند باعث افزایش انرژی مثبت شود و تمرکز شما را  بالا ببرد .  سطح استرس را کم کند و به شما آرامش دهد.

 

روانشناسی پشت خود ارضایی بیش از حد

خودارضایی بیش از حد نشانه وضعیت روانی غالب است که می تواند باعث اختلالات رفتاری شود .  احساس شدید گناه بعد از خود ارضایی یکی از نشانه های اعتیاد به خود ارضایی است. اعتیاد به خود ارضایی می تواند به افزایش میزان مصرف الکل منجر شود .  بنابراین خود ارضایی اگر اجباری شود یا تمایل به مجبور کردن خود به انجام این کار باشد ، به مشکل تبدیل می شود.  و بهترین راه حل برای جلوگیری از آن ، داشتن مشاوره برای ترک خود ارضایی است .

 

نکته مهم :

خود ارضایی ، یک فعالیت سالم و عادی است.  با این حال ، برای برخی افراد ، این امر می تواند شروع به مداخله در زندگی و فعالیت های روزمره کند . اگرچه هیچ عوارض جانبی جسمی برای خودارضایی به وجود نمی آید ، ممکن است در کار ، مدرسه و روابط شما اختلال ایجاد کند .

اگر این اتفاق برای شما افتاده است ، مشاوره برای ترک خود ارضایی ممکن است به شما کمک کند رابطه سالم تری با این فعالیت جنسی داشته باشید . اگر روند دشوار است ، ناامید نشوید .  متمرکز بمانید و از کمک یک متخصص مراقبت بهداشتی استفاده کنید .

 

آیا خیلی زیاد خود ارضایی می کنید ؟

چگونه می دانید که بیش از حد خود ارضایی می کنید تا بخواهید به فکر مشاوره برای ترک خود ارضایی داشته باشید ؟ شما شاهد تغییرات رفتاری خواهید بود که می تواند پیرامون شما را تحت تأثیر قرار دهد . در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند این واقعیت را نشان دهد که شما بیش از حد خودارضایی می کنید .

 • مختل شدن کار ، مدرسه و اجتماعات اجتماعی برای خودارضایی .
 • یک خواسته غیرقابل کنترل برای انجام خود ارضایی .
 • برنامه ریزی می کنید تا هر کجا که لازم باشد این کار را انجام دهید .

 

 

حقایق جالب درباره خود ارضایی

در اینجا چند واقعیت جالب وجود دارد که بینشی از این موضوع و جنبه های دیگر آن به شما ارائه می دهد که می تواند مشاوره برای ترک خود ارضایی را راحت تر کند :

 • مردانی که هر هفته پنج بار انزال می کنند ، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند .
 • خود ارضایی باعث کوچک شدن آلت تناسلی ، کاهش درایوهای جنسی ، ناباروری یا نابینایی نمی شود .
 • زنان در اواخر دهه 20 خودارضایی زیادی دارند .
 • خود ارضایی زندگی جنسی شما را بهبود می بخشد .
 • مردان بیشتر از زنان خودارضایی می کنند .

 

چرا مردم خودارضایی می کنند؟

خودارضایی کاملاً طبیعی است و دلایل زیادی وجود دارد که مردم این کار را انجام می دهند. مانند :

 • کمتر کردن استرس
 • کمبود رابطه جنسی
 • درک بهتر از بدن
 • مسائل مربوط به روابط

 

 

آیا خود ارضایی عوارض جانبی دارد؟

بله ، خودارضایی بیش از حد عوارض جانبی زیادی از نظر جسمی و روحی به همراه دارد .

 • عوارض جسمی

​​از نظر جسمی ، خودارضایی بیش از حد می تواند منجر به احساس سوزش پوستی شود .  تورم قسمت های بدن به دلیل عفونت یا التهاب راه به همراه دارد . که می تواند خطرناک باشد  .  اعتیاد به خود ارضایی می تواند باعث پارگی و تحریک پوست شود.  همچنین می تواند منجر به احساس گناه شدید شود که می تواند فرد را ناراحت کند.   می تواند به افسردگی و هراس منجر شود و همچنین بر نحوه رفتار او در جامعه تأثیر بگذارد. مشاوره برای ترک خود ارضایی به کاهش عوارض جسمی ناشی از اعتیاد به خود ارضایی کمک می کند .

 • عوارض جانبی ذهنی

 از نظر روانشناختی ، خودارضایی بیش از حد ، مبارزه در درون است.  درک شما از پدیده های خاص شروع به تغییر می کند و شاهد تغییرات رفتاری مانند ارتباطات جنسی ضعیف ، درگیری های غیر ضروری جنسی با شریک زندگی و روابط خود خواهید بود. داشتن مشاوره برای ترک خود ارضایی برای کاهش احساس منفی و اختلالات رفتاری ناشی از اعتیاد به خود ارضایی ضروری است .

مشاوره برای ترک خود ارضایی

سؤالات متداول

در اینجا چند سؤال متداول مطرح می شود که بینشی از خود ارضایی به شما می دهد .

 

آیا زنان خودارضایی می کنند ؟

بله ، زنان نیز خودارضایی می کنند . آمار خودارضایی در خانم ها کمتر از مردان است . با این حال در زنان نیز اعتیاد به خود ارضایی مشاهده می شود که بهتر است از مشاوره برای ترک خود ارضایی کمک بگیرند .

 

 آیا خود ارضایی باعث ایجاد جوش می شود؟

نه ، این یک افسانه است که خود ارضایی باعث ایجاد جوش می شود.  این تغییرات هورمونی است که در واقع باعث می شود پوست شما روغن بیشتری تولید کند و در نتیجه منجر به آکنه شود.  که این پدیده با مشاهده سن بلوغ قابل مشاهده است .

 

چطور خود ارضایی برای سلامتی مفید است ؟

خود ارضایی هم به لحاظ روحی و هم از نظر جسمی به شما کمک می کند.  شما را از استرس رهایی می بخشد و از نظر جسمی نیز از خطرات ناشی از اختلال نعوظ جلوگیری می کند .  این بی خطرترین راه برای برقراری رابطه جنسی است به گونه ای که شما را از خطرات بارداری دور نگه می دارد . و از ابتلا به عفونت های مقاربتی (STD) جلوگیری می کند.

 

عقاید اشتباه در مورد خود ارضایی :

افراد زیادی به شما خواهند گفت که خود ارضایی بد است و منجر به بسیاری از عوارض سلامت جنسی می شود . در این جا باورهای اشتباهی وجود دارد که شما باید بداند .

 • کوری
 • خمیدگی آلت تناسلی مرد
 • اختلال در نعوظ
 • کوچک شدن آلت تناسلی
 • ریزش موی سر و بدن
 • ناباروری
 • کاهش تعداد اسپرم
باید درک کنید که خود ارضایی بیش از حد می تواند باعث ایجاد اشک های پوستی ، افسردگی و تغییر در رفتار شود که در مشاوره برای ترک خود ارضایی مورد بررسی قرار می گیرند . اما موارد بالا از عوارض خود ارضایی نیستند .
جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
امین

ممنونم

امین

مطلب بدی نبود

Ali Hosseini

دکتر سلام
بنده قبل از شروع کلاس ششم تا الان که قبل از کلاس دهم قرار دارم -حدود 6 بار در ماه- تا الان شاید حدود 300 بار… شاید
اکنون با جدیت و قطعیت تصمیمم رو گرفتم و در آنم که جلوی تمامی عوارض این اتفاق بگیرم؛ چرا که بشدت از این ها نفرت دارم. دیگه خودتون بهتر از من مطلع هستید و شکی درش نیست.

ریزش مو
سستی بدن
تاری دید
حافظه

ملتمسانه از شما در خواست دارم نوجوانی ک هموطن شماست رو از این منجلاب بکشید بیرون
هرگز این لطف و عنایت شما رو فراموش نخواهم کرد.

تیم محتوا روان آرام

دوست عزیز ، این مسئله از نظر علم توجه کنید از نظر علمی. اختلال نیست و بیماری محسوب نمیشه. و هیچ عوارضی هم نداره . فقط زمانی اختلال محسوب میشه که شما به خاطر این موضوع در زندگی شخصیتون دچار مشکل بشید ، و یک حالت وسواسی به خودش بگیره ، در این صورته باید به روانشناس مراجعه کنید ، تا این مسئله بررسی بشه .
اگر زبانتون خوبه میتونید مقالات مرتبط با این موضوع رو در سایت های معتبر روانشناسی مطالعه کنید.

Mhd

آیا ترک آنی و فوری خودارضایی برای کسی که دائم و بلند مدت به خودارضایی مشغول بوده مضر هست؟؟یا باید از تعداد دفعات کم بشه؟و اینکه ترک کامل و پاک شدن مطلق چه تاثیری روی ما میزاره؟؟ آیا اون قدرت و شور و شوق اولیه قبل آشنایی با این عمل بهمون برمیگرده؟؟

داود

سلام.متاسفانه چند سالی هست درگیر مشکل خود ارضایی هستم .به شکلی که بعد از متاهل شدن هم این کار و انجام دادم.هر موقع همسرم میپرسید که تا حالا سمت این موضوع رفتی انکار میکردم .تازگی ها متوجه این موضوع شده همسرم که خود ارضایی داشتم خیلی به هم ریخته .و میگه با کسی که به من چند سال دروغ گفته حاضر به زندگی کردن نیست.موندم چیکار کنم.

تیم محتوا روان آرام

بهتره به سکستراپ مراجعه کنید دوست عزیز.

فاطمه

سلام آقا/خانم دکتر
من دختر ۱۴ ساله ای هستم دوماهه خود ارضایی کردم ریزش مو و تاری دید دارم الان روزه دومه که ترک کردم و پاکم میخوام بدونم چیکار کنم تا سلامتیم رو بدست بیارم آیا با گذر زمان مشکل من حل میشه؟

تیم محتوا روان آرام

دوست عزیز از تظر علمی و با توجه به درسنامه های روانپزشکی و روانشناسی ، خود ارضایی عوارضی نداره ، فقط زمانی که خود ارضایی حالت وسواسی به خودش بگیره نیاز هست که توسط روانشناس بررسی بشه برای درمان وسواس.

ksp

سلام ببخشید من یک نوجوانم که درگیر این قضیم
به شخصه هیچ علاقه ای ندارم ولی نمیدونم شب ها موقع خواب احساس میکنم خود ب خود صورت میگیره و دست خودم نیست و من تا هوشیار میشم سریع قطعش میکنم
و استرس شدیدی دارم بابت عوارضش
و احساس میکنم در بچگی هم اینکار و کردم البته از سره نادانی بوده چون اطلاعاتی نداشتم و تازه متوجه شدم و نمیتونم به کسی بگم
و خیلی دلم میخواد یکی بهم بگه ایا این خودارضایی هست یا نه
و اینکه بنظرم هیچ عوارضی نداشته چون ریزش یا اختلال خاصی ندارم
ممنون میشم راهنمایی کنید

تیم محتوا روان آرام

دوست عزیز اگر این موضوع باعث شده که شما به حالت وسواسی به این موضوع فکر کنید و این موضوع باعث شده که شما در رنج و سختی زیادی باشید پیشنهاد می کنم حتماً به روانشناس مراجعه کنید

حسین

سلام دکتر
خسته نباشید
من الان یک ماهی میشه که دیدن پورن و خودارضایی رو به کل گذاشتم کنار و ترک کردم ولی این چند روز اخیر هی به ذهنم میاد و داره دیوونه‌ام میکنه که دوباره برم سراغ پورن
میشه ی راهکار بدید که من دیگه نرم سراغش چون هم فکر کنم از نظر دینی گناه داره هم که به کل کار خوبی نیست فکر کنم
لطفا کمکم کنید😭

تیم محتوا روان آرام

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مواقعی که این احساس به شما دست میده بهتر که حواس خودتون رو پرت کنید بهتره که رفتارهای جایگزین انجام بدید و مثلا با دوستتون صحبت کنید .

...............

سلام میخوام ترک کنم ولی نمیشه بعد چن روز بازم انجامش میدم خسته شدمه

تماس با ما نوبت دهی سریع