به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

دکتر اختلال خواب

دکتر اختلال خواب

دکتر اختلال خواب

دکتر اختلال خواب : وقتی که شخصی خواب راحت و با کیفیت بالا نداشته باشد و وقتی که خوب نمی خوابد و یا این که زمان بیداری سرحال نیست ، به احتمال زیاد مبتلا به اختلال خواب شده است.

وقتی که شخصی دارای اضطراب است و در زمان خوابیدن بر عکس قصد خوابیدن ، به خاطر درگیری ذهنی به شکل مرتب دارای فکر و ذهن درگیری بوده و به واقعه های مختلف فکر می کند، و در وقت خواب، برای خوابیدن دارای مشکل بوده و به شکل مرتب ذهن خود را درگیر عامل های اضطراب آور می کند. درگیر اختلال خواب شده است.

در زمانی که اختلال خواب در شخصی نشانه ها و علامت هایی مثل توهم ، بدبینی و یا پرخاشگری به همراه داشته باشد، و تا وقتی که شخص اسیر افسردگی خیلی زیاد و یأس باشد ، پیشنهاد می شود که به دکتر اختلال خواب مراجعه کند.

انواع اختلال خواب از نظر دکتر اختلال خواب

اختلال های خواب عموما به دو گروه تقسیم بندی می شوند یعنی گروه کمی و کیفی:

اختلالات كمی

شامل كم‌خوابی، پرخوابی و انقطاع در خواب است

اختلال های كیفی

هم یعنی در عین حال که فرد احساس خواب زیادی دارد به خواب نرفته و یا این که در خواب است دچار کابوس می شود.

این اختلال ها از نظر طبقه‌بندی هم به دو دسته تقسیم بندی می شود که شامل :اختلال های اولیه و ثانویه است.  اختلال های اولیه وقتی است كه فرد هیچ شکلی بیماری روانی نداشته و تنها درباره خواب دچار مشکل است و اختلال های ثانویه هم که به نوعی متداول تر و شایع تر است دارای مواردی می باشند كه به دلیل های گوناگونی اتفاق می افتد مواردی مثل: بیماری‌های جسمی که با درد همراه می باشد ، بیماری‌های مزمن و یا  به خاطر استفاده مرتب از داروها و روان‌گردان‌ها . بیشتر بیماری‌های روانپزشكی اصولا با اختلال خواب همراه می باشد ، این اختلال می‌تواند علامت هایی مثل افسردگی ، بیماری دو قطبی یا اسكیزوفرنی داشته باشد.

وقتی که فردی به اختلال خواب ابتلا دارد بهتر این است که به دکتر اختلال خواب مراجعه کرده تا در مرحله های اولیه تشخیص و پس از آن درمان شود . ولی متاسفانه بیشتر اشخاص با نا آگاهی کامل و به طور خودسرانه از داروهای خواب آور استفاده کرده و حتی گاهی آن ها را به دیگران نیز توصیه می کنند . وقتی که شخصی دچار بیماری افسردگی همراه با اختلال خواب باشد ، می تواند با مراجعه کردن به دکتر اختلال خواب هم در درمان افسردگی خود موفق شود و هم عوارض دیگر داروها را از خود دور کرده و وابستگی به آن ها را در خود از بین ببرد.

چه زمانی می توان گفت شخص دارای اختلال خواب است ؟ 

وقتی که شخصی دارای خواب کافی است ، می تواند به آسانی به خواب عمیقی فرو رود . شخصی که از خواب کافی برخوردار است اصولا در زمان شب و وقت خواب بدون دلیل از خواب بیدار نمی شود. شخصی که خواب راحت و کافی دارد ، در وقت صبح سرحال و شاداب از خواب بیدار می شود و مهم ترین نکته هم این است که از خواب شبانه خود راضی می باشد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که هیچ مدل استانداردی در دست نمی باشد تا بگوییم فردی پرخواب است یا کم خواب است . به خاطر این که میزان خواب هر شخصی ، خاص خودش است . ولی با این حال می توان گفت که 6 تا 8 ساعت خواب در شب میزانی تقریبا استاندارد است . اما همین میزان بر طبق شخصیت افراد و فیزیولوژی بدن آن ها ممکن است تا 11 ساعت نیز متغیر باشد.

وقتی که می گوییم فردی دارای خواب کم است ، بدین معنا می باشد که نسبت به مقدار و میزان طبیعی خواب خودش ، دچار کم خوابی شده است . البته كم‌خوابی نیز دارای شکل های مختلفی می باشد . برای مثال بعضی از اشخاص در شروع خواب خود دارای مشكل می باشند. و  بعضی از افراد دیگر نیز بدون دلیل و بدون نیاز به دستشویی و یا خوردن آب ، از خواب بیدار شده و دیگر این توانایی را ندارند که بخوابند. در این حالت بهتر است با دکتر اختلال خواب مشورت کنید.

باید این موضوع را یاد آوری کرد که از نظر حوزه بالینی ، اختلال بیشتر شامل اختلال در سیكل خواب است که به خاطر موقعیت و شروط زندگی و همچنین  تغییرات فرهنگی به وجود آمده است . برای  مثال خیلی از اشخاص به خاطر  دیر آمدن به خانه یا تماشای تلویزیون و استفاده از اینترنت ، شب‌ها  بسیار دیر می خوابند و طبیعتا در پی آن صبح نمی‌توانند به راحتی  از خواب برخیزند و حتی اگر مجبور باشند از خواب بیدار شوند، این توانایی را ندارند که صبح خوبی را شروع کنند .

لازم به ذکر است که بهداشت خواب نیز موضوعی است که بهتر است  خیلی به آن اهمیت داده شود، اشخاصی كه دچار اختلال خواب هستند ، بهتر این است که با شكم پر یا خیلی خالی به رختخواب نروند . و بهتر است که اشخاص در وقت مناسب به رختخواب بروند چون زمانی كه تایم خواب آلودگی تمام شود ،  شخص دچار بی‌خوابی شده.

البته اختلال خواب ، بیماری به حساب نمی آید و بیشتر می توان گفت که اختلال خواب نوعی از علامت های یک بیماری است. اختلال در خواب شامل شرایطی است که بر مقدار و کیفیت خواب افراد تاثیر زیادی می گذارد . گستره این مشکلات این توانایی را دارد شامل عادات بدی شود که موجب بیدار ماندن و مشکل های پزشکی شود و همین موضوع موجب اختلال در چرخه ی خواب می شود .

خطر کم خوابی

کم خوابی باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در همه کارها و فعالیت های روزانه  می شود. تحقیق های متنوع این موضوع را نشان می دهد که کم خوابی اثر خیلی زیادی در تصادفات با ماشین ، کم شدن قابلیت موقع کار، جراحات حین کار کردن، مشکلات حافظه و همچنین بدخلقی افراد دارد . و  می توان این موضوع را خاطر نشان کرد که کم خوابی با مشکلات قلبی، چاقی و دیابت نیز ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل است بهتر است در همان مراحل ابتدایی به دکتر اختلال خواب مراجعه کرد.

نشانه های کم خوابی چیست؟

علامت های مربوط به بی خوابی و بدخوابی با توجه کردن به نوع اختلال خواب می تواند تفاوت داشته باشد که مشمول موارد زیر می شود :

 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز .
 • ایجاد مشکل زیاد در مورد  خواب رفتن و یا در خواب ماندن .
 • خرخر کردن و یا وقفه کوتاه تنفسی در طول خواب .
 • نیاز به حرکت پاها در حالت استراحت و یا داشتن حسی بد در پاها در  هنگام شب .

چرخه ی خواب

ما دو نوع خواب داریم: خوابی که بسیار کوتاه بوده و سبک است و ابتدای خواب رفتن به حساب آمده و با حرکت سریع چشم همراه می باشد و خواب عمیق که شامل خواب دیدن هم می شود.  ده درصد از خواب طبیعی شامل حرکت سریع چشم است. ما بقی هم شامل مدتی است  که در خواب عمیق فرو می رویم . اگر چرخه ی خواب فردی به این صورت باشد ، این فرد خوابی راحت در طول شب دارا می باشد.

چه مقدار خواب کافی است؟

طبق نظرات دکتر اختلال خواب احتیاج به خواب در هر فرد می تواند تفاوت داشته باشد، ولی دسته بندی اصلی  به صورت زیر می باشد :

 • 16 ساعت برای نوزادان
 • 9 ساعت برای نوجوانان
 • 7-8 ساعت برای افراد بالغ

لازم به ذکر است که تعدادی از افراد بزرگسال با 5 ساعت خواب هم احساس آرامش می کنند و بعضی افراد نیز نیاز به 10 ساعت خواب دارند.

بیخوابی

بیشتر افراد ، امکان دارد که هر چند وقت یک بار با خوابیدن مشکل پیدا کنند اما اگر این اختلال  هر شب ایجاد شود ، امکان دارد که شخص دچار اختلال خواب شده باشد. افرادی که مشکل کم خوابی دارند امکان دارد ساعت ها در جای خود دراز کشیده تا خوابشان نبرد. امکان دارد خیلی سریع و مجددا از خواب بیدار شوند  و به سختی بخوابند و یا امکان دارد مرتب در طول شب از خواب بیدار بشوند . بی خوابی یکی از اختلال های شایع خواب به حساب می آید.

بیخوابی و بهداشت خواب

در بیشتر موارد بی خوابی به علت  رعایت نکردن بهداشت خواب اتفاق می افتد. بهداشت خواب شامل عادت های بدی است که خواب را تحت تاثیر خودش قرار می دهند . عادت های بدی مثل : خوردن قهوه یا چای قبل از خواب، سیگار کشیدن و خوردن غذاهای سنگین قبل از خوابیدن، هر شب در ساعات گوناگونی به رختخواب رفتن و یا  در حال تماشای تلویزیون و روشن بودن چراغ ها به خواب رفتن .

بی خوابی و بهداشت روان

مشکلات بهداشت روان نیز می تواند عاملی برای بی خوابی باشد . این مشکل ها شامل افسردگی ، اضطراب و اختلال و استرس پس از یک حادثه می باشد . متاسفانه بعضی از داروهایی که به منظور  درمان مشکلات بهداشت روانی تجویز میشوند نیز اثرات زیادی در روند خواب افراد دارند . در صورت استفاده از دارویی که سبب تاثیر گذاری  بر روند خواب می شود ، حتما با دکتر خود مشورت کنید .

بیخوابی و مشکلات پزشکی

بی خوابی بعضی وقت ها هم به مشکلات پزشکی ارتباط دارد. مثل:

 • آرتروز
 • سوزش معده
 • درد مزمن
 • آسم
 • انسداد مزمن ریه
 • نارسایی قلبی که سبب تنگی نفس شود
 • مشکلات تیروئید
 • اختلالات عصبی همانند سکته ی مغزی ، آلزایمر یا پارکینسون

دلایل دیگر بی خوابی

بی خوابی امکان دارد در دوران بارداری هم رخ دهد که اتفاقی طبیعی به حساب می آید.  مخصوصا در سه ماه اول و سه ماه سوم . مشکلات کم خوابی در دوران یائسگی هم پیش می آید. یعنی وقتی که گر گرفتگی ، خواب شبانه را منجر به اختلال می کند . زن ها و مرد ها هم هر دو از سن 65 سالگی به بعد دچار مشکلات خواب بیشتری می شوند. اشخاصی هم که کار شیفتی دارند و بعضی اوقات مجبور می شوند در هنگام شب بیدار بمانند نیز در خطر مشکل بی خوابی و اختلال های ناشی از آن هستند، در این باره ،  ساعت درون بدن که تولید هورمون های خواب را کنترل می کند با دیگر اجرای بدن ناهماهنگ می شود .

مشکلات خواب

مشکلات خواب یکی از مسائلی است که دکتر اختلال خواب به آن اهمیت ویژه ای در طول درمان می دهد. به همین دلیل بهتر است با نشانه های آن آشنا باشید.

آپنه خواب : وقفه تنفسی در خواب

اشخاصی که دارای این مشکلات می باشند اصولا در طول خواب چند بار دچار قطع تنفس می شوند. این وقفه چند ثانیه ای در تنفس باعث این می شود که فرد از مرحله ی خواب عمیق به مرحله ی خواب سبک باز گردد. این مشکل هم باعث خواب آلودگی در طول شبانه روز می شود . بیشتر افرادی که آپنه خواب دارند از داشتن این مشکل بی خبر می باشند. خروپف و خرخر کردن در خواب یکی  از نشانه های اصلی این مشکل می باشد.

عامل های خطر آپنه خواب

قطع تنفس در خواب معمولا در مردان و افرادی که دارای اضافه وزن بوده و سن  بالای 65 سال  دارند ، صورت می گیرد. در واقع این مشکل بیشتر اوقات شامل اشخاص بالغ  بوده و گاهی وقت ها کودکانی که لوزه های بزرگی نیز  دارند نیز دچار این اختلال می شوند .

سندرم پاهای بی قرار

افرادی که مشکل سندرم پاهای بی قرار را دارا می باشند حتی وقتی که در حال استراحت می باشند هم پای خودشان را تکان تکان می دهند و در این باره ، احساس ناراحتی شدیدی می کنند . این مشکلات اصولا وقت  عصرها و درهنگام شب به بدترین شکل خود میرسد . این حالت باعث این می شود که خواب رفتن بسیار دشوار شود . البته  اشخاصی هم وجود دارند که در طول خواب بدن خود را می کشند و این کار باعث  می شود که  از خواب بیدار شوند .

حمله خواب

حمله خواب موجب ایجاد احساس خواب آلودگی شدید در طول روز می شود.  این شخص ها ، با این وجود که در زمان شب دارای خواب کافی می باشند ، امکان دارد حس کنند که در طول روز نیز نیاز به چرت زدن دارند و این توانایی را ندارند کار های روزانه خود را انجام بدهند . از نشانه های دیگر خطر می توان موارد زیر را نام ببریم .

 • این اشخاص وقتی که از خواب بیدار می شوند قادر به این نیستند حرکت کنند .
 • از دست دادن کنترل عضلات در این افراد .
 • خواب دیدن در زمان چرت کوتاه
 • توهم به خواب رفتن و یا بیدار شدن از خواب اشخاصی که مشکل حمله خواب دارند اصولا در زمان خواب مستقیم به مرحله خواب مستقیم رفته و خواب کوتاه را تجربه نمی کنند.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر این مشکلات را در خود دیدید هرچه سریع تر به دکتر اختلال خواب مراجعه کنید و از مشاوران کلینیک روان آرام کمک بگیرید.

جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
سارا

با سلام و خسته نباشید شوهر من 41 سالشه و مشکل خوابش اینه که وقتی شب می خواد بخوابه مقاومت می کنه و نمی خوابه، حتی دکتر قرص خواب هم بهش داده بودن تاثیری نداشت یعنی خوابش می گرفت ولی اینقدر پافشاری می کرد نخوابه تا اینکه خوابش می‌پرید، این هم بگم مشکل نارکولوپسی هم دارن که با داروی ریتالین این مشکل حل شده و مصرف می کنند و بوپروپیون هم مصرف می کنند، مشکلات زیادی از جمله کم انرژی بودن و خستگی و افسردگی و نداشتن میل جنسی هم دارند لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل مقاومت در برابر خوابشون رو… بیشتر بخوانید »

عارف

سلام، من وقتی میخام بخابم،خابم نمیبره، در طول روز خابم میاد چه بخابم چه نخابم شب مشکل دارم،توی هر جمعی که تا حالا بودم از همه دیرتر خابیدم، بعضی موقعها حتی خسته خسته ام فک میکنم برم توی رختخاب خابم میگیره ولی اینطور نیست، اگه بشه به صورت آنلاین درمانشو بگین حاضرم هزینه ویزیت و بپردازم

Almas

سلام خسته نباشید شوهر من ۲۴ سالشه خیلی میخابه انقدم عمیق میخابه ک با صدا هیچی بیدار نمیشه صدتا صدام بزاری بیدار نمیشه چیکارش کنم؟

پرویر

سلام مرد ۴۹ ساله
علی رغم خواب آلودگی شدید خصوصا شب خوابم نمیبره قبلا از زولپیدم استفاده می‌کردم از وقتی اثرش رو از دست داد حدود ۸ ماهه دیگه استفاده نمی‌کنم دلنگرانی عمده ای در زندگی ندارم ولی شبها از بیخوابی زجر میکشم
دوز ۱ کلونازپام تنهای داروی موثر روی من هست ولی یه مدت بگذره باید بیشترش کنم که نمیکنم و بیخوابی رو ترجیح میدم و قطعش میکنم دیگر داروها مثل لورازپام تست شدن اثری ندارن
خلاصه دور باطل گیر کردم لطفا راهنمایی کنید

تماس با ما نوبت دهی سریع