به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

مشاوره قبل از ازدواج

مشاور آیا به مشاوره قبل از ازدواج نیاز دارم؟ مشاور ازدواج چرا مشاوره قبل از ازدواج اهمیت دارد؟ مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج از گذشته تا امروز انتخابی سخت و اساسی بوده است. جلسات روانشناسی و مشاوره قبل از ازدواج و گرفتن مشاوره از دکتر روانشناس و کارشناسان مجرب، می تواند این تصمیم را برای هر شخصی آسان تر کند. اگر قصد دارید ازدواج کنید و از آینده زندگی مشترک‌تان واهمه دارید، بهترین راهکار، گرفتن مشورت وراهنمایی از کارشناسان این موضوع است. این مرحله مانند سایر مراحل زندگی نیاز به تلاش و شناختی جدی برای رقم زدن آینده ای سرشار از آرامش دارد.

مشاوره شناخت پیش از ازدواج ، نوع خاصی از مشاوره است که به زوجین کمک می کند تا برای ازدواج آماده شوند . با مشارکت در مشاوره قبل از ازدواج ، زوجین می توانند شروع به ایجاد یک رابطه سالم و قوی کنند که به ایجاد یک پایه سالم تر برای زندگی مشترک ، کمک می کند . علاوه بر این ، مشاوره می تواند در بعضی از موارد در آینده از تشدید مسائل کوچک و نگرانی های جدی جلوگیری کند .

مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، همچنین به زوجین کمک می کند تا انتظارات خود را برای ازدواج مشخص کنند و اختلافات مهمی را که ممکن است داشته باشند برطرف کنند.

مشاوره قبل ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

در شرایط فعلی، مشاوره پیش از ازدواج چیزهایی است که برای ازدواج به ذهن افراد می رسد. اما اگر تصمیم به ازدواج دارید، مشاوره یکی از اساسی ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. روانشناسی پیش از ازدواج توسط مشاور یا روانشناس مجرب که تحت عنوان مشاور ازدواج شناخته می شود انجام می گیرد. مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره کامل، به افراد کمک می کند تا بتواند با شناخت کامل و دید کاملا باز تصمیم به ازدواج بگیرد.

گاهی اتفاق می افتد که فرد تا پیش از رسیدن به سن ازدواج و انجام تست مشاوره قبل از ازدواج، از تعدادی از نقاط ضعف شخصیتی خودش خبر ندارد. مشاوره اصولی و زیرنظر روانشناس مجرب، باعث می شود که زن و مرد همدیگر را به طور کامل بشناسند و بر اساس همین شناخت منطقی تصمیم درستی برای ادامه زندگی شان بگیرند.

در طول جلسات روانشناس قبل از ازدواج، هر دو طرف با خواسته ها و علایق طرف مقابل در زمینه مسائل اعتقادی، اقتصادی، جنسی و فرهنگی آشنا می شوند و متوجه می شوند که آیا می توانند در آینده نیازهای یکدیگر را پوشش دهند یا خیر. شما می توانید برای این کار با یک مشاور متخصص مشورت کنید.

مشاوره قبل از ازدواج

 

مزایا مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

آشکارترین فایده ای که مشاوره قبل از ازدواج و مراجعه به دکتر روانشناس دارد، این است که زوج جوان قدم های محکمی برای بیمه کردن رابطه آینده شان بر می دارند. روانشناسی قبل از ازدواج باعث می شود تا همدیگر را به خوبی بشناسند و بتوانند با بحران هایی که در آینده با آن مواجه خواهند شد، مقابله کنند. در زیر برخی دیگر از فواید مشاوره اشاره می کنیم:

1- دستیابی به هدف های مشترک:

شما و همسر آینده تان ممکن است انتظارات و دیدگاه های متفاوتی نسبت به زندگی مشترک ایده آل داشته باشید. با راهنمایی های که در طول دوره های مشاوره قبل از ازدواج دریافت می کنید،  می توانید با تفاهم بیشتری به زندگی آینده تان نگاه کنید و افق های بهتری برای آینده خود و فرزندان تان ترسیم کنید.

2- رسیدن به درک متقابل

به مرور زمان و با آشنایی عمیقی که از همدیگر پیدا خواهید کرد، می توانید خصوصیات اخلاقی یکدیگر را بشناسید. انتظارات هر کدام از زن یا شوهر، با بررسی های روانشناسی قبل از ازدواج مشخص خواهد شد. در چنین شرایطی دو طرف می توانند تصمیم بگیرند که آیا به درد زندگی مشترک با طرف مقابل می خورند یا خیر.

روابط اجتماعی، دیدگاه های مالی و شغلی و اعتقادات، از جمله چیزهایی است که بر زندگی آینده زوج جوان بسیار تاثیرگذار است. مشاوره قبل از ازدواج و توصیه های مشاور کمک می کند تا افراد بتوانند بهترین تصمیم را در قبال زندگی مشترک بگیرند.

3- رد شدن از موانع

تقریبا همه افراد در ابتدای زندگی مشترک شان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند. جلسات مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا با درک کافی و بدون استرس از این مراحل عبور کنند. زن و مرد که به درک مناسبی از روحیات همدیگر رسیده اند، با همدلی و تفاهم مناسب می توانند از مشکلات عبور کنند. تفاوت یک ازدواج موفق که بر پایه مشاوره های آگاهانه صورت گرفته باشد با سایر انواع ازدواج در چنین مشکلاتی عبور می کند.

زن و مرد به جای این که بر طرف مقابل تمرکز کنند، تمام تمرکزشان را بر روی مشکل می گذارند. در این صورت راه‌حل های بهتری به ذهن هر دو طرف خواهد رسید و بهتر از این مرحله عبور خواهند کرد.

4- پشت سر گذاشتن اضطراب ازدواج

ازدواج و تعهد آن برای بسیاری از افراد، موضوعی نگران کننده و دلهره آور است. فکر به این که قرار است در آینده چه اتفاقاتی بیفتد، در کنار ترس از زندگی مشترک می تواند هر کسی را از تصمیمش منصرف کند. دوره های مشاوره قبل از ازدواج به افراد کمک می کند تا بتوانند با استرس موضوع کنار بیایند. البته برخی استرس هایی که در این دوران تجربه می کنید، ممکن است مربوط به این دوران نباشد ولی به دلیل فشار روحی که تجربه می کنید، به یکباره دچار آن شده باشید.

پیشنهاد می کنم مقاله مشاوره استرس قبل از ازدواج را مطالعه کنید تا با ریشه های استرس و اضطراب بیشتر آشنا شوید.

چرا باید قبل از ازدواج به مشاوره مراجعه کنیم؟

مشاوره آشنایی قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا انتظارات خود را برای ازدواج مشخص کنند و اختلافات مهمی را که ممکن است داشته باشند برطرف کنند .

مشاوره قبل از ازدواج چند جلسه است؟

مشاوره ی قبل از ازدواج با توجه به شرایط هر یک از طرفین ممکن است بین 4 تا 12 جلسه به طول بیانجامد.

مشاوره قبل از ازدواج بصورت فردی است یا مشترک؟

جلسات مشاوره قبل از ازدواج با توجه به صلاح دید روانشناس ازدواج معمولا چند بار بصورت مشترک برگزار میشود و چندبار هم مشاور بصورت جداگانه با هریک از طرفین صحبت میکند.

بعد از گذشت چه زمانی از خواستگاری باید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنیم؟

در صورت توافق طرفین برای ورود به مرحله شناخت قبل از ازدواج، زوجین پس از یکی دو جلسه ملاقات و رسیدن به شناخت اولیه میتوانند به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کند.

سوالات مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی به ما میکند؟

سوال هایی که در مشاوره قبل از ازدواج پرسیده میشود به ما کمک میکند تا در مورد انتظارات خود و طرف مقابلمان را درباره ی مسائلی مانند روحیات زوجین، مسائل مالی، مذهب،ارتباطات، مسائل جنسی، دوستان و خانواده و کودکان دید روشن تری داشته باشیم.

4.6/5 - (153 امتیاز)

چرا ازدواج قبل از ازدواج اهمیت دارد؟

متاسفانه تصور غلطی که در بین برخی افراد جامعه وجود دارد این است که استقلال مالی را برای ازدواج کافی می دانند. زن و مرد وقتی احساس می کند که توانایی مالی اداره زندگی را دارد اقدام به ازدواج می کند. مشاوره قبل از ازدواج باعث می شود که هر کدام از دو طرف در اولین قدم خودش را بشناسد و در قدم های بعدی تصمیم بگیرد که آیا طرف مقابل شریک زندگی مناسبی برای او هست یا نه.

مراجعه به دکتر روانشناس می تواند قبل یا بعد از مراسم خواستگاری باشد. مشاور با انجام تست های تایید شده مشاوره قبل از ازدواج، ویژگی های شخصیتی زن و مرد را بررسی می کند. با دریافت این ویژگی های شخصیتی در می یابید که آیا فردی که به عنوان شریک زندگی انتخاب کرده اید از ریشه و اساس برای شما مناسب است یا خیر. همچنین اگر شما یا زوج شما به یکی از مشکلات مخفی یا اختلالات نا اشکار ذهنی دچار شده باشید ، در این جلسات می توانید ریشه ای آن را درمان کنید.

 

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

مشاوره قبل از ازدواج

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج درباره چه موضوعاتی بحث می شود؟

جلسات روانشناسی قبل از ازدواج به زن و مرد کمک بزرگی می کند تا بتوانند به شناخت دقیق و جامعی از یکدیگر برسند. دکتر روانشناس در مورد موضوعات مختلفی با زوج صحبت می کند. برخی از این موضوعات عبارتند از:

1- انتظارات مالی و اقتصادی

یکی از عوامل مهمی که در شرایط کنونی باعث می شود ازدواج ها ناموفق باشد و به طلاق برسد، مسائل اقتصادی است. هر کسی با توجه به سطح مالی خانواده ای که در آن بزرگ شده است و خواسته هایی که در نظر دارد، یک زندگی مالی برای آینده خودش تصور می کند. در تست های مشاوره قبل از ازدواج مسائل مالی مورد توجه قرار می گیرد. استقلال مالی، کارکردن یا کار نکردن زن پس از ازدواج، نکاتی است که باید قبل از ازدواج به آن ها توجه کرد.

2- سطح روابط اجتماعی

فرد با توجه به تربیتی که دارد و دوستانی که دارد، روابط اجتماعی خودش را تنظیم می کند. اتفاقاتی که در تعدادی از ازدواج ها می افتد و باعث می شود که ازدواج به بن بست برسد، دوستان هر دو طرف است. اگر زن یا مرد تمایل به رفت و آمد با یک یا چند دوست داشته باشند و همسر او از این موضوع رضایت نداشته باشد، رابطه به سرعت تیره و تار می شود.

در مشاوره قبل از ازدواج، روانشناس از هر دو طرف می خواهد رابطه های دوستانه شان را برای یکدیگر توضیح دهند. در ادامه با هم توافق خواهند کرد که در آینده دوست دارند روابط دوستانه شان تا چه حد باشد. به این ترتیب از آسیب های احتمالی جلوگیری می شود و تفاهم در زندگی مشترک بیشتر خواهد بود.

3- تربیت خانوادگی و اصول اخلاقی خانواده

هر کسی با توجه به خانواده ای که در آن بزرگ شده و فرهنگی که در آن رشد کرده است به یک اصول اخلاقی پایبند است. خانواده های هر دو طرف ممکن است از قومیت های مختلف و سطح های فرهنگی متفاوتی باشند. اصول مشاوره قبل از ازدواج بر شناخت دو طرف از روحیات یکدیگر تاکید زیادی دارد. طبیعی است که اگر زن و مرد شناخت مناسبی از یکدیگر و خانواده یکدیگر نداشته باشند، کار سخت تری برای زندگی مشترک خواهند داشت.

4- نیازهای جنسی و دیدگاه فرد به آن

نیاز جنسی از جمله اساسی ترین دلایلی است که افراد برای پاسخ دادن به آن ازدواج می کنند. به همین دلیل است که این مسائل نقش مهمی در آینده ازدواج دارند. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج و با استفاده از روش های مختلف، دیدگاه زن و مرد نسبت به این موضوع سنجیده می شود.

متاسفانه یکی از مهم ترین عواملی که باعث طلاق در بین زوج ها می شود مسائل جنسی است. رابطه ناپایدار زن و شوهر ممکن است هر کدام از آن ها را به انحراف بکشاند. در این زمینه می توانید مقاله خیانت را مطالعه کنید.

5- تمایل به بچه دار شدن

در شرایط امروز و با مشکلات اقتصادی که همه را درگیر کرده است، تعدادی از افراد تمایلی به بچه دار شدن از خود نشان نمی دهند. برخی دیگر از افراد نیز دلایل متفاوتی برای بچه دار نشدن دارند که ممکن است منطقی یا غیر منطقی باشد. در طی گفتگوهای دکتر روانشناس و سوالات مشاوره قبل از ازدواج، که به صورت جداگانه یا با هردوی زن و مرد انجام می شود، خواسته های زن و مرد مشخص می شود.

تصور غلطی که در بین جامعه رواج دارد، این است که زوج جوان ازدواج می کنند و با این امید که نظر شریک زندگی اش در آینده تغییر خواهد کرد، وارد زندگی می شوند. در ادامه و با پافشاری یکی از دو طرف، ازدواج تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است آینده نامناسبی رقم بزند.

6- دین و اعتقادات

مسائل اعتقادی از عمده ترین مسائلی هستند که به رفتار هر کس شکل می دهند. از طرف دیگر اعتقاداتی که هر کس دارد برای خودش محترم است. یکی از نکاتی که در مشاوره قبل از ازدواج به آن توجه می شود همین مسئله است. به زن و مرد توصیه می شود تا سطح اعتقادات خود و خانواده های خود را بشناسند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که اگر زن و مرد اعتقادات متفاوتی داشته باشند، حتما در زندگی آینده شان به مشکل بر خواهند خورد. چنین تصوری غلط است. شما می توانید مثال های متفاوتی از زوج های جوان بیابید که حتی دین های مختلفی داشته اند اما زندگی خوب را تجربه می کنند. مسئله این جاست که باید بتوانند با اعتقادات همدیگر کنار بیایند و رفتارهای مذهبی یکدیگر را درک کنند.

چرا باید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنیم؟

در گذشته که ازدواج سنتی در کشور ما رواج بیشتری داشت، نظر خانواده ها نسبت به نظر زن و مرد، اولویت داشت. در واقع مشاوره خانواده ، عملی ناشناخته محسوب می شد. البته این موضوع به این معنا نیست که همه ازدواج های سنتی اشتباه بوده است اما یک مشاوره مناسب می تواند از آسیب های احتمالی آینده جلوگیری کند. در مشاوره قبل از ازدواج به ازدواج کردن یا ازدواج نکردن توصیه نمی کنند.

مشاور که فردی با تحصیلات در زمینه روانشناسی یا علوم تربیتی است، زن و مرد و خانواده هایشان را از آسیب ها و وقایع احتمالی که در آینده رخ خواهد داد آگاه می کند. به بیان بهتر، به زن و مرد نشان می دهد که چه آینده ای در انتظارشان است و به آن ها اجازه می دهد که انتخاب کنند.

با گسترش فناوری مشاوره ممکن است از حالت قدیمی خود خارج شده باشد مشاوره تلفنی و روانشناسی آنلاین اگر چه جایگزین مناسبی برای مشاوره حضوری نیست اما می تواند در شرایط ضروری تاثیر گذار باشد.

مشاوره پیش از ازدواج

 مشاوره قبل از ازدواج چگونه می تواند به داشتن یک ازدواج موفق کمک کند؟

برای پاسخ به این سوال توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

مشاوره در کل باعث کسب دانش و آگاهی بیشتر نسبت به مسئله ایست که مورد مشاوره قرار گرفته است . یک مشاور خوب با دانش و تجربه خود به راهکارهایی می پردازد تا مسئله ای که مورد مشاوره قرار گرفته شده است به خوبی انجام شود . بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به ما این امکان را می دهد تا آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله پیدا کنیم و با دانش بیشتری در مورد آینده مان تصمیم بگیریم .

در مشاوره قبل از ازدواج می توان به بررسی مسائلی نظیر بلوغ فکری ، بلوغ جنسی ، مسئولیت پذیری ، علاقه ها و سلیقه ها و اهداف ازدواج پرداخت . یک مشاور خوب به کمک دانش و تجربه خود مباحث ذکر شده در طرفین ازدواج را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه می دهد تا زوجین بتوانند به یک ازدواج موفق دست یابند .

در مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی آموزش داده می شود؟

  1. شما یاد می گیرید که چگونه یک درگیری را به صورت سالم حل کنید . مشاوره قبل از ازدواج، شما را به مهارت های ارتباطی مجهز می کند که به شما کمک می کند نه تنها به همسرتان گوش دهید بلکه آن چه همسرتان می گوید را پردازش کنید.

2. در مشاوره پیش از ازدواج، شما یاد می گیرید که چگونه ارتباط موثرتری برقرار کنید. هنگامی که نیازهای خود را به وضوح و آشکارا بدون ابراز نارضایتی و عصبانیت بیان می کنید، ازدواج شما رونق خواهد گرفت.

3. شما بیاموزید که چگونه انتقاد کنید، بدون اینکه اهانت آمیز باشد. لازم است هر دو نفر شما در مشاوره قبل از ازدواج، بدون ترس از آسیب رساندن به دیگری بتوانند در مورد مسائل خود صحبت کنند. در مشاوره پیش از ازدواج، شما می آموزید که می توانید بدون نیاز به درگیری با یکدیگر، آنچه را که لازم دارید، دریافت کنید.

4. در مشاوره قبل از ازدواج، شما یاد خواهید گرفت که در مورد مسائل حل نشده پردازش و کار کنید. مشاوره پیش از ازدواج برای بیان هرگونه نارضایتی که احساس می کنید، محیط امنی را فراهم می کند. پردازش و شنیده شدن احساسات شما با کمک یک متخصص آموزش دیده ممکن است تمام چیزهایی باشد که شما نیاز دارید.

ممکن است متوجه شوید که نامزدتان علاقه ای به همکاری در مشاوره و کار کردن روی آن را برای داشتن ازدواجی موفق تر ندارد. در این زمینه با مشاور خود مشورت کنید.

5. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا شما درک عمیق تری از این که نامزدتان چه کسی است و چه نیازهایی دارد، درک کنید. و از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. همچنین در مشاوره پیش از ازدواج شما در مورد خود و نیازهای خودتان بیشتر خواهید دانست. ممکن است به این نتیجه برسید که ممکن است این نیازها در داخل ازدواج برطرف شود یا ممکن است شما دو نفر مناسب یکدیگر نباشید.

6. می توان مهارت های روابط مورد نیاز برای حفظ یک ازدواج کامل را یاد گرفت. یک مشاور پیش از ازدواج می تواند ضمن نظارت بر پیشرفت شما، میانجیگری درگیری و بازخورد عینی، این مهارت را به شما یاد دهد.

اهمیت پرسشنامه های قبل از ازدواج در چیست؟

بررسی ها نشان می دهد برای یک زندگی موفق باید اشتراک هایی بین زن و مرد صورت گیرد. با تهیه ی پرسشنامه ها و پاسخ دادن بصورت صادقانه به آن خیلی راحت تر میتوانیم این نظرها و اشتراک ها را بین زن و مرد پیدا کنیم.

اغلب سوالات پرسشنامه های مشاوره قبل از ازدواج به این صورت است که شما را در چند دسته ارزیابی می کند مانند:

اهداف مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

در طول فرایند مشاوره پیش از ازدواج ، مشاور به شما کمک می کند تا رابطه را به شکلی عینی تر بررسی کنید و همچنین یاد بگیرید که چگونه تعامل خود را درک کنید .

فهم و درک مسائل فرهنگی و عقیدتی

خانواده ، منشأ عقاید فرهنگی هر شخصی است که بر چگونگی درک افراد از همه روابط در زندگی تأثیر می گذارد . همچنین بر رفتارهای روزمره مانند خوردن ، کار کردن و مدیریت پول تأثیر می گذارد . تفاوت در انتظارات فرهنگی می تواند باعث ایجاد مشکل در رابطه شود . هرچه زودتر زوج یاد بگیرند که این اختلافات را شناسایی و مدیریت کنند ، بهتر می شوند . مشاوره قبل از ازدواج می تواند به آشکار کردن این مشکلات کمک کند و به زوج آموزش دهد که چگونه از هنر سازش استفاده کنند.

از بین بردن رفتارهای ناسازگار توسط مشاوره پیش از ازدواج :

مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، به زوجین کمک می کند تا رفتارهای ناسازگارانه را شناسایی و تصحیح کنند .

بهبود ارتباطات :

ارتباط موثر یکی از مهمترین عوامل ایجاد یک رابطه سالم است . یک درمانگر با مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه با هم صحبت کنند و افکار و احساسات خود را به شکلی سالم بیان کنند .

شناسایی نقاط قوت

یک مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، می تواند به زوج کمک کند تا نقاط قوت در رابطه را شناسایی کنند . درک کامل از جنبه های قوی تر رابطه ، به ایجاد انعطاف پذیری و پایه و اساس محکم برای ایجاد ازدواج کمک می کند .

کاهش انزوا و دوری عاطفی :

بسیاری از افراد در بیان احساسات خود مشکل دارند ، بنابراین برخی از شرکا به سادگی از انجام این کار خودداری می کنند . این نوع انزوا تقریباً همیشه به مشکلات جدی در روابط منجر می شود .با مشاوره قبل از ازدواج یک درمانگر قبل از ازدواج به زوج کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه احساسات خود را به روشی بیان کنند که آن ها را به هم نزدیک کند نه اینکه از هم جدا شوند .

ازدواج یکی از مهمترین نقاط عطف در زندگی ما است . بسیاری از افراد تصور می کنند “مشاوره” فقط برای افرادی است که از قبل درگیر چالش ها هستند . همیشه اینگونه نیست. مشارکت در مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، به شما و همسرتان کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه مسائل را شناسایی کرده و چالش هایی که ممکن است در مسیر ازدواج شما اتفاق بیفتد را حل کنید

نمونه های دیگر از موضوعاتی که در جلسات مشاوره آشنایی قبل از ازدواج مورد بحث قرار می گیرد عبارتند از :

 روش های مشاوره قبل از ازدواج

بسته به پیشینه فکری و فرهنگی ، دلایل شما برای مشاوره قبل از ازدواج و شخصیت شما و شریک زندگی شما ، انواع مختلفی از مشاوره آشنایی قبل از ازدواج وجود دارد که می توانید در آن شرکت کنید . انتخاب نوع صحیح مشاوره حرفه ای برای شما می تواند اثربخشی آن و فایده ای که از آن به دست می آورید را به شدت افزایش دهد .

مشاوره قبل از ازدواج دینی :

در بسیاری از خانواده ها که مذهبی هستند و مشترکات دینی در ازدواج برای آن ها اهمیت دارد ، مشاوره قبل از ازدواج دینی می تواند برای رسیدن به تفاهمات بسیار سازنده باشد .

دوره های مشاوره آنلاین قبل از ازدواج :

اگر شما و شریک زندگی خود یک تجربه خصوصی تر را ترجیح می دهید ، دوره های آنلاین مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد که می تواند برای رسیدن به اهداف مرتبط با ازدواج خود به شما کمک کنند . دوره های آنلاین به طور کلی بیش از نیمی از روز طول نمی کشد و به تسهیل بحث و گفتگو با شما و شریک زندگی شما کمک می کند . هنگامی که به صورت آنلاین در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت می کنید ، اطلاعات متفکرانه در مورد چگونگی پیش بینی و پاسخ مثبت به مناقشه های ازدواج خود دریافت می کنید .

مشاوره حرفه ای یک به یک :

این سنتی ترین روش مشاوره قبل از ازدواج است . جلسات مشاوره یک به یک روشی است که مشاوران پیش از ازدواج برای ایجاد پایه های روابط استفاده می کردند . جلسات مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، چگونگی مقابله با موضوعات مشترک مربوط به تعهد بلند مدت را به شما یاد می دهد . مسائل کوچک مانند تصمیم گیری در مورد غذا و نوشیدنی یا کارهای خانگی این امکان را دارد که در صورت عدم بررسی ، در آینده مشکلات زناشویی ایجاد کند . هنگام ملاقات با یک مشاور حرفه ای می دانید که جلسات شما کاملاً محرمانه است. محرمانه بودن حتی در صورت ملاقات حضوری با یک مشاور یا درمانگر یا مجوز بصورت آنلاین تضمین می شود .پس با اطمینان کامل مشاوره آشنایی قبل از ازدواج را انجام دهید تا از زندگی زناشویی سالم تری برخوردار شوید.

آزمون های سازگاری یا پرسشنامه ها :

این تست های شخصیتی در مشاوره قبل از ازدواج ، مناطقی را شناسایی می کنند که ممکن است به محض ازدواج رسمی ، روابط شما را تهدید کنند . این ارزیابی ها باید به عنوان منبعی مورد استفاده قرار گیرد که به شما در تسهیل رشد فردی و توانایی ارائه پشتیبانی مناسب از شریک زندگی خود در طول دوره ازدواج کمک کند .

دوره های گروهی و بحث و گفتگو :

در مشاوره آشنایی قبل از ازدواج می توان گفتگوهای گروهی بزرگتری با زوجین درگیر و زوج های متاهل انجام داد . برای یادگیری دیدگاه ها و ایده های مختلف . شما و شریک زندگی تان استراتژی های جدید حل و فصل تعارض را یاد خواهید گرفت .

در دوران مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، چه مهارت هایی به دست می آوریم؟

اهداف و تصمیمات متقابل را برای ازدواج خود ایجاد کنید .

شما و شریک زندگی تان ممکن است ایده های مختلفی در مورد یک ازدواج شاد و موفق داشته باشید . پیش از ازدواج با همسر خود چند تفاهم نامه را تعیین کنید که ترکیبی از آنچه شما هر دو می خواهید ، باشد . این به شما اهداف مشترک می دهد تا در جهت دستیابی به آن تلاش کنید .

سبک های ارتباطی را بفهمید ، سازگار شوید و بهبود ببخشید :

با مشاوره قبل از ازدواج می توانید سبک های ارتباطی را بفهمید و سازگار شوید و بهبود ببخشید و این به شما کمک می کند که بدانید که چگونه با نقاط ضعف یکدیگر سازگار شوید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید به جای نادیده گرفتن آن ها یا بحث در مورد آن ها ، با یکدیگر صحبت کنید .

قبل از بروز مشكلات ، اختلافات احتمالی را برطرف كنید :

آیا می دانید كه در پس انداز كردن مشكل دارید و این باعث می شود با شریک زندگی خود به مشکل بخورید ؟ در مشاوره قبل از ازدواج ، غالباً زوج ها از صحبت درمورد موضوعاتی که با یکدیگر اختلاف دارند ، خودداری می کنند و تصمیم می گیرند باور کنند که با شروع زندگی مشترک ، اختلاف آن ها از بین می رود . این دقیقاً برعکس تنظیم خود برای ازدواج موفق است . مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که اکنون روی این مسائل کار کنید و به شما کمک می کند درک کنید که اختلافات شما نیازی به مشکلات بزرگتر ندارد.

اضطراب ازدواج را رد كنید :

برای بعضی از افراد مهم نیست كه چقدر عاشق باشند ، فکر تعهد مادام العمر هنوز هم می تواند زمینه ساز اضطراب باشد . اگر شما یا شریک زندگی خود با این اضطراب سر و کار دارید ، مشاوره قبل از ازدواج گزینه عالی برای شما است . در طول جلسات مشاوره خود می توانید با علل احتمالی اضطراب و کار کردن روی آن ، با این ترس مقابله کنید . روبرو شدن با مشکلات کمک می کند تا شما و شریک زندگی خود اطمینان داشته باشید که ازدواج قدم مثبت بعدی برای رابطه شما است .

 

 

مشاوره قبل از ازدواج برای زوجین در مرحله نامزدی بسیار توصیه می شود . مشاوره قبل از ازدواج نوعی از زوج درمانی  است که برای کمک به زوجین در مواقع بحران است . این شکل رایج مشاوره زوجین ، یک زن و شوهر آینده را با استراتژی های حل و فصل تعارض آماده می کند . هدف از این استراتژی مشاوره پیشگیرانه ، جلوگیری از درگیر شدن زوجین به رفتارهای منفی است که اغلب باعث شکست ازدواج ها می شود .

لازم به ذکر است با توجه به مشکلات ذکر شده ممکن است برایند شخصیت دختر و پسر به گونه ای باشد که بتوانند بدون استفاده از مشاوره قبل از ازدواج نیز به ازدواج موفق دست یابند . اما توجه کنید که هر شخص هزار بار حق زندگی ندارد و فقط یک بار حق زندگی دارد و سپردن زندگی به دست قمار حرکت عقلانی محسوب نمی شود . بنابراین شما می توانید به کمک مشاوره قبل از ازدواج با خیالی آسوده تر اقدام به ازدواج کنید و یک ازدواج موفق برای خود رقم بزنید .

شما میتوانید برای انجام انواع مشاوره ، از طریق سایت روان آرام اقدام کنید و به بهترین صورت به حل مشکلات بپردازید.

سوالات متدوال مشاوره پیش از ازدواج :

چه زمانی باید مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنید؟

شما باید به محض در نظر گرفتن ازدواج ، خانواده و روابط طولانی مدت ، مشاوره شناخت قبل از ازدواج را شروع کنید .

مشاوره قبل از ازدواج چه مدت باید ادامه داشته باشد ؟

برای تعیین مدت مشاوره قبل از ازدواج ، قانونی وجود ندارد .  مدت زمان مشاوره را مشاور می تواند پیشبینی کند . همچنین بهتر است جلسات مشاوره را در طول زندگی مشترک نیز ادامه دهید تا در رویارویی با چالش های بزرگ زندگی ، قادر به گرفتن تصمیمات بهتری باشید .

آیا مشاوره قبل از ازدواج میزان طلاق را کاهش می دهد ؟

تحقیقات نشان داده است که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا با پرداختن به مشکلات زناشویی ، میزان طلاق را کاهش دهند . زوج هایی که تصمیم می گیرند در مشاوره شناخت قبل از ازدواج  ، با آماده سازی از پیش برای زندگی زناشویی ، احتمال طلاق را در زندگی خود کاهش می دهند .

آیا زوج های مجرد می توانند به مشاوره شناخت قبل از ازدواج بروند ؟

بلی . زوج های مجردی که به فکر آینده هستند ، می توانند به مشاوره بروند . یادگیری چگونگی برقراری ارتباط با همسر و آنچه در ازدواج باید انتظار داشته باشتد می تواند به شکل گیری جهت روابط کمک کند.

 

307 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
کتایون
1 روز قبل

سلام من ۴۵ سالمه یک اقایی که حدودا ۲۷ سالشونه قصد ازدواج دارن و ازم خوششون اومده اما من تا مدتی بهشون پا نمیدادم ولی الان متاعسفانه عاشقم کرده و یک فرزند هم دارم از همسر قبلیم جدا شدم نمیدونم چیکار کنم خیلی ها بهم گفتن این ازدواج دوامی نداره ممنون میشم کمکم کنین

همتا
27 روز قبل

۲۱سالمه و ی اقای۲۲ساله رو دوست دارم متقابلن ایشون هم ب من علاقمند هست، خانواده ها در جریانن و رضایت کامل برای ازدواج ما دارن اما این اقا از ازدواج دوری میکنه میگه دوستت دارم ولی از ازدواج بدم میاد از این تعهد کتبی بدم میاد، حتی ایشون به صیغه هم راضیه میگه اگه میشه صیغه طولانی مدت باشیم اما ازدواج نکنیم. خانوادشون هم که باهاش صحبت میکنن میگه دوسش دارم اما ازدواج کلا نمیخام بکنم.
من واقعا دوستش دارم همچنین معتقدم برای ثبات زندگی مشترک ازدواج لازمه چرا اینطوریه این اقا من باید چیکار کنم انگار از ازدواج میترسه!؟

مریم
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر، دختر 24 ساله هستم. تحصیلاتم در مقطع کارشناسی ارشد به اتمام رسیده، پسر 30 ساله‌ای به خاستگاریم اومده که ایشون مدرک دکتری دارن و از لحاظ کار و وضعیت مالی بسیار شرایط خوبی دارند. همچنین از نظر اخلاقی، عالی هستند. اما ظاهر ایشون با مدل ذهنی که بنده از همسرم داشتم متفاوت هست و این مسئله باعث ایجاد دودلی در من شده، همزمان با ایشون خاستگار دیگری دارم که از لحاظ شرایط مالی سطح پایین تری دارند اما از لحاظ ظاهر و اخلاق عالی هستند. این مسائل تصمیم گیری را برای من سخت کرده، لطفا راهنمایی بفرمایید.

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 ماه قبل
پاسخ به  مریم

سلام دوست عزیز؛ برای بررسی مدل ذهنی شما و جزییات انتظاراتتون از همسر آینده و همچنین بررسی گزینه های عنوان کرده، بهترین راه اینه که به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید.

مریم
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر، دختر 24 ساله هستم. تحصیلاتم در مقطع کارشناسی ارشد به اتمام رسیده، پسر 30 ساله‌ای به خاستگاریم اومده که ایشون مدرک دکتری دارن و از لحاظ کار و وضعیت مالی بسیار شرایط خوبی دارند. همچنین از نظر اخلاقی، عالی هستند. اما ظاهر ایشون با مدل ذهنی که بنده از همسرم داشتم متفاوت هست و این مسئله باعث ایجاد دودلی در من شده، همزمان با ایشون خاستگار دیگری دارم که از لحاظ شرایط مالی سطح پایین تری دارند اما از لحاظ ظاهر و اخلاق عالی هستند. این مسائل تصمیم گیری را برای من سخت کرده، لطفا راهنمایی بفرمایید.

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 ماه قبل
پاسخ به  مریم

سلام دوست عزیز؛ برای بررسی مدل ذهنی شما و جزییات انتظاراتتون از همسر آینده و همچنین بررسی گزینه های عنوان کرده، بهترین راه اینه که به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید.

سونا
2 ماه قبل

سلام خواهرم 24سالشه و با اینترنت با یه پسر ترک دوست شده و باهم قرار ازدواج گذاشتن ولی خوانواده ها مخالفن خواهرم اهمیت نمیده و تمام خواستگارهاشو رد می‌کنه پیش روانشناس هم نمیره به کمک نیاز دارم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 ماه قبل
پاسخ به  سونا

سلام دوست عزیز؛ سعی کنید همدلانه و بدون قضاوت و پیش داوری، ایشون رو راهنمایی کنید که به انتخاب خودشون از مشاوری که بتونه در مورد انتخابشون بینش و آگاهی بیشتری بده، کمک بگیرند. تاکید میکنم؛ مشاوره و کمک برای آگاهی و بینش از انتخابهاشون نه برای منصرف کردن از گزینه ای که انتخاب کرده که مد نظر خانواده نیست.

Mona
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر.دختری ۲۳ ساله هستم.از ۱۴ ۱۵ سالگی به پسر عموم که ۵سال از خودم بزرگتره علاقمند شدم.این علاقه دوطرفه بود.رابطه دوستی باهم نداشتیم اما صحبت بینمون جدی بود و تقریبا همه فامیل هم میدونستن.زمانیکه ۱۷ سالم بهم ابراز علاقه کرد اما اون زمان یه مسئله ای بین خانواده هامون پیش اومد و اینکه متوجه شدم با شخص دیگه ای رابطه داره از خودم روندمش حس میکردم نمیتونم بهش اعتماد کنم،اطرافیان هم این جمله معروف رو بهم میگفتن که اونارو برای سرگرمی میخواد اما قصدش برای ازدواج با تو جدیه!!!
البته اینم بگم حسادت و دخالت های چند نفر از اقوام هم توی اختلافی که پیش اومد بی تاثیر نبود!!
بلافاصله با فرد دیگه ای وارد رابطه شد و رابطشو علنی کرد
با این حال بازم بعضی وقتا پیام بهم میداد اما واقعا دیگه ازش سرد شده بودم
رابطش جدی بود و ۴سال باهم بودن تا اینکه اون خانم درخواست ازدواجش رو رد کرد
یک سال از اتمام رابطشون میگذره که دوباره از من خواستگاری کردن
من واقعا نمیدونم چیکار کنم از یه طرف هنوز بهش علاقه دارم از طرفیم نمیدونم چجوری میشه با رابطه قبلیش کنار اومد
یه چیزایی رو بعدش متوجه شدم که اگه میدونستم شاید اون موقع ردش نمیکردم
اما الان نمیدونم باید چیکار کنم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
2 ماه قبل
پاسخ به  Mona

سلام دوست عزیز؛ با توجه به موارد پیش اومده و امکان تحت تاثیر بودن از نظر دیگران، و پیشنهاد جدی خواستگاری، توصیه میکنم از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید تا با بررسی همه جانبه موضوع، بتونید نقاط اشتراک و ریسک های احتمالی رابطه تون رو با اگاهی بیشتر بررسی کنید.

سما
1 ماه قبل
پاسخ به  Mona

من یکی رو یکسال میخام میترسم ب خانواده خودم بگم چیکار باید کنم

زری
3 ماه قبل

سلام
به راهنمایی شما نیاز دارم
من یک دختر پنجاه ساله هستم و تا بحال ازدواج نکردم .
من چند ماه پیش با آقایی آشنا شدم که از نظر سنی ده سال از من کوچکتر هست . البته ایشون از اول گفتن قصدشون ازدواج هست ولی به دلیل اینکه من دروغ زیاد شنیدم و احتمال زیاد میدادم که خانواده شون موافقت نکنه زیاد جدی نگرفتمش .
از همون ابتدا از من خواست متعهد باشم و گفت حتی چت و صحبت کردن از نظر اون خیانت هست . من بهش گفتم حتما . ولی چون واقعا فکر نمیکردم رابطه جدی باشه با چند نفر صحبت کردم که بتونم مورد مناسبی از نظر سنی با خودم پیدا کردم .
تا اینکه چند وقت پیش کار عجیبی کرد . دوستی در پلیس فتا داره که رفته و تمام پیامهای واتساپ من رو بیرون کشیده و دیده که با دیگران صحبت کردم .
بعد قیامت گذاشت و من رو به انواع چیزها متهم کرد . هر وقت من خواستم بهش بگم من خیانتکار هستم پس خداحافظ، نگذاشت و من احساس کردم دلش نمیخواد جدا بشه . راستش منهم چون دیدم انگار واقعا علاقه داره ذوق کرده بودم و نمیخواستم تموم بشه و بهش فول وفاداری دادم .
چند روز این بحث و جدل طول کشید تا اینکه بک شب وقتی کمی عصبی شد بهم گفت من قصد داشتم اون موقع که خیانت تو رو دیدم از خانواده ات انتقام بگیرم . گفت آشنا دارم تو ماشین پدر و برادر و خواهرت مواد بزارن و بگیرنشون که برن ده سال زندان . این رو که گفت گویا آب سرد رو سرم ریختن .
احساس کردم این آدم درستی نیست به دوستم هم گفتم گفت این آدم دوست داشتنش هم مریض گونه هست . سعی کردم فاصله بگیرم ولی زود متوجه شد و پشت تلفن واقعا احساس کردم خیلی درمانده هست و خیلی دوستم داره. باز هم دلم نیومد با اون حال خراب رهاش کنم .

دوستم میگه یک فرد عادی نهایتا چند تا بد و بیراه میگه و نفرین میکنه و این رفتار از اولش نرمال نبوده همین که رفته چت های تو رو بیرون آورده و تهدیدت کرده.

بنظر آدم بدی نمیاد ولی خب تو بازار بوده و کمی رفتارش با من که اهل کتاب و هنر و .. هستم فرق داره .
حالا سوالم این هست که آیا این رابطه سمی هست ؟ آیا باید تموم کنم اینکه رفته چت های من رو کنکاش کرده و تهدیدی که کرده نشون دهنده یک آدم خطرناک هست ؟
بعد چطور تمام کنم که به خودم و خانواده ام آسیبی نرسه و خودش هم آسیب نبینه ؟
دلم نمیخاد کسی از جانب من صدمه بخوره و طبق رفتاری که از اون دیدم احساس میکنم ممکنه ضربه شدیدی بخوره .
رفتارش نشون دهنده آدمی هست که نیاز زیادی به محبت و عشق داره ولی اینکه تهدید کرده آیا بنظرتون الکی و از روی درماندگی بوده یا نشون دهنده یک آدم نادرست هست .

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
2 ماه قبل
پاسخ به  زری

سلام دوست عزیز؛ توصیه میکنم حتما از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید.

غزل
3 ماه قبل

سلام من یه پسرعمو دارم که 25 سالشه و دو ساله با دختر خالش که 15 سالشه قرار ازدواج گداشتن که دو ماه پیش هم نامزد کردن تازگیا به من گفت که انتخابش اشتباه بوده گفت اصلا شبیه هم نیستن البته گفت که از اولم علاقه ای به دختر خالش نداشته و مامانش پیشنهاد داده بره خواستگاریش الانم گفت که از انتخابش پشیمونه و اون دختر اصلا بهش ابراز علاقه نمیکنه و گفت که نمیدونم چیکار کنم پسرعموم چون که نامزد کرده فک میکنه دیگه نمیتونه به دخترخالش نه بگه خواهش میکنم بهم بگید چیکار کنم و چی بهش بگم که ترسش و کنار بزاره و تو انتخابش تجدید نظر کنه در ضمن من خودم 18 سالمه و می خوام هر طور که شده بهش کمک کنم که تو آینده براش مشکلی پیش نیاد راستی پسرعموم الان سربازه و فعلا شرایط ازدواج رو نداره

نگار
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من ی خواستگاری دارم از همه لحاظ اوکی هستیم و جوریم فقط مشگل اینه ک اونا ی رسمی دارن ک میکن سه تیکه وسایل جهیزیه رو ب عهده میگیرن در حالی ک رسم ما پنج تیکه وسایل هستش و پدرم منم راضی ب سه تیکه نمیشه و میگ حتما باید پنج تیکه رو قبول کنن لطفا کمکم کنید و بهم بگید چیکار کنم تا بتونم بابا مو راضی کنم

نگار
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من ی خواستگاری دارم از همه لحاظ اوکی هستیم و جوریم فقط مشگل اینه ک اونا ی رسمی دارن ک میکن سه تیکه وسایل جهیزیه رو ب عهده میگیرن در حالی ک رسم ما پنج تیکه وسایل هستش و پدرم منم راضی ب سه تیکه نمیشه و میگ حتما باید پنج تیکه رو قبول کنن لطفا کمکم کنید و بهم بگید چیکار کنم تا بتونم بابا مو راضی کنم

نگار
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من ی خواستگاری دارم از همه لحاظ اوکی هستیم و جوریم فقط مشگل اینه ک اونا ی رسمی دارن ک میکن سه تیکه وسایل جهیزیه رو ب عهده میگیرن در حالی ک رسم ما پنج تیکه وسایل هستش و پدرم منم راضی ب سه تیکه نمیشه و میگ حتما باید پنج تیکه رو قبول کنن لطفا کمکم کنید و بهم بگید چیکار کنم تا بتونم بابا مو راضی کنم

نگار
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من ی خواستگاری دارم از همه لحاظ اوکی هستیم و جوریم فقط مشگل اینه ک اونا ی رسمی دارن ک میگن سه تیکه وسایل جهیزیه رو ب عهده میگیرن در حالی ک رسم ما پنج تیکه وسایل هستش و پدر منم راضی ب سه تیکه نمیشه و میگ حتما باید پنج تیکه رو قبول کنن لطفا کمکم کنید و بهم بگید چیکار کنم تا بتونم بابا مو راضی کنم

Last edited 3 ماه قبل by نگار
Kimi
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید
19 سالمه هستم و 4 ساله با آقایی در ارتباطم که منو جای خواهرش میدید اما نمیگذاشت هیچ مردی نزدیکم بشه
اخیرا میگه ما باهم ازدواج میکنیم اما به همون ارتباط خودمون ادامه میدیم
این اقا واقعا دیدگاهش برادرانه اس یا به کل دیدگاه متفاوتی داره و نمیتونه بروز بده
نمیتونم بفهمم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
3 ماه قبل
پاسخ به  Kimi

سلام دوست عزیز؛ پیش از تصمیم به ازدواج و حتی ادامه ی رابطه، لازم و ضروری است که ماهیت و کیفیت رابطه بررسی جدی و شفاف بشه. در ازدواج چیزی به اسم دیدگاه برادرانه و خواهرانه وجود نداره. مگر توافقاتی که بشدت آسیب زا و مشکل ساز خواهد بود و ادامه رابطه را بعداز مدتی غیر ممکن خواهد کرد. برای کمک بهتر از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید.

مینا
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر من خانمی ۳۱ سالمه هستم با یه آقایی ۳۵ ساله در حال آشنایی ازدواج بودیم، از مهر سال ۹۷. من تمام تصوراتم از زندگی مشترک با ایشون بود. پریروز به دلیل فشار کاری سکته کردن و فوت شدن، واقعا بی تابم حالم بده نمیدونم چکار کنم؟
حس میکنم دیگه با هیچ کس جز ایشون نمیتونم ارتباط بگیرم و ازدواج کنم؟
ایشون چند ماه اول آشنایی خیلی ابراز علاقه میکردن ومیگفتن خدا منو سر راه ایشون قرار دادن، بعد چند ماه ارتباطشون یه کم سرد شد، یه بار متوجه شدم دختر همسایه مادرشون تو شهرستان که مطلقه بودن به ایشون پیام میدن و حدود دوهفته باهم صحبت کرده بودن،در واقع اون خانم میخواست خودشو بچسبونه و حرفای جنسی زده بود.وقتی متوجه شدم، گفت اون خانم اول از بدبختی هاش گفت منم دلم سوخت. بعد اون قهر کردیم و حدود یکسال کات بودیم بعدش خودش اومد سراغم منم گفتم تکلیف منو مشخص کن،جوابی نداد و بعد اون سرد برخورد میکرد وتا امسال خیلی کم پیام میداد و تقریبا با استتوس و ریپلای کردن بینمون ارتباط بود و زیاد چت نداشتیم،چند باری هم همدیگرو دیدیم، ایشون خیلی خودشو درگیر کار کرده بود، اما بادوستاش تفریح هم میرفت ولی با من خیلی کم بیرون میومد. بعد اون کات که برگشت دیگه جملات عاشقانه نمیگفت با من رسمی صحبت میکرد و میگفت شما. ولی یه اشاره های ریزی به ازدواج میکرد اما بعضی مواقع که بیرون میرفتیم میگفت خوبه آدم با دوستش بیرون میاد.من از این تعجب میکردم که اینجوری سرد برخورد میکنه پس چرا برگشته؟ بعد میگفتم حتما چون شرایط کاری و مالیش کامل اوکی نیس میخواد زیاد نزدیک نشه. در ضمن تو این مدت هدیه ای برای من مثلا واسه ولنتاین یا تولد نمیگرفتن فقط یکی دوبار شارژ فرستادن. در واقع الان من هیچ هدیه و یادگاری از ایشون ندارم.
الان همش حس عذاب وجدان دارم و میگم نکنه من در حقش کوتاهی کردم و احساس کمبود محبت داشته که با اون خانم چت کرده، بعضی وقتا حس میکنم نکنه دیگه آدمی مثل اون پیدا نکنم که بتونه عاشقم باشه و جای خالی اون رو برام پر کنه.بعضی مواقع هم میگم نکنه این همه فشار کاریش واسه این بوده که دست پر بخواد بیاد خواستگاریم، همه این افکار ذهنمو کاملا در هم پیچیده و یه لحظه منو آروم نمیذاره میشه منو راهنمایی کنید؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
3 ماه قبل
پاسخ به  مینا

سلام دوست عزیز؛ توصیه میکنم برای بهبود حالتون به روانشناس فردی مراجعه کنید.

ملیکا
4 ماه قبل

سلام
دختر ۲۳ساله هستم ۶٫۷ساله با پسری در رابطه هستم
ایشون احساس میکنم مشکل دارند (مدت زیادیه که میگن منو اونقدر ک من دوستت دارم دوست نداری /یا حرف خودشو قبول داره و باید من کلا تغییر کنم چ فکری چ پوششی همه طور )درصورتی که ایشون بعد از چند سال از من رابطه خواستن و من قبول نکردم واسشون آنقدر تلاش کردن تا من قبول کردم رابطه جنسی کامل داشتیم جوری شده که الان منو زن خودش می‌دونه انتظار داره برده ایشون باشم تا پای بهم زدن میریم ولی نمیشه یا تهدید میکنن یا مظلوم نمایی هی میگن زندگیمو نابود کردی (زندگی خوبی در گذشته نداشتن)و ما اصلا طرز فکرمون شبیه نیست و خیلی خیلی دهن هستن و فحاشی میکنن
من گاهی ب خودکشی فکر میکنم الان دیگه مصمم هستم
نمی‌دونم باید چطور از این بحران بگذریم هم من هم اون پسر

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
4 ماه قبل
پاسخ به  ملیکا

سلام دوست عزیز؛ توصیه میکنم این بحران رو به کمک مشاوره پیش از ازدواج سپری کنید. تو این مشاوره میتونید همه جوانب رو با بینشی منطقی بررسی کنید و تصمیمتون رو با بهترین روش ممکن اجرایی کنید.چه تصمیم به ازدواج یا ادامه باشه یا تصمیم به جدایی.

مری
4 ماه قبل

سلام راستش از دوستانم یه نفر عاشق پسر مذهبی شده و منم به طرف مقابل گفتم ایشونم گفتن اگه قصد ازدواج دارن من استقبالشون میکنم و گفتن هنوز شرایط ازدواج ندارم

Mohamadi
5 ماه قبل

من۲۲سالم هست و۱سال هست برای اولین بار با اقای۲۶ساله واردرابطه شدم ب قصد ازدواج اما حق ب جانب بودن ایشون،میزان قدرت طلبیشون و…
درحالیکه من آروم و صبورم و مدتی هست ک دعوا زیاد می‌کنیم
من چ رفتاری مقابل ایشون باید داشته باشم؟
و اعتقادات و جهان بینی هامون هم خیلی باهم فرق داره،و من موندم آیا ب همچین رابطه ای ادامه بدم باخیر؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
5 ماه قبل
پاسخ به  Mohamadi

سلام دوست عزیز؛ این کاملا به خودتون بستگی داره. با این مواردی که گفتین هدفتون از حفظ این رابطه چی هست؟

نگين شهبازي
5 ماه قبل

سلام وقت بخير من در مرحله قبل از ازدواج هستم اقايي كه با ايشون قصد ازدواج دارم بچه دهم خانواده هست و ايشون ميگن خانواده رو من تعصب دارن و سنتي فكر ميكنم و بنده احساس ميكنم مخالفت دارن ضمناً وضعيت مالي ما زياد خوب نيست و من ديپلمه هستم و حدود ١ سال و خورده اي هست كه با ايشون دوست بودم

سانی
5 ماه قبل

من ۵ ماهی با پسری ارتباط تلفنی دارم .اون میگه قصد هزدواج ندار باهم دوست باشیم ومن میخوام عاشقم بشه
میخوام انقدر ادامه بدم به ام عادت کنه البته فقط مجازی ادامه بدم

سارا
6 ماه قبل

بنده یک سال هست با آقایی آشنا شدم که نزدیک 90 درصد معیارهای من رو دارند و ایشون رو خیلی خیلی مناسب ازدواج با خودم میدونم اما متاسفانه نمیتونم از نظر فیزیکی بهش نزدیک بشم. دوست ندارم ببوسمش یا نوازشش کنم.حتی موقع سکس اصلا دوست دارم چشمامو ببندم که نبینمش. و برام خوشایند نیستو آیا بعد ازدواج یا به مرور زمان این مشکل حل میشه؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
5 ماه قبل
پاسخ به  سارا

سلام دوست عزیز؛ خیر همینجوری که حل نمیشه. حتما پیش از ازدواج به کمک مشاور بررسی کنید.

محمد
8 ماه قبل

سلام
چند درصد خود فرد و چند درصد خانواده فرد در ازدواج اهمیت دارند

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
7 ماه قبل
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز؛ قبل از اینکه برید سر میزان درصد اهمیت خانواده یا خود فرد، اون چیزی که مهمه و باید بررسی کنید میزان و کیفیت رابطه اون شخص با خانوادش هست. مثلا میزان وابستگی یا عدم وابستگی فرد به خانواده.

لیا
8 ماه قبل

سلام من لیا هستم و 16 سالمه من واقعا نمیدونم چیکار کنم خیلی برای خودم متاسفم .من 2 ماه پیش بود دوست پسر مجازی داشتم اون 1 ماه اول خیلی باهام خوب بود حتی همو دیدیم ولی چند وقت پیش بهم گفت که تنهایی برم خونش منم قبول کردم و رفتم اونجا چند دقیقه نشست گفت میشه بیای اتاقم منم رفتم اونجا دست و پاهام رو مثل ستاره بست و بزور لباس هامو در آورد و بهم تجاوز کرد و از جاهای شخصیم فیلم و عکس گرفت و گفت برام 4 یلیارد میاری وگرنه همه رو پخش مکنم ….حتی آزمایش هم دادم و ازش حامله شده بودم و گفتم بچه رو نمیخوام…..

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
7 ماه قبل
پاسخ به  لیا

سلام دوست عزیز؛ واقعا متاسفم که چنین اتفاق دردناکی براتون افتاده.برای عبور از این بحران روحی حتما از روانشناس کمک بگیرید و توصیه اکید میکنم این مساله از طریق مجاری قضایی بصورت جدی پیگیری کنید.

...
8 ماه قبل

سلام من ۱۹ سالمه برای اولین بار با پسری دوست شدم ولی اهل اینجور رابطه ها نبودم و نیستم ، الان ما هشت ماهه باهمیم خانواده ها در جریان نیستن و حتی خانواده من خیلی مخالفن . شرایطم خیلی سخته و این رابطه ی مخفی اذیتم می‌کنه ولی همدیگر و خیلی دوست داریم و دوست پسرم گفته دو سه سال دیگه میاد خواستگاری…
من باید چیکار کنم؟ چطور ادامه بدم که اذیت نشم
دوست دارم زودتر رسمی بشه
خانواده ها در جریان باشند. حتی شرایط مشاوره گرفتن رو هم ندارم .

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
8 ماه قبل
پاسخ به  ...

سلام دوست عزیز؛ با یه بررسی منطقی و به دور از هیجان و احساسات خودتم متوجه میشی که این مورد هنوز برای خودت هم رسمی و اطمینان بخش نیست.و این مساله ایه که اذیتت میکنه نه مخفی بودن رابطه.

manam
9 ماه قبل

سلام. ببخشید یکم طولانیه ولی واقعا سریع ب کمکتون نیاز دارم

جسارتا من نزدیک به 6 ماه هست ک با دختری همسن خودم (17 سالمون هست و ایشون 2 ماه از من سن کمتری دارن) در فضای مجازی آشنا هستم. توی روز آشناییمون ب صورت مداوم 6 ساعت با هم حرف زدیم، یعنی در حالیکه ساعت 9:30 شب اون موقع همدیگه رو دیدیم تا ساعت 3:30 دقیقه صبح صحبت کردیم و فهمیدیم ارتباط فوق العاده قوی بینمون هست – ب عنوان یک پسر شوخ طبع هستم و اکثر دخترها هم ک از این مسئله خیلی خوششون میاد – ولی ب دلایل دو طرفه و بعد از 2 ماه، نزدیک ب 45 روز هیچ خبری از ایشون نبود، بعد از 45 روز برای اینکه دوباره این اتفاق نیفته ب شکل جدی تر علاقه خودم رو بهش ابراز کردم، پیام های عاشقانه از طرف من و جواب هایی ک علاقه ایشون رو ب من نشون میداد. یک و نیم ماه قبل هم ب خاطر اینکه ب جای اینکه تا 3:30 صبح باهاش حرف بزنم تا 2 صبح حرف زده بودم قهر کرد باهام، ک البته فهمیدم داره ناز میکنه، تا 3 روز حرفای عاشقانه میزدم بهش ک بعد شب یلدا رو تبریک گفتم بهش، گفت یلدات مبارک عزیزم؛ ولی نزدیک ب 2 – 3 هفته اخیر تقریبا هیچ پیامی نمیدادن و برخی اوقات یا جواب سوال ها و حرفام رو با یکی دو کلمه میدادن و یا فقط جواب شب بخیر رو میدادن یا اینکه پیامم رو لایک میکردن

ازش یه بار پرسیدم خوبی؟ گفت اره، ولی بعد سه چهار روز ک هیچ پیامی نداد دوباره ب شکل دیگه دلیل این “فقط سین زدن” ها رو پرسیدم (ب شکل کاملا دوستانه ک ناراحت نشه)، چند ثانیه بعد دیدم بلاک کرده من رو

بهش گفته بودم دوستش دارم و نمیخوام تنهاش بذارم، البته ب شکل زیرپوستی هم بهش گفته بودم واقعا قصد ازدواج دارم، و میدونست ک با هیچ دختر دیگه ای نیستم، حتی اکانت اینستام رو هم بهش دادم، واسه جلب اعتمادش، ولی هیچی نگفت.

الان تنها مشکلم اینه ک همه جا خوندم بعد بلاک شدن نباید تا یه مدت اصلا بهش پیام بدید، ولی 2 روز دیگه ولنتاین هست، و مهم تر از اون 6 روز بعد ولنتاین هم تولدشه، و اگه حداقل بهش تبریک نگم ناراحت میشه. این شد ک مزاحم شما شدم و واقعا کمک لازم دارم، خیلی دوستش دارم و فهمیدم بهم علاقه داره، ولی نمیدونم الان باید چیکار کنم…

از نظر قیافه هم نسبت ب خیلی از پسرا قیافه بهتری دارم، و خوش تیپ هم هستم، از این جهت مشکلی ندارم، ایشون هم دختر خوبی هستن، ازم پرسیده بود اشکال خودش چیه بهش هر دفعه گفتم من ک واقعا هیچ چیز بدی ازت نمیبینم. تو این مدت هم نه حرفی زده بودم ناراحت بشه نه کینه ای ازم داشت ک بخواد دلیلی واسه بلاک کردن بشه…

خیلی ممنون، خسته نباشید

زینب
9 ماه قبل

سلام. دانشجو هستم 22ساله. همکلاسیم دو ساله ازم خواستگاری کرده وبا خانوادش مطرح کرده گفتن موافقیم. ولی اونا خاوری هستن و پدرم تعصب داره رو اینکه دختر به خاوری نده و.. همدیگه رو دوست داریم به پیشنهاد خواهرم فعلا در ارتباط نیستیم (چت وتماس) اینطور بگم گفت شما بهم عادت کردین قطع ارتباط کنین از سرتون بیفته ولی عادت نیست وبخاطر حساسیت های خانواده ام توافق کردیم در ارتباط نباشیم فعلا ولی هردومون امید داریم به آینده نمیدونم باید چیکار کنم وقتی همدیگه رو دوست داریم واقعا چرا باید بخاطر یه موارد تعصبی بی اساس ازهم بگذریم!؟ نمیشه.. چیکار میتونم بکنم ذهنیت خانوادم تغییر کنه؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
7 ماه قبل
پاسخ به  زینب

سلام دوست عزیز؛ برای بررسی بیشتر و کاملتر حتما از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید.

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره