رزرو وقت در کلینیک منتخب روان آرام

رزرو وقت روانشناسی رزرو وقت روانشناسی رزرو وقت روانشناسی رزرو وقت روانشناسی رزرو وقت روانشناسی رزرو وقت روانشناسی

با همسرم تفاهم نداریم

با همسرم تفاهم نداریم

با همسرم تفاهم نداریم !

امروزه زوج های بسیاری ، چه آنهایی که تازه زندگی مشترکشان را شروع کرده اند و چه همسرانی که سالهای طولانی در کنار هم بوده اند ، به مشاوره های خانواده مراجعه می کنند و یک گلایه ی مشترک دارند ؛ با همسرم تفاهم نداریم .

این عدم تفاهم ممکن است در مرحله ی ابتدایی ازدواج و شروع زندگی باشد یا بعد از آمدن فرزندان و ورود زن و مرد به مرحله ای جدید از زندگی مشترک و مسئولیت ها ، ممکن است در سنین بالاتر و یکنواخت شدن رابطه عاطفی بین همسران اتفاق بیفتد. آنچه که واضح است و همه ما باید بدانیم این نکته است که ما افرادی هستیم که روحیات و طرز فکرهای متفاوت و عدم تفاهم، طبیعی ترین اتفاقیست که می تواند در هر رابطه ای رخ دهد . در این شرایط ، از رابطه تان نا امید نشوید . دست از تلاش کردن برندارید و تسلیم اتفاقات نشوید .

برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۲۱۶۱۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید

دلایل عدم تفاهم در روابط

مهم نیست که فرد تا چه حد از قدرت درک بالایی برخوردار باشد ، درک احساسات دیگر انسان ها همیشه ساده نیست ، به خصوص در روابط و مهم تر از آن در روابط عاطفی. دلایل زیادی وجود دارد که شما احساس کنید با همسرتان تفاهم ندارید و او شما را به لحاظ عاطفی درک نمی کند . دلیل آن ممکن است این باشد که شما در حال برقراری یک ارتباط صحیح و اصولی نیستید، در چالش ها واکنش های تهاجمی و افراطی دارید ، یا ممکن است فرد بسیار زودرنجی هستید.

این دلیل حتی می تواند مربوط به شریک زندگی شما باشد ، مانند این که شاید شما و همسرتان احساساتتان مانند هم نیست و با هم مطابقت ندارد و این فکر به ذهنتان برسد که با همسرم تفاهم نداریم . به همین دلیل تعریف دو طرفتان از وقایع و مشکلات با هم متفاوت بوده و یکدیگر را نمی فهمید . هرچه که باشد احساس سوء تفاهم ، به خصوص در زمینه یک رابطه زناشویی ، خوشایند نیست .

 

با همسرم تفاهم نداریم
یکی از مهم ترین دلایلی که شما می گویید« با همسرم تفاهم نداریم » :

پیش از آن که راهکارهایی برای درک بهتر همسرتان و مشکل ” با همسرم تفاهم نداریم ” ارائه دهیم ، یک ثانیه به رابطه تان دقت کنید . بارها ما از نظر عاطفی برانگیخته می شویم و فقط ما واکنش نشان می دهیم ، به جای اینکه وقت بگذاریم و برای فرد مقابل دلیل ناراحتی و واکنش خود را توضیح دهیم . ما ناراحت می شویم ، حتی نمی دانیم که چرا واقعاً ناراحت هستیم ، با این حال انتظار داریم شریک زندگی مان بداند که چرا ناراحت هستیم و ما را درک می کند و دلجویی کند .
هیچ کس دانای کل و متفکر نیست . این رویکرد در اکثر مواقع موثر نیست . راه بهتر می تواند برای مدتی سکوت کردن و آرامش داشتن و فکر کردن به دلیل اصلی مشکل و دلخوری شما و سپس صحبت با شریکتان باشد . به عبارت دیگر ، شما در واقع باید مکالمه موثر داشته باشید که هدف این است که یکدیگر را بشناسید، و با هم سوتفاهم را حل کنید ، به جای اینکه عصبانی باشید یا حالت تدافعی داشته باشید .

۱۵ راهکار ساده برای تفاهم بیشتر در زندگی مشترک

۱.تا جای ممکن خودتان را مخاطب قرار دهید .
برای انتقاد و اعتراض تا جای ممکن از خطاب دادن همسرتان و استفاده از واژه ی تو خودداری کنید . افراد دوست دارند با عباراتی مانند” شما همیشه … ” یا ” شما هیچوقت … “شکایت کنند و شخص مقابل را سرزنش کنند که می تواند مانند متهم کردن به نظر برسد و فرد در برابر شما موضع بگیرد . اما استفاده از عباراتی مانند اینکه : من به این دلیل احساس ناراحتی میکنم …. می تواند اتهام را از شریک شما بردارد و او به لحاظ روحی آمادگی بیشتری برای پذیرش دلخوری شما داشته باشد .
۲. دلخوری ها و مشکلاتتان را کوتاه و مختصر بیان کنید .
تمام مشکلاتتان را یکباره و پشت سر هم نگویید . این باعث می شود تمرکز از مشکل اصلی برداشته شده و همسر شما کلافه و خسته شود . این خستگی ممکن است به مشاجره ختم شود . تا جای ممکن سعی کنید در مکالمه ای که رنگ و بویی از مشاجره و بحث ندارد ، مشکلات خود را دوستانه و مختصر مطرح کنید .
۳. همسرتان را درک کنید.
اگر شریک زندگی تان نیز دچار سوء تفاهمی از جانب شما شده است ، به جای ناراحتی یکطرفه و فکر کردن به خودتان ، جای او نیز قرار بگیرید ، با چشمان همسرتان نیز به موضوع نگاه کنید و تلاش کنید او را نیز درک کنید .پاسخ به جمله که با همسرم تفاهم نداریم ، آنقدر ها هم سخت نیست . گاهی عینک خود را در بیاورید و از پشت عینک همسرتان به زندگی مشترکتان و خودتان نگاه کنید . مطمئن باشید که مشکلاتی را در خودتان و واکنش هایتان پیدا خواهید کرد .این عبارت را باور کنید و در همه چالش ها با خودتان تکرار کنید : ارتباط عاطفی یک خیابان دو طرفه است. از شما به سوی همسرتان و از همسرتان به شما . تا زمانی که سعی در تلاش برای درک عاطفی همسرتان نداشته باشید ، نمیتوانید توقع داشته باشید که همسرتان شما را بفهمد .

 

برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۲۱۶۱۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید

۴. بلندی صدای خود را کنترل کنید.
هنگامی که هر دو شما صدایتان را بلند می کنید و فریاد می زدید ، باید هم بگویید که با همسرم تفاهم نداریم . توقع ندارید که بین فریاد هایتان همدیگر را بتوانید درک کنید . بنابراین به تن صدای خود و لحن صحبت کردنتان ، توجه کنید. صدایتان را حتی در عصبانیت ، آرام و دوستانه نگه دارید.
۵. به زبان بدن یکدیگر توجه کنید.
زبان بدن شما می تواند واکنش شریک زندگی شما را نسبت به شما را تحت تأثیر قرار دهد ، بنابراین با زبان بدن نادرست ، درک همسرتان از شما پایین می آید . مثلا زمانی که با بازوانی بسته ایستاده اید ، کمی دفاعی و نفوذ ناپذیر به نظر می رسید . سعی کنید آرامش داشته باشید. هنگام تلاش برای برقراری احساسات خصوصا در زمان تنش ها ، بدن خود را تا حد ممکن باز و آرام نگه دارید .
۶. بیان احساسات را در مکالمات روزمره خود بیاورید.
اگر شما دو نفر عادت ندارید احساسات خود را به زبان بیاورید ، سعی کنید تا در مکالمات روزمره تمرین کنید تا در مورد احساساتتان حرف بزنید . مثلا بهترین بخش از فیلمی که دیدی چه بود ؟ چرا فکر میکنی که این قسمت بهترین بخش آن فیلم است ؟ اینطور تمرین می کنید در مورد احساسات شخصی خود صحبت کنید . به شریک تان اجازه دهید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذارید ، از این طریق شما می توانید هم صحبت خوبی با همسرتان شوید و با گلایه ی با همسرم تفاهم نداریم ، خداحافظی کنید .
۷.درباره احساس خود ، واضح و مستقیم صحبت کنید.
به جای اینکه منفعل باشید و با غیر مستقیم درباره نیازها و خواسته هایتان صحبت کنید به امید اینکه شریک زندگی تان متوجه شود ، سعی کنید کاملاً واضح و روشن درخواست هایتان را بیان کنید . برای مثال اگر همسر شما زمان زیادی را با تلفن همراه خود مشغول است ، واضح و مستقیم به او بگویید که : من دوست دارم هنگامی که کنار هم هستیم ، با هم زمان بیشتری سپری کنیم . من از بودن کنارت لذت می برم و استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه ، می تواند کیفیت با هم بودنمان را کمتر کند . حتی اگر این درخواست برای همسرتان قابل انجام نباشد ، به صورت منطقی دلیل را برای شما توضیح می دهد و شما را قانع میکند . این مکالمه ی ساده ، از وقوع یک مشاجره جلوگیری می کند .

 

 

۸. انتقاد نکنید یا درخواست تغییر از همسرتان نداشته باشید .
به جای انتقادهای تند یا درخواست تغییر رفتار ، همه چیز را در مورد احساس خود بیان کنید . هنگام صحبت درمورد احساسات و تجربه شخصی خودتان صحبت کنید و سعی کنید از همسرتان یک گوش شنوا بخواهید نه یک متهم آماده ی اعتراف . همین امر می تواند کمک زیادی به مشکل شما که همان با همسرم تفاهم نداریم کند.
۹. از همسر خود توقع رفع تمام ناراحتی هایتان را نداشته باشید .
به همسرتان یادآوری کنید که او همیشه وظیفه ی حل کردن ناراحتی های شما را ندارد . شما گاهی نیاز دارید که تنها یک گوش شنونده داشته باشید و کسی باشد که بداند شما چه احساسی دارید . حالا همسر شما شخصی است که ناراحتی ها و دلخوری های شما را بدون موضع گرفتن گوش می دهد و تا جایی که بتواند در رفع آن تلاش می کند .
۱۰. موقعیت های مناسبی را برای گفت و گو انتخاب کنید.
هنگامی که همسر شما بسیار خسته است ، اگر مشکل کاری داشته و کلافه است و یا زمانی که از ترافیکی سنگین به خانه آمده است ، زمان مناسبی برای عنوان کردن صحبت های مهم و طولانی نیست . هنگام رانندگی در مسیری هموار ، هنگام پیاده روی و یا آشپزی می توانید در مورد مسائل صحبت کنید . چرا که این موقعیت ها نیاز به نگاه های مستقیم و چشمی ندارند .

 

برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۲۱۶۱۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید

 

۱۱. با زبان همسرتان با او صحبت کنید .
همه با یک روش ارتباط برقرار نمی کنند، بنابراین تلاش کنید که روش ارتباط برقرار کردن با همسرتان را یاد بگیرید . اگر او شخصی دروان گراست ، روش های خودش را برای صحبت کردن دارد . و اگر شما نتوانید با زبان خودش با او ارتباط برقرار کنید ، او از صحبت با شما سر باز می زند و دوباره گلایه های با همسرم تفاهم نداریم … برای به تفاهم رسیدن باید تلاش کرد . همه ی آدم ها با تربیت ها و محیط های پیرامون متفاوت ، شخصیت های متفاوتی از هم دارند و باید بیاموزند که چگونه به درک و تفاهم در ارتباطات خود برسند .
۱۲. در لحظات خوشی ، مشکلات را بیان نکنید .
زمان هایی که در حال تفریح و لذت بردن هستید ، یا مکالمه ای گرم و عاشقانه دارید ، صحبت از ناملایمات و ناراحتی ها نکنید . یک صحبت عاشقانه و ملایم را با خاطره ای تلخ و شاید مشاجره ای ناراحت کننده تمام نکنید . شما زمانی باید در ارتباط با مشکلات صحبت کنید که زمان منطقی آن فرا رسیده است . در واقع زمانی که از نظر احساسی ، آرام و با ثبات هستید .

 

با همسرم تفاهم نداریم

۱۳. برای ارتباط برقرار کردن ، زمان بگذارید .
اگر حین مکالمه احساس می کنید که شنیده نمی شوید ، صحبت را رها کنید . مکث کنید و در زمانی دیگر صحبت را شروع کنید . همچنین اگر هنگام مکالمه ، احساس کردید که به لحاظ فیزیکی دچار واکنش هایی شده اید ، بدنتان از هیجان گرم شده است ، می لرزید ، بغض کرده اید و یا … مکالمه را رها کنید و درخواست موکول شدن آن به زمان دیگری را داشته باشید .
۱۴. نامه بنویسید.
اگر احساس می کنید نمی توانید کلماتی را که احساس می کنید و می خواهید ، بیان کنید ، یک روش جدید را امتحان کنید. نوشتن را به عنوان روشی برای بیان مسائل سنگین از نظر عاطفی شروع کنید . انجام این کار می تواند به شما فرصت دهد که در مورد آنچه می خواهید بگویید فکر کنید ، در حالی که به شریک زندگی شما نیز فرصت می دهد تا نوشته را با دقت بخواند ، روی آن فکر کند و واکنش نشان دهد.

برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۲۱۶۱۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید

۱۵.انتظارات معقول داشته باشید.
همه ی انسان ها به لحاظ عاطفی روی یک مدار مشخص نیستند . این اتفاق برای شما و همسرتان هم می افتد . شریک زندگی شما ممکن است تجربه‌ای را که شما تجربه کرده اید ، درک نکرده باشد . ممکن است برای همسرتان ، هنوز درک عاطفی شکل نگرفته باشد . شما نمی توانید انتظار داشته باشید که او ، مانند شما فکر کند و مانند شما انتظار داشته باشد . اگر اینطور باشد قطعا هر کدام از ما باید بگوییم با همسرم تفاهم نداریم ، انتظارات خودتان را پایین بیاورید و به او کمک کنید تا درک عاطفی اش شکل بگیرد و به روش خود به شما محبت کند و در زندگی مشترکتان نقش ایفا کند .
تسلیم نشوید و از زندگی مشترک و کسی که دوستش دارید به سادگی نگذرید . رابطه عاطفی که شما شروع کرده اید ، در طول سالهای طولانی زندگی مشترکتان دستخوش پستی ها و بلندی های زیادی می شود و ارزش یک رابطه زمانی مشخص می شود که پستی ها و نشیب ها را با هم پشت سر بگذارید تا به بلندی های زندگی برسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید