به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

افسردگی

افسردگی
افسردگی در مفهوم روانشناسی، به دوره ای از غم و اندوه گفته می شود که در آن دوره معمولا افراد علاقه ی خود را نسبت چیزهایی که قبلا باعث لذت و شادی آن ها بوده را از دست می دهند. هنگام بروز این مشکلات، در افراد نشانه هایی روانی و جسمی نیز پدیدار می گردد و ممکن است افسرده بودن حتی بیش از دو هفته به طول بی انجامد. در این مقاله به دلایل، علائم و انواع این اختلال اشاره شده است:

افسردگی

همه ما برخی از نشانه های افسردگی را از زمانی به زمان دیگر تجربه می کنیم. ممکن است ضرورتا به این معنا نباشد که شما افسرده هستید. به همان اندازه، کسانی که این اختلالات را تجربه می کنند، همه علائم را نخواهند داشت.

 

رفتار افراد افسرده

طبق تجارب و مشاهدات صورت گرفته توسط کارشناسان، می توان به برخی از رفتارهای فرد افسرده در گروه های سنی مختلف اشاره کرد:

 • بیرون نمی روند.
 • در کارهای مدرسه و محل کار مشارکت ندارند.
 • از خانواده و دوستان نزدیک خود کناره گیری می کنند.
 • داروهای مسکن مصرف می کنند.
 • فعالیت های لذت بخش همیشگی را انجام نمی دهند.
 • نمی توانند تمرکز کنند.
 • احساس غم و اندوه می کنند.
 • آسیب پذیر هستند.
 • نا امیدی در آن ها موج می زند.
 • اعتماد بنفس ندارند.

 

نشانه های افسردگی

افرادی که از افسردگی رنج می برند، تصور می کنند شکست خورده اند، اشتباه کرده اند، هیچ اتفاق خوبی برایشان نمی افتد، با خود می گویند بی ارزش هستم، زندگی ارزش زندگی کردن ندارد، مردم بدون من بهتر خواهند بود و … از لحاظ فیزیکی همیشه خسته و مریض اند، سردرد و ماهیچه درد، بهم خوردن گوارش، مشکلات خواب، از دست دادن یا تغییر اشتها، کاهش وزن یا افزایش آن از دیگر نشانه های این اختلال است.
 • تغییرات اشتها 

معمولا دیده شده که فرد افسرده برای مقابله با این رویه به پرخوری و یا کم خوری متوسل می شود. این تغییر اشتها باعث ایجاد کاهش یا اضافه وزن شدید در دوران افسردگی می گردد.

 

 • اختلال در خواب 

از نشانه های دیگری که به وضوح می توان در فرد افسرده مشاهده کرد، مشکل کم خوابی و یا در برخی موارد خواب بیش از حد است. در صورت مشکل شدید در خوابیدن، این افراد باید از درمان اختلالات خواب بهره گیرند.

 

 • کمبود اعتمادبه نفس

افراد افسرده، مدام در فکر کاستی ها و ناکامی هایشان هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می کنند.

 

افسردگی

 

علائم افسردگی

 • ناامیدی

افسردگی موجب می شود فرد احساس کند که دیگر هیچ اتفاق خوشایندی در راه نیست. معمولا به دنبال این نگرش منفی، افکار خودکشی گرایانه بروز می کنند و باید بسیار جدی گرفته شوند.

 

 • درد در قفسه سینه

افسردگی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. همچنین در افرادی که در گذشته تجربه حمله قلبی داشته اند، احتمال ابتلا به افسردگی بیشتر است.

 

 • تغییرات حرکتی

برخی مبتلایان به افسردگی به لحاظ قوای جسمی تحلیل می روند یا دچار بی قراری حرکتی می شوند، مثلا ممکن است صبح خیلی زود بیدار شوند و ساعت ها در اتاق قدم بزنند.

 

 • خستگی و بی حالی

در افسردگی، شخص احساس خستگی زیادی می کند، به گونه ای که قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست.

 

 • احساس درد در عضلات و مفاصل

زندگی کردن با دردهای مداوم، احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد؛ همچنین افسردگی نیز می تواند باعث ایجاد درد در بدن شود. احتمال ابتلا به دردهای مکرر در افرادی که افسردگی دارند، سه برابر بیشتر از افراد معمولی است.

 

 • عدم تمرکز

برخی مبتلایان به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در روزنامه خواندن یا دنبال کردن ماجراهای سریال های تلویزیونی نیز دچار مشکل می شوند و تصمیم گیری ها، حتی تصمیمات پیش پا افتاده، برایشان دشوار می شود.

 

انواع افسردگی

 

1. افسردگی شدید (حاد)

داشتن علائم افسردگی در بیشتر زمان های روز به مدت حداقل دو هفته که با کار، خواب و خوراک، درس و لذت شما از زندگی تداخل پیدا می کند.

 

2. افسردگی مزمن

داشتن علائم افسردگی که بیش از دو سال طول بکشد، نشان از داشتن افسردگی مداوم دارد.

 

3. اختلال افسردگی پایدار

افرادی که مبتلا به اختلال افسردگی پایدار هستند، در بیشتر روزها حالت افسرده دارند و حداقل دو نشانه افسردگی طی دو سال یا بیشتر طول می کشد. برای تشخیص این نوع اختلال، افراد باید دو مورد از موارد زیر را داشته باشند: مشکلات خواب (کم خوابی یا پرخوابی)؛ انرژی کم یا خستگی؛ عزت نفس پایین؛ تمرکز ضعیف و یا دشواری تصمیم گیری؛ و احساس ناامیدی.

4. اختلال افسردگی قبل از قاعدگی

بیش از 10 درصد زنان در سن بارداری این اختلال را تجربه می کنند. این شکل شدید می تواند منجر به ناراحتی، اضطراب، یا زود رنجی، و همچنین دیگر علائم شدید در هفته قبل از قاعدگی شود.
دانشمندان بر این باورند که زنان ممکن است حساسیت غیر عادی نسبت به تغییرات هورمونی در طول چرخه قاعدگی داشته باشند. دکتر سیت می گوید استفاده از داروهای ضدافسردگی بویژه بازدارنده های انتخابی بازجذب سروتونین، در دو هفته قبل از دوره شان و در طول ماه می تواند بسیار موثر باشد. انواع خاصی از جلوگیری بارداری نیز ممکن است کمک کند. محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در حال بررسی استفاده از روش درمانی سبک برای بهبود کیفیت خواب و خلق وخو در زنان هستند.

 

5. افسردگی پرینتال

زنانِ دچار این افسردگی، دوران کاملی از افسردگی حاد را در دوران بارداری و پس از زایمان تجربه می کنند.

 

6. افسردگی دو قطبی

نوسانات گسترده در حالت و انرژی، از شادی به ناامیدی، نشانه افسردگی قطبی هستند که اختلال دو قطبی و یا بیمار افسرده نامیده می شوند. برای تشخیص این نوع اختلال، فرد باید حداقل یک دور از جنون را تجربه کرده باشد. دو قطبی معمولا در بزرگسالان نشان داده می شوند. در حالی که زنان و مردان مبتلا برابر تشخیص داده می شوند، مطالعات به تفاوت های جنسیتی ممکن اشاره می کنند: به نظر می رسد مردان بیشتر رفتار شیدایی دارند. دو قطبی ها معمولا بدون درمان، بدتر می شوند؛ اما می توانند با متعادل کننده و داروهای تجویز شده، داروهای ضد روان پریشی، و روان درمانی، درمان شوند.

 

7. اختلال حواس درهم گسیخته

جیغ کشیدن و عصبانیت می تواند ویژگی های اختلال روحی باشد. این اختلال، در کودکانی است که با تنظیم احساسات خود مبارزه می کنند. علائم دیگر شامل حالت عصبانی در اغلب روزها (تقریبا هر روز) می باشد که موجب مشکلات در مدرسه، خانه و یا با همسالان می شود. در حال حاضر، این افسردگی با دارو، روان درمانی، و آموزش والد در مورد نحوه مقابله موثر با رفتار تند کودکان درمان می شود.

 

این مقاله هم بخوانید  علائم و راهکارهای درمان اختلال وابستگی کودک

8. افسردگی پس از زایمان

تولد کودک باعث شادی عظیمی می شود، اما گاهی اوقات می تواند منجر به افسرده شدن پس از زایمان شود. نوعی که در چهار زن و یک نفر در هشت مرد اثر می گذارد. در زنان، افسرده شدن پس از زایمان ممکن است با تغییر در هورمون ها، خستگی و عوامل دیگر ایجاد شود. در مردان، محیطی است که با تغییر نقش ها و تغییر سبک زندگی که همراه با والدین شدن است، ایجاد می شود. افسردگی روحی در سال اول پس از تولد کودک شروع می شود. احساس شدید اندوه، اضطراب و خستگی شدید می توانند با زندگی روزمره تداخل پیدا کنند.

افسردگی

 

9. اختلال عاطفی فصلی 

اختلال عاطفی فصلی، نوعی افسردگی است که معمولا در پاییز یا زمستان رخ می دهد. به همراه تغییر در حالت روحی، مبتلایان به این بیماری، انرژی کم دارند. آن ها ممکن است پرخوری، خواب آلوگی، میل به مصرف کربوهیدرات، افزایش وزن، یا کناره گیری از تعامل اجتماعی داشته باشند. زنان و بزرگسالان جوان در معرض خطر بیشتر این بیماری هستند. تکرار این بیماری پس از دو سال، اختلال عاطفی فصلی تشخیص داده می شود. در حالی که علت دقیق مشخص نیست، تحقیقات نشان می دهند ممکن است مربوط به عدم تعادل سروتونین در مغز باشد. با زیاد بودن مقدار هورمون خواب و میزان ناکافی ویتامین D نیز ممکن است ایجاد شود. درمان این بیماری ساده و گاهی اوقات با دارو است.

 

10. افسردگی و روان پریشی

استفاده یا سو استفاده از مواد مخدر می تواند حالت شما را تغییر دهد. علائم آن مانند افسرده شدن، اضطراب و از دست دادن علاقه در فعالیت های لذت بخش، به طور معمول پس از مصرف یا سو استفاده مواد ظاهر می شوند. موادی که می توانند به این نوع افسردگی منجر شوند شامل الکل، شبه افیونی و بنزو دیازپین هستند. برای تشخیص فرد مبتلا، پزشکان باید علل بالقوه افسردگی را از بین ببرند. افسرده بودن باید به اندازه کافی شدید باشد تا با فعالیت های روزانه تداخل داشته باشد.
افراد مبتلا به افسردگی روانی، افسردگی شدیدی را همراه با جنون دارند که به صورت از دست دادن لمس با واقعیت تعریف می شود. نشانه های روان پریشی معمولا شامل توهمات  و هذیان هستند.

 

11. افسردگی ناشی از بیماری

مقابله با یک بیماری مزمن، مانند بیماری های قلبی، سرطان، سفت شدگی بافتها، و HIV / AIDS ممکن است ناامید کننده باشد.
در حال حاضر شواهدی وجود دارند که التهاب مرتبط با بیماری ممکن است در افسرده شدن نیز نقش داشته باشد. دکتر نوبل توضیح می دهد التهاب سبب آزاد شدن مواد شیمیایی ویژه ای توسط سیستم ایمنی می شود که به مغز وارد و منجر به تغییرات مغزی می شود و می تواند افسردگی را در برخی افراد به طور خاص تشدید کند. او می گوید داروی ضد افسردگی ممکن است به طولانی کردن زندگی کمک کرده و توانایی برای عملکرد را بهبود بخشد. درمان می تواند به بسیاری از بیماران کمک کند که با بیماری های روانی و جسمی کنار بیایند.
افسردگی

 

عوامل افسردگی

 

1. ضربه ی روحی و احساسی

ضربه ی روحی در سنین پایین می تواند منجر به تغییرات دراز مدت در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس شود. به دلیل این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه ترومای دوران کودکی دارند، بیشتر است.

 

2. ژنتیک

در برخی موارد، اختلالات خُلقی و افکار خودکشی گرایانه ممکن است زمینه ژنتیکی داشته باشند، اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به افسردگی است. 100 درصد ژن های دوقلوهای همسان با یکدیگر تشابه دارند، در حالی که فقط 30 درصد احتمال می رود هر دو نفرشان به افسردگی مبتلا شوند. علائم افسرده بودن در افرادی که زمینه ی ژنتیکی دارند، معمولا در سنین پایین تر ظاهر می شود. ناگفته نماند که علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل دیگری نیز مانند شرایط و اتفاقات زندگی در ابتلای این افراد به افسردگی مؤثر هستند.

 

علت افسردگی عاطفی و طلاق عاطفی

 • شرایط زندگی

وضعیت تأهل، موقعیت مالی و مکان زندگی از جمله عوامل تأثیرگذار در بروز افسردگی هستند. اما این فرضیه نیز همواره مطرح است که شاید بتوان برعکس، افسرده بودن را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال می رود که افسرده بودن عامل آوارگی این افراد بوده باشد.

 

 • ساختار مغز

مطالعه تصاویر مغزی حاکی از کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین گفته می شود الگوهای مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. افسرده شدن در طرز پاسخگویی غده ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می کند.

 

 • سایر شرایط پزشکی

افرادی که سابقه ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا اختلال کم توجهی -بیش فعالی(ADHD) دارند، احتمال افسرده شدن بیشتر است.

 

رابطه افسرده شدن و مصرف مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر احتمال افسرده شدن را افزایش می دهد.

 

نتیجه گیری

افسردگی به معنای تجربه غم و اندوه شدید به همراه علائم افسردگی به مدت حداقل دو هفته می باشد. انواع متفاوت این اختلال وجود دارند که نیاز به روانشناس، روانکاو و روانپزشک دارند. برای تشخیص اولیه، بهتر است به روانشناس مراجع شود.

افسردگی حاد چگونه است؟

داشتن علائم افسردگی در بیشتر زمان های روز به مدت حداقل دو هفته که با کار، خواب و خوراک، درس و لذت شما از زندگی تداخل پیدا می کند.

آیا ضربه روحی می تواند باعث افسردگی شود؟

ضربه ی روحی در سنین پایین می تواند منجر به تغییرات دراز مدت در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس شود. به دلیل این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه ترومای دوران کودکی دارند، بیشتر است.

افسردگی همراه با روان پریشی چیست؟

افراد مبتلا به افسردگی روانی، افسردگی شدیدی را همراه با جنون دارند که به صورت از دست دادن لمس با واقعیت تعریف می شود. نشانه های روان پریشی معمولا شامل توهمات  و هذیان هستند.

4.9/5 - (9 امتیاز)
6 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
sami
7 ماه قبل

سلام پسری 17 ساله هستم و افسردگی دارم و با تیغ گاهی خودزنی میکنم,وقتی چند تا خراش رو دستم میندازم اروم میشم, میخواستم بدونم ایا با بیرون امدن خون از بدن باعث کاهش استرس میشه یا من اینجوری هستم؟؟؟؟

تیم محتوا روان آرام
7 ماه قبل
پاسخ به  sami

سلام دوست عزیز پیشنهاد میشه حتما در مورد این موضوع به روانشناس مراجعه کنید

عطا
9 ماه قبل

با سلام. من 16 سال سن دارم و نزدیک به 12 سال هست افسردگی شدید دارم و طی سال ها چندین بار به مرگ و خودکشی فکر کردم ولی انجام نداده ام . در زمان کودکی پسر نرمال و نسبتا فعال و شلوغی بودم و از بازی کردن هیجان می ورزیدم چون حیات خانه مان بسیار بسیار بزرگ بود و من با پسر عمو ی خود بازی میکردم . در دوم ابتدایی ما از ان خانه رفتیم و میتونم بگم روح من جداشدتو انجا چون خاطره های زیادی داشتیم و به اپارتمانی نقل سکونت کردیم که در انجا مستاجر بودیم و من در انجا کمتر به بیرون میرفتم و بازی میکردم و در طول 2 سال که در انجا بودیم فقط یک دوست صمیمی داشتم که با ان بازی میکردم . بعدا در همان حوالی به خانه دیگر نقل سکونت کردیم که فضای محله کوچک جوری بود که من خجالت میکشیدم به کوچه بروم و بازی کنم و خب تازه رفته بودیم.و من نزدیک به 8 سال میشود که حتی یک روز به کوچه قدم نگذاشتم و با بچه ها بازی نکرده ام در کوچه دختران زیادی بودن که وقتی من را میدیدن مسخره میکردن و این من را بسیار ناراحت و غمگین میکرد البته اوایل اینجوری نبودم و بعد ها در اوایل دوره راهنماییو ششم ابتدایی این اتفاقات افتادن.که من میخواستم از این مجله برویم.چون در خانه کودکی من در کوچه بازی میکردم و هیچ مشکلی نبود. من در ابتدایی بسیار بسیار وابسته به مادرم بودم چون در یک مدرسه بودیم و در چهارم ابتدایی ایشان معلم من بودن و من در دوم ابتدایی مادر من وارد مدرسه شدند و من در ان زمان هر اتفاقی می افتاد بچه ها زور میگفتند و یا میزدند به مادرم میگفتم و گریه میکردم و ان هم دعوایشان میکرد و همه نمیخواستن با من دوست شوند و حتی با من بودن ازرده دل میشدن. این اتفاق از سوم ابتدایی شروع شد تا چهارم ابتدایی که بیش از حد اتفاق افتاد و در پنجم که من ادمی بسیار خسته و ناراحت و غمگین و افسرده شدم و در کلاس هیچ صحبتی نمیکردم و حتی در ورزش مدرسه شرکت نمیکردم.و بسیار همکلاسی هایم من را خنگ و تنبل و بی زور و ناتوان میپنداشتند و هی مسخره میکردندو میخندیدند. و این ناراحتی من را بیشتر وبیشتر میکرد . معلم پنجم ابتدایی با مادر دوست صمیمی بودند که هر روز با ماشین اون به خونه و مدرسه میرفتیم و این من را بیشتر ناراحت میکرد. در طی دوسال چهارم و پنجم من حدود 100 سال پیر شدم هم ز لحاظ روحی و روانی و هم از لحاظ فیزیکی. ادم بی زور ناتوان شده بودم که فقط به مدرسه میرفتم و به خونه میومدم و 5 ساعت میخوابیدم و حوصله هیچ چیزی رو نداشتم.در یکی از روز ها من به دانش اموزی یک حرف زشت ناخواسته زدم و اون با داد و فریاد در سالن مدرسه و داد و فریاد به مادر من میگفت من به بابام زنگ بزنید بیاد. خیلی عصبانی بود و هی میگفت که من میخواستم بزنم میکشتمش فقط میخوام بابام بیاد ببینه من شلوغ نیستم که من فقط ساکت بودم و نگاه میکردم تا مادرم دعوایش کرد و به کلاس رفت من حتی جرات رفتن به کلاس را نداشتم تا برم ببینید تا چه حد؟ در ششم از زندگی نا امید بودم و امیدی نداشتم به زندگی تا خودارضایی رو شروع کردم و روزی 30 تا خودارضایی میکردم کمش و ناتوان تر از قبل شدم اضطراب و ترس تو وجودم رخنه کرده بود و بعد از چند ماه عینکی شدم و چشام بسیار ضعیف شد.

تست افسردگی | تست افسردگی کودکان | تست افسردگی و اضطراب | تست افسردگی NEO
1 سال قبل

[…] قصد دارید به یک روانشناس در مورد افسردگی مراجعه کنید ، آزمایشاتی وجود دارد که […]

سهی
1 سال قبل

سلام من تست افسردگی گرفتم وفهمیوم افسردگی شدیددارم لطفاکمکم کنید

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone تماس با ما formنوبت دهی سریع