به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
اختلاف سن مناسب در ازدواج

اختلاف سن مناسب در ازدواج

اختلاف سن مناسب در ازدواج چقدر است؟

ازدواج یکی از مهمترین اتفاق هایی است که می تواند در زندگی هر فردی رخ بدهد و تاثیر بسیار زیادی در ادامه زندگی هر فردی دارد زیرا با ازدواج شما شخصی را انتخاب می کنید که تا اخر زندگیتان، باید با او زندگی کنید و اگر در انتخاب خود اشتبایی داشته باشید، زندگی شما می تواند با اختلال مواجه شود و در چنین مواقعی معمولا زوجین با طلاق از هم جدا می شوند و همین اتفاق هم می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی در روحیه ی آن ها داشته باشد.

به همین دلایل است که نباید در انتخاب همسر و ازدواج کردن عجله زیادی کرد زیرا اتفاقی است که زندگی شما را به طور کامل تحت تاثیر خود قرار می دهد، پس شما باید در انتخاب همسر خود دقت زیادی را به خرج بدهید و تمام نکاتی که باید مدنظر خود قرار بدهید را بررسی کنید. زیرا نادیده گرفتن حتی یک نکته هم می تواند تاثیر خود را بگذارد.

اختلاف سن بین دو نفر هم یکی از این نکاتی است که به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت و می تواند تاثیر زیادی را در زندگی شما داشته باشد ما هم در این مقاله به بررسی اختلاف سن مناسب در ازدواج پرداخته ایم و این موضوع را به طور کامل بررسی کرده ایم زیرا اختلاف سن مناسب در ازدواج می تواند به پایداری زندگی مشترک کمک بسیار زیادی کند. بنابراین اگر به این مسئله علاقه دارید به شما حتما پیشنهاد می کنم که تا انتهای این مقاله را با دقت مطالعه می کنید.

تفاوت سنی در فرهنگ ایرانی

از گذشته تا به امروز اختلاف سن مناسب در ازدواج در بین ایرانیان بسیار حائز اهمیت بوده و ایرانی ها اکثرا بر این باور بوده اند که باید مرد از لحاظ سنی بزرگ‌تر از همسر خود باشد و کمتر می توان ازدواجی را دید که زن از مرد بزرگ‌تر باشد.

هر چند اهمیتی که در فرهنگ ایرانی به این موضوع داده می شود هم بی دلیل نیست و اهمیت بالای این موضوع را نشان می دهد اما از جهتی دیگر که به این موضوع نگاه کنیم لازم نیست مرد حتما بزرگ‌تر از زن باشد و این موضوع تقریبا به عنوان یک فرهنگ در بین ایرانیان جا افتاده است و جوانان هم تحت تاثیر این موضوع، به آن عمل می کنند و بیشتر به دنبال خانم هایی می روند که سنشان از آن ها پایین‌تر باشد و این موضوع باعث می شود که بعضی از افراد به خاطر این فرهنگ در بین ایرانی ها، دست از خانم هایی که بزرگ‌تر از خودشان هستند بکشند.

اما می توان گفت که این باور اصلا درست نیست و اگر زن از مرد از لحاظ سنی دو سه سالی بزرگ‌تر باشد مشکلی به وجود نخواهد آمد. خوشبختانه امروزه می توان دید که این باور کم کم در حال از بین رفتن از فرهنگ ایرانی ها است و افراد زیادی این باور را نادیده می گیرند.

اختلاف سن مناسب در ازدواج چقدر است؟

اختلاف سن مناسب در ازدواج بنا به فاکتور های مختلف نمی تواند برای همه یکسان باشد مثلا اگر هر دو فرد از پختگی بالایی برخوردار باشند تاثیر این اختلاف سن کمتر می شود. معمولا اختلاف سن مناسب در ازدواج بین 2 تا 4 سال می باشد اما نمی توان گفت هر زوجی این اختلاف سنی را با هم داشته باشند حتما از زندگی خوبی برخوردار خواهند بود.

اگر این فاصله سنی به 10 سال یا بیشتر از آن برسد می تواند باعث بروز مشکلات جدی در رابطه شود زیرا این فاصله سنی، فاصله زیادی است و دو فرد با یک دهه اختلاف با هم وصلت می کنند و از دو سبک زندگی مختلف می آیند و همین می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون نداشتن درک متقابل، احساس پشیمانی از ازدواج، بی حوصلگی فرد بزرگ‌تر و … در بین زوجین شود و ازدواج آن ها را از هم بپاشد.

اختلاف سن مناسب در ازدواج

چرا باید اختلاف سن مناسب در ازدواج رعایت شود؟

در ازدواج مواردی همچون اخلاق، شخصیت و … اهمیت فوق‌العاده ایی دارند و سن هم در بین این موارد قرار می گیرد. این موارد اگر رعایت نشوند و توازن در آن ها وجود نداشته باشد می توانند در تشدید اختلافات در بین زوجین تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و به عبارت دیگر رابطه آن ها را شکرآب می کند.

در ازدواج همیشه باید به این نکته توجه کرد که نباید اختلاف سن بین افراد خیلی زیاد باشد زیرا اگر تفاوت زیادی بین سن زوجین وجود داشته باشد قطعا مشکلات زیادی به وجود خواهند آمد. فرض کنید که یک پسر 30 سااله با یک دختر 20 ساله ازدواج کند. در نگاه اول این موضوع آنچنان مهم به نظر نمی رسد اما اگر کمی بیشتر به این موضوع فکر کنیم به وضوح می توانیم مشکلاتی که ممکن است بر اثر این وصلت پدید بیایند را ببینیم.

یک فرد 30 ساله از لحاظ فکری و عقلی نسبت به یک فرد 20 ساله بالغ تر است و ممکن است زیاد به گذراندن وقت زیاد با دوستان، تفریح، رفتن به خیابان، رفت و آمد زیاد با فامیل و …. علاقه نداشته باشد و بیشتر به دنبال بهبود وضعیت خود از لحاظ مالی و اجتماعی باشد اما یک فرد 20 ساله قطعا به این موارد علاقه بسیار زیادی دارد چون در اوایل جوانی خود قرار دارد و نمی تواند از این لذت ها دست بکشد.

حالا تصورش را بکنید که این فرد با یک مرد 30 ساله ازدواج کند، شوهر او چون خود آن دوران را گذرانده امکان دارد دیگر زیاد به آن ها اهمیت ندهد و به همین دلیل مانع شود که همسرش وقت زیادی برای آن کار ها بگذارد. همین مسئله می تواند باعث بروز اختلافات جدی میان آن ها شود.

در شرایط سنی مختلف، این مسئله متفاوت است

مطالبی که در پاراگراف بالا ذکر کردیم برای ازدواج افراد نوجوان با یک فرد بزرگسال بود و به دلیل تفاوت بسیار زیاد نگرش آن ها، میزان پختگی و تجربه و همچنین بلوغ فکریشان می تواند مشکلات بسیار زیادی به دنبال داشته باشد.

اما این مسئله قطعا می تواند برای دو فرد بزرگسال که می خواهند با هم ازدواج کنند اندکی متفاوت باشد زیرا وقتی یک مرد 40 ساله با یک زن 30 ساله ازدواج می کند، به دلیل این که هر دو دارای سن بالایی هستند و از تجربه و پختگی بالایی برخوردارند ممکن است اختلافات کمتری میان آن ها پیش بیاید. به همین دلیل می توان گفت که اختلاف سن مناسب در ازدواج به وضعیت سنی طرفین نیز بستگی دارد و در سن های مختلف، اختلاف سن مناسب در ازدواج متفاوت خواهد بود.

اختلاف سن زیاد به معنی این نیست که حتما ازدواج ناموفق خواهد بود

در مطالب بالا کلا در مورد دلایلی حرف زدیم که در صورت اختلاف سن زیاد و رعایت نکردن اختلاف سن مناسب در ازدواج می تواند باعث از هم پاشیدن ازدواج شود اما این به آن معنی نیست که همه ی ازدواج های این چنینی حتما از هم پاشیده خواهند شد و آینده ایی ندارند. این موضوع بیشتر به شخصیت، اخلاق و … دو طرف و همچنین درکی که آن ها از هم دارند بستگی دارد و به شخصه ازدواج هایی را دیده ام که با وجود فاصله سنی بیشتر از 10 سال، با هم بسیار خوشحال هستند و زندگی بسیار خوبی را دارند.

بزرگ‌تر بودن زن از همسر خود

یکی از چیز هایی که هنوز موفق نشده در جامعه ما جا بیفتد، این است که مرد ها کمتر تحمل این را دارند که همسرشان سن بالاتری از خودشان داشته باشند و این ازدواج ها در جامعه به ندرت دیده می شوند. اما اگر این اختلاف آن چنان زیاد نباشد و همچنین دو نفر دارای درک متقابل، تفاهم فرهنگی و اخلاقی باشند این مسئله نمی تواند چندان مهم باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ازدواج با زن بزرگتر سایت را مطالعه کنید.

اختلاف سن مناسب ازدواج

فاکتور های دیگر را هم در نظر بگیرید

درست است که سن مسئله مهمی در ازدواج است اما نمی توان فاکتو های دیگر را هم نادیده گرفت و فقط به سن اهمیت داد. فاکتور هایی همچون شخصیت، اخلاق و … هم از اهمیت بسیار بالایی برخورداراند و این عوامل تاثیر بسیار بالایی در روابط زناشویی زوجین دارند و شاید یک زوج اختلاف سنی زیادی با هم داشته باشند اما ممکن است که با هم بسیار خوشحال باشند و از زندگی با هم رضایت کامل را داشته باشند و همچنین ممکن است با هم اختلاف سنی زیادی نداشته باشند اما با هم نسازند و ازدواجشان به بن‌بست بخورد.

قبل از ازدواج وقت زیادی را با هم صرف کنید

اگر از تصمیم خود مطمئن نیستید به شما پیشنهاد می کنم که حتما با یک مشاور مشورت کنید اما راه دیگری را نیز می توانید امتحان کنید. قطعا اگر با طرف مقابل قبل از هر تصمیم گیری زمان زیادی را صرف کنید می توانید تا حدودی او را بشناسید و خلق و خوی او را به دست خواهید آورد. پس این نکته را فراموش نکنید که حتما با طرف مقابل وقت زیادی بگذرانید تا خصوصیات او را بشناسید.

از یک مشاور کمک بگیرید

اگر در همچین موقعیتی قرار دارید و مطمن نیستید چه کاری انجام بدهید و یا تصمیمی قطعی ندارید صحبت کردن با یک مشاور و گرفتن مشاوره می تواند برای شما بسیار موثر باشد. کلینیک روان آرام، یک مرکز مشاوره با مشاوران حرفه ایی می باشد که می توانند در این امر به شما کمک بسیار زیادی کنند. پس اگر در مورد اختلاف سن مناسب در ازدواج سوال دارید به شما پیشنهاد می کنم که حتما به کلینیک روان آرام مراجعه کنید و با یک مشاوره خوب، جواب سوالات خودتان را پیدا کنید.

اختلاف سن مناسب در ازدواج چقدر است؟

اختلاف سن مناسب در ازدواج بنا به فاکتور های مختلف نمی تواند برای همه یکسان باشد مثلا اگر هر دو فرد از پختگی بالایی برخوردار باشند تاثیر این اختلاف سن کمتر می شود. معمولا اختلاف سن مناسب در ازدواج بین 2 تا 4 سال می باشد اما نمی توان گفت هر زوجی این اختلاف سنی را با هم داشته باشند حتما از زندگی خوبی برخوردار خواهند بود.

چرا باید اختلاف سن مناسب در ازدواج رعایت شود؟

در ازدواج همیشه باید به این نکته توجه کرد که نباید اختلاف سن بین افراد خیلی زیاد باشد زیرا اگر تفاوت زیادی بین سن زوجین وجود داشته باشد قطعا مشکلات زیادی به وجود خواهند آمد.

آیا بزرگتر بودن زن می توتند در ازدواج مشکلساز شود؟

یکی از چیز هایی که هنوز موفق نشده در جامعه ما جا بیفتد، این است که مرد ها کمتر تحمل این را دارند که همسرشان سن بالاتری از خودشان داشته باشند و این ازدواج ها در جامعه به ندرت دیده می شوند. اما اگر این اختلاف آن چنان زیاد نباشد و همچنین دو نفر دارای درک متقابل، تفاهم فرهنگی و اخلاقی باشند این مسئله نمی تواند چندان مهم باشد.

4.7/5 - (308 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

2 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
sara
2 سال قبل

سلام اگه فرد مورد علاقه مان 20 سال یا شاید بیشتر با من تفاوت سنی داشته باشه و من بی نهایت دوسش داشته باشم ایا ازدواج مان درست است

تیم محتوا روان آرام
2 سال قبل
پاسخ به  sara

سلام دوست عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه پیشنهاد میشه قبل از ازدواج حتما از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید مشاوره پیش از ازدواج دید خوبی از ازدواج به شما میده و شما می‌توانید مطمئن ترین تصمیم را برای زندگیتون بگیرید اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره