به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

مشاوره زوج درمانی

مشاور آیا به زوج درمانی نیاز داریم؟  مشاور ازدواج مشاور زوج درمانی چه کسی است؟ مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول زوج درمانی

زوج درمانی

زوج و ارتباط میان آن هارا می توان یکی از مهم ترین مسائل جامعه مطرح نمود. رابطه ی نادرست میان زوجین می تواند خانواده ها نا موفق تشکیل دهد ، تربیت فرزندان را با مکشل رو به رو کند ، طلاق را زیاد کند و هزاران مورد منفی دیگر را تشدید کند. این موارد از مشکلات گاهی بسیار کوچک در روابط زوجین ایجاد می شود. متخصصین ، به اهمیت حل مشکلات زوجین و بهبود رابطه زوجین پی بردند و در جلساتی به نام زوج درمانی به حل این مشکلات پرداخته اند. در این مقاله به مزایا انجام زوج درمانی می پردازیم و آن را به طور کامل توضیح میدهیم.

آیا به مشاوره زوج درمانی نیاز داریم؟

مشکلات روابط و مسائلی که جسمی نیست ، به راحتی توسط اطرافیان قابلیت شناسایی ندارد. در حقیقت کسی که باید تشخیص دهد که آیا رابطه به زوج درمانی نیاز دارد یا نه ، خود زوجین هستند. زوجین باید بر روی برقرار ارتباط میان خود دقیق باشند و اگر با مشکلی غیر قابل حل برخورده اند به مشاور مراجعه کنند. این مشکلات هر قدر که کوچک باشند باید در مراحل ابتدایی مورد حل قرار بگیرند.

این نوع از مشاوره برای زوج هایی است که با هم رابطه دارند. این رابطه می تواند در غالب ازدواج یا شریک عاطفی باشد. هدف از مشاوره زوجین بهبود رابطه زوجین است. این نوع درمان می تواند به زوجین کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا باید رابطه را ادامه دهند یا خیر. اگرچه تمرکز زوج درمانی بر روی زوجین است، اما مواردی وجود دارد که باید به مسائل روانشناختی فردی طرفین نیز پرداخته می شود.

زوج درمانی

 

اگر برای مراجعه به روانشناس زوجین، مردد هستید، بهتر است بدانید که بهترین زمان برای دریافت مشاوره، زمانی است که مشکلات رابطه شما هنوز بزرگ نشده اند. بسیاری از درمانگران معتقدند که بهتر است زوجین در زمان آرامش رابطه به زوج درمانی مراجعه کنند. شما با کمک یک درمانگر می توانید چرخه های منفی را قطع کنید، آن چه را که باعث ایجاد اختلاف و فاصله می شود، کشف کنید و ارتباطی را که ممکن است احساس ضعف کند، بازیابی کنید. همچنین ممکن است در رابطه شما نشانه های قرمزی وجود داشته باشند که بهتر است برای حل آن ها از کمک های یک زوج درمانگر استفاده کنید. در این مقاله به ذکر چند مورد از نشانه های نیاز به درمانگر خوب زوج ذکر میشود.

 

آیا زوج درمانی رابطه ما را نجات می دهد؟

حتی بهترین درمانگران نیز نمی توانند همه روابط را نجات دهند. هنگامی که به زوج درمانی مراجعه می کنید، حتی اگر نمی دانید که رابطه تان را می خواهید یا نه، باید به روند مشاوره متعهد باشید. امکان دارد در انتهای جلسات شما تصمیم به جدایی از همسرتان بگیرید، اما می توانید انتظار داشته باشید که فرآیند مشاوره برای شما برد-برد بوده و تصمیم منطقی تری را اتخاذ می کید.

آیا حضور هر دو نفرمان برای زوج درمانی ضروری است؟

بدون شک هنگامی که هر دو طرف برای بهبود رابطه تلاش می کنند، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. اما اگر همسرتان از حضور در جلسات زوج درمانی، امتناع می کند، بهتر است به تنهایی در جلسات شرکت کنید و در این مورد با مشاور خود مشورت کنید. مشاور می تواند درمان را به صورت فردی پیش برد یا به شما کمک کند که همسرتان را برای شرکت در جلسات قانع کنید.

در زوج درمانی چه اتفاقی می افتد؟

ما مشکلات را تابعی از شرایط می بینیم، نه یک شکست شخصی. مراجعه به درمان به این معنی نیست که مشکلی برای شما پیش آمده است یا اینکه شما دیوانه هستید. مشاوره زوجین، به طور خاص، نحوه ایجاد مشکل بین شما و همسرتان را بررسی خواهد کرد. مشکلات "تقصیر" کسی نیست، بلکه یک چالش جدید است که شما و شریک زندگی خود باید با آن کنار بیایید.
ما پیشینه شما، چگونگی شروع مسائل، رفتارهایی که رخ می دهد و اینکه راه حل چیست را بررسی خواهیم کرد. ما در تیم شما هستیم!

من و همسرم مشکلی نداریم، آیا می توانیم به مشاوره برویم؟

البته! اغلب اوقات شرکا عملکرد خوبی دارند، اما ممکن است برای ایجاد یا بهبود جنبه خاصی از روابطشان به مشاوره مراجعه کنند. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید در مورد امور مالی خانواده کمتر بحث کنید. یا شاید شما به تازگی صاحب فرزند شده اید و از اینکه چگونه این اتفاق، رابطه شما را تغییر می دهد نگران هستید. بدون شک همه روابط قابلیت بهبود را دارند، حتی اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

من و همسرم تصمیم به جدایی داریم. چرا زوج درمانی برای ما لازم است؟

ما معتقدیم که درمان می تواند در هر مرحله از یک رابطه مفید باشد. ما بر آنچه شما و همسرتان می خواهید روی آن تمرکز کنید، تمرکز می کنیم.
طلاق یا جدایی می تواند احساس غم، اندوه و سردرگمی شدیدی ایجاد کند. هدف ما این است که به هر شخص کمک کنیم نیازهای خود را بیان کند، احساسات خود را ابراز کند و تعارضات را کاهش دهد.

چگونه مطمئن باشیم که درمانگر مناسبی را انتخاب کرده ایم؟

یافتن یک درمانگر که مناسب شما باشد مهم است و ممکن است در اولین تلاش این اتفاق نیفتد. اما پرسیدن این سوالات می تواند به شما کمک کند:

آیا مشاوری که انتخاب کرده ام، تخصصی را دارند که من می خواهم روی آن کار کنم؟ آیا مشاور واقعاً می خواهد ما را بشناسند؟ آیا احساس راحتی برای صحبت کردن با مشاور می کنیم؟

چه زمانی ما آماده اتمام زوج درمانی هستیم؟

مواردی مانند کاهش استرس از ایجاد نگرانی ها یاحل شدن مشکلاتی که برای آنها به زوج درمانی مراجعه کرده اید، می تواند نشان دهنده آن باشد که شما دیگر نیاز به ادامه زوج درمانی ندارید. با این حال این موضوع ممکن است در روابط مختلف متفاوت باشد. بهتر است اتمام زوج درمانی با مشورت با مشاور صورت گیرد.

آیا جلسات زوج درمانی محرمانه است؟

حریم خصوصی شما یکی از بالاترین اولویت های ماست و اطلاعاتی که در جلسه در مورد آن بحث می کنید، محرمانه است. حتی زمانی که شما و همسرتان به صورت فردی جلساتی را با مشاور مشترکتان برگزار می کنید، اطلاعات مربوط به شما به همسرتان منتقل نخواهد شد.

زوج درمانی چه مدت طول می کشد؟

روند کار بسته به نیاز و شرایط شما متفاوت خواهد بود. زوجین معمولاً به مدت 3 تا 6 ماه در جلسات مشاوره منظم شرکت می کنند، اما بعضی از آنها فقط برای چند جلسه می آیند، در حالی که زوج های دیگری نیز احساس می کنند که بیش از 6 ماه به مشاوره نیاز دارند.

اگر ظرف سه ماه علائم امیدوار کننده ای مشاهده نمی کنید، احتمالاً روند درمان برای شما کار نمی کند و شما باید گزینه های دیگری را در نظر بگیرید. تصمیم در مورد ادامه یا عدم ادامه دادن در هر نقطه کاملاً با خود شماست و درمانگر شما را تشویق می کند که هر وقت احساس آمادگی کردید، جلسات را متوقف کنید.

چه زمانی زوج درمانی بهترین انتخاب نیست؟

اگر شما به صورت مداوم در معرض خشونت خانگی و آسیب های جسمی قرار دارید، ممکن است زوج درمانی بهترین انتخاب شما نباشد و همسرتان را برای خشونت تحریک پذیرتر کند.

4.6/5 - (153 امتیاز)

مشاور زوج درمانی چه کسی است؟

متخصصان ازدواج و خانواده در زمینه های روابط تخصص دارند. زوج درمانگری که شما برای رابطه خود انتخاب می کنید، حداقل باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

اکثر درمانگران ازدواج و خانواده به طور منظم با افراد كار مي كنند و براي كاركرد موثر با مراجعان بايد سريعاً روابط معتمدي برقرار كنند. مهم است که مشاور زوج درمانی نه تنها از کار و تعامل با مردم لذت ببرد، بلکه برای تشخیص و درمان افراد، زوج ها و خانواده ها نیز روابط سازنده ای برقرار کند.

مشاور زوج درمانی باید متعهد به شناسايي علائم و كمك به مراجعان در حل مشكلات مربوط به رفتار، عواطف، فرآيندهای شناختی و رابطه ای باشند. حل مشکلات به عنوان یک درمانگر زوجین، به دانش کامل نظریه سیستم های خانواده و تحقیقات مرتبط با تفکر انتقادی و مهارت های بالینی بسیار پیشرفته نیاز دارد.

در جامعه متنوع ما، مشاور زوج درمانی باید توانایی درک مسائل مربوط به تنوع افراد، از جمله فرهنگ، قومیت، جنسیت، ملیت، نژاد، دین، ​​گرایش جنسی و … را داشته باشند. آدامسون می گوید: “احترام به فرهنگ و کنجکاوی برای درک تجارب فرهنگی منحصر به فرد مراجع برای یک زوج درمانگر بسیار مهم است.”

واتتر خاطرنشان می کند: “اخلاق مبانی هر عمل درمانی است.”  مشاور زوج درمانی ، باید بتواند روابط موثق و اخلاقی با مراجعان خود برقرار کند، که این ارتباط امر مستلزم آگاهی از محرمانه بودن و مسئولیت های قانونی و تعهدات مربوط به اقدامات بالینی و تحقیقات است.

اگر به دنبال مشاور زوج درمانی با این ویژگی ها هستید ، روان ارام ، مرکز تخصصی ارائه مشاوره و روانشناسی به شما در یافتن درمانگر زوج خوب در تهران مناسب کمک خواهد کرد.

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

زوج درمانی

زوج درمانی یعنی چه؟

زوج درمانی که مشاوره ازدواج هم نامیده می شود، یکی از زیر شاخه های روان درمانی است. مشاوره ازدواج یا زوج درمانی به زن و مرد کمک می کند که بتوانند مشکلات و درگیری هایشان را حل کنند. هم چنین زوج درمانی باعث می شود تا رابطه زن و مرد بهبود یابد و بتوانند زندگی بهتری را تجربه کنند.

در حقیقت زوج درمانی شامل جلساتی است که برای بهبود حل مسئله، ایجاد مهارت های ارتباطی و شناسایی اهداف زندگی و مسئولیت های رابطه طراحی شده است. سایر موارد مشترک شامل خیانت، مشکلات مالی، بیماری، سایر تغییرات زندگی و عصبانیت و در کل روانشناسی اختلاف زن و شوهر است.

طول دوره های زوج درمانی معمولا کوتاه است. به صورت معمول هر دوی زن و مرد به جلسات دعوت می شوند. در جلسات اولیه به سوالاتی مانند زوج درمانی یعنی چه جواب داده می شود و در جلسات بعدی به سوالات و موضوعات اساسی تر پرداخته می شود.

 

چرا زوج درمانی انجام می شود؟

در ادامه پاسخ به سوال زوج درمانی یعنی چه می توان به موضوع دیگری نیز پرداخت. مسئله دیگر این است که چرا زوج درمانی انجام می شود و چرا زوج جوان باید به مشاور مراجعه کنند.

زوج درمانی می تواند به هر نوعی از ازدواج که در هر مرحله ای باشد کمک کند. حتی زوج درمانی می تواند به زوج هایی که قصد ازدواج دارند نیز کمک کند. بنابراین ممکن است این سوال برای افرادی که در مراحل پایانی ازدواج قرار دارند، ایجاد شود که زوج درمانی یعنی چه و چه فایده ای دارد. بعضی از زوج ها برای پایدار کردن رابطه هایشان و هم چنین بهبود کیفیت رابطه شان به مشاور مراجعه می کنند. مشاور به آن ها کمک می کند تا شرایط اطراف شان را بهتر بشناسند و بهتر بتوانند درباره زندگی شان تصمیم بگیرند.

در زوج هایی که به دلایل مختلف مشکلات و ناهمواره هایی در زندگی شان تجربه می کنند نیز زوج درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد. درمانگر زوج به آن ها کمک می کند که بهتر و منطقی تر به مسئله نگاه کنند و راه حل های مناسبی پیشنهاد می دهد.

اگر زوجی پیش از ازدواج کردن و تشکیل زندگی به مشاور مراجعه کرده باشند، در صورتی که به مشکلی برخورد بلافاصله از خودشان نخواهند پرسید زوج درمانی یعنی چه . بلکه تلاش می کند تا روانشناس مناسبی برای این کار پیدا کنند و برای مشاوره به او مراجعه کنند.

پیشنهاد می کنم در همین مورد مقاله روانشناسی قبل از ازدواج را حتما مطالعه کنید.

نشانه هایی که شما به زوج درمانی نیاز دارید :

1. شما تمام وقت می جنگید :

اگر به نظر می رسد شما و شریک زندگی تان مکالمه بدوم دعوا ندارید ، وقت آن است که یاد بگیرید که چگونه ارتباط موثرتری برقرار کنید و به دنبال مراکز زوج درمانی تهران باشید . زوج ها همیشه در حال دعوا هستند ، اما روش های سالم و نه چندان سالم برای مخالفت وجود دارد . درمان می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه استدلال ها را بیان کنید ، با آرامش بیشتری با یکدیگر صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که با یکدیگر با احترام رفتار می کنید .

2. احساس می کنید که با زبان های مختلف صحبت می کنید :

جنگ تنها علامت عدم موفقیت در عادات ارتباطی شما نیست . بعضی اوقات به نظر می رسد که هیچ راه ممکن وجود ندارد که شما و شریک زندگی تان هر دو به یک زبان صحبت کنید . آن چه فکر می کنید می گویید با آن چه شریک زندگی شما فکر می کند شنیده است ، فاصله دارد و برعکس . جلسات مشاوره در مراکز زوج درمانی می تواند به شما در درک تفاوت های موجود در سبک های ارتباطی طبیعی کمک کند و می تواند به هرکدام از شما یاد دهد سبک خود را برای بهتر کار کردن با یکدیگر تطبیق دهید .

3.  شما وانمود می کنید همه چیز خوب است :

بعضی از زوج ها از نظر ظاهری اختلاف دارند یا می جنگند ، اما بسیاری از زوج ها سعی می کنند مشکلات را پنهان کنند . اگر احساس می کنید مسائل مهم را نادیده می گیرید یا سعی در تظاهر دارید ، بهتر است از درمانگران مراکز زوج درمانی کمک بگیرید . نگه داشتن همه چیز در داخل رابطه و پنهان ، برای مدتی کار می کند ، اما هرگز یک استراتژی بلند مدت مؤثر نیست . یک درمانگر می تواند به شما در یادگیری نحوه مقابله با مشکلات پیش رو به روشی که احساس امنیت و کنترل برای هر دوی شما دارد ، کمک کند .

4. مسائل ادامه دارد :

اگر احساس می کنید که شما و شریک زندگی تان هرگز نمی توانید مسائل را حل کنید و روی موضوعی خاص ، بارها و بارها با یکدیگر بحث می کنید ، درمان مراکز زوج درمانی می تواند به ریشه یابی مسئله کمک کند و بفهمد آیا شما واقعاً سازگار هستید یا خیر .

5. شما در حال ایجاد یک تغییر بزرگ در زندگی هستید :

همیشه هنگام مشکلات و اتفاقات بد ، نیاز به گرفتن مشاوره نیست . راهنمایی گرفتن وقتی که می خواهید به یک نقطه عطف بزرگ مانند ازدواج یا تصمیم به داشتن فرزندی برسید ، می تواند مفید باشد . یک درمانگر مراکز زوج درمانی می تواند به شما کمک کند آن چه در آینده اتفاق خواهد افتاد را پیش بینی کنید . آماده شدن برای تغییرات پیش رو و به عنوان یک تیم در جهت اهداف مشترک خود ، کمک درمانگر زوجین به شما خواهد بود .

6.  شما در رابطه جنسی با یکدیگر هماهنگ نیستید :

رابطه جنسی یکی از اصلی ترین دلایلی است که زوجین می جنگند . ممکن است شما در رابطه جنسی با یکدیگر ناسازگار باشید یا احساس کنید جاذبه جنسی در رابطه شما از بین رفته است . بهتر است ابتدا به مراکز زوج درمانی مراجعه کنید . آن ها در صورت نیاز شما را به یک متخصص سکس تراپی ارجاع خواهند داد .

7. دیدگاه های مختلفی درباره پول دارید :‌

این یکی دیگر از بزرگترین موضوعات در روابط است که به کمک درمانگران مراکز زوج درمانی نیاز دارد . تقریباً هر زوج به نوعی در مورد پول مبارزه می کنند . یک شخص معمولاً دوست دارد پول بیشتری خرج کند ، یا فقط خرج کردن پول را برای چیزهای خاص دوست دارد . شما ممکن است در مورد نحوه تقسیم سهم خود از هزینه ها بجنگید . یا ممکن است نگرانی در مورد نداشتن پول کافی داشته باشید . زوج درمانی می تواند به شما در درک روابط خود با پول و یافتن راه هایی برای سازش در مورد امور مالی کمک کند .

8.  شما از رابطه خود چیزهای متفاوتی می خواهید :

روابط گاهی اوقات می تواند بسیار سخت باشند . پیدا کردن شخصی که می خواهید در روز دوم نیز با او ارتباط برقرار کنید ، بسیار مشکل است . شما ممکن است در رابطه تان خواسته های متفاوت داشته باشید . یک نفر دوست دارد ازدواج کند و دیگری برعکس ، یک نفر علاقه به مهاجرت دارد و دیگری ندارد . داشتن اهداف مشترک در رابطه و به خصوص ازدواج می تواند در نهایت منجر به جدایی شود .

یک درمانگر در مراکز زوج درمانی تهران می تواند به شما در درک این که آیا اهداف شما سازگار هستند یا خیر کمک کند و در صورت علاقه شما ، کمک کند کند به خواسته های مشترک برسید .

9. شما به دنبال شکستن مرزها هستید :

افراد به دلایل نامحدودی در رابطه ، ممکن است مایل به دور شدن از شریک زندگی خود باشند . یا بخواهند به آزادی جنسی برسند . اما تمایل به شکستن مرزها و تجربه کردن آزادی هایی که در چارچوب رابطه نمی گنجد ، همیشه نشانه این است که چیزی در روابط شکسته و آسیب دیده است . اگر احساس وسوسه می کنید که مرزهای روابط خود را بشکنید ، بهتر است از شریک زندگی خود بخواهید که به یکی از مراکز زوج درمانی مراجعه کنید و از یک درمانگر کمک بخواهید .

خیانت یکی از چالش برانگیزترین مواردی است که یک رابطه می تواند از آن عبور کند و شما به این پشتیبانی اضافی که یک درمانگر ارائه می کند ، احتیاج دارید . شکستن مرزها می تواند منجر به خیانت شود ، در حالی که حل کردن آن زمانی که هنوز دیر نشده است ، هیچوقت رابطه را به سمت خیانت کردن نخواهد برد .

10. شریک زندگی شما تمایلی به زوج درمانی ندارد :

افراد در روابط دو نفره ، همیشه در یک صفحه در مورد چیزهایی که از یک رابطه می خواهند ، نیستند . این مسئله در مورد درمان نیز صادق است . اگر شریک زندگی شما از شما درخواست مراجعه به مراکز زوج درمانی کرد ، این نشانه مراقبت و احترام است . فرقی نمی کند که فکر می کنید به درمان نیاز دارید یا این مشاوره را درک می کنید . اگر شریک زندگی تان می خواهد یکبار امتحان کند ، و از شما بخواهد مشارکت کنید ، باید به درخواست او احترام بگذارید .

اگر هنگامی که شما از شریک زندگی خود تقاضای داشتن زوج درمانی می کنید و او آن را رد می کند بهتر است به تنهایی به یکی از مراکز خوب در تهران مراجعه کنید و در رابطه با این موضوع با مشاور صحبت کنید . او شما را راهنمایی می کند .

11.  می خواهید یک رابطه سالم برقرار کنید :

رفتن به مراکز زوج درمانی و درمان واقعاً چیز بدی نیست ! ما مربیان شخصی را می بینیم تا به ما در شکل گرفتن کمک کنند . همیشه چیز جدیدی برای یادگیری در هر جنبه از زندگی وجود دارد و همکاری با متخصصان باتجربه می تواند به ما کمک کند تا خیلی سریعتر و مؤثرتر یاد بگیریم . رفتن به مشاوره علامت این است که برای روابط خود ، شریک زندگی و خودتان ارزش قائل هستید .

12.  هنگامی که صحبت نمی کنید :

از نظر صداقت ، بسیاری از چالش های روابط صرفاً چالش های ارتباطی هستند . یک درمانگر می تواند به تسهیل راه های جدید برای برقراری ارتباط با یکدیگر کمک کند . هنگامی که ارتباطات رو به وخامت رفته است ، بازگرداندن آن در جهت صحیح ، دشوار است .

13. وقتی صحبت می کنید ، اما همیشه منفی است :

ارتباطات منفی می تواند شامل مواردی باشد که یک شریک احساس قضاوت ، شرم ، بی اعتنایی ، ناامنی یا تمایل به خروج از مکالمه می کند . ارتباطات منفی همچنین شامل لحن گفتگو است ، زیرا همیشه این چیزی نیست که شما می گویید ، بلکه نحوه بیان آن است . ارتباطات منفی می تواند به سوء استفاده عاطفی و همچنین ارتباطات غیر کلامی تبدیل شود که این موارد در زوج درمانی می تواند حل شود.

14. وقتی می ترسید حرف بزنید :

وقتی صحبت کردن و طرح کردن مشکلاتتان در رابطه ، برایتان ترسناک است ، باید از کمک یک درمانگر در مراکز زوج درمانی استفاده کنید . کار یک درمانگر این است که به یک زوج کمک کند تا درمورد مسائل خود شفاف شوند و به آن ها کمک کنند تا در مورد آن چه واقعاً در مورد آن صحبت می کنند ، به درک برسند .

15. هنگامی که در رابطه پنهان کاری می کنید :

هر شخص در یک رابطه حق حریم خصوصی دارد ، اما وقتی اسراری را از یکدیگر پنهان می کنید ، چیزی در رابطه شما درست نیست و بهتر است به یکی از مراکز زوج درمانی برای بهبود رابطه تان مراجعه کنید .

16.  وقتی احساس می کنید شریک شما نیاز به تغییر کردن دارد :

تنها شخصی که می توانید تغییر دهید ، خودتان هستید . بنابراین اگر منتظر تغییر او هستید ، مدت طولانی منتظر خواهید بود و احتمال زیاد او هیچگاه تغییر نخواهد کرد . این زمانی که است بهتر است شما به سراغ مراکز مشاوره بروید تا بهتر بفهمید که چه کسی هستید و چه می خواهید . سپس ، اگر چالش ها همچنان ادامه داشت ، درمانگر زوج درمانی به شما کمک می کند تا ابزارهای بهتری برای ارتباط با یکدیگر بیاموزید .

17.  وقتی زندگی جداگانه ای دارید :

هنگامی که زوج ها بیشتر از همسران متاهل ، شبیه هم اتاقی می شوند ، این ممکن است نشان دهنده نیاز به مشاوره زوج درمانی باشد . این بدان معنا نیست که یک زوج فقط به دلیل این که همه کارها را با هم انجام نمی دهند ، دچار مشکل هستند . اگر کمبود ارتباط ، مکالمه و صمیمیت وجود داشته باشد یا احساس کنند که آن ها فقط “با هم زندگی می کنند” ، این ممکن است نشانگر این باشد که زمان آن فرا رسیده است که یکی از مراکز خوب در تهران را پیدا کنند تا بتواند در مرتب کردن مشکلات از دست رفته و چگونگی دستیابی به راه حل آن کمک کنند .

18. هنگامی که زندگی جنسی شما به میزان قابل توجهی تغییر کرده است :

پس از مدتی کنار هم بودن ، رابطه جنسی کمی کمرنگ تر خواهد شد . با این وجود ، تغییرات چشمگیر در اتاق خواب چیز درستی نیست . افزایش چشمگیر رابطه جنسی نیز نشانه ای از چالش ها است ، زیرا می تواند نشان دهد که یکی از طرفین اشتباهیی کرده است که تلاش می کند جبران کند . اگر در رابطه تان ، افزایش یا کاهش بی دلیل و چشمگیر رابطه جنسی را احساس کردید ، بهتر است از مراکز زوج درمانی کمک بگیرید .

19.  هنگامی که مسائل مربوط به رابطه مداوم وجود دارد :

هر رابطه دارای نقاط مهمی است که ممکن است رسیدن به تفاهم در ارتباط با آن ها ، ماه ها طول بکشد . اما اگر هیچ نوع پیشرفتی به چشم نیاید ، بهتر است از مشاوران مراکز زوج درمانی کمک بگیرید . این نقاط مهم می تواند شامل دیدگاه های مختلف در مورد امور مالی خانواده ، رابطه جنسی ناسازگار و روش های پرورش فرزندان باشد . وجود این چالش ها غیرممکن نیستند ، اما می توان آن ها را حل کرد و هر دو شریک می توانند به یک تفاهم مناسب برسند .

اگر هر دو طرف متعهد به درک دیدگاه دیگران باشند ، درمانگران کمک می کنند و مایل به یافتن زمینه مشترک هستند .
بیشتر زوج ها قبل از درخواست کمک خیلی صبر می کنند . و گاهی آن قدر دیر می شود که هیچ راهی به جز جدایی نمی بیند . در حقیقت ، اگر زودتر از درمانگران و متخصصان مراکز زوج درمانی درخواست کمک کنید ، به شما بهترین خدمات داده می شود . و می توانید از فروپاشیدن رابطه تان جلوگیری کنید .

مزایای زوج درمانی

یکی از مزایای زوج درمانی ، دسترسی به شخصی است که می توانید صریحاً در مورد رابطه خود با او صحبت کنید. بحث در مورد موضوعاتی مانند رابطه جنسی و پول با شریک زندگی خود به اندازه کافی دشوار است، چه رسد به اینکه بخواهید با دوستان و خانواده خود در مورد آن ها صحبت کنید و مشورت بگیرید. این کار را می توانید با صحبت با یک مشاور حرفه ای که بدون قضاوت به شما گوش می دهد، راحت تر کنید. مهم ترین مزایای زوج درمانی عبارتند از:

روابط برای همه چالش برانگیز است. یکی از جنبه هایی که باعث گیج شدن آن ها می شود، روشن نبودن احساس ما در مورد شریک زندگی خود است. برخی از زوجین می دانند که می خواهند با هم بمانند و روی موضوعات کار می کنند، اما برخی دیگر در مورد اینکه آیا می خواهند در این رابطه بمانند یا خیر، گیج می شوند. داشتن یک زمان و مکان مشخص در هر هفته برای بیان افکار و احساسات خود و همسرتان می تواند به ترسیم مسیری که می خواهید بروید،کمک کند. در مشاوره زوج درمانی، درمانگر شما می تواند با روشن کردن جنبه هایی از روابط شما که ممکن است شما آنها را نمی بینید و با ارائه یک چشم انداز بیرونی، به عنوان راهنما در این روند عمل کند.

مشاجره می تواند تجربه ای باشد که رابطه شما را تقویت یا تضعیف کند. غالباً افراد برای مشاوره زوجین مراجعه می کنند؛ زیرا آنها در تلاشند تا موضوعاتی را که با بلوغ رابطه آنها ایجاد شده است، بیان کنند. داشتن یک زوج درمانگر و انجام زوج درمانی برای پرداختن به این مباحث در یک محیط محرمانه می تواند با برجسته سازی و درک هر دو نقطه نظر و کشف همخوانی ارزش های شما ، به تسریع در رشد روابط شما کمک کند.

شاید دلیل شما برای مراجعه به مشاور، بحث و دعوا نباشد. بلکه دعوا نکردن باشد. شاید شما به سختی با شریک خود صحبت می کنید. زوج درمانی می تواند شور و شوق رابطه را دوباره زنده کند.

اگرچه تمرکز زوج درمانی روی رابطه شما خواهد بود، اما رابطه شما با همسرتان ممکن است با رابطه شما با سایر افراد مانند دوستان و همکاران ارتباط داشته باشد. این تنها رابطه اصلی شما نیست که می تواند از مزایای مشاوره زوجین بهره مند شود. زمینه های دیگر زندگی شما نیز قابل تغییر است. شما توسط درمانگر زوج، قادر خواهید بود بینش جدیدی در مورد ارتباطات پیدا کنید که به خودآگاهی و رشد شما و بهبود دیگر روابط زندگی تان نیز کمک خواهد کرد.

یافتن بهترین مشاور و درمانگر زوج  یکی از مسائلی است که ممکن است دغدغه زوج های جوان باشد. امروزه با گسترش علم و دانش، زندگی بشر متحول شده و علم روانشناسی نیز از این تحول بی بهره نیست. همه روابط، از روابط نوپا تا رابطه ازدواج، می تواند از مشاوره ازدواج و درمان زوجین کمک بگیرند. بدون شک تمایل به مشارکت و پذیرش در طول جلسات درمانی در مرکز زوج درمانی لازم است. مشارکت کامل به کمک بهترین مشاور زوج درمانی می تواند مزایای بسیاری را در پی داشته باشد. هزینه زوج درمانی با توجه به جلساتی که شما نیاز دارید، تعیین خواهد شد. در مراکز زوج درمانی متفاوت، اغلب هزینه جلسات با زمان ۴۵ دقیقه، مشابه است.

دیگر مزایای مشاوره زوج درمانی:

1. مشاوره می تواند پذیرش عاطفی بین زوجین را بهبود بخشد:

احساسات مثبت و منفی کاملاً طبیعی است. حتی اگر بهترین زوج ها نتوانند احساسات خود را هنگام نیاز بیان کنند، بهترین روابط نیز ممکن است شکست بخورد. به همین دلیل باز بودن عاطفی در روابط ضروری است. هر دو طرف باید بتوانند به درستی افکار خود را بیان کرده و نسبت به احساسات شریک زندگی خود پذیرش داشته باشند. مشاور زوج درمانی یا روانشناس زوج درمانی به ایجاد پذیرش عاطفی کمک می کند.

هرکسی نیازهای عاطفی دارد و این نیازها می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. باز بودن کامل عاطفی می تواند به زوجین کمک کند تا از افکار و واکنش های شریک زندگی خود آگاه شوند. همچنین می تواند به زوجین کمک کند تا نیازهای عاطفی شریک زندگی خود را برطرف کنند.

2. زوج درمانی می تواند به زوجین کمک کند تا اختلافات را تشخیص دهند:

پایه های روابط نه تنها بر شباهت های بین مردم ساخته شده است، بلکه پذیرفتن اختلافات یکدیگر نیز برای موفقیت یک رابطه بسیار مهم است. اما ، اگر زوج نتوانند آرمان ها و عقاید یکدیگر را شناسایی کنند، پذیرش نمی تواند اتفاق بیفتد. دکتر مشاور زوج درمانی که در مشاور زوج درمانی تخصص دارد، می تواند به شناسایی این اختلافات کمک کند.

3. روانشناس زوج درمانی می تواند به زوجین کمک کند تا شریک زندگی خود را بهتر بشناسند:

چگونه می توانید بگویید که شما واقعاً فردی را می شناسید؟ پاسخ دادن به این سؤال بسیار دشوار است. یکی از مزایای زوج درمانی و مراکز زوج درمانی، این است که آنها به این جنبه از رابطه کمک می کنند.

دکتر مشاوره زوج درمانی می تواند به شرکا کمک کند تا ایده ها، نگرانی ها و واکنش های یکدیگر را تشخیص دهند. شناخت بهتر از یکدیگر می تواند به زوجین کمک کند تا مسائل عمیق و مملو از مشکلات را برطرف کنند. حتی می تواند به آنها کمک کند تا در هنگام بروز موضوعات آینده، آنها را برطرف کنند.

4. راهی برای ارتباطات باز فراهم می کند:

نمی توان به اندازه کافی تأکید کرد که برقراری ارتباط مناسب ، کلید رابطه سالم است. اگر همه مسائل به درستی رسیدگی شود ، مشکلات حل نشدنی بین زوجین وجود نخواهد داشت.  این امر درصورتی ممکن است که زوج بتوانند علناً درباره هر مسئله ای که ممکن است داشته باشند، ارتباط برقرار کنند. حتی روابط سالم هنوز هم می تواند از داشتن خط ارتباطی بازتر سود ببرد که مشاور زوج درمانی در این زمینه به زوجین کمک های سودمندی می کند.

5. موضوعات آینده ، گاه حتی قبل از شروع ، مورد بررسی قرار می گیرد:

پیش بینی کردن واکنش های شریک زندگی، مزیت شناختن شریک زندگی است. این شناخت می تواند در جلوگیری از وقوع مسائل بسیاری مفید باشد .حل اختلافات قبل از شروع ریشه ، کاری است که همه زوجین باید یاد بگیرند که چگونه آن را انجام دهند که مشاور زوج درمانی و مراکز زوج درمانی در بهبود شرکا در این زمینه تخصص دارند. البته این تلاش هر دو طرف رابطه را می طلبد. این امر نیاز به ارتباط، راحتی و باز بودن بین شرکا دارد. این ها همه مواردی است که روانشناس زوج درمانی می تواند به آنها کمک کند.

6. روانشناس زوج درمانی می تواند به جلوگیری از وخیم تر شدن اختلافات کمک کند:

اختلافات اندک می تواند جمع شود و به یک مشکل اصلی زوج ها تبدیل شود. پرداختن به این اختلافات در صورت بروز آنها برای سالم نگه داشتن رابطه بسیار مهم است. یک زن و شوهر باید بتوانند کاملاً به هم اعتماد کنند و در برخورد صحیح با این مسائل رفتار کنند. این جنبه ای از رابطه ای است که مشاور زوج درمانی می تواند به آن کمک کند.

سوال : درمانگر زوج خوب کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

برای پاسخ به این سوال نخست ویژگی های بهترین مشاور زوج درمانی را بررسی می کنیم :

دانش کافی :

بهترین مشاور زوج درمانی ، مشاوری است که از دانش و سواد کافی در زمینه مسائل زناشویی برخوردار است . فرض کنید مشاور از علم و دانش کافی در زمینه مسائل زناشویی برخوردار نباشد در نتیجه مشاوره ای که به زوجین می دهد ممکن است عواقب ناگواری به دنبال خود داشته باشد .

بی طرفی :

مشاور خوب زوج درمانی ، مشاوری است که نسبت به هر یک از زوجین بی طرف است . فرض کنید مشاوری نسبت به زوجین بی طرف نباشد . برای مثال مشاور مرد سالار باشد و در مشاوره خود حقوق زوجه را کمرنگ تر جلوه دهد و بیشتر طرفدار زوج باشد تا زوجه .

در نتیجه به احتمال زیاد سبب ایجاد انتظارات بی جا در زوج و و دلسرد شدن زوجه شود . و این امر ممکن است در طولانی مدت نتایج مخربی به دنبال خود داشته باشد .

امانت دار :

بهترین روانشناس زوج درمانی مشاوری است که نسبت به اسرار و اطلاعات زوجین امانت دار است و اسرار آن ها را همچون راز خود محافظت می کند .

فرض کنید مشاوری در حفظ اسرار زوجین اهمیتی قائل نباشد ، در این صورت ممکن است هر یک از زوجین نسبت به بازگویی مسائلی که با آنها روبرو هستند تردید کنند و در نتیجه ، این مشاوره نتایج قابل قبولی رو به دنبال نداشته باشد .

آگاهی کافی :

بهترین مشاور زوج درمانی کسی است که آگاهی کافی در شخصیت شناسی هر یک از زوجین را دارا می باشد .

یک مشاور خوب در زمینه زوج درمانی باید بتواند این ویژگی ها را به سرعت تشخیص بدهد و با استفاده از دانشی که در ویژگی یک مطرح کردیم از نقاط و ضعف هر یک از زوجین برای بهبود رابطه آن ها بهره ببرد . حال فرض کنید مشاوری از وجود چنین آگاهی ای بی بهره باشد و نتواند به درستی شخصیت هر یک از زوجین را بشناسد ، در نتیجه به احتمال بالا مشاوره آن ها نتیجه قابل قبولی نخواهد داد .

توانایی متقاعد کردن :

بهترین مشاور زوج درمانی مشاوری است که علاوه بر داشتن علم و دانش کافی در زمینه روانشناسی زناشویی ، از توانایی متقاعد کردن هز یک از زوجین برای بهبود عملکرد آن ها نیز برخوردار باشد.

حال که تا حدودی با ویژگی های بهترین مشاور زوج درمانی آشنا شدیم توجه شما را به مثال زیر جلب می کنم تا اهمیت زوج درمانی را برای شما به نمایش بکشم .

در زندگی سریع و پر تنش امروز، همه افراد با موضوعاتی درگیر می شوند که ممکن است آرامش روحی و روانی شان بهم بریزد. از بین رفتن آرامش باعث ایجاد اختلاف نظر در بین زوجین می شود. در چنین شرایطی است که زن و مرد به دنبال راه حل می گردند و با زوج درمانی مواجه می شوند. برای یافتن پاسخ زوج درمانی یعنی چه باید ابتدا با زوج درمانی آشنا شویم و در ادامه ببینیم که زوج درمانی در چه زمینه هایی صورت می گیرد:

 

زوج درمانی در چه زمینه هایی صورت می گیرد؟

نکته دیگر در برخورد به سوال زوج درمانی یعنی چه و تلاش ها برای بهتر کردن رابطه و زندگی، این است که باید بدانیم مشاور زوج درمانی در چه زمینه هایی می تواند به ما کمک کند. به همین خاطر بعد از مواجه شدن با سوال زوج درمانی یعنی چه، باید مشکلات تان را دسته بندی کنید و در ابتدای کار از اساسی ترین مشکل تان شروع کنید. در ادامه به چند مورد از مهم ترین موضوعاتی که جلسات مشاور به آن کمک می کند می پردازیم:

1- مشکلات در برقراری روابط اجتماعی

یکی از مشکلاتی شایعی که در بین زن و شوهر های جوان وجود دارد مشکلاتی است که ممکن است یکی از آن ها یا هر دوی آن ها با رفت و آمد ها و روابط خانوادگی و دوستانه یکدیگر داشته باشند. مراجعه به مشاور زوج درمانی  به شما کمک می کند تا بتوانید همدیگر را بشناسید و با یکدیگر بر سر مسائلی مثل رفت و آمد ها و مهمانی ها به توافق برسید.

یکی از مشکلات شایع در بین زوج ها نداشتن اعتماد است. پیشنهاد می کنم در این مورد مقاله راه های جلب اعتماد همسر را مطالعه کنید.

2- مشکلات رابطه جنسی

رابطه جنسی و مسائل و مشکلات آن جز اساسی ترین مواردی است که زوج را به این فکر می اندازد که زوج درمانی یعنی چه و باید چه کارهایی انجام دهند. مشکلاتی که ممکن است زوج در طی رابطه هایشان تجربه کنند برای ادامه زندگی بسیار حیاتی است. زیرا بر خلاف چیزی که تصور می شود مشکلات جنسی جزو اصلی ترین دلایلی است که باعث می شود ازدواج ها شکست بخورد و به طلاق منجر شود.

به همین خاطر رفع کردن این مشکلات بسیار ضروری به نظر می رسد و لازم است زوج جوان سریعا از کمک های یک مشاوره زوج درمانی استفاده کنند. از طرف دیگر به خاطر شرایط تقریبا محرمانه و همراه با شرم و حیایی که این مسئله دارد بسیاری از زن و شوهر ها تمایل نداردن این موضوعات را با دوستان و یا خانواده هایشان در میان بگذارند. به همین دلیل مراجعه به یک مشاور خانواده مجرب و متخصص برای زن و شوهر ها مورد نیاز است.

3- سو مصرف مواد مخدر

درگیر شدن یکی از اعضای خانواده با مواد مخدر از مشکل ترین بحرانی هایی است که هر خانواده ای ممکن است با آن درگیر شود. در چنین شرایطی شریک زندگی فردی که به مصرف مواد مخدر روی داده است به ابن فکر می افتد که باید چه کاری انجام بدهد.

مشاور زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا بهترین روش برخورد با فردی که مواد مخدر مصرف می کند را در پیش بگیرید معمولا افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند، آستانه تحمل شان پایین می آید و به سرعت درگیر می شوند. در ابتدای موضوع مشاوره یک طرفه پیشنهاد می شود و در ادامه به زن و مرد گفته می شود که همسرشان را برای حضور در جلسات مشاوره راضی کنند.

4- خشم و عصبانیت

خشمگین شدن و عصبانیت جزو مواردی است که می تواند زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. هر یک از زن و شوهر ممکن است به دلیل شرایط مختلفی که اتفاق می افتد سریع خشمگین شوند. عصبانیت ممکن است برای هر کسی ایجاد شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که عصبانیت نباید تبدیل به عادت شود.

عصبانیت و رفتار های همراه با عصبانیت زندگی را بهم می ریزد. زن و مرد نمی توانند به خوبی با یکدیگر صحبت کنند و به تفاهم مناسبی برسند. در همین حالت است که سوال زوج درمانی یعنی چه و مزایای زوج درمانی مطرح می شود. با مشاوره مناسبی که می توانند از درمانگر زوج بگیرند این مسائل به راحتی قابل حل است.

 

چگونه به زوج درمانی بپردازیم ؟

آماده شدن برای زوج درمانی دو مرحله اساسی دارد. مرحله اول این است که جواب سوال “زوج درمانی یعنی چه” را بدانید؛ و در مرحله دوم یک رونشناس خوب و قابل اعتماد پیدا کنید!

البته پیش از مراجعه باید بدانید که از شما در مورد موضوعات مختلفی سوال خواهد شد. بنابراین وقتی برای اولین بار این ایده را با همسرتان در میان می گذارید و او از شما می پرسد زوج درمانی یعنی چه؟ باید در مورد روانشناس تان و شیوه کاری اش اطلاعات داده باشید.

در طی جلسات، مشاوره در مورد موضوعات مختلفی مثل میزان درآمد، سابقه خانوادگی، سابقه تحصیلی سوال خواهد پرسید. پیش از رفتن به جلسات زوج درمانی باید خودتان را آماده پذیرش این سوالات کنید. پاسخ ندادن به این سوالات موجب می شود که روانشناس نتواند به شما مشاوره خوبی بدهد.

 

ویژگی جلسات زوج درمانی

پس از این که از خودتان پرسیدید زوج درمانی یعنی چه و با انتخاب روانشناس مناسب تصمیم گرفتید که دوره های روانشناسی را شروع کنید، انتظار دارید که اتفاقات مثبتی بیفتد؛ مثلا بتوانید دلایل اختلافات تان را متوجه شوید و با کمک و راهنمایی مشاور آن ها را حل کنید.

از طرف دیگر انتظار دارید که در طی جلسات آزادانه بحث کنید. بتوانید نظارت خودتان را بدون هیچ ترسی بیان کنید و پاسخ های مناسبی از شریک زندگی تان دریافت کنید. در طول این جلساتی که با سوال زوج درمانی یعنی چه شروع شده است و به شرایط فعلی رسیده است، ممکن است با چند مورد مواجه شوید:

1- صحبت کردن برای شما سخت است.

این مورد ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. مطرح کردن مشکلات زندگی برای فردی که غریبه است برای هر کسی مشکل است. احتمال دارد یک لحظه به خودتان بیایید و بپرسید من کجا هستم! اصلا زوج درمانی یعنی چه !

جلسات معمولا با سکوت شروع می شود و پس از این که مشکلات مطرح شد ممکن است هر دو طرف شروع به صحبت همزمان کنند. در چنین شرایطی است که نقش مشاور به خوبی مشخص می شود. روانشناس به داوری میان شما می پردازد و سعی می کند به گفتگو جهت دهد تا هر کدام از شما طفره نروید. اگر در چنین شرایطی با سوال روانشناس مواجه شدید که می گوید زوج درمانی یعنی چه و شما کجا هستید؟ تعجب نکنید. احتمالا از بحث خیلی دور شده اید و مشاور دارد به شما تلنگر می زند تا به فضا برگردید.

2- می توانید کاملا خودتان باشید.

یکی از مزایای مهم جلسات روانشناسی این است که در حضور روانشناس امنیت بیشتری احساس می کنید. زمانی که امنیت را با تمام وجودتان حس می کنید، می توانید خودتان را آن طور که هستید ابراز کنید. ممکن است در طول جلسات مشاوره همسرتان کنار بکشد و به شما بگوید که دیگر به روانشناس و زوج درمنای مراجعه نخواهد کرد.

اعتماد به نفسی که شما در خلال صحبت ها و مشاوره ها دریافت کرده اید به شما کمک می کند تا بتوانید حتی به تنهایی به مشاور مراجعه کنید و با شناخت رفتارهای خودتان زندگی تان را بهتر مدیریت کنید.

3- جلسات زوج درمانی معمولا کوتاه مدت است.

تعداد و زمان جلسه ها به نیاز زوج بستگی دارد. ممکن است مسائل و مشکلات یک زوج در طی چند جلسه و به آسانی حل و فصل شود و مشکلات زوج دیگری چندین ماه طول بکشد. اتفاق دیگری که ممکن است بیفتد این است که با شناختی که زن و مرد از یکدیگر پیدا می کنند و جهتی که برای زندگی شان مشخص می کنند، به این نتیجه برسند که طلاق گزینه بهتری است.

البته در نگاه اول احتمال دارد بگویید زوج درمانی یعنی چه اگر قرار است طلاق اتفاق بیفتد اما باید بدانید که اگر قرار بر این باشد که طلاق انجام شود، مشاور زوج درمانی به شما کمک می کند تا با کمترین آسیب ممکن،  از یکدیگر جدا شوید.

4- ممکن است به شما وظایفی سپرده شود.

امکان دارد در پایان جلسه، روانشناس از شما بخواهد که تمریناتی که براساس پژوهش های روانشناسی است را انجام دهید. این تمرینات برای شما تعریف می شود و به منظور آماده کردن ذهنی شما برای مراحل بعدی زوج درمانی برنامه ریزی می شود.

ممکن است مشاور زوج درمانی از شما بخواهد چیزهایی که در طول جلسه قبل یاد گرفته اید را با خودتان مرور کنید. مثلا بعد از این که با فلسفه زوج درمانی آشنا شدید، از شما می خواهد روزی چندین مرتبه به این فکر کنید که زوج درمانی یعنی چه و این جلسه چه فوایدی برای شما داشته است.

عاشق شدن و داشتن یک رابطه شاد و طولانی ، ایده آل همه ما برای زندگی است . اما همه ما این جمله معروف را شنیده ایم که « فقط دوست داشتن کافی نیست ». درست است . در همه روابط ، حتی آن هایی که عاشق یکدیگر هستند ، ناسازگاری ها و مشکلاتی پیش خواهد آمد که ما همیشه مهارت های حل کردن و روبرویی با آن ها را نداریم . داشتن زوج درمانی و استفاده از خدمات مراکز زوج درمانی ، برای روابط شکست خورده نیست . بلکه برای جلوگیری از شکست خوردن یک رابطه است . همه ما نیاز داریم که مهارت های ارتباطی و حل مسائل را در خود ارتقاء دهیم . در این مقاله به بررسی زوج درمانی ، روند مشاوره و نشانه هایی که بهتر است با مشاهده آن ها به مراکز زوج درمانی خوب در تهران مراجعه کنید ، اشاره خواهیم کرد :

در مشاوره زوجین چه تمرین هایی انجام خواهید داد ؟

برای برخی از زوج ها ، تمرین هایی که در مراکز زوج درمانی پیشنهاد می شود ، ممکن است یک سرگرمی مشترک با هم باشد ، مانند دوچرخه سواری ، بازی یک بازی محبوب یا گوش دادن به موسیقی با هم . برای برخی دیگر ، ممکن است این گفتگوها طولانی تر باشد که غالباً هنگام نگاه کردن به ستارگان ، قهوه صبحگاهی یا خوابیدن در رختخواب باید با یکدیگر صحبت کنند .

مهم نیست این فعالیت چیست ، تنها چیزهایی که مهم هستند این فعالیت ها هستند :

– کاری است که می توانید با هم انجام دهید .
– کاری است که می توانید مرتباً انجام دهید .
– برای هر دو شریک لذت بخش است (یا حداقل ناخوشایند نیست) .
– چیزی است که به شما امکان می دهد تا به روشی سالم و مولد ، ارتباط برقرار کنید .

مشاوره زوجین برای چه روابطی است ؟‌

زوج درمانی برای هر نوع رابطه مفید است ، خواه شریک زندگی مستقیم ، همجنسگرا ، نژاد مختلط ، جوان ، پیر ، دوست یا متاهل باشند . درمانگران این مراکز در طول زوج درمانی می توانند یک مشکل فعلی را برطرف کنند و از تشدید مشکلات جلوگیری کنند . زمینه های عمده نگرانی که در مراکز زوج درمانی تهران مورد توجه قرار می گیرد ، شامل مواردی در رابطه با پول ، فرزندپروری ، جنسیت ، خیانت ، مسائل مزمن بهداشت ، ناباروری ، قمار ، استفاده از مواد ، فاصله عاطفی و درگیری مکرر است .

 

زوج درمانگر

زوج درمانگر خوب در تهران کیست ؟

همه ازدواج ها تحت تأثیر مشکلات هستند . مشکلات زناشویی ، باعث می شود که زوجین به فکر طلاق بیفتند . این که ازدواج هنگام برخورد با یک مشکل زنده مانده یا خیر ، بستگی به مشکل دارد و اینکه چگونه یک زوج تصمیم می گیرد با آن مشکل کنار بیاید ، بستگی به عمق احساس آن ها به یکدیگر و مهارت های حل مشکلات در آن ها به صورت فردی و همچنین کمک گرفتن از یک زوج درمانگر خوب در تهران دارد. بهتر از پیش از طلاق زوج درمانی را امتحان کنید.

زوج هایی که قادر به همکاری با یکدیگر در حل و فصل اختلافات هستند ، احتمال بیشتری دارد که بتوانند ازدواج خود را نجات دهند. زن و شوهرهایی که فاقد مهارت مناسب برای حل بحران ها هستند ، ممکن است برای حل مشکلاتی که به راحتی و با کمک گرفتن از یک زوج درمانگر خوب در تهران یا زوج درمانی ، حل می شوند ، از زندگی مشترک ناامید شده و تصمیم به جدایی بگیرند .

عوامل تشدید کننده مشکلات ازدواج چیست؟

در زیر لیستی از مشکلات زناشویی وجود دارد که ممکن است باعث تشدید مشکلات و نیاز به زوج درمانی باشد.

 • مشکلات مالی

بیش تر زوج ها مورد صورتحساب های زندگی ، بدهی ها ، هزینه ها و سایر مسائل مالی با یکدیگر به مشکل می خورند . نحوه تصمیم گیری برای مقابله با مشکلات مالی در ازدواج ، مشخص می کند که آیا این مشکلات تأثیر منفی یا مثبتی در ازدواج شما دارد یا خیر. این موارد می تواند در جلسات زوج درمانی حل شود.

 • کودکان

نظم و انضباط در زندگی و تربیت کودکان ، رژیم غذایی آن ها و سایر موارد ، می توانند منبع اختلاف نظر بین زوجین و عامل نیاز به زوج درمانی باشند . کودک استرس شماره یک در یک ازدواج است و می تواند اختلافات اعتقادی را در مورد مسائل تربیتی در میان پدر و مادر به وجود بیاورد .

 • رابطه جنسی

عدم شناخت نسبت به رابطه جنسی و نرسیدن به توافق بر سر آن ، می تواند یکی از عوامل اصلی در طلاق باشد . بسیاری از زوجین برای مراجعه به زوج درمانی خوب در تهران به خاطر اختلاف ها بر سر رابطه جنسی ، احساس شرم می کنند . اما در ایران ، بزرگترین عامل طلاق به خصوص از جانب خانم ها ، به دلیل مشکل در هم بستری با همسرشان است . خودداری از رابطه جنسی برای مجازات همسر ، پیوند زناشویی را می شکند . رابطه جنسی می تواند یک مسئله بزرگ باشد ، وقتی که شما احساس نیاز می کنید . مشاوره جنسی یکی از مشاوره هایی است که زوجین دارای این مشکل بایستی از آن استفاده کنند.

 • دوری

فاصله زمانی و نبود وقت با کیفیت در کنار هم ، باعث می شود زوجین از هم گام شدن با یکدیگر خارج شوند . داشتن علایق و فعالیت های مشترکی که شما ، به طور منظم در آن شرکت می کنید ، به زوجین کمک می کند تا در ارتباط باشند .

 

 • مسئولیت های خانه

بسیاری از زوجین درباره توزیع عادلانه کار خانه و نحوه انجام آن بحث می کنند . آن ها به جای نشستن و تقسیم کار خانه ، نسبت به این که چه کاری انجام داده اند یا چه نکرده اند ، مشاجره می کنند . مرتباً تقسیم نشوید و تقسیم کار نکنید ، شما بزرگسال هستید ، اگر کاری را دیدید که باید انجام شود ، آن کار را انجام دهید . یا تصمیم بگیرید که کارهای خانه را بر اساس مواردی که از آن ها لذت می برید ، تقسیم کنید . اگر مشکل در هیچ صورت حل نشد ، به زوج درمانی بپردازید.

 • دوستان

همه دوستان برای روابطی که بعضی از آن ها سمی هستند ، مفید نیستند . مطمئن باشید تفاوت بین دوستی را می دانید که روابط شما را تقویت می کند و کسی که آن را خراب می کند .

 • عادات تحریک کننده

بسیاری از افراد با شخصی ازدواج می کنند که یک یا چند عادت دارد که برای آن ها خوشایند نیست و بعضا آزار دهنده است . نترسید به عاداتی که شما را تحریک می کند ، اشاره کنید ، فقط مطمئن باشید که آن را به روشی غیر تدافعی انجام می دهید .

یا از کمک مشاور زوج درمانی استفاده می کنید . ممکن است حرف زدن همسر شما هنگام غذا خوردن یک عادت پیش و پا افتاده باشد ، که شما را آزار می دهد . اگر آن را حل نکنید ، این موضوع کوچک می تواند به مرور آن قدر شما را تحت تاثیر قرار دهد که عصبانیت خود را به بهانه های متفاوت و دعوا بر سر موضوعات متنفرقه بیان کنید و این زندگی مشترک شما را نابود می کند .

 • خانواده

فرزندان ، خواهران و برادران ، والدین و دیگر اعضای خانواده ، می توانند استرس را در یک ازدواج ایجاد کنند . هنگام کنار آمدن با مسائل منفی در ازدواج خود ، به سراغ درد و دل و به اشتراک گذاشتن با اعضای خانواده خود و همسرتان نروید . به جای آن از یک زوج درمانی کمک بگیرید و اگر خانواده ها تلاش برای دخالت در زندگی شما داشتند ، به آن ها یادآور شوید که زندگی مشترک شما ، فقط به شما دو نفر مربوط است و کسی اجازه دخالت در آن را ندارد .

 • انتظارات

همه ما با انتظارات خاصی وارد ازدواج می شویم . بیشتر اوقات ، ازدواج بر خلاف آنچه انتظار داشتیم است . هنگامی که این انتظارات عاشقانه برآورده نشود ، ما ناامید می شویم . انتظارات برآورده نشده منبع اصلی درگیری در ازدواج است و نیاز به زوج درمانی دارد .

شما باید درباره انتظارات خود و بخش های برآورده نشده ، بدون مشاجره و حالت تدافعی ، با همسرتان صحبت کنید . او شاید از فکر شما بی خبر است . یا نحوه برآورده کردن انتظارات در ذهن او و شما ، متفاوت است . ازدواج پیدا کردن یک زبان مشترک میان دو نفر است ، و این زبان مشترک تنها با صحبت کردن و مرور زمان ، شکل می گیرد .

 • تضاد شخصیت

آیا شخصیت شما ازدواج شما را خراب می کند ؟ خصوصیات شخصیتی وجود دارد که می تواند یک ازدواج را به شکست محکوم کند . آیا شما یک مشاجره گر هستید ؟ آیا شما دوست دارید همسرتان را مجبور به کاری کنید و شخصیت مستبد و زورگویی هستید ؟ آیا برای خشنود کردن همسرتان ، نیازهای خودتان را فراموش می کنید یا آن ها را نادیده می گیرید ؟ اگر به هر یک از این موارد پاسخ مثبت دادید ، نیاز دارید که روی این خصوصیات شخصیت منفی کار کنید .

شاید نیاز باشد که از یک زوج درمانی خوب در تهران کمک بگیرید . هر یک از موارد فوق یک مسئله بسیار متداول است که در یک ازدواج به آن پرداخته شده است . اگرچه این ها ، همگی مشکل هستند ، اما می توانند فرصتی برای رشد ، یادگیری و توافق باشند . این که آیا این مسائل همچنان باعث ایجاد استرس در ازدواج شما می شوند یا به فرصتی برای رشد تبدیل می شوند ، به عهده شماست .

در زوج درمانی چه مشکلاتی مورد برسی قرار میگیرد؟

مشاوره زوج درمانی به زوجین با مشکلات مختلف کمک می کند تا اختلافات را تشخیص داده و برطرف کنند و روابط خود را بهبود بخشند . از طریق این مشاوره می توانید تصمیماتی متفکرانه در مورد بازسازی و تقویت روابط خود و یا راه های جداگانه خود بگیرید .

زوج درمانگر خوب در تهران ، می تواند در همه انواع روابط ، صرف نظر از گرایش جنسی یا وضعیت ازدواج ، به زوجین کمک کند . برخی از زوج ها برای تقویت مشارکت خود و به دست آوردن درک بهتر از یکدیگر ، به دنبال مشاوره ازدواج هستند . مشاوره ازدواج همچنین می تواند به زوجینی که قصد ازدواج دارند ، کمک کند . مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا درک عمیق تری از یکدیگر داشته باشند و اختلافات قبل از ازدواج را برطرف کنند .

 

در موارد دیگر ، زوجین به دنبال مشاوره ازدواج برای بهبود یک رابطه آشفته هستند . برای کمک در بسیاری از موضوعات خاص ، می توانید از زوج درمانی خوب در تهران استفاده کنید :

 • مشکلات ارتباطی
 • مشکلات جنسی
 • درگیری درباره فرزندآوری یا خانواده های آمیخته
 • سوء مصرف مواد
 • خشم
 • خیانت

مشاوره زناشویی ، همچنین ممکن است در موارد سوءاستفاده خانگی مفید باشد . اگر خشونت به حدی افزایش یافته است که می ترسید ، با این حال ، مشاوره به تنهایی کافی نیست . برای پشتیبانی اضطراری با پلیس یا یک پناهگاه محلی یا مرکز بحران تماس بگیرید .

در زوج درمانی چه مهارت هایی کسب می کنیم؟

مشاوره ازدواج به طور معمول زوج ها یا شرکای خود را برای جلسات درمانی مشترک جمع می کند . با کار با یک درمانگر ، مهارت هایی را برای تحکیم روابط خود خواهید آموخت ، مانند :

 • ارتباطات باز
 • حل مسئله
 • چگونه می توان اختلافات را بطور منطقی مورد بحث قرار داد .
 • با اشاره به نقاط خوب و بد روابط خود صحبت خواهید کرد و منابع درگیری های خود را بهتر می فهمید . با هم یاد خواهید گرفت که چگونه مشکلات را بدون سرزنش تشخیص دهید و در عوض بررسی کنید که چگونه می توان اوضاع را بهبود بخشید.

 

زوج درمانی در چه مدتی صورت میگیرد؟

بسته به سطح پریشانی در رابطه، درمان می تواند کوتاه مدت یا در طی یک دوره چند ماهه باشد. در حالی که یک درمانگر مجاز می تواند به زوجین مشاوره دهد ، متخصصان ازدواج و خانواده در زمینه های روابط تخصص دارند.

زوج درمانی اغلب کوتاه مدت است . برخی از افراد فقط به چند جلسه مشاوره ازدواج احتیاج دارند ، در حالی که برخی دیگر به مدت چند ماه به آن احتیاج دارند. برنامه درمانی خاص به وضعیت شما بستگی دارد . بعضی اوقات ، مشاوره ازدواج به زوجین کمک می کند تا دریابند که اختلافات آن ها واقعاً غیر قابل حل هستند و شاید پایان دادن به رابطه و جدایی ، برای هر دو طرف تصمیم بهتری باشد . سپس جلسات می توانند بر مهارت هایی برای پایان دادن به روابط با اصطلاحات خوب تمرکز کنند .
کلینیک مشاوره روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران در زمینه زوج درمانی آماده ارائه خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد .

 

نتیجه گیری:

برای به دست آوردن یک رابطه موفق، منتظر نمانید تا ازدواج شما به مشکلات اساسی بخورد ، تا بتوانید از متخصصین کمک بگیرید .  اگر در زندگی مشترک تان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنید و به دنبال راه حل مناسب و منطقی می گردید، از خودتان بپرسید زوج درمانی یعنی چه. به یاد بیاورید که آیا قبلا در به جلسه های مشاوره ازدواج یا زوج درمانی رفته اید یا خیر. زوج درمانگر را چقدر می شناسید و آیا مشاور مناسبی برای مراجعه سراغ دارید یا نه.

زوج درمانی به شما کمک می کند تا شریک زندگی تان را بهتر بشناسید. هم چنین به شما کمک می کنید تا ویژگی های اخلاقی خودتان را بشناسید. شناخت ویژگی های دو طرف باعث می شود بتوانید نقاط ضعف و قوت تان را بشناسید و برای پوشاندن آن ها اقدام کنید.

 

248 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
فاطمه
7 روز قبل

سلام من حدودا یکساله که ازدواج کردم ولی جدیدا خیلی به همسرم بیخودی شک دارم و بی اعتماد شدم. هی بهش گیر میدم بیخود… اصلا انگار نمیتونم بگو بخندشو با بقیه خانوما ببینم و کلاس موسیقی هم میره همکلاسی و استاد جوون داره همش جدیدا سر این چیزا باهاش دعوا دارم خودمم خسته شدم قبلا اصلا اینجوری نبودم…

Last edited 7 روز قبل by فاطمه
تیم محتوا روان آرام
2 ساعت قبل
پاسخ به  فاطمه

سلام دوست عزیز؛ مراجعه به زوج درمانگر و یا حتی روانشناس فردی بهتون کمک میکنه که دلایل این مشکل رو به خوبی بررسی کنید و روی احساسات و هیجانات خودتون شناخت و کنترل بیشتری داشته باشید.

زهرا
1 ماه قبل

سلام خسته نباشین من و همسرم یه ساله عقدیم من متوجه شدم که مادر شوهرم خیلی تو زندگیمون دخالت میکنه و شوهرم همش به حرف اون گوش میده و حتی واسع اینکه واسم یه جوراب بگیره باید ازش اجازه بگیره نمیدونم چیکار کنم تورو خدا راهنماییم کنین

تیم محتوا روان آرام
1 ماه قبل
پاسخ به  زهرا

سلام دوست عزیز؛ هنوز هم میتونید از مشاوره پیش از ازدواج و یا زوج درمانگر بابت این مساله و هم موارد احتمالی در آینده کمک بگیرید.

مهدی
1 ماه قبل

من یک آقای ۳۳ ساله هستم.من و همسرم حدود ۱۰ ماهه زندگیمونو شروع کردیم. همسرم به شدت وسواسیه و روزی چندین بار با دستمال کاغذی حتی کف خونه رو برق میندازه. توی امور شخصی من به شدت دخالت داره مثلا حتی کمد شخصی منو ایشون میچینه و من توی خونه واقعا یه زندانیم. باید روی یه مبل بشینم و تکون نخورم. دوره های ماهانشونم که میرسه میشه یه هیولا. به معنای واقعی هیولا. کل محل از صداش میلرزه. به شدت وابسته پدربزرگش هست و بارها گفته یه تار موی پدربزرگمو به تو نمیدم. سندروم پیش از قاعدگیشون تقریبا یک هفته و نیم طول میکشه که طی این مدت زندگی زجر آور میشه برام. البته بعدش هم انقدر حساسه که اگر مثلا یه کار خیلی ریز بکنه و فراموش کنم تشکر کنم باز چند روز قهره. یه وقتا توی قاعدگی میگه میخوام جدا شم اما بعدش خودشو لوس میکنه که باز صمیمیت ایجاد بشه. فحشهای رکیکی هم به اعضای خانواده من میده. البته پشت سرشون میگه. اعصابش به شدت ضعیفه.بسیار کینه ای و به شدت لجبازه.تا هم بحثمون میشه تنگی نفس میگیره و کبود میشه و هیچی نمیشه بهش بگم. خیلی مصممه منو از خانوادم جدا کنه و هر روز یه مساله جدید پیدا میکنه که من در موردش با خانوادم مخالفت کنم یا باهاشون بحث کنم. من چه کار باید بکنم؟!

تیم محتوا روان آرام
1 ماه قبل
پاسخ به  مهدی

سلام دوست عزیز؛ به زوج درمانگر مراجعه کنید.

زینب
2 ماه قبل

باسلام-منوهمسرم 4ماهه ازدواج کردیم هردونفر ازدواج دوم–همسرم به تازگی جداشدند وبلافاصله بعد از2ماه مجددبامن ازدواج کردند-الان ثبات شخصیت ندارند -میگن من فکرکردم باازدواج زندگی قبلیمو فراموش میکنم ولی نشد –همش افسرده هستند میکند نمیتونم زندگی قبلیموفراموش کنم هیچ حسی بهت ندارم-دوست ندارم نمیتونم دیگه زندگی کنم بازدوباره عذاب وجدان میگیرن میکن نه میخام دیگه زندگی کنم –یک روزخوبن ده روزبدمیشن حالت جنون واختلال دوقطبی دارند -متاسفانه همکاری لازم جهت مراجعه به مشاوره ندارند -من زندگیمو دوست دارم ومیخام کمکمش کنم ولی میگه به کمک کسی لازم ندارم وفقط حرفش طلاق میگه باجدایی خوب میشم تروخدایه راهی پیش روم بذارین

تیم محتوا روان آرام
2 ماه قبل
پاسخ به  زینب

سلام دوست عزیز؛ درهرصورت شما نیاز به مشاوره با یک زوج درمانگر دارید. حتی اگر شده خودتون مراجعه کنید و راهکارهای لازم رو بگیرید.

باران
2 ماه قبل

وقت بخیر
من و همسرم 7ماهه ازدواج کردیم، هیچ مشکلی نداشتیم تا اولین مساله سر رسیدگی من به مادرشون پیش اومد، من شاغل هستم دنبال توجیه اینکه وقت آزاد ندارم هم نیستم، مادر ایشون بیمار هستن بچه های خودشون مرتبا بهشون به بهترین شکل رسیدگی می کنن. قرار شد من در هفته چندبار باهاشون تماس بگیرم و دوبار بهشون سر بزنیم که می کنیم.
اما اوضاع بکلی فرق کرد الان ایشون چسبیدن به خانه پدری و دوست ندارند منزل خودمون بمونن وقتی داخل خونه است مرتب بد خلقی می کنن با من.
نگرانی در مورد نگه داری از خونه پدریشون، مراقبت از خانواده اش، و اعضای خانواده اش الویت زندگیشون شده طوری که تایم آزادشون فقط اونجا هستن.
اخیرا فهمیدم در مورد من و خانوادم با مادر و خواهرش بدگویی می کنن(نه با ایشون و نه به خانواده اش تا حالا بی احترامی نکردم)، احساس دلزدگی از ایشون پیدا کردم، و نمی دونم کار درست چیه که انجام بدم؟

تیم محتوا روان آرام
2 ماه قبل
پاسخ به  باران

با سلام دوست عزیز؛اگه مهارت مدیریت یک گفتگوی سازنده رو دارید؛ بدون تنش،بدون خطاهای همه و هیچ،بدون سرزنش و اتهام زدن، احساس و نیاز تون رو واضح و شفاف از شرایط ایجاد شده بگین و ازش بخواین که کمکتون کنه و صحبتها و نیاز ایشون رو هم بشنوید. ولی اگر فکر میکنید ممکنه نتونین گفتگو رو طوری مدیریت کنید که منجر به ناراحتی بیشتر نشه، حتما از روانشناس خانواده و زوج کمک بگیرید.

فاطمه رارع
3 ماه قبل

من۲۴سالمه و همسرم۳۵

ببخشید من و همسرم سر موضوعی بحثمون شده
موضوع هم اینه که ما خونه نداریم و الان به تازگی خونه پدر من هستیم و قبلش هم خونه پدر ایشون ما۴ساله که ازدواج کردیم
شب قبل ما عید دیدنی رفته بودیم خونه دایی من که پسر دایی همسرم هم میشه
بعد دایی من به تازگی خونه خریده
بعد در راه برگشت صحبت سر این بود که باید پولامونو جمع و جور کنیم تا بتونیم هر چه زودتر خونه بخریم
که همسر من گفت خرج الکی نکن
درصورتی که من واقعا هر چی نیاز هست خرج میکنم و تمام سعیم بر اینه که خرج اضافه نداشته باشیم خوپ همسرم هم قبول داره ولی باز به من میگه خرج الکی نکن
وقتی اینجوری میگه من واقعا بهم برمیخوره
چون من از خیلی چیزایی که خیلی از همسن و سال های من خرج میکنن و از همسرشون میخوام واقعا میگذرم و سعیم بر این بوده همیشه که به همسرم فشار وارد نکنم
البته که من میدونم این مراعات کردن در خرج کردن به نفع هر دوتامون هست و سبب این میشه که ما سریعتر خونه بخریم.ولی از اینکه هی به من میگه خرج الکی نکن و …من واقعا ناراحت میشم
بهش هم میگم من چه خرج الکی کردم آخه
جواب نمیداد بعد چندبار که پرسیدم بهم میگه این کیف و مانتو که خریدی خرج الکیه
(کیفم رو۱۷۵خریدم و مانتو۲۸۰)یعنی روی هم رفته من ۵۰۰تومن هم خرج نکردم .البته زمانی که خریدم چیزی نگفت الان که بحثمون شده گفت
بعد من شاید سالی،۲,۳بار مانتو میخرم و سالی یه دونه کیف
خب من واقعا حق اینا هم ندارم
البته اصلا شخصیتش اینجوری نیستا خودم هم میدونم چون عصبانی بود اینجوری گفت وگرنه اینطوری نیست که نذاره من چیزی بخرم
ولی من خودم هم الکی نمیخرم اگه واقعا نیاز باشه میخرم و همونم نمیرم چیز خیلی گرونی بخرم
من بعد از اینکه به من گفت خرج الکی نکن
و تو شوهرمی
من ناراحت شدم و بهش گفتم واقعا که من هی مراعات میکنم ولی اینجوری بهم میگی
بعد دیگه ایشون این مراعات میکنم رو گرفت دستش هی به من میگفت
میگفت خب دیگه مراعات من نکن
از فردا برو همه پولارو خرج کن و…..
درصورتی که من منظورم اینه که من که دارام مراعات خرج زندگیمون میکنم و حتی براش هم توضیح دادم که منظورم اینه که مراعات یعنی خرجای الکی نمیکنم و اگه کمتر هم خرج میکنم برای هر دوتامونه و اگه منظور منو بد متوجه شدی معذرت میخوام
ولی بازم همون حرفا رو تکرار کرد و بعدشم گفت اصلا تقصیر منه که تو رو اینجوری بار آوردم مرد هر چی گفت باید بگی چشم
من خوشم نمیاد تو رو وایسی
اصلا زن یه چیزی بخواد باید انقدر التماس شوهرش کنه تا براش بخره نه که من پول بریزم برات
منم واقعا از این حرفا دلم گرفت و واقعا حالم بده
دوست دارم بمیرم چون اینجوری با این حرف زدنش من رو خار کرد
(در حالت عادی اصلا اینجوری نیست و خیلی هم با محبته ولی زمانی که عصبانی میشه هر چیزی میگه چندین بار هم بهش گفتم که زمانی که عصبانی هستی هر چیزی نگو ولی بازم زمانی که عصبانی میشه هر چیزی میگه)
الان هم اصلا با هم صحبت نمیکنیم
(در ضمن همسر من لجباز هم هست خودش هم میگه من اگه لج کنم حتی جونمم برام ارزشی نداره)
من واقعا دوستش دارم و زندگی خوبی با هم داریم ولی واقعا نمیدونم باید در مقابل این رفتاراش چطوری رفتار کنم که بحثمون تموم بشه و کشدار نشه
الان من باید در مقابلش چه رفتاری کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه رارع

سلام دوست عزیز؛ اگه فکر میکنید با گفتگوی سازنده(در زمانی مناسب بدون تنش و ناراحتی و سرزنش و قضاوت و بدون سوگیری) نمی تونید به بیان احساسات و خواسته ها و نیازهای هم بپردازید و در درک خواسته همدیگه مشکل دارید از مشاور زوج درمانگر کمک بگیرید.

ریحان
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر.
من چند ماهی هست که ازدواج کردم ولی گذشتم رو برای همسرم کاملا باز نکردم.
در عذابم این موضوع اذیتم میکنه ، میترسم بگم دعوا بشه مطمعنم باهاش کنار نمیاد. از ی طرف عذاب وجدان دارم نمیدونم چیکار کنم ، لطفا راهنماییم کنید

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  ریحان

سلام دوست عزیز؛ برای بررسی دقیق تر شرایط رابطه تون و انتخاب راه حل های مناسب و بهتر حتما از زوج درمانگر کمک بگیرید.

ستاره
3 ماه قبل

سلام من 17 سالمه و با پسری در ارتباط هستم و همو دوست داریم ولی بشدت زود عصبی میشه و بعد گذاشت شش ماه هنوز اعتماد نداره به من چیکار کنم؟

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  ستاره

سلام دوست عزیز؛ مشخصه که رابطه شما علاوه بر زمان،نیاز به شناخت و کسب مهارت در زمینه رابطه و پختگی هست،برای تسهیل این موضوع میتونید از مشاوره های ازدواج و رابطه کمک بگیرید.

امیر
3 ماه قبل

سلام دکتر
راستش من قراره با ی دختر خانومی ازدواج کنم
که بنده جز عشق
هیچ حس دیگه ای بهشون ندارم
*احساسات جنسی منظورمه*
من حسی که به دخترای دیگه
دارم بهش ندارم ولی خیلی عاشقشم
طوری که حتی تصورشم برام سخته
برای همین میترسم توی روابط زناشوییمون در اینده مشکلی پیش بیاد
ازتون ی را حل میخوام
من 17 سالمه
ممنون🙏🏻

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  امیر

سلام دوست عزیز؛ شما در مورد ازدواج صحبت کردید که معمولا افراد با پختگی و کسب مهارتها و تجربیات لازم برای زندگی مشترک و امادگی اقتصادی و شغلی که مکمل تعهد و مسیولیت پذیری در روابط پایدار هست، اقدام میکنند. احساسات و هیجان یکی از اضلاع مثلث روابط پایدار هست،که وجود این حس به تنهایی نمیتونه به زندگی مشترک منجر بشه.

زهرا
4 ماه قبل

سلام
من 16 ساله ازدواج کردم، الان دو سال هست ک همسرم و اصلا دوست ندارم و این موضوع خیلی آزارم میده، متاسفانه با رفتارهایی ک در این چند سال با من داشته باعث شده ک کینه زیادی ازش داشته باشم
6 ماهی هست ک سعی داره رفتارش رو بهتر کنه ولی برای من اصلا قابل قبول نیست چون حسی بجز کینه بهش ندارم و تصمیم ب جدایی دارم، اما ظاهرا این تصمیم من از نظر خودش و دیگران اصلا منطقی نیست، لطفا راهنماییم کنید، ممنونم

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  زهرا

سلام دوست عزیز؛ مشکل شما قابل درک و ناراحت کننده است. و چون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هست اکیدا توصیه میشه از مشاور زوج درمانگر کمک بگیرید.

فاطمه
4 ماه قبل

نمیدونم ازکجامطماباشم درارتباط هستن یانه ولی بعضی ازوقتاخیلی بهشون میخوره توارتباط تلفنی راهنمایی کنیدممنون میشم خیلی ناراحتم

فاطمه
4 ماه قبل

سلام ۷ساله ازداج کردیم خیلی همسرم دوست دارم والان باردارم وچندهفته هست بهشون شک کردم که بایکی ازدوستام تلفنی ازوات ساپ درحال چت هستن چون هردوباهم انلاین میشن میان ومیرم موندم چیکارکنم مغزم درگیرکرده

،،،،
4 ماه قبل

سلام 4سال پیش شوهرم بخاطر اذیتهای خانواده و لجبازی که با من و زندگیمون میکردن به همکار خانوم در محل کارش گرایش پیداکرد، من ماجرارو فهمیدم و ظاهراقضیه تمام شد، اما من افسرده شدم و ازاونموقع روزی نیست که دچار ناراحتی و دلتنگی نشم، چطور میتونم درمان بشم؟

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  ،،،،

سلام دوست عزیز؛ شما میتونید به کمک رواشناس فردی ناراحتی و دلتنگی هاتون رو ریشه یابی و برطرف کنید و زندگیتون رو سرشار از صمیمیت کنید.

تنها
5 ماه قبل

سلام.من کرج خونه دارم.شوهرم شهر خودش رو دوست داره و من آورده شهرستان خونه پدر مادرش و میگه بایداینجا زندگی کنی و اگه بگم میرم کرج پول و موبایل و مدارکمو میگیره و من رو تقریبا حبس کرده.

تیم محتوا روان آرام
4 ماه قبل
پاسخ به  تنها

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه در این زمینه باید به مشاور خانواده مراجعه کنید مشاوره خانواده با بررسی تمامی موضوعات بهترین راهکارها را به شما ارائه می کند اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

بیتا
5 ماه قبل

وقتتون بخیر ببخشید من حدود چند ماهی هست که وارد یک رابطه ی عاشقانه شدم اما یک هفته هست که من هیچ حسی نسبت به فرد مقابلم ندارم باید چیکار کنم؟ طرف مقابلم نه تغییر کردن نه سرد شدن ولی من شیفته ی ایشون بودم و حاضر بودم براشون هر کاری بکنم اما دیگه حتی نمیتونم بهشون بگم دوسشون دارم یا ارتباط چشمی برقرار کنم چون هیچ حسی بهشون ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید.

تیم محتوا روان آرام
4 ماه قبل
پاسخ به  بیتا

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه پیشنهاد میشه در این زمینه حتما با مشاوره پیش از ازدواج صحبت کنید مشاوره پیش از ازدواج با بررسی تمامی موضوعات بهترین راهکارها را به شما ارائه می کند اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

الییییییییی
5 ماه قبل

با سلام وخسته نباشید ،ببخشید من دوساله ازدواج کردم ومن و همسرم همدیگه رو خیلی دوست داریم و شوهرم خیلی از همه نطر برای من ارزش قائل میشه فقط همون سال اول فهمیدم ک بعضی وقتا مواد مصرف میکنه ک بعد از اینکه باهاش حرف زدم چندین بار و خانوادش هم باهاش صحبت کردن قسم خورد که دیگه کنار گذاشته ومصرف نمیکنه اما من هنوز مطمئن نیستم وقتی میره بیرون یا با دوستاش احساس میکنم دوباره میره مصرف میکنه و وقتی بعضی وقتا مانع بیرون رفتنش میشم ناراحت میشه و با هم حرف نمیزنیم و اینطور حس میکنم خیلی سرد شده زندگیمون خواهش میکنم کمکم کنید چطور متوجه بشم و چه رفتاری مناسبه انجام بدم

تیم محتوا روان آرام
4 ماه قبل
پاسخ به  الییییییییی

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه به مشاوره خانواده و مشاوره اعتیاد مراجعه کنید مشاوره خانواده در این زمینه میتونه به شما خیلی کمک کنه اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

09024374673
4 ماه قبل

سلام برادرم نسبت به خانمش بدبین شده واینکارباعث ازهم پاشیده شدن زندگی انهاشده لطف راهنمایی کنی

قربانی
6 ماه قبل

سلام ۶ساله ازدواج کردم با شوهر باهم‌ سازگاری نداریم نمیدونم به هم بی احترامی میکنیم احساس میکنم رابطه مون سرد شده چیکار کنم

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  قربانی

دوست عزیز مشاور خانواده خیلی خوب میتونه بهتون کمک کنه

شیوانعمتی
6 ماه قبل

من شوهر بعداز ۱۰ سال زندگی ما را رها کرد وبا سه فرزند رفت پیش مادرش او دست بزن داشت درضمن از من کار بی عفتی خواست من جلوش ایستادم حالمن را رها کرده با فرزندانش من مانده. ام چکار کنم حالا بعداز چند وقت میخواد برگرد من اجازه نمیدم من اعتمادم ازش افتاده

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  شیوانعمتی

قبل از اینکه بخواید به هم برگردید حتما به مشاور خانواده مراجعه کنید.

سحر
6 ماه قبل

من نامزد هستم.شوهرم مرد خوبی فقط یخورده لج باز
.منم اخلاقم تنده .موقعه صحبت باهاشون عصبی میشم .بخاطراین به حرفم توجه نمیکنه .افکارش قدیمی .یخورده خسیس این بیشتر عصبی میکنه .از دلش نمیاد برام عروسی بگیر من بزرگترین ازرومه عروسیم

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  سحر

سلام دوست عزیز عنوان حالتون خوب باشه سعی کنید از احساسات و نیازهای که دارید با همسرتان صحبت کنید و احساسی که دارید رو فقط خود شما می توانید ابراز کنید از ابراز احساستان

رقیه
6 ماه قبل

شـوهرم پارسال بهم خیانت کرد با دوست خانوادگیمون بعد از اون قضیه و گذروندن شرایط سختش الان میبینم توی اینستا بازم دارم با یک زن شوهر دار حرف میزنه و حتی اون زن اومده بوده که همسرمو توی محل کارش ببینه، شما بگید من چیکار کنم با وجود یک بچه ی چهار ساله سخته برام جدایی و اینکه خیلی دارم از نظر روانی اسیب میبینم میدونم که اصلاح پذیر نیست اگر بود که بار اول براش عبرت میشد چون به سختی اون روزها گذشت و شرایط زندگیمون بهم ریخت با این وجود باز هم داره تکرار میشه لطفا چیزی بگید خودمو رو نجات بدم امیدی به شوهرم نیست واقعا

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  رقیه

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مشاوره خانواده در این زمینه میتونه به شما خیلی کمک کنه پیشنهاد می کنیم حتما به مشاور خانواده مراجعه کنید مشاور خانواده با بررسی تمامی موضوعات بهترین راهکارها را به شما ارائه می کنند اگر مایل باشید می توانید با مشاورین خانواده کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیرحضوری وقت بگیرید

ستایش
6 ماه قبل

سلام ممنون از اینکه وقتتون در اختیار ما گذاشتین ک پاسخو باشیدمشکل من با همسرم اینه ک ارتباطش بادیگران خصوصا خانمها بیشترتا بامن .یعنی جوری شده ک ب من اهمیتی نمیده من اصلا براش مهم نیستم تو فضای مجازی کلا و رو اعصابمه چکار کنم .

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  ستایش

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه سعی کنید از احساسات و نیازهای که دارید با همسرتون صحبت کنید چون تنها کسی که می توان از این احساسات صحبت کنه خود شما هستید از ابراز احساسات تان نترسید سعی کنید مواردی که تجربه می کنید و دوست دارید در رابطه با شه رو به همسرتون بگید

khanoom.mm
6 ماه قبل

سلام.
من همسرم خیلی تحت تاثیر خواهرش قرار میگیره.کاملا حضور خواهرشو تو زندگیم‌حس میکنم.در مورد مدل لباس خریدن من هم با خواهرش مشورت میکنه.با این که من از روز اول قید کردم‌من یه زندگی‌ کاملا مستقل میخوام.بدون‌دخالت هیچ کسی.خواهرش به راحتی مبتونه نظرشو عوض کنه.مثلا باهم حرف میزنیم و سر یه موضوع به توافق میرسیم چند روز بعد میاد نظرش عوض شده و من از صحبت هاش متوجه میشم که یکی بهش یاد داده چی‌بگه و چیکار کنه.و تماما حالت صحبت هاش و طرز صحبت هاش میشه عین خواهرش اون لحظه انگار خواهرش داره باهام‌حرف میزنه انقدر واضح متوجه میشم‌.
لطفا کمکم کنید.خیلی دارم اذیت میشم.
انگار میخواد یه جوری همه جا حرف خودشو به کرسی بشونه خواهرش.انگار رئیس کل خانوادشون هست.
من‌از دخالت بدم‌میاد چه مادر خودم‌باشه چه خواهر همسرم اینو بارها هم‌گفتم ولی متاسفانه….
چیکار کنم‌به نظرتون؟

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  khanoom.mm

سلام دوست عزیز دخالت در هر نوعش که باعث بشه در رابطه زوجی اشکال پیش بیاد درست نیست و باید جلوش گرفته بشه.

علی
6 ماه قبل

با عرض سلام زن اینجانب ۸ماه پیش به اینجانب خیانت کرده و قسم خورد که که خیانت حرفی بوده نه جسمی ۴ماه بعد قهر کرد رفت نه جواب تلفن نمی داد علت قهر برخورد بد و کتک زدن بچه ها من زدمش بالاخره برگشت بازهم یک هفته پیش بازهم بچه ها رو زد متقابل من هم زدمش قهر کرد رفت این دفعه من پی گیر شدم توسط ردیابی موبایلش وبه آنجا رفتم نتونستم پیداش کنم و ایشان بعد از مطلع شدن که من آنجا هستم کوشید خاموش کرد حال من چه کنم

فاطمه
6 ماه قبل

سلام شوهرم اعتیاد داره و اخلاق تندی داره هر شب بیرونه خیلی وابسته به خانواده خودشه اهل نماز هم نیست خیلی ازارم میده با این اخلاقاش چکار کنم؟

تیم محتوا روان آرام
6 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه

سلام دوست عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه و پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه به مشاوره خانواده مراجعه کنید مشاوره خانواده با بررسی تمامی موضوعات بهترین پیشنهاد ها را در این زمینه به شما ارائه می کنه اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

ثریا
6 ماه قبل

سلام من بیست سالمه و 3ساله ازدواج کردم به شدت از طرف همسرم مورد اذیت و خشونت قرار می‌گیرم حتی چند باری به خودکشی فکر کردم ولی بخاطر خانوادم ترسیدم واقعا از لحاظ روحی داغونم میشه راهنماییم کنید؟

تیم محتوا روان آرام
6 ماه قبل
پاسخ به  ثریا

سلام دوست عزیز مشاور خانواده رو بهتون پیشنهاد میکنیم. به هنگام خشونت میتونید به شماره ۱۲۳ زنگ بزنید.

پاسخگوی شما 9 الی 21

02188216100 نوبت‌دهی مشاوره