به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشکلات ازدواج با زن بزرگ تر

مشکلات ازدواج با زن بزرگتر

مسائل مربوط به اختلاف سنی مناسب در ازدواج همواره از دغدغه هایی است که انسان در طول زندگی خود دچار آن می شود. اختلاف سنی نا مناسب می‌تواند یک ازدواج را دچار مشکلات فراوانی بکند. از جمله این مسائل مشکلات ازدواج با زن بزرگتر است. مردها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عشق، استقلال بیشتر زنان در سنین بالاتر، پختگی بیشتر و… جذب زنی با سن بالاتر از خودش شود. اما مشکلات ناشی از ازدواج با زن بزرگتر چیست؟ در این مقاله به طور مختصر این مشکلات را بیان کرده و برخی راه ای مقابله با آن هارا ذکر می‌کنیم.

مشکلات ازدواج با زن بزرگتر چیست ؟

  •  اثر پیری 

اگر مرد 40 ساله ای هستید و خیلی سریع با یک زن 56 ساله ازدواج کرده اید ،  همسرتان را بعد از مدتی ، به شکل یک خانم سالمند مشاهده خواهید کرد. مردی که با زن خیلی مسن ازدواج می کند به دلیل اختلاف سن و تأثیر آن در ظاهر بیرونی زن به طرز چشمگیری علاقه به همسر خود را از دست می دهد. –

  • کیفیت روابط جنسی

هنگام ازدواج با زن بزرگتر ،  معمولاً رابطه جنسی گرمی برای ماهها یا سالهای آغاز رابطه و ازدواج برقرار می شود. با این وجود ، به دلیل این واقعیت که زن از مرد پیرتر است ، اولین چیزی که می رود صمیمیت و کیفیت رابطه جنسی است.همانطور که همه ما می‌دانیم با افزایش سن ، میل جنسی کم می شود.  این موارد برخی از حقایق مشکلات با زن بزرگتر از خود هستند.

  • بلوغ در رابطه 

برخی از آقایی که با زن بزرگتر از خود ازدواج می کنند ، احساس می کنند که بلوغ در رابطه است. با طولانی تر شدن زندگی ، فرد به احتمال زیاد درمی یابد که بلوغ با افزایش سن مشاهده می شود و ​​ازدواج با زن مسن به معنای ازدواج با فرد بالغ تر است. اما آن ها نمی دانند که همین احساس بلوغ از مشکلات ازدواج با زن بزرگتر است. با گذشت زمان و افزایش سن ، شما بلوغ یک زن بزرگتر از خود را ، پیرشدن و بی انگیزگی می‌دانید و احساس می کنید هیجان به اندازه ی کافی در زندگی تان نیست.

  • فرزندپروری

یکی دیگر از مشکلات ازدواج با زن بزرگتر ، این است که فرزندپروری بسیار دشوارتر و استرس آورتر از زمانی است که همسر شما کم سن تر از شما است. به لحاظ جسمی و انرژی برای تربیت و رسیدگی به فرزندان ، یک خانم بزرگتر از شما با اختلاف زیاد ، ممکن است مانند یک مادر جوان خوب نباشد.

  • پذیرش خانواده 

از مشکلات ازدواج با زن بزرگتر می توان به پذیرش و نحوه برخورد خانواده مرد با همسر او اشاره کرد. طبق رسومات و باور اجتماعی ما ، شوهر همیشه بزرگتر از همسر خود بوده است. ازدواج با زنی که از شما بزرگتر است ، خصوصا اگر اختلاف سنی بیشتر از یک یا دو سال بوده و در ظاهر افراد محسوس باشد ، می تواند مخالفت و واکنش منفی خانواده ها خصوصا خانواده ی مرد را همراه داشته باشد. و خوب می‌دانیم که ازدواج تنها وصلت و ارتباط دو نفر با هم نیست. ارتباط دو خانواده با هم است. و شما نمی توانید در بستری که پذیرفته نشده اید ، به راحتی زندگی کنید. در مشاوره ی پیش از ازدواج در ارتباط با خانواده ها و پذیرش آن ها نسبت به این ازدواج نیز ، جلساتی تشکیل خواهد شد. پس اگر فکر می کنید در تصمیمتان بسیار مصمم هستید ، حتما از یک مشاور ازدواج برای این موضوع کمک بخواهید.

مشکلات ازدواج با زن بزرگتر

  • عدم برخورداری از اعتبار عقلی توسط همسرتان

از نظر علمی ثابت شده است که زن ها ، زودتر از مردان به رشد عقلی می رسند. یکی دیگر از دلایل اینکه مرد باید بزرگتر از زن باشد ، این است که آن ها از نظر رشد عقلی ، هم تراز با یکدیگر باشید. وقتی همسرتان از شملا بزرگتر باشد ، از مشکلات ازدواج با زن بزرگتر از خودتان ، این خواهد بود که او به عقل و صلاحدید شما به اندازه ی خودش اعتماد نمی کند و فکر شما برای او اعتبار کافی را ندارد.

  • استحکام و قدرت زن ، اقتدار مرد را کم می کند 

یکی دیگر از مشکلات ازدواج با زن بزرگتر که بسیار محتمل است ، پایین آمدن اقتدار مرد است. زنی که از شما بزرگتر است ، خود را عاقل تر و با تجربه تر می‌داند. رفتارها و تحکم همسر ، اقتداری که مرد باید در زندگی داشته باشد را زیر سوال می برد.

  • زنان بزرگتر کنترل کننده هستند 
این مقاله هم بخوانید  زندگی خوب از نظر روانشناسی

طبق تحقیقات و مراجعه ی زوج هایی که شامل این شرایط بوده اند به مشاوران ازدواج ، در روابطی که زن بزرگتر از مرد است ، زن می خواهد مرد را مانند پسر بچه ای نوجوان کنترل کند. و این برای یک مرد بسیار تحمل ناپذیر است و شخصیت وی را متزلزل می کند.

ازدواج با زن بزرگتر در مردان زیر سی سال با ۸۰ درصد طلاق مواجه خواهد شد. مشاوران ازدواج می گویند اگر دختر و پسر هر دو بیش از سی سال سن داشته باشند ، به دلیل تکامل رشد عقلی آن ها و رسیدن به جایگاه اجتماعی تقریبا ثابتی ، خطر کمتر در ازدواج دیده می شود. اما در مواردی که مرد کمتر از سی سال داشته و همسر او بیش از سی سال سن دارد ، می تواند بسیار خطرناک بوده و در ۸۰ درصد مواقع به طلاق منجر خواهد شد.

  • « تو جای مادر من هستی ،‌ تو همسن پسر من هستی » 

شاید تفاوت سنی شما و همسرتان واقعا به اندازه ی یک مادر و فرزند نباشد اما ، هنگام مشاجرات و دعواها یا زمان متقاعد کردن هم ، از این واژه ها استفاده کنید. این یکی از مشکلات ازدواج با زن بزرگتر است. شما جملات تلخی برای زخمی کردن هم دارید. این موضوع می تواند اعتماد به نفس هر دوی شما ، خصوصا خانم تان را از بین ببرد. همچنین شما دچار کمبود اعتماد به نفس شوید. اگر ازدواج کرده اید و حالا در این شرایط هستید ، حتما با یک مشاور روانشناس صحبت کنید و از او کمک بخواهید.

  • جذب دختران کوچکتر از خود می شوید

بعد از مدتی زندگی با زنی بزرگتر از خود ، مقایسه ی سنتان با هم ، و کاهش اعتماد به نفستان در برابر زنی که احساس می کند پخته‌تر از شماست و بیشتر از شمل می فهمد ، شما جذب زنان کوچکتر از خود می شوید تا بتوانید با نشان دادن نفوذ و اقتدار خورد ، اعتماد به نفس تضعیف شده ی درونتان را زنده کنید. و ممکن است باب خیانت یا جدایی در زندگی شما باز شود.

نمیتوان قضاوت کرد و نسخه صادر کرد که  ازدواج با زن بزرگتر در همه ی موارد با شکست رو برو خواهد شد. در همه ی موضوعات ، استثنا وجود دارند. بهترین لطفی که شما می توانید در حق خودتان و زنی که برای ازدواج انتخاب کرده اید ، بکنید این است که به یک مشاور ازدواج مراجعه کنید و اجازه دهید او شرایطتان را بررسی کرده و به شما در تصمیم گیری کمک کند.

آیا ازدواج با زن بزرگتر روی کیفیت روابط جنسی نیز تاثیر می‌گذارد؟

هنگام ازدواج با زن بزرگتر ،  معمولاً رابطه جنسی گرمی برای ماهها یا سالهای آغاز رابطه و ازدواج برقرار می شود. با این وجود ، به دلیل این واقعیت که زن از مرد پیرتر است ، اولین چیزی که می رود صمیمیت و کیفیت رابطه جنسی است.همانطور که همه ما می‌دانیم با افزایش سن ، میل جنسی کم می شود.  این موارد برخی از حقایق مشکلات با زن بزرگتر از خود هستند.

آیا ازدواج با زن بزرگتر حتما به طلاق می‌انجامد؟

نمیتوان قضاوت کرد و نسخه صادر کرد که  ازدواج با زن بزرگتر در همه ی موارد با شکست رو برو خواهد شد. در همه ی موضوعات ، استثنا وجود دارند. این را بدانید که وجود عشق و علاقه در یک رابطه همواره می تواند باعث پیروزی آن رابطه شود. همپنین کمک گرفتن از یک مشاور در این راه نیز می تواند کمک شایانی به شما بکند.

آیا زنان بزرگتر کنترل گری بیشتری دارند؟

بله. طبق تحقیقات و مراجعه ی زوج هایی که شامل این شرایط بوده اند به مشاوران ازدواج ، در روابطی که زن بزرگتر از مرد است ، زن می خواهد مرد را مانند پسر بچه ای نوجوان کنترل کند. و این برای یک مرد بسیار تحمل ناپذیر است و شخصیت وی را متزلزل می کند.

4.6/5 - (344 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

36 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دانیال ریگی
2 ماه قبل

سلام من ۲۱ سالمه که عاشق دختری ۲۸ساله شدم و خیلی دوستش دارم و۲ ساله ذهن منو درگیر خودش کرده و به غیر اون به هیچکس نمیتونم فکر کنم ایا مطرح ازدواج کردن با این خانوم و ازدواج کار درستیست ؟؟؟

استادمحزون
1 ماه قبل
پاسخ به  دانیال ریگی

خیربعداپشیمان میشوی

محمدمهدي
4 ماه قبل

من و همسرم 8 سال پيش و با مخالفت خانواده ها و بدون اجازشون عقد كرديم. اون موقع من 34 و همسرم 43 سالش بود. خيلي همو دوس داشتيم اما از همون اول مادرم به شدت مخالف بود و تا الان هم قبول نكرده و كلي حرف از طرف خانومم به مادرم زدن و مادرم هم يه سري حرفا زد كه به گوش خانومم رسوندن. بخاطر اين حرفا كمتر از يك سال بعد از زندگي مشتركمون ناراحتي هاي خانومم شروع شد و هر از چند گاهي براي مدت طولاني رفت و آمد نكرد و سر هر حرف و حديثي كلي با هم دعوامون ميشه و خانومم اصلا تو هيچ كاري از من نه اجازه ميگيره و نه اطلاع ميده. من اين وسط خيلي خيلي اذيت شدم اما با همه اين حرفا خيلي دوسش داشتم و دارم (اينم بگم كه بچه دار هم نشديم)، بخاطر همين حرفا ميخوام اينو بگم كه زندگي مشترك فقط دوست داشتن نيست. الانم هم درخواست جدايي دادم اما بازم خيلي مرددم اما مطئنم آينده خوبي در اين زندگي براي جفتمون نخواهد بود. در كل به عنوان كسي كه اين تجربه را داشته خواستم بگم تا جايي ميتونيد با خانم بزرگتر از خودتون ازدواج نكنيد چون هم خودتون و بيشتر طرف مقابلتون را دچار مشكل ميكنيد.

هانیه
6 ماه قبل

آیا ازدواج با زن بزرگتر با فاصله سنی زیاد در سکس برای مرد مضراست؟

استادمحزون
1 ماه قبل
پاسخ به  هانیه

بله باعث بی میلی مردمیشه

نورا
10 ماه قبل

چه طرز فکر سنتی و احمقانه ای،اتفاقا من تمام ازدواج هایی که دیدم که خانم از آقا بزرگتر بوده منجر به زندگی پایدارتر و مستحکم تری شده چون خانم دیگه اون خامی ها و بچه بازی و لوس بازی ها رو نداره و زندگی روی مدار آرامش طی میشه.این مدل طرز فکر فقط مخصوص جوامع عقب مونده و بسیار سنتی و مردسالار هست

پوریا کورد
6 ماه قبل
پاسخ به  نورا

بله درسته چون در زمینه هایی خانم بزرگتر است و اگر مرد اشتباهی کند زن به او گوش زد میکند و از مشکل جلوگیری میشود

سیاوش
10 ماه قبل

اشتباه محضه..نکنید.منم زنم فریبم دادوگفت۱سال ازم بزرگتره..اما۸ سال ازم بزرگتره.والان۶سال اززندگی مشترکمون میگذره.تمام این ۶سال رومن هروز درفکراینم که ای کاش بازنی کوچک ترازخودم ازدواج میکردم..خدایاتاکی نقش بازی کنم..خانواده خوبی داره..خودشم تحصیل کرده باشعوره.ولی من در رنج وعذابم..چندبارهم تودعواهامون همه چی روبه رخ کشیدم..دوست ندارم دل بشکونم.توعمل انجام شده قرارگرفتم..ازروموقعیت اجتماعی..پشیمونم بدجور.بدجور.

برنا
10 ماه قبل
پاسخ به  سیاوش

روی نقاط مشترک تون کار کنید

عسل
6 ماه قبل
پاسخ به  سیاوش

آفرین بر شما که با صداقت معایب این ازدواج رو مطرح میکنید ایکاش پسرهای جوون با چشم و گوش باز در مسله ازدواج انتخاب کنند. خانم بزرگتر صد البته نسبت به خانم جوان تر از طراوت کمتری برخوردار است

بهار
5 ماه قبل
پاسخ به  سیاوش

😂😂😂

مهدی
4 ماه قبل
پاسخ به  سیاوش

واقعا اشتباهه .منم به اصرار خانواده خودم که برادر خانمم بیاد با خواهرم ازدواج کنه با زن ۶سال بزگتر از خودم ازدواج کردم الان افسردگی گرفتم شبها خواب ندارم .نکنین واقعا .

ابوالفضل
1 سال قبل

با سلام بنده خانمم ڄند سال از من بزرگتر هست خیلی دوسش دارم احساس میکنم بدون اون نمیشه زندگی کرد اگر عشق باشد بقیش حله فقط عشق بسیاری از زندگی های دیگه با عشق و علاقه بسیار خوب هستن

رضا
11 ماه قبل
پاسخ به  ابوالفضل

منم موافقم

بهار
1 سال قبل

بزرگوارانی که مشکلاتی رو در ارتباط با همسر بزرگتر از خودتون مطرح کردید، فکر میکنید همین خانمها اگر کوچکتر از شما بودند دیگه این مسائل پیش نمیومد؟ کسی که لجبازی، خود شیفتگی یا خانواده سروری داره نوجوان هم باشه همینطوریه. شما آدم زندگیتون رو اشتباه انتخاب کردید که ربطی به سن نداره.

بهار
1 سال قبل

اینقدر کلیشه ای با مسئله برخورد نکنید. زنی که بزرگتر از مرد هست ارتباط ورفتارش موفق هست چون میدونه چکار داره میکنه. لجبازیهای زنهای کوچکتر رو نداره و صمیمانه رفتارهای نادرست مرد رو میبخشه . فقط فرزند آوری هست که اگر مرد بچه بخواد هم خودش هم همسرش باید در سنین جوانی باشند. ولی بچه هدف همه زوجها نیست

امیر
11 ماه قبل
پاسخ به  بهار

دقیقا فرمایش شما درسته بانو

کوفی
1 سال قبل

سلام من میخوام بازنی که ۱۲سال ازخودم بزرگترهستش ازدواج کنم خیلی خیلی هم احساس میکنه که خودش کامله ولی درصورتی که اصلااینجورنیست ودست به هرکاری یامعامله ای میزنه سرش کلاه میزارن هرچقدرم بهش میگم چرامنودرجریان نمیزاری میگه خب گذشت اشکال نداره خیلی احساس خودکامگی داره وفکرمیکنه عقل کل

بهار
1 سال قبل
پاسخ به  کوفی

شما ازدواج نکرده دارید ایراد میگیرید پس میدونید در طول زندگی همینطور خواهد بود. ولی باز ربطی به سن نداره. ایشون جوان هم اگر بود همین بود. یه خانم منطقی و خودساخته 60 ساله هم باشه اشتباهاتش رو میپذیره و رفع میکنه. شریک زندگیتونرو درست انتخاب کنید به سن گیر ندید.

عسل
6 ماه قبل
پاسخ به  کوفی

چه بهتر که قبل از ازدواج متوجه شدید که اون خودشو کامل تر از شما میدونه. حالا جوونید اگه زمان بگذره این پیری در همسرتون شمارو بیشتر آزار میده

ابراهیم
1 سال قبل

سلام وقتی یک زندگی مشترک ب دلیل خیانت منجر به طلاق میشود برای ازدواج مجدد چگونه باید ذهن خود را آرام کرد

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  ابراهیم

سلام دوست عزیز؛ پیش از ورود به رابطه جدید حتما به کمک روانشناس شرایط روان و زندگی خودتون رو بررسی کنید تا از مهیا بودن برای ورود به رابطه جدید اطمینان نسبی حاصل کنید.

عمار
2 سال قبل

آقای نجید دقیقا در چند خط تمام مشکلات و بدبختی های منم گفتی . مثل همیم برادر ، یک سال از پیامت گذشته امیدوارم مشکلت حل شده باشه . مردم خودتون و بدبخت نکنید .

حمید
2 سال قبل

مدتها عاشق دختری شدم که هشت سال از خودم بزرگتر بود من 32بودم و اون 40 الان فهمیدم خیلی خیلی اشتباه میکردم چون راهنمای درستی نداشتم،به خودتون رحم کنید

علی
3 ماه قبل
پاسخ به  حمید

حرف مفت نزن…
مشکل از شخصیت طرفته و ربطی به سنش نداره به حضرت عباس اگر ازت کوچیکترم بود خیلی از همین رفتار هاشو بازم داشت چون اینجوری تربیت شده و بار اومده…جای اینکه بشینی و بگی تقصیر از سنشه و دست روی دست بذاری بلند شو و یاعلی بگو،در وهله‌ی اول به نقاط مثبت رابطه توجه و اونارو تقویت کن،نگو نقطه‌ی مثبت ندارید بگردی قطعا پیدا میکنی زیادم پیدا میکنی سپس نقاط ضعف رو دونه دونه دریاب و روش کار کن تا رفع بشن و چه بسا به نقاط مثبت تبدیل بشن و زمینه‌ی خوشبخت شدنتون رو فراهم کنن،اگر زنت سالم و منطقی باشه و با دلیل و استدلال نقاط ضعفشو جوری که بهش برنخوره گوشزد کنی قطعا میپذیره و همکاری میکنه که رفع بشن،ضمنا همیشه سعی کن تا جایی که میتونی کمتر دنبال مقصر بگردی اگر بیشتر دقت کنیم یه جاهایی میبینیم واقعا تقصیر خودمونه و به جاهایی باید تغییرات رو از خودمون شروع کنیم…گاهی اشتباهاتی که خودمون ازشون غافل هستیم باعث بروز یه رفتار زننده از طرف مقابلمون میشه و از اونجا که ما نمیدونستیم اشتباه کردیم توقع اون فتار رو از طرفمون نداشتیم در صورتی که واقعا حقمون بود که چنین رفتاری باهامون بشه…مثلا اگر میبینی زنت اونطور که باید و شاید بهت بها نمیده فقط گردن سن ننداز،اگر بتونی زنتو به این باور برسونی که ازش برتری و شایستگی احترام رو داری خودبه‌خود روی تو حساب میکنه و ازت حساب میبره،سن فقط یکی از فاکتور های برتری هست که بخواهی یا نخواهی نمیتونی تغییرش بذی پس چاره اینه که از عوامل دیگه جوری کمک بگیری گه بزرگتر بودن سنش کمرنگ بشه،یکی از این عوامل کار تحصیل و مدرک علمی بالاتر و شغل نون و آب داره،یکی دیگش ظاهر خوب و اندام زیباست که با باشگاه رفتن و ورزش کردن درست میشه،یکی دیگش نشست و برخاست با بزرگانی هست زنت قبولشون داره،یکی دیگش اینه که به زنت نشون بدی داری واسه رفاهش زحمت میکشی مثلا داشتن یه شغل پاره وقت در کنر شغل اصلی و… خیلی راه وجود داره…مدام زنتو محبت و نوازش کن و در قلبش نقش ببند چون هرچه بیشتر دلشو بدست بیاری کمتر نقاط ضعفتو خواهد دید ایت خییلیی مهمه…

مریم
2 ماه قبل
پاسخ به  علی

درود،وقت بخیر احسنت‌ جوابهای‌ کاملا جامع‌ سپاسمندم

Last edited 2 ماه قبل by مریم
مهتاب علیخانی
2 سال قبل

سلام من دختری هستم که ۱ سال و ۵ ماه و ۳ روز از نامزدم بزرگترم ۱۹ سالمه وچند روز دیگه میشم ۲۰ به نظرتون ازدواج با این پسر درسته ؟؟؟؟؟فارق از بقیه خصوصیات اخلاقیش چون از نظر من مشکلی نداره.

محمد
1 سال قبل

نظر من اینه آره مشکل داره چون اگه نداشت شک نمی‌کردی

سلطان
1 سال قبل

ن عالیه

مهدی
4 ماه قبل

۱سال چیزی نیست .اگه امید بخدا ازدواج کردین سعی کنین باهاش مث یه بچه رفتار نکنین اعتماد بنفش از بین نره طوری رفتار کنین که احساس کنه تکیه گاه ه .

استادمحزون
1 ماه قبل

بعداباعث سردی مردمیشه وازنظرمن وتجربه ای که دارم اشتباهه

محسن
1 ماه قبل
پاسخ به  استادمحزون

سلام اگه زن ۵ سال از مرد بزرگ تر باشه از نظرجنسی جسمی چه پیش میاد

علی
25 روز قبل

اشکال نداره

نجیدمریانجی
3 سال قبل

,حالاچه‌کنم حال که سه سال ونه ماه از ازدواج با زنی که شش سال ازم بزرگتر هست واول بنا بر یک سال بزرگتر فریبم داده چه‌کنم صبوری تا کجا آن هم با زنی خانواده پرست ولجوج مغرور و پراعدعای توخالی وای خدا این چه سرنوشت وراهی بود نصیب من بدنصیب شد بفریادم برس یارب بریدم از خود وخودکامگی یارب

تیم محتوا روان آرام
3 سال قبل
پاسخ به  نجیدمریانجی

سلام دوست عزیز خیلی متشکرم از اینکه سال تمام در میان گذاشته و در رابطه با جواب سوال شما خدمتتون عرض می کنم که واقعا نیاز است که مشاور خانواده مراجعه کنید و برای ادامه و یا عدم ادامه زندگی شان تصمیم می گیرید هیچ راه‌حل درستی الان در جهان به کام تو نمیتونه تصمیم گیرنده و مشخص کننده راه شما باشه

مهدی
4 ماه قبل
پاسخ به  نجیدمریانجی

منم مشکل شما را دارم منتها من میدونستم وبه اصرار خانواده خودم بود ..

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره