به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مشاوره بلوغ نوجوانان

مشاوره بلوغ نوجوانان

مشاوره بلوغ نوجوانان

نوجوانان می توانند از مشاوره بلوغ نوجوانان برای بحث در مورد موضوعات مختلف بهره مند شوند ، نوجوانان در این دوره از زندگی وارد مرحله ی بلوغ می شوند که مرحله ی بسیار حساسی برای خود نوجوان و والدین اوست و می تواند مشکلات و چالش هایی را بخاطر تغییراتی در رفتار و فیزیک نوجوان همراه داشته باشد .

این که آیا نوجوان شما از نظر معمول کمی بد خلق تر به نظر می رسد یا در در مدرسه مشکلاتی دارد ، می تواند دلیلی برای مشاوره بلوغ نوجوانان باشد .  تشخیص اینکه آیا نوجوان شما می تواند از کمک های حرفه ای بهره بگیرد ، دشوار است . مطمئناً برای وقایع در حال تغییر زندگی یا نگرانی های اساسی ، یه مشاور نوجوان می تواند کمک کننده باشد .  ملاقات با یک درمانگر می تواند از تبدیل شدن مشکلات جزئی به مشکلات اساسی جلوگیری کند . اگر فکر می کنید نوجوان ممکن است از صحبت با یک مشاور سود ببرد ،  حتما برای آن اقدام کنید  گاهی ، چند جلسه درمانی کوتاه مدت می تواند تفاوت زیادی در بهبود کلی نوجوان شما داشته باشد.

 

مشاوره بلوغ نوجوانان

مواردی که نوجوانان در دوره بلوغ تجربه می کنند و نیاز به مشاوره بلوغ نوجوانان دارند :

1-افسردگی

اختلالات خلقی اغلب در سالهای نوجوانی شروع می شود . و اگر درمان نشود ، افسردگی می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد . اگر به نظر می رسد نوجوان شما تحریک پذیر ، منزوی شده است  ،  با یک مشاوره بلوغ نوجوانان صحبت کنید . تشخیص دقیق و مداخله زودهنگام از مؤلفه های مهم درمان موثر هستند .

 2-اختلالات اضطراب

طبیعی است که  گاهی اوقات نوجوانان نگران شوند ، اما برخی از نوجوانان دچار اضطراب شدید می شوند . این که نوجوان شما در تنش و استرس است ، یا اینکه دائماً اتفاقات بدی را پشت سر می گذارد ، درمان یک مشاور می تواند تسکین ترس های او باشد .

 3-مشکلات رفتاری

یک درمانگر می تواند به شناسایی مشکلات بالقوه سلامت روان ، نقص مهارت و یا مشکلات اجتماعی که ممکن است در دوران بلوغ موجب رفتارهای غیرطبیعی و پرتنش نوجوان شما شود ، کمک کند .

4- مسائل مربوط به سوء مصرف مواد

متأسفانه ، مواد مخدر و الکل می توانند برای نوجوانان در سن بلوغ به مشکلات جدی تبدیل شوند . یک مشاوره بلوغ نوجوانان می تواند این معضل را تشخیص دهد و برای جلوگیری از ابتلا به آن و یا درمان کمک کند .

 5. استرس

نوجوانان با استرس زیادی روبرو هستند . فشار برای موفق شدن در امتحان یا نگرانی درمورد اینکه پس از دبیرستان چه کاری باید انجام شود ، باعث استرس می شود و این استرس می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد . مشاوره بلوغ نوجوانان می تواند یک نوجوان را در یادگیری مهارت های مدیریت استرس ، کمک کند  و این چیزی است که در طول زندگی به آن ها کمک می کند .

 6. مسائل مربوط به مدرسه

ضرب و شتم ، نمرات ناخوشایند ، و موضوعات مربوط به معلم ، تنها معدود مشکلات مربوط به مدرسه است که بسیاری از نوجوانان آن را تجربه می کنند . نوجوانان اغلب مطمئن نیستند که برای کمک به چه کسی مراجعه کنند . درمان و مشاوره سن بلوغ ، می تواند به نوجوانان کمک کند و مهارتهایی به آنها می دهد که به آنها کمک می کند تا با موفقیت در دبیرستان حرکت کنند. 

7. مشکلات حقوقی

دزدی ، دعوا و برخی اعمال غیرقانونی تنها برخی از دلایلی است که نوجوانان به خصوص پسران در سن بلوغ را با قانون دچار مشکل می کند . مشاوره بلوغ نوجوانان می تواند به یک نوجوان کمک کند تا یاد بگیرد که چگونه انتخاب های سالم تری داشته باشد تا از این امر جلوگیری شود .

این مقاله هم بخوانید  مشاوره والدین نوجوانان

8- عزت نفس پایین

در حالی که اکثر نوجوانان با مسائل مربوط به اعتماد به نفس می جنگند ، برخی از افراد مسائل مربوط به عزت نفس جدی را تجربه می کنند . وقتی این موضوعات بدون درمان باقی بمانند ، نوجوانان در معرض خطر بیشتری از جمله مشکلاتی نظیر سوء مصرف مواد و عدم موفقیت دانشگاهی قرار دارند و تا بزرگسالی و شاید پایان عمر مشکل نداشتن عزت نفس را همراه خود خواهند داشت . درمان می تواند به تقویت عزت نفس نوجوان کمک کند .

 9. تروما

یک تجربه مانند مرگ عزیز ، یا یک تجاوز جنسی ، رویدادهای آسیب زا می تواند تاثیری در تمام عمر داشته باشد . و این اتفاق در سن بلوغ تاثیرات بسیار شدید تری بر نوجوان می گذارد .  درمان می تواند مقاومت را افزایش داده و تأثیر رویداد آسیب زا بر زندگی نوجوانان را کاهش دهد . در بسیاری از این موارد به خصوص آزار جنسی ، نوجوان نمی خواهد با والدین خود یا نزدیکان در مورد آن صحبت کند . گاهی هیچوقت در مورد آن ها اقرار نمی کنند . یک مشاور بی طرف و متخصص به او کمک می کند تا درباره ی این خاطرات بد صحبت کنند و احساس بدشان که گاهی توأم با خجالت و شرمندگی است ، بهبود پیدا کند .

10. غم و اندوه

نوجوانان اندکی متفاوت از بزرگسالان با اندوه روبرو هستند و از دست دادن فرد مورد علاقه می تواند به خصوص در دوران نوجوانی و بلوغ دشوار باشد . مشاوه بلوغ نوجوانان می تواند به نوجوان کمک کند تا احساسات خود را بهتر شناخته و در مدیریت آن ها موفق تر عمل کند .

وظایف مشاوره بلوغ نوجوانان

مشاور بلوغ نوجوانان می بایست با نوجوان یک رابطه خوب برقرار کند .  شنونده ی بسیار خوبی برای نوجوان باشد . به نوجوان این اطمینان را بدهد که رازدار خوبی است و والدینش از مسائل با خبر نخواهند شد . در مورد تمام جنبه های سن بلوغ آگاه بوده و با نوجوان درباره آن ها صحبت کند . مانند تغییرات فیزیکی که بسیاری از نوجوانان نسبت به آن ها ناراضی و افسرده می شوند .

پیامدهای منفی درمورد دوره بلوغ نوجوانان :  

 تفکر مخرب نوجوانان به طور کلی ترجیح می دهند از همسالان خود درخواست کمک کنند . این امر حاکی از این است که بعید است در اولین موارد از مشاوره بزرگسالان کمک بگیرند . این اتفاق می تواند بسیار خطرناک باشد . مشاوره یکی از روشهای مهم درمان برای مشکلات مربوط به بلوغ نوجوانان است. به عنوان یک فرآیند تعاملی در ارتباط با مشاوری که برای کمک به نوجوان در سن بلوغ آموزش دیده است ، بسیار حیاتی است .  عقب ماندگی و اختلالات شخصیتی نوجوانان مانند برخی از اختلالات روانپزشکی (افسردگی ، ADHD ، واکنش تبدیل و غیره)

سن بلوغ مهم ترین مرحله ی رشدی فرزند شما از مرحله ی کودکی به جوانی و بزرگسالی است . او روزهای سختی را پشت سر میگذارد و ممکن است تصمیمات غلط و اختلالاتی که ممکن است دچار آن شود ، تا پایان عمر همراه وی باشد . استفاده از مشاوره بلوغ نوجوانان ، اقدامی است که هر پدر و مادری باید برای نوجوانان خود انجام دهند .

4.9/5 - (19 امتیاز)
3 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
رسول
4 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمه و فکر میکنم دچار بلوغ دیر رس هستم ۱۴ سالمه اما التم کوچکه و اسپرم هم ندارم لطفابه من کمک کنید مغزم داره میپکه

تیم محتوا روان آرام
4 ماه قبل
پاسخ به  رسول

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه در این زمینه باید به ارولوژ مراجعه کنید

علی
4 ماه قبل

سلام
من امروز رفتم دستشویی 1هر چی زور کردم دستشوییم نیومد و بعد از چند دقیقه یک ماده بی رنگ چسبناک و چرم آمد بیرون بند هم نمیاد همین جوری میاد
نمی دونم چیکار کنم نگرانم لطفاً جواب بدید
راستی تقریباً 13 سالمه

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت