به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
سوالات مشاوره قبل از ازدواج

سوالات مشاوره ازدواج

زمانی که دو نفر تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند و یک زندگی مشترک را شروع کنند، باید شناخت کاملی از طرف مقابل شان داشته باشند. ازدواج کردن بدون داشتن یک شناخت کامل و جامع مانند گام برداشتن در تاریکی است. سوالات مشاوره ازدواج به زنان و مردان کمک می کند تا به شناخت دقیقی از همسر آینده تان برسید.

ازدواج یک رابطه متعهدانه بین دو نفر است. بر سر راه دو شخصی که ازدواج می کنند ممکن است مشکلات زیادی ایجاد شود. این مشکلات دلایل مختلفی دارند که هر کدام می تواند زندگی زن و مرد را تهدید کند. سوالات مشاوره ازدواج کمک می کند تا از مشکلات احتمالی بین زن و مرد جلوگیری شود و زن و مرد بتوانند برای ازدواج شان تصمیم راحت تری بگیرند:

در این مقاله سعی شده به سوالات مشاوره ازدواج که اهمیت بیشتری دارند و می توانند زندگی آینده دو نفر را آسان تر کنند، پرداخته شود:

 

سوالات مشاوره ازدواج درباره چه موضوعاتی است؟

زمانی که یک زن و مرد تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند، مسائل مختلفی وجود دارد که نیاز است درباره آن با هم بحث کنند. در طول این بحث ها و جلسات روانشناسی زن و مرد می توانند شناخت کاملی از همدیگر پیدا کنند. این شناخت باعث می شود تا از مشکلاتی که ممکن است در زندگی آینده شان پیش بیاید، تا حد زیادی جلوگیری شود.

موضوعاتی مهم که در مشاوره قبل از ازدواج در مورد آنها بحث می شود عبارتند از:

 

1- مسائل مربوط به فرزندان

یکی از ابتدایی‌ترین سوالاتی که در مشاوره ازدواج مطرح می شود، سوالاتی است که در رابطه با فرزندان است. واقعیتی که وجود دارد این است که هر شخص در یک خانواده مجزا با یک فرهنگ مجزا بزرگ شده است و رشد پیدا کرده است. به صورت معمول، افراد تربیت خانوادگی خودشان را صحیح می‌دانند و دوست دارند فرزندان شان را براساس آموزه های والدین شان تربیت کنند. در چنین شرایطی اگر تربیت خانوادگی زن و مرد با هم تفاوت داشته باشد باعث تضاد و دوگانگی در کودک می شود.

هم چنین در مشاوره قبل از ازدواج به زن و مرد توصیه می شود تا در مورد جزئیات فرزند دار شدن با هم صحبت کنند. این که آیا می خواهند بچه دار شوند و تصمیم دارند چه زمانی بچه دار شوند و یا اینکه قرار است فرزندان شان در چه محیطی بزرگ شوند از جمله مسائلی است که باید در مشاوره قبل از ازدواج و صحبت های قبل از ازدواج در مورد آن صحبت کنند.

 

2- مسائل شغلی

شغل و درآمد از جمله مهم ترین موضوعاتی است که در سوالات مشاوره ازدواج به آن پرداخته می شود. حقیقتی که وجود دارد این است که براساس شغلی که افراد دارند، سطح درآمدشان مشخص می شود. این سطح درآمد موجب می شود تا جنبه اقتصادی زندگی شان مورد بحث قرار بگیرد.

در مشاوره قبل از ازدواج زن و شوهر باید در مورد موارد مختلفی که درباره شغل هایشان وجود دارد بحث کنند. کار کردن یا کار نکردن خانم ها و شیفتی بودن یا روز مزد بودن و درآمد حدودی شغل ها از جمله سوالاتی است که در صحبت های پیش از ازدواج اهمیت دارد. از زن و مرد پرسیده می شود که چه دیدگاهی در مورد شغل همسرشان دارند و به آنها کمک می شود تا انتخاب درستی انجام دهند که بعدها باعث پشیمانی نشود.

پیشنهاد می کنم در این مورد حتما مقاله سوالات آشنایی قبل از ازدواج را مطالعه کنید.

 

3- مسائل جنسی

مسائل جنسی یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در مشاوره پیش از ازدواج به آن اشاره شود. معمولا در سوالات مشاوره ازدواج از زن و مرد در مورد دیدگاهشان نسبت به مسائل سوال پرسیده می شود. برخلاف تصوری که وجود دارد، مسائل جنسی اهمیت زیادی در ازدواج دارند و نباید به هیچ وجه دست کم گرفته شوند. مسائل جنسی همیشه به عنوان یکی از عوامل اصلی طلاق در بین زوج ها به خصوص زوج های جوان شناخته می شود.

بی توجه بودن به مسائل جنسی می توانند باعث اتفاق افتادن مسائلی مانند خیانت شود. به همین دلیل است که در مشاوره قبل از ازدواج به زن و مرد توصیه می شود تا حدی که می توانند در مورد مسائل جنسی با هم صحبت کنند و اخلاق همدیگر را بشناسند تا در زندگی آینده دچار مشکل نشوند.

 

4- روابط اجتماعی

روابط اجتماعی یک عامل بسیار تعیین کننده در ازدواج است. به همین دلیل به عنوان یکی از مسائل مهمی که باید در سوالات مشاوره ازدواج به آن اشاره شود، مطرح می شود. زن و مردی که می خواهند با هم ازدواج کنند باید بدانند که همسر آینده شان دوست دارد از نظر رفت و آمد و زندگی اجتماعی چه نوع زندگی را دنبال کند.

اتفاق می افتد که زن یا مردی دوست دارد بعد از این که ازدواج کرد هم چنان روابط دوستانه اش را حفظ کند و با دوستان زمان مجردی اش رفت و آمد داشته باشد. اگر در چنین شرایطی همسر فرد از این موضوع رضایت نداشته باشد ممکن است بین شان جر و بحث پیش بیاید و اختلاف نظر ایجاد شود. (Important Premarital Counseling Questions)

از طرف دیگر رفت و آمد های خانوادگی و روابطی که افراد با خانواده هایشان دارند می تواند در دوران پس از ازدواج برای زن و مرد تبدیل به یک چالش اساسی شود. به همین دلیل در دورانی که دختر و پسری که تصمیم به ازدواج دارند برای مشاوره مراجعه می کنند به آنها توصیه می شود تا از طرف مقابل شان بپرسند که تا چه حد موافق رفت و آمدهای خانوادگی و دوستانه است.

مشاوره قبل از ازدواج

5- اختلاف های زناشویی

یکی از مواردی که در سوالات مشاوره ازدواج به آن اشاره می شود این است که از زن و مرد می خواهند که مشخص کنند اگر در زندگی مشترک با هم اختلاف پیدا کردند، از چه طریقی می خواهند اختلافات شان را حل کنند. اشتباه بزرگی که در بین بسیاری از زوج های جوان معمول است این است که بر سر این موضوع با هم توافق نمی کنند و بعدها در آینده نمی توانند از پس مشکلات شان بر بیایند.

مراجعه به مشاور روانشناس بهترین راهی است که برای حل اختلاف های زندگی زناشویی وجود دارد. اما گاهی اتفاق می افتد که تعدادی از زوج ها در برابر مراجعه به مشاوره خانواده مقاومت می کنند و می خواهند اختلاف ها و جر و بحث هایشان را از طریق صحبت کردن و بدون استفاده از راهنمایی های دیگران حل کنند. در چنین مواردی زیاد اتفاق می افتد که اختلاف بین زن و مرد حل نشده باقی می ماند و در زندگی آینده شان تاثیر می گذارد.

پیشنهاد می کنم در این مورد حتما مقاله مشاوره اختلاف زن و شوهر را مطالعه کنید.

بنابراین توصیه ای که به همه زوج هایی که در شرف ازدواج هستند می شود این است که برای حل اختلاف های زندگی زناشویی شان به مشاور خانواده مراجعه کنند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 

6- اعتقادات مذهبی

هر شخصی آزاد است که هر اعتقاد دینی که دوست دارد داشته باشد. چنین دستوری هم در قرآن کریم به صراحت آمده است و هم در قانون اساسی کشور ما به آن اشاره شده است. بنابراین اگر در سوالات مشاوره ازدواج در مورد اعتقادات مذهبی که افراد دارند سوال شود به این معنا نیست که می خواهند اعتقادی را به شخص تحمیل کنند.

اما در زندگی مشترکی که یک زن و مرد با هم شروع می کنند، داشتن یک اعتقاد مذهبی مشترک می تواند یک عامل بسیار مهم برای داشتن زندگی پایدارتر باشد. البته این موضوع به این معنا نیست که اگر زن و مرد دو نوع اعتقاد مختلف داشته باشند نمی توانند با هم زندگی کنند بلکه به این معناست که داشتن اعتقادات مذهبی مشابه می تواند باعث شود رفتارهایشان با هم هماهنگ تر باشد.

نتیجه گیری:

مشاوره قبل از ازدواج یکی از خدمات مشاوره ای است که در سال های اخیر به آن توجه بیشتری نسبت به گذشته شده است. زن و مردی که تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند باید چند جلسه به مشاور مراجعه کنند تا از نظر روانشناسی مورد بررسی قرار گیرند.

مشاور روانشناس با پرسیدن سوالات مشاوره ازدواج که درباره موضوعات مختلف است به دختر و پسر کمک می کنند همدیگر را بهتر بشناسند. این شناخت کافی باعث می شود تا تصمیمی که برای ازدواج و زندگی آینده شان می گیرند، بهتر و مناسب تر باشد. هم چنین این سوالات و شناختی که به دست می آید دختر و پسر را از گرفتن تصمیم های احساسی دور می کند.

 

 

منابع:

www.thespruce.com

blog.zencare.co

در مشاوره ازدواج چه می گویند؟

در مشاوره ازدواج روانشناس سعی می کند با پرسیدن سوالات مختلف شناخت زن و مرد از همدیگر را بیشتر کند.

سوالات مشاوره ازدواج درباره چیست؟

سوالات مشاوره ای که در دوران قبل از ازدواج مطرح می شود درباره موضوعات مختلفی است که در زندگی مشترک ممکن است اتفاق بیفتد.

در مشاوره قبل از ازدواج چه می پرسند؟

در سوالات مشاوره قبل از ازدواج مشاور سعی می کند سوالات چالشی بپرسد تا زن و مرد با عقاید و رفتار همدیگر آشنا شوند.

مشاوره قبل از ازدواج چه فایده ای دارد؟

مشاوره قبل از ازدواج باعث می شود زن و مرد بتوانند درباره زندگی آینده شان تصمیم منطقی بگیرند.

4.6/5 - (375 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره