به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
انتخاب همسر

انتخاب همسر

انتخاب همسر


بسیاری بر این باورند که ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را می توان به تولدی دوباره تشبیه کرد زیرا در این برحه تحولات شگرفی در زندگی انسان رخ می دهد. تنها تفاوت این مساله این است که انسان به صورت ارادی نمی تواند مادر خود را تعیین کند و البته عشق مادر به فرزند چیزی است که در وجود مادر قرار گرفته اما انتخاب همسر برای زندگی مشترک مساله ای است که کاملا در حوزه ی اختیار هر شخصی قرار دارد و اوست که می تواند با انتخابی صحیح یا نادرست تاثیر بسزایی را در آینده خود ایجاد کند. در واقع باید گفت انتخاب همسر مناسب یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند در زندگی هر فردی بشمار برود. صرف نظر از تمام خوبی ها و بدی ها، بالا و پایین و تمام مواردی که می تواند در ازدواج تاثیر گذار باشد تناسب و هم سطح بودن طرفین ازدواج امری حیاتی برای موفقیت در زندگی آینده تلقی می شود. مشاوره برای انتخاب همسر می تواند به صورت مشاوره قبل از آشنایی، مشاوره برای انتخاب و مشاوره بعد از آشنایی انجام شود.

شاخصه های انتخاب همسر

به طور معمول شاهد آن هستیم که مشاورین و متخصصان در امر ازدواج همواره به افرادی که قصد قدم نهادن در راه ایجاد یک زندگی مشترک دارند توصیه می کنند قبل از انتخاب همسر در این مورد مشاوره های تخصصی صورت گیرد تا با تسلط بر ملاک های طرف مقابل، شخص بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد. چون پس از آشنایی ممکن است برخی ملاک های اساسی در انتخاب محقق نشود. اما باز بسیار بهتر است که پس از انتخاب نیز، طرفین ازدواج برای مشاوره به روانشناس مراجعه کنند تا تطابق و تناسب آنها با هم بررسی و برای آن نتیجه گیری شود. در اادامه به برخی از ملاک ها انتخاب همسر اشاره شده است:

  • اخلاق و رفتار مناسب در هنگام قرار گرفتن در شرایط مختلف
  • سلامت جسمانی و روانی افراد و عدم سوابق پزشکی و یا درمان کامل آنها در صورت وجود این سوابق
  • فاصله سنی معقول و مناسب بین افراد و عدم وجود وارونگی ( سن بالاتر زن نسبت به مرد )
  • تطابق فرهنگی، مالی و تحصیلات خانواده ها 
  • بلوغ کامل اخلاقی و حس مسئولیت پذیری در بین زوجین

 

اهمیت اخلاق و رفتار در انتخاب همسر

اخلاق و رفتار مناسب در هر رابطه ی مشترک می تواند تعیین کننده سطح کیفی آن رابطه باشد.مخصوصا زمانی که که یک پیوند جاودان همانندشروع یک زندگی مشترک موضوع گفتگو باشد این مساله اهمیت بالاتری نیز پیدا می کند. در مجموع باید گفت اخلاق و رفتار مناسب از سوی زوجین، مهم ترین عنصر دوام و پایداری زندگی زناشویی به شمار می آید. به همین دلیل می بایست این مورد را در هنگام انتخاب همسر بصورت کامل مورد ارزیابی قرار داده و شریک مناسبی را برای زندگی خود انتخاب کرد.

 

اهمیت سلامت جسمانی و روانی

مساله ی دیگری که می تواند همانند مورد اول نقش موثری در کیفیت رابطه ایفا کند سلامت جسمانی و سلامت روانی زوجین می باشد. البته باید توجه داشته باشید ازدواج کردن حق طبیعی همه است و افراد ناسالم نیز می توانند ازدواج کنند. نکته قابل تتوجه و مورد بحث این است که تناسب نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان ازدواج موفقی داشت. در صورت وجود موانعی مانند عدم وجود سلامت جسمانی و روانی، مراجعه به روانشناس بهترین کار ممکن است که راهکار مناسب و اصولی برای این موضوع ارائه شود. مخصوصا زمانی که یک یکی از طرفین یا هردوی آنها در دوره های قبلی زندگی دارای مشکلاتی از این قبیل بوده اند باید از برطرف شدن و درمان قطعی آنها اطمینان حاصل نمود.

این مقاله هم بخوانید  دوستی قبل از ازدواج

فاصله سنی مناسب برای ازدواج

در مورد این مساله نمی توان عددی مشخص تعیین کرد اما توجه به برخی از نکات می تواند تعیین کننده باشد. بطور متال سن بیشتر در مردان نسبت به زنان یا فاصله سنی حدود 5 تا 8 سال مواردی است به طور مرسوم دیده شده است البته در مجموع باید گفت عواملی نظیر  شخصیت، سطح هوشی، بلوغ و مانند اینها است که می تواند تعیین کننده باشد. مشاور روان شناس قادر است این ارزیابی ها را انجام داده و تناسب فاصله سنی افراد را تشخیص دهد.

مطابقت نسبی و یا کلی طرفین برای ازدواج

سطح تحصیلات، وضعیت مادی، تفاوت ها و تشابهات فرهنگی از عمده مواردی هستند که در موفق یا عدم موفق بودن ازوداج نقش بسیار ویژه ای دارند. اگر تفاوت ها بسیار زیاد باشد بهتر است ازدواج صورت نگیرد اما در صورت پافشاری طرفین می توان راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات که بصورت نزدیک کردن سطح طرفین به یکدیگر است ارائه کرد.

بلوغ فکری و مسئولیت پذیری

یکی از بزرگترین تغییرات در زندگی با ازدواج، بوجود آمدن مسئولیت و تعهد است. این احساس با بلوغ فکری بدست می آید که فرد را برای انجام اینکار آماده می کند. چنانچه شخصی مسئولیت پذیر نباشد ازدواج کردن برای او زود است. در صورت لزوم، برای حل این مشکل می توان راهکارهای خوبی را جهت خودسازی و بلوغ فکری ارائه کرد.

جمع بندی و نتیجه گیری

ازدواج امری بسیار مهم در زندگی هر فردی محسوب می شود. در نتیجه بهتر این اهمیت را درک کرده و یک انتخاب خوب برای ازدواج داشته باشیم. مشاور و روانشناس بهترین شخصی است که می تواند در این راه همیار و همراه ما باشد. در صورت تمایل به مشاوره ازدواج با کارشناسان روان آرام می توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام به برقراری تماس نموده و زمان مراجعه را برای خود رزرو نمایید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای انتخاب و نحوه کنترل روابط همچنین مشاوره در زمینه های مختلف پیش ار ازدواج با مشاورین و متخصصان مجرب کلینیک روان آرام در تماس باشید.

4.6/5 - (339 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره