به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

مشاوره انگیزشی

مشاور آیا به مشاوره انگیزشی نیاز دارم؟ مشاور ازدواج مشاور انگیزشی چه کسی است؟ مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول مشاوره انگیزشی

انگیزه

انگیزه، کلمه ای است که از کودکی شنیده ایم. اما سوالات متعددی در رابطه با این اصطلاح مطرح می شود. انگیزه چیست؟ چه چیزی به ما انگیزه می دهد؟ مشاوره انگیزشی چیست؟ بزرگترین معضلی که در دنیای پر سرعت امروز با آن روبرو هستیم این است که بفهمیم چگونه برای انجام وظایفی که به نظر ساده می رسند، اما بسیار دشوار هستند، به خود انگیزه دهیم. متخصصان و خردمندان گفته اند که انگیزه از درون شما ناشی می شود و می توان از آن برای تغییر آن چه غیرممکن به نظر می رسد، استفاده کرد.

فاکتورهای مختلفی برای افراد مختلف وجود دارد که بر انگیزه در آنها تأثیر می گذارد، مانند: محل زندگی، زندگی اجتماعی، افرادی که روزمره می بینید و با آنها صحبت می کنید. برای برخی از افراد می تواند خانواده و دوستان باشد، برای برخی دیگر می تواند درآمد باشد.

انگیزه را می توان به راحتی اراده قوی یا نیروی محرکه ای تعریف کرد که به ما کمک می کند وظایفی را که برای بقای ما مهم هستند، آغاز و اجرا کنیم. همچنین نیرویی است که به ما کمک می کند تا در جهت حرکت مورد نظر خود در زندگی حرکت کرده و کار کنیم. انگیزه فقط یک کلمه نیست بلکه ابزاری قدرتمند یا نیروی محرکه تحول و شروع جدید است.

مشاوره انگیزشی

مشاوره انگیزشی یک روش مشاوره است که به افراد کمک می کند احساسات دوگانه و عدم اطمینان را برطرف کنند تا انگیزه درونی لازم برای تغییر رفتار خود را پیدا کنند. مشاوره انگیزشی اغلب یک فرایند کوتاه مدت است که ایجاد تغییرات در زندگی را راحت تر می کند و انگیزه شما را در زندگی افزایش می دهد.

مشاوره انگیزشی برای مواردی مانند ترک اعتیاد، شرکت در آزمون مهم، مقابله با بیماری هایی مانند سرطان و … انجام می شود. این مشاوره به افراد کمک می کند تا انگیزه تغییر رفتارهایی را کسب کنند که مانع آن ها برای انتخاب سالم تر می شود.

آیا به مشاوره انگیزشی نیاز دارم؟

تغییر سخت است. هر زمانی که در نظر دارید تغییری ایجاد کنید، چه جزئی و چه تغییرات بزرگ، برای انجام آن نیاز به تصمیم و متعهد بودن به آن دارید. با این حال، هنگامی که این تغییر به ویژه باعث تغییر در زندگی شود، یافتن انگیزه کافی برای اقدام دشوار است. آزادی از اعتیاد یا عادات مخرب فراتر از تمایل صرف به تغییر است، اما تشخیص نیاز و تمایل به تغییر اولین مراحل بهبود است. بنابراین اگر انگیزه و قدرت کافی برای تغییر ندارید، اما علاقه دارید که تغییر کنید، شما به یک مشاوره انگیزشی نیاز دارید.

چه عواملی باعث نداشتن انگیزه می شود؟

عدم انگیزه می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود اما عمده ترین آن ها، دلایل زیر است:

مراحل مشاوره انگیزشی:

  1. پیش اندیشی: شما انگیزه کمی دارید یا هیچ انگیزه ای برای ایجاد تغییر در رفتار ندارید، زیرا در خود مشکلی نمی بینید.
  2. تعمق: ممکن است شما متوجه شوید که رفتارتان مشکلاتی دارد، اما در ایجاد هرگونه تغییر احساس تردید و دو گانه ای دارید.
  3. آمادگی: شما نسبت به تغییر رفتار خود متعهد شده و مسئولیت آن را می پذیرید.
  4. اقدام: به طور فعال در تغییر رفتار خود نقش دارید.
  5. نگهداری: شما برخی جنبه ها را ایجاد کرده و با پشتیبانی مشاور تغییرات رو شروع می کنید.

آیا مشاوره انگیزشی واقعا موثر است؟

بله، ثابت شده است که مشاوره انگیزشی باعث ایجاد تغییرات رفتاری مثبت در زندگی شما می شود، مهارت های مقابله ای را افزایش می دهد، تصمیم گیری را ارتقا می دهد و توانایی های شما را بررسی می کند.

مشاور انگیزشی چگونه به من کمک می کند؟

اولین و مهمترین گام ایجاد رابطه قابل اعتماد بین مراجع و مشاور، تعیین اهداف قابل دستیابی و ارائه هدفی روشن است که سپس با چشم انداز مثبت دنبال می شود.

آیا مشاوره انگیزشی برای شکست عشقی نیز مناسب است؟

بله! مشاوره انگیزشی برای هر تغییر مثبتی است که می خواهید در زندگی خود ایجاد کنید. اگر تصمیم دارید که پس از شکست عاطفی و اتمام یک رابطه، به حرکت و زندگی خود ادامه دهید، مشاور انگیزشی به شما کمک می کند.

طول مشاوره چقدر است؟

طول مشاوره وابسته به نیازها و اهداف شما است. می تواند کوتاه مدت و در حدود ۴ تا ۶ جلسه باشد. همچنین شما می توانید یک مشاوره انگیزشی را به عنوان لایف کوچ در زندگی خود داشته باشید و به صورت طولانی مدت و همیشگی توسط او حمایت شوید.

4.7/5 - (139 امتیاز)

مشاور انگیزشی چه کسی است؟

یک مشاور انگیزشی مراجع را تشویق می کند تا در مورد نیاز خود به تغییر و دلایل شخصی خود برای ایجاد تغییر صحبت کند. نقش مشاور، عمدتاً هدایت مکالمه ای درباره تغییر و تعهد است. مشاوره انگیزشی به طور کلی یک مشاوره کوتاه مدت است که فقط به یک یا دو جلسه زمان نیاز دارد، اگرچه می تواند به عنوان یک مداخله در کنار سایر درمان های طولانی مدت باشد.

مشاوره انگیزشی از رویکرد شخص محور یا مشتری مداری کارل راجر به عنوان مشاوره ای و درمانی به عنوان روشی برای کمک به افراد در انجام روند دشوار تغییر شکل گرفت. روند کار دو برابر است. هدف اول افزایش انگیزه فرد و هدف دوم این است که شخص تعهد خود را برای تغییر بدهد. در مقابل بیان ساده نیاز یا تمایل به تغییر ، شنیده شدن ابراز تعهد با صدای بلند برای کمک به بهبود توانایی مشتری در انجام این تغییرات نشان داده شده است. نقش درمانگر بیش از مداخله در گوش دادن است. مشاوره انگیزشی غالباً با سایر مداخلات مانند شناخت درمانی ، گروههای حمایتی مانند مشروبات الکلی ناشناس و آموزش مدیریت استرس ترکیب یا پیگیری می شود .

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

مشاوره انگیزشی

چگونه انگیزه مان را بیشتر کنیم؟

اگر به آنچه باعث کمبود انگیزه می شود، توجه داشته باشیم، کافی است برای افزایش انگیزه، خلاف آن کار را انجام دهیم. برخی از بهترین نکات برای افزایش انگیزه در زیر آمده است:

بپیوندید
اطلاع از

94 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
ابوالفضل
27 روز قبل

سلام من خیلی علاقه دارم به زبان انگلیسی نمی دونم چرا موقع درس خوندن خوابم میگیره

kim jaya
1 ماه قبل

سلام مامانبزرگ من از شروع کرونا حسابی استرسی شد.و دایو به همه چیز غر می زد و هی نگران بود و کم کم وسواسی شد و بعد کم کم با مشکلات شدید معدع درد و حالت تهوه که هر روز برایش پیش می آمد رو به رو و الان هم هی می گوید که کارش به بیمارستان می رسد و نفوذ بد می زند و می گوید من خوب نمی شوم .پیش دکترا ی زیادی با دارو های زیادی هم رفت ولی هیچ جوابی نگرفت و وقتی بهش می گم برو پیش روانشناس گوش نمی کنه .ولی خودشم می گه من خوب نمی شم و می رم بیمارستان .خوب غدا نمی خوره و خوب هم نمی خوابه و هیچ وقت صبحانه نمی خوره

فاطمه زهر ا
8 ماه قبل

من دیشب درسم را خونده بودم برای امتحان ولی از استرس زیاد نشستم تقلب نوشتم بعد سسلامر جلسه ی امتحان با اینکه همه ی سوالات را بلد بودم معلم برگه تقلبم را گرفت الان اگر به معاون مون بگه نمره ی اون درسم صفر میشه و از چشم مامانم و معلممون میفتم دارم از دلشوره می میرم گریه هامم بند نمیاید

فاطمه زهر ا
8 ماه قبل

من دیشب درسم را خونده بودم برای امتحان ولی از استرس زیاد نشستم تقلب نوشتم بعد سسلامر جلسه ی امتحان با اینکه همه ی سوالات را بلد بودم معلم برگه تقلبم را گرفت الان اگر به معاون مون بگه نمره ی اون درسم صفر میشه و از چشم مامانم و معلممون میفتم دارم از دلشوره می میرم گریه هامم بند نمیاید

ایسو
8 ماه قبل

سلام من کلاس ششم هستم ریاضیم خیلی عقبه وانگیزه ای برای درس ریاضی ندارم چیکار کنم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
8 ماه قبل
پاسخ به  ایسو

سلام دوست عزیز؛ مسئله تون رو با والدین و معلمتون مطرح کنید و ازشون کمک بگیرید. اگه بین دوست و اشناهاتون کسی رو سراغ دارید که میتونه حدود یک ماه وقت بزاره و باهاتون کار کنه با مشورت با والدبنتون از ایشون کمک بگیرید. الان از نظر زمانی بهترین وقته که شروع کنید و به آخر سال تحصیلی موکول نکنید.

کاملیا
9 ماه قبل

سلام نمیدونم چرا نمی تونم یه جا تمرکز نتیجه های امتحانم اگر هرچیز به جز 20 بیاد ناخداگاه میزنم زیر گریه حتی اگر 19.75 باشه خیلی اراده و کوششم ضعیفه چه کا کنم ؟

فاطمه
10 ماه قبل

سال دوم دبیرستانم و رشته م تجربی نمیدونم چرا نمی تونم اراده محکم داشته باشم برای درس خوندن چی کار کنم؟

دانیال
10 ماه قبل

چیکار کنم وقتی هیچ کس پشتم نیست
تنهام دلم به کار نمیره کارم که برم حسود دارم
با سن کم طلاق حرف زیاده ولی انگیزه داشتم ولی از بین رفت الان خودم موندم و خودم

حامد
11 ماه قبل

سلام. من چند مدت هست كه خيلي با خودم حرف ميزنم، و همين باعث شده نتونم برم سر كار. و تمركز هم ندارم(البته اطرافيان ميگن زياد به خودت تلقين ميكني و يه شبه مخواي ره صد ساله طي كني). شايد درست ميگن ولي من براي شروع كارهاي ساده هم نميتونم تمركز كنم.

حدیث
11 ماه قبل

من ۱۹ سالمه برای کنکورم تلاش زیاد کردم ولی نتیجه نگرفتم هیچ انگیزه ای ندارم من هر وقت که زیاد تلاش کردم نتیجه ای نگرفتم و تنهام و از خانوادم متنفرم به خاطر اینکه بدهستن زندگیم شده پوچی …. چی کار کنم انگیزم برگرده بااین رفتم رشته حقوق ولی هر وقت میخوام درس بخونم خاطرات گذشتم اذیتم میکنه . طعنه های خانوادم و متلک های مامانم و اینکه سرزنشم زیاد زیاد میکنن آزارم میده و روحیم رو خراب میکنه چی کار کنم؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
10 ماه قبل
پاسخ به  حدیث

سلام دوست عزیز؛ درک می کنم که شما برای انجام کارهاتون و رسیدن به اهدافتون به انرژی و انگیزه نیاز دارید. اما توجه داشته باشید که این انگیزه و انرژی دو منبع بیرونی و درونی داره. منبع بیرونی شامل شرایط محیطی و امکانات و اطرافیان و حمایت خانواده و… هست و منبع درونی، شامل انگیزه ی ناشی از اهدافتون، شناخت توانمندی هاتون و پرداختن به علایق خودتون، اراده و تلاش برای رشد و پویایی خودتون و شکل دادن اطرافتون به نحوی که می پسندید و… هست. اگه از منبع انگیزه بیرونی به هر دلیلی محروم هستید، بهتره تمرکزتون رو بگذارید روی منابع درونی خودتون. و اون منابع رو تقویت کنید و بسوی موفقیت گام بردارید.

پریا دلیر
1 سال قبل

و این پایه دوازدهم انسانی هستم
هم باید تو درس ها و رشته خودم در این سال نمره خوبی بگیرم و هم برای کنکور تجربی درس بخونم
چطور میتونم با رفتن حضوری به مدرسه خوب و با عملکرد عالی درس بخونم ؟
برنامه ریزی کنم ؟

پریا دلیر
1 سال قبل

سلام من پایه دوازدهم هستم امسال کنکور دارم
می‌خوام بدونم اگه هم کنکور تجربی بدم هم انسانی تاثیری در موفق نشدن تو هیچ کدام داره ؟

نفس
1 سال قبل

سلام من پایه دهم انسانیم پارسال ترم دوم معدلم ۱۹/۱۹ بود امسال شده ۱۷/۱۹ واقعا افسرده شدم
اطرافیانم میگن همش گوشی دستته چطور اینقد شده معدلت ،لطفا یه راحل بگین من چیکا کنم دیگه نمیدونم
دلمم میخواد کنکور قبول شم تربیت معلم بخونم
لطفا جواب بدین

نیکی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر باشه سوال من اینه که برای مشاور انگیزشی شدن چه اقداماتی باید انجام شه چون این استعدادو علم رو تو خودم میبینم و میخوام حتما ازش استفاده بکنم و رشدش بدم ممنون

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  نیکی

سلام دوست عزیز؛ حداقل شرایط مشاوره دادن ، تحصیل در دو مقطع دانشگاهی در رشته و گرایش مرتبط به هم و کسب مهارتهای ویژه در این زمینه هست. کسب مهارت از طریق شرکت در کارگاههای معتبر

الناز
1 سال قبل

سلام من کلاس ششم هستم خیلی استرس دارم من دلم می خواد یه اینده روشنی داشته باشم خواهش می کنم اگر می شه کمکم کنید تا بتونم خوب برای درسام برنامه ریزی کنم🙏🙏

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  الناز

سلام دوست عزیز؛ براتون آرزوی موفقیت و رسیدن به اهداف زیباتون رو دارم. اگه برای برنامه ریزی نیاز به کمک دارید از مشاور تحصیلی یا مشاور مدرسه تون کمک بگیرید.

آراس
1 سال قبل

سلام من کنکوری هستم و حدود یه ساله دچار درماندگی آموخته شده هستم میشه بگید چطور باید از این وضعیت خارج بشم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  آراس

سلام دوست عزیز؛ نمیدونم دقیقا در چه حال و چه شرایطی رو تجربه میکنید که این تشخیص رو گرفتید، ولی میتونید از مشاورتون یا یک روانشناس برای بهبود وضعیتتون کمک بگیرید.

Abolfazl. m
1 سال قبل

من بهترینم اینجا اومدم فقط مغاله بخونم

رحححح
11 ماه قبل
پاسخ به  Abolfazl. m

مقاله اقای بهترین

درکم میکنی؟...
1 سال قبل

من الان پایه هفتم درس میخونم و تنها هدفم اینه که ی آینده روشن داشته باشم و با کسی که ۴ سال انتظار دیدنش کشیدم دیدار کنم ولی بابا مامانم فقط میگن درس بخون و فقط دکتر شو من واقعا دیگه هیچی نمیدونم اصلا نمیدونم چی کار کنم فقط دارم درس میخونم دیگه خسته شدم…

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه از احساسات و نیازهای که دارید با خانواده صحبت کنید چون تنها کسی که می تونه این احساسات را ابراز کند که خود شما هستید پس از ابراز احساسات تان نترسید

حسین
1 سال قبل

سلام. من لیسانس نقشه کشی دارم و دارم سعی میکنم که مهندس بشم این ‌کار سلسله خیلی سختی داره و باید از چند فیلتر سخت عبور کنی اما من واقعا انگیزمو برای کارو بار از دست دادم و همین جور داره سنم بالا میره و بیکارم ..تمام رفیقام..هر کدوم یه کاری برای خودشون دستو پا کردن و ماشینو خونه و نامزد دارن اما من هیچی با این که عاشق رشتمم و آرزوم مهندس شدنه ..این مشکلات بدجور رو عصابمه و همین جور حرفای خانوادم نمیدونم چکار کنم

سحر
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

تا دیرتر نشده یه شغل برای خودت دست وپا کن پول که داشته باشی می تونی به علاقت برسی ولی علاقه هیچ وقت آدمو به چیزی نمیرسونه

زهرا تاجیک
1 سال قبل

واقعا نیاز دارم مثل قبل به خودم امید داشته باشم و از چیزی نترسم و خودمو دوست داشته باشم و به چیزی که هستم افتخار کنم ولی واقعا خیلی درد داره که تنهایی از پسش بر بیام

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  زهرا تاجیک

تو میتونی . از خودت بپرس آینده رو چطور میخوای بسازی؟

سحر
1 سال قبل
پاسخ به  زهرا تاجیک

یه هدف برای زنگیت پیدا کن یه نقطه رو نشونه بگیر و بگو می خوام به اونجا برسم به آدمای بالاتر از خودت بیشتر نزدیک شو اجازه بده حسادتت تو وادار کنه تکون بخوری

ابوالفضل
1 سال قبل

لطفا کمکم کنید چند وقتیه اصلا حوصله درس خوندم ندارم چیکار کنم که مثل سابق علاقه به درس پیدا کنم

سحر
1 سال قبل
پاسخ به  ابوالفضل

من لیسانس دارم و یک ساله دارم جایی کار می کنم که یه فوق دیپلم با سه سال سن کمتر از من هفت ساله داره کار می کنه و دوبرابر من حقوق می گیره همین درسو سر لوحه زندگیت قرار بده وزیاد سخت نگیر

حسین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر کارمند و متاهلم از لحاظ مالی و کاری موقعیت خوبی دارم اما از وقتی یادم میاد وارد هر کار و محیطی شدم بعد از مدت کوتاهی برام یکنواخت و خسته کننده میشه کلا در زندگی بسیار به دنبال تجربه جدید و تنوع هستم

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مواردی که فرمودید عوامل مختلفی دارد که باید حتماً توسط روانشناس بررسی بشه پیشنهاد می کنیم حتما به روانشناس مراجعه کنید تا این موارد را بررسی بشه و بهترین راهکار ها به شما داده بشه

سحر
1 سال قبل

مرسی که هستی

سحر
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

شما وقتشه مستقل بشید وبرای خودتون کسب وکار راه بندازید کار که از خودتون باشه هر روز دنبال پیشرفتشید و یکنواخت نمیشه

مونس
1 سال قبل

سلام من یه دختر با اعتماد به نفس پایین هستم
تو سن ۱۵ سالگی هستم دوستام بخاطر ظاهرم مسخرم میکنن واقعا نمی دونم چیکار کنم بی انگیزه شدم

تنها
1 سال قبل

سلام من میخام درس بخونم واسه کنکور برنامه ریزی هم میکنم ولی نمیتونم عمل کنم بهش و این خیلی منو ناراحت میکنه اعتماد به نفسم کم میکنه

فرانک حقیقی
1 سال قبل

سلام بر شما .
زنی هستم ۵۰ ساله/ .مدت ۱۰ ساله طلاق گرفتم/که۶سال رودرگیر‌مبارزه بامشکلاتی بودم که‌‌سرمنشا‌ ان‌همسرسابقم بود.حالاکه رها شدم ، غمگینم ازتنهایی..چطور میتوانم یک همدل پیدا کنم ؟

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  فرانک حقیقی

سلام دوست عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه این غم و ناراحتی باید بررسی بشه که چرا غمگین هستید با کمک یک مشاور میتونید این مسئله را به خوبی ریشه یابی کنید اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره