نوبت دهی در روان آرام

دریافت مشاوره از مجرب ترین مشاوران به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری

مشاوره انگیزشی

مشاور

آیا به مشاوره انگیزشی نیاز دارم؟

مشاور ازدواج

مشاور انگیزشی چه کسی است؟

مرکز مشاوره

آشنایی با مرکز مشاوره ما

سرویس ها

سوالات متداول مشاوره انگیزشی

انگیزه

انگیزه، کلمه ای است که از کودکی شنیده ایم. اما سوالات متعددی در رابطه با این اصطلاح مطرح می شود. انگیزه چیست؟ چه چیزی به ما انگیزه می دهد؟ مشاوره انگیزشی چیست؟ بزرگترین معضلی که در دنیای پر سرعت امروز با آن روبرو هستیم این است که بفهمیم چگونه برای انجام وظایفی که به نظر ساده می رسند، اما بسیار دشوار هستند، به خود انگیزه دهیم. متخصصان و خردمندان گفته اند که انگیزه از درون شما ناشی می شود و می توان از آن برای تغییر آن چه غیرممکن به نظر می رسد، استفاده کرد.

فاکتورهای مختلفی برای افراد مختلف وجود دارد که بر انگیزه در آنها تأثیر می گذارد، مانند: محل زندگی، زندگی اجتماعی، افرادی که روزمره می بینید و با آنها صحبت می کنید. برای برخی از افراد می تواند خانواده و دوستان باشد، برای برخی دیگر می تواند درآمد باشد.

انگیزه را می توان به راحتی اراده قوی یا نیروی محرکه ای تعریف کرد که به ما کمک می کند وظایفی را که برای بقای ما مهم هستند، آغاز و اجرا کنیم. همچنین نیرویی است که به ما کمک می کند تا در جهت حرکت مورد نظر خود در زندگی حرکت کرده و کار کنیم. انگیزه فقط یک کلمه نیست بلکه ابزاری قدرتمند یا نیروی محرکه تحول و شروع جدید است.

مشاوره انگیزشی

مشاوره انگیزشی یک روش مشاوره است که به افراد کمک می کند احساسات دوگانه و عدم اطمینان را برطرف کنند تا انگیزه درونی لازم برای تغییر رفتار خود را پیدا کنند. مشاوره انگیزشی اغلب یک فرایند کوتاه مدت است که ایجاد تغییرات در زندگی را راحت تر می کند و انگیزه شما را در زندگی افزایش می دهد.

مشاوره انگیزشی برای مواردی مانند ترک اعتیاد، شرکت در آزمون مهم، مقابله با بیماری هایی مانند سرطان و … انجام می شود. این مشاوره به افراد کمک می کند تا انگیزه تغییر رفتارهایی را کسب کنند که مانع آن ها برای انتخاب سالم تر می شود.

آیا به مشاوره انگیزشی نیاز دارم؟

تغییر سخت است. هر زمانی که در نظر دارید تغییری ایجاد کنید، چه جزئی و چه تغییرات بزرگ، برای انجام آن نیاز به تصمیم و متعهد بودن به آن دارید. با این حال، هنگامی که این تغییر به ویژه باعث تغییر در زندگی شود، یافتن انگیزه کافی برای اقدام دشوار است. آزادی از اعتیاد یا عادات مخرب فراتر از تمایل صرف به تغییر است، اما تشخیص نیاز و تمایل به تغییر اولین مراحل بهبود است. بنابراین اگر انگیزه و قدرت کافی برای تغییر ندارید، اما علاقه دارید که تغییر کنید، شما به یک مشاوره انگیزشی نیاز دارید.

چه عواملی باعث نداشتن انگیزه می شود؟

عدم انگیزه می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود اما عمده ترین آن ها، دلایل زیر است:

مراحل مشاوره انگیزشی:

  1. پیش اندیشی: شما انگیزه کمی دارید یا هیچ انگیزه ای برای ایجاد تغییر در رفتار ندارید، زیرا در خود مشکلی نمی بینید.
  2. تعمق: ممکن است شما متوجه شوید که رفتارتان مشکلاتی دارد، اما در ایجاد هرگونه تغییر احساس تردید و دو گانه ای دارید.
  3. آمادگی: شما نسبت به تغییر رفتار خود متعهد شده و مسئولیت آن را می پذیرید.
  4. اقدام: به طور فعال در تغییر رفتار خود نقش دارید.
  5. نگهداری: شما برخی جنبه ها را ایجاد کرده و با پشتیبانی مشاور تغییرات رو شروع می کنید.

مشاور انگیزشی چه کسی است؟

یک مشاور انگیزشی مراجع را تشویق می کند تا در مورد نیاز خود به تغییر و دلایل شخصی خود برای ایجاد تغییر صحبت کند. نقش مشاور، عمدتاً هدایت مکالمه ای درباره تغییر و تعهد است. مشاوره انگیزشی به طور کلی یک مشاوره کوتاه مدت است که فقط به یک یا دو جلسه زمان نیاز دارد، اگرچه می تواند به عنوان یک مداخله در کنار سایر درمان های طولانی مدت باشد.

مشاوره انگیزشی از رویکرد شخص محور یا مشتری مداری کارل راجر به عنوان مشاوره ای و درمانی به عنوان روشی برای کمک به افراد در انجام روند دشوار تغییر شکل گرفت. روند کار دو برابر است. هدف اول افزایش انگیزه فرد و هدف دوم این است که شخص تعهد خود را برای تغییر بدهد. در مقابل بیان ساده نیاز یا تمایل به تغییر ، شنیده شدن ابراز تعهد با صدای بلند برای کمک به بهبود توانایی مشتری در انجام این تغییرات نشان داده شده است. نقش درمانگر بیش از مداخله در گوش دادن است. مشاوره انگیزشی غالباً با سایر مداخلات مانند شناخت درمانی ، گروههای حمایتی مانند مشروبات الکلی ناشناس و آموزش مدیریت استرس ترکیب یا پیگیری می شود .

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام با دارا بودن مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با مدیریت سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه میگردد. به استحضار می رساند در مرکز مشاوره روان آرام به طیف گسترده ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی میگردد.

علیرضا نوروزی
دکتر روانشناس

آقای دکتر علیرضا نوروزی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانپزشک

آقای دکتر نبی الله دریجانی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانشناس

خانم خواجه رسولی

رزومه رزرو وقت
عذرا عظیمی
روانشناس

سرکار خانم عذرا عظیمی

رزومه رزرو وقت

آیا مشاوره انگیزشی واقعا موثر است؟

بله، ثابت شده است که مشاوره انگیزشی باعث ایجاد تغییرات رفتاری مثبت در زندگی شما می شود، مهارت های مقابله ای را افزایش می دهد، تصمیم گیری را ارتقا می دهد و توانایی های شما را بررسی می کند.

مشاور انگیزشی چگونه به من کمک می کند؟

اولین و مهمترین گام ایجاد رابطه قابل اعتماد بین مراجع و مشاور، تعیین اهداف قابل دستیابی و ارائه هدفی روشن است که سپس با چشم انداز مثبت دنبال می شود.

آیا مشاوره انگیزشی برای شکست عشقی نیز مناسب است؟

بله! مشاوره انگیزشی برای هر تغییر مثبتی است که می خواهید در زندگی خود ایجاد کنید. اگر تصمیم دارید که پس از شکست عاطفی و اتمام یک رابطه، به حرکت و زندگی خود ادامه دهید، مشاور انگیزشی به شما کمک می کند.

طول مشاوره چقدر است؟

طول مشاوره وابسته به نیازها و اهداف شما است. می تواند کوتاه مدت و در حدود ۴ تا ۶ جلسه باشد. همچنین شما می توانید یک مشاوره انگیزشی را به عنوان لایف کوچ در زندگی خود داشته باشید و به صورت طولانی مدت و همیشگی توسط او حمایت شوید.

چگونه انگیزه مان را بیشتر کنیم؟

اگر به آنچه باعث کمبود انگیزه می شود، توجه داشته باشیم، کافی است برای افزایش انگیزه، خلاف آن کار را انجام دهیم. برخی از بهترین نکات برای افزایش انگیزه در زیر آمده است:

22 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
ابوالفضل
12 روز قبل

سلام من ابوالفضل هستم 15 سالمه خیلی اهداف بزرگی دارم خودم رو دوست دارم بخاطر هوش عالی که دارم سه تا چیز از زندگی میخوام همین.. دوست دارم دانشمند باشم دوست دارم کار افرین باشم و دوست دارم یک مخترع باشم اما انگیزم از دست میره نمیتونم شروع کنم خودم رو میزنم از اینکه شروع نمیکنم بعضی وقت ها که به اهدافم فکر میکنم سریع بی انگیزه میشم به خودارضایی روی اوردم دیگه بدنم جون کار کردن نداره وقتی میبینم هیچ کاری نمیکنم گریه میکنم هیچکس من رو راهنمایی نمیکنه وقتی یک ایده خلاقانه جایی میبینم و وقتی فکر میکنم میگم منی که نتونستم این رو انجام بدم چجوری میتونم مخترع باشم اخه چجوری میتونم دانشمند باشم که حتی نتونستم توی مدرسه تیزهوشان قبول بشم چجوری میتونم کار افرین باشم من که سنی ندارم خیلی ها من رو ترسوندن دیگه خسته شدم از این زندگی که تکراری هست و هیچ کاری نمیتونم بکنم من دوست دارم یکی مثل ایلان ماسک بیل گیتس و… بشم اما ننننمممیییتتتووننممم شروع کنم
خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید

تیم محتوا روان آرام
8 روز قبل
پاسخ به  ابوالفضل

دوست خوبم بهترین کار اینه در این سن تمرکز رو بذارید روی درس و آموزش و سعی کنید مهارت های خودتون رو افزایش بدید، کار افرین شدن و مخترع شدن و .. نیاز به آموزش و مهارت داره که باید یاد بگیرید.

ابوالفضل
8 روز قبل

خب بهترین راهکار افزایش انگیزه از نظر شما چی هست؟
چون من راه های زیادی رو بکار بردم تکنیک های روانشناسی از جمله فعال سازی چاکرا های بدن ، کندالینی مدیتیشن و خیلی چیز های دیگه استفاده کردم که بتونم حس انگیزه و ارامش را به دست بیاورم ایا اشتباه میکنم؟
چون من حتی حس انگیزه برای درسم هم ندارم

تیم محتوا روان آرام
4 روز قبل
پاسخ به  ابوالفضل

انتخاب هدف قدم اول برای گرفتن انگیزه ست.

علیرضا یک دانش اموز
17 روز قبل

سلام. من وقتی میخام ازمون بدم خیلی استرس بدی میگیرم به طوری که خوابم میگیره حتی هنگامی که ازمون هم ندارم ولی بهش فکر میکنم خیلی استرس میگیرم. وقتی به درس فکر میکنم درگیری روانی میگیرم و نمیدونم چیکار کنم و از یک طرف فکر اینکه برم و درس بخونم بهم فشار میاره و از طرف دیگه بیزاری از درس بهم فشار میاره. چندین ماه با شوقو علاقه بسیار زیاد به طوری که روزی 13 تا 14 ساعت درس میخوندم داشتم اما الان حس بیزاری نسبت به درس خوندن دارم و هدف هایی هم که قبلا داشتم انگار انگیزه ای رو برام ایجاد نمیکنه.میشه این وضعیت رو مشکل یابی کنید چون خیلی زود باید دوباره برم درس بخونم ولی با این وضعیت نمیشه کاری کرد.

تیم محتوا روان آرام
9 روز قبل

سلام دوست عزیز به خودتون استراحت بدید، مدیتیشن انجام بدید، و هدف هایی وه دارید رو بنویسید ، لازم نیست کلی بنویسید به صورت جزئی در روز و تعداد رو هم بالا نبرید، از ساعات بسیار کم شروع کنید و رفته رفته ساعت مطالعه رو بالا ببرید. با خودتون مهربون باشید و یه استراحت کوچک برای شروع دوباره شاید بتونه بهتون کمک کنه، یادتون نره اگر با این موارد حل نشد به مشاور تحصیلی مراجعه کنید.اگر مایل باشید مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید.

هاشم
1 ماه قبل

سلام من امسال تیزهوشان امتحان دادم و بد نزدم امروز با کلی گریه و به فکر قبول نشدن بودم نمیدونم قبول میشم یا نه مامانم میگه مهم نیست برام قبول شی یا نه تو تلاشت کامل کردی بقیش مونده به خدا گفته اگرم نشد نمونه دولتی یا بهترین مدارس ثبت نامت میکنم ولی من کلی استر=س دارم چی کا کنم امروزا

ریحانه
1 ماه قبل
پاسخ به  هاشم

سلام ، اگه تلاشتو تو طول سال کردی و ازمونتو بد نزدی امید داشته باش ،قبول میشی و اینکه مدرسه اونقدا هم مهم نیست =)) ، به کنکور که برسی مهم تلاش فردی خودته

رضا پیام
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چند روزه احساس میکنم که توقعم از همه رفته بالا یا خیلی حساس شدم زود یه چیزی بهم بر میخوره دنبال محبت میگردم دوست دارم همه منو تحویل بگیرن که غیر از اینم نیست فقط میگم توقعم رفته بالا از همه هم انتظار دارم فقط لازم به ذکر که بنده 7 سال پیش اول مادرم بعد 3 ماه بعدش خواهرم را از دست دادم و خیلی هم احساس تنهایی میکنم ممنون میشم از راهنمایی هاتون

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما formنوبت دهی سریع