به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

استرس بی دلیل

استرس بی دلیل
آیا تا به حال فکر کرده اید که در طول روز چند بار از جمله «استرس دارم» استفاده می کنید؟ هر کدام از ما به دلیل شرایط تحصیلی، کاری، خانوادگی و عاطفی که داریم، با عوامل مختلفی درگیر هستیم که باعث می شوند استرس بگیریم. در چنین شرایطی بررسی عواملی که در زندگی ما استرس ایجاد می کنند و عواملی که می توانند دلشوره و نگرانی را از ما دور کنند، ضروری به نظر می رسد. از طرف دیگر گاهی اتفاق می افتد که همان شرایط هم وجود ندارند اما ما دچار استرس بی دلیل می‌شویم.

 

استرس چیست؟

استرس جز جدانشدنی زندگی سریع امروز است. استرس مزمنی که بیشتر ما با آن درگیر هستیم، اگر چه به اتفاقی عادی تبدیل شده است اما بدن ما به علت استرس بی دلیل و یا حتی استرس های موجهی که پشت سر می گذارد، بهای سنگینی پرداخت می کند. اما پیش از این که بتوانیم علت بروز استرس های بی دلیل زندگی مان را متوجه شویم بهتر است با خود استرس آشنا شویم.(Stress Symptoms, Signs, and Causes)

استرس پاسخی است که بدن ما یه هر نوع نیاز یا تنش روحی یا جسمی می دهد. هنگامی که ما خطری واقعی یا خیالی را احساس می کنیم، بدن ما شروع به واکنش نشان دادن می کند. این واکنش را استرس گویند. البته نباید تصور کرد که استرس همیشه کارکرد منفی دارد. استرس می تواند زندگی ما را نجات دهد. می تواند به ما نیروی مضاعفی برای مقابله با شرایط حساس زندگی ببخشد. استرس بی دلیل نیز یکی از انواع استرس است. زمانی که داریم در ذهن مان مرور می کنیم که دلایل بروز این مشکل چیست، در واقع داریم شرایطی که در آن قرار داریم را با گذشته مقایسه می کنیم.

استرس چیست

بروز استرس بی دلیل

عواملی که باعث ایجاد دلشوره و استرس در ما می شوند، ممکن است در گذشته ایجاد شده باشند و به ناخودآگاه ما راه پیدا کرده باشند. هنگامی که در یک شرایط نسبتا عادی قرار داریم ولی همزمان به ما احساس دلشوره و نگرانی دست می دهد باید بتوانیم بر خودمان مسلط باشیم و شرایطی که در آن قرار داریم را با گذشته مقایسه کنیم.

بهتر است شرایطی که در آن هستیم را به دقت بسنجیم. باید متوجه شویم که در آن حال چه چیزی وجود دارد که دارد ما را به یاد یک تجربه ناخوشاید می اندازد.

 

عوامل ایجاد کننده استرس بی دلیل

عوامل ایجاد کننده استرس با توجه به شرایط زندگی هر شخص ممکن است متفاوت باشد اما شایع ترین عوامل عبارتند از:

 

1- مشکلات خانوادگی

مشکلات خانودگی از شایع ترین دلایل ایجاد استرس هستند. جر و بحث های خانوادگی، طلاق، دعواهای پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی، دخالت های اطرافیان از جمله عواملی هستند که ذهن فرد را درگیر می کنند. در چنین شرایطی، فرد برای مدتی طولانی در معرض استرس قرار می گیرد. درگیری طولانی با چنین مسائلی، در آینده او نیز تأثیر می گذارد. برای برطرف کردن این گونه مشکلات پیشنهاد میکنیم حتما به یک مشاور خانواده مراجعه کنید.

 

2- مشکلات اقتصادی

اقساط وام های مخلتف، اجاره خانه، افزایش روز افزون هزینه های زندگی و خوراک و پوشاک مسائلی هستند که همه ما با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم. هر کدام از ما در برخورد با گرانی، تورم و یا مسائل اقتصادی دیگر دچار استرس می شویم. اگر تمام طول روز را به دخل و خرج ماهیانه تان فکر کرده اید طبیعی است که در آخر شب دچار اضطراب شوید.

استرس بی دلیل

 

3- مسائل شغلی

نداشتن امنیت شغلی، بیکاری، استخدام نشدن و محیط کار نامناسب ما را دچار استرس می کند. شغل ما به عنوان منبع درآمد ما و موضوعی که بیشترین وقت ما را در طول روز به خود اختصاص می دهد می تواند باعث ایجاد استرس بی دلیل شود. از طرف دیگر، افرادی که شغلی متناسب با توانایی هایشان ندارند و یا می دانند که پیشرفت چندانی نخواهند کرد، ناخودآگاه دچار استرس می شوند. در حالی که مشغول کارشان هستند، ناگهان دلشوره می گیرند و دچار استرس و اضطراب می شوند و نمی دانند که افکار منفی گذشته شان باعث شده که در محل کار احساس امنیت نکنند و آن وسوسه ها به سراغ شان بیاید.

 

راه های مقابله با استرس بی دلیل

1- با موضوع مواجه شوید.

باید توجه داشت که پرسیدن دائمی این سوال که چرا دچار استرس بی دلیل می شوم خود باعث ایجاد استرس می شود. مواجه شدن به موضوع بدین معناست که واقعا در این موضوع تامل کنیم. یعنی با خودمان فکر کنیم که در گذشته چه چیزهایی باعث شده اند دلشوره و نگرانی را تجربه کنیم. در قدم بعدی باید ببینیم که در حال حاضر چه شرایطی داریم و آیا استرس و نگرانی ما بی دلیل است یا واقعا خطری احساس می کنیم.

 

2- فعالیت ورزشی را در برنامه کارهایتان بگنجانید.

انجام فعالیت های ورزشی یکی از راه های کنترل استرس است که بسیاری از کارشناسان آن را توصیه کرده اند. فعالیت بدنی باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم. هم چنین هنگامی که ورزش می کنیم، ذهن ما از افکار منفی که استرس بی دلیل را افزایش می دهد، خالی می‌شود. پیاده روی، دویدن، شنا و دوچرخه سواری از جمله فعالیت هایی اند که به ما کمک می کنند تا بتوانیم بر دلشوره هایمان پیروز شویم.

این مقاله هم بخوانید  برخورد با آدم های عقده ای

 

3- رژیم غذایی تان را اصلاح کنید.

موادغذایی که در طول روز مصرف می کنید در بیشتر یا کمتر شدن استرس و نگرانی تان تاثیر دارند. رژیم های غذایی سرشار از موادی مانند کربوهیدرات ها و میان وعده هایی با میزان شکر زیاد استرس شما را زیاد می کنند. در مقابل رژیم حاوی میوه و سبزیجات تازه، پروتئین و ماهی و غلات استرس بی دلیل شما را کاهش می دهد.

برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله: رابطه مستقیم استرس با چاقی را حتما بخوانید

 

4- خوب بخوابید.

استراحت نامناسب به خصوص کمبود خواب شبانه از عواملی است که استرس شما را افزایش می دهد. تصور کنید که به دلیل مشغله فکری سه شب است درست نخوابیده اید. یقینا پس از آن بدون هیچ دلیلی روز پر استرسی را خواهید گذراند.

اگر خواب مناسبی در طول شب ندارید، راه های مناسبی برای بهتر خوابیدن وجود دارد. اما باید این را بدانید که اگر شب قبل خواب مناسبی نداشته باشید، روز بعد ذهن شما با کوچکترین عامل خطرناک، شروع به احساس خطر می کند و احساس نوخایند دلشوره و استرس بی دلیل به سراغ تان خواهد آمد.

 

5- سیگار و قهوه یعنی استرس!

مصرف سیگار و قهوه و دریافت نیکوتین و کافئین، باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می شود. تصور غلطی که در میان برخی افراد وجود دارد که سیگار کشیدن استرس را کاهش می دهد کاملا غلط است. مصرف سیگار باعث بالا رفتن دائمی فشار خون می شود. هم چنین دوری از سیگار و نکشیدن آن خود عامل دیگری است که باعث می شود فرد، استرس بی دلیل را تجربه کند. وابستگی روانی که سیگار و یا حتی قهوه ایجاد می کند، استرس تان را بیشتر از قبل خواهد کرد.

 

6-  انتظارات معقولانه تری داشته باشید.

یکی از عواملی که باعث می شود ما با نگرانی، عصبانیت و استرس مواجه شویم، انتظارات بی‌جایی است که از دیگران و یا اتفاقات زندگی مان داریم. در جهان امروز، هر کسی با توجه به شغل و شرایط زندگی اش، با دغدغه های زیادی مواجه است. انتظارات نامعقول باعث می شود که قسمتی از کارهای خود را بدون دلیل موجه برعهده دیگران بگذاریم. واگذار کردن کارهایی که در واقع جزو وظایف ما هستند، خود به خود باعث می شود استرس بگیریم.

 

7- با دوستان صحبت کنید.

یک دوست خوب می تواند در کاهش استرس در زندگی ما نقش بسیار مهمی داشته باشد. تعدادی از شرایط استرس زایی که تجربه می کنیم بدین خاطر است که نمی توانیم تصمیم مناسبی برای شرایطی که در آن قرار داریم بگیریم. نقش یک مشاور خوب یا یک روانشناس مناسب اگر بیشتر از یک دوست خوب نباشد، قطعا کمتر از آن نیست. فضایی آرامش بخشی که مشاوران مرکز روان آرام برای شما ایجاد می کنند می‌تواند به شما در کاهش دادن استرس تان یاری برساند.

 

نتیجه گیری

اگر چه تعدادی از عوامل ایجاد کننده استرس تحت کنترل ما نیستند و ما در اتفاق افتادن یا نیفتادن آن ها نقشی نداریم اما سبک زندگی ما نقش بسیار پر رنگی در استرس ها و نگرانی هایی که تجربه می کنیم دارند. کافی است هر باری که ضربان قلب تان بالا می رود و در شقیقه هایتان احساس تپش دارید از خودتان بپرسید، آیا از شغلم راضی ام؟ آیا توانسته ام با مشکلات اقتصادی ام کنار بیایم؟ آیا این حالتی که دارم تجربه می کنم به خاطر بی خوابی های چند وقت اخیر نیست؟

در سال های اخیر تحقیقات مختلف نشان داده است که استرس طولانی مدت باعث بروز بیماری های مختلف در اشخاص می شود.هر کدام از این عوامل به صورت جداگانه یا در کنار هم می توانند باعث شوند شما شرایط سختی را تجربه کنید. اما باید این نکته را بدانید که دشواری و پستی و بلندی در زندگی همه ما وجود دارد. تصمیم گیرنده اصلی شما هستید. شما باید تصمیم بگیرید که تا چه زمانی می خواهید به عوامل استرس‌زای مختلف اجازه دهید زندگی‌تان را بهم بریزند.

 

منابع:

www.helpguide.org

www.calmclinic.com

آیا مصرف سیگار و قهوه باعث بروز استرس بی دلیل می شود؟

مصرف سیگار و قهوه و دریافت نیکوتین و کافئین، باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می شود. تصور غلطی که در میان برخی افراد وجود دارد که سیگار کشیدن استرس را کاهش می دهد کاملا غلط است. مصرف سیگار باعث بالا رفتن دائمی فشار خون می شود. هم چنین دوری از سیگار و نکشیدن آن خود عامل دیگری است که باعث می شود فرد، استرس بی دلیل را تجربه کند. وابستگی روانی که سیگار و یا حتی قهوه ایجاد می کند، استرس تان را بیشتر از قبل خواهد کرد.

آیا فعالیت های ورزشی باعث کاهش استرس بی دلیل ما می شوند؟

انجام فعالیت های ورزشی یکی از راه های کنترل استرس است که بسیاری از کارشناسان آن را توصیه کرده اند. فعالیت بدنی باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم. هم چنین هنگامی که ورزش می کنیم، ذهن ما از افکار منفی که استرس بی دلیل را افزایش می دهد، خالی می‌شود. پیاده روی، دویدن، شنا و دوچرخه سواری از جمله فعالیت هایی اند که به ما کمک می کنند تا بتوانیم بر دلشوره هایمان پیروز شویم.

چه غذاهایی باعث افزایش استرس می شوند؟

رژیم های غذایی سرشار از موادی مانند کربوهیدرات ها و میان وعده هایی با میزان شکر زیاد استرس شما را زیاد می کنند.

4.9/5 - (17 امتیاز)
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت