به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
وسواس فکری در رابطه زناشویی

تاثیر وسواس فکری در رابطه زناشویی

وسواس فکری در رابطه زناشویی یکی از اختلالاتی است که ممکن است در روابط زناشویی ایجاد شود. این نوع وسواس می تواند رابطه زناشویی را به مرور سرد کند که خود یک تهدید جدی برای روابط زناشویی به حساب می آید. وسواس فکری در رابطه زناشویی به چه مواردی اطلاق می شود؟ انواع وسواس می تواند این دسته از روابط را مختل کند که شامل وسواس فکری و عملی می باشد. آن دسته از افرادی که دارای وسواس فکری در رابطه زناشویی می باشند مدام افکاری آزار دهنده در خصوص تمیزی، نظم و سایر موارد در حین انجام رابطه است. معمولا این دسته از افراد  شخصیتی کمال گرا دارند و مدام به دنبال مسائلی است که ممکن است شریک جنسی او را اذیت کند. در ادامه قصد داریم درباره ی تاثیر این اختلال و راه های بهبود و درمان آن بیشتر توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

تاثیر وسواس فکری بر رابطه ی جنسی

وسواس فکری در رابطه ی زناشویی عموما به تاثیراتی منفی در رابطه ی جنسی می انجامد. برای مثال فردی که دچار وسواس فکری است ممکن است به یک موضوع جنسی پیش پا افتاده بیش از حد ممکن فکر کند در حالیکه این موضوع ممکن است برای فرد دیگری عادی به نظر برسد. این وسواس موجب می شود تا فرد ناخواسته دچار استرس و اضطراب شود و به طبع آن کیفیت رابطه جنسی کاهش یابد. همچنین افرادی که درگیر وسواس فکری در رابطه جنسی باشند ممکن است توانایی صحبت کردن را به دلیل اضطراب بیش از حد در هنگام انجام رابطه نداشته باشند.

وسواس فکری در رابطه زناشویی موجب می شود تا فرد به یک موضوع خاص مانند نظم و ترتیب، نظافت و شست و شو در رابطه زناشویی بیش از حد اهمیت بدهد. لازم به ذکر است که وسواس فکری به هیچ وجه با رضایت جنسی همخوانی ندارد و موجب رضایت شریک زندگی شما نخواهد شد.

وسواس فکری و آسیب به رابطه جنسی

لازم است بدانید که وسواس فکری بیش از وسواس عملی به رابطه جنسی آسیب می رساند. برای برخی این سوال پیش می آید که  وسواس فکری در رابطه زناشویی چگونه به نارضایتی جنسی می انجامد؟ هدف از برقراری رابطه جنسی میان زوجین ارضا و رسیدن به آرامش فکری است. اما فردی که درگیر این وسواس فکری است به جای تلاش برای ارضای شریک جنسی خود مدام به دنبال مسائلی که فکر او را مشغول می کند می باشد. برای مثال او مدام نگران این است که کثیف نشده و یا دچار بیماری های مقاربتی نشود. یا حتی فرد ممکن است به این موضوع فکر کند که کار هایی برای انجام دادن دارد و باید هر چه زود تر به آن ها بپردازد. این موضوع علاوه بر اینکه موجب کاهش میل جنسی شریک جنسی می شود منجر به کاهش انگیزه و میل جنسی فرد وسواسی نیز می شود.

علت وسواس فکری در رابطه زناشویی چیست؟

یکی از پرسش های اساسی این است که علت وسواس فکری در رابطه زناشویی چیست و به اصطلاح منشا آن چه چیزی می باشد؟  دانشمندان دلیل واضحی برای این نوع وسواس فکری ذکر نکرده اند اما نقش عواملی مانند عوامل محیطی و یا ژنتیک ممکن است در بروز علائم مربوط به وسواس فکری موثر باشد. همچنین برخی مسائل دیگر مانند دوران کودکی و یا محیط دوستان و خانواده از دیگر عوامل موثر بر ایجاد وسواس فکری می باشد.

افرادی که دارای افکار آزار دهنده جنسی می باشند ممکن است در گذشته تجربه مرتبط ناخوشایندی داشته باشند و یا خود به انواع بیماری های روانپزشکی مانند افسردگی مبتلا باشند. پس در صورتیکه این وسواس عوامل زمینه ای مانند افسردگی و سایر اختلالات روحی باشد لازم است که ابتدا به درمان و رفع علائم آن ها توجه شود تا وسواس فکری در رابطه جنسی کاهش یابد. البته لازم به ذکر است که در برخی مواقع والدین ممکن است در بروز این نوع وسواس موثر باشند، برای مثال آن ها ممکن است توقعات نا به جایی از کودک درباره ی انجام وظایف و مسئولیت های خود داشته باشند. این امر موجب می شود تا کودک نتواند مرز وسواس و وظیفه شناسی را به درستی تشخیص دهد که در آینده باعث بروز مشکلاتی از قبیل وسواس فکری و عملی می گردد.

وسواس فکری در رابطه زناشویی

انواع وسواس فکری در رابطه زناشویی 

وسواس فکری در رابطه زناشویی به انواع مختلفی تقسیم می شود. برای مثال برخی افراد در هنگام صحبت به افکار جنسی انحرافی دچار می گردند و یا افراد کمال گرا در حین رابطه جنسی مدام نگران وضعیت ظاهری و بهداشتی و عملکرد جنسی خود هستند که کیفیت رابطه جنسی را به شدت کاهش می دهد و به نوبه خود فرد را به مرحله ارضا یا ارگاسم نرساند. در صورتیکه مشکلی مرتبط با رابطه جنسی به وجود بیاید این دسته از افراد ممکن است به راحتی شریک جنسی خود را نبخشند و به دنبال آن علاقه و میل جنسی آن ها به طرف مقابل کاهش پیدا کند. یکی دیگر از انواع وسواس فکری در رابطه زناشویی وسواس خیانت جنسی است.

درمان وسواس فکری در رابطه زناشویی

حال که توضیحاتی درباره ای این نوع وسواس، علت و انواع آن داده شد نوبت آن است که راه های درمان و بهبود وسواس فکری در رابطه زناشویی را با یکدیگر بررسی کنیم. خوشبختانه امروزه درمان هایی برای وسواس فکری در نظر گرفته شده است. لازم است دقت کنید که که فردی که دچار وسواس فکری در رابطه جنسی است ممکن است به دلیل خجالت از شروع و ادامه روند درمان خودداری کند اما در صورت عدم درمان علائم مربوط به این وسواس به مرور تشدید پیدا می کنند و وضعیت وخیم تر می شود.

روان درمانی

یکی از راه های موثر در درمان وسواس فکری در رابطه زوجین روان درمانی است. در این نوع درمان روانشناس با برگزاری جلسات مشاوره

هیپنوتیزم

وسواس فکری در رابطه زناشویی ممکن است بر ناخودآگاه فرد ریشه داشته باشد. از این رو لازم است از درمان هایی استفاده شده که بر روی ناخودآگاه فرد تاثیر دارند و هیپنوتیزم یکی از انواع آن به حساب می آید.

یک نکته مهم در روند درمان وسواس فکری در رابطه زناشویی

در برخی مواقع درمان وسواس فکری در رابطه زناشویی ممکن است به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد. در این مسیر لازم است که خانواده و یا دوستان فرد دچار وسواس فکری و عملی را حمایت کنند تا سریع تر به نتیجه دست پیدا کند و هر چه سریع تر بهبود یابد. دقت کنید که به منظور دستیابی به نتایج بهتر فرد باید ریشه یابی صورت گیرد تا بتوان از اقدامات درمانی متناسب با آن شخص استفاده نمود. در این میان لازم است که حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بتواند به شما در این روند کمک کند.

سخن پایانی

افرادی که دچار وسواس فکری در رابطه زناشویی هستند عموما خود را بیمار نمی دانند و به همین دلیل توجیه آن ها برای پیگیری روند درمان ممکن است کمی دشوار به نظر برسد. دقت کنید که مراجعه هر چه سریع تر به روانشناس به کوتاه تر شدن روند درمان کمک شایانی می نماید. وسواس فکری با گذشت زمان ممکن است عمیق تر شود و سایر جنبه های زندگی فردی و زناشویی را تحت تاثیر قرار دهد. کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره تخصصی روان آرام انواع مشاوره وسواس فکری و عملی را توسط کارشناسان و متخصصان روانشناسی با شرایطی مناسب ارائه می دهد

علت وسواس فکری در رابطه زناشویی چیست؟

علت دقیقی برای وسواس فکری در رابطه زناشویی ذکر نشده است اما می تواند مربوط به ژنتیک و یا محیط خانواده باشد

آیا وسواس فکری در رابطه زناشویی قابل درمان است؟

بله. امروزه راهکار هایی برای درمان وسواس فکری در رابطه زناشویی وجود دارد که شامل مشاوره، هیپنوتیزم و ... می باشد

درمان وسواس جنسی چه مدت به طول می انجامد؟

درمان وسواس جنسی تا حدود زیادی به شدت وسواس و زمان مراجعه بستگی دارد

4.5/5 - (416 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره