به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
همسر شکاک

همسر شکاک [بهترین راه برخورد با زنان و مردان شکاک]

اعتماد پایه و اساس هر رابطه عاشقانه ای است. یک رابطه بدون اعتماد نمی تواند واقعاً شکوفا شود و سالم بماند؛ زیرا فردی که اعتماد ندارد، انرژی عاطفی زیادی را صرف ترس های خود می کند. داشتن همسر شکاک و بدبین که نمی تواند به شما اعتماد کند، باعث می شود که رابطه به جای مکانی برای عشق و راحتی، منبع استرس و اضطراب می شود. این بدان معنا نیست که افرادی که دارای مشکلات اعتماد و بدبینی هستند، نمی توانند رابطه ای دوست داشتنی و شاد داشته باشند. اگر همسر شکاکی دارید، یا خودتان هسر شکاکی هستید، در این مقاله به راهکارهایی که می توانید با آن رابطه تان را نجات دهید، اشاره شده است.

دلایل بی اعتمادی همسر شکاک چیست؟

دنیا مکانی ناهموار است و مردم همیشه با مهربانی نسبت به دیگران رفتار نمی کنند. ترس و عصبانیت جنبه های بسیاری از رفتارهای انسان را تحریک می کند که می تواند باعث بدبینی و بی اعتمادی انسان نسبت به جهان و دیگران شود. دلایل زیادی وجود دارد که همسر شکاک شما به یک فرد بی اعتماد تبدیل شده است، برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

۱.آن ها در سنین کودکی و رشد با روابط ناسالم محاصره شده‌اند.

افرادی که در خانه های بی نظم با روابط نادرست بین پدر و مادر بزرگ می شوند، ممکن است با یک نگاه نادرست از روابط رشد کنند. آن ها ممکن است رابطه پدر و مادر را تماشا کرده باشند و فکر می کنند همه روابط به همین شکل است. بی اعتمادی آن ها بر این فرض استوار است که باید برای صدمه دیدن از طرف شما همیشه آماده شوند.

۲. همسر شکاک در روابط قبلی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

فریب خوردن می تواند هر آن چه را که فرد درباره دنیا فکر می کند، نابود کند. آزار دیدن یا خیانت از طرف شخصی که دوستش دارید و به او احترام می گذارید، چیزی است که می تواند یک شخص را به شدت تغییر دهد.

۳. اعتماد در رابطه شما از بین رفته است.

گاهی اوقات اتفاقاتی در روابط رخ می دهد و زن و شوهر سعی می کنند مسائل را حل کنند تا بتوانند در کنار هم بمانند. اما گاهی اوقات نمی توان همه چیز را حل کرد. اگر اعتماد در رابطه شما ترمیم نشود، می تواند همسر شما را به یک همسر بدبین و شکاک تبدیل کند.

راه های مقابله با همسر شکاک

۱.مرزهای رابطه را مشخص کنید.

مرزها یک قسمت اساسی برای محافظت از خود در برابر استرسی است که می تواند ناشی از مسائل اعتماد باشد. مرزها و باید و نبایدهای یک رابطه به عنوان راهی برای کاهش تأثیر عواطف، انتظارات و رفتارهایی هستند که می توانند از عدم اعتماد ناشی شوند. همچنین با مشخص کردن مرزها، انتظارات واقعی و بدبینی ها مشخص می شوند. اگر همسر شما توقع دارد که شما با دوستانتان قطع ارتباط کنید، یا شما را مجبور می کند که رمز تمام اکانت های خود را در فضای اینترنت در اختیار او بگذارید، این می تواند ناشی از شکاک بودن همسر شما باشد.

۲. در مواجهه با همسر شکاک، ابتدا اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید.

اگر شما نسبت به خودتان اعتماد ندارید، طبیعی است که همسر شکاک شما هم به شما اعتماد نداشته باشد. اعتماد داشتن به خود یعنی شما به آن چه می گویید عمل می کنید. شما نسبت به خودتاو دیگران در رفتار و گفتار صداقت دارید.

۳. صبور باشید.

صبر کیفیتی است که در جامعه امروز وجود ندارد. همه ما بسیار شلوغ هستیم، کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و از طریق فناوری در دنیای مدرن، به نتایج سریع عادت کرده ایم. با این حال ، فرایند خودسازی و پیشرفت چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. التیام زخم هایی که ممکن است سال ها بی سر و صدا خونریزی داشته باشند، نیاز به زمان و تلاش مداوم دارد. شما برای کنار آمدن با یک همسر شکاک، نیاز به صبر و شکیبایی برای بهبود دارید. کمک گرفتن از زوج درمانی می تواند این پروسه را برای شما و همسرتان کوتاه تر و نتیجه بخش تر کند.

این مقاله هم بخوانید  درمان اختلال یادگیری

۴. برای همسرتان یک حامی خوب باشید.

علاوه بر انجام راهکارها، واقعیت این است که درمان یک همسر شکاک، وظیفه همسرتان با یک درمانگر خوب است. بهتر است یک حامی مناسب باشید برای همسرتان تا بر روی مسائل بدبینی و اعتماد خود کار کند.

همسر شکاک

۵. سوء استفاده  را تحمل نکنید.

گاهی یک همسر بدبین، به یک همسر سواستفاده گر نیز تبدیل می شود. این که همسرتان نگران این باشد که شما او را ترک کنید و قلب او را بشکنید یک چیز است. این که به شما بگوید با چه کسی نمی توانید معاشرت کنید و دائماً شما را به خیانت متهم کنید، چیزی دیگر. اگر مشکلات اعتماد شریک زندگی شما منجر به تلاش او برای داشتن قدرت و کنترل بر شما شود، شما یک مسئله بسیار بزرگتر دارید. مسئله ای که شاید با ترک کردن زندگی مشترک بهتر حل شود. شما ممکن است در معرض خطر باشید. در چنین مواردی و پیش از هر تصمیمی، حتما به زوج درمانی به صورت فردی یا مشترک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

اعتماد در زندگی مشترک ریشه در احساس امنیت با شخص دیگری دارد. خیانت، دروغ یا بدقولی می تواند اعتماد بین زن و شوهر را به شدت خدشه دار کند و به مرور زمان یک فرد را تبدیل به یک همسر شکاک کند. اما این بدان معنا نیست که لزوماً نمی توان ازدواج را نجات داد. اگر همسر شما به دلایلی که در گذشته وجود دارد، فردی شکاک است و این موضوع ربطی به شما یا رابطه تان ندارد، بهتر است به کمک زوج درمانی روی این موضوع کار کنید و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرید. اما اگر مسئله بدبینی همسر شما ریشه در اشتباهات شما در گذشته دارد یا مشکلاتی در رابطه وجود دارد که موجب بی اعتمادی شده است، هر دو شما باید تلاش کنید تا آن ها را حل کنید.

تحقیقات نشان داده است که زوجین برای عبور موثر از بدبینی باید پنج نکته مهم زیر را رعایت کنند:

  • دانستن جزئیات

  • از بین بردن خشم

  • نشان دادن تعهد

  • اعتماد سازی مجدد

  • بازسازی رابطه

با انجام کارهایی که در اعتماد سازی و بازسازی یک ارتباط متقابل موثرند، در جهت بازسازی رابطه تلاش کنید. درمورد اینکه یک رابطه سالم از نظر هر دو شما چگونه است به توافق برسید. به یاد داشته باشید که همه روابط نیاز به کار دارند. حتی نزدیکترین زوجین نیز باید در هنگام کار برای تجدید اعتماد تلاش کنند و صبور باشند.

اگر به پنج مسئله ذکر شده در بالا بپردازید، می توانید روی ایجاد یک رابطه سالم تر، شادتر و صادقانه تر کار کنید. همچنین درمانگر می تواند به شما کمک کند با پردازش چه، چرا، و چگونه ، مشکلات را بهتر بررسی کنید و به درک مشترک برسید.هر دو طرف یک زندگی زناشویی به خصوص یک همسر شکاک باید به دنبال مشاوره باشند تا درک بهتری از آن چه باعث شکسته شدن اعتماد شده است، داشته باشند. اما شما ممکن است بخواهید یا لازم باشد علاوه بر درمان زوجین، به درمان فردی نیز بپردازید.روش های مختلفی برای درمان زوجین وجود دارد که برای برقراری مجدد اعتماد طراحی شده اند که به ویژه می توانند مفید باشند. با ادامه کار و درمان، حتی ممکن است پس از گذراندن چنین بحرانی با ازدواج محکم تر و بدون بدبینی روبرو شوید.

پایه و اساس روابط عاشقانه چیست؟

اعتماد پایه و اساس هر رابطه عاشقانه ای است.

داشتن همسر شکاک باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود؟

داشتن همسر شکاک و بدبین که نمی تواند به شما اعتماد کند، باعث می شود که رابطه به جای مکانی برای عشق و راحتی، منبع استرس و اضطراب می شود.

زوجین برای عبور موثر از بدبینی باید چه کارهایی انجام دهند؟

دانستن جزئیات
از بین بردن خشم
نشان دادن تعهد
اعتماد سازی مجدد
بازسازی رابطه

4.6/5 - (405 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره