به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

همسرم درکم نمیکنه

همسرم درکم نمی کنه

۷ راهکار برای برای جواب به جمله همسرم درکم نمیکنه

“اصلاً گوش میدی من چی می گم ؟” این‌یکی از اتهامات رایج بسیاری از زن و شوهرهاست ” همسرم درکم نمیکنه “. خیلی از زوجین مخصوصاً جوان از درک نشدن توسط همسرانشان گلایه دارند . پیرترها هم احتمالاً حوصله گلایه ندارند وگرنه  مشکل اینکه همسرم درکم نمیکنه پیر و جوان نمی‌شناسد.مخصوصاً وقتی بحثی بین زن و شوهر پیش می‌آید که در آن اختلاف‌نظر دارند این مهارت ” داشتن درک متقابل ” از نان شب هم واجب‌تر می‌شود. البته وقتی فردی به‌شدت از شما انتقاد می‌کند یا به شدت شمارا سرزنش می‌کند واقعاً درک کردنش کار سختی است .

برای این کار واقعاً لازم است بتوانید خودتان را جای همسرتان بگذارید و موضوع بحث را از دید او ببیند. یادتان باشد که می‌شود به درک همدلانه تظاهر کرد . برای درک ماهرانه راهکارهایی وجود دارد که آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  • عصبانیتش را بپذیرید

همسرتان به این دلیل عصبانی است که فکرمی کند او را درک نمی‌کنید و شاید بارها این جمله را ازش موقع درد و دل کردن با خانواده یا هرکسی که احساس راحتی کند شنیده باشید ” همسرم درکم نمیکنه ” تنها راه این است که شما به او گوش کنید و سعی به درک عصبانیتش کنید . عصبانیت متقابل تنها کار را بدترمی کند.

همسرم درکم نمی کند

  • از کانال‌های پشتی استفاده کنید

چهره‌ی بسیاری از کسانی که در مقابل عصبانیت و یا سرزنش همسرشان  سکوت می‌کنند سرد و بی‌روح است

اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که سکوت می‌کنید یادتان باشد از علامت‌های بدنی گوش دادن استفاده کنید وگرنه همسرتان عصبانی‌تر خواهد شد. روانشناسان به این علائم کانال‌های پشتی می‌گویند. نشانه‌هایی مثل گفتن “بله ” اهمم” می‌فهمم” یا تکان دادن سر.

  • گوش دادن را فعال بشناسید

بعضی وقت‌ها داریم باجان دل به حرفی همسرمان گوش می‌دهیم ولی کار خاصی نمی‌کنیم که این گوش دادن را منتقل کنیم . سرمان را پایین انداخته‌ایم و گوش‌هایمان را تیز کرده‌ایم و گوش می‌دهیم و درک می‌کنیم .

در این موقع از گوش دادن با اینکه شما اخلاقاً و وجدانا دارید گوش می‌دهید ولی حس خوبی به گوینده القا نمی‌کنید. شما او را در یک موقعیت مبهم قرار داده‌اید که نه می‌تواند شمارا متهم به گوش نکردن کند و  نه نشانه‌هایی از گوش دادن شما می‌بیند. در این حالت فرد گوینده به‌جای اینکه درگیر حرف‌های خودش و بیان کردن صریح‌تر آن‌ها باشد درگیر این ابهام می‌شود و معمولاً ترجیح می‌دهد زودتر حرف‌هایش را تمام کند یا اینکه از شما می‌پرسد که “آیا به حرف‌هایم گوش می‌دهی ؟”

این جواب شما که “بله گوشم پیش شماست “چیزی از مشکل را حل نمی‌کند بلکه همسرتان را بیشتر عصبانی می‌کند. روانشناسان این مدل گوش دادن را تقریباً بی‌فایده می‌دانند. شما باید علاوه بر اینکه باجان و دل به حرف‌های همسرتان گوش می‌دهید به‌گونه‌ای هنرمندانه بتوانید این حس را به او منتقل کنید از سر تکان دادن معروف خبرنگاران گرفته تا برگرداندن خلاصه‌ای کوتاه از حرف‌های طرف به خودش می‌تواند نشان‌دهنده گوش دادن شما باشد.فقط یادتان باشد که نه خودتان را گول بزنید و نه همسرتان را . این‌که شما بدون گوش دادن به‌طرف فقط سرتان را تکان دهید و لبخند بزنید ، بالاخره شمارا لو می‌دهد و زنان در برخورد با دیگران جمله معروف همسرم درکم نمیکنه رو به زبان می آورند

  • به زبان بدن خود توجه کنید

هیچ ضرورتی ندارد که شما با همسرتان موافق باشید حتی در بعضی مواقع که کاملاً مخالف حرف‌های او هستید لازم نیست موقع گوش دادن به او بفهمانید با حرف‌هایش مخالف هستید سعی کنید از حالت چهره‌ای که همسرتان آن را حمل بر تمسخر و سرزنش می‌کند خودداری کنید.در این مواقع چشم‌ها را نچرخانید و یا لب‌ها را به هم ندوزید یا طوری کج نکنید که همسرتان تصور کند مورد تمسخر شما قرارگرفته است.

چگونه دل یک دختر را ببریم
بخوانید

و این حق را به خود بدهد که اعلام کند همسرم درکم نمی کند. دو نوع حالت چهره دیگر هم هستند که نشان‌دهنده نبود درک و همدلی می‌باشند.” نگاه شنوده سلطه‌گر” گویای این است که منتظرید همسرتان کلمه‌ای خلاف میل شما بگوید تا شما فوراً او را محکوم کنید .

وقتی سرخود را پایین می‌اندازیم و چنان با اخم به‌صورت همسرمان زول می‌زنیم که انگار می‌خواهیم افکارش را کنترل کنیم درواقع در نقش شنوده سلطه‌گر فرورفته‌ایم . “چهره جدال طلبانه “. وقتی‌که سرمان را بالا می‌گیریم به‌طوری‌که از تیررس نگاه همسرمان خارج شود  معنایش این است که دلم هوای یک دعوای حسابی را دارد.

  • گفت‌وگوی درونی کنید

وسط حرف‌های دیگران ما با خودمان حرف می‌زنیم .نداهای درونی مثل‌اینکه “منظورش چیست ؟” ، ” الآن می‌خواهد چه‌حرف‌هایی بزند؟” می‌توان با این نداهای درونی فرایندهای حرف‌های طرف مقابل را تحلیل کرد. فقط یادتان باشد سرعت زیادتر تفکر به تکلم است که این اجازه را به شما می‌دهد یک‌دفعه این‌قدر غرق در این حرف‌های ذهنتان نشوید که از حرف‌های همسرتان جا بمانید و این باعث اعتراض همسرتان شود و بیان کند که همسرم درکم نمی کند.

  • در مورد همسرتان حرف بزنید

حتماً تجربه داشته‌اید تاکسی حرفی میزند تجربه‌های مشابه او و یا فرق خودمان با او  به ذهنمان می‌آید . این اتفاق واحدی طبیعی است ولی نباید این افکار را به زبان آورد.

همسرم درک نمی کند

وقتی‌که هدف گوش دادن به‌ طرف است باید سعی کنیم که طرف مقابل حرف‌هایش را بزند نه اینکه با گفتن تجربیات ذهنی خود او را از روند گفتن حرف‌هایش منحرف کنیم و صحبتش را قطع کنیم و اورا با این بحران مواجه کنیم که چرا همسرم درکم نمی کند.

  • سؤال‌های باز بپرسید

پس‌ازاین که به‌دقت کافی به حرف‌های همسرتان توجه کردید، آن‌ها را تأیید کردید، همسرتان تشویق به حرف زدن بیشتر کنید و حرف‌هایش را خلاصه کنید هنوز هم شاید بخواهید اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

برای جمع‌آوری و یا تکمیل اطلاعات ناقص سؤالات باز بپرسید تا دست طرف مقابل برای پاسخ دادن باز باشد .سؤالات باز اغلب با کلمه “چه” ( چه کسی ، چه چیزی  ، چطوری ، چه جایی و…) شروع می‌شوند سؤالات باز مؤثرترین نوع سو لات می‌باشند چراکه دست طرف مقابل در نحوه پاسخ دادن به آن‌ها باز است .

اگر شما از حالت تهاجمی استفاده نکنید دیگران با خیالت راحت و با توصیف تجربیات خود و به زبان خودشان به سو لات پاسخ می‌دهند. سؤال‌هایی که با چرا ( چرا همسرم درکم نمیکنه ؟ )شروع می‌شوند را کلاً بی‌خیال شوید . چون‌که طرف مقابل که همسرتان می‌باشد را در حالت دفاعی قرارمی دهد و در او مقامت ایجاد می‌کند.

دکتر روانشناس بالینی
بخوانید

حال در ادامه به توضیح و تفسیرات بیشتر می‌پردازیم .

احساسات مردها

سه حس معماگونه در مردها وجود دارد كه همین سه احساس باعث می‌شود خانم‌ها گمان کنند مردها از احساساتی بودن آن‌ها ناراحت می‌شوند. و اصلاً توانایی درک آن‌ها را ندارند و جمله معروف همسرم درکم نمیکنه را برای بیان رابطه خود با همسرشان به کار ببرند.

احساس اول: مردها با این احساس بزرگ می‌شوند كه مسئولیت درست كردن همه موارد با آن‌هاست. مثلاً مردها از همان کودکی این جمله را زیاد می‌شنوند که «پسرم وقتی بزرگ شدی، قراره رئیس یه خانواده باشی». پسربچه‌های كوچكی كه این جملات به آنان گفته می‌شود، با این باور ناخودآگاه بزرگ می‌شوند كه چنانچه می‌خواهند یك مرد واقعی باشند باید لایق و توانا باشند و مسئولیت مواظبت از زن زندگی‌شان با آن‌هاست.

به همین دلیل است که وقتی با شوهرتان درد دل می‌کنید او به‌جای اینکه با شما همدردی کند و درکتان کند، برایتان استدلال‌ می‌كندو این یکی از دلایل اساسی بیان اینکه همسرم درکم نمیکنه.

احساس دوم: مردان خود را مسئول درد و رنجتان می‌دانند و چنانچه نتوانند ناراحتی‌تان را برطرف كنند، احساس گناه خواهند كرد. هنگامی‌که مردی درد و رنج همسرش را می‌بیند، خود را سرزنش كرده و مسئول می‌داند و به این دلیل كه احساس بدی نسبت به خودش پیدا كند،  به‌جای درک شما از دستتان عصبانی می‌شود.

احساس سوم: آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده كه بخواهید احساسات خود را با همسرتان در میان بگذارید و او سعی كند كه یا باعجله شما را از آن احساس بیرون كشیده یا اینكه كاری كند تا دست از آن بردارید؟ شما فقط می‌خواهید كمی گریه كنید ولی او طوری برخورد می‌كند، انگار شما دچار یك بیماری عصبی یا روانی شده‌اید. مردها غالباً با احساساتی برخورد كردن زن‌ها را باحالت هیستریك اشتباه می‌گیرند و فرض را بر این می‌گذارند كه وضعیت روحی‌تان خراب‌تر از آن است كه تصورش را می‌كنید.

همسر درک نمی کند

همسرم درکم نمی‌کند. …  و سؤال‌هایی که با چرا شروع می‌شوند را بی‌خیال شوید! این سؤال‌ها همسرتان را در حالت دفاعی قرار می‌دهد و در او مقاومت ایجاد می‌کند. اگر به انگیزه اضافی نیاز دارید تا هنگام دشواری‌ها با همسرتان همدلی کنید و او را درک کنید ، به خاطر بسپارید که این آگاهی فیزیولوژیکی و عاطفی برای سلامت جسمانی‌تان مفید است.

مطالعات نشان داده است که وقتی برای همسرتان اعتبار قائل می‌شوید، کمک می‌کنید که فشارخونتان بالا نرود و ضربان قلبتان سرسام‌آور نشود. اگر زوجی هنگام بحث برای یکدیگر اعتبار و ارزش قائل شوند و مثبت نگری داشته باشند، ترشح آدرنالین کاهش می‌یابد. اما زوج‌هایی که برای همدیگر اعتبار قائل نمی‌شوند، با پیشرفت بحث، آدرنالین بیشتر و بیشتری ترشح می‌کنند و تنش بینشان افزایش می‌یابد!

تفاوت زن‌ها و مردها

تفاوت در ارزشیابی:

ارزشیابی زنان با ارزشیابی‌های مردها متفاوت است. ما زن‌ها صرف‌نظر از اینكه تا چه حد در شغل خود موفق هستیم، مادامی‌که زندگی احساسی خوبی نداشته باشیم، احساس خوبی نسبت به خودمان نخواهیم داشت. برای یك زن صمیمیت و نزدیكی با همسرش، آرامش و راحتی است و اگر ذره ای از این آرامش و راحتی که مد نظرش هست فاصله بگیرد دست به اعتراض می زند و باگفتن همسرم درکم نمیکنه این اعتراضش را عملی می کند.

تفاوت‌های ساختمانی مغز :

مغز مردها با مغز زن‌ها تفاوت‌هایی دارد. مغز مردها تخصصی‌تر است. این صرفاً به این معناست كه تقسیم‌کار در آن صورت گرفته است. به‌عبارت‌دیگر نیمكره راست مغز مردها با عملكردهای بینایی و فضایی و همچنین احجام سروكار دارد. (فعالیت‌های نظیر كسب مهارت‌های فیزیكی، تطابق‌های چشمی و ماهیچه‌ای). درحالی‌که نیمكره چپ به مهارت‌های گفتاری و شناختی اختصاص‌یافته است (مهارت‌هایی مانند بیان احساسات و درك مسائل انتزاعی).

اشتباهات رابطه عاشقانه
بخوانید

دکتر جاوید ثمودی با اشاره به اهمیت بررسی عوامل مهم در ایجاد رابطه‌ای سرد میان زوجین گفت: گاهی با همسرانی مواجه می‌شویم که مدت‌هاست نسبت به یکدیگر مهر، علاقه و دوستی ندارند و حتی گاهی اوقات رابطه آن‌ها در بستری از خشم، نفرت، کینه و بی‌مهری پیش می‌رود و زمانی که پای درد و دلشان می نشینی حتما این جمله را خواهید شنید که همسرم درکم نمی کند.

وی افزود: در این شرایط آن‌ها حتی با بیان این جمله که همسرم مرا درک نمی کند کماکان به زندگی مشترک خود ادامه می‌دهند اما این افراد همواره دلایلی برای این نوع رابطه دارند که ازجمله آن می‌توان به عدم تفاهم و درک متقابل، پشیمانی از انتخاب، مشکلات اقتصادی و ….اشاره نمود.

این روانشناس بابیان ضرورت ارزیابی صحیح علل ارتباط سرد عاطفی افزود: در این شرایط هریک از زوجین به‌تناسب دیدگاه فکری و شخصیتی خود بهانه‌های خاص خود را داشته و علت‌های متفاوتی را برای این رابطه سرد برمی‌شمارند.

ثمودی، بابیان اینکه اکثر زوجین در بررسی علل سردی رابطه عاطفی خود انگشت اتهام را به‌سوی همسر خویش نشانه می‌روند،وبا اظهار کردن این که همسرم درکم نمیکنه بیان کرد: اگر با نگاهی کارشناسانه و فارغ از جانب‌داری به این معضل بپردازیم در پایان پاره‌ای از دلایل را در سردی روابط زوجین خواهیم یافت.

وی، ازدواج اجباری و بدون علاقه دوطرفه، عدم وجود اشتراکات فکری و اعتقادی، عدم وجود نیازهای عاطفی مشترک، مشغله‌های ذهنی و فکری، عدم باورها و اعتقادات مذهبی، ضعف شخصیتی و عدم پایبندی به اصول اخلاقی، عدم داشتن درک صحیح از رابطه زناشویی و معنای ازدواج از مهم‌ترین این علل بشمار می‌رود.

مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شوند که نتوانیم با همسر خود همدلی کنیم، نداشتن کنترل هیجانات و خشم است، لذا به هنگامی‌که در کنترل هیجانات خود ناتوان هستید، حتماً از یک مشاور در این زمینه کمک بگیرید.

درک روحیات طرفین

هر یک از زن و شوهر برای موفقیت در انجام‌ وظیفه و حسن معاشرت و رعایت حقوق همسر خویش، باید بکوشد روحیات همسر خویش را درک کند و آن‌گونه که شایسته و متناسب؛ روحیه‌ی همسرش هست، او را مورد نوازش و تکریم قرار دهد؛ شاید سر این‌که بهترین جمله‌ای که یک مرد می‌تواند به زنی بگوید، اصطلاح «عزیزم تو را دوست دارم» و بهترین جمله‌ای که یک زن به مرد موردعلاقه‌اش می‌گوید، جمله‌ی «من به تو افتخار می‌کنم»، است. همین دریافت محبت از مرد و پس دادن تکریم به او باشد (سکینه نیک، حقوق زن و شوهر در اسلام، ص ۱۶۴).

خوشبختی و نشاط در زندگی در تلاطم‌ها شکل می‌گیرد، زوج‌ها وقتی بتوانند یکدیگر را درک کنند می‌توانند مسؤولیت یک زندگی مشترک را بپذیرند، درواقع مسؤولیت درختی ست که ریشه‌اش در آگاهی و بهارش در بحران است. پذیرفتن یک مسئولیت یک زندگی مشترک در واقع یعنی رد و حذف جمله همسرم درکم نمیکنه از افکار ذهنی .

 

سایر مطالب :روانشناسی مشکلات زناشویی

 

دیدگاه بگذارید

avatar
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید