به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
همسرداری

همسرداری

چرا ازدواج می کنیم؟ زیرا در جستجوی همراهی مادام العمر هستیم که در کنار او بتوانیم زندگی خود را پر از عشق و خوشبختی کنیم. با این حال، برای داشتن زندگی مشترک شاد، پذیرش همسر خود همانطور که هست، ضروری است. هر فردی اعتقادات، الگوهای تفکر، نظرات و دیدگاه های مختلفی دارد. بنابراین طبیعی است که هیچ دو نفر یکسان فکر نکنند. از این رو ، می توان گفت که ازدواج ادغام دو مجموعهٔ اعتقادی و ذهنی جداگانه است. در این مقاله، با پذیرش اصل تفاوت میان انسان ها و شرکای زندگی، به نکات مهم در همسرداری اشاره شده است:

همسرداری

یک همراه واقعی، اختلاف ایجاد نمی کند. برای ازدواج، دوست یکدیگر برای تمام عمر باشید. نه زن و شوهر! اگر به دنبال دوست خود نباشید، دوستی شما پایان می یابد. زن و شوهر دوست یکدیگر محسوب می شوند. بنابراین، آن ها باید خانه خود را مانند دو دوست اداره کنند. باید میان زن و شوهر آرامش زیادی برقرار باشد. دوستی زن و شوهر بالاترین دوستی است و همسرداری ، تلاش برای عمیق تر کردن این دوستی است. پر از گذشت و مهربانی است. مملو از خوشحالی برای دیگری است.

 

 کلیدهای ازدواج شاد

در اینجا ما برای شما کلیدهای داشتن یک ازدواج شاد را ذکر می کنیم:

 

1.همیشه حق با شما نیست.

منصف بودن با خود و شریک زندگی تان از نکات مهم همسرداری است. به یاد داشته باشید که همیشه حق با شما نیست. ممکن است گاهی در تصمیمات و افکار خود اشتباه کنید. این یک واقعیت است که وقتی دو نفر اختلاف نظر دارند، حقیقت جایی در میان دو نفر است. و وقتی دو نفر از هم جدا می شوند، مطمئناً تقصیر متوجه هر دو شخص است. اگر هر از گاهی موضع میانه را فراموش کنیم و سازش نکنیم، این مسئله مشکلات شدیدی را در ازدواج ما ایجاد خواهد کرد.

اصل ازدواج در این مورد سازگاری و پذیرش این واقعیت است که شما مرتکب اشتباه می شوید و گاهی بیش از حد لازم اغراق می کنید.

 

2. وعده هایی که نمی توانید به آن عمل کنید، ندهید.

اگر ازدواج بر اساس وعده های ما بوده است، اما این وعده ها هرگز عملی نشده اند، تجربه زندگی مشترک مملو از ناامیدی و عصبانیت کاملاً منطقی است.  برای همسرداری موفق، در زمان های خوشی یا ناراحتی، وعده هایی که قادر به عملی کردن آن ها نیستید، ندهید.

 

3. همه اشتباه می کنند.

کسب مهارت همسرداری وابسته به این اصل ساده است که بپذیرید همه مردم مرتکب اشتباه می شوند. این اشتباه بخشی از ذات انسان است و ما باید بتوانیم گذشته را ببخشیم و به آینده نگاه کنیم. اگر دوباره اشتباهات را تکرار کنیم، و اگر در هر اختلاف نظر صد دلیل دیگر ذکر کنیم که باید در گذشته از شریک زندگی خود عصبانی باشیم، این یادآوری ها موجب آزردگی روح ما می شود و قلبمان را با خشم و خاطرات بد پر می کند.

 

4. احترام بگذارید تا احترام ببینید.

ازدواج یک تعهد به زندگی پر از عشق، احترام و وفاداری است. عدم احترام به شریک زندگی، شاید بزرگترین اشتباهی است که می توانیم در زندگی مشترک انجام دهیم. وقتی احترام در ازدواج متقابل نباشد، احتمال اینکه ازدواج به یک فاجعه منجر شود، بیشتر است.

 

5. علاقه خود را به شریک زندگیتان نشان دهید.

ازدواج مانند گلی است که هر روز نیاز به آبیاری دارد. در غیر این صورت نابود خواهد شد. برای حفظ کیفیت یک رابطه اصیل و بهبود مهارت های همسرداری ، نیاز به تلاش دوسویهٔ زیادی است. ما هر روز نیاز داریم که علاقه خود را به شریک زندگی خود نه تنها در گفتار، بلکه در عمل نیز نشان دهیم.

 

6. ثابت قدم باشید.

ما باید میان کلمات و اعمال سازگار و ثابت قدم باشیم تا شخص دیگری بتواند برای تمام عمر به ما اعتماد کند. ثابت قدم بودن و مراقبت کردن بدین معناست که در شرایط سخت و دشوار زندگی از همسر خود حمایت کنیم.

همسرداری

7. آزادانه گفتگو کنید.

مسائل و اختلافات باید با گفتگو حل و فصل شود و نه با موضع گیری مطلق که از یک شخص به شخص دیگر تحمیل می شود. به عنوان یک نکته همسرداری ، از بحث بپرهیزید و هرگز سعی نکنید نظر خود را به شریک زندگیتان تحمیل کنید. نظرات مستقل از هم، قابل احترام اند. در صورت اختلاف نظر بهترین راه برای یافتن راه حل، بحث و گفتگو است. در صورتی که مهارت کافی برای گفتگو را ندارید، بهره گرفتن از کمک های یک زوج درمانگر می تواند برای شما موثر باشد.

 

8. از برتری های خود سوء استفاده نکنید.

از برتری های احتمالی خود در یک زمینه خاص نسبت به شریک زندگیتان سوء استفاده نکنید. به عنوان مثال اگر وضعیت مالی بهتری دارید یا شغل بهتری نسبت به شریک زندگی خود دارید، سعی نکنید از این فرصت استفاده کرده و احساس حقارت در همسرتان ایجاد کنید. درعوض، به عنوان یک اصل همسرداری ، سعی کنید از شریک زندگی خود حمایت کرده و به او کمک کنید تا بدون انتقاد، رشد کند.

 

9. با شریک زندگی خود تصمیمات مشترک بگیرید.

یکی از مهمترین نکات همسرداری ، مشارکت در تصمیم گیری ها برای مدیریت زندگی مشترک است. برای تولد و تحصیل فرزند خود با هم تصمیم بگیرید. شما باید صبر و شکیبایی داشته باشید و به قدرت رابطه ایمان داشته باشید و همیشه سعی کنید راه های مقابله با یک شرایط دشوار را از طریق گفتگو و تصمیمات متقابل پیدا کنید.

 

10. به عشق خود متعهد باشید.

عشق یک تصمیم است که به شخص دیگری متعهد شود. عشق، موهبتی فراتر از یک احساس زودگذر است که در تلویزیون یا رمان های عاشقانه به تصویر کشیده می شود. احساسات می آیند و می روند، اما یک تصمیم واقعی برای انجام آن برای همیشه ادامه دارد. و این همان تصمیمی است که ازدواج های سالم را تعریف می کند و همسرداری را به مهارتی موفق تبدیل می کند.

ازدواج تصمیمی است که باید با پذیرفتن فراز و نشیب ها انجام شود. وقتی همه چیز خوب پیش می رود، تعهد آسان است. اما عشق واقعی با تعهد باقی می ماند.

 

11. به رابطه جنسی خود در ازدواج وفادار باشید.

وفاداری جنسی در ازدواج فراتر از بدن ماست. وفاداری جنسی شامل چشم، ذهن، قلب و روح ما نیز می شود. وقتی ذهن خود را وقف تخیلات جنسی درباره شخص دیگری می کنیم، وفاداری جنسی را زیر پا گذاشته ایم.

از رابطه جنسی خود محافظت کنید و آن را کاملاً به همسرتان اختصاص دهید. وفاداری جنسی در اصول همسرداری ، مستلزم انضباط شخصی و آگاهی از عواقب آن است.

 

12. از شریک زندگی خود غافل نشوید.

در چارچوب ازدواج و همسرداری ، شما باید به همسرتان توجه لازم را بدهید. همیشه نباید با کار یا فرزندان خود  مشغول بوده و از همسرتان غافل شوید. اصل مهمی است که شما باید در زندگی خود تعادل برقرار کنید، تا بتوانید وقت خود را به طور کارآمد مدیریت کنید و زمان کافی برای اختصاص دادن به شریک زندگی و خانواده خود داشته باشید.

 

13. فروتن باشید.

همه ما نقاط ضعفی داریم و روابط همیشه این گسل ها را سریعتر از هر چیز روی زمین نشان می دهد. یک عنصر اساسی در یک ازدواج سالم، توانایی اعتراف به این است که شما کامل نیستید، اشتباه می کنید و نیاز به بخشش دارید. برخورداری از برتری نسبت به شریک زندگی خود موجب رنجش می شود و از پیشرفت روابط شما جلوگیری می کند.

اگر در این زمینه با همسرتان مبارزه می کنید، یک مداد بردارید و سه کار را که شریک زندگی شما بهتر از شما انجام می دهد، بنویسید. این تمرین ساده باید به شما کمک کند تا فروتن باشید. هر زمان که لازم است تمرین نوشتن را تکرار کنید.

 

14. صبور باشید و ببخشید.

از آنجا که هیچ کس کامل نیست، در همسرداری ، همیشه صبر و گذشت لازم است. شریک زندگی موفق می آموزد که صبر و بردباری بی پایان را نسبت به شریک زندگی خود نشان دهد. آن ها با فروتنی خطاهای خود را می پذیرند و از همسر خود انتظار کمال ندارند.

خانم ها و مردان موفق در همسرداری ، به دنبال جبران و انتقام در هنگام بروز اشتباهات نیستند. بخشیدن، قلب و رابطه شما را آزاد خواهد کرد.بخشیدن، عشق شما را تا ابد ماندگار می کند.

همسرداری

15. صادق باشید و اعتماد کنید.

صداقت و اعتماد پایه و اساس همسرداری در یک ازدواج موفق است. اما برخلاف بسیاری از ملزومات دیگر این لیست، اعتماد به زمان نیاز دارد. شما می توانید در یک لحظه متعهد یا صبور شوید، اما اعتماد همیشه نیاز به زمان دارد. اعتماد فقط بعد از هفته ها، ماه ها و سال ها زندگی کردن، جوانه می زند و رشد می کند. بنابراین همین حالا شروع کنید و اگر باید اعتماد خود را دوباره برقرار کنید، تلاش کردن را شروع کنید.

 

16. ارتباط سالم برقرار کنید.

شرکای ازدواج سالم و مردان و خانم های موفق در همسرداری ، تا آن جا که ممکن است با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. آن ها مطمئناً درباره برنامه های کودکان، لیست مواد غذایی و صورتحساب های زندگی بحث می کنند. اما ارتباط داشتن در اینجا متوقف نمی شوند. آن ها همچنین امیدها، رویاها، ترس ها و اضطراب ها را با یکدیگر در میان می گذارند. همسران موفق فقط درباره تغییراتی که در زندگی کودک اتفاق می افتد بحث نمی کنند، بلکه آن ها درباره تغییراتی که در قلب و روحشان اتفاق می افتد نیز صحبت می کنند.

ارتباط صادقانه و صریح، پایه و اساس بسیاری از موارد دیگر در همسرداری است.

 

17. زمان دهید.

روابط بدون سرمایه گذاری در زمان کار نمی کنند. رابطه با همسرتان، باید صمیمی ترین و عمیق ترین رابطه شما در زندگی باشد. بنابراین، بیش از هر رابطه دیگری به زمان نیاز دارد. در صورت امکان هر روز زمانی را به همسرتان اختصاص دهید.

 

18. گذشت کنید.

اگرچه هرگز در هیچ نظرسنجی نشان داده نخواهد شد، اما ازدواج های بیشتری توسط خودخواهی، بیش از هر دلیل دیگری از بین می رود. نظرسنجی ها علت این امر را امور مالی، عدم تعهد، خیانت یا ناسازگاری می دانند. اما علت اصلی بیشتر این دلایل خودخواهی است. یک فرد خودخواه فقط به خودش متعهد است، صبر کمی نشان می دهد و هرگز نمی آموزد که چگونه یک همسر موفق باشد.

امیدها، رویاها و زندگی خود را به کسی که برای تمام عمرتان انتخاب کرده اید، هدیه دهید.

 

19. قدردارن خوبی های یکدیگر باشید. 

روابط موفق و مهارت همسرداری ، در مورد احترام متقابل است. ارزش ادب و قدردانی صادقانه را دست کم نگیرید. تشکر کردن و قدردان بودن موجب حس مثبت در قلب شما و انگیزه بیشتر برای همسرتان می شود.

 

20. به احوال همسرتان اهمیت دهید.

همه ما زندگی های شلوغ و پیچیده ای را سپری می کنیم. ازدواج عبارت است از تقسیم زندگی خود با شخصی دیگر. اجازه ندهید پیچیدگی های زندگی و مدیریت آن، شما را از احوال روزانه همسرتان غافل کند. با شریک زندگی خود صحبت کنید و دغدغه ها، خوشحالی یا ناراحتی های او را درک کنید.

 

21. همسرتان را تحسین کنید.

نشان دادن تحسین نسبت به یکدیگر در نوع خود اهمیت بسیار زیادی دارد. برای جستجوی فرصت هایی برای تعریف و تحسین از شریک زندگی، لازم نیست منتظر موضوع بزرگی باشید. شما می توانید برای لبخند زیبای همسرتان از او تمجید کنید.

 

22. بر خوبی ها تمرکز کنید.

لحظاتی را به طور منظم اختصاص دهید تا آن چه را که در رابطه خود دوست دارید، تشخیص دهید. خصوصیاتی را که در ابتدا شما را به سمت یکدیگر جذب کرده است. یک تمرین ساده و موثر در همسرداری ، این است که هر روز روی کاغذی، ده مورد از خصوصیات مثبت رابطه و همسرتان را بنویسید و بابت آن ها شکرگزار باشید.

 

23. منشأ اصلی تضادها را بشناسید.

“مسئله هرگز جایی نیست که شما فکر کنید. ”  در بسیاری از اوقات، منشأ درگیری در روابط شما چیزی غیر از خودتان است. برای شناسایی منبع واقعی مشکلات، وقت بگذارید. شما می توانید با مراجعه به روانشناس یا مراکز زوج درمانی، اختلافات و تضادها را بهتر شناسایی و ریشه یابی کنید.

 

24. ابتدا از خودتان مراقبت کنید.

مراقبت از خود، بدان معنا نیست که شما باید خودخواه باشید. در هواپیما به شما می گویند قبل از کمک به کودک، ابتدا ماسک خود را بزنید. برای این که یک شریک و حامی باشید، باید خودتان در جای خوبی باشید. فداکاری بیش از حد، موجب کینه می شود.

 

25. عذرخواهی کنید.

عذرخواهی صادقانه یکی از نکات همسرداری موفق است. عذرخواهی، میزان زیادی “انرژی عاطفی” می گیرد که در زندگی پیچیده ما معمولاً  کم است. به هر اندازه ای که عذرخواهی کردن در هنگام خطا، برایتان انرژی بر و سخت است، به همان اندازه می تواند در موفقیت رابطه و زندگی مشترک تاثیر مثبت داشته باشد.

 

26. استقلال شخصی خود داشته باشید.

همسرداری به معنای جذایی ناپذیری از همسر نیست. هیچ رابطه ای در این دنیا وجود ندارد که بتواند تمام نیازهای شما را برآورده کند. در زندگی شما افراد دیگری وجود دارند که به دوستی و حمایت آن ها نیاز دارید.  این حمایت و دوستی نباید و نمی تواند فقط از جانب همسرتان دریافت شود. پذیرفتن این اصل که هر فردی، نیاز به فضای شخصی خود داشته و انسانی مستقل است، در زندگی مشترک اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

27. به طور هم زمان عصبی نشوید.

 

28. اگر کسی باید در پیروز شود، بگذارید دیگری پیروز شود.

 

 29. اگر باید از همسرتان انتقاد کنید، این کار را با عشق انجام دهید.

 

30. اشتباهاتی را که در گذشته مرتکب شده اید، تکرار نکنید.

 

نتیجه گیری

موفقیت در ازدواج فقط از طریق یافتن همسر مناسب به دست نمی آید. بلکه از طریق همسر مناسب بودن و همسرداری درست، ایجاد می شود. (بارنت آر بریکنر) هنگام شروع زندگی مشترک، وقتی چیزی به جز یکدیگر نداریم، تمرکز زیادی روی عناصر سازنده مهم یک ازدواج سالم و موفق داریم. اما همانطور که رابطه ما رو به جلو ادامه دارد، “دغدغه ها” شروع به جمع شدن می کنند و باعث می شوند ما از موارد ضروری ازدواج خوب دور شویم و یکدیگر را فراموش کنیم.

اهمیت دادن به شغل، خرید ماشین و خانه جدید یا تربیت کودکان، اهمیت زیادی دارد. اما نباید ابتدای زندگی مشترک و تعهد خود را فراموش کنید. زمانی که مهمترین دارایی شما، عشق و رابطه تان بود. در نهایت نیز باارزش ترین داشته شما برای تمام زندگی، عشق و دوستی شما و شریک زندگی تان است.

چگونه می توانیم در ازدواجمان منشا اصلی تضاد ها را بشناسیم؟

در بسیاری از اوقات، منشأ درگیری در روابط شما چیزی غیر از خودتان است. برای شناسایی منبع واقعی مشکلات، وقت بگذارید. شما می توانید با مراجعه به روانشناس یا مراکز زوج درمانی، اختلافات و تضادها را بهتر شناسایی و ریشه یابی کنید.

عذرخواهی کردن چه کمکی به ازدواجمان می کند؟

عذرخواهی صادقانه یکی از نکات همسرداری موفق است. عذرخواهی، میزان زیادی "انرژی عاطفی" می گیرد که در زندگی پیچیده ما معمولاً  کم است. به هر اندازه ای که عذرخواهی کردن در هنگام خطا، برایتان انرژی بر و سخت است، به همان اندازه می تواند در موفقیت رابطه و زندگی مشترک تاثیر مثبت داشته باشد.

مهارت اصلی همسرداری در چیست؟

روابط موفق و مهارت همسرداری ، در مورد احترام متقابل است. ارزش ادب و قدردانی صادقانه را دست کم نگیرید. تشکر کردن و قدردان بودن موجب حس مثبت در قلب شما و انگیزه بیشتر برای همسرتان می شود

4.6/5 - (387 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره