به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

هدف از خانواده درمانی

خانواده درمانی یعنی چه ؟

هدف از خانواده درمانی
خانواده اولین و مهم ترین گروهی است که هر کدام از ما در آن عضو می شویم. سلامت روانی خانواده بر سلامت روانی ما تاثیر فراوانی می گذارد. به همین علت مشکلات روانی اعضای خانواده بسیار مهم است. خانواده درمانی یکی از شاخه های مشاوره روانشناسی است. هدف از خانواده درمانی ، کمک به اعضای خانواده برای حل مشکلات مختلف است.

خانواده درمانی مانند شاخه های دیگر روانشناسی و مشاوره، برای افزایش سلامت روانی افراد تلاش می کند. هدف از خانواده درمانی ، شناخت و از بین بردن مشکلات اجتماعی و موارد دیگری است که ذهن افراد خانواده را درگیر می کند. در جلسات خانواده درمانی به افراد کمک می شود تا بتوانند به صورت منطقی با مشکلات مواجه شوند و بهترین تصمیم را بگیرند.

در این مقاله به هدف از خانواده درمانی و سایر مسائل و مشکلات مربوط به آن می پردازیم:

 

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی یک شاخه مهم از مشاوره است. هدف از خانواده درمانی بررسی مشکلات خانواده و ریشه یابی مشکلات خانواده است. خانواده درمانی می تواند به افرادی که دوران های سختی مانند مهاجرت، از دست دادن یکی از عزیزان یا رفتارهای ناهنجار یکی از اعضای خانواده را تجربه می کنند، کمک کند.

مشکلات احساسی و رفتاری کودکان شایع ترین علت مراجعه خانواده ها به مشاور و روانشناس است . صحبت کردن با کودک و متوجه شدن مشکل آن ها سخت تر از بزرگسالان است. البته باید بدانید که ظاهر موجه کودکان نشان از سلامت کامل آن ها نیست.

این امکان وجود دارد که تعدادی از کودکان با مشکلات روحی و روانی دست و پنجه نرم کنند اما ظاهر مناسبی داشته باشند. در واقع هدف از خانواده درمانی متوجه شدن این مشکلات پنهان و تلاش برای رفع کردن آن هاست. (?What Is Family Therapy)

 

خانواده درمانی چیست

مشاور خانواده چه کمکی به ما می کند؟

مشاور خانواده فردی با تحصیلات روانشناسی یا رشته های مرتبط علوم تربیتی است. این مشاور خانواده در طول جلسات و به وسیله صحبت هایی که می کند ، مشکلات را متوجه می شود. مشاور خانواده در واقع با انجام تست های مختلف و صحبت های علمی ، به بهبود سلامت روان که هدف از خانواده درمانی است ، کمک می کند.

در تعداد دیگری از خانواده ها اتفاق می افتد که فرزندان یا سایر اعضای خانواده نمی توانند مشکلات شان را با دیگران در میان بگذارند. در چنین شرایطی نقش مشاور خوب مشخص می شود . مشاور قابل اعتماد شما، ارتباط مناسبی با کودک برقرار می کند و متوجه مشکلات و گرفتاری های روانی او می شود.

به همین دلیل است که هنگامی که احساس می کند وضعیت روحی فرزندتان مثل گذشته نیست ، بهتر است به یک مشاور باتجربه مراجعه کنید. این راه به ظاهر ساده از آسیب های بزرگی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد جلوگیری می کند.

 

جلسات خانواده درمانی چگونه است؟

هدف از خانواده درمانی حل کردن مشکلات بین اعضای خانواده است. بنابراین مشاور خانواده معمولا تعدادی از اعضای خانواده را برای جلسات دور هم جمع می کند . البته ممکن است که یکی از افراد خانواده به تنهایی دعوت شود که این موضوع به مشاور بستگی دارد.

جلسات معمولا بین پنجاه دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. با توجه به این که هدف از خانواده درمانی حل مشکلات بین اعضا است ، تعداد جلسات بنا بر تشخیص مشاور خانواده تعیین می شود. اما معمولا یک خانواده درمانی استراتژیک ، در حدود دوازده جلسه است . در طی این دوزاده جلسه مشاور خانواده ممکن است افراد مختلف را دعوت کند و با آن ها صحبت کند.

برای متوجه شدن نقش مشاور خانواده پیشنهاد می کنم مقاله مشاوره خانواده در منزل را حتما مطالعه کنید.

 

چه انتظاری از خانواده درمانی داشته باشیم ؟

پیش از وارد شدن به جلسات و شروع دوره باید مشکلات تان را بشناسید. هدف از خانواده درمانی پیدا کردن مناسب ترین راه برای بهبود روابط خانوادگی است . یک خانواده درمانی استراتژیک می تواند کارهای زیر را برای شما انجام دهد:

1- محک زدن خانواده .

یکی از کارهایی که مشاور خانواده انجام می دهد این است که تست های مختلفی از اعضای خانواده می گیرد. این تست ها که براساس استانداردهای روانشناسی صورت می گیرد ، نتایج بسیار خوبی به روانشناس می دهد. در ادامه روانشناس نتایج به دست آمده از این تست ها را بررسی می کند. این نتایج به او کمک می کند تا مشکلات مختلف خانواده را متوجه شود که همین موضوع ، هدف از خانواده درمانی است.

2- به دست آوردن اطلاعات کافی.

یک خانواده درمانی استراتژیک به شما دید کامل و مناسبی از اعضای خانواده می دهد. در طول این جلسات با نقش افراد مختلف خانواده بهتر آشنا می شوید. هدف از خانواده درمانی این است که بتوانید نقش هایتان را به خوبی متوجه شوید. با صحبت های روانشناس الگوی رفتاری هر فرد مشخص می شود. با مشخص شدن الگوی رفتاری ، موانع و مشکلاتی که امکان دارد هر فردی تجربه کند روشن می شود.

 

3- شناخت بهتر خانواده .

جلسات خانواده درمانی به همه افراد خانواده کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت خودشان را بشناسند. با شناختن نقاط ضعف و قوت می توانند رفتارشان را بهتر کنند و ضعف هایشان را بپوشانند. هم چنین اگر نقاط قوتی در رفتارشان دیده می شود ، سعی کنند آن را تقویت کنند تا وضعیت بهبود یابد.

 

اهداف مشاوره

هدف از خانواده درمانی چیست؟

ممکن است برای کسانی این سوال ایجاد شود که هدف از خانواده درمانی چیست و اصلا چه لزومی دارد که برای حل مشکلات به مشاوره خانواده مراجعه کنیم .

با یک دید کلی ، هدف از خانواده درمانی این است که اعضای خانواده بتوانند با یکدیگر رابطه بهتری برقرار کنند. خانواده درمانی استراتژیک از فروپاشی خانواده جلوگیری می کند. افراد خانواده با راهنمایی هایی که از مشاور دریافت می کنند ، با موضوعات روحی و روانی که برایشان آزار دهنده بوده است کنار می آیند و شرایط بهتری را رقم می زنند.

در ادامه به بررسی مواردی می پردازیم که خانواده درمانی به حل مشکلات آن ها بسیار کمک می کند:

 

1- کنار آمدن با اختلالات روانی.

ممکن است یکی از اعضای خانواده با مشکلاتی مثل افسردگی یا جنون دوره ای مواجه باشد. در چنین موردی هدف از خانواده درمانی ، آماده کردن اعضای خانواده برای مقابله با مشکل است. اعضای خانواده با عوارض احتمالی مشکل و یا داروهایی که بیمار مصرف می کند آشنا می شوند و یاد می گیرند که بهترین شیوه برای رفتار با بیمار چگونه است. در طول این جلسات مشاور خانواده علائم مختلف بیماری را برای شما توضیح می دهد و به شما می آموزد که در شرایط مختلف و حالات مختلف بیماری چگونه با بیمار برخورد کنید.

یکی از اختلالات روانی شایع شیدایی است. پیشنهاد می کنم حتما مقاله درمان اختلال شیدایی را مطالعه کنید تا با این اختلال آشنا شوید.

 

2- کنار آمدن با ناپدری یا نامادری.

اگر یکی از والدین کودک دوباره ازدواج کند و فردی به عنوان ناپدری یا نامادری وارد زندگی این خانواده بشود ممکن است کودک یا نوجوانی که در این خانه زندگی می کند ، نتواند با این موضوع کنار بیاید. جلسات خانواده درمانی با حضور همه اعضای خانواده تشکیل می شود و مشاور به والدین و کودک کمک می کند روحیات همدیگر را بهتر از قبل بشناسند.

 

3- نزدیک تر شدن اعضا.

اعضای خانواده ممکن است به دلایل مختلف از همدیگر فاصله گرفته باشند. درک نکردن یا این که فرد احساس می کند از طرف بقیه درک نمی شود از موضوعات مهمی است که بین اعضای خانواده فاصله می اندازد. در این شرایط خانواده درمانی کمک می کند تا اعضای خانواده بتوانند مشکلاتی که با یکدیگر دارند را مطرح کنند و با پیدا کردن راه حل های منطقی با این موضوع کنار بیایند.

 

4- اعتیاد.

یکی از مسائل مهمی که بین اعضای خانواده اختلاف ایجاد می کند و باعث می شود از همدیگر فاصله بگیرند اعتیاد یکی از اعضای خانواده است. ممکن است یکی از والدین اعتیاد داشته باشد. در چنین شرایطی مشاور خانواده یا او صحبت می کند و در حضور بقیه اعضای خانواده مشکلات و عوارضی که اعتیاد در پی دارد شناخته می شود.

از طرف دیگر ممکن است یکی از فرزندان خانواده درگیر مسئله اعتیاد شده باشد. در چنین شرایطی نگرانی زیادی برای پدر و مادر او ایجاد می شود. مشاور در جلسه ای صمیمانه دلایل فرزند خانواده را می شنود و به بقیه اعضا مطرح می کند تا با برطرف شدن مشکل رابطه خانواده به حالت عادی برگردد. در واقع هدف از خانواده درمانی برگشتن روابط خانوادگی به حالت قبل است.

 

نتیجه گیری:

اگر شما جزو افرادی هستید که به تازگی به مشاور خانواده مراجعه کرده اید و به دنبال خانواده درمانی هستید باید بدانید که خانواده درمانی ، به صورت خود به خود مشکلات شما را حل نمی کند. مشکلات و موقعیت های نامناسبی که به دلیل شرایط مختلف تجربه می کنید ، به دلایل مختلفی ایجاد می شوند.

هدف از خانواده درمانی این است که به شما مهارت های مواجهه صحیح با مشکل را بیاموزند و شما یاد بگیرید که با موضوعات مختلف ، احساسی برخورد نکنید. هر کسی ممکن است به دلایل مختلفی در دوره های مختلف زندگی اش با مشکلات دست و پنجه نرم کند. خانواده درمانی استراتژیک به شما می آموزد که چگونه با منطق و استدلال محکم با مشکل مواجه شوید و بدون ترس آن را حل کنید.

 

منابع:

positivepsychology.com

www.mayoclinic.org

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع