نشانه رابطه عاطفی سالم

نشانه رابطه عاطفی سالم

نشانه رابطه عاطفی سالم

برای بررسی نشانه رابطه عاطفی سالم ابتدا لازم است تا رابطه عاطفی سالم را بشناسیم و سپس نشانه رابطه عاطفی سالم را بررسی کنیم . از شما تقاضا دارم این مطلب را دنبال کنید .

رابطه عاطفی سالم چیست ؟

برای پاسخ به سوال بالا ابتدا یک تعریف ساده از رابطه می کنیم ، سپس رابطه عاطفی را تعریف می کنیم و در نهایت رابطه عاطفی سالم را معرفی می کنیم .

به تعاملات میان افراد رابطه می گویند . رابطه انواع گوناگونی دارد که رابطه عاطفی یکی از آن ها محسوب می شود . بنابراین به تعاملات میان افراد که احساسات و عواطف شاکله آن را تشکیل می دهد رابطه عاطفی می گویند .

بیشتر بخوانید

نشانه رابطه عاطفی سالم

رابطه عاطفی را می توان به دو نوع رابطه عاطفی سالم و رابطه عاطفی ناسالم تقسیم کرد . در زیر به تعریف و مثال از رابطه عاطفی سالم و رابطه عاطفی ناسالم می پردازیم .

رابطه عاطفی سالم :

هرگاه این تعاملات میان افراد در جهت درستی به کار گرفته شود به آن رابطه عاطفی سالم می گویند . برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید .

فرض کنید دختر و پسری که تازه ازدواج کردند نسبت به یکدیگر از روابط عاطفی استفاده می کنند ، مانند محبت کردن ، ابراز علاقه و خرید گل . اینگونه ارتباطات عاطفی که مثلا میان دو زوج جوان صورت می گیرد جزو رابطه عاطفی سالم محسوب می شود . زیرا نه تنها باعث ایجاد آسیب های مختلف نمی شود بلکه به تحکیم بنیان خانواده شان نیز کمک می کند .

حال برای درک بیشتر مسئله به مثال زیر نیز توجه کنید .

پیرمرد یا پیرزنی را در نظر بگیرید که کمی میوه یا سبزی برای منزل خود تهیه کرده باشد و در خیابان یا کوچه مشغول حمل آن باشد . حال فرد جوانی را در نظر بگیرید که در همان مسیر در حال تردد باشد و نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد . بدین گونه که از فرد مسن بخواهد تا در حمل میوه ها یا سبزی به او کمک کند . در این مثال نوعی ابراز عاطفه صورت گرفته است زیرا این پدیده از دوست داشتن همنوع صورت گرفته است و رابطه عاطفی نیز از دوست داشتن نشات می گیرد . پس نوعی رابطه عاطفی میان آن دو صورت پذیرفته است که در زمره رابطه عاطفی سالم قرار می گیرد . دلیل آن را نیز می توان ایجاد صمیمیت و دوستی به همنوع در نظر گرفت .

همانطور که در مثال های بالا دیدید رابطه عاطفی سالم جنبه های مثبتی دارد که با برقرار آن می توان به آن جنبه های دست یافت و هم به تقویت خانواده و جامعه کمک کرد .

در بالا رابطه عاطفی سالم مورد بحث و بررسی قرار گرفت حال به سراغ بررسی رابطه عاطفی ناسالم می رویم .

در تعریف رابطه عاطفی ناسالم باید گفت به رابطه ای که تعاملات در آن ها از نوع عاطفی بوده ولی جهت گیری نادرستی دارد و ممکن است پیامدهای منفی به دنبال خود داشته باشد ، رابطه عاطفی ناسالم می گویند . برای درک بهتر این نوع رابطه به مثال زیر توجه کنید .

فرض کنید دختر و پسری به یکدیگر علاقه مند شدند . اما علاقه آن ها از روی هوس بوده و سن آن ها به گونه ایست که قدرت تشخیص مصلحت آن ها ضعیف است و نمی توانند تصمیمات بزرگ را به درستی اتخاذ کنند . اما با این تفاسیر وارد یک رابطه عاطفی با یکدیگر می شوند . از آنجا که دلیل تشکیل این رابطه عاطفی صرفا هوس بوده است ، پس از پاسخ مثبت دادن به هوسشان به مرور از هم می پاشد و ممکن است ازدواجی بین آن ها صورت نپذیرد چرا که از اول هم نیت اصلی شان این نبوده است .

با توجه به مثال بالا این مسئله پیش می آید که چرا رابطه این دختر و پسر از نوع رابطه عاطفی ناسالم محسوب می شود ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که شالوده رابطه آن ها پاسخ دادن به هوسشان بوده است و هوس یک نیاز طبیعی انسان ها محسوب می شود که نیازمند دادن پاسخ صحیح به آن می باشد . در صورت عدم پاسخ درست به هوس پیامدهای زیان باری به دنبال خواهد داشت که می توان به ضربه روحی ، فحشا و بی بند و باری اشاره کرد که نه تنها باعث آسیب به شخص می شود بلکه به جامعه نیز آسیب می زند .

با توجه به مطالب ذکر شده در می یابیم که رابطه عاطفی یک مسئله ایست که باید بدان دقت کرد . زیرا این نوع رابطه عاطفی در صورت سالم نبودن می تواند موجب آسیب زدن به شخص و جامعه شود .

حال که رابطه عاطفی سالم و رابطه عاطفی ناسالم را با ذکر مثال بررسی کردیم به نشانه رابطه عاطفی سالم اشاره می کنیم .

نشانه رابطه عاطفی سالم چیست ؟

برای پاسخ به سوال بالا مطلب زیر را بخوانید .

نشانه رابطه عاطفی سالم را می توان از روی اثراتی که این نوع رابطه بر شخص و جامعه می گذارد ، بررسی کرد . به طور مثال رابطه عاطفی میان پدر و مادر و فرزند از نوع رابطه عاطفی سالم محسوب می شود . زیرا محبت به پدر و مادر و دوست داشتن آن ها که نوعی رابطه عاطفی محسوب می شود به ایجاد صمیمیت درون خانواده کمک می کند بنابراین این محبت و دوست داشتن در جهت درستی صورت پذیرفته است .

بنابراین می توان نشانه رابطه عاطفی سالم را اینگونه تفسیر کرد : اگر رابطه عاطفی به وجود آمده جهت گیری درستی داشته باشد و باعث شود اثر مثبت بر روی شخص یا جامعه یا هردوی آن ها بگذارد .

اکنون که پیرامون رابطه عاطفی و رابطه عاطفی سالم و نشانه رابطه عاطفی سالم صحبت شد به معرفی یک کلینیک روانشناسی می پردازیم .

کلینیک روانشناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه انواع مختلف مشاوره به شما عزیزان می باشد . شما می توانید برای بهره مندی از یک مشاوره خوب با متخصصان ما مشکلات و مسائل خود را در میان بگذارید . بدین منظور می توانید از طریق زیر با ما ارتباط برقرار کنید .

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

دوستی قبل از ازدواج

بهترین مشاوره ازدواج در تهران

مشاوره رابطه دوستی

راه های حفظ رابطه عاشقانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *