به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
نحوه صحیح برخورد با خیانت عاطفی چیست؟

نحوه صحیح برخورد با خیانت عاطفی چیست؟

امروز قصد داریم تا درباره ی یک بلای خانمان سوز صحبت کنیم و آن هم خیانت عاطفی است. این نوع خیانت یکی از مشکلات شایع زوج های امروزی محسوب می شود. لازم است بدانید که خیانت جنبه های مختلفی دارد و یکی از جنبه های مهم آن خیانت عاطفی است. این خیانت در ابتدا ممکن است در قالب آشنایی ساده باشد. به مرور زمان دو فرد به یکدیگر علاقه مند می شوند و زمینه خیانت عاطفی فراهم می شود. برخی افراد برای توجیه کار خود تنها خیانت جنسی را خیانت می دانند. این افراد عموما به جنبه احساسی و عاطفی که بخش اصلی هر رابطه ای است توجهی ندارند. به طور کلی می توان گفت که خیانت و صداقت( از هر نوعی که باشند) یک تهدید بزرگ برای رابطه تلقی می شود. در ادامه می خواهیم به برررسی بیشتری درباره ی خیانت عاطفی و نحوه برخورد با ان بپردازیم. پیشنهاد می کنیم مقاله را از دست ندهید.

خیانت عاطفی چیست؟

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که خیانت عاطفی چیست؟ این خیانت به معنای صمیمیت عاطفی و جنسی با شخص دیگری بدون اطلاع پارتنر اصلی است. در واقع بنای اصلی این خیانت پنهان کاری و عدم صداقت می باشد. وجود تماس جنسی در این رابطه قطعی نیست اما به خودی خود مخرب است. به طور منطقی می توان گفت که صرف انرژی و احساس برای فردی به غیر از همسر خیانت محسوب می شود. از آنجایی که بسیاری از افراد در این خیانت رابطه جنسی ندارند آن را موجه می دانند. اما به هر حال آن فرد از اعتماد پارتنر خود سوء استفاده کرده است و توجیهی ندارد. اگر در رابطه با فرد مورد نظر خود متوجه جاذبه و صمیمیت شدید بدانید که از نظر عاطفی در حال خیانت هستید. ممکن است رابطه به جایی ختم شود که طرفین برای جلب اعتماد یکدیگر دست به کار های دیگر بزنند.

دلیل خیانت عاطفی چیست؟

ابتدا لازم است ذکر کنیم که خیانت عاطفی مراحل مختلفی را طی می کند. آن ها معمولا از در دوستی شروع می شوند و کم کم به بیراهه می روند. آنچه که در ابتدا به عنوان قرار کاری، ورزشی و … تلقی می شود ممکن است به یک رابطه عاطفی تبدیل شود. بسیاری از افراد حد و حدود خود را حفظ می کنند و آن را در حد معمول نگه می دارند. سایر افراد به ویژه آن هایی که حس می کند در روابط خود تامین نشده اند شروع به صمیمیت می کنند. آن ها با آگاهی کامل از ادامه رابطه این کار را انجام می دهند. به عبارتی این افراد می دانند که ادامه رابطه آن ها را از شریک زندگی خود دور می کند.

نشانه های خیانت عاطفی

اگر هنوز مطمئن نیستید که رابطه شما با شخص مورد نظرتان خیانت عاطفی محسوب می شود به موارد زیر توجه کنید:

  • آیا رابطه با شخص مورد نظر را از همسرتان پنهان می کنید؟ یا اینکه در مورد روابط خود با آن شخص با وی مشورت می کنید؟
  • آیا چیز هایی را با وی به اشتراک می گذارید که با همسر خود به اشتراک نمی گذارید؟ آیا از مشکلات زندگی و شریک خود به آن شخص می گویید؟
  • آیا در مواقعی که احساس ناراحتی یا تنهایی می کنید با وی تماس می گیرید؟
  • آیا در تعاملات بین شما و آن شخص هزینه های مالی وجود دارد؟
  • آیا خود را در کنار او تصور می کنید و فانتزی های خاصی را متصور می شوید؟

البته که بسیار مشخص است که نمی توان یک قاعده کلی را در این بخش قرار داد. چرا که در هر امری استثنا وجود و حضور دارد.

خیانت عاطفی

نحوه صحیح برخورد با خیانت عاطفی

نحوه صحیح برخورد با خیانت عاطفی چیست؟ یک درصد احتمال بدهید که همسر شما خلا عاطفی دارد. بهتر است در ابتدای کار به گفت و گو با یکدیگر بپردازید. اگر نیاز های عاطفی طرفین در یک رابطه تامین نمی شود باید اقدامات جدی بیاندیشید. شما به عنوان همسر و شریک زندگی وظیفه دارید تا همسر خود را از نظر عاطفی تامین کنید. اگر شما یا همسرتان خیانت عاطفی را تجربه کرده اید

این به معنای پایان رابطه نیست. اگر در حال تصمیم برای ازدواج هستید می توانید بررسی بیشتری به عمل آورید. تصمیم به ادامه یا ترک رابطه بر عهده شما است. برای اطمینان بیشتر می توانید از خدمات مشاوره کلینیک روان آرام استفاده کنید.

این مقاله هم بخوانید  تبدیل رابطه دوستی به ازدواج

مشاوره روان شناسی

بدون شک تجربه خیانت عاطفی برای هر شخصی دشوار است. اتخاذ تصمیم درست در این مواقع بسیار مهم و حیاتی است. شما در این لحظه پر از خشم هستید و ممکن است احساسی عمل کنید. در این میان بهره گرفتن از مشاوره روان شناسی می تواند بسیار کمک کننده باشد. مشاوره روان شناسی کلینیک روان آرام می تواند به شما برای گرفتن تصمیم صحیح کمک کند.

جلب اعتماد زمان بر است

مسلما اعتماد از دست رفته شما پس از خیانت عاطفی به سختی جلب می شود. چیزی که شما را در این راه به حرکت در می آورد ترکیبی از زمان و تغییرات آشکار است. شریک خیانت کننده باید اعتماد شما را مجددا جلب کند. هردوی شما باید سطح جدیدی از صداقت، اعتماد و تعهد را به یکدیگر نشان دهید. این بار نوبت آن است که هردوی شما تلاش کنید. این بدان معنی است که هردوی شما باید تلاش های لازم در خصوص برقراری مجدد این رابطه را به عمل آورید.

متعهد شوید تا رابطه خود را به نتیجه برسانید

خیانت عاطفی عموما ناشی از وجود مشکل یا نارضایتی در رابطه می باشد. اکنون وقت آن است که مشکل خود را بررسی کنید. مسلما با بررسی اینکه رابطه شما کجای کار مشکل دارد خیلی از موارد حل می شود. به خودتان و شریک زندگی خود فرصت دهید. با شرکت در مشاوره زوج درمانی یا کارگاه های مختلف مشکل خود را ریشه یابی کنید. صادقانه با پارتنر خود درباره ی خواسته ها ، نیازها و شکایات خود صحبت کنید. اکنون زمان است تا مشکلات موجود را حل کنید.

از فریب دوری کنید

بدترین قسمت در مورد روابط زناشویی ، نقض اعتماد است. تمایلی که یکی از همسران به نادیده گرفتن احساسات و تجربیات طرف مقابل نشان می دهد. فردی که در حال تجربه خیانت عاطفی است ممکن است به همسر خود دروغ بگوید و اتفاقات پیش آمده را پنهان کند.

کلام آخر

می دانیم که خیانت چه از نوع جنسی و چه از نوع عاطفی بسیار سخت و دردناک است. اما می توانید آن را به عنوان یک تلنگر اساسی در نظر بگیرید و برای بهبود رابطه خود تلاش کنید. اگر احساس می کنید که این رابطه ارزش حفظ کردن را دارد از این فرصت به عنوان یک فرصت مهم برای رشد فردی خود و شریک خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این رابطه یا تمام می شود و یا ادامه پیدا می کند. اما از اول به سراغ اتمام رابطه نروید و تمام جوانب موجود را بسنجید و بعد تصمیم بگیرید.

اگر این بیماری منشا روانی داشته باشد بهتر است هرچه سریع تر آن را پیگیری نموده و از طریق مشاور و روانشناس آن را پیگیری نمایید. روان آرام همراه تیم تخصصی خود، و با تجربه و سابقه بینظیر خود در این حوزه می تواند یاری گر شما باشد و همراهی تان کند تا هنگامی که به آرامش روان و به عبارتی روانی آرام دست یابید.

نشانه های خیانت عاطفی چیست؟

کم کم متوجه تغییر رفتار های او با خود می شوید. حتی وقتی که می خواهید با او در این باره به گفت و گو بپردازید ممکن است دائما طفره برود.

خیانت عاطفی به چه دلیلی رخ می دهد؟

این خیانت عموما ناشی از نادیده گرفته شدن یا درک نشدن در یک رابطه است. اگر شخصی معتقد است که شریک زندگی اش برای او ارزشی قائل نیست یا برای او وقت ندارد ، ممکن است با شخص جدیدی که سرمایه گذاری و حمایت عاطفی بیشتری ارائه می دهد رابطه برقرار کند.

چه عواملی باعث خیانت عاطفی ست؟

از خود بپرسید
آیا چیز هایی را با وی به اشتراک می گذارید که با همسر خود به اشتراک نمی گذارید؟ آیا از مشکلات زندگی و شریک خود به آن شخص می گویید؟
آیا در مواقعی که احساس ناراحتی یا تنهایی می کنید با وی تماس می گیرید؟
آیا در تعاملات بین شما و آن شخص هزینه های مالی وجود دارد؟
آیا خود را در کنار او تصور می کنید و فانتزی های خاصی را متصور می شوید؟

4.7/5 - (397 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره