به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

همه ما می خواهیم نوجوانان مان موفق باشند ، اما گاهی با رفتارهای نادرست از سر علاقه و دلسوزی باعث اشتباه و نتیجه عکس در تربیت نوجوان می شویم . نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان یکی از مهم ترین مهارت هایی است که بسیاری از خانواده ها ، از آن بی خبرند . ما به عنوان پدر و مادر اشتباهاتی می کنیم . برای مثال :
سعی می کنیم از اشتباهات نوجوان خود جلوگیری کنیم ، این امر کار اشتباهی است . همه ما انسان ها اگر اشتباه نکنیم ، تجربه کسب نمی کنیم و آموزش نمی بینیم . اما حدود این اشتباهات و جنس آن هاست که اهمیت دارد .


سعی می کنیم نجات دهنده و محافظت کننده ی تام نواجوانان باشیم . ما به جای یادگرفتن نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان ، تلاش می کنیم آنها را از اشتباه کردن محافظت کنیم . پس کودکانمان چه زمانی باید آموزش ببینند که در طول زندگی خود ، باید مسئول اشتباهات و خطاهایشان باشند ؟ در واقع ما یک درس ارزشمند و آموزنده را از نوجوانانمان دریغ می کنیم .

بیشتر بخوانید : مشاوره حضوری نوجوانان

شکست بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است ، و شما باید به نوجوان خود فرصتی بدهید که از اشتباهات خود تجربه کسب کند و از اشتباهات خود بیاموزد تا بتواند ضمن اینکه از حمایت شما برخوردار است ، انعطاف پذیری ایجاد کند. در غیر این صورت ، آنها به عنوان یک بزرگسال ، برای مقابله با ناکامی ها در دنیای واقعی کاملاً آماده نخواهند بود. با آموزش ندیدن خودتان به عنوان والدین نوجوان ، در مورد نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان شما در واقع به بهترین شکل ممکن فرزندتان را برای شکست خوردن در طول زندگی آماده کرده اید .

نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان چگونه است ؟

بدیهی است ، به عنوان والدین ، برخی از اشتباهات وجود دارد که شما به دلیل نگرانی در مورد ایمنی یا عواقب مهمی که در آینده نوجوان خود دارند ، نمی توانید به نوجوانان اجازه دهید مرتکب شوند . با این حال ، قطعاً برخی اشتباهات متداول وجود دارد که نوجوانان باید آن ها را تجربه کنند . بدون آن که از سوی شما مورد سرزنش های شدید قرار بگیرند .

اشتباهاتی که شما نباید نوجوانان را در مورد آن ها سرزنش کنید :

انتخاب دوستان نادرست

در بعضی مواقع فرزند شما قصد دارد با کسی که دوستش ندارید ، دوست شود . صرف نظر از آنچه فکر می کنید ، نوجوان شما باید برای انتخاب دوستان خود اقدام کند . تلاش برای ممنوع کردن نوجوان خود از گذراندن وقت با برخی از همسالان ، به احتمال زیاد کار نخواهد کرد و میل آن ها را به دوستی با آن دوست ، افزایش می دهد . بهترین راه برای حل کردن آن این است که سؤالاتی راجع به دوستشان بپرسید تا آن ها را ترغیب کنید که تصمیم بگیرند خودشان تصمیم دیگر با او در ارتباط نباشند ، و قوانین و محدوده های مشخصی وضع کنید تا تعاملات اجتماعی آن ها تا حد امکان محدود و امن باشد .

اجتناب از مسئولیت

نوجوانان وقتی که در انجام وظایف خود تحت فشار قرار می گیرند ، مسئولیت را نمی آموزند . والدین گاهی اوقات از اشتباه کردن نوجوانان جلوگیری می کنند ، زیرا می خواهند فرزندانشان نمرات خوبی کسب کنند یا مربی خود را تحت تأثیر قرار دهند . شما فرزندتان را مدام به سمت موفقیت و بهترین بودن هل می دهید ، و در صورت ناکامی او را تنبیه می کنید یا با توجه چند برابر سعی می کنید او را به جایی که می خواهید ، برسانید . این فقط باعث می شود نوجوان شما برای پشتیبانی به شما وابسته شود . با این کار نواجوان سرخورده می شود . فرزند شما اجازه دارد زمان هایی نخواهد که مسئولیتی را قبول کند . او را تنبیه نکنید . بلکه از او حمایت کنید تا بعد از استراحت ، شیرینی مسئولیت پذیری و درست انجام دادن کارها را بچشد .

انتخاب های ظاهری

بزرگسالی زمان افزایش استقلال است و این بدان معنی است که نوجوان شما احتمالاً می خواهد با رفتارهایی ، به آن برسد . نوجوان شما ممکن است بخواهد موهای خود را رنگ کند یا آن را به شکلی متفاوت حالت دهد. نوجوان شما ممکن است به طرز عجیبی لباس بپوشد ، یا از رنگ های متفاوتی برای لباس پوشیدن ، استفاده کند . در طرح زندگی ، این چیزها مهم نیستند . تا زمانی که انتخاب های نوجوان شما توهین آمیز یا مضر نیست ، باید به نوجوان خود اجازه دهید انتخاب و اشتباهات مد خود را انجام دهد . نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان ، در واقع بیرون ایستادن و کنترل کردن است . از نوعی که شما مراقب او هستید ، اما او کودک نیست . می خواهد وارد دنیای بزرگسال شود و تمام فکرش استقلال داشتن است . جلوی او را نگیرید . تنها مراقب باشید که اشتباهات او ، جبران ناپذیر نباشد . این موضوع را بدانید که اگر نوجوان در مسیری توسط شما منع شود ، ممکن است برای برآورده کردن خواسته خود ، اقدامات خطرناک تری را دور از چشم شما انجام دهد .

امتحان کردن چیزی که در آن خوب نیستند

به عنوان والدین ، شما ممکن است محدودیت های نوجوان خود را بدانید ، و این ممکن است باعث شود شما بخواهید فرزندتان را در مسیرهایی هدایت کنید که احتمالاً منجر به موفقیت خواهد شد . ممکن است واقع بینانه بدانید که احتمال اینکه نوجوان شما در یک ورزش موفق شود ، بالا نیست ، زیرا به مهارت های جسمی او آگاهی دارید ، اما او را از تجربه کردن محروم نکنید . درعوض ، وقتی نوجوان شما ناکام ماند ، از این موقعیت استفاده کنید تا به آنها بیاموزید که چگونه بر چالش ها غلبه کنند و با ناامیدی کنار بیایند . آنها انعطاف پذیر تر می شوند ، و این نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان به آن ها یک مهارت اساسی در زندگی برای رسیدن به موفقیت را آموزش می دهد .

بیشتر بخوانید : مشاوره بلوغ نوجوانان

تجربه احساسات ناراحت کننده

ما از دیدن ناراحتی نوجوانان خود متنفر هستیم ، بنابراین بعضی اوقات سعی می کنیم آنها را از هر چیز ناراحت کننده ، محافظت کنیم . متأسفانه حقیقت این است که همه ما باید بدانیم که چگونه با احساساتی مانند اضطراب ، عصبانیت ، اندوه و تنهایی کنار بیاییم . بنابراین ، سعی نکنید هر بار که احساس تنهایی می کنند ، نوجوان خود را سرگرم کنید . یا آن ها را بخاطر اقداماتی که بین دوستانشان کرده اند و باعث تنهایی شان شده ، سرزنش نکنید . تجربه این احساسات ناراحت کننده و یادگیری چگونگی کنار آمدن با آن ، می تواند اعتماد به نفس نوجوان شما را بیشتر کند و به آنها کمک کند تا فرد بالغ تری در بزرگسالی باشند .

 

نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

اهمیت نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

ما انسان هستیم و همه اشتباه می کنیم . با عواقب اعمال خود می آموزیم و بهبود پیدا می کنیم . بنابراین ، هر چقدر برای شما سخت باشد ، نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان این است که به آنها اجازه اشتباه کردن بدهید و فقط مراقبشان باشید و راهنمایی شان کنید ، آن ها را از بهترین درسهایی که برای رشد یک فرد بالغ و دارای مهارت های زندگی است ، محروم نکنید . یک الگوی خوب باشید ، اما بگذارید آنها شکست بخورند . و هنگامی که آنها شکست بخورند ، جمله هایی مانند “من به شما چنین گفتم” را فراموش کنید .

در عوض به آن ها کمک کنید تا اشتباه خود را مرتفع کنند و از آنها بخواهید دفعه بعد چه کار دیگری انجام دهند . آن ها باید اکنون این تجربه ها را تجربه کنند ، یکی از دلایل آن است که نوجوانان در مرحله ی پیش از بزرگسالی و مستقل شدن هستند ، آن ها سن بلوغ و غرورهای بی اندازه را تجربه می کنند و دوست دارند مانند افراد بزرگ رفتار کنند ، و دلیل دیگر این است که ، یک روز ، شما در اطراف آن ها نخواهید بود و باید وقتی که در آنجا نیستید تصمیم بگیرند که چه چیزی درست است . و اگر اشتباه نکرده باشند و نتیجه اشتباهات خود را ندیده باشند ، چگونه باید درست را از غلط تشخیص دهند .

ما به عنوان والدین ، باید به یاد داشته باشیم که نوجوانان در مرحله نوجوانی ، شروع به یادگیری در مورد روابط و نحوه انجام مسئولیت ها در بزرگسالی می کنند .

یکی از بزرگترین مشکلات والدین در نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان ، کمبود ارتباط است . هر کاری که می توانید برای بهبود ارتباط با نوجوان خود انجام دهید ، رابطه شما با نوجوانتان مشکلات را کاهش می دهد. بنابراین به اشتباهات نوجوان خود به عنوان مشکلات نگاه نکنید ، به آنها به عنوان یک فرصت تدریس و فرصتی برای نزدیک شدن به نوجوان خود نگاه کنید . و تلاش کنید که به او نزدیک شوید تا بتواند صادقانه از اشتباهات و طرز فکر خود در مورد آن ها با شما صحبت کند .

جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
گرجی

سلام : لطفا در مورد دوستان ناباب دختران نوجوان و چگونگی تشویق نوجوان به ترک ارتباط با دوستانی که بی ادب و
زیر آب زن هستند بیشتر بنویسید. متشکرم

تیم محتوا روان آرام

سلام چشم
در ارتباط با دوستان ناباب فقط امکان قطع ارتباط وجود دارد ،نمیتوان با دوستان بد رفت و آمد داشت و خوب بود.

مریم

سلام پسر ۱۲ ساله ام بسیار پرخاشگر است سر کوچکترین مساله داد و فریاد راه میاندازد و از الفاظ بسیار رکیک استفاده میکند حتی اگر با او وارد بحث شوم و کمی صدایم را بلند کنم برخورد فیزیکی میکند به این دلیل برای جلوگیری از این رفتارها اصلا جوابش را نمیدهم و سکوت میکنم بعد از چند دقیقه عذر خواهی میکند ولی دوباره و دوباره رفتارش را تکرار میکند اعتیاد به بازیهای کامپیوتری دارد روزانه حدود ۱۰ ساعت یا بیشتر بازی میکند و اگر مانعش شوم داد و فریاد و حتی حمله به سمت من میکند چکار کنم😔

تیم محتوا روان آرام

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه حتما بهتون پیشنهاد می کنم که به مشاور کودک و نوجوان مراجعه کنید تا این مسئله به صورت دقیق تر بررسی بشه و بهترین راهکار به شما ارائه بشه

صدرا

سلام من یک پسر ۱۵ هستم وفک میکنم که به بیماری دروغگویی بیمارگونه مبتلا هستم واینکه مادرم خیلی به من گیر میده حتی من هیچ شبکه اجتماعی ندارم همش منو میپاد هیچ دوستی ندارم که حتی با اون چت کنم چه برسه باهش برم بیرون همش میگه تحقیر میکنه من نه سیگاریم نه مواد مصرف میکنم . واینکه خادرم اصلا اشتباهات خودشو قبول نمیکنه من هم همینطور ترو خدا کمک کنید😥😥😥

تیم محتوا روان آرام

سلام دوست خوبم امیدوارم حالتون خوب باشه یکم بیشتر راجع به احساسات و نیاز هاتون در خونه صحبت بکنید چراکه بسیاری از احساسات و نیازهای ما پنهان باقی میمونه و خانواده از این موضوع خبردار نیست پس لازمه که بیشتر راجع به احساسات و نیازهای تون صحبت کنید و همین طور ازشون بخواهید که شما را پیش روانشناس کودک و نوجوان ببرند

صدرا

خیلی ممنون از راهنمایی شما

صدرا

خیلی ممنون از راهنمایی تون اما مادرم کمی سنتی فک میکنه میگه تو فضای مجازی میخوای چیکار؟ منو عقده ای کرده من حتی بلد نیستم بایه دختر حرف بزنم چه برسه باهاش ارتباط برقرارکنم.😭😭😭

تماس با ما نوبت دهی سریع