به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
دلایل نارضایتی از زندگی مشترک

دلایل نارضایتی از زندگی مشترک

کارگاه بهبود زندگی مشترک توسط کلینیک تخصصی روان آرام تدارک دیده شده است. افراد می توانند به صورت کاملا رایگان با دنبال کردن مقالات این کارگاه به کیفیت زندگی مشترک خود ارتقا بخشند. پس از این مقاله نیز موضوعاتی در این کارگاه مطرح شده و پس از آن نیز مطرح خواهد شد. در اینجا قرار بر آن است که به بحث نارضایتی از زندگی مشترک بپردازیم.یکی از مسائلی که مانع افزایش کیفیت زندگی مشترک و باعث کاهش کیفیت آن است. نارضایتی از زندگی مشترک تنها به عوامل خارجی و شخص مقابل بستگی ندارد.

در ادامه به بخشی از موارد نارضایتی پرداخته و سپس به صورت کامل به آن پرداخته خواهد شد.

 

علل نارضایتی از زندگی مشترک

عواملی که سبب نارضایتی از زندگی مشترک می شوند بسیار اند. که می توان آن هارا به دو دسته تقسیم نمود.

 • عوامل خارجی
 • عوامل داخلی

هر دو عامل و عوامل می توانند در اختیار انسان بوده و تغییر پذیر باشند. و یا بر اساس انتخاب افراد، تحمیل گونه واقع شوند. با توجه به مطلب گفته شده می توان متوجه این امر شد که همه چیز به اراده و تصمیم و نوع نگاه افراد وابسته است. پس می توان با کنترل تاثیر آن را کاهش داد تا به آن جایی که از بین برود.

به طور معمول بیشتر نارضایتی از زندگی مشترک به دلیل عوامل داخلی است و به آن باز می گردد اما نمی توان منکر بخش عوامل خارجی شد.

عوامل داخلی عواملی هستند نظیر:

 1. سو برداشت از رفتار و گفتار همسر و پارتنر
 2. تفکر بیش از حد و داستان سرایی خیالی در ذهن در ارتباط با پارتنر
 3. تغییرات خلق و خو بر اثر تغییرات هورمون ها
 4. مشغله های فکری و ذهنی از جنبه های دیگر زندگی
 5. عدم علاقه به همسر و پارتنر و شریک زندگی
 6. و…

عوامل خارجی نیز عواملی هستند نظیر:

 1. رفتار اشتباه پارتنر و عدم درک متقابل
 2. شرایط بد اقتصادی و مالی
 3. تفاوت های فردی و شدید بین زوج
 4. دخالت خانواده ها
 5. و…

حال فرصت آن است که به تمامی وارد ذکر شده به صورت کامل و مفصل بپردازیم.

 

عوامل داخلی

سو برداشت از رفتار و گفتار همسر و پارتنر

در بیشتر مواقع نارضایتی از این نکته نشات می گیرد. سو برداشت از هر رفتار و بدون رفع سو تفاهم می تواند منجر به نا رضایتی از زندگی مشترک گردد. در چنین شرایطی گفت و گو دو نفره و نه گفتمان ذهنی تک نفره تنها راه چاره است. همان طور که در مقالات پیشین در ارتباط با اهمیت صحبت کردن صحبت شد، در اینجا نیز می توان به اهمیت آن پی برد. سخن گفتن بیش از 80 درصد مشکلات زوجین را بر طرف می نماید.

 

تفکر بیش از حد و داستان سرایی خیالی در ذهن در ارتباط با پارتنر

به هنگامی که سخن گفتن با یک دیگر میسر نشود، افراد دست به داستان سرایی ذهنی می زنند. یک اتفاق ساده را پیچیده کرده، آن را در ذهن شاخ و برگ می دهند و در انتها به نارضایتی تبدیل می نمایند. باز هم تنها راه نجات از این مشکل، صحبت و واقع بینی میان دو نفر است. تنها با دیدن ماجرای پیش آمده از منظر پارتنر است که می توان واقع بینی کرده و داستان را همان طور که هست دید. پس در میان گذاشتن وظیفه ای است که بر دوش هر دو طرف است.

لازم به ذکر است که به هیچ عنوان، هیچ یک از موارد ذکر شده جنسیت خاصی دارد، این مقاله و دیگر مقالات کارگاه جنسیت شمول است و تمامی افراد را شامل می شود. در هر جنسیت و جایگاه و سنی.

دلایل نارضایتی از زندگی مشترک

 

تغییرات خلق و خو بر اثر تغییرات هورمون ها

چه در خانم ها و چه در آقایان، در دوره ای از ماه هورمون ها در غلیان تغییرات خود قرار می گیرند. که برای آقایان معمولا نهفته است و برای خانم ها دوره pms یا سندروم پیش از قاعدگی نامیده می شود. در این شرایط در صورت عدم کنترل می توان نارضایتی از زندگی مشترک را احساس نمود (البته که تا میزانی حضور آن منطقی و طبیعی است و طرفین باید یکدیگر را درک نمایند)

نکته قابل توجه:

اخلاقی و انسانی نیست که هر بدخلقی، کم حوصلگی و میل به انزوا را به سندروم پیش از قاعدگی نسبت داد و افراد را از این حالت طبیعی منزجر نمود.

 

مشغله های فکری و ذهنی از جنبه های دیگر زندگی

به هنگامی که در دیگر قسمت های زندگی فرد رضایت لازم را نداشته باشد رخ می دهد. به عبارتی زندگی مشترک نیز می تواند تحت تاثیر دیگر جنبه های زندگی باشد. پس باید با درک دیگر جنبه ها اندکی گذشت و همراهی با پارتنر داشت.

 

عدم علاقه به همسر و پارتنر و شریک زندگی

عشق و علاقه یکی از ویژگی هایی است که باعث می شود افراد توان تحمل کردن تمامی مشکلات زندگی را داشته باشند. حال اگر چنین نباشد و حسی در میان نباشد این گونه نیست. افراد با کوچک ترین مشکلی کم آورده و می بُرند.(گاهی نیز به حدی عدم علاقه احساس می شود که در صورت عدم مشکل نیز فرد رضایتی ندارد.) در نتیجه یکی از دلایل نارضایتی از زندگی مشترک را می توان عدم علاقه دانست.راه های حل این مسئله فراوان اند اما در این بحث مجالی ندارد. در دیگر مقالات مرتبط با این مسئله به حل آن خواهیم پرداخت. بهتر است در چنین شرایطی افراد به مشاور و روان شناس مراجعه نمایند.

و…

 

عوامل خارجی

رفتار اشتباه پارتنر و عدم درک متقابل

در بسیاری از موارد نیز می توان مشکل را از عوامل خارجی و حقیقی و واقعی دانست. به هنگامی که پارتنر افراد رفتاری ناشایست داشته باشند نارضایتی را برای همسر خود به دنبال می آورند.در چنین شرایطی نیز گفت و گو می توان این گونه رفتار ها و نارضایتی ها را کاهش داد.

 

شرایط بد اقتصادی و مالی

شرایط بد اقتصادی، یکی از پر تاثیر ترین مسائل در زندگی مشترک است. اگر به اندازه کافی تامین نشود افراد با یکدیگر به مشکل خورده و در نتیجه نارضایتی را به همراه دارد. در این شرایط تنها تلاش و درک کار ساز است.

 

تفاوت های فردی و شدید بین زوج

به هنگامی که افراد تفاوت های فردی بیش از حد معقول داشته باشند می توانند به نارضایتی رسیده و مشکلاتشان تشدید شود. بهتر است این مورد پیش از ازدواج مورد توجه قرار گیرد اما پس از آن نیز می توان با دریافت مشاوره و صحبت آن را کاهش داد و به درجه ای معقول رساند.

برخی از تفاوت های فردی به شرح ذیل است

 • کم حرفی در مقابل پر حرفی
 • اجتماعی بودن در مقابل انزوا طلبی
 • درون گرا بودن در مقابل برون گرا بودن
 • پر نشاط در مقابل کم نشاط
 • علاقه مند به گردش و سفر در مقابل علاقه به خانه نشینی
 • و…

 

دخالت خانواده ها

چه خانواده آقا و چه خانواده خانم، در صورتی که دخالت های بیش از حد در موارد خصوصی نمایند، دچار احساس نارضایتی در فرزند خود و همسر فرزند خود می شوند.در واقع دخالت در موارد شخصی نه تنها پارتنر فرزندشان را مورد عذاب قرار می دهد لکه فرزند خودشان را نیز مورد آزار قرار می دهند و آشفته می نمایند.

و…

 

 

دریافت مشاوره

دریافت مشاوره در کاهش نارضایتی تاثیر بسزایی دارد.چرا که افرادی در این حوزه تحصیل کرده اند و به این دلیل بیش از مقالات به شما کمک خواهند کرد که با توجه به ویژگی های درونی شما مشاوره را سازمان دهی می کنند. نه به صورتی که جهان و جامعه شمول باشد.  کلینیک تخصصی روان آرام می تواند با مشاوران خبره خود می تواند در این مسیر یاری گر افراد باشد. برای مشاهده دیگر راه های ارتباطی با روان آرام می توانید از دیگر بخش های سایت استفاده کرده و راه های ارتباطی را بیابید.

 

همان طور که پیش تر ذکر شد، کارگاه بهبود زندگی مشترک روان آرام به صورت رایگان در دسترس شما قرار گرفته است. برای اطلاع بیشتر از راه های بهبود زندگی مشترک، مقالات دیگر این کارگاه را نیز مورد توجه و مطالعه قرار دهید. امید است که مفید واقع شود و در جهت ارتقا زندگی مشترکتان تاثیر چشم گیری داشته باشد. موفق، برقرار و روان آرام باشید.

این کارگاه تا چه حد امکان رفع مشکلات را دارد؟

بستگی به مخاطب دارد و ویژگی های مشترک وی با مطالب آورده شده. برای دست یابی به بازخورد برتر بهتر است به مشاور و روان شناس مراجعه نمود.

هزینه کارگاه بهبود زندگی مشترک چگونه است؟

این کارگاه برای رفاه حال مراجعین سایت روان آرام به صورت کاملا رایگان در اختیار افراد قرار گرفته است و می توان آن را بی هیچ هزینه ای در دست داشت.

بخش عمده نارضایتی از زندگی مشترک برای چیست؟

نمی توان عمده ترین بخش را مشخص نمود.
اما باید در نظر داشت که دو عامل داخلی (درونی) و خارجی(بیرونی) است که در آن دخیل می باشد.

4.6/5 - (397 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره