به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

مواجهه با شکست عشقی

مواجهه با شکست عشقی

مواجهه با شکست عشقی


مواجهه با شکست عشقی : بدون شک یکی از قدرتمند احساساتی که در ذات وجودی هر انسان قرار دارد عشق است.هدیه ای از طرف پروردگار به مخلوقات خود که همانند هر چیزی در جهان هستی می تواند جنبه های مثبت و منفی برای انسان ایجاد کند.

عشق می تواند موجب شادی،آرامش و ایجاد حس خوشبختی و انگیزه در شما باشدحال آنکه در نقطه مقابل می تواند تبدیل به آزاردهنده ترین احساس زندگی تان شود. دوست داشتن و فراتر از آن عشق بصورت ذاتی ماهیتی مثبت دارد اما رفتار در صورتی شما نگرش و رفتار مناسبی در قبال آن نداشته باشید می تواند اثراتی زیان بار برای شما و طرف مقابلتان ایجاد کند.

هنگامی که شما رابطه عاطفی را بهم زده اید یا طرف مقابل تان شما را طرد کرده است تنها چیزی که برایتان باقی می ماند خاطرات و عادت ها و روند سابق زندگی شماست که فاصله گرفتن از آنها باعث ایجاد حس ترس و از بین رفتن اعتماد به نفس در شما می گردد و فکر کردن به اینکه زین پس چگونه باید بدون معشوق تان زندگی را ادامه دهید شما را فلج خواهد کرد. اگر سریعا دست بکار نشوید ممکن است اثرات مخربی گریبان گیر شما شود. اینجاست که هر فرد برای بلند شدن از زیر این آوار فرو ریخته بر روی خود نیاز به راهنمایی و انجام دادن راهکارهایی از سوی افرادی است از خارج از گود این رابطه بوده اند.

ما در این مطلب می خواهیم به چند راهکار زودبازده اشاره کنیم که رعایت آنها باعث ایجاد از بین رفتن این اثرات زیان بار در شما شده و به شما قدرت مواجهه با شکست عشقی را خواهد داد.

راهکار های مواجهه با شکست عشقی:

1- رو به جلو حرکت کنید 

همه می دانند که پایان دادن به یک رابطه ی عاطفی کار بسیار دشواری است و مواجهه با شکست عشقی با از دست دادن شریک زندگی باعث ایجاد ناراحتی و حس ترس در افراد می گردد .چه شما رابطه ی خود را تمام کرده باشید و چه طرد شده باشید قطعا دلیل محکمی برای بوجود آمدن این مساله وجود داشته است که برای یک یا دوطرف رابطه آزار دهنده بوده است تا حدی که باعث از بین رفتن حس علاقه در او شده در نتیجه برگشتن به رابطه یا درخواست شانس مجدد شاید منجر به ادامه ی رابطه شود اما هیچگاه دیگر نمی توانید شرایط آرمانی را تجربه کنید و این باعث نابودی حس اعتماد به نفس در شما خواهد شد. در این شرایط بهتر است که خودتان را کنترل کنید. قبل از هر درخواستی از او به این فکر کنید که آیا آنچه شما را ناراحت کرده از دست دادن یک شریک زندگیاست یا خود آن فرد؟ این دو تفاوت زیادی با هم دارند. اگر شما تنها از ترس تنها شدن است که نمی خواهید از او جدا شوید، بهتر است کمی عمیق تر فکر کنید. مطمئنا شما تنها نخواهید ماند و طرف مقابل تان هم تنها نیمه گمشده زندگی تان نبوده است، پس حالا که رابطه تان به اینجا کشیده، بهتر است که از او شانس دوباره ای نخواهید.

مشکلات ازدواج مجدد
بخوانید

 

2- فکر کردن به نقاط ضعف و قوت زمان مواجهه با شکست عشقی

معمولا بعد از گذشت مدتی کوتاه از اتمام یک رابطه بطور ناگهانی ذهن شما شروع به مرور کردن خاطرات خوب رابطه ی قبلی و فراموش کردن نقاط ضعف فرد مقابل و دلایلی بوجود آمدن اختلافاتی که در نهایت منجر به فروپاشی رابطه شده است خواهد کرد. این امری است طبیعی اما باعث ایجاد افسوس و حس دلتنگی نسبت به رابطه ی قبلی خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید دلایل بالقوه ی که باعث از بین رفتن رابطه شده بهمراه نقاط ضعف طرف مقابلتان را برروی یک کاعذ یادداشت کنید تا هنگامی حس دلتنگی به شما رجوع کرد بتوانید به خودتان یاد آوری کنید که چه نکاتی باعث از بین رفتن رابطه ی شما شده است. همچنین یکی از افکاری که با آن می‌توانید خود را از غم و اندوه نجات دهید این است که با خود تکرار کنید ” من برای شاد بودن به هیچ‌کس و هیچ‌چیز نیاز ندارم.

 

رهایی ازشکست عشقی

 

3- جلوگیری از تکرار اشتباهات

در مواردی مشاهده شده افراد با پوز روشنفکری سعی در حفظ و تقلیل رابطه از رابطه ی عاطفی به دوست اجتماعی دارند.بدون شک این مساله هیچگاه کمکی به طرفین رابطه وجلوگیری از مواجهه با شکست عشقی نخواهد کرد و جز آزار رساندن به یکدیگر چیز دیگری نصیب شما نخواهد شد. هیچگاه یک رابطه عشقی به یک دوستی تبدیل نمی شود.

سعی کنید تمامی شماره ها پروفایلهای فضای مجازی و عکس های مشترک را از بین ببرید تا دیگر با آنها برخورد نداشته باشید. اینکار تنها باعث مرور خاطرات و پاشیدن نمک به زخمتان خواهد. حتی در صورت لزوم از رابطه با دوستان مشترکتان نیز پرهیز کنید. البته اینکار را فقط تا زمانیکه توانستید با واقعیت کنار بیایید انجام دهید.دوستان مشترک و فعالیت‌های مشترک نمی‌گذارد به طول کامل از او جدا شوید پس دنیایی از دوستان جدید و فعالیت‌های جدید برای خود بسازید.

از قرار گرفتن در یک رابطه زودهنگام بپرهیزید زیرا معمولا در این شرایط یکی راههای فرار از بحران پناه بردن به یک رابطه جدید است.بی شک اینکار از چاله به چاه افتادن است زیرا در این مرحله شما قدرت تصمیم گیری درستی ندارید و ممکن است پیوند عاطفی عجیبی بین شما و شخص جدید شکل بگیرد و مورد سواستفاده قرار بگیرید. در صورت بروز این مساله اعتماد به بنفس شما آسیب جبران ناپذیری خواهد دید.

علایم افسردگی
بخوانید

 

4- دوران گذار و بازسازی اعتماد به نفس

اگر سه مرحله قبل را بخوبی پشت سر بگذارید می توان گفت در این مرحله شما به دوران گذر از بحران گام برداشتید.نکته ی مهمی که در این مرحله باید به آن توجه کنید این است که برای مواجهه با شکست عشقی خاطرات خود را سرکوب نکنید زیرا اینکار نتیجه عکس دارد و باعث می شود که اهمیت آنها در ذهن شما بیشتر شود. از خودتان توقع این را نداشته باشید که بتوانید به اصطلاح یک شبه همه چیز را فراموش کنید. سعی کنید در هنگام مرور خاطرات به یادداشتی که قبلا تهیه کردید مراجعه کنید. احساساتتان را جمع‌آوری، بسته‌بندی و سعی کنید برای استفاده از آنها راهی پیدا کنید، اما بهترین راه، کمک کردن به یک شخص دیگر است، به‌خصوص اگر آن شخص باشکست عشقی روبرو باشد. این کار شما را از دردها و رنج‌هایتان دور خواهد کرد.

 

5- عدم جلوگیری از طوفان احساسات

همانگونه که خنده دوای بسیاری از درد هاست گریه نیز می تواند باعث بهبود برخی از زخم های روحی مثل مواجهه با شکست عشقی شود.ریختن اشک باعث سبکی روح و روان شما خواهد شد همچنین می توان باعث از بین رفتن خشم شدن نسبت به از دست رفتن رابطه ی قبلیتان شود.پس بخاطر غرور یا هر چیز دیگری جلوی اشک خود را نگیرید. باید مشخص کنید کدام فعالیت‌ها حال شما را خوب می‌کنند و کدامشان باعث طغیان احساسات بد می‌شوند و برای اینکه دقیقا بفهمید باید آنها را امتحان کنید و بعد در لیست فعالیت‌ هایی که باید انجام دهید یا فعالیت‌ هایی که نباید انجام دهید، قرار دهید ولی کارهایی مثل چک کردن صفحه شخصی در اینترنت، سایت و دیدن روابط جدید یا کارهایی که قرار است انجام دهید قطعا جزو فعالیت‌هایی نیست که شما را خوشحال کند.

مواجهه با شکست عشقی

 

6- ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای مقابله با شکست عشقی

یکی دیگر از راه های مواجهه با شکست عشقی این است تا جایی که می توانید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید. از چیدمان منزل گرفته تا سفر کردن به مکان های جدید. تفریحات جدیدی برای خود دست و پا کنید و از رفتن به مکان هایی که در آن خاطراتی دارید بپرهیزید.سعی کنید به دنبال یادگیری یک مهارت جدید باشید و زمان خودتان بیهوده هدر ندهید.سعی کنید برای تمامی ساعات روز و شب برنامه داشته باشید و از ماندن در خانه و بطالت گذراندن لحظاتتان بپرهیزید.

اگر در گذشته ورزش نمیکردید حتما ورزش کنید زیرا با دویدن، شنا، نرمش، پیاده‌روی یا کیک‌ بوکسینگ غم و اندوه ناشی از مواجهه با شکست عشقی را از خود بیرون بریزید. ورزش فعالیت سروتونین را افزایش می‌دهد و مغز را مجبور می‌کند برای رشد و بازسازی سلول‌های عصبی، موادشیمیایی ترشح کند. در ضمن ورزش کردن مخصوصا در ساعات منتهی به شب باعث خستگی بدن و خواب ایده آل برای شما می شود و ذهن آرام و آماده ی خوابیدن فرصتی برای فکر کردن به گذشته را نخواهد داشت.

7- امید داشته باشید و بدانید که شخص ایده آل خود را خواهید یافت

حسی قوی‌ تر از ترس وجود دارد و آن بخشش است اما برای اینکه بتوان بخشید باید از گذشته گذر کرد و برای گذر کردن از گذشته، باید امید داشت به روزهای بهتری که در راه است و به وجود داشتن جاها و موقعیت‌های بهتر. امید به اینکه این درد و پوچ بودن که در میان فعالیت‌ هایتان گردنتان را می‌گیرد، همیشه با شما نخواهد ماند. امید، یعنی ایمان داشتن به اینکه روزی غم‌هایتان بخار می‌شوند و تا همیشه لبخندهایتان زورکی و بی‌رنگ نخواهد بود. اطمینان داشته باشید سرنوشت این جدایی را به یک آشنایی مناسب با نیمه گمشده یتان شیرین خواهد کرد.

درمان زود انزالی
بخوانید

برخوردباشکست عشقی

8- از شکست تان درس بگیرید 

حالا که مواجهه با شکست عشقی راپذیرفته اید و رابطه ی شما تمام شده  ممکن است زمانی که به آن فکر می کنید حس پشیمانی به سراغ تان آید اما بدانید که هیچ اتفاقی بی دلیل نیست. به جای پشیمان بودن بهتر است که از رابطه گذشته تان درس بگیرید. با خودتان بگویید «چگونه می توانم آدم بهتری در رابطه بعدی ام باشم؟» یا «کدام اشتباهات را نباید تکرار کنم؟»… اگر کمی مثبت اندیش تر باشید، از جنبه های مثبت تجربه ای که داشته اید درس خواهید گرفت.

 

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی برای دریافت مشاوره در زمینه های مختلف با مشاورین و متخصصان مجرب کلینیک روان آرام در تماس باشید.

 

سایر مطالب :

روانشناسی ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره درمان افسردگی 

مشاوره کودک

روانشناسی خانواده 

مشاوره خانواده 

دکتر مشاوره خانواده 

مشاوره زندگی مشترک 

 

ارتباط با مرکز مشاوره روان آرام

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

 

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

7663
7662
مواجهه با شکست عشقی

avatar
تماس با ما نوبت دهی سریع