به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

مشکلات ازدواج مجدد

مشکلات ازدواج مجدد

 مشکلات ازدواج مجدد که باید از آنها جلوگیری کنید!

اگرچه ممکن است فکر کنید که تمرین داشتن در هر کاری موجب پیشرفت در آن می شود ، اما متاسفانه باید بدانید که بر طبق آمار این موضوع در مورد ازدواج صحیح نیست . در حقیقت ، نرخ طلاق برای ازدواجهای دوم و سوم به میزان قابل توجهی بیشتر از ازدواج اول است . طبق آمار میزان طلاق در ازدواج های اول در آمریکا حدود 41 درصد است . در ازدواج دوم ، میزان طلاق به 60 درصد افزایش می یابد و برای ازدواج های سوم به 73 درصد می رسد . زیرا مشکلات ازدواج دوم و سوم بسیار بیشتر از ازدواج اول است .

اما چه چیزی باعث می شود که ازدواج های دوم و سوم حتی نسبت به اول دوام کمتری داشته باشد؟ مگر تجربه و تمرین شخص در زندگی زناشویی بیشتر نشده است؟

مطمئناً مشکلات زیادی وجود دارد . ترکیبی از تصورات و الگوهای رفتاری نادرست ، که می تواند طلاق دوم و سوم را در پی داشته باشد. در این این مقاله به بخشی از مشکلات ازدواج مجدد می پردازیم.

فلسفه مرغ همسایه غاز است !

بعضی از ما فقط تصور می کنیم که همیشه همه چیز در جاهای دیگر بهتر است و به همین دلیل دقیقا زمانی که شرایط کمی سخت شد ، خیلی زود به دنبال تغییر موقعیت  هستیم . شاید برایتان آشنا باشند افرادی که خیلی زود و با حرارت عاشق هم می شوند ، اما هنگامی که عشق کمی سخت به نظر رسید ، ذهن (و چشمهایشان) سرگردان می شود .

آنها وقتی در مورد این که زندگی چگونه می تواند در جاهای دیگر بهتر شود ، روز به روز فکر می کنند ، برای حل مشکلات خود کمتر تلاش می کنند که می تواند منجر به طلاق و به دنبال آن پرش سریع به روابط جدید شود و در پی آن بروز مشکلات ازدواج مجدد شود .

این می تواند چرخه ای باشد که بارها و بارها تکرار می شود.

 

مشکلات ازدواج مجدد

بزرگترین ضعف همه افراد ، ترس بزرگ از ظاهر ضعف است!

“من اهمیتی نمی دهم” ، “این برای من مهم نیست” ، “من فقط می خواهم آن کابوس را از زندگیم حذف کنم” – این ها می توانند شعار افرادی باشند که در چاله اجتناب از آسیب هایشان افتاده اند و هرچه بیشتر در آن باقی بمانند ، ویرانی های بیشتری برای خود و خانواده هایشان به وجود می آورند. به نظر می رسد که آنها می خواهند به جهان – و خودشان – نشان دهند که چقدر احساس صدمه نمی کنند . اما ترمیم در بسیاری از موارد بهتر از ساخت دوباره و شروع از صفر است . برای ترمیم شما ابتدا باید بپذیرید که خود و همسرتان آسیب دیده اید و نیاز به کمک دارید .

این در حالی است که آشفتگی عاطفی عمیق در نتیجه انتقال عمده زندگی از مرحله ای به مرحله دیگر اتفاقی است ، که در نتیجه پایان یافتن زندگی مشترک رخ خواهد داد و  و تجربه احساساتی اعم از ترس ، تنهایی ، ناامنی، ناامیدی ، عصبانیت ، خشم و …. بخش جدا ناشدنی از روند تغییراتی این چنینی در زندگی است و انکار آن ها موجب بروز مشکلاتی عمیق در زندگی خواهد شد و همین انکار سبب می شود تا فرد نه در پی کشف احساسات و درک درست از شرایط خود ، بلکه به دنبال فرار از آنها باشد و به عنوان یکی از راه های فرار به شروع رابطه ای جدید روی بیاورد . پریدن به یک ازدواج جدید خیلی زود بعد از طلاق معمولاً موجب به وجود آمدن حجم زیادی از مشکلات ازدواج مجدد میشود.

کلینیک روانشناسی شرق تهران
بخوانید

تنهایی ، غم و اندوه ، ترس و مشکلات مالی غالباً وقتی مردم به یک رابطه جدید فرو می روند ، به طور موقت حل می شوند . هیجان و اشتیاق زیاد می تواند باعث شود آنها از مشکلات سازگاری با یک شریک جدید غافل شوند. مهم است که قبل از پریدن به  ازدواج دوم ، زمان زیادی را صرف غم و اندوه پایان ازدواج اول کنید.

اگر هنوز از تجربه قبلی تان خشمگین و ناراحت هستید یا همچنان از تجربه طلاق و جدایی گذشته خود احساس افسردگی ، خشم یا شک و تردید می کنید به هیچ عنوان ازدواج دوم گزینه مناسبی برای شما نیست. تا زمانی که خودتان از نظر عاطفی سالم نباشید ، نمی توانید یک رابطه سالم و طولانی داشته باشید.

هیچ جدول زمانی دقیق وجود ندارد  و مهم نیست که چقدر طول بکشد، اما مهم است که قبل از هر حرکتی ، کاملا روی بهبودی فردی خود متمرکز شوید و تا حل نشدن مشکلاتتان به فکر رابطه جدید نباشید تا از بروز مشکلات ازدواج مجدد تا حد زیادی جلوگیری کنید.

آنچه که مرا نکشد قوی ترم میکند؟!

پس شاید ایده طلاق گرفتن خیلی هم بد نباشد ، نه؟ بلاخره شما یکبار طلاق گرفته اید و هنوز زنده اید! اگر قبلاً یکبار توانستید، می دانید که می توانید دوباره این کار را انجام دهید!

بعضی اوقات نگرش شخص نسبت به طلاق بعد از یکبار طلاق تغییر می کند. وقتی مردم فکر می کنند ، “من یک این راه رو رفتم و زندگی کردم” ، می تواند این طور به نظر برسد که طلاق یک فاجعه نیست. در ازدواج های دوم ، طلاق گرفتن آسانتر است زیرا هیچ ترسی از ناشناخته وجود ندارد. اینجاست که می توان انتظار تاثیرات مخرب مشکلات ازدواج مجددرا داشت.

برخی از افرادی که در ازدواج دوم قرار دارند ، بسیار کم پیش می آید که بخواهند نواقص ناچیز همسر خود را ببخشند و فراموش کنند ، آنها بیشتر تمایل به ترک شرایط بد دارند تا درست کردن آن . وقتی همه چیز خراب می شود ، آنها با این نگرش که فرار گزینه مناسبی است، به جای ایستادگی و تلاش برای حل مشکلات به طلاقی دوباره فکر خواهند کرد. برخی مطالعات نشان داده اند که این “عادی سازی” طلاق می تواند یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت ازدواج های دوم باشد.

 

مشکلات ازدواج مجدد

استقلال یا ﻧﻔﺼﺎ

تصور می شود که استقلال فزاینده بین جنس ها یکی از دلایل افزایش چشمگیر بروز طلاق در ازدواج های اول دهه های اخیر است. زنان از نظر مالی مستقل تر شده اند و مردان به طور فزاینده ای در کشور مستقل تر شده اند. با جدا شدن این نقشهای جنسیتی ، هر دو جنس در هر دو عرصه خودکفا می شوند. می توان متصور شد که یکی از دلایل مشکلات ازدواج مجدد همین مسئله است. هنگامی که افراد به سمت ازدواج دوم یا سوم می روند ، احتمالاً مسئولیت محافظت از خود را از نظر عاطفی و مالی را بیشتر احساس می کنند. بنابراین منطقی است که فرض کنیم که خودکفایی اقتصادی بیشتر به دست آمده با افزایش سن ، حتی بیشتر از ازدواجهای اول ، بر ازدواج دوم و سوم تأثیر می گذارد .

رابطه مستقیم استرس با چاقی
بخوانید

در ازدواج های اول انتظار می رود که زوجین مسائل مالی را تقسیم کنند و اهداف و مسئولیت های مالی را نیز به اشتراک بگذارند. به دلیل سن بالاتر زوجین در ازدواج های دوم ، زوج ها اغلب با دارایی های مالی بسیار بیشتری نسبت به ازدواج های اول خود تشکیل خانواده می دهند. آنها همچنین احتمالاً اهداف مالی مستقلی داشتند که مدت ها قبل از ازدواج برای آن تلاش می کردند. و فقط به این دلیل که اکنون ازدواج کرده اند ، به این معنی نیست که اهدافشان باید بعد از ازدواج تغییر کند و متفاوت با  آنچه در گذشته بوده، شود.

همچنین سؤالاتی در مورد چگونگی تقسیم منابع مالی خانوار و چگونگی تقسیم دارایی هایی که قبل از ازدواج فعلی به آنها تعلق گرفته است ، وجود دارد. پول در حال حاضر موضوع اصلی است که زوجین در مورد آن می جنگند. با داشتن امور مالی پیچیده تر ، زوجین در ازدواج های دوم به احتمال زیاد درمورد مسائل مالی می جنگند ، که اغلب منجر به طلاق می شود.

یک خانواده واقعی!

کسانی که دوباره ازدواج می کنند ، انتظارات غیر واقعی دارند. آنها عاشق هستند و واقعاً درک نمی کنند که جایگزینی شریک گمشده (به دلیل طلاق ، ترک یا مرگ) در واقع خانواده را به وضعیت ازدواج اول خود باز نمی گرداند. در عوض ، ازدواج مجدد آنها را با تعدادی از موارد غیرقابل پیش بینی پیوندهای وفاداری کودکان ، خراب کردن وظایف والدین و اتحاد فرهنگهای متفاوت خانوادگی همراه خواهد کرد.

اینها سه مورد از مشکلات ازدواج مجدد است که روانشناس پاتریشیا پاپورنو در الگوی قابل توجه معماری ازدواج خود بیان کرد. در اصل ، کار غیرقابل پیش بینی و دشوار خانواده متولد شده این است که بسیاری از فرضیات قدیمی خود را در مورد چگونگی قرار گرفتن “یک خانواده واقعی” – یعنی یک خانواده سنتی ازدواج اول – قرار دهد و پشت سر بگذارد ، و با ایجاد یک نوع کاملاً جدید از ساختار خانوادگی نیازهای منحصر به فرد خود را برآورده سازند.

یک سر و هزار سودا!

وقتی حرف از ازدواج می شود، همه عاشقانه ی یک زوج  خوشحال را تصور می کنند. اما از مشکلات ازدواج مجدد نمیتوان چشم پوشی کرد . بیشتر زوج ها در ازدواج های دوم فرزندان را با خود به همراه می آورند ، این بدان معنی است که در کنار همه عاشقانه ها جنبه های عملی مدیریت نه تنها یک ، بلکه دو خانواده وجود دارد.

این بدان معناست که وظیفه رفت و آمد فرزندان بر عهده شماست، تعطیلات را باید تقسیم کنید و به کودکان دیگر (که ممکن است شما را دوست نداشته باشند) در کارهای خانه ، کلاس های مختلف و تمرینات فوتبال کمک کنید. همچنین این بدان معناست که شما ممکن است  دیگر وقتی  برای خود نداشته باشید، زیرا آن را با کودکان خود و شریک زندگیتان تقسیم می کنید. تمام کارهای یک خانواده به اندازه کافی سخت است – داشتن دو خانواده این کار را حتی سخت تر می کند.

مسابقه طناب کشی!

(لطفا در صورت لزوم زن و مرد را جایگزین کنید)

یکی دیگر از مشکلات ازدواج مجدد در صورت وجود فرزند از ازدواج های قبلی ،رقابت های اجتناب ناپذیر اعضای خانواده جدید در پی یافتن جایگاه است. این رقابت از زمانی شروع می شود که یک زن وارد ازدواج دوم خود می شود ، اما شوهر جدید وی در مورد نقش وی در ازدواج در رابطه با فرزندانش سردرگم می شود. او از همسر جدید خود می خواهد که او را در اولویت قرار دهد و فرزندان می خواهند که مادرشان آنها را در اولویت قرار دهد.

خصوصیات مشاوره ازدواج خوب چیست؟
بخوانید

این “جنگ” باعث ایجاد تحقیر و ناراحتی می شود و زن در میانه راه احساس می کند که مجبور است “یک طرف را انتخاب کند”. این موضوع یکی از اصلی ترین دلایلی است که میزان طلاق ازدواج دوم در مقایسه با ازدواج های اول بیشتر است.

مشکلات ازدواج مجدد

هم خون من!

یکی دیگر از مشکلات ازدواج مجدد که آن را از ازدواج اول متمایز میکند نداشتن فرزندان بیولوژیکی زوجین با هم دیگر است. از آنجا که بسیاری از زوج ها وقتی کمی بزرگتر هستند ازدواج مجدد می کنند ، غالباً فرزندی در کنار هم ندارند.

این بدان معناست که بیشتر زوج ها در یک ازدواج دوم فرزندان مشترکی ندارند که آنها را به معنای مثبت به هم پیوند دهند و به تعبیری منفی ، آنها را مجبور به ماندن در کنار یکدیگر کنند حتی اگر رابطه آنها بدتر شود. به عبارت دیگر ، کودکان به عنوان یک عامل تثبیت کننده در ازدواج عمل می کنند. و هنگامی که آنها غایب هستند ، ازدواج مستعد ابتلا به طوفان های جزئی است.

علاوه بر این ، به دلیل اینکه این زوج مشترکاً فرزندی ندارند ، در خانواده های دوم و سوم عنصر خانواده به اندازه کافی مرکزی نیست. در نتیجه ، میل به “حفظ خانواده” یک عامل تثبیت کننده قوی نیست. این کاهش اهمیت خانواده در ازدواج های دوم و سوم همچنین ممکن است توضیح دهد که چرا گفته می شود زوجین مربوطه نسبت به افراد در ازدواج های اول کمتر متعهد هستند. بدون فرزندان، برخی از زوج ها احساس کمتری نسبت به خانواده دارند. این امر باعث می شود که آنها نسبت به حفظ خانواده کمتر احساس تعهد کنند و همچنین نگرانی در مورد تأثیر طلاق بر فرزندان دیگر وجود نخواهد داشت و همین امر احتمال طلاق را در ازدواج مجدد افزایش می دهد که به عنوان یکی از مشکلات ازدواج مجدد به آن پرداخته می شود.

به طور کلی ، روابط با ازدواج های بعدی به طور فزاینده ای درهم می پیچد و پیچیده تر می شود زیرا هر چه تعداد بیشتری از افراد به خانواده اضافه شود، در سطح روزانه ، حفظ  درست روابط سختر می شود.

واضح است ، بسیاری از افراد هستند که از طلاق اول خود درس می آموزند و به سمت ازدواج های شاد و طولانی دوم حرکت می کنند. اما همه شواهد نشان می دهد که ادامه دادن در این جاده سخت تر از آن است که شما به سمت ازدواج بعدی حرکت کنید. این روندی است که در آمار طلاق اخیر نشان داده شده است . پس به جای فکر به فرار و رویای زندگی رویایی ، ابتدا تلاش کنید زندگی اولتان را ترمیم کنید . چرا که مشکلات ازدواج دوم می تواند بیشتر از ازدواج اول شما باشد .

avatar
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید