به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

مشاور روانشناسی

مشاور روانشناسی

مشاور روانشناسی

مشاور روانشناسی به ارتباطی می گویند که وابسته به اعتماد است. مجموعه فرایند هایی می باشد که وقتی اتفاق می افتد که مراجع و مشاور یک جلسه کاملا اختصاصی را برای بررسی کرندن مشکلات در مرجع هایی که این توانایی را دارد انواع استرسورها و مسئله های احساسی و هیجانی باشد، با هم دیگر هماهنگ می‌کنند.

در اصل کاری که مشاور انجام میدهد کمک کردن به مرجع های مختلف برای دیدن واضح تر و با دقت مسئله ها از دیدگاه های مختلف و از زاویه ای دیگر است. این کار این توانایی را دارد که مراجع را قادر کند که با هدف آسان کردن تغییرات مثبت متوجه و متمرکز بر احساسات، تجربه‌ها و رفتارهایش بشود.

احساس امنیت و اعتماد از ویژگی های اصلی یک مشاوره موفق می باشد. مشاورانی که حرفه‌ای هستند اصولا درباره وظیفه خود برای حفظ محرمانگی محتوای جلسات به مرجع های مختلف توضیح می‌دهند گر چه که در مورد هایی که خیلی خاص هستند، مثلا زمانی که بحث‌های قانونی برای نجات جان فردی در میان است وظیفه دارند که رازداری را نقض کنند.

یکی از نکته های حائز اهمیت مشاوره حرفه‌ای توسط روانشناس و مشاور است

 • این مشاوره به هیچ وجه نصیحت کردن نمی باشد.
 • این مشاوره به هیچ وجه قضاوت کردن نمی باشد.
 • تمام مشکلات مرجع های مختلف را حل کردن هم نمی باشد.
 • تشویق کردن مرجع های مختلف به رفتار کردن به همان روش که مشاور خودش در زندگی و در مواجهه شدن با مسئله های مختلف پیش می‌گیرد نمی باشد.
 • درگیر شدن احساسی با مراجع نمی باشد.
 • نگاه کردن به مسائل مراجع براساس ارزش‌ها و باورهای شخصی مشاور نمی باشد
 • درمان و مشاور روانشناسی از روش دارودرمانی نمی باشد.

بلکه با گفتگو کردن با شخص و گوش دادن به صحبت‌های او و ارائه دادن راه حل‌های مختلف و پیشنهادها ی الزامی برای درمان شدن صورت می‌گیرد. درمان‌های مشاور روانشناسی امکان دارد با چند جلسه بحث و گفتگو حل شود. ولی در این راه باید خود فرد تحت درمان نیز همکاری لازم را با مشاور خود داشته باشد.

انواع مشاوره روانشناسی

هر شخص مشاور به شکل حرفه ای و با توجه به تخصصش دربعضی زمینه‌ها مشاوره ارائه می‌دهد از جمله مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته، مشاوره زوج و خانواده، مشاوره طب جنسی و دیگر حوزه ها که کلینیک روان آرام می تواند در تمام زمینه های ذکر شده به شما کمک کند.

مشاوره گروهی

مشاوره گروهی  مدلی از مشاور روانشناسی است که در آن، گروه کوچکی از افراد مختلف با مشکل هایی که شبیه به هم هستند به‌ شکل منظم برای بحث، ارتباط برقرار کردن، کشف و حل مشکلات خود دورهم جمع می‌شوند و با یک دیگر و رهبر گروه صحبت کرده و سعی می‌کنند نگرش‌ خود را تعدیل کنند تا با مشکلات زندگی به‌ شکل بهتر و کارآمدتری برخورد کنند.

مشاوره گروهی صورت های متفاوتی دارد که با توجه به مقاصد به کار رفته در آن، قوانین مختلفی هم دارد.

از نظرات مختلف مشاوره به انواع متفاوتی تقسیم بندی می شود. چنان چه موضوع مشاوره مورد نظر قرار گیرد انواع مشاوره عبارتند از :

 • مشاوره تحصیلی
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره  سازشی یا شخصی
 • مشاوره خانواده و ازدواج
 • مشاوره  اجتماعی و مشاوره های تخصصی نظیر مشاوره حقوقی و پزشکی

در انواع مشاوره های بالا، ملاک تقسیم، موضوع مشاوره است که این توانایی را دارد از لحاظ تحصیلی، شغلی، روانی، خانوادگی، و موارد دیگر باشد. در تقسیم بندی از نوعی دیگر، تعداد مطرح می شود؛ اگر هم مشاوره و هم مرجع یک نفر باشد، مشاوره فردی است و در صورتی که تعداد بیش از یک نفر باشد مشاوره گروهی است.

درمان های فردی با کودکان و بزرگسالان

بازی درمانی:

بازی یکی از بهترین روش ها برای شناخت دنیای روانی کودک است، کودکان فکر ها ودغدغه هایشان را از روش بازی بیان می کنند به این خاطر مشاوران این حوزه از بازی به عنوان یکی ابزارهای قدرتمند برای آموزش و تغییر در کودکان استفاده می کنند، درمانگر سعی بر این دارد از روش بازی به دنیای روانی کودک وارد شود و با ترس ها، نگرانی ها و دغدغه هایش آشنا شود، پدر و مادرها امروزه مشغله های زیادی دارند. این موضوع باعث بی توجهی آن ها در رابطه با فرزند خود شده است، درمانگر امکان دارد که یک سری از بازی ها را طراحی کند تا پدر و مادر در منزل با کودک خود انجام دهند و مشکلات پیش آمده بین یکدیگر را کاهش دهد.

هنر درمانی:

هنر در کنار بازی برای کودکان خیلی مفید است، کودکان حرف های نگفته خود را از روش هنری بیان می کنند، کودکان استفاده کردن از ابزار هنری را بسیار دوست دارند و بسیار سریع در کنار یک درمان گر متخصص در این باره خود را بیان می کنند، کودکان بر عکس افراد بزرگ سال که مقاومت زیادی برای بیان خود دارند بسیار زود درباره واقعیت ها حرف می زنند، می پذیرند و تغییر می کنند، معمولا برای کودکان هنر درمانی با بازی درمانی تلفیق می شود و مشاور روانشناسی علاوه بر درمان مشکلات فردی، مهارت های بسیاری را با استفاده از ابزار هنری آموزش می دهد.

مقایسه مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری
بخوانید

نوروفیدبک:

مغز ما، همه ماست، تمام چیزی که هستیم و انجام می دهیم توسط مغز شکل می گیرد، بیشتر از مشکلات هیجانی، شناختی و رفتاری کودکان با توجه به بهم خوردن تعادل مغزی صورت می گیرد، نورو فیدبک موج های مغزی است که هر لحظه به وسیله مغز تولید می شود را ثبت می کند و کاملا دقیق به ما نشان می دهد که در مغز شخص چه اتفاقی در حال روی دادن است.

شما یا فرزند شما می توانید با استفاده کردن از دستگاه نوروفیدبک امواج مغزی خود را تنظیم کنید، فرد درمانگر در همه  مدت کنار شما است و به شما کمک می کند تا بتوانید به خوبی این کار را انجام دهید.

برای مثال شما یا کودکتان می آموزید که به چه صورت این توانایی را دارید درزمان اضطراب امواج مغزی خود را به سمت آرامش هدایت کنید، اختلالاتی که برای درمان آنها از نورو فیدبک استفاده می شود شامل: اضطراب ،استرس،افسردگی،بیش فعالی – کم توجهی، سردرد (میگرن)،دردهای مزمن،اختلالات خواب،سوء مصرف مواد،وسواس،صرع(تشنج) و بازتوانی سکته مغزی می باشد.

گروه درمانی:

ما به  طور کلی خود را در آینه دیگران می بینیم و می شناسیم، جمع و گروه به ما خیلی چیزهای مثبت و منفی یاد داده است و یکی از بهترین راههای تغییر رفتار ،شناخت و دیدگاههایمان گروه است، گروه درمانی به افراد کمک می کند تا سریعتر تغییر کنند، وقتی افرادیبا مشکلات شبیه به  خود را می بینند که مشکلاتی شبیه مشکلات آنها و شاید گاهی سخت تر دارند می فهمند که در دنیا و در برابر مشکلاتشان تنها نیستند، آنها در کنار یکدیگر مهارت های لازم را کسب می کنند و به همدیگر یاد می دهند.

مشاور روانشناسی در گروه درمانی به افراد کمک میکند تا بر همدیگر تاثیرات مثبت بگذارند، گروه درمانی به افراد کمک می کند تا افرادی را بیابند که دغدغه های مشابه خودشان دارند، به طور کلی روند درمان در گروه سریعتر است اتفاق می افتد.

دارو درمانی:

گاهی بعضی از مشکلات و اختلال های روانشناختی خیلی حاد و پیچیده هستند، در این مواقع دارو کمک زیادی به آن ها می کند که در کنار روان درمانی و  دارو هم مصرف کنند، بعد از این که مشکل حاد کمی بر طرف شد متخصص میزان دارو را کاهش می دهد و در کنار آن روان درمانی ادامه پیدا می کند تا به بهبودی کامل پیدا شود و فرد بتواند به خوبی رفتار خود را کنترل نماید.

کودکی بهترین دوران در زندگی هر انسانی می باشد، در این دوران است که زیر بنای اصلی شخصیت شکل می گیرد و نقش کلیدی و تعیین کننده ای را در ساختن آینده فرد دارد، نباید از اهمیت این دوران غافل شویم، دنیای مدرن و روزمرگی های والدین این روزه تبعات خوبی برای کودکان نداشته است و والدین در این روز ها نیازمند آموزش های لازم و کافی هستند تا بتوانند کودکی شاد و موفق داشته باشند، زمانی که تصمیم گرفته ایم که این نقش مهم مادر یا پدر بودن را بپذیریم باید به این نقش پر مسئولیت بیشتر از هر نقشی اهمیت بدهیم.

دنیای این روز ها مسئله ها و مشکلاتی را دارد که در گذشته هیچگاه مطرح نبوده است و لازمه فائق شدن بر این مشکلات آموزش درست و صحیح می باشد.

مرکز مشاوره روان آرام چه کارهایی در زمینه مشاوره روانشناسی نوجوانان انجام می دهد؟

مرکز مشاوره روان آرام که به شکل تخصصی به مشکل ها و دغدغه های نوجوانان و خانواده های آن ها می پردازد، به سوالات زیر امکان دارد تصویر واضحی بدهد که چه کاری در آنجا صورت می گیرد. دوره نوجوانی به دوره طوفان و فشار معروف می باشد و اتفاق های شخصیتی مهمی در این دوره می افتد، پدر و مادر باید این مورد را در نظر داشته باشند که در این دوره امکان تغییر بسیار زیاد است و به شکلی می توانند کم کاری های خودشان را در دوران کودکی در این دوران جبران کنند.

تغییرات جسمی و هورمونی در این دوران اثرات خیلی زیادی بر خلق و خو و رفتارهای نوجوانان میگذارد و گاهی اوقات موجب شرایط بسیار سختی برای آن ها می شود. مهم ترین عمل کرد در این زمان کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس آموزش دیده در ارتباط با این دوران است.

 

وظایف مشاور چیست؟

 1. گوش دادن خیلی دقیق، پرسیدن سوال و درک کردن شرط ها و موقعیت مراجعه کنندگان برای ارائه بهترین مشاوره به آن ها
 2. همدلی کردن و همراهی کردن با صحبت های مراجعه کنندگان و دچار چالش کردن آن ها در صورت نیاز
 3. کمک به مراجعه کنندگان در دیدن چیزها و اتفاق هایی که به صورت واضح تر یا به شکلی متفاوت برای این که روان شناسان با تئوری ها و علوم این حوزه آشنایی کامل دارند و قادر به این هستند که مسئله های مختلفی را را از زوایای مختلفی بررسی کرده و ذهن مراجعه کننده را نسبت به آن معطوف کنند.
 4. ارجاء مراجعه کنندگان به منابع کمکی دیگر در صورت نیاز
 5. ارجاع مراجعه کنندگان به روانپزشک ها، روانشناس ها یا مشاوران تخصصی همچون مشاوران شغلی یا مشاوران ازدواج از جمله این اقدامات می باشد
 6. حفظ اسناد محرمانه مراجعین
 7. زیرا مراجعه کنندگان برای پیدا کردن راه کارهای مناسب بسیاری از اتفاق های خصوصی زندگی خود را برای مشاور تعریف می کنند و مشاور باید نسبت به آن ها حس مسئولیت پذیری زیادی داشته باشد.
مرکز مشاوره ونک
بخوانید

آیا شغل مشاور روانشناسی برای شما مناسب است؟

اگر شما کمک کردن به افراد دیگر را را دوست دارید و این قصد را دارید که تفاوت های مثبتی در زندگی آن ها به وجود بیاورید، شغل مشاور روانشناسی می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

زندگی همیشه و در هر حال با چالش های گوناگونی همراه است. برخی از آن ها این توانایی را دارد که تاثیر عمیقی در افراد مختلف بگذارد و ادامه زندگی را برای او غیرممکن کنند، برای نمونه مرگ یکی از نزدیکانش و شکست در رابطه های عاشقانه.

در این مدل موقعیت‌ها و مشکلاتی که یک دفعه ای در زندگی پدیدار می‌شوند، این توانایی را داریم که  از مشاوره روانشناسی کمک بگیریم.

چند مثال از همین مشکلاتی که  که در میان تمام اشخاص مشترک می باشد و باید در صورت ادامه تاثیرات منفی شان به مشاور روانشناس مراجعه کرد را برای شما ذکر می کنیم.

از دست دادن عزیزان

مرگ دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد، اما کنار آمدن با این مساله کاری ساده نیست. واکنش اشخاص مختلف به از دست دادن عزیزان چه پدر و مادر و چه حیوان خانگی تفاوت زیادی دارد. ناراحت بودن و عزاداری به‌ طورکلی به‌ شکل آشکار و در ذهن اشخاص صورت می‌گیرد اما اگر واقعیت را نپذیرند منجر به مشکلات روانی بیشتر و طولانی‌تری می‌شود.

یک روانشناس این توانایی را دارد که در پیدا کردن راه کار های مناسب برای کنار آمدن و پذیرفتن مرگ عزیزان و نزدیکان به شما کمک کند.

استرس و اضطراب

موقعیت‌های به خصوصی در زندگی استرس‌زا به شمار می آیند؛ مثل مصاحبه شغلی یا برقرار کردن ارتباط با افرادی تازه. استرس و اضطراب این توانایی را دارد که احساس ناتوانی و خشم در شخص ایجاد کرده و در آخر باعث انزوای اجتماعی، افسردگی و بسیاری از مشکلات روانی دیگر بشود.

یک دکتر استرس و اضطراب این توانایی را دارد که با پیدا کردن منبع و علت مشکل های شما و همچنین راه‌های مناسب غلبه کردن به آن ها، به شما در مدیریت استرس و اضطراب کمک زیادی کند.

افسردگی

احساس ناامیدی کردن یکی دیگر از نشانه‌های رایج افسردگی می باشد. بیشتر افراد اعتقاد دارند که خودشان این توانایی را دارند که این رفتار منفی را متوقف کند و افسردگی بیرون بیایند، اما این کار به ندرت اتفاق می‌افتد.

داشتن عادت‌های ناسالم و اعتیاد

بعضی از افراد از عادت‌هایی دارند که ناسالم است مثل سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر بیشتر برای فرار از مشکلات خود به آن ها روی می آورند. اگر مشاور روانشناسی  این توانایی را دارد که به شما کمک کند تا مشکلاتتان را خودتان حل کرده و این عادت‌های ناسالم را کنار بگذارید همچنین در مواردی مانند اعتیاد، اختلالات اشتها، مدیریت استرس، مشکلات خواب نیز می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

افزایش عملکرد

اشخاص موفق برای دستیافتن به هدف های خود اول باید آن را در ذهنشان تجسم کنند. ورزشکاران برای آماده شده در یک رقابت علاوه ‌بر تمرین‌های بدنی باید از نظر ذهنی هم خود را آماده کنند. همه اشخاص باید از این تکنیک برای روبه‌رویی با چالش‌های زندگی خود استفاده کنند. برای مثال همان طور که قبل از اجرای یک سخنرانی تمرین می‌کنید، روانشناس هم این توانایی را دارد قبل از روبه‌رو شدن با چالش‌هایی بزرگ در زندگی چه رقابت در المپیک و چه مصاحبه شغلی باشد، شما را آماده کند تا بتوانید به بهترین نحو با آنها روبه‌رو شوید.

نظم و ترتیب ذهنی

یک روانشناس این توانایی را دارد که به شما در بهبود نظم ذهنی کمک کند تا با استدلال‌های دقیق مشکلات خودتان را حل کنید. بیشتر افراد این توانایی را دارند راه حل‌های خوبی در هنگام صحبت کردن با خود (که نوعی درمان است) یا با فرد متخصص پیدا کنند. به آسانی مشکلات خودشان را با مشاور در میان بگذارید چون نظم و ترتیب ذهنی و روانی تان را بهتر می کند می‌تواند تمرکز شما را روی موضوع بیشتر کند و به این کمک می‌کند تا بدون نگرانی با آن ها روبه‌رو شوید. روانشناسان آموزش دیده‌اند تا شنوندگان خوبی برای شما باشند.

چگونه اختلاف با خانواده همسر را حل کنم؟
بخوانید

اختلالات روانی

بعضی وقت ها مشکلات بزرگی که برای فرد به‌ وجود می‌آید و باعث به وجود آمدن علامت های روانی در اشخاص مختلف شوند. اختلال های روان شناختی این توانایی را دارند به روش‌های مختلفی آشکار شوند. آن ها بیشتر پنهان هستند و تنها با کمک یک مشاور روانشناسی کشف می‌شوند. بعضی از اختلال های روانی با علامت های مختلف عبارتند از: اختلال دو قطبی، اختلال افسردگی عمده، جنون جوانی، اختلال استرس پس از ضربه

گام اول برای داشتن یک زندگی بهتر پیدا کردن یک روانشناس خوب و مشورت کردن با اوست. بهترین کار این است که برای  پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی و به حداکثر رساندن سلامت روانی خود از مشاور و متخصص روانشناس کمک بگیرید که کلینیک روان آرام در این مسیر شمارا همراهی می کنند.

تفاوت روانشناس و مشاور

مراجعه کنندگان مشاورها بیشتر مشکلاتی جدی در زندگیشان ندارند و بیشتر به دنبال حل مسألۀ سادۀ خود یا گرفتن راهنمایی می باشند.

مشاور بیشتر به مراجعه کننده کمک میکند تا انتخاب های مناسبی داشته باشد اما اگر مراجعه کننده در گذشته انتخاب های اشتباه زیادی داشته است نیازمند تحلیل بیشتر  و ریشه یابی مسأله توسط مشاور روانشناسی است.

مشاور کمتر به گذشته و ریشه یابی مسئله ها می پردازد.

مشاور این توانایی را ندارد اختلالات روانشناختی را درمان کند و این کار بیشتر در حیطۀ شغلی روانشناس و روانپزشک می باشد.

بیشتر مراجعه کنندگان دو واژه روانشناس و مشاور را به جای هم به کار می برند و بیشتر آن ها چه به روانشناس مراجعه کنند چه به مشاور میگویند: «پیش مشاور می روم.» حتی گاهی خود روانشناسان و مشاوران هم این دو واژه را به جای هم به کار می برند.

حال پیش روانشناس برم یا مشاور روانشناسی ؟

اگر بخواهیم خلاصه بگویم باید گفت اگر به راهنمایی و مشاوره دربارۀ یک موضوع مشخص نیازمند هستید ، می توانید از مشاور کمک بگیرید. اما اگر مشکلی دارید که تا حدی جدی است و یا در گذشته هم کم و بیش وجود داشته و یا چندین مسأله و مشکل مختلف دارید، بهتر است به روانشناس مراجعه کنید.

به زبان دیگر اگر زندگی عادی شما تحت اثر مشکل یا مشکلاتی قرار گرفته است بهتر این است که به روانشناس مراجعه کنید اما اگر در روند زندگی عادی شما مشکلی نیست و فقط به دنبال حل یک مسألۀ جزئی می باشید، مشاور می تواند به شما کمک کند.

ساعت کاری و محیط کار مشاور

انجام کار نیمه وقت در شغل مشاوره خیلی رایج می باشد. البته اگر مشاور این قصد را داشته باشد به صورت فردی و مستقل کاری انجام بدهد. در بیشتر وقت ها مشاور در یک مرکز درمانی و یا دولتی کار می کند. در این صورت ساعات کاری او مثل بقیه کارکنان اداری دیگر است.

در بیشتر مورد ها مشاور، مشاوره حضوری با مراجعه کنندگان دارد ولی بعضی وقت ها نیاز است که با همسران، خانواده و همکاران آن ها از روش تلفن و اینترنت ارتباط برقرار کند

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله سعی ما برا این بود که به شکل مختصر به این سؤال پاسخ بدهیم که تفاوت روانشناس و مشاور چیست و مشاور روانشناسی چیست ؟ و همان گونه که گفته شد روانشناس در حل کردن مشکلات جدی تر و اختلال های روان شناختی و مشاور در کمک به فرد در تصمیم گیری تبحر بیشتری دارند. البته هر دو رشته با هم هم پوشی دارند و درس های مشترکی زیادی در طول تحصیل دارند.

همپوشی این دو رشته به خصوص در کشور ما بیشتر به مشهود است و فعالیت ها و پذیرش مراجع از طرف آن ها تفاوت زیادی با هم  ندارند. دو عنوان مشاور و روانشناس هم اصولا به جای هم به کار برده می شوند!

در آخر در صورتی که نیازمند به کمک تخصصی هستید برای آن که بتوانید به فرد مناسبی مراجعه کنید، در انتخاب خود به تفاوت روانشناس و مشاور و تفاوت روانشناس و روانپزشک توجه کنید و پیشنهاد می کنم مقالۀ «ویژگی های یک روانشناس خوب» را هم مطالعه کنید. اگر که درباره این مطلب سؤالی داشتید می توانید در بخش کامنت های همین مقاله آن را طرح گنید.

avatar
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید