به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج
ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات و تحولاتی است که در زندگی هر کسی رخ می دهد. همه مل آرزو داریم که زندگی مشترکی پایدار و سرشار از خوشبختی داشته باشیم. اما انتخاب شخص مناسب برای ازدواج و همچنین ایجاد سازگاری دو جانبه می تواند بسیار سخت باشد و به کمک شخصی متخصص نیاز داشته باشد. در این مطلب می خواهیم به بررسی مشاوره قبل از ازدواج و آثار و فوایدی که این نوع مشاوره در زندگی زوجین بر جای می گذارد ، بپردازیم.

مشاوره قبل از ازدواج

برای بررسی مشاوره قبل از ازدواج ابتدا لازم است کمی با اهمیت مقوله ازدواج آشنا شویم. از این رو توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم.

قبل از ازدواج از چه چبزهایی باید آگاهی داشته باشیم؟

ازدواج یکی از بخش های اصلی زندگی هر فرد به شمار می رود و هرکس بخواهد برای این امر اقدام به تصمیم گیری نماید باید اطلاعات کافی پیش از ازدواج در این زمینه داشته باشد. متاسفانه بسیاری از جوانان چه دختر و چه پسر برای ازدواج دچار هیجان می شوند و این باعث می شود که نگاه واقع بینی نداشته باشند و پیش از ازدواج دچار تصمیم گیری اشتباه شوند. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند که به صورت منطقی و واقعی تصمیم به انتخاب شخصی برای ازدواج بگیرید.

همه انسان ها به صورت طبیعی برای ادامه حیات خود نیازهایی دارند که باید به آن ها به طور صحیح پاسخ داده شود. مانند نیاز به خوردن، آشامیدن، تنفس، احساسات و رابطه جنسی. همان طور که ذکر شد رابطه جنسی یکی از نیازهایی است که پس از پشت سر گذاشتن سن بلوغ در انسان ها ظاهر می شود. ازدواج یک راه حل بسیار مناسب برای پاسخ دادن به این نیاز می باشد.

بنابراین پاسخ به نیاز جنسی یکی از مسائلی محسوب می شود که با ازدواج تامین می شود.

بیشتر بخوانید

 

چرا ازدواج ؟

ذات انسان ها به گونه ای خلق شده که تمایل و گرایش به رشد و تعالی در آن ها وجود دارد. ازدواج بستری را فراهم می کند تا زن و شوهر به کمک یکدیگر بتوانند مسیر رشد و تعالی را طی کرده و به سمت تکامل پیش بروند. پس رشد و تعالی و رسیدن به تکامل نیز یکی از مسائلی محسوب می شود که می تواند با ازدواج حاصل شود.

همه انسان ها به گونه ای خلق شده اند که تمایلی به تنهایی ندارند. به عبارتی دیگر نیاز به کسانی دارند تا به آن ها عشق بورزند. ازدواج و وجود فرزندان می تواند آنها را از تنهایی نجات دهد. انسان ها دوست دارند که مستقل زندگی کنند و داشتن استقلال در زندگی برایشان خوشایند است. ازدواج می تواند یک گام در جهت استقلال فرد از خانواده محسوب شود.

پس تمایل به مستقل بودن نیز یکی از مسائلی که ازدواج می تواند راهکاری مناسب برای آن باشد .

حال که با اهمیت این مقوله مهم و حیاتی در زندگی هر شخص آشنا شدیم، می بایست به دنبال راهکاری باشیم تا ازدواجمان به یک ازدواج موفق بدل شود. مشاوره قبل از ازدواج می تواند موجب داشتن یک ازدواج موفق شود .

 مشاوره قبل از ازدواج چگونه می تواند به داشتن یک ازدواج موفق کمک کند؟

برای پاسخ به این سوال توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

مشاوره در کل باعث کسب دانش و آگاهی بیشتر نسبت به مسئله ایست که مورد مشاوره قرار گرفته است . یک مشاور خوب با دانش و تجربه خود به راهکارهایی می پردازد تا مسئله ای که مورد مشاوره قرار گرفته شده است به خوبی انجام شود . بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به ما این امکان را می دهد تا آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله پیدا کنیم و با دانش بیشتری در مورد آینده مان تصمیم بگیریم .

در مشاوره قبل از ازدواج می توان به بررسی مسائلی نظیر بلوغ فکری ، بلوغ جنسی ، مسئولیت پذیری ، علاقه ها و سلیقه ها و اهداف ازدواج پرداخت . یک مشاور خوب به کمک دانش و تجربه خود مباحث ذکر شده در طرفین ازدواج را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه می دهد تا زوجین بتوانند به یک ازدواج موفق دست یابند .

مثال:

برای درک بهتر از این مسئله به مثال زیر و نقش مشاور در مشاوره قبل از ازدواج توجه کنید .

دختر و پسری را در نظر بگیرید که قصد ازدواج دارند و پیش از ازدواج خود از مشاوره قبل از ازدواج استفاده نکرده اند . حال چه سناریویی در انتظار آن هاست ؟ برای بررسی ویژگی هایی فرضی برای این دختر و پسر تصور می کنیم و بررسی سناریو می پردازیم .

فرض کنید پسر از نظر جنسی به بلوغ رسیده اما از نظر فکری بالغ نشده است . همچنین مسئولیت پذیری در وی کم و به سرگرمی و تفریح علاقه دارد و هدف مشخصی از ازدواج خود ندارد .

فرض کنید دختر نیز از نظر فکری و جنسی بالغ شده و حس مسئولیت پذیری نیز دارد . به تفریح و سرگرمی علاقه دارد اما از ازدواج هدف مشخصی را دنبال می کند .

مشاوره ازدواج

 مزایای مشاوره پیش از ازدواج :‌

  • حل اختلافات:

  1. شما یاد می گیرید که چگونه یک درگیری را به صورت سالم حل کنید . مشاوره پیش از ازدواج، شما را به مهارت های ارتباطی مجهز می کند که به شما کمک می کند نه تنها به همسرتان گوش دهید بلکه آن چه همسرتان می گوید را پردازش کنید.
  • داشتن ارتباط موثر:

2. در مشاوره پیش از ازدواج، شما یاد می گیرید که چگونه ارتباط موثرتری برقرار کنید. هنگامی که نیازهای خود را به وضوح و آشکارا بدون ابراز نارضایتی و عصبانیت بیان می کنید، ازدواج شما رونق خواهد گرفت.

  • یادگیری انتقاد سازنده:

3. شما بیاموزید که چگونه انتقاد کنید، بدون اینکه اهانت آمیز باشد. لازم است هر دو نفر شما در مشاوره پیش از ازدواج، بدون ترس از آسیب رساندن به دیگری بتوانند در مورد مسائل خود صحبت کنند. در مشاوره پیش از ازدواج، شما می آموزید که می توانید بدون نیاز به درگیری با یکدیگر، آنچه را که لازم دارید، دریافت کنید.

  • محیط امن و بدون طرف برای صحبت کردن:

4. در مشاوره پیش از ازدواج، شما یاد خواهید گرفت که در مورد مسائل حل نشده پردازش و کار کنید. مشاوره پیش از ازدواج برای بیان هرگونه نارضایتی که احساس می کنید، محیط امنی را فراهم می کند. پردازش و شنیده شدن احساسات شما با کمک یک متخصص آموزش دیده ممکن است تمام چیزهایی باشد که شما نیاز دارید. ممکن است متوجه شوید که نامزدتان علاقه ای به همکاری در مشاوره و کار کردن روی آن را برای داشتن ازدواجی موفق تر ندارد. در این زمینه با مشاور قبل از ازدواج خود مشورت کنید.

  • شناخت بیشتر:

5. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا شما درک عمیق تری از این که نامزدتان چه کسی است و چه نیازهایی دارد، درک کنید. و از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. همچنین در مشاوره پیش از ازدواج شما در مورد خود و نیازهای خودتان بیشتر خواهید دانست. ممکن است به این نتیجه برسید که ممکن است این نیازها در داخل ازدواج برطرف شود یا ممکن است شما دو نفر مناسب یکدیگر نباشید.

  • کسب مهارت های رابطه: 

6. می توان مهارت های روابط مورد نیاز برای حفظ یک ازدواج کامل را یاد گرفت. یک مشاور پیش از ازدواج می تواند ضمن نظارت بر پیشرفت شما، میانجیگری درگیری و بازخورد عینی، این مهارت را به شما یاد دهد.

 

اهمیت تست های روانشناسی قبل از ازدواج چیست؟

تست های روانشناسی باعث می شود نه تنها فرد خودش را بیشتر بشناسد بلکه از طرف مقابل هم شناخت های دقیق تری بدست اورد. و تفاوت ها وشباهت هایشان مشخص گردد.

اهمیت پرسشنامه های قبل از ازدواج در چیست؟

بررسی ها نشان می دهد برای یک زندگی موفق باید اشتراک هایی بین زن و مرد صورت گیرد. با تهیه ی پرسشنامه ها و پاسخ دادن بصورت صادقانه به آن خیلی راحت تر میتوانیم این نظرها و اشتراک ها را بین زن و مرد پیدا کنیم.

اغلب سوالات پرسشنامه های مشاوره قبل از ازدواج به این صورت است که شما را در چند دسته ارزیابی می کند مانند:

1.آیا ارزش ها و نظام اعتقادی بین شما مشترک می باشد؟

2.آیا دونفر از سطح هوشیاری یکسانی برخوردار هستند؟

3.هر شخص چگونه اختلاف ها را مدیریت خواهد کرد؟

4.هر دو نفر چگونه می توانند در مواقع عصبانیت خود را کنترل کنند؟

5.آیا اشتباهات گذشته ی طرف مقابلتان را بازگو می کنید؟

6.آیا برای تعداد فرزند و نظام تربیت فرزند خود به توافق رسیده اید؟

7.حد و حدود رابطه با خانواده و دوستان به چه صورت خواهد بود؟

8.چقدر روی روابط جنسی تان حساس خواهید بود؟

 

توجه:

لازم به ذکر است با توجه به مشکلات ذکر شده ممکن است برایند شخصیت دختر و پسر به گونه ای باشد که بتوانند بدون استفاده از مشاوره قبل از ازدواج نیز به ازدواج موفق دست یابند . اما توجه کنید که هر شخص هزار بار حق زندگی ندارد و فقط یک بار حق زندگی دارد و سپردن زندگی به دست قمار حرکت عقلانی محسوب نمی شود . بنابراین شما می توانید به کمک مشاوره قبل از ازدواج با خیالی آسوده تر اقدام به ازدواج کنید و یک ازدواج موفق برای خود رقم بزنید .

حال که مبحث مشاوره قبل از ازدواج را بررسی کردیم به معرفی یک کلینیک روان شناسی می پردازیم .

 

کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده پذیرش شما عزیزان می باشد . شما می توانید برای برقراری ارتباط با ما از طریق زیر اقدام کنید :

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره اختلافات زناشویی

راه های حفظ رابطه عاشقانه

مشاوره ازدواج تلفنی

بهترین مرکز مشاوره ازدواج در تهران

 

جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
زهرا

سلام
اگر از لحاظ دغدغه و سطح فکر با هم اختلاف داشته باشیم هیچ راهی نیست که بتونیم زندگی خوبی داشته باشیم؟

تماس با ما نوبت دهی سریع