به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست و چه آثار و فوایدی برای زوجین دارد ؟

در این مطلب می خواهیم به بررسی مشاوره قبل از ازدواج و آثار و فوایدی که این نوع مشاوره در زندگی زوجین بر جای می گذارد ، بپردازیم .

بیشتر بخوانید

برای بررسی مشاوره قبل از ازدواج ابتدا لازم است کمی با اهمیت مقوله ازدواج آشنا شویم . از این رو توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

قبل از ازدواج از چه چبزهایی باید آگاهی داشته باشیم؟

ازدواج یکی از بخش های اصلی زندگی هر فرد به شمار می رود و هرکس بخواهد برای این امر اقدام به تصمیم گیری نماید باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد.متاسفانه بسیاری از جوانان چه دختر و چه پسر برای امر ازدواج دچار هیجان می شوند و این باعث می شود عقل آنها به درستی کار نکند و دچار تصمیم گیری اشتباه شوند.

همه انسان ها به صورت طبیعی برای ادامه حیات خود نیازهایی دارند که باید به آن ها به طور صحیح پاسخ داده شود . مانند نیاز به خوردن ، آشامیدن ، تنفس ، احساسات و رابطه جنسی . همان طور که ذکر شد رابطه جنسی یکی از نیازهایی است که پس از پشت سر گذاشتن سن بلوغ در انسان ها ظاهر می شود . ازدواج یک راه حل بسیار مناسب برای پاسخ دادن به این نیاز می باشد .

بنابراین پاسخ به نیاز جنسی یکی از مسائلی محسوب می شود که با ازدواج تامین می شود .

 

 

ذات انسان ها به گونه ای خلق شده که تمایل و گرایش به رشد و تعالی در آن ها وجود دارد . ازدواج بستری را فراهم می کند تا زن و شوهر به کمک یکدیگر بتوانند مسیر رشد و تعالی را طی کرده و به سمت تکامل پیش بروند .

پس رشد و تعالی و رسیدن به تکامل نیز یکی از مسائلی محسوب می شود که می تواند با ازدواج حاصل شود .

همه انسان ها به گونه ای خلق شده اند که در اعماق وجود خود از تنهایی بیزار هستند . به عبارتی دیگر نیاز به کسانی دارند تا به آن ها عشق ورزند . ازدواج و وجود فرزندان می تواند او را از تنهایی نجات دهد .

بنابراین تمایل داشتن به عدم تنهایی و عشق ورزیدن نیز مسئله ای است که ازدواج می تواند راه حل مناسبی برایش باشد .

روانشناس روابط زن و شوهر
بخوانید

انسان ها دوست دارند که مستقل زندگی کنند و داشتن استقلال در زندگی برایشان خوشایند است . ازدواج می تواند یک گام در جهت استقلال فرد از خانواده محسوب شود .

پس تمایل به مستقل بودن نیز یکی از مسائلی که ازدواج می تواند راهکاری مناسب برای آن باشد .

حال که با اهمیت این مقوله مهم و حیاتی در زندگی هر شخص آشنا شدیم ، می بایست به دنبال راهکاری باشیم تا ازدواجمان به یک ازدواج موفق بدل شود . مشاوره قبل از ازدواج می تواند موجب داشتن یک ازدواج موفق شود .

حال سوالی که مطرح است این است که مشاوره قبل از ازدواج چگونه می تواند به داشتن یک ازدواج موفق بدل شود ؟

برای پاسخ به این سوال توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

مشاوره در کل باعث کسب دانش و آگاهی بیشتر نسبت به مسئله ایست که مورد مشاوره قرار گرفته است . یک مشاور خوب با دانش و تجربه خود به راهکارهایی می پردازد تا مسئله ای که مورد مشاوره قرار گرفته شده است به خوبی انجام شود . بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به ما این امکان را می دهد تا آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله پیدا کنیم و با دانش بیشتری در مورد آینده مان تصمیم بگیریم .

در مشاوره قبل از ازدواج می توان به بررسی مسائلی نظیر بلوغ فکری ، بلوغ جنسی ، مسئولیت پذیری ، علاقه ها و سلیقه ها و اهداف ازدواج پرداخت . یک مشاور خوب به کمک دانش و تجربه خود مباحث ذکر شده در طرفین ازدواج را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه می دهد تا زوجین بتوانند به یک ازدواج موفق دست یابند .

برای درک بهتر از این مسئله به مثال زیر و نقش مشاور در مشاوره قبل از ازدواج توجه کنید .

دختر و پسری را در نظر بگیرید که قصد ازدواج دارند و پیش از ازدواج خود از مشاوره قبل از ازدواج استفاده نکرده اند . حال چه سناریویی در انتظار آن هاست ؟ برای بررسی ویژگی هایی فرضی برای این دختر و پسر تصور می کنیم و بررسی سناریو می پردازیم .

فرض کنید پسر از نظر جنسی به بلوغ رسیده اما از نظر فکری بالغ نشده است . همچنین مسئولیت پذیری در وی کم و به سرگرمی و تفریح علاقه دارد و هدف مشخصی از ازدواج خود ندارد .

فرض کنید دختر نیز از نظر فکری و جنسی بالغ شده و حس مسئولیت پذیری نیز دارد . به تفریح و سرگرمی علاقه دارد اما از ازدواج هدف مشخصی را دنبال می کند .

خصوصیات مشاوره ازدواج خوب چیست؟
بخوانید

مشاوره ازدواج

در این صورت و با فرض عدم استفاده از مشاوره قبل از ازدواج ، زندگی آن ها ممکن است در اوایل بدون مشکل ( به دلیل وجود عشق و علاقه در آن ها که احتمالا مقطعی باشد ) باشد اما احتمال به مشکل خوردن و دعوا و مشاجره در آینده آن ها بسیار زیاد است . حال به چگونگی ایجاد این مشکلات در آینده اشاره می کنیم .

  • چون پسر از نظر فکری بالغ نشده ممکن است حرکاتی از وی سربزند که موجب ناخشنودی دختر شود و از علاقه دختر به پسر بکاهد .
  • چون پسر هدف خاصی برای زندگی خود ندارد ممکن است با هدفمند بودن دختر تضاد پیدا کند و علاقه بین آن ها کم شود . به عنوان مثال هدف دختر استقلالشان از خانواده های خود باشد اما پسر تمایلی به استقلال ندارد چون هدفی با این منظور ندارد . بنابراین ممکن است تضاد و دعوا بین آن ها به وجود بیاید .
  • عدم مسئولیت پذیری پسر ممکن است سبب کوتاهی وی در تامین امور معیشتی زندگی شان شود و این ممکن است با مسئولیت پذیری دختر تضاد داشته باشد و باعث ایجاد اختلاف بین آن ها شود و از علاقه بین آن ها به مرور زمان کاسته شود .

حال که با این مشکلات آشنا شدیم سناریویی را بررسی می کنیم که این دختر و پسر از مشاوره قبل از ازدواج استفاده کرده باشند .

در این سناریو مشاور به کمک دانش و تجربه خود ویژگی ها ، سلیقه ها و اهداف هر یک از دختر و پسر را شناسایی و آینده احتمالی آن ها را به تصویر می کشد . همچنین به آن ها راهکارهایی ارائه می دهد تا مشکلات ذکر شده برای آن ها به وجود نیاید . بنابراین به کمک مشاوره قبل از ازدواج می توان به یک ازدواج موفق دست یافت . بنابراین می توان فواید مشاوره قبل از ازدواج را به صورت زیر دسته بندی کرد :

  • کمک به شناخت زوجین از خصوصیات رفتاری یکدیگر
  • آشنایی با راهکارهای مناسب برای داشتن یک ازدواج موفق

اهمیت تست های روانشناسی قبل از ازدواج چیست؟

تست های روانشناسی باعث می شود نه تنها فرد خودش را بیشتر بشناسد بلکه از طرف مقابل هم شناخت های دقیق تری بدست اورد. و تفاوت ها وشباهت هایشان مشخص گردد.

اشتباهات رابطه عاشقانه
بخوانید

اهمیت پرسشنامه های قبل از ازدواج در چیست؟

بررسی ها نشان می دهد برای یک زندگی موفق باید اشتراک هایی بین زن و مرد صورت گیرد. با تهیه ی پرسشنامه ها و پاسخ دادن بصورت صادقانه به آن خیلی راحت تر میتوانیم این نظرها و اشتراک ها را بین زن و مرد پیدا کنیم.

اغلب سوالات پرسشنامه ها به این صورت است شما را در چند دسته ارزیابی می کند مانند:

1.آیا ارزش ها و نظام اعتقادی بین شما مشترک می باشد؟

2.آیا دونفر از سطح هوشیاری یکسانی برخوردار هستند؟

3.هر شخص چگونه اختلاف ها را مدیریت خواهد کرد؟

4.هر دو نفر چگونه می توانند در مواقع عصبانیت خود را کنترل کنند؟

5.آیا اشتباهات گذشته ی طرف مقابلتان را بازگو می کنید؟

6.آیا برای تعداد فرزند و نظام تربیت فرزند خود به توافق رسیده اید؟

7.حد و حدود رابطه با خانواده و دوستان به چه صورت خواهد بود؟

8.چقدر روی روابط جنسی تان حساس خواهید بود؟

 

لازم به ذکر است با توجه به مشکلات ذکر شده ممکن است برایند شخصیت دختر و پسر به گونه ای باشد که بتوانند بدون استفاده از مشاوره قبل از ازدواج نیز به ازدواج موفق دست یابند . اما توجه کنید که هر شخص هزار بار حق زندگی ندارد و فقط یک بار حق زندگی دارد و سپردن زندگی به دست قمار حرکت عقلانی محسوب نمی شود . بنابراین شما می توانید به کمک مشاوره قبل از ازدواج با خیالی آسوده تر اقدام به ازدواج کنید و یک ازدواج موفق برای خود رقم بزنید .

حال که مبحث مشاوره قبل از ازدواج را بررسی کردیم به معرفی یک کلینیک روان شناسی می پردازیم .

 

کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده پذیرش شما عزیزان می باشد . شما می توانید برای برقراری ارتباط با ما از طریق زیر اقدام کنید :

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره اختلافات زناشویی

راه های حفظ رابطه عاشقانه

مشاوره ازدواج تلفنی

بهترین مرکز مشاوره ازدواج در تهران

 

avatar
جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
trackback
مشاوره خانواده چه تاثیری بر زندگی زوجین دارد؟

[…] […]

عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید