مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست و چه آثار و فوایدی برای زوجین دارد ؟

در این مطلب می خواهیم به بررسی مشاوره قبل از ازدواج و آثار و فوایدی که این نوع مشاوره در زندگی زوجین بر جای می گذارد ، بپردازیم .

بیشتر بخوانید

برای بررسی مشاوره قبل از ازدواج ابتدا لازم است کمی با اهمیت مقوله ازدواج آشنا شویم . از این رو توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

همه انسان ها به صورت طبیعی برای ادامه حیات خود نیازهایی دارند که باید به آن ها به طور صحیح پاسخ داده شود . مانند نیاز به خوردن ، آشامیدن ، تنفس ، احساسات و رابطه جنسی . همان طور که ذکر شد رابطه جنسی یکی از نیازهایی است که پس از پشت سر گذاشتن سن بلوغ در انسان ها ظاهر می شود . ازدواج یک راه حل بسیار مناسب برای پاسخ دادن به این نیاز می باشد .

بنابراین پاسخ به نیاز جنسی یکی از مسائلی محسوب می شود که با ازدواج تامین می شود .

 

 

ذات انسان ها به گونه ای خلق شده که تمایل و گرایش به رشد و تعالی در آن ها وجود دارد . ازدواج بستری را فراهم می کند تا زن و شوهر به کمک یکدیگر بتوانند مسیر رشد و تعالی را طی کرده و به سمت تکامل پیش بروند .

پس رشد و تعالی و رسیدن به تکامل نیز یکی از مسائلی محسوب می شود که می تواند با ازدواج حاصل شود .

همه انسان ها به گونه ای خلق شده اند که در اعماق وجود خود از تنهایی بیزار هستند . به عبارتی دیگر نیاز به کسانی دارند تا به آن ها عشق ورزند . ازدواج و وجود فرزندان می تواند او را از تنهایی نجات دهد .

بنابراین تمایل داشتن به عدم تنهایی و عشق ورزیدن نیز مسئله ای است که ازدواج می تواند راه حل مناسبی برایش باشد .

انسان ها دوست دارند که مستقل زندگی کنند و داشتن استقلال در زندگی برایشان خوشایند است . ازدواج می تواند یک گام در جهت استقلال فرد از خانواده محسوب شود .

پس تمایل به مستقل بودن نیز یکی از مسائلی که ازدواج می تواند راهکاری مناسب برای آن باشد .

حال که با اهمیت این مقوله مهم و حیاتی در زندگی هر شخص آشنا شدیم ، می بایست به دنبال راهکاری باشیم تا ازدواجمان به یک ازدواج موفق بدل شود . مشاوره قبل از ازدواج می تواند موجب داشتن یک ازدواج موفق شود . حال سوالی که مطرح است اینست که مشاوره قبل از ازدواج چگونه می تواند به داشتن یک ازدواج موفق بدل شود ؟

برای پاسخ به این سوال توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

مشاوره در کل باعث کسب دانش و آگاهی بیشتر نسبت به مسئله ایست که مورد مشاوره قرار گرفته است . یک مشاور خوب با دانش و تجربه خود به راهکارهایی می پردازد تا مسئله ای که مورد مشاوره قرار گرفته شده است به خوبی انجام شود . بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به ما این امکان را می دهد تا آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله پیدا کنیم و با دانش بیشتری در مورد آینده مان تصمیم بگیریم .

در مشاوره قبل از ازدواج می توان به بررسی مسائلی نظیر بلوغ فکری ، بلوغ جنسی ، مسئولیت پذیری ، علاقه ها و سلیقه ها و اهداف ازدواج پرداخت . یک مشاور خوب به کمک دانش و تجربه خود مباحث ذکر شده در طرفین ازدواج را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه می دهد تا زوجین بتوانند به یک ازدواج موفق دست یابند .

برای درک بهتر از این مسئله به مثال زیر و نقش مشاور در مشاوره قبل از ازدواج توجه کنید .

دختر و پسری را در نظر بگیرید که قصد ازدواج دارند و پیش از ازدواج خود از مشاوره قبل از ازدواج استفاده نکرده اند . حال چه سناریویی در انتظار آن هاست ؟ برای بررسی ویژگی هایی فرضی برای این دختر و پسر تصور می کنیم و بررسی سناریو می پردازیم .

فرض کنید پسر از نظر جنسی به بلوغ رسیده اما از نظر فکری بالغ نشده است . همچنین مسئولیت پذیری در وی کم و به سرگرمی و تفریح علاقه دارد و هدف مشخصی از ازدواج خود ندارد .

فرض کنید دختر نیز از نظر فکری و جنسی بالغ شده و حس مسئولیت پذیری نیز دارد . به تفریح و سرگرمی علاقه دارد اما از ازدواج هدف مشخصی را دنبال می کند .

در این صورت و با فرض عدم استفاده از مشاوره قبل از ازدواج ، زندگی آن ها ممکن است در اوایل بدون مشکل ( به دلیل وجود عشق و علاقه در آن ها که احتمالا مقطعی باشد ) باشد اما احتمال به مشکل خوردن و دعوا و مشاجره در آینده آن ها بسیار زیاد است . حال به چگونگی ایجاد این مشکلات در آینده اشاره می کنیم .

  • چون پسر از نظر فکری بالغ نشده ممکن است حرکاتی از وی سربزند که موجب ناخشنودی دختر شود و از علاقه دختر به پسر بکاهد .
  • چون پسر هدف خاصی برای زندگی خود ندارد ممکن است با هدفمند بودن دختر تضاد پیدا کند و علاقه بین آن ها کم شود . به عنوان مثال هدف دختر استقلالشان از خانواده های خود باشد اما پسر تمایلی به استقلال ندارد چون هدفی با این منظور ندارد . بنابراین ممکن است تضاد و دعوا بین آن ها به وجود بیاید .
  • عدم مسئولیت پذیری پسر ممکن است سبب کوتاهی وی در تامین امور معیشتی زندگی شان شود و این ممکن است با مسئولیت پذیری دختر تضاد داشته باشد و باعث ایجاد اختلاف بین آن ها شود و از علاقه بین آن ها به مرور زمان کاسته شود .

حال که با این مشکلات آشنا شدیم سناریویی را بررسی می کنیم که این دختر و پسر از مشاوره قبل از ازدواج استفاده کرده باشند .

در این سناریو مشاور به کمک دانش و تجربه خود ویژگی ها ، سلیقه ها و اهداف هر یک از دختر و پسر را شناسایی و آینده احتمالی آن ها را به تصویر می کشد . همچنین به آن ها راهکارهایی ارائه می دهد تا مشکلات ذکر شده برای آن ها به وجود نیاید . بنابراین به کمک مشاوره قبل از ازدواج می توان به یک ازدواج موفق دست یافت . بنابراین می توان فواید مشاوره قبل از ازدواج را به صورت زیر دسته بندی کرد :

  • کمک به شناخت زوجین از خصوصیات رفتاری یکدیگر
  • آشنایی با راهکارهای مناسب برای داشتن یک ازدواج موفق

 

لازم به ذکر است با توجه به مشکلات ذکر شده ممکن است برایند شخصیت دختر و پسر به گونه ای باشد که بتوانند بدون استفاده از مشاوره قبل از ازدواج نیز به ازدواج موفق دست یابند . اما توجه کنید که هر شخص هزار بار حق زندگی ندارد و فقط یک بار حق زندگی دارد و سپردن زندگی به دست قمار حرکت عقلانی محسوب نمی شود . بنابراین شما می توانید به کمک مشاوره قبل از ازدواج با خیالی آسوده تر اقدام به ازدواج کنید و یک ازدواج موفق برای خود رقم بزنید .

حال که مبحث مشاوره قبل از ازدواج را بررسی کردیم به معرفی یک کلینیک روان شناسی می پردازیم .

کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده پذیرش شما عزیزان می باشد . شما می توانید برای برقراری ارتباط با ما از طریق زیر اقدام کنید :

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره اختلافات زناشویی

راه های حفظ رابطه عاشقانه

مشاوره ازدواج تلفنی

بهترین مرکز مشاوره ازدواج در تهران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *