به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوره رابطه والدین با فرزند

مشاوره والدین

مشاوره رابطه والدین با فرزند

نحوه رابطه والدین با فرزند همواره یکی از دغدغه های اصلی والدین بوده است. به همین علت مشاوره رابطه والدین با فرزند از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که میان والدین و فرزندان همواره یکسری مشکلات وجود دارد، لازم است که نسبت به حل دوجانبه آن ها اقدام نمایید. در این مقاله قصد داریم تا نکات بیشتری درباره ی مشاوره رابطه والدین با فرزند بیان کنیم. اگر شما نیز در خصوص این ارتباطات سوالی دارید حتما مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

تربیت فرزندان یکی از کار های اصلی هر والدینی به حساب می آید. به طبع فرزندان با بزرگتر شدن با چالش های بیشتری رو به رو می شوند. این چالش ها ممکن است به مشکلاتی تبدیل شود که نیاز به مشاوره رابطه والدین با فرزند و بررسی داشته باشد. لازم به ذکر است که عدم اقدام برای حل آن ها مشکلات بزرگتری به وجود خواهد آمد پس مشاوره رابطه والدین با فرزند را جدی بگیرید. اگر فرزند شما از سن کمی برخوردار است مشاوره کودک نیز می تواند موثر باشد.

اهمیت نقش والدین

نقش پدر و مادر در کنار تمامی تلخی ها و شیرینی ها یک نقش مهم و پر زحمت به شمار می رود. این تلاش بی وقفه و بدون مزد جهت سعادتمندی و تربیت فرزندان بوده و نیاز به پیگیری مداوم دارد. مشاوره رابطه والدین با فرزند می تواند در این مسیر پر فراز و نشیب کمک کننده باشد. بدون شک کودکان والدین خود را به عنوان یک منبع یادگیری تربیت می دانند و اینجاست که نقش مهم والدین آشکار می شود. این نقش شامل تربیت عاطفی، تحصیلی، فرهنگی و … آن ها می شود. اگر خواهان به حداقل رساندن مشکلات میان خود و فرزندانتان می باشید لازم است که به تمامی جنبه های نیاز های آن ها اهمیت داده و محیطی پر از نشاط و محبت را برای آنان فراهم سازید. این نیاز ها به خصوص در دوران نوجوانی اهمیت خاصی پیدا می کند، زیرا زمینه را برای ورود به بزرگسالی فراهم می آورد. یکی از نکات مهم این است که تا حد امکان نقاط قوت کودک خود را شناسایی کرده و آن را پرورش دهید.

مشاوره رابطه والدین با فرزند

اهمیت مشاوره رابطه والدین با فرزند

پیوند میان والدین با فرزند یک پیوند عادی نیست و شامل جنبه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، عاطفی و … می باشد. باید بدانید که کیفیت این رابطه شخصیت و منش اصلی فرزند شما را در آینده مشخص می سازد، به همین علت لازم است که در سال های ابتدایی برنامه ریزی دقیقی برای این روند داشته باشید. در صورتی که این رابطه مراحل خود را به درستی طی کند، مزایای زیادی در آینده نصیب کودک خواهد شد. در این میان بهتر است که نیم نگاهی به مشاوره رابطه والدین با فرزند داشته باشید تا در مواقع لازم بتوانید به آن مراجعه کنید. برخی از مزایای رابطه صحیح والدین با فرزند که از مشاوره حاصل می شود عبارتند از:

  • فرزندان در آینده بهتر می توانند شرایط سخت را کنترل کنند، در واقع این امر در صورتی که وقوع می پیوندد که در سال های ابتدایی توسط والدین برای شرایط گوناگون آماده شده باشند.
  • مشاوره رابطه والدین با فرزند ،آن ها را به یک فرد موثر و فعال در جامعه تبدیل می سازد. روابط اجتماعی صحیح یکی از پایه اصلی موفقیت شغلی به شمار می رود و فرزندان با یادگیری آنان می توانند آینده شغلی بهتری را برای خود رقم بزنند.
  • روابط احساسی و عاطفی آنان با دیگران در حد متعادل خواهد بود. به عبارتی فرزندانی که توسط والدین به خوبی تربیت شده باشند می توانند روابط عاطفی و صمیمی سالم و استانداردی با دیگران برقرار کنند. این روابط از طریق جلسات رابطه والدین با فرزند نیز تقویت شود.
  • فرزندان مهارت های حل مسئله را به دست می آورند. حل مسئله فرآیندی است که نیاز به تجربه و تفکر دارد. والدین با به چالش کشیدن فرزندان خود را برای شرایط مختلف آماده می کنند.

 

والدین به عنوان یکی از بهترین و صمیمی ترین دوست های هر فرزندی می باشند. مسلما هر والدینی دوست دارد تا بهترین لحظه ها را برای فرزندان خود رقم بزند. در این میان آگاهی نسبت به انجام یکسری کار ها در تربیت فرزندان شما موثر است.

سعی کنید که در وهله اول بهترین دوست برای فرزندانتان باشید. این موضوع به آن معنی نیست که نقش اصلی خود یعنی پدری و مادری را فراموش کنید. شاید این سوال برای برخی از افراد پیش بیاید که چگونه می توانیم بهترین دوست فرزند خود باشیم؟ آیا حد و مرز مشخصی برای آن وجود دارد؟ لازم است ذکر کنیم که نزدیکی به فرزندان و صمیمیت با آن ها در سال های ابتدایی کودکی تا نوجوانی اهمیت بیشتری دارد زیرا پس از آن ممکن است عادی جلوه کند. همچنین صمیمیت خود با فرزندانتان را تا حدی نگه دارید که اقتدارتان حفظ شود و فرزندانتان بتوانند به عنوان والدین از شما حساب ببرند. در صورتی که این صمیمیت بیش از حد باشد فرزندان نمی توانند شما را به عنوان والدین و تکیه گاه اصلی خود بدانند و در مواقع سختی به شما مراجعه کنند. در مواقع بروز مشکل می توانید بر روی مشاوره رابطه والدین با فرزند حساب باز کنید.

مشاوره رابطه فرزند با والدین

چگونه پدر آگاه تری باشیم؟

لازم است بدانید که نقش پدر در تربیت فرزندان درست به اندازه نقش مادر اهمیت دارد. به همین دلیل در این بخش می خواهیم بیشتر به وظایف پدری در تربیت فرزندان بپردازیم. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر می توانید نسبت به دریافت مشاوره رابطه والدین با فرزند مجموعه لومین اقدام کنید.

این مقاله هم بخوانید  تفاوت روانشناس و روانپزشک و روانکاو

قبل از تولد

در این بازه زمانی لازم است که تلاش شما بر این باشد که همسرتان دوران بارداری سالمی را بگذراند. با این مراقبت ها می توانید سلامت فیزیکی و روانی کودک خود را تضمین کنید. نسبت به مراقبت ها قبل از زایمان همسر خود پیگیری های لازم را انجام دهید.

پس از تولد

در مراحل پس از زایمان و پس از تولد مسئولیت شما دوچندان می شود. زیرا لازم است که علاوه بر مراقبت از همسر از نوزاد کوچک و دوست داشتنی خود نیز مراقبت کنید. وضعیت فیزیکی و روحی همسر خود را زیر نظر داشته باشید و در اوقات فراغت خود نگهداری از کودک را بر عهده بگیرید. در مواقعی که نوزادتان بی قراری می کند نسبت به آرام کردن و خواباندن او اقدام کنید. می توانید این وظایف را به صورت توافقی میان خود و همسرتان تقسیم کنید تا در این میان هر دو وظایف خود را به نحو احسن انجام دهید. همچنین برای داشتن بهترین رابطه با فرزندانتان می توانید از جلسات مشاوره رابطه والدین با فرزند نیز بهره ببرید.

نحوه تقویت رابطه فرزند با والدین

در این بخش می خواهیم نکاتی را بازگو کنیم که برای تقویت رابطه میان شما و فرزند دلبندتان ضروری است. یکی از نکاتی که در مشاوره رابطه والدین با فرزند مورد توجه قرار می گیرد تقویت هر چه بیشتر این رابطه است. برخی از این نکات به شرح زیر می باشد:

  • محبت کردن: حتی یک جمله مانند دوستت دارم و عاشقتم می تواند حال روحی فرزند شما را از این رو به آن رو کند. به طور کلی می توان گفت که بهتر است فرزندان احساسات مثبت و منفی را از خود شما دریافت کنند.
  • بازی کردن: جادوی بازی را به هیچ وجه دست کم نگیرید. بازی کردن یکی از فعالیت های اصلی هر کودکی به حساب می آید. علاوه بر آن این بازی در تقویت حافظه و هوش فرزند دلبند شما موثر است. یکی از وظایف اصلی شما فراهم آوردن سرگرمی های لازم برای کودکتان و نظارت بر انجام آن ها است. شما می توانید با شرکت در جلسات مشاوره رابطه فرزند با والدین به بازی های مناسب با فرزند خود پی ببرید.
  • همدلی: هم صحبتی و همدلی یکی دیگر از نکاتی است که روانشناسان در رابطه میان والدین و فرزند به آن اشاره دارند. نوع رفتار شما با کودکتان باید به گونه ای باشد تا بتواند مسائل و مشکلات خود را به آسانی با شما در میان بگذارد. در واقع عملکرد شما باید به گونه ای باشد که فرزندتان شما را به عنوان یک هم صحبت و دوست تلقی کند و شهامت بازگو کردن مسائل خود را داشته باشد. اگر نمی دانید که چگونه به این رابطه دست یابید کافیست در جلسات مشاوره رابطه والدین با فرزند شرکت کنید.

جمع بندی

حتما تا به اینجا به اهمیت رابطه والدین با فرزند و مشاوره رابطه والدین با فرزند پی برده اید. این رابطه همچون دیگر رابطه ها نیاز به یکسری تکنیک ها و مهارت های لازم دارد. مجموعه کلینیک تخصصی روان آرام با دارا بودن کادر مجرب در زمینه روانشناسی می تواند شما را در راستای رسیدن به این هدفی یعنی بهبود رابطه خود با فرزندانتان یاری دهد و از طریق جلسات مشاوره رابطه فرزند با والدین این روابط را تقویت کند .

در صورتی که نسبت به این روابط بی توجه باشید در دراز مدت شاهد عواقب آن در فرزندان خود خواهید بود. مهم نیست که شما چند فرزند دارید، مهم این است که تا حد امکان نسبت به مستحکم کردن روابط خود با آن ها جدی باشید. شما در این مسیر به یک راهنما و یکسری آگاهی ها نیاز دارید و به همین سبب روان آرام می تواند کمک شایانی به شما در این زمینه نماید. زیرا شما در هر موقعیت باید رفتار متناسب با شرایط را داشته باشید. در اینجا لازم است اشاره کنیم که تربیت به هیچ وجه با تنبیه یکی نیست. در واقع شما باید تنبیه را برای مرحله آخر بگذارید و از خشم و عصبانیت در هنگام خطای فرزندتان دوری کنید. با بهره مندی از مشاوره های لازم در دراز مدت متوجه تاثیرات مثبت مشاوره رابطه والدین با فرزند خواهید شد. قبل از هر چیزی شما باید یک پدر آگاه و مادر آگاه باشید تا بتوانید از پس تربیت فرزند خود به خوبی بربیایید. محیط خانواده اولین جایی است که کودک در آن پا می گذارد و باید از هر جهت برای رشد و پرورش او آماده باشد.

چرا بهتر است افراد دریافت مشاوره رابطه والدین با فرزندان داشته باشند؟

فرزندان در آینده بهتر می توانند شرایط سخت را کنترل کنند، در واقع این امر در صورتی که وقوع می پیوندد که در سال های ابتدایی توسط والدین برای شرایط گوناگون آماده شده باشند.

نقش والدین در زندگی کودکان چیست؟

نقش پدر و مادر در کنار تمامی تلخی ها و شیرینی ها یک نقش مهم و پر زحمت به شمار می رود. این تلاش بی وقفه و بدون مزد جهت سعادتمندی و تربیت فرزندان بوده و نیاز به پیگیری مداوم دارد

اولین قدم والدین برای تربیت فرزند چیست؟

دوستی صمیمی بودن برای فرزند

4.6/5 - (426 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره