به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مشاوره رابطه عاطفی

مشاوره رابطه عاطفی

مشاوره رابطه عاطفی

انسان ها برای گذران زندگی خود نیازهایی دارند که در صورت پاسخ صحیح به آن ها می توانند از زندگی خود لذت ببرند . این نیازها بسته به دوره سنی آن ها می تواند شکل متفاوتی داشته باشد . یکی از این نیازها که هر انسانی در وجود خود به آن احتیاج دارد نیاز عاطفی می باشد . انسان ها با برقراری روابط عاطفی سعی می کنند تا به این نیاز پاسخ درستی بدهند و آن را برطرف سازند . لازم به ذکر است برای درک بهتر این مسئله ، مشاوره رابطه عاطفی می تواند به شما کمک کند .

در این مطلب قصد داریم تا ابتدا رابطه عاطفی را تعریف کنیم و سپس به بررسی تاثیر مشاوره رابطه عاطفی در زندگی انسان ها بپردازیم .

بیشتر بخوانید

رابطه عاطفی چیست ؟

به تعاملات عاطفی که میان انسان ها شکل می گیرد رابطه عاطفی می گویند . برای درک بهتر این نوع رابطه به مثال های زیر توجه کنید .

وقتی یک مادر برای فرزندش غذا تهیه می کند و با محبت به او غذا می دهد نوعی رابطه عاطفی میان آن ها شکل گرفته است .

وقتی یک همسر به استقبال شوهرش که از سرکار آمده است و به او خسته نباشید می گوید نوعی رابطه عاطفی میان آن ها شکل گرفته است .

وقتی یک دوست به عیادت دوستش که بیمار است می رود نوعی رابطه عاطفی میان آن ها شکل گرفته است .

همانطور که در مثال ها می بینید رابطه عاطفی چیز غیرعادی و عجیب و غریبی نیست و هر انسانی ممکن است به شیوه های مختلف از این نوع رابطه در زندگی روزمره خود استفاده می کند . به عبارتی دیگر می توان ابراز احساسات میان انسان ها به هر نحوی را رابطه عاطفی نامید . از آن جا که این نوع رابطه یکی از نیازهای هر انسانی محسوب می شود ، مشاوره رابطه عاطفی می تواند به شما درک وسیعی از این نوع رابطه و نحوه درست استفاده آن را یاد بدهد .

مشاوره رابطه عاطفی

اکنون که با رابطه عاطفی آشنا شدید زمان آن رسیده است تا تاثیر استفاده از مشاوره رابطه عاطفی در زندگی افراد را با یکدیگر بررسی کنیم .

مشاوره رابطه عاطفی چه تاثیری بر زندگی افراد دارد ؟

همان طور که در بالا اشاره شد رابطه عاطفی یکی از نیازهای هر انسانی محسوب می شود و بهتر است برای درک بهتر زوایای مختلف آن و همچنین نحوه درست استفاده و به کارگیری آن از مشاوره رابطه عاطفی استفاده کرد . مشاوره رابطه عاطفی با بررسی دقیق این نوع رابطه از جنبه های گوناگون باعث می شود که شما دانش و آگاهی کافی برای پاسخ صحیح به نیاز عاطفی به دست بیاورید . برای درک بهتر این مسئله به مثال های زیر و تاثیری که مشاوره رابطه عاطفی می تواند بر روی این مسائل بگذارد توجه کنید .

مثال 1 :

فرض کنید همسری برای شوهر خود غذای مورد علاقه اش را تدارک دیده است و با کلی ذوق و شوق منتظر رسیدن شوهر خود از سرکار می باشد . از آن طرف شوهرش بر اثر مشغله های روزمره و کاری خود حوصله چندان زیادی ندارد و خسته و کوفته با دلی پر وارد منزل می شود و عوض تشکر و لذت بردن از غذایش تمام عقده های روزانه اش را سر همسر خود پیاده می کند و نه تنها باعث رنجش خاطرش می شود به یک نیاز اساسی در وی پاسخ نادرستی داده است .

حال فرض کنید این زوج به یک روان شناس و مشاور باتجربه در زمینه مشاوره رابطه عاطفی مراجعه کرده باشند . حال به توصیه مشاور و تاثیر مشاوره در اتفاقی که در بالا ذکر شد توجه کنید .

مشاور در این مشاوره به مرد گوشزد می کند درست است که زن می تواند غمخوار و پشتیبان شوهر خود در حادثه ای باشد اما قبل آن لازم است تا احساسات او جریجه دار شود . حال سناریوی بالا را با در نظر گرفتن این توصیه بررسی می کنیم .

این دفعه مرد می داند که برای ابراز احساسات منفی ( خستگی و مشغله های روزمره )خود و کاهش بار زیاد روی خودش نیاز به ایجاد یک محرک در همسرش دارد . بدین منظور پس از رسیدن به منزل و صرف غذای مورد علاقه اش از او تشکر می کند . همین تشکر ساده یک جرقه کافی برای جریحه دار کردن احساسات بسیار قدرتمند همسرش می باشد و در ادامه می تواند نسبت به تخلیه احساسات منفی روزمره خود اقدام کند و از قدرت احساسات همسرش در ایجاد آرامش در روح و روان خودش لذت ببرد . در این صورت نه تنها همسرش به نیاز عاطفی اش پاسخ درست دریافت کرده است بلکه خود مرد هم از بیان احساسات منفی خودش احساس آرامش خواهد کرد .

در این مثال تاثیر یک توصیه خوب از مشاور در مشاوره رابطه عاطفی در زندگی یک زوج را مشاهده کردید .

مثال 2 :

فرض کنید در یک روز به هنگام عصر مرد پس از اتمام کار برای صرف ناهار و استراحت به منزل خود می رود . همسرش هم با کمال بی رغبتی یک غذای نامطبوع برای همسرش آماده کرده و به خاطر ناراحتی که دارد با شوهر خود هم غذا نمی شود و به بهانه خستگی به استراحتگاه می رود و شوهرش به تنهایی غذایش را می خورد و از اینکه همسرش توجه کافی به وی نداشته است خسته و ناراحت به انتظار فردا می رود .

حال فرض کنید این زوج به یک روان شناس حرفه ای در زمینه مشاوره رابطه عاطفی مراجعه کرده باشند . اکنون به توصیه مشاور در خصوص مثال بالا توجه کنید . مشاور به زن می گوید که مردان نیز همچون زنان نیاز عاطفی و نیاز به توجه دارند و چه بسا دوست داشته باشند تا این توجه از سوی همسرشان باشد . همچنین می گوید پس از ایجاد آرامش و اعتماد به نفس در همسر خود می تواند از یک کوه که پشتش ایستاده برای حل مشکلاتش بهره بگیرد . حال به سناریو بالا که پس از به کارگیری توصیه مشاور اتفاق می افتد توجه نمایید .

این بار زن با تهیه یک غذای خوشمزه و مطبوع منتظر همسرش می نشیند و به خوبی از او استقبال می کند و از او به خاطر زحمت هایش برای گذران زندگیشان تشکر می کند . حال که زن توانسته با این کار موجب افزایش اعتماد به نفس شوهرش شود ، در برابر خود یک کوه استوار می بیند که می تواند مشکلات زن را با قدرت برطرف کند . در این صورت هم مرد به عواطف و احساسات خاص مردانه اش توجه شده است و هم زن راه حلی آسان برای حل مشکلاتش یافته است . برایند این دو مسئله یک گام مثبت به سمت خوشبختی خواهد بود .

همان طور که در مثال های بالا دیدید مشاوره رابطه عاطفی می تواند یک راهکار خوب و منطقی در پاسخ صحیح دادن به نیاز عاطفی انسان ها باشد . کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه انواع خدمات مشاوره به شما عزیزان می باشد . شما می توانید مسائل و مشکلات خود را با متخصصین ما در میان بگذارید و از توصیه ها و راهنمایی متخصصان ما بهره مند شوید . برای این منظور می توانید از طریق زیر با ما در ارتباط باشید :

سوالات رایج:

1.چگونه رابطی عاطفی عمیق برقرار کنیم؟

با شناخت ویژگی های شخصی طرف مقابلتان می توانید روی نقاط قوت رابطه تمرکز کنید و رابطه ی عمیق تری برقرار کنید.

2.ایا مردان می توانند رابطه ی عاطفی برقرار کنند؟

بله مردان هم به می توانند.

3.چگونه رابطه ی عاطفی همسر و فرزندم را محکم تر کنم؟

با برنامه ریزی برای گذراندن زمان بیشتری بین همسر و فرزند صورت می گیرد.

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره رابطه قبل از ازدواج

روانشناسی مشکلات زناشویی

مشاوره خیانت های زناشویی

دوستی قبل از ازدواج

 

10 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع