به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

مشاوره رابطه دوستی

مشاور مشاوره دوستی چیست؟ مشاور ازدواج مشاوره دوستی چه فوایدی دارد؟ مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول
“هر دوست دنیایی را درون ما نشان می دهد، جهانی که احتمالاً تا رسیدن آن ها متولد نشده است و فقط با این ملاقات است که دنیای جدید متولد می شود.” (آناوس نین) دوستی می تواند موجب شادی، همراهی و رشد شود و در نهایت باعث غنی سازی کل تجربه ما از جهان می شود. اما این شادی و رشد در گرو داشتن روابط دوستانه سالم و مثبت است. در این مقاله به مشاوره رابطه دوستی اشاره شده است:

مشاوره رابطه دوستی

برای بررسی مشاوره رابطه دوستی ابتدا می بایست با این نوع رابطه آشنا شد ، سپس به تعریف و آثار و فواید این نوع مشاوره پرداخت.

 

رابطه دوستی چیست؟

هر گاه میان دو نفر تعاملی وجود داشته باشد و این تعامل با گذشت زمان حفظ شده و از بین نرود، به آن رابطه «دوستی» می گویند. رابطه دوستی دو نوع دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم؛

 

رابطه دوستی ضعیف 

به رابطه دوستی که بین دو نفر به وجود می آید اما با گذشت زمان کمرنگ می شود و شور سابق را ندارد، رابطه دوستی ضعیف می گویند. برای درک بهتر این رابطه به مثال های زیر دقت کنید .

دوستان هم کلاسی که با رفتن به پایه بالاتر ممکن است دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشند و یا هم دانشگاهی هایی که ممکن است پس از فارغ التحصیلی دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشید، روابط ضعیف دوستی شما هستند. همچنین دوستان هم محله ای که با کوچ کردن از محله ممکن است دیگر هم دیگر را نبینند و رابطه آن ها قطع شود .

 

رابطه دوستی قوی 

نوع دیگر رابطه دوستی ، رابطه دوستی قوی می باشد این گونه از رابطه نسبت به قبلی مهم تر است و ممکن است به بررسی بیشتری نیاز داشته باشد.

به رابطه دوستی که بین دو نفر برقرار می شود و با گذشت زمان این ارتباط کمرنگ نشود و ادامه دار باشد، رابطه دوستی قوی می گوییم. به مثال های زیر توجه کنید .

رابطه دوستی بین دو هم کلاسی که پس از پایان سال تحصیلی نیز ارتباط خود را قطع نمی کنند و با روش های مختلف نظیر شبکه های اجتماعی و یا شماره تلفن و آدرس منزل به ارتباط خود ادامه می دهند. یا رابطه بین دو دانشجو که پس از فارغ التحصیلی نیز به روش های ذکر شده از حال و احوال یکدیگر با خبر می مانند.

در رابطه دوستی قوی با توجه به تداوم تعاملات بین طرفین و امکان تاثیر بر نحوه رفتار و گفتار و شخصیت هر یک از آن ها باید دقت لازم را به کار برد تا پیامدهای مثبتی از این نوع رابطه به دست بیاوریم. برای درک بهتر این مسئله به مثال زیر که یک فرضیه برای فهم بهتر این موضوع می باشد توجه کنید:

مشاوره رابطه دوستی

تاثیر رابطه دوستی قوی بر زندگی

دو دوست هم کلاسی را تجسم کنید که رابطه دوستی بین آن ها از نوع رابطه دوستی قوی می باشد. حال فرض کنید یکی از آن ها صفت ناشایست دروغگویی در وی وجود دارد. بنابراین گذشت زمان و تداوم روابط آن ها ممکن است باعث انتقال این صفت ناشایست به دیگری شود، حال آن که در گذشته راستگو بوده است. و یا بالعکس در یکی از آنها صفت شایسته کمک به دیگران وجود دارد، در این صورت گذر زمان و تداوم ارتباط آن ها ممکن است این صفت خوب را در طرف دیگر رابطه خلق و یا پرورش دهد.

این مقاله هم بخوانید  برای مشاور ازدواج کجا برم

بنابراین با توجه به الگوگیری و تاثیر مثبت یا منفی رابطه دوستی قوی بین طرفین رابطه باید در مورد این نوع رابطه از توصیه ها و کمک های یک مشاور بهره برد تا برقراری و تداوم این رابطه برای هیچ یک از طرفین آن مشکلی به وجود نیاورد و حتی باعث بهبود کیفیت زندگی آن ها شود .

 

مشاوره دوستی چیست؟

به مشورت کردن و راهنمایی گرفتن از یک مشاور خوب برای ادامه دادن و یا قطع کردن یک رابطه دوستی مشاوره رابطه دوستی می گویند. با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت یک رابطه دوستی و تاثیر آن بر روی زندگی مشاوره رابطه دوستی می تواند یک گزینه مناسب برای بهره مثبت گرفتن از این نوع رابطه است .

 

مشاور رابطه دوستی چه ویژگی یا ویژگی هایی دارد؟

یک مشاور در مشاوره رابطه دوستی ، باید از علم و دانش کافی در این زمینه برخوردار باشد و بتواند به کمک ویژگی ها و خصوصیات رفتاری و کرداری طرفین رابطه، حد و حدودهای بین آن ها را مشخص کند و به آن ها کمک کند تا از رابطه دوستی خود بهره مثبت ببرند. همچنین یک مشاور خوب به هریک از طرفین کمک می کند تا در انتخاب دوستان خود دقت کافی را داشته باشند و بتوانند دوستان خوبی برای خود انتخاب کنند.

همانطور که می دانید داشتن دوستان ناباب ممکن است انسان را به منجلاب بکشد و مانع طی کردن پله های پیشرفت و ترقی برای وی شوند. بنابراین می توانیم به کمک مشاوره رابطه دوستی ، دوستان خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهیم و با علم و آگاهی نسبتا کاملی دوستان خوبی انتخاب کنیم تا تاثیر مثبتی در زندگی آینده ما داشته باشند.

 

آیا مشاوره رابطه دوستی، در دوستی قبل از ازدواج هم کمک می کند؟

بله. مشاور دوستی به شما در تعیین معیارهای انتخاب کمک می کند که می تواند برای رابطه پیش از ازدواج نیز مفید باشد.

داشتن دوست ناباب چه مضراتی دارد؟

همانطور که می دانید داشتن دوستان ناباب ممکن است انسان را به منجلاب بکشد و مانع طی کردن پله های پیشرفت و ترقی برای وی شوند. بنابراین می توانیم به کمک مشاوره رابطه دوستی ، دوستان خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهیم و با علم و آگاهی نسبتا کاملی دوستان خوبی انتخاب کنیم تا تاثیر مثبتی در زندگی آینده ما داشته باشند.

دوستی قوی چه تاثیری بر زندگی دارد؟

دو دوست هم کلاسی را تجسم کنید که رابطه دوستی بین آن ها از نوع رابطه دوستی قوی می باشد. حال فرض کنید یکی از آن ها صفت ناشایست دروغگویی در وی وجود دارد. بنابراین گذشت زمان و تداوم روابط آن ها ممکن است باعث انتقال این صفت ناشایست به دیگری شود، حال آن که در گذشته راستگو بوده است. و یا بالعکس در یکی از آنها صفت شایسته کمک به دیگران وجود دارد، در این صورت گذر زمان و تداوم ارتباط آن ها ممکن است این صفت خوب را در طرف دیگر رابطه خلق و یا پرورش دهد.

4.6/5 - (50 امتیاز)

مشاوره دوستی چه آثار و فوایدی دارد؟

دانستیم مشاوره رابطه دوستی یک گام مثبت در جهت انتخاب و داشتن دوستان خوب در زندگی هر شخص می باشد. حال می خواهیم کمی در مورد فواید مشاوره رابطه دوستی سخن بگوییم.

 

تشخیص دوست خوب و بد از یکدیگر :

لزوما همه دوستان، قرار نیست که دوستان خوبی باشند. لذا لازم است دوستان خوب و بد از یکدیگر تشخیص داده شوند. مشاوره رابطه دوستی این امکان را به شما می دهد تا با معیار یک دوست خوب و یک دوست بد آشنا شوید. در صورت آگاهی از این معیارها می توانیم دوستان خوبی برای خود برگزینیم.

 

کسب روحیه و شادابی روح و روان :

شاید بگویید مشاوره رابطه دوستی چگونه می تواند باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان شود. در جواب باید گفت ما به کمک مشاوره می توانیم دوستان خوبی برای خود انتخاب کنیم و دوست خوب می تواند بسیاری از مشکلات روحی نظیر نیاز به درد و دل، نیاز به تکیه کردن، نیاز به تشویق و تمجید و یا حتی نیاز عاطفی و نیاز به محبت را حل کند.

حل مشکلات ذکر شده باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود. بنابراین مشاوره رابطه دوستی به صورت غیر مستقیم باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود.

 

ایجاد حس عدم تنهایی :

یک مشاور در انتخاب و نگهداری یک دوست خوب به ما کمک می کند و یک دوست خوب در شرایط سخت و طاقت فرسا یار و یاور فرد می باشد. در نتیجه فرد در مواجهه با مشکلات احساس تنهایی نمی کند .

بنابراین یکی از فواید مشاوره رابطه دوستی ایجاد حس عدم تنهایی در فرد می باشد که این فایده به صورت غیرمستقیم از مشاوره به دست می آید.

 

نتیجه گیری

اهمیت رابطه دوستی و اهمیت مشاوره رابطه دوستی مشخص شد. افرادی که در دوستی با افراد سمی بوده اند یا تجربه شکست از یک رابطه صمیمانه را داشته اند، تاثیرات دوست را در زندگی چشیده اند. به همین دلیل انتخاب دوست خوب و مثبت اهمیت بسیار زیادی دارد. به ویژه برای نوجوانان و جوانان که تجربه کمتر و آشنایی پایین تری با معیارهای یک دوست دارند. داشتن مشاوره در این زمینه، می تواند در سلامت روان شما تاثیرات بسزایی بگذارد.

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

مشاوره رابطه دوستی
10 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Sahar85
1 ماه قبل

منو رفیقم نزدیک ۲ ساله ک با هم هستیم بعد یکی دیگ از دوستان من ک از اول دبستان باهام بود هعی با رفیقم میگرده هردوشون همیشه باهم میگردن اصلا هم حالم واسش مهم نیست اما جدیدا میگه که واسم مهمه…بعد همش با هم هستن داخل مدرسه و کار با من نداره…و اینکه فکر کنم اون قصد داره که دوستیمونو خراب کنه البته مطمعا نیستم به نظر شما چرا اینقد ب رفیقم نزدیک شد؟!
بعد چند بار بهش گفتم ولی بازم همش میره باهاش…اونم ک خیلی میچسبه به رفیقم…بعد داخل کلاس هم اون همش میا نزدیک رفیقم…بعد هم که منو رفیقم ماهی یبار میریم پیش هم اون میاد وحرفمونو قطع میکنه منم از پیششون بلند میشم و میرم:)
بنظرتون چیکار کنم که اون از رابطه منو رفیقم بره بیرون؟!
و چیکا کنم که رابطه مون قوی تر بشه؟!

Nastaran
3 ماه قبل

سلام من میخوام رابطم با دوستم مثل قبل بشه باید چیکار کنم…بهم گفته شده که دیگه پیام ندم زنگ نزنم صرفا جهت عصبانیت و لجبازی نمیخوام دوستیم خراب بشه…یا بلاک میشم یا پیاممم سین میخوره جواب داده نمیشه

Last edited 3 ماه قبل by Nastaran
تیم محتوا روان آرام
2 ماه قبل
پاسخ به  Nastaran

صحبت کردن از خواسته ها میتونه کارساز باشه

عسل
4 ماه قبل

سلام من 17 سالمه و نزدیک 2 سال با یکی رفیق شدیم خیلی رفیقیم و خیلی دوست داریم همو ولی خب همیشه کارایی میکنه که باعث دل شکستن من میشه و منم هی به روش نمیوردم و به خاطر اینکه دوسش داستم هیچی نمی گفتم بهش ولی دیگ صبر منم تموم شد اون هرکاری بخاد با من میکنه و من صبور بودم و همون کارایی که بامن کردو باهاش انجام میدم اون ناراحت میشه به جای اینکه من ناراحت شم😂 خلاصه هر کاری که وسه رابطه دوستیمون میکنم اون کاری نمی کنه و فقط از طرف منه همه چیز به نظرتون چیکار کنم؟ بهشم میگم ناراحت میشه و یه ببخشید میگ و گریه و زاری ک من دوست دارم و… و باز میبخشمش ولی باز تکرار میکنه

تیم محتوا روان آرام
3 ماه قبل
پاسخ به  عسل

شاید بهتر باشه برای دوستیتون چهارچوب بذارید نه؟

عسل
3 ماه قبل

یعنی چی؟

عسل
3 ماه قبل

یعنی چی؟

dinze
10 ماه قبل

سلام من ۲۷ساله من حدودا ۵سال بادوستم دوست هستیم دعواهای مکرربرسرلجبازی و دعواهای بی مورد مث شارژنخریدن .بیرون نرفتن .وقت نداشتن .ازاین موارد ولی مشکلات بیش ازحدتراین هم هس ک وقتی دعوامون میشه بحث هایی قدیمی فحش دادن بی احترامی ک ازجانب اون ب من میشه و قطع کردن تلفن و من بیشتردعواروکش دادن بیش ازحدتماس گرفتن و بلاک کردن ازطرف مقابل والان این رابط ۴روز منوبلاک کرده از شماره خودم برادرم مادرم.. من فضازی مجازی ندارم ولی اون داره ازهرچیزی ک فکرشو کنیدبگید چیکا کنم گفته دیگ همه چی تموم شده

....
11 ماه قبل

سلام
منو دوستم دوساله باهم دوست شدیم ولی اون همش این دوستی و رفاقتو بهم میزنه میره و من همش باید برم برشگردونم امروزم رفت و گفت نمی خواد باهام حرف بزنه و میگه من عصبیش میکنم و خودشم نمیدونه چرا . من دوست ندارم رفاقتمون بهم بخوره ولی دیگه نمیدونم چجوری این رابطه رو حفظ کنم اگه میشه کمکم کنین که چجوری راضیش کنم برگرده و باهم خوب شیم ؟😞

عرفان
4 ماه قبل
پاسخ به  ....

سلام
از رفتن هیچکس جلوگیری نکنید،حتی تشویق هم بکنید که بره.

پاسخگوی شما 9 الی 21

02188216100 نوبت‌دهی مشاوره