به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

مشاوره رابطه دوستی

مشاور مشاوره دوستی چیست؟ مشاور ازدواج مشاوره دوستی چه فوایدی دارد؟ مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول
“هر دوست دنیایی را درون ما نشان می دهد، جهانی که احتمالاً تا رسیدن آن ها متولد نشده است و فقط با این ملاقات است که دنیای جدید متولد می شود.” (آناوس نین) دوستی می تواند موجب شادی، همراهی و رشد شود و در نهایت باعث غنی سازی کل تجربه ما از جهان می شود. اما این شادی و رشد در گرو داشتن روابط دوستانه سالم و مثبت است. در این مقاله به مشاوره رابطه دوستی اشاره شده است:

مشاوره رابطه دوستی

برای بررسی مشاوره رابطه دوستی ابتدا می بایست با این نوع رابطه آشنا شد ، سپس به تعریف و آثار و فواید این نوع مشاوره پرداخت.

 

رابطه دوستی چیست؟

هر گاه میان دو نفر تعاملی وجود داشته باشد و این تعامل با گذشت زمان حفظ شده و از بین نرود، به آن رابطه «دوستی» می گویند. رابطه دوستی دو نوع دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم؛

 

رابطه دوستی ضعیف 

به رابطه دوستی که بین دو نفر به وجود می آید اما با گذشت زمان کمرنگ می شود و شور سابق را ندارد، رابطه دوستی ضعیف می گویند. برای درک بهتر این رابطه به مثال های زیر دقت کنید .

دوستان هم کلاسی که با رفتن به پایه بالاتر ممکن است دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشند و یا هم دانشگاهی هایی که ممکن است پس از فارغ التحصیلی دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشید، روابط ضعیف دوستی شما هستند. همچنین دوستان هم محله ای که با کوچ کردن از محله ممکن است دیگر هم دیگر را نبینند و رابطه آن ها قطع شود .

 

رابطه دوستی قوی 

نوع دیگر رابطه دوستی ، رابطه دوستی قوی می باشد این گونه از رابطه نسبت به قبلی مهم تر است و ممکن است به بررسی بیشتری نیاز داشته باشد.

به رابطه دوستی که بین دو نفر برقرار می شود و با گذشت زمان این ارتباط کمرنگ نشود و ادامه دار باشد، رابطه دوستی قوی می گوییم. به مثال های زیر توجه کنید .

رابطه دوستی بین دو هم کلاسی که پس از پایان سال تحصیلی نیز ارتباط خود را قطع نمی کنند و با روش های مختلف نظیر شبکه های اجتماعی و یا شماره تلفن و آدرس منزل به ارتباط خود ادامه می دهند. یا رابطه بین دو دانشجو که پس از فارغ التحصیلی نیز به روش های ذکر شده از حال و احوال یکدیگر با خبر می مانند.

در رابطه دوستی قوی با توجه به تداوم تعاملات بین طرفین و امکان تاثیر بر نحوه رفتار و گفتار و شخصیت هر یک از آن ها باید دقت لازم را به کار برد تا پیامدهای مثبتی از این نوع رابطه به دست بیاوریم. برای درک بهتر این مسئله به مثال زیر که یک فرضیه برای فهم بهتر این موضوع می باشد توجه کنید:

مشاوره رابطه دوستی

تاثیر رابطه دوستی قوی بر زندگی

دو دوست هم کلاسی را تجسم کنید که رابطه دوستی بین آن ها از نوع رابطه دوستی قوی می باشد. حال فرض کنید یکی از آن ها صفت ناشایست دروغگویی در وی وجود دارد. بنابراین گذشت زمان و تداوم روابط آن ها ممکن است باعث انتقال این صفت ناشایست به دیگری شود، حال آن که در گذشته راستگو بوده است. و یا بالعکس در یکی از آنها صفت شایسته کمک به دیگران وجود دارد، در این صورت گذر زمان و تداوم ارتباط آن ها ممکن است این صفت خوب را در طرف دیگر رابطه خلق و یا پرورش دهد.

بنابراین با توجه به الگوگیری و تاثیر مثبت یا منفی رابطه دوستی قوی بین طرفین رابطه باید در مورد این نوع رابطه از توصیه ها و کمک های یک مشاور بهره برد تا برقراری و تداوم این رابطه برای هیچ یک از طرفین آن مشکلی به وجود نیاورد و حتی باعث بهبود کیفیت زندگی آن ها شود .

 

مشاوره دوستی چیست؟

به مشورت کردن و راهنمایی گرفتن از یک مشاور خوب برای ادامه دادن و یا قطع کردن یک رابطه دوستی مشاوره رابطه دوستی می گویند. با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت یک رابطه دوستی و تاثیر آن بر روی زندگی مشاوره رابطه دوستی می تواند یک گزینه مناسب برای بهره مثبت گرفتن از این نوع رابطه است .

 

مشاور رابطه دوستی چه ویژگی یا ویژگی هایی دارد؟

یک مشاور در مشاوره رابطه دوستی ، باید از علم و دانش کافی در این زمینه برخوردار باشد و بتواند به کمک ویژگی ها و خصوصیات رفتاری و کرداری طرفین رابطه، حد و حدودهای بین آن ها را مشخص کند و به آن ها کمک کند تا از رابطه دوستی خود بهره مثبت ببرند. همچنین یک مشاور خوب به هریک از طرفین کمک می کند تا در انتخاب دوستان خود دقت کافی را داشته باشند و بتوانند دوستان خوبی برای خود انتخاب کنند.

همانطور که می دانید داشتن دوستان ناباب ممکن است انسان را به منجلاب بکشد و مانع طی کردن پله های پیشرفت و ترقی برای وی شوند. بنابراین می توانیم به کمک مشاوره رابطه دوستی ، دوستان خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهیم و با علم و آگاهی نسبتا کاملی دوستان خوبی انتخاب کنیم تا تاثیر مثبتی در زندگی آینده ما داشته باشند.

 

آیا مشاوره رابطه دوستی، در دوستی قبل از ازدواج هم کمک می کند؟

بله. مشاور دوستی به شما در تعیین معیارهای انتخاب کمک می کند که می تواند برای رابطه پیش از ازدواج نیز مفید باشد.

داشتن دوست ناباب چه مضراتی دارد؟

همانطور که می دانید داشتن دوستان ناباب ممکن است انسان را به منجلاب بکشد و مانع طی کردن پله های پیشرفت و ترقی برای وی شوند. بنابراین می توانیم به کمک مشاوره رابطه دوستی ، دوستان خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهیم و با علم و آگاهی نسبتا کاملی دوستان خوبی انتخاب کنیم تا تاثیر مثبتی در زندگی آینده ما داشته باشند.

دوستی قوی چه تاثیری بر زندگی دارد؟

دو دوست هم کلاسی را تجسم کنید که رابطه دوستی بین آن ها از نوع رابطه دوستی قوی می باشد. حال فرض کنید یکی از آن ها صفت ناشایست دروغگویی در وی وجود دارد. بنابراین گذشت زمان و تداوم روابط آن ها ممکن است باعث انتقال این صفت ناشایست به دیگری شود، حال آن که در گذشته راستگو بوده است. و یا بالعکس در یکی از آنها صفت شایسته کمک به دیگران وجود دارد، در این صورت گذر زمان و تداوم ارتباط آن ها ممکن است این صفت خوب را در طرف دیگر رابطه خلق و یا پرورش دهد.

4.6/5 - (365 امتیاز)

مشاوره دوستی چه آثار و فوایدی دارد؟

دانستیم مشاوره رابطه دوستی یک گام مثبت در جهت انتخاب و داشتن دوستان خوب در زندگی هر شخص می باشد. حال می خواهیم کمی در مورد فواید مشاوره رابطه دوستی سخن بگوییم.

 

تشخیص دوست خوب و بد از یکدیگر :

لزوما همه دوستان، قرار نیست که دوستان خوبی باشند. لذا لازم است دوستان خوب و بد از یکدیگر تشخیص داده شوند. مشاوره رابطه دوستی این امکان را به شما می دهد تا با معیار یک دوست خوب و یک دوست بد آشنا شوید. در صورت آگاهی از این معیارها می توانیم دوستان خوبی برای خود برگزینیم.

 

کسب روحیه و شادابی روح و روان :

شاید بگویید مشاوره رابطه دوستی چگونه می تواند باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان شود. در جواب باید گفت ما به کمک مشاوره می توانیم دوستان خوبی برای خود انتخاب کنیم و دوست خوب می تواند بسیاری از مشکلات روحی نظیر نیاز به درد و دل، نیاز به تکیه کردن، نیاز به تشویق و تمجید و یا حتی نیاز عاطفی و نیاز به محبت را حل کند.

حل مشکلات ذکر شده باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود. بنابراین مشاوره رابطه دوستی به صورت غیر مستقیم باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود.

 

ایجاد حس عدم تنهایی :

یک مشاور در انتخاب و نگهداری یک دوست خوب به ما کمک می کند و یک دوست خوب در شرایط سخت و طاقت فرسا یار و یاور فرد می باشد. در نتیجه فرد در مواجهه با مشکلات احساس تنهایی نمی کند .

بنابراین یکی از فواید مشاوره رابطه دوستی ایجاد حس عدم تنهایی در فرد می باشد که این فایده به صورت غیرمستقیم از مشاوره به دست می آید.

 

نتیجه گیری

اهمیت رابطه دوستی و اهمیت مشاوره رابطه دوستی مشخص شد. افرادی که در دوستی با افراد سمی بوده اند یا تجربه شکست از یک رابطه صمیمانه را داشته اند، تاثیرات دوست را در زندگی چشیده اند. به همین دلیل انتخاب دوست خوب و مثبت اهمیت بسیار زیادی دارد. به ویژه برای نوجوانان و جوانان که تجربه کمتر و آشنایی پایین تری با معیارهای یک دوست دارند. داشتن مشاوره در این زمینه، می تواند در سلامت روان شما تاثیرات بسزایی بگذارد.

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

مشاوره رابطه دوستی
بپیوندید
اطلاع از

24 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دوستی🤍
1 ماه قبل

سلام
من ۱۲ سالمه من یه دوست در کلاس اول داشتم که بخاطر دوس دیگرم باهاش رابطمو تموم کردم و چند سال دنبالش بودم ولی پیداش نکردم تا کلاس پنجم افاد تو کلاسم و باهم خیلی رابطه ی خوبی داشتیم تا یه سری از دوستاش اومدن بین رابطمون و خیلی رابطمون کمتر شد
شد کلاس ششم همه تو یه کلاسن و من تو یه کلاس دیگه ولی اون اصن حواسش به من نیست
بعد حالا مدرسه نه ولی کلا همیشه بهونه میاره مثلا گفتم بیا خونمون باهم حرف بزنیم یبار گفت مامانم کار داره یه بار گفت کار دارم یه بار گفت نمیتونم و… من بیخیال شدم زنگ میزنم هیچوقت جواب نمیده
همیشه میگه حال تو برام مهمه تو برام بهترینی و… ولی میگم میخوام باهات حرف بزنم هیچوقت نمیشه و همش یادش میره
چیکار کنم نمیخوام رابطمون بهم بخوره

ایناز
1 ماه قبل

سلام من ایناز هستم و من دوستی دارم که دو سال باهاش دوست بودم سال پنجم خیلی باهاش صمیمی بودم ولی ششم دعوا و قهر بینمون اومد که نفر سوم و چهارم اومد و منو فراموش کرد من چیکار کنم دلم خیلی ازش پره

هستی عابدینی
1 سال قبل

سلام من مشکل دوست پیدا دارم قبلا دوستم ول کرد حالا دو باره پیداش شده با یه نفر دیگه دوست شده وقتی می بینم دوستاشو بغل می کنه گریه می کنم

زی زی
9 ماه قبل

عزیزم …خدا تورو خیلی دوس داره …چون داره بهت میگه این دوستت به دردت نمیخوره

ایناز
1 ماه قبل

منم همینم درکت می کنم

مبینا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر ببخشید من و دوستم هفت ساله باهم دوستیم دوتامون یه دوست مشترک داشتیم که به هردومون فحش داد و فقط منو دوست اولیم موندیم الان منو ول کرده و با این وجود که اون دختره بهش فحش داده باز رفته باهاش دوست شده و منو ول کرده تاحالا خیلی هم دلم رو شکسته و با این وجود که اون دختره به من فحش داد رفته باهاش دوسته و تو مدرسه همه زنگ تفریح ها باهمن من تحمل ندارم هرچی هم بهش گفتم باهام دوست شو دوباره خودش و دوستش بهم میگن
گمشو چیکار کنم دارم دیوونه میشم توروخدا جواب بدید

نیما
1 سال قبل

سلام من کلا از اول ابتدایی شروع کردم به دوست یابی بعد من تا سال ششم یعنی تا تابستون امسال دست از هم جدا نمی شد اینقدر صمیمی بودیم حالا منو سر یه مسئله ای بلاک کرد بعد از دور و اطراف فهمیدم که مدرسمون از هم جدا شده و بعد این قضیه خیلی باهام سرده می خوام بدونم چیکار کنم تا دوستیمون پررنگ بشه من سعی کردم از راه بازی قرار گذاشتن دوباره دوستیمون درست بشه منم هیچ دوستی جز اون ندارم هالا چون اون هست من می خوام تمام توجهم رو اون باشه تا دوستیمون برگرده
منم کلا ادمی نیستم که بتونم ولش کنم یا برم سمت یه آدم دیگه

Dina
1 سال قبل

سلام،منو دوستم نزدیک7 ساله که باهمیم و این بین بالا پایین های خییلی زیادی داشتیم یکی از اونا که الان داره جفتمونو اذیت میکنه اینه که ازم میخواد وقتایی که ناراحتم بیامو راجبش صبحبت بکنم تا حداقل تخلیه بشم،خب کاراش خیلی خوبه و دلسوازنه بود ولی فک کنم شیوه ابراز دلسوزیش خوب نبود چون همش میگف که حال منم خراب میکنی اینطوری،تمام روزمو درگیر تو کردم و …و فک کنم باعث شد من خودمو ازش دورترو دوتر کنم تا اصلاح…
حالا که من بالاخره بعد از یه سال اومدمو راجب ناراحتیام صحبت کردم میگه حرف حرف نزن داری ازم انرژی میگیری حالمو خراب میکنی و اینا..(خب ما هردو کنکور داریم و من بیشتر ناراحتی هام تو همین حوالیه،وقتیایی که حرف نمیزدم میگف ذهنمو مشغول میکنی و الانم که حرف زدم میگه داری حالمو خراب میکنی!)چرا اینقدر زود شونه خالی کرد؟الانم کلا نه با من حرف میزنه و میگه حرفاتم نمیشنوم که روم تاثیر نذاره! من باید چیکار کنم؟

Dina
1 سال قبل

سلام، منو دوستم نزدیک 7 ساله که دوستیم و خیلی بالا پایین داشتیم تو این مدت خیلی بحث ها پیش میومد بینمون سر منو دیدگاهامو اخلاقم(مثلا میگف که وقتی ناراحتم باید بیانش کنم تا تخلیه بشم).من درک میکردمش حرفای اون درست بود ولی واسه من سخت بود درست رفتار کنم کلا خیلی کم حرفم،اون میگف این حرفا از روی دلسوزیه و منم باهاش موافق بودم ولی به نظرم شیوه بیان دلسوزیش درست نبود،منو تحت فشار قرار میداد میگف این کارای تو رو من تاثیر منفی میذاره روزای من داره به خاطر تو خراب میشه و.. و باعث شد فک کنم البته من هی خودمو ازش دروترو دورتر کنم به جای اینکه اصلاح بشمم
خلاصه این روزا اینطوری گشت تا اینکه اخیرا من اومدم از چیزایی که ناراحتم میکنه صحبت کردم
بعد حالا خودش اومده میگه حرف نزن حالمو خراب میکنی!(خب ما هردومون کنکور داریم و حرفای من تو همین حوالیه،علت ناراحتیمم بیشترش اینه،کسی که اون همه پافشاری کرده واسه اینکه من در مورد چیزایی که ناراحتم میکنه حرف بزنم چرا باید اینقدر زود شونه خالی کنه؟)الانم کلا با من حرف نمیزنه و میگه حرفای تورم نمیشنوم که حالم بد نشه
به نظرتون من باید چیکار کنم؟

Sahar85
1 سال قبل

منو رفیقم نزدیک ۲ ساله ک با هم هستیم بعد یکی دیگ از دوستان من ک از اول دبستان باهام بود هعی با رفیقم میگرده هردوشون همیشه باهم میگردن اصلا هم حالم واسش مهم نیست اما جدیدا میگه که واسم مهمه…بعد همش با هم هستن داخل مدرسه و کار با من نداره…و اینکه فکر کنم اون قصد داره که دوستیمونو خراب کنه البته مطمعا نیستم به نظر شما چرا اینقد ب رفیقم نزدیک شد؟!
بعد چند بار بهش گفتم ولی بازم همش میره باهاش…اونم ک خیلی میچسبه به رفیقم…بعد داخل کلاس هم اون همش میا نزدیک رفیقم…بعد هم که منو رفیقم ماهی یبار میریم پیش هم اون میاد وحرفمونو قطع میکنه منم از پیششون بلند میشم و میرم:)
بنظرتون چیکار کنم که اون از رابطه منو رفیقم بره بیرون؟!
و چیکا کنم که رابطه مون قوی تر بشه؟!

زی زی
9 ماه قبل
پاسخ به  Sahar85

در مورد نفر سوم بی تفاوت باش و درمورد دوست صمیمی خودت.بهش بگو که چقدر دوسش داری و میخواهی که نفر سومی توی رابطتون نباشه..واینطوری ادامه داشته باشه.حتمن دوستی رو شما تمام ممیکنی

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره