به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

مشاوره رابطه دوستی

مشاوره رابطه دوستی

مشاوره رابطه دوستی

برای بررسی عنوان مشاوره رابطه دوستی ابتدا می بایست با این نوع رابطه آشنا شد ، سپس به تعریف و آثار و فواید این نوع مشاوره پرداخت .

بیشتر بخوانید

رابطه دوستی چیست ؟

شاید برای همه ما امکان آشنایی با دوستان در مدرسه یا محله و یا حتی محل کار پیش آمده باشد ، اما می خواهیم به یک تعریف از رابطه دوستی بپردازیم .

هر گاه بین دو نفر تعاملی وجود داشته باشد و این تعامل با گذشت زمان حفظ شده و از بین نرود بدان رابطه دوستی می گویند . رابطه دوستی دو نوع دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

مشاوره رابطه دوستی

رابطه دوستی ضعیف :

به رابطه دوستی که بین دو نفر به وجود می آید اما با گذشت زمان کمرنگ می شود و شور سابق را ندارد ، رابطه دوستی ضعیف می گویند . برای درک بهتر این رابطه به مثال های زیر دقت کنید .

دوستان هم کلاسی که با رفتن به پایه بالاتر ممکن است دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشند و یا هم دانشگاهی هایی که ممکن است پس از فارغ التحصیلی دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشیم . همچنین دوستان هم محله ای که با کوچ کردن از محله ممکن است دیگر هم دیگر را نبینند و رابطه آن ها قطع شود .

رابطه دوستی قوی :

نوع دیگر رابطه دوستی ، رابطه دوستی قوی می باشد این گونه از رابطه نسبت به قبلی مهم تر می باشد و ممکن است به بررسی بیشتری نیاز داشته باشد . برای روشن شدن بیشتر موضوع توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

به رابطه دوستی که بین دو نفر برقرار می شود و با گذشت زمان این ارتباط کمرنگ نشود و ادامه دار باشد ، رابطه دوستی قوی می گوییم . به مثال های زیر توجه کنید .

رابطه دوستی بین دو هم کلاسی که پس از پایان سال تحصیلی نیز ارتباط خود را قطع نمی کنند و با روش های مختلف نظیر شبکه های اجتماعی و یا شماره تلفن و آدرس منزل به ارتباط خود ادامه می دهند . یا رابطه بین دو دانشجو که پس از فارغ التحصیلی نیز به روش های ذکر شده از حال و احوال یکدیگر با خبر می مانند . همچنین دو هم محله ای که پس از کوچ نیز با مطلع شدن از روش های ارتباط با یکدیگر و برقراری ارتباط با یکدیگر مانع کمرنگ شدن رابطه آن ها می شوند .

نشانه های مردی که دوستمان ندارد
بخوانید

در رابطه دوستی قوی با توجه به تداوم تعاملات بین طرفین و امکان تاثیر بر نحوه رفتار و گفتار و شخصیت هر یک از آن ها باید دقت لازم را به کار برد تا پیامدهای مثبتی از این نوع رابطه به دست بیاوریم . برای درک بهتر این مسئله به مثال زیر که یک فرضیه برای فهم بهتر این موضوع می باشد توجه کنید :

دو دوست هم کلاسی را تجسم کنید که رابطه دوستی بین آن ها از نوع رابطه دوستی قوی می باشد . حال فرض کنید یکی از آن ها صفت ناشایست دروغگویی در وی وجود دارد . بنابراین گذشت زمان و تداوم روابط آن ها ممکن است باعث انتقال این صفت ناشایست به دیگری شود ، حال آن که در گذشته راستگو بوده است . و یا بالعکس در یکی از آنها صفت شایسته کمک به دیگران وجود دارد ، در این صورت گذر زمان و تداوم ارتباط آن ها ممکن است این صفت خوب را در طرف دیگر رابطه خلق و یا پرورش دهد .

بنابراین با توجه به الگوگیری و تاثیر مثبت یا منفی رابطه دوستی قوی بین طرفین رابطه باید در مورد این نوع رابطه از توصیه ها و کمک های یک مشاور خوب و کاردرست بهره برد تا برقراری و تداوم این رابطه برای هیچ یک از طرفین آن مشکلی به وجود نیاورد و حتی باعث بهبود کیفیت زندگی آن ها شود .

مشاوره رابطه دوستی چیست ؟

به مشورت کردن و راهنمایی گرفتن از یک مشاور خوب برای ادامه دادن و یا قطع کردن یک رابطه دوستی مشاوره رابطه دوستی می گویند . با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت یک رابطه دوستی و تاثیر آن بر روی زندگی مشاوره رابطه دوستی می تواند یک گزینه مناسب برای بهره مثبت گرفتن از این نوع رابطه است .

مرکز مشاوره در ونک
بخوانید

مشاور رابطه دوستی چه ویژگی یا ویژگی هایی دارد ؟

یک مشاور خوب رابطه دوستی باید از علم و دانش کافی در این زمینه برخوردار باشد و بتواند به کمک ویژگی ها و خصوصیات رفتاری و کرداری طرفین رابطه ، حد و حدودهای بین آن ها را مشخص کند و به آن ها کمک کند تا از رابطه دوستی خود بهره مثبت ببرند . همچنین یک مشاور خوب به هریک از طرفین کمک می کند تا در انتخاب دوستان خود دقت کافی را داشته باشند و بتوانند دوستان خوبی برای خود انتخاب کنند .

همانطور که می دانید داشتن دوستان ناباب ممکن است انسان را به منجلاب بکشد و مانع طی کردن پله های پیشرفت و ترقی برای وی شوند . بنابراین می توانیم به کمک یک مشاور خوب دوستان خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهیم و با علم و آگاهی نسبتا کاملی دوستان خوبی برای انتخاب کنیم تا تاثیر مثتی در زندگی آینده ما داشته باشند .

مشاوره رابطه دوستی چه آثار و فوایدی دارد ؟

دانستیم مشاوره رابطه دوستی یک گام مثبت در جهت انتخاب و داشتن دوستان خوب در زندگی هر شخص می باشد . حال می خواهیم کمی در مورد فواید مشاوره رابطه دوستی سخن بگوییم .

تشخیص دوست خوب و بد از یکدیگر :

لزوما همه دوستان ، قرار نیست که دوستان خوبی باشند و چه بسا ممکن است گرگی باشند در لباس بره . لذا لازم است دوستان خوب و بد از یکدیگر تشخیص داده شوند . مشاوره رابطه دوستی این امکان را به شما می دهد تا با معیار یک دوست خوب و یک دوست بد آشنا شوید . در صورت آگاهی از این معیارها می توانیم دوستان خوبی برای خود برگزینیم .

روانشناس خوب
بخوانید

کسب روحیه و شادابی روح و روان :

شاید بگویید مشاوره رابطه دوستی چگونه می تواند باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان شود . در جواب باید گفت ما به کمک مشاوره می توانیم دوستان خوبی برای خود انتخاب کنیم و دوست خوب می تواند بسیاری از مشکلات روحی نظیر نیاز به درد و دل ، نیاز به تکیه کردن ، نیاز به تشویق و تمجید و یا حتی نیاز عاطفی و نیاز به محبت را حل کند .

حل مشکلات ذکر شده باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود . بنابراین مشاوره رابطه دوستی به صورت غیر مستقیم باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود .

ایجاد حس عدم تنهایی :

یک مشاور در انتخاب و نگهداری یک دوست خوب به ما کمک می کند و یک دوست خوب در شرایط سخت و طاقت فرسا یار و یاور فرد می باشد در نتیجه فرد در مواجهه با مشکلات احساس تنهایی نمی کند .

بنابراین یکی از فواید مشاوره رابطه دوستی ایجاد حس عدم تنهایی در فرد می باشد که این فایده به صورت غیرمستقیم از مشاوره به دست می آید .

حال که مشاوره رابطه دوستی را مورد بررسی قرار دادیم ، نوبت به معرفی یک مرکز مشاوره خوب برای داشتن مشاوره رابطه دوستی می رسد .

کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه خدمت به شما می باشد .

برای برقراری ارتباط با ما می توانید از طریق زیر اقدام کنید .

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره تلفنی خانواده

روانشناس خوب

بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران

بهترین مشاوره ازدواج در تهران

avatar
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید