مشاوره رابطه دوستی

مشاوره رابطه دوستی

مشاوره رابطه دوستی

برای بررسی عنوان مشاوره رابطه دوستی ابتدا می بایست با این نوع رابطه آشنا شد ، سپس به تعریف و آثار و فواید این نوع مشاوره پرداخت .

بیشتر بخوانید

رابطه دوستی چیست ؟

شاید برای همه ما امکان آشنایی با دوستان در مدرسه یا محله و یا حتی محل کار پیش آمده باشد ، اما می خواهیم به یک تعریف از رابطه دوستی بپردازیم .

هر گاه بین دو نفر تعاملی وجود داشته باشد و این تعامل با گذشت زمان حفظ شده و از بین نرود بدان رابطه دوستی می گویند . رابطه دوستی دو نوع دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

مشاوره رابطه دوستی

رابطه دوستی ضعیف :

به رابطه دوستی که بین دو نفر به وجود می آید اما با گذشت زمان کمرنگ می شود و شور سابق را ندارد ، رابطه دوستی ضعیف می گویند . برای درک بهتر این رابطه به مثال های زیر دقت کنید .

دوستان هم کلاسی که با رفتن به پایه بالاتر ممکن است دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشند و یا هم دانشگاهی هایی که ممکن است پس از فارغ التحصیلی دیگر با آن ها ارتباط نداشته باشیم . همچنین دوستان هم محله ای که با کوچ کردن از محله ممکن است دیگر هم دیگر را نبینند و رابطه آن ها قطع شود .

برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۲۱۶۱۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید

رابطه دوستی قوی :

نوع دیگر رابطه دوستی ، رابطه دوستی قوی می باشد این گونه از رابطه نسبت به قبلی مهم تر می باشد و ممکن است به بررسی بیشتری نیاز داشته باشد . برای روشن شدن بیشتر موضوع توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

به رابطه دوستی که بین دو نفر برقرار می شود و با گذشت زمان این ارتباط کمرنگ نشود و ادامه دار باشد ، رابطه دوستی قوی می گوییم . به مثال های زیر توجه کنید .

رابطه دوستی بین دو هم کلاسی که پس از پایان سال تحصیلی نیز ارتباط خود را قطع نمی کنند و با روش های مختلف نظیر شبکه های اجتماعی و یا شماره تلفن و آدرس منزل به ارتباط خود ادامه می دهند . یا رابطه بین دو دانشجو که پس از فارغ التحصیلی نیز به روش های ذکر شده از حال و احوال یکدیگر با خبر می مانند . همچنین دو هم محله ای که پس از کوچ نیز با مطلع شدن از روش های ارتباط با یکدیگر و برقراری ارتباط با یکدیگر مانع کمرنگ شدن رابطه آن ها می شوند .

در رابطه دوستی قوی با توجه به تداوم تعاملات بین طرفین و امکان تاثیر بر نحوه رفتار و گفتار و شخصیت هر یک از آن ها باید دقت لازم را به کار برد تا پیامدهای مثبتی از این نوع رابطه به دست بیاوریم . برای درک بهتر این مسئله به مثال زیر که یک فرضیه برای فهم بهتر این موضوع می باشد توجه کنید :

دو دوست هم کلاسی را تجسم کنید که رابطه دوستی بین آن ها از نوع رابطه دوستی قوی می باشد . حال فرض کنید یکی از آن ها صفت ناشایست دروغگویی در وی وجود دارد . بنابراین گذشت زمان و تداوم روابط آن ها ممکن است باعث انتقال این صفت ناشایست به دیگری شود ، حال آن که در گذشته راستگو بوده است . و یا بالعکس در یکی از آنها صفت شایسته کمک به دیگران وجود دارد ، در این صورت گذر زمان و تداوم ارتباط آن ها ممکن است این صفت خوب را در طرف دیگر رابطه خلق و یا پرورش دهد .

بنابراین با توجه به الگوگیری و تاثیر مثبت یا منفی رابطه دوستی قوی بین طرفین رابطه باید در مورد این نوع رابطه از توصیه ها و کمک های یک مشاور خوب و کاردرست بهره برد تا برقراری و تداوم این رابطه برای هیچ یک از طرفین آن مشکلی به وجود نیاورد و حتی باعث بهبود کیفیت زندگی آن ها شود .

مشاوره رابطه دوستی چیست ؟

به مشورت کردن و راهنمایی گرفتن از یک مشاور خوب برای ادامه دادن و یا قطع کردن یک رابطه دوستی مشاوره رابطه دوستی می گویند . با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت یک رابطه دوستی و تاثیر آن بر روی زندگی مشاوره رابطه دوستی می تواند یک گزینه مناسب برای بهره مثبت گرفتن از این نوع رابطه است .

مشاور رابطه دوستی چه ویژگی یا ویژگی هایی دارد ؟

یک مشاور خوب رابطه دوستی باید از علم و دانش کافی در این زمینه برخوردار باشد و بتواند به کمک ویژگی ها و خصوصیات رفتاری و کرداری طرفین رابطه ، حد و حدودهای بین آن ها را مشخص کند و به آن ها کمک کند تا از رابطه دوستی خود بهره مثبت ببرند . همچنین یک مشاور خوب به هریک از طرفین کمک می کند تا در انتخاب دوستان خود دقت کافی را داشته باشند و بتوانند دوستان خوبی برای خود انتخاب کنند .

همانطور که می دانید داشتن دوستان ناباب ممکن است انسان را به منجلاب بکشد و مانع طی کردن پله های پیشرفت و ترقی برای وی شوند . بنابراین می توانیم به کمک یک مشاور خوب دوستان خوب و بد را از یکدیگر تشخیص دهیم و با علم و آگاهی نسبتا کاملی دوستان خوبی برای انتخاب کنیم تا تاثیر مثتی در زندگی آینده ما داشته باشند .

مشاوره رابطه دوستی چه آثار و فوایدی دارد ؟

دانستیم مشاوره رابطه دوستی یک گام مثبت در جهت انتخاب و داشتن دوستان خوب در زندگی هر شخص می باشد . حال می خواهیم کمی در مورد فواید مشاوره رابطه دوستی سخن بگوییم .

تشخیص دوست خوب و بد از یکدیگر :

لزوما همه دوستان ، قرار نیست که دوستان خوبی باشند و چه بسا ممکن است گرگی باشند در لباس بره . لذا لازم است دوستان خوب و بد از یکدیگر تشخیص داده شوند . مشاوره رابطه دوستی این امکان را به شما می دهد تا با معیار یک دوست خوب و یک دوست بد آشنا شوید . در صورت آگاهی از این معیارها می توانیم دوستان خوبی برای خود برگزینیم .

کسب روحیه و شادابی روح و روان :

شاید بگویید مشاوره رابطه دوستی چگونه می تواند باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان شود . در جواب باید گفت ما به کمک مشاوره می توانیم دوستان خوبی برای خود انتخاب کنیم و دوست خوب می تواند بسیاری از مشکلات روحی نظیر نیاز به درد و دل ، نیاز به تکیه کردن ، نیاز به تشویق و تمجید و یا حتی نیاز عاطفی و نیاز به محبت را حل کند .

حل مشکلات ذکر شده باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود . بنابراین مشاوره رابطه دوستی به صورت غیر مستقیم باعث کسب روحیه و شادابی روح و روان می شود .

برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۲۱۶۱۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید

ایجاد حس عدم تنهایی :

یک مشاور در انتخاب و نگهداری یک دوست خوب به ما کمک می کند و یک دوست خوب در شرایط سخت و طاقت فرسا یار و یاور فرد می باشد در نتیجه فرد در مواجهه با مشکلات احساس تنهایی نمی کند .

بنابراین یکی از فواید مشاوره رابطه دوستی ایجاد حس عدم تنهایی در فرد می باشد که این فایده به صورت غیرمستقیم از مشاوره به دست می آید .

حال که مشاوره رابطه دوستی را مورد بررسی قرار دادیم ، نوبت به معرفی یک مرکز مشاوره خوب برای داشتن مشاوره رابطه دوستی می رسد .

کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه خدمت به شما می باشد .

برای برقراری ارتباط با ما می توانید از طریق زیر اقدام کنید .

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

مشاوره تلفنی خانواده

روانشناس خوب

بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران

بهترین مشاوره ازدواج در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *