نوبت دهی در روان آرام

دریافت مشاوره از مجرب ترین مشاوران به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری

مشاوره درمان وسواس

مشاور

آیا به مشاوره وسواس نیاز دارم؟

مشاور ازدواج

مزایای کمک گرفتن از مشاوره

مرکز مشاوره

آشنایی بیشتر با مرکز مشاوره ما

سرویس ها

سوالات متداول

آیا به مشاوره درمان وسواس نیاز دارم؟

یکی از مسائلی که دست بر گریبان افراد می شود و آنان را به سوی مشاوره و درمان می کشاند ، وسواس است.  بر خلاف باور عموم افراد جامعه وسواس تنها به معنای شست و شو های مکرر و تمیزی های افراطی نمی باشد بلکه هر فشار فکری و دغدغه مکرر بی هیچ گونه دلیل موجه را وسواس می گویند ، این اختلال و دغدغه فکری طیف خاصی از سنین را در بر نمی گیرد و بی محدودیت سنی ممکن است هر فردی در هر سنی را گرفتار خود نماید.

حال این وسواس ممکن است در همان باور ذهنی مردم یعنی همان وسواس شست و شوی خلاصه شود و یا ممکن است در حیطه های دیگری نظیر : وسواس های جنسی ، وسواس های مذهبی ، وسواس چک کردن (از قفل در و شیر گاز منازل گرفته تا پیام های ارسالی برای تلفن همراه) ، وسواس علمی ، وسواس گزند و آسیب و … نمود خارجی پیدا کند.

هیچ کدام از موارد مذکور در بالا نباید باعث نگرانی افرادِ مبتلا گردند چرا که همگیشان به راحتی قابل درمان و حل می باشند.

افراد برای درمان هر یک از این مسائل موظف اند که از راهنمایی یک فرد متخصص و مجرب بهره برده و با استفاده از مسائل مطرح شده و به کارگیری آن ها در زندگی ، ابتدا ریشه وسواس را یافته و برای درمان اقدام نمود.

این مهم را می توان با کمک مشاوران و روان شناسان مجرب و کارکشته میسر نمود ، انتخاب مشاور و روانشناس برای مشاوره درمان وسواس امری است حساس ؛ چرا که اگر درمان صورت نپذیرد ممکن است وسواس فرد تشدید گردد ، زندگی عادی وی را دچار اختلال نماید و دیگر برای درمان خود تا پایان عمر اقدامی نکند.

با توجه داشتن به مورد مذکور اگر افراد دارای اختلال وسواس می باشند می توانند با خیالی آسوده و روانی آرام خود را به متخصصین مجرب کلینیک روان آرام بسپارند و تمام هر آنچه از یک مشاور و روانشناس انتظار دارند را تحقق بخشند.

این مقاله هم بخوانید  مشاوره گفتار درمانی

وسواس گاه به حدی پیشرفت می کند که فرد حتی توان گذراندن روزمره خود را نیز نخواهد داشت. پس به جای اجازه بر پیشروی بهتر است فرد به هنگامی که دریافت ، عملی را بیمارگونه مکرراً تکرار می نماید با سرعت خود را تحت نظر مشاور قرار داده تا به زندگی وی لطمه ای وارد نشود.

روان آرام کلینیکی است که در آن افراد می توانند به هر صورت که برایشان میسر و سهل تر است ، اقدام به دریافت مشاوره نمایند. افراد می توانند به صورت حضوری خود را تحت مشاوره درمان وسواس قرار داده و به کلینیک مراجعه نمایند و یا در صورت عدم امکان و وجود شرایط مناسب ، می توانند به صورت تلفنی و آنلاین این پیگیری و اقدام را برای زندگی خود لحاظ نمایند.

آیا می توان اضطراب ناشی از دور بودن تلفن همراه را نوعی وسواس دانست ؟

تنها در صورتی که این اضطراب به دلیل ناتوانی در چک کردن پیام ها و وارسی کلی تلفن همراه باشد ، می تواند در زمره اختلالات وسواس قرار گیرد البته نمی توان به طور کلی نظر داد.

آیا هر شست و شوی بیش از حدی نشانی از وسواس است ؟

علم روانشناسی و علوم انسانی نمی توانند به سادگی و بدون در نظر گرفتن جوانب و ریشه ها نظری قطعی صادر نمایند در نتیجه نمی توان با یک سوال فرد را دچار اختلال وسواس دانست ، وی باید بررسی های کافی را انجام دهد.

آیا وسواس قابل درمان است ؟

بله ، البته بهتر است به جای درمان نامِ کنترل را برای حل این اختلال به دست گیریم چرا که این اختلال به دلایل متفاوت و متعددی به وجود می آید و نمی توان با یک سوال تشخیص داد که وسواس فرد مذکور به طور کل و ریشه ای درمان شده است و یا تحت کنترل فرد و مشاور قرار گرفته است

4.5/5 - (14 امتیاز)

مزایا کمک گرفتن از مشاوره درمان وسواس

همان طور که گفته شد وسواس یک بیماری ذهنی است و برای این بیماری راه درمان هم وجود دارد. کمک گرفتن از مشاوره درمان وسواس یک راه خوب برای حل این مشکل برای افراد مبتلا به وسواس می باشد.

کمک گرفتن از یک کتخصص به فرد مبتلا به مشکل وسواسی این امکان را می دهد تا راحت تر با این مشکل مواجه شود. در این نوع مشاوره ، روان‌شناس پس از بررسی کامل جوانب راهکارهایی که موجب از بین رفتن و یا حداقل کاهش وسواسی در فرد می شود ارائه می دهد. در نتیجه فرد در صورت عمل کردن به آن ها می تواند وسواسی موجود در خویش را به طور کامل رفع و یا حداقل میزان آن را کاهش دهد. برای درک بهتر و جا افتادن این مطلب به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید فردی نسبت به بهداشت وسواس دارد ، به طوری که پس از برخورد یکی از اعضای بدنش با هر وسیله ای احساس می کند باید آن عضو را آب کشیده تا تمیز شود. حال دو سناریو را بررسی می کنیم که در آن یک فرد از مشاوره تلفنی وسواس و شنیدن راهنمایی های یک مشاور خوب استفاده کرده است و دو هیچ اقدامی برای استفاده از نظر یک متخصص برای رفع مشکل خود نکرده است.

در سناریوی اول روان‌شناس پس از آگاهی کامل نسبت به نوع وسواسی فرد به او توصیه یا پیشنهادهایی می کند که با فرد می تواند با عمل کردن به آن می تواند با مشکل خود مبارزه کند و در نهایت بر آن غلبه کند. این توصیه می تواند شرح مسئله بهداشت و یا مشکلاتی که فرد در صورت ادامه دادن این وسواسی ممکن است با آن روبرو شود و یا تشویق ذهن فرد برای جنگیدن با این مشکل باشد که در نهایت در صورت بهره‌گیری از آن ها فرد می تواند به بهبود مشکل خود امیدوار باشد.

در سناریوی دوم فرد ممکن است نه تنها مشکلش برطرف نشود بلکه ممکن است با گذشت زمان به شکل جدیدتر و سختتری نمود پیدا کند به طوری که زندگی را برایش جهنم کند و نتواند برای مدت کوتاهی آرام و قرار داشته باشد و تقریبا به طور پیوسته درد و رنج را متحمل شود.

با توجه به مطالب بالا در می یابیم کمک گرفتن از مشاور می تواند به درمان و بهبود این مشکل در افراد کمک کند و باعث رهایی آن ها از این مشکل شود. کلینیک روان شناسی روان آرام با بهره‌گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه انواع خدمات مشاوره برا شما عزیزان می باشد. شما می توانید مشکلات و معضلات زندگی روزمره خود را با متخصصین ما در میان بگذارید و از راهنمایی ها و توصیه های آن ها در جهت رفع مشکل خود بهره ببرید.

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام با دارا بودن مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با مدیریت سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه میگردد. به استحضار می رساند در مرکز مشاوره روان آرام به طیف گسترده ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی میگردد.

علیرضا نوروزی
دکتر روانشناس

آقای دکتر علیرضا نوروزی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانپزشک

آقای دکتر نبی الله دریجانی

رزومه رزرو وقت
Team Member Picture
روانشناس

خانم خواجه رسولی

رزومه رزرو وقت
عذرا عظیمی
روانشناس

سرکار خانم عذرا عظیمی

رزومه رزرو وقت

آیا می توان اضطراب ناشی از دور بودن تلفن همراه را نوعی وسواس دانست ؟

تنها در صورتی که این اضطراب به دلیل ناتوانی در چک کردن پیام ها و وارسی کلی تلفن همراه باشد ، می تواند در زمره اختلالات وسواس قرار گیرد البته نمی توان به طور کلی نظر داد.

آیا هر شست و شوی بیش از حدی نشانی از وسواس است ؟

علم روانشناسی و علوم انسانی نمی توانند به سادگی و بدون در نظر گرفتن جوانب و ریشه ها نظری قطعی صادر نمایند در نتیجه نمی توان با یک سوال فرد را دچار اختلال وسواس دانست ، وی باید بررسی های کافی را انجام دهد.

آیا وسواس قابل درمان است ؟

بله ، البته بهتر است به جای درمان نامِ کنترل را برای حل این اختلال به دست گیریم چرا که این اختلال به دلایل متفاوت و متعددی به وجود می آید و نمی توان با یک سوال تشخیص داد که وسواس فرد مذکور به طور کل و ریشه ای درمان شده است و یا تحت کنترل فرد و مشاور قرار گرفته است

مثال هایی برای درک بهتر وسواس

مثال 1 : فرض کنید فردی نسبت به نگهداری کتاب های خویش وسواس دارد. کافیست یک برگ از کتاب وی تا و یا مقداری جزئی از یک صفحه پاره شود و یا مقدار کوچک خوراکی بر روی آن ریخته شود. در این صورت این وسواس مدام او را وا می دارد تا درگیر اتفاق افتاده شود و دقت و زمان بسیاری برای رفع مشکل به وجود آمده صرف کند.

همه ما می‌دانیم در حالت عادی چنین اتفاقی که در مثال بالا ذکر شد نیاز به این همه دقت و زمان برای برطرف کردنش ندارد و به راحتی می توان از اتفاق به وجود آمده صرف نظر کرد. اما وسواس مثل یک خوره به جون آدمی می افتد و این اتفاق کوچک را در ذهن فرد مبتلا به وسواس بزرگ جلوه می کند و او را وادار می کند تا به مدت زمان زیادی به این مسئله فکر کند. چه بسا این همه فکر در مورد یک پدیده معمولی ذهن فرد مبتلا به وسواس را آزرده کند و سبب کاهش راندمان فرد در فعالیت های روزانه خود شود.

مثال 2 :

فرض کنید فردی به چک کردن فعالیت های خود وسواسی دارد. به طوری که به طور مدام کارهای خود را چک می کند و زمان غیرمعقولی را صرف چک کردن کارهای خود صرف می کند. مثلا درب خودرو خود را قفل کرده و وقتی می خواهد وارد منزل شود برگشته و ماشین خود را چک می کند که آیا در آن را قفل کرده است یا خیر ؟ دوباره پس از چک کردن وارد منزل شده و این بار برای چک کردن در خانه برمی گردد و باز و بسته بودن آن را بررسی می کند و در انتها دوباره ماشین خود را برای کسب اطمینان بیشتر چک می کند. و به همین گونه سایر فعالیت های خود را مورد چک و بررسی قرار می دهد.

با توجه به مثال فوق بدیهی است صرف کردن چنین زمانی برای چک کردن کارهای خود آن هم به طور مداوم برای یک انسان سالم یک امر منطقی به حساب نمی آید ، اما برای کسی که از مشکل وسواس رنج می برد از بی اعتمادی شدید فرد نسبت به خودش خبر می دهد.

مشاوره درمان وسواس

توجه :

لازم به ذکر است که وسواس یک بیماری ذهنی است و همچون سایر بیماری ها قابل درمان می باشد. بنابراین کسی که از مشکل وسواس رنج می برد می تواند با استفاده از مشاوره درمان وسواس به صورت تلفنی، آنلاین و یا حضوری گامی موثر در بهبود این مشکل خود بردارد.

2 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
اضطراب در کودکان چیست؟ - خدمات روان شناسی
2 ماه قبل

[…] ۶.وسواس : […]

آرزو
6 ماه قبل

سلام

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت