به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

مشاوره استرس

مشاور نشانه های استرس مشاور ازدواج انواع استرس مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول

اهمیت جلسات مشاوره استرس و اضطراب

یکی از احساساتی که برای هر یک از افراد ممکن است در طی زمان های متعدد رخ دهد تجربه استرس و اضطراب می باشد.

متاسفانه برخی افراد استرس و اضطرابی که زندگی شان را مختل ساخته امری طبیعی می دانند در حالی که وقتی میزان استرس و اضطراب به حدی برسد که زندگی شخصی و روابط بین فردی فرد مختل گردد نیز باید حتما از جلسات مشاوره استرس و اضطراب بهره مند گردید.

منظور از استرس چیست؟

استرس نوعی تهدید است که به واسطه آن فرد احساس فشار کرده و دچار ناراحتی های روحی روانی و حتی جسمی می گردد..عموما افراد زمانی دچار استرس می شوند که اتفاقی رخ داده و یا تغییراتی صورت گرفته باشد.

استرس به خودی خود منفی نیست ولیکن استرس برای افراد اتفاقاتی منفی را تداعی می سازد.

البته استرس برای افراد همیشه تداعی کننده احساسات و رویدادهای منفی نیست بلکه می تواند استرس را به جهت رویدادی مثبت تجربه نمود و یا جهت از بین بردن موقعیتی منفی که به سرانجامی مثبت ختم می گردد فرضا فرار از حیوانات درنده و..که میزان استرس موجود سبب می گردد فرد واکنش های بهتر و سریع تری داشته باشد.

نشانه های استرس چیست؟

نشانه ها و علائم استرس متعدد هستند اما قصد داریم به برخی از رایج ترین آن ها اشاره کنیم.

به طور کل استرس در هر یک از افراد به اشکال گوناگون رخ می دهد که لازم است جهت تشخیص دقیق وجود استرس و اضطراب نیز حتما از جلسات مشاوره استرس بهره مند گردید.

مشاوره استرس

آیا می توان از جلسات مشاوره آنلاین بهره مند شد؟

بله در صورت امکان می توان علاوه بر جلسات حضوری نیز از جلسات مشاوره آنلاین کلینیک روانشناسی روان آرام بهره مند گردید. تنها کافیست با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمود.

این مقاله هم بخوانید  راهکارهای جلوگیری از دروغگویی همسر

آیا استرس قابل درمان است؟

در صورتی که در زمان مناسب جهت درمان اقدام، به روانشناسی متخصص مراجعه نمود و با روانشناس همکاری لازم را داشت می تواند به نتایج مطلوبی دست یافت.

مدت زمان جلسات درمان چقدر است؟

جلسات درمانی با توجه به میزان و شدت استرس نیز برای هر یک از افراد متغیر می باشد.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

انواع استرس

استرس در دو نوع حاد و مزمن وجود دارد که هر یک از افراد با توجه به شرایطی که دارند ممکن است این نوع استرس ها را تجربه نمایند.

استرس حاد

فرضا استرس امتحان پایان ترم یا کنکور

استرس مزمن

این نوع استرس نیز زمانی ایجاد می گردد که افراد به سبب اتفاقی که رخ داده است هیچ توانایی برای کنترل آن وضعیت ندارد و به نوعی احساس بد و یا خطر می کنند که ناشی از اتفاقی طولانی مدت است.

این نوع استرس بسیار خطرناک می باشد و ممکن است احتمال سکته و حملات قلبی و نیز افسردگی و خودکشی و..را افزایش دهد.

خطرات استرس برای روان

استرس علاوه بر آنکه برای بدن بسیار خطرآفرین است خطرات بسیاری هم برای ذهن و روان ادمی دارد و می تواند مسبب بروز بیماری های روانی متعددی گردد.

استرس سبب می گردد افراد زمانی که باید استراحت کنند فرضا به هنگام خواب نیز ذهنشان فعال بوده و مانع استراحت و خواب ایشان گردد به همین سبب افراد دچار خستگی ذهنی و جسمانی در طی روز می گردند.

فرضا استرس می تواند سبب بروز علائم ذیل گردد:

بنابراین استرس اگر بیش از حد باشد می تواند افراد را از سبک زندگی سالم خود دور سازد.

پیشتر اشاره نمودیم که استرس می تواند تمرکز افراد را کاهش دهد به همین سبب تاثیرات نامطلوبی بر روی حافظه افراد دارد.

جالب توجه است که استرس در صورتی که در مدت زمانی طولانی رخ دهد و یا به میزان شدیدی باشد می تواند سبب افسردگی، ناامیدی و حتی پرخاشگری و خشم در افراد گردد. همچنین استرس در صورتی که درمان نگردد به مرور می تواند سبب بروز بیماری ام اس در افراد گردد.

مشاوره استرس

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

مشاوره استرس

چگونه از بروز استرس جلوگیری کنیم؟

در این بخش قصد داریم به برخی راهکارهایی اشاره کنیم که هر چند به صورت موقت اما تاثیرگذار، سبب می گردند افراد دچار استرس و اضطراب نشوند.

چه بسا برخی افراد به سبب توجه زیاد به زندگی دیگران و به نوعی حسادت کردن به آن ها دچار استرس می شوند، استرس از آینده زندگی خود و به نوعی دچار مقایسه می شوند و این نیز می تواند میزان استرس را در ایشان شدیدتر سازد.

بهتر است از فکر کردن به گذشته دست بردارید

برخی افراد به سبب تجربیات تلخی که در گذشته داشته اند نیز دچار استرس می شوند و به نوعی عذاب وجدان می گیرند همچنین برخی با تمرکز بر روی آینده نیز غرق در خیالات شده و به سبب خواسته ها واهدافش و سختی های مسیر دچار استرس و اضطراب می گردد.

یکی از روش های جلوگیری از بروز استرس، تمرکز بر روی زمان حال و برنامه ریزی برای اهداف خود می باشد که می تواند سبب انگیزه شده و میزان استرس را کاهش دهد. به صورت روزانه و حتی هفتگی برای خود برنامه ریزی کنید.

البته بهتر است با دید باز برنامه ریزی کنید و اگر بنا به هر دلیلی امکان به اتمام رساندن برنامه تان را نداشتید به خودتان سخت نگرفته و دچار استرس نشوید.

بهتر است به خودتان یادآور شوید که شما یک انسانید و انسان ها نمی توانند همیشه به همه کارها و برنامه هایشان برسند چرا که زندگی انسان ها دارای انعطاف بالایی می باشد.

عوامل استرس زا را بشناسید

بهتر است ببینید چه عواملی سبب بروز استرس در شما می شوند اگر به سبب خصوصیات منفی خود دچار استرس می شوید بهتر است نکات مثبت و توانایی های خود را به خودتان یادآور شده و به مرور با مطالعه و کمک ها و راهنمایی های روانشناس ویژگی های منفی خود را اصلاح نمایید.

اگر به سبب اطرافیان و یا علل دیگر دچار استرس می شوید بهتر است از جلسات مشاوره استرس بهره مند گردید تا میزان استرس به مرور افزایش نیابد.

برای حال خوبتان وقت بگذارید

به خودتان اهمیت دهید..علایق خود را جدی بگیرید و به نیازهای روح و بدنتان گوش دهید..

فرضا اگرفکرمیکنید بهتر است ورزش کنید اینکار را بکنید چرا که ورزش بسیار می تواند بر کنترل و کاهش استرس موثر باشد.

فعالیت هایی که به شما احساس خوبی می دهند انجام دهید فرضا اگر نیاز به استراحت و هوای تازه دارید اینکار را بکنید.

اگر بهانه تان برای وقت نگذراندن با خود شاغل بودن است بهتر است بدانید همیشه قرار نیست بر طبق الگوریتمی خاص عمل کنید..می توانید به خاطر حال خوبتان مرخصی بگیرید و برای روح و روان خود وقت بگذارید.

تا به نیازهای روحی روانی و حتی جسمانی خود توجه نکنید نمی توانید میزان استرس خود را کاهش دهید چرا که مدام به هر دلیلی دچار استرس می شوید.

کمالگرایی نکنید

سعی کنید کمالگرا نباشید چرا که کمالگرایی میزان استرس افراد را چندین برابر می سازد فرضا قرار نیست برای پروژه دانشگاهی که تنها چند نمره میان ترم شما را در برمیگیرد استرس زیادی به خود دهید و خواب و خوراک خود را به هم بریزید.

برای هر چیزی به اندازه ای که لازم است وقت بگذارید..

مطالعه کنید

مطالعه بسیار می تواند به کاهش میزان استرس کمک کند چرا که با مطالعه کتاب نیز افراد می توانند تا حدودی در دنیای کتاب غرق شوند و استرس نداشته باشند..البته توصیه می گردد در صورت امکان جهت انتخاب کتاب دقت زیادی گردد چرا که اگر کتاب هیجان زیادی داشته باشد و..می تواند سبب افزایش میزان استرس در افراد شود.

بیشتر به سرگرمی های خود اهمیت دهید

زمانی که سرگرمی های خود را به خوبی می شناسید و برای آن ها وقت می گذارید می توانید میزان استرس خود را کنترل کرده و تا حد ممکن از بروز آن جلوگیری کنید چرا که در عین پرداختن به سرگرمی های مورد علاقه خود نمی توانید به عوامل استرس زا توجه کنید.

نگران حرف های دیگران نباشید

اینکه مدام نگران طرز فکر و حرف های دیگران باشید و رفتارهای خود را مطابق با نیاز آن ها هماهنگ کنید احتمال وارد شدن استرس زیاد به شما چندین برابر می گردد چرا که مدام از خود واقعی تان دور شده و آنطور که دیگران می خواهند عمل می کنید و این نیز سبب می گردد به طور مکرر نگران تایید شدن یا نشدن از سوی دیگران باشید.

میزان خواب خود را کنترل کنید

بهتر است خواب با کیفیتی داشته باشید تا میزان استرس شما در طول روز کاهش یابد بنابراین ساعت خواب مشخصی را برای خود تعیین کنید تا بتوانید در آن ساعت به خوبی استراحت کرده و انرژی خود را در روز بعد حفظ کنید.

در صورتی که با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنید توصیه می کنیم تنفس عمیق را امتحان کنید یا از جلسات مشاوره روانشناسی فرضا مشاوره فردی بهره مند گردید.

تغذیه سالمی داشته باشید

زمانی که مدام غذاهای پرچرب می خورید و سبک غذایی نا سالمی دارید طبیعتا دچار استرس می شوید ولیکن اگر سبک غذایی سالمی داشته باشید احساس بهتری را خواهید داشت چرا که آرامش بیشتری دارید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

اینکه مدام خود را با دیگران مقایسه می کنید نه تنها احساس بهتری ندارید بلکه به طور مکرر از خود حقیقی تان دور می شوید، درگیر حسادت می شوید و به مرور به سبب سبک زندگی متفاوت خود با دیگران به دلیل ترس از آینده نیز دچار استرس می شوید.

مشاوره استرس

چرا از جلسات مشاوره استرس بهره مند گردیم؟

پیشتر هم اشاره نمودیم که اگر میزان استرس بیش از حد باشد می تواند زندگی فرد را از همه جهات مختل سازد و فرد حتی در روابط بین فردی خود به مشکل بخورد چرا که به سبب استرسی که دارد یا نمی تواند با اطرافیان خود به خوبی ارتباط برقرار کند یا از انجام برخی فعالیت های دوستانه و..به سبب استرسی که دارد اجتناب کرده و بدین سبب روابط بین فردی و دوستانه وی به مشکل می خورند.

همچنین استرس می تواند سبب بروز بیماری های روانی متعددی شود که جهت درمان این اختلالات مراجعه به روانشناس یا در صورت نیاز روانپزشک بسیار الزامی می باشد ولیکن اگر میزان سطح استرس قابل کنترل باشد به نوعی که به ذهن، روان و جسم فرد آسیب نزده و وی را از فعالیت های روزانه اش منع نسازد مشکلی نداشته و اتفاقا خوب است..

جلسات مشاوره روانشناسی به خوبی می توانند به فرد کمک کنند که علت بروز استرس را در خود دریابد به نوعی علت یابی و تشخیص استرس در افراد توسط روانشناس متخصص به خوبی انجام می گردد و پس از تشخیص و تایید وجود استرسی که نیاز به درمان دارد درمانگر نیز از راهکارهای درمانی برای درمان و کاهش استرس استفاده می نماید.

مشاوره استرس و اضطراب کلینیک روان آرام

از آنجایی که مشاوران کلینیک روانشناسی روان آرام دارای تخصص و مهارت بالایی در زمینه مشاوره فردی و گروهی خصوصا در زمینه استرس و اضطراب هستند توصیه می گردد افراد در صورت نیاز از جلسات مشاوره استرس کلینیک روان آرام بهره مند گردند.

جهت رفع ابهام و هرگونه سوال در خصوص جلسات مشاوره روانشناسی نیز تنها کافیست با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمود.

بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره