به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

مشاوره ازدواج تلفنی

مشاوره ازدواج تلفنی

مشاوره ازدواج و تاثیر آن بر زندگی آینده

معمولا جوانان قبل از ازدواج به دلیل عدم برخورداری از تجربه کافی در زمینه ازدواج و مسائل زناشویی نیازمند راهنمایی و مشاوره ازدواج تلفنی توسط مشاوران برجسته و خبره می باشند . مشاوره ازدواج تلفنی عبارت است از بهره مندی از راهنمایی ها و توصیه های لازم در زمینه ازدواج زوجین به صورت غیر حضوری . در مشاوره ازدواج غیرحضوری می توان در وقت و هزینه صرفه جویی کرد لذا این مسئله به جوانان مجرد که قصد ازدواج دارند توصیه می شود .

مراحل مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره روان آرام

مشاوره ازدواج یکی از مهم ترین اقداماتی است که خانم و آقا بایستی حتما پیش از ازدواج از آن استفاده کنند. متاسفانه بسیاری این موضوع را جدی نگرفته و صرفا با تکیه بر احساسات اولیه ای که نسبت به ازدواج دارند ، ازدواج خود را ازدواجی موفق می دانند.  مشاوره ازدواج در کلینیک روان آرام به طور معمول مراحل زیر را می گذراند.

1- در جلسه اول یا هفته اول هم خانم و هم آقا به مشاوره ازدواج مراجعه کرده و با مشاور صحبت هایی درباره روابط طرفین داده می شود.

2- در جلسه دوم یکی از طرفین و در جلسه سوم نیز یکی دیگر از افراد به مشاوره مراجعه می کنند و جنبه های شخصیتی هر کدام مورد بررسی قرار می گیرد. ممکن است در این جلسات تکالیفی برای بررسی علایق، تفکرات و نظرات افراد به آنان داده شود.

3- در جلسه چهارم تست های شخصیتی همچون MBTI,YSQT و … و تست های بالینی MCMI,MMPI,SCL90 و … انجام می شود.

4- در جلسه بعدی تفسیرهای مورد نظر و گزارش های کلی در رابطه با تست های انجام شده و خصوصیات شخصیتی افراد بررسی شده و در این مورد با طرفین گفتگو می شود.

در مشاور ازدواج ممکن است طرفین دارای سازگاری باشند و نگاه یکسانی به مقوله ازدواج داشته باشند که در این صورت مشکل زیادی نخواهند داشت. در برخی مواقع لازم است تا طرفین آموزش هایی را برای سازگاری بیشتر با یکدیگر و عدم ایجاد مشکلات در اینده ببینند.

البته مراحلی که اشاره شد ، مراحلی است که به صورت روتین انجام می شود در صورتی که خانواده های طرفین با ازدواج مخالفت داشته باشند ممکن است در طی جلسات از خانواده ها دعوت به عمل آید، یا حتی در برخی از موارد ممکن است یکی از طرفین دچار مشکلات رفتاری یا اختلالاتی باشد که همین امر منجر به درازا کشیده شدن مشاوره ازدواج داشته باشد.

 

مشاوره ازدواج تلفنی

چرا باید از مشاوره ازدواج استفاده کنیم ؟

برای درک بهتر این مسئله توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم . ازدواج میان دختر و پسر صرفا با توجه به یک سری نیاز که در وجود انسان قرار دارد صورت می گیرد که به شرح مختصر آنها می پردازیم :

  • نیاز جنسی : نیاز جنسی یکی از انگیزه های اصلی جوانان برای ازدواج می باشد که پس از رسیدن زوجین به بلوغ جنسی خود را نشان می دهد . این نیاز یکی از نیازهای طبیعی انسان می باشد که باید به درستی به آن پاسخ داد .
  • میل انسان به رشد و تکامل : یکی از انگیزه ها و نیازهای طبیعی انسان نیاز به رشد و تکامل می باشد که با ازدواج می توان در رسیدن به این هدف گام برداشت .
  • میل به داشتن فرزند و تشکیل خانواده : یکی دیگر از انگیزه های ازدواج داشتن فرزند و تشکیل خانواده می باشد که با ازدواجی سالم می توان به این مهم دست پیدا کرد .
  • ……

اکنون که اندکی با انگیزه های ازدواج آشنا شدیم و فهمیدیم که هر جوانی اعم از دختر و پسر برای پاسخگویی به نیازهای طبیعی خود با پدیده ای به اسم ازدواج مواجه می شود .

اما ازدواج یک مقوله پیچیده و پر از فراز و نشیب است که بد نیست گوشه چشمی به بررسی آن داشته باشیم :

وجود فرهنگ های گوناگون میان اقشار مختلف جامعه :

برای درک بهتر این مسئله توجه شما را به این مثال جلب می کنم :

خانواده ای را در نظر بگیرید که در قید و بند دین و مذهب نبوده و افکار آزادی مطلق را دنباله رو هستند . پسر یا دختری که در چنین خانواده ای بزرگ شده در قید و بند هیچی نخواهد بود و انتظار دارد هیچ محدودیتی چه شرعی چه عرفی برای او منظور نشود . در مقابل خانواده ای را در نظر بگیرید که مقید به افکار مذهبی بوده و عمل به دستورات دینی را سرلوحه خود قرار داده اند . حال پسر یا دختری که در چنین خانواده ای بزرگ شده به مقید بودن به دستورات دینی اهمیت داده و تمایل دارد از خط قرمزهای دینی عبور نکند .

معمولا ازدواج چنین زوج هایی به دلیل تفاوت فاحش در فرهنگ خانواده های آن ها توصیه نمی شود یا لازمه یک سری توافقات دوجانبه از سوی طرفین خانواده ها برای برقراری این ازدواج می باشد که لازم است حتما توسط یک مشاور خبره و یا از طریق مشاوره ازدواج تلفنی بررسی شود .

تفاوت در سلیقه های اشخاص ( زوجین ):

باز با یک مثال به بررسی این مورد می پردازیم :

دختری را در نظر بگیرید که نازپرورده بار آمده و هیچ درکی از مشکلات زندگی ندارد و ممکن است کوچکترین موارد سبب رنجش خاطرش شود . در طرف دیگر ازدواج پسری را در نظر بگیرید که هیچ درکی از نیازهای جنس مونث ندارد و فردی نسبتا سرد و بی روح است .

خب در چنین مواردی معمولا مشاجره های بعد از ازدواج به وجود آمده که سبب می شود این ازدواج به یک تجربه تلخ بدل شود که می توان قبل از وقوع چنین حادثه ای با بهره مندی از توصیه های یک مشاوره حرفه ای و مشاوره ازدواج تلفنی جلوی این واقعه تلخ را گرفت یا مدریت کرد .

اختلاف طبقاتی خانواده های زوجین :

توجه شما رو به مثال زیر جلب می کنم :

خانواده ای را در نظر بگیرید که از نظر مالی در طبقه ثروتمندان قرار دارد و در مقابل خانواده ای که از نظر مالی در طبقه فقیر جامعه محسوب می شود .

پیوند ازدواج میان چینن زوجینی بدون آگاهی از شرایط و توصیه های یک مشاور خوب می تواند تجربه بدی را برای زوجین به ارمغان بیاورد . به عنوان مثال می توان به مسائلی نظیر جهیزیه ، شیربها و هزینه های عقد و عروسی که معمولا باعث اختلاف میان زوجین می شود اشاره کرد .

در چنین مواقعی یک مشاور خوب می تواند با توصیه های خود وسعت دیدی به زوجین بدهد تا با چشمی باز انتخاب کنند .

با توجه به مسائلی که مطرح شد دریافتیم که مقوله ازدواج یک مسئله کاملا تخصصی و پیچیده است که نیاز به توصیه ها و راهنمایی های یک مشاور خوب دارد . کلینیک روانشناسی روان آرام با بهره مندی از بهترین مشاوران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در حوزه مشاوره ازدواج تلفنی می باشد .

ملاک های ازدواج در مشاوره ازدواج خوب

زمانی که دو فرد به یکدیگر علاقه مند هستند باید ملاک هایی را در نظر بگیرند. تنها علاقه طرفین به یکدیگر نمی تواند ضامن ازدواج موفق آنان باشد، بلکه زوجین بایستی در مسائل مختلف با یکدیگر تفاهم داشته باشند تا در سال های بعدی زندگی دچار مشکل نشوند . در ادامه به معرفی این ملاک ها می پردازیم:

تناسب فرهنگی :

فرهنگ در زندگی ایرانی ها حرف اول را می زند. به همین دلیل مذهب و فرهنگ مهم ترین عواملی هستند که افراد را می تواند به خوبی در کنار یکدیگر نگاه دارد. بهتر است پیش از ازدواج حتما زوجین با فرهنگ خانواده های یکدیگر آشنا شوند تا بتوانند با توجه به این موضوع اقدام به یک ازدواج موفق کنند.

این مقاله هم بخوانید  پیشگیری از خیانت همسر

تجربه ثابت کرده است خانواده هایی که از لحاظ فرهنگی در شرایط متفاوتی نسبت به یکدیگر قرار دارند در ادامه زندگی دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد که آن ها را در شرایط متزلزلی قرار خواهد داد.

سوابق خانوادگی 

حتما شما هم می دانید که یکی از مهم ترین مسائلی که قبل از تصمیم به ازدواج مطرح می شود، تحقیقات درباره خانواده است. اگر چه هیچ شخصی این حق را ندارد تا افراد را به دلیل گذشته خانوادگی اش تحقیر کند یا مورد مواخذه قرار دهد، اما مهم است که پیش از ازدواج از این موارد آگاهی یابید.

در صورتی که در سوابق خانوادگی شما مشکلاتی وجود دارد بایستی صادقانه به طرف مقابل خود اعلام کنید چرا که در آینده مشکلات بیشتری ایجاد خواهد شد.

سطح تحصیلات 

بهتر است زوجین از لحاظ تحصیلی در شرایط متناسبی قرار داشته باشند. چرا که تحصیلات تا حدی در جهان بینی افراد تاثیر گذار خواهد بود و به آنان کمک خواهد کرد تا درک بهتری از یکدیگر داشته باشند.

سطح اقتصادی 

بهتر است که خانواده های زوجین از لحاظ مالی در شرایط یکسانی قرار داشته باشند . هر چقدر میزان تناسب ها در زندگی افراد بیشتر باشد راحت تر می توانند در برهه های حساس زندگی همپای یکدیگر حرکت کنند.

بسیار مهم است که آقایان در هنگام ازدواج از حداقل استقلال مالی برخوردار باشند تا بتوانند مسئولیت اداره خانواده را بر عهده بگیرند.

تناسب سنی 

تناسب سنی نیز یکی از عوامل مهم دیگر در ازدواج است که نبود ان ممکن است مشکلاتی از جمله عدم درک صحیح از یکدیگر ایجاد کند. به طور معمول تناسب سنی طبیعی بین دختر و پسر را 5 سال می دانند. البته امروزه شاهد تفاوت سنی معکوس بین زوجین هستیم که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند ، البته این موضوع با توجه به درک طرفین از یکدیگر می تواند عاری از مشکلات باشد.

نکاتی که در مشاوره ازدواج یاد می گیرید

آگاهی از حساسیت های همسرتان

هر شخصی در زندگی خود دارای حساسیت هایی است و همسر شما نیز از این موضوع مبرا نیست . این حساسیت ها باعث ایجاد واکنش های منفی در همسرتان می شود و خاطر وی را آزرده خواهد کرد. درست است که شما مسئول این حساسیت ها نیستید اما مهم ترین موضوع آن است که از فعال کردن این حساسیت ها جلوگیری کنید و بتوانید به خوبی با همسرتان در اینباره همدردی کنید.

این حساسیت ها شامل حساسیت به ارزش ها ، مقدسات ، رفتارها و … می شود. وظیفه شما آن است که به خوبی این حساسیت ها را بشناسید و به خوبی با آن ها کنار بیاید.

آگاهی از حساسیت های خودتان 

شما نیز حساسیت هایی دارید که ممکن است تا به حال به شکل عمیق به ان فکر نکرده اید. این حساسیت ها نیز شامل خاطرات بدی است که ممکن است در ذهن شما سرکوب شده باشد و یا حتی ممکن است برخی از رفتارهای همسر شما را در بر بگیرد.

پیشنهاد ما به شما این است که همسرتان را از آن ها آگاه سازید و تا جای ممکن در جهت کنار امدن و کنترل آن ها تلاش کنید.

کنترل خشم و پرخاشگری 

در بسیاری از مواقع پاسخ افراد به درد و ناراحتی خشم است. خشم و پرخاشگری را می توان عامل اصلی ایجاد اختلافات و حل نشدن آن ها دانست. اولین مهارتی که باید فرا بگیرید آن است که خشم خود را در مواقع حساس و حیاتی کنترل کنید. این عمل تا حد زیادی زندگی مشترک شما را از اختلافات بیشتر و غیر قابل حل دور می سازد.

امتناع از سرزنش

سرزنش کردن یکی از آفت های زندگی مشترک است که شرایط را برای هر دو طرف بسیار سخت و ناراحت کننده می کند. بسیاری از زوجین هنگام ایجاد اختلاف دائم به سرزنش یکدیگر می پردازند و این موضوع را تا جایی پیش می برند که عملا حل هر گونه مشکل را غیر ممکن می سازد.

یکی از مسائلی که در طول زندگی مشترک باید دو طرف به آن پایبند باشند، عدم سرزنش یکدیگر است . شما بایستی بتوانید مسئولیت اختلاف های به وجود آمده را بیابید و در حل آن ها تمام تلاش خود را به کار گیرید.

مسئولیت پذیری 

زوجین باید بتوانند مسئولیت زندگی و مشکلات را بر عهده بگیرند. در صورتی که مسئولیت کارهای خود را قبول کنید و نقشی فعال و پویا داشته باشید می توانید ادعا کنید که در جهت بهبود زندگی خود گام برداشته اید. زمانی که فعال و مسئولیت پذیر می شوید دیگر تلاشی برای تغییر همسرتان نخواهید کرد و بدین ترتیب تنها تمرکز را بر روی رفتار خود خواهید گذاشتید که در نتیجه رفتار همسر شما نیز تغییر خواهد کرد.

از منفعل بودن در زندگی مشترک بپرهیزید و همواره سعی کنید نقشی فعال داشته باشید.

همواره بهترین خود باشید

در طول زندگی سعی کنید تا در تمام مراحل بهترین رفتار ممکن را اتخاذ کنید. رفتاری منطقی و عاقلانه که به بهبود شرایط کمک می کند حتی در صورتی که همسر شما رفتاری نامناسب دارد. شما باید شان و شخصیت خود را حفظ کنید و از اتفاقات نامناسب جلوگیری کنید.

زمانی که شما تلاش می کنید تا منطقی باشید و رفتار مناسب تر را پیش بگیرید همسر شما نیز تلاش می کند تا همانند شما رفتار کند.

عواقب عدم استفاده از مشاوره ازدواج تلفنی چیست ؟

با توجه به مطالبی که عنوان شد در می بابیم که ازدواج مسئله ساده ای نیست که به راحتی از آن گذر کرد و نیاز به بهره مندی از تجربه مشاوران کاردرست و خبره دارد تا به نحو احسن با این مقوله روبرو شد .

عدم استفاده از مشاوره در ازدواج می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد که توجه شما را به آن جلب می کنم :

  1. مشاجره و بحث و جدل میان زوجین : کشمکش و دعوا میان زوجین امر طبیعی است که به خصوص در ابتدای امر ازدواج مشاهده می شود که دلیل آن می تواند تفاوت در سلیقه های زوجین باشد . با توجه به اینکه روابط عاطفی میان زوجین در ابتدای امر ممکن است پررنگ نباشد چه بسا این مشاجره ها جدی شده و عواقب بدی را به دنبال داشته باشد .
  2. شکسته شدن حرمت خانواده ها : با توجه به عدم آگاهی و یا کمبود آن ممکن است زوجین با طرز رفتار خود باعث شکسته شدن حرمت ها میان خانواده های خود شوند که می توان با مشورت با یک مشاور خوب از وقوع چنین مسئله ای حتی الامکان جلوگیری کرد .
  3. سردی روابط بین زن و شوهر با گذشت زمان : اگر زوجین نسبت به سلیقه ها و طرز رفتار یکدیگر آگاهی کافی نداشته باشند ممکن است با گذر زمان نسبت به یکدیگر سرد شده و در دراز مدت عواقب بدی را به دنبال داشته باشد .
  4. عدم هماهنگی در رشد و تربیت صحیح فرزندان : با توجه به مسائل ذکر شده عدم هماهنگی میان زوجین می تواند باعث اتخاذ سیاست های غلطی برای رشد و تربیت فرزندان شود که می توان با مشاوره با یک مشاور خوب به یک سیاست واحد و درست برای تربیت فرزندان دست یابند .

 

 

تا اینجا با فواید مشاوره ازدواج تلفنی و تاثیر آن بر زندگی زوجین آشنا شدید . حال کلینیک روانشناسی روان آرام با بهره مندی از بهترین مشاوران آماده پاسخگویی به شما زوجین گرامی می باشد .

 

 

4.4/5 - (12 امتیاز)
2 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
نجمه
1 سال قبل

سلام خانمی 42ساله هستم ازتون کمک میخام قصدم ازدواج ولی خواستگار ندارم واگر کسی هم میان به بنحوی ول میشه لطفاً کمک کنید ازدواج کنم خیلی تنهام دوست دارم برای خودم مستقل باشم کمک کنید ازدواج و صورت بگبره

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت