به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
اختلال هویت جنسی

اختلال هویت جنسی

تعریف اختلال هویت جنسی چیست؟ و مشاوره اختلال هویت جنسی چه می باشد؟ این اختلال در واقع تصویر ذهنی فرد درباره ی جنسیت خود است. فردی را تصور کنید که جنسیت آن زن است و علائم فیزیکی(اندام تناسلی و ظاهر) این را تایید می کند. این فرد حس متفاوتی نسبت به جنسیت خود دارد و خود را مرد می داند. عکس این قضیه نیز صادق است یعنی فردی که دارای اندام تناسلی و ظاهر مردانه است خود را زن می داند. در واقع جنسیت اصلی و تعیین شده وی توسط پزشک هنگام تولد با هویت جنسی اش تطابق ندارد. فرد دچار اختلال هویت جنسی از ناهماهنگی بین جنسیت فرد هنگام تولد و هویت جنسیتی خود در عذاب است. شدت این اختلال در افراد مختلف متفاوت بوده و از نظر شدت درجه بندی دارد. اگرچه اختلال هویت جنسی از دوران کودکی شروع می شود اما برخی افراد ممکن است آن را تا بعد از بلوغ یا پس از آن تجربه نکنند. مشاوره اختلال هویت جنسی مهم ترین قدم است

تشخیص اختلال هویت جنسی

دقت کنید که اختلال هویت جنسی با بیان جنسیت متفاوت است. در حالی که اختلال هویت جنسی به احساس روانی فرد نسبت به جنسیت خود گفته می شود، بیان جنسی تعریف دیگری دارد. تعریف آن شامل روشی است که فرد با به کار بردن رفتار و پوشش خود به اطراف ارائه می دهد.

در این قسمت می خواهیم تشخیص اختلال هویت جنسی را بر اساس DSM-5 ارائه دهیم. این تشخیص معیار های متفاوتی را برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ارائه می دهد. این اختلال در نوجوان و بزرگسالان توسط موارد زیر نشان داده می شود:

  • عدم تناسب مشخص بین جنسیت تجربه شده/ بیان شده و ویژگیهای جنسی اولیه و/یا ثانویه
  • تمایل شدید به خلاص شدن از ویژگیهای جنسی اولیه / ثانویه به دلیل عدم تناسب مشخص با جنسیت تجربه شده/بیان شده

این اختلال همچنین در کودکان به صورت زیر نشان داده می شود:

  • تمایل شدید به داشتن جنسیت دیگر یا اصرار بر این که جنسیت وی چیز دیگری است.
  • ترجیح قوی برای ایفای نقش جنسیت مخالف در بازی اعتقادی یا بازی فانتزی

مشاوره اختلال هویت جنسی همراه شماست برای تشخیص بهتر

علائم اختلال هویت جنسی

اختلال هویت جنسی دارای یکسری علائم مشترک است که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

  • اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار پایین
  • افسردگی( درجات مختلف خفیف تا شدید)
  • منزوی شدن و دور شدن از جامعه
  • اختلال در انجام کار های اجتماعی

مشاوره اختلال هویت جنسی می تواند کاهش دهنده باشد

درمان اختلال هویت جنسی

امروزه با پیشرفت علم روش های متفاوتی برای درمان اختلال هویت جنسی وجود دارد. هدف از درمان این اختلال چیست؟ هدف از درمان این است که علائم ناشی از افسردگی و ملال فرد را به حداقل برسانیم. به یاد داشته باشید که خود را سرزنش نکنید زیرا مشکل از این اختلال شما نیست.

مشاوره اختلال هویت جنسی

مشاوره درمانی

یکی از روش های موثر برای درمان این اختلال شرکت در جلسات مشاوره درمانی است. از آنجایی که بیشتر این افراد سطوحی از افسردگی را تجربه می کنند لازم است احساسات خود را بیان کنند. این درمان یک نوع درمان حمایتی بوده و توسط روانشناس مجرب و حمایت کننده صورت می گیرد. شما می توانید از خدمات مشاوره درمانی کلینیک روان آرام کمک بگیرید. مطمئن باشید که کلینیک روان آرام شما را در طول سفر همراهی و حمایت می کند. البته لازم است ذکر کنیم که این درمان برای افرادی که نیازی به جراحی نمی بینند مناسب است. در صورت لازم باید اقدامات جراحی گوناگون برای این افراد در نظر گرفته شود. مشاوره اختلال هویت جنسی را تجربه نمایید

جراحی تغییر جنسیت

هنگامی که فرد با استفاده از جلسات مشاوره درمانی نمی تواند روند زندگی عادی خود را پیش ببرد جراحی پیشنهاد می شود. این اعمال جراحی خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

این مقاله هم بخوانید  افزایش اعتماد به نفس در زنان

متودیوپلاستی

متودیوپلاستی روش جراحی تهاجمی در ترنس های مرد به حساب می آید. البته قبل از این جراحی لازم است که فرد مقادیر کافی هورمون تستوسترون را دریافت کند.

فالوپلاستی

یکی دیگر از روش های جراحی تهاجمی فالوپلاستی است و توسط متخصصان جراحی اورولوژی صورت می گیرد. این عمل جراحی نیز برای ترنس های مرد صورت می گیرد. پس از مشاوره اختلال هویت جنسی تجویز می شود

حمایت خانواده

در این میان حمایت خانواده و به خصوص مادر درباره ی هویت فرزند خود اهمیت زیادی دارد. خانواده به عنوان یک عضو حمایتی باید رفتار های حمایتی و نشان دهنده ارزش را از خود نشان دهند. در صورتیکه با فرزند خود پرخاشگرانه رفتار کنند وضعیت روحی و روانی او رو به وخامت می رود.

بهترین درمان اختلال هویت جنسی

از آنجایی که اعمال جراحی مربوط به این اختلال سنگین بوده و عوارض زیادی دارند، اولین خط درمان مشاوره است. فرد با دریافت مشاوره از روانشناس مجرب می تواند در پذیرش باور ها و هویت خود مسیر آسان تری را طی کند. تعداد جلسات روان درمانی بر اساس وضعیت فرد متفاوت خواهد بود. مشاوره اختلال هویت جنسی برترین راه است

جمع بندی

در نهایت رفتار های خانواده و کلینیک مشاوره درمانی باید به گونه ای باشد که فرد خود را به عنوان عضوی از این جامعه بپذیرد. باور داشته باشیم که این افراد نقشی در باور درونی خود ندارند. سایر افراد جامعه نیز باید بیاموزند که افراد دارای اختلال هویت جنسی تقصیری در تصورات خود نداشته و تنها نیاز به درمان دارند. روان درمانی های ذکر شده باید آن ها را به سمت جامعه و فعالیت های اجتماعی سوق دهد. البته تمامی این مراحل پله به پله و با رعایت الویت ها صورت می گیرد. وظیفه اصلی گروه های درمانی بازگرداندن این دسته از افراد به جایگاه و مکان اصلی خود است، جایی که در آن خشنود می باشند. دریافت مشاوره اختلال هویت جنسی واجب است

پیگیری روند درمان

دقت کنید که در صورت مشاهده علائم این اختلال سریعا روند درمان را پیگیری کنید. همچنین در صورت مشاهده افراد دارای این اختلال به آن ها کمک کنید. آگاه باشید که تحقیر و سرزنش این افراد تنها نتیجه عکس می دهد و در روند درمان آنان موثر نیست. آن چه که حال این افراد را بهتر می کند ارزیابی های تخصصی و عمیق روانشناسی است. ریشه یابی رفتار های کودکی تا حدودی به تشخیص و درمان اختلال مربوطه کمک می کند. درمان های ذکر شده برای تمامی افراد یکسان نمی باشند و نمی توان یک نسخه را برای همه تجویز کرد. بلکه هر فرد به صلاحدید پزشک یا روانشناس خدمات درمانی متناسب با روحیه و شرایط خود را دریافت می کند. مشاوره اختلال هویت جنسی از پررنگ ترین نیاز های شخصی ست که این اختلال را داراست.

 

 

 

آیا اختلال  هویت جنسیتی برطرف می شود؟

در برخی افراد ، اختلال هویت جنسیتی می تواند در نتیجه نوعی ضربه یا سایر مسائل روانشناختی حل نشده ایجاد شود و با گذشت زمان یا مشاوره از بین می رود.

در صورت عدم درمان اختلال هویت جنسی چه چیزی پیش می آید؟

برخی از اختلالات ناشی از عدم درمان شامل اختلالات اضطراب ، اسکیزوفرنی ، افسردگی ، اختلال سوء مصرف مواد و اقدام به خودکشی

چه چیزی باعث اختلال هویت جنسی می شود؟

علل دقیق اختلال هویت جنسیتی به طور کامل مشخص نشده است ، اما چندین عامل مختلف ممکن است در آن نقش داشته باشند. ژنتیک ، تأثیرات هورمونی در دوران رشد قبل از تولد و عوامل محیطی ممکن است در آن دخیل باشند. شروع اختلال هویت جنسی اغلب در دوران کودکی است.

4.7/5 - (405 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره