به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مزایا و معایب ازدواج سفید

مزایا و معایب ازدواج سفید

مزایا و معایب ازدواج سفید چیست؟

آیا تا به حال اسم ازدواج سفید را شنیده اید؟  اگر شناخت و آگاهی ای نسبت به ازدواج سفید ندارید پیشنهاد می کنیم ادامه مطالب را مطالعه نمایید زیرا قصد داریم در خصوص مزایا و معایب ازدواج سفید صحبت کنیم..

منظور از ازدواج سفید چیست؟

طبیعتا می دانیم هر زن و مردی که قصد تشکیل خانواده بدهند نیز نیاز است طبق رعایت برخی قوانین و..به یکدیگر محرم شده و سپس به صورت رسمی زن و شوهر یکدیگر محسوب می شوند.

در ازدواج سفید که به آن هم باشی هم گفته می شود، زن و مردی که یکدیگر را می خواهند به صورت غیر رسمی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. یعنی نه به صورت شرعی و نه به صورت قانونی، زن و مرد در کنار یکدیگر در یک خانه زندگی کرده و به یکدیگر ابراز علاقه عاطفی، فیزیکی و حتی جنسی نیز می کنند.

این افراد به مانند زن و شوهری که رسما یک زوج محسوب می شوند زندگی می کنند با این تفاوت که هیچ دفتر عقدی محرمیت و ازدواج این دو را ثبت نکرده است..در ادامه نیز قصد داریم به برخی مزایا و معایب ازدواج سفید اشاره کنیم زیرا لازم است که  تمامی جوانان با این مزایا و معایب آشنا بوده و ناآگاه وارد رابطه ای همچون ازدواج سفید نیز نشوند.

مهم است بیان داریم افرادی که در رابطه دوستی بوده و یا قصد ازدواج سفید دارند خوب است که حتما از جلسات مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده (جهت علت یابی ریشه ای اینکه چرا فرد تصمیم به ازدواج سفید دارد) بهره مند گردند تا به خوبی از راهنمایی های روانشناس بهره مند گردند.

مزایا و معایب ازدواج سفید

معایب ازدواج سفید چیست؟

1.نداشتن حامی

طبیعتا هر یک از زن و مردی که قصد شروع زندگی مشترکشان را دارند نیاز به حمایت خانواده شان دارند. زمانی که زن و مرد قصد ازدواج و زندگی کردن در کنار یکدیگر بدون هیچگونه رسمیتی را داشته باشند نیز مسلما والدین خصوصا مادر و پدرهای ایرانی نیز مخالف این امر می گردند.

این نیز سبب می گردد برخی حتی نتوانند رابطه خوبی با خانواده خود برقرار نموده و یا حتی سبب قطع ارتباط با ایشان گردد.

2.تعهد نداشتن

طبیعتا هیچ فردی بدون داشتن شناسنامه و هویت در کشور چه ایران و..نمی تواند ابراز وجود کرده و کارهای شخصی و اجتماعی خود را پیش ببرد..حتی برای تهیه هر نوع محصول و دریافت خدماتی، آدمی به دنبال شناسنامه و ضمانت نامه ای می گردند که خاطرشان از هر بابت راحت باشد.

حال تصور کنید زن و مردی بدون هیچ رسمیت و شرعیتی با یکدیگر رابطه جنسی داشته و به مانند یک زوج در کنار یکدیگر زندگی می کنند اما هیچ سند ازدواجی نداشته و هرگز نمی توانند داشتن یکدیگر را در زندگی هم به اثبات برسانند.

چنانچه زن و مرد از آنجایی که به صورت رسمی با یکدیگر ازدواج نکرده اند می توانند به راحتی از رابطه ای که در آن هستند خارج شده و تعهدی نسبت به طرف مقابل ندارند..طبیعتا در عصر امروز اکثر بانوان و آقایان علاقه دارند در رابطه ای باشند که مطمئن باشند همیشه در کنار هم بوده و می توانند به صورت رسمی و شرعی در همه لحظات و شرایط کنار هم باشند و زمانی که این امر مقدر می گردد، می توانند با خیال راحت از بابت وجود یکدیگر عاشقانه زندگی کنند..

اما در راستای اشاره به مزایا و معایب ازدواج سفید باید بیان داریم زن و مرد در این نوع رابطه هرگز از بابت همیشه در کنار یکدیگر بودن خاطر جمع نبوده و مدام در حال ترسیدن از بابت اتمام رابطه شان می باشند..این نیز می تواند سبب گردد حتی روابط عاشقانه ای که این افراد با یکدیگر دارند با کیفیت بالایی نبوده و از اعماق وجود از داشتن یکدیگر احساس لذت و آرامش نکنند.

3.ناخواسته بچه دار شدن

یکی از بدترین معایب ازدواج سفید نیز بارداری ناخواسته زن و مرد می باشد. در این زمان زن و مرد نیاز است مسئولیت یک فرزند را بر عهده داشته و نمی توانند به راحتی وجود آن را نفی کنند.

بارداری ناخواسته زوجین می تواند سبب گردد ایشان نتوانند به راحتی از یکدیگر جدا شده و نیاز است که حتی اگر تمایلی به ازدواج با یکدیگر نداشته اند نیز حال به دلیل وجود فرزند با یکدیگر ازدواج کنند.

از دیگر معایب ازدواج سفید عبارتند از:

  • احساس گناه از بابت رابطه غیر رسمی و غیر مشروع
  • عدم احساس آرامش و امنیت زوجین از کنار هم بودن
  • و..

مزایا و معایب ازدواج سفید

مزایای ازدواج سفید

به طور کل مزایای ازدواج سفید خصوصا در کشور ایران بسیار کم می باشد ولیکن از جمله مهم ترین مزایا ازدواج سفید نیز عبارتند از:

1.راحتی در جدا شدن از فرد اشتباه

طبیعتا می دانیم زوجینی که با یکدیگر به صورت رسمی ازدواج کرده اند، در صورتی که قصد جدایی از هم را داشته باشند نمی توانند به راحتی از هم جدا شده و نیاز است پروسه تقریبا طولانی مدتی را طی کنند. در حالی که در راستای اشاره به مزایا و معایب ازدواج سفید نیز، یکی از مهم ترین مزایای این ازدواج جدایی راحت از فرد مورد نظر می باشد.

این جدایی بدون طی کردن روندی قانونی بوده و زن و مرد می توانند به راحتی از یکدیگر جدا شوند.

2.به صرفه بودن هزینه های اقتصادی

زمانی که زوجین به صورت غیر رسمی با یکدیگر ازدواج کنند نیازی به تعیین مهریه نداشته و حتی مراسمی را هم برگزار نمی کنند به همین سبب اغلب افرادی که قصد دارند بدون پرداخت هزینه های بسیار زیاد با زنی زندگی کنند به سمت و سوی ازدواج سفید می روند.

چنانچه با وجود این مزایا نمی توان معایب ازدواج سفید را نادیده انگاشت و بهتر است از همچنین نوع ازدواجی نیز پرهیز نمود.

دوستی های دختر و پسر با ازدواج سفید شباهت دارند؟

خیر..در ازدواج سفید نیز زن و مرد رابطه ای فراتر از دوستی داشته و علاوه بر زندگی مشترک در کنار یکدیگر، با هم رابطه جنسی دارند.

به طور کل در ازدواج سفید، زن و مرد در کنار یکدیگر بدون هیچ رسمیتی زندگی کرده، در خرج و مخارج به صورت توافقی شریک بوده و با یکدیگر رابطه جنسی نیز دارند در حالی که دوستی های بین دختر و پسر این فرایند را نداشته و نمی توان آن را به مانند ازدواج سفید دانست.

مزایا و معایب ازدواج سفید

آیا ازدواج سفید خوب است یا بد؟

در راستای اشاره به مزایا و معایب ازدواج سفید نیز نیاز است به این سوال بپردازیم که آیا ازدواج سفید خوب است یا خیر؟

طبیعتا پاسخ به این سوال وابسته به فرهنگ هر جامعه و در نظر داشتن سایر مسائلی است که در هر کشور متغیر است اما اگر بخواهیم فارغ از برخی عوامل، به صورت کلی به این سوال پاسخ دهیم، به موارد ذیل اشاره می کنیم:

ازدواج سفید به طور کل صحیح نیست زیرا:

  • زن و مرد نمی توانند در کنار یکدیگر به خوبی رشد کنند فرضا به سبب عدم رسمیت و عدم تعهدی که نسبت به یکدیگر دارند نیز تلاش نمی کنند که اشتباهات رفتاری یکدیگر را اصلاح نموده و بر روی مهارت های زندگی شان کار کنند تا رابطه بهتری در کنار یکدیگر داشته باشند بلکه با کوچک ترین مشکل و اختلافی ممکن است یکدیگر را تهدید به رفتن و اتمام رابطه کرده و سعی بر بهبود وضعیت نکنند.
  • زن و مردی که با یکدیگر به صورت غیر رسمی و غیر شرعی زندگی کرده و با هم رابطه جنسی داشته باشند نیز مجازات شده و شلاق می خورند.
  • زوجینی که با یگدیگر به صورت غیر رسمی زندگی می کنند تصور می کنند با فردی بسیار مناسب زندگی کرده و به هیچ وجه قرار نیست که با وی به مشکل و اختلاف بخورند، این در حالی است که هر زن و مردی که شروع به زندگی مشترک می کنند چه به صورت رسمی چه غیر رسمی، در زندگی زیر یک سقف مطمئنا دچار اختلافات و تعارضاتی می شوند که نیاز است با یکدیگر به حل آن ها بپردازند.

ولیکن زن و مردی که ازدواج سفید داشته اند در این موقعیت ها نمی توانند با یکدیگر سازگاری کرده و ممکن است در اختلافات به مشکلات بسیاری جدی بخورند زیرا مهارت های ازدواج را در جلسات مشاوره قبل از ازدواج طی نکرده و با باید و نبایدهای زندگی مشترک به صورت کاملا تخصصی آشنا نشده اند.

  • در راستای پرداختن به مزایا و معایب ازدواج سفید باید اشاره کنیم زن یا دختری که ازدواج سفید کرده اند نیز بسیار بیشتر از مرد مورد قضاوت قرار گرفته و با مشکلات بسیار زیادی ممکن است مواجه گردند فرضا بارداری ناخواسته، قطع ارتباط با خانواده، عدم توانایی در وارد شدن به رابطه ای سالم به سبب هم باشی با مردی غریبه و..

به همین سبب مشکلات این ازدواج بیشتر گریبان گیر بانوان می باشد زیرا در اکثر مواقع افراد، مردان را از بابت ازدواج سفید سرزنش نکرده و انگشت اتهام همیشه به سوی دختران و بانوان است.

بنابراین توصیه می کنیم با در نظر داشتن مزایا و معایب ازدواج سفید نیز از وارد شدن به این نوع رابطه اجتناب کرده و آینده شان را به سبب ازدواج سفید با فردی غریبه نیز گریبان گیر نکرده و زندگی شان را تحت تاثیر این امر قرار ندهد.

  • ممکن است زن و مرد بلوغ کافی را برای زیر یک سقف رفتن نداشته باشند و تنها از روی نیاز با یکدیگر زندگی کرده و رابطه جنسی برقرار نمایند. نیاز است زن و مرد ابتدا خودشان را به خوبی شناخته و سپس تصمیم به ازدواج گیرند در حالی که در ازدواج سفید از آنجایی که طرفین، نیازی به شناخت خود و یکدیگر را در خود احساس نمی کنند بدون در نظر داشتن این امر با یکدیگر زندگی می کنند و این نیز می تواند به اختلافات متعددی منجر گردد.

تا به اینجا به مزایا و معایب ازدواج سفید اشاره نمودیم، توصیه می کنیم جهت بهره مندی از جلسات مشاوره فردی در راستای مشورت در خصوص این مساله با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمایید.

آیا می توان از جلسات مشاوره غیر حضوری بهره مند گشت؟

بله علاوه بر جلسات حضوری نیز می توان از جلسات مشاوره غیر حضوری بهره مند گردید که می توان جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده تماس حاصل نمود.

جلسات مشاوره ازدواج چه نتایجی را در بر دارد؟

این جلسات می توانند سبب آشنایی بیشتر زن و مرد نسبت به یکدیگر شده و همچنین افراد می توانند شخص خود را بهتر شناخته و با درک نیازها و خواسته ها، ملاک های خویش از زندگی مشترک نیز به خوبی انتخاب همسر بپردازند. زن و مرد با باید و نبایدهای ازدواج از نظر روانشناسی آشنا شده و به طور کل این جلسات تاثیر بسیاری بر انتخاب درست همسر و مهارت های لازم برای ازدواج دارند.

هزینه جلسات مشاوره ازدواچ چقدر است؟

میزان هزینه این جلسات وابسته به تعداد جلسات مشاوره است که این نیز بستگی به نوع نیاز مراجعین و همچنین تشخیص مشاور برای بهره مندی زن و مرد از جلسات، دارد ولیکن می توان جهت کسب اطلاعات دقیق تر تماس حاصل نمود.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره