به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

عوارض استرس و فشار عصبی

عوارض استرس و فشار عصبی

عوارض استرس و فشار عصبی

عوارض استرس و فشار عصبی یکی از مسائلی است که همواره سایه خود را روی زندگی افراد انداخته است. در اینجا شما را با عوارض استرس و فشار عصبی آشنا می کنیم و در ادامه به راه حل رفع آن می پردازیم.

• یکی از عوارض استرس و فشار عصبی ، بیماری افسردگی است.

مطالعات نشان می دهد ، افرادی که در مقابله با استرس مشکل دارند ، بیشتر از افسردگی و اضطراب رنج می برند.بسیار مهم است که در صورت بروز هرگونه علائم افسردگی یا اضطراب ، به دنبال کمک حرفه ای باشید.
علائم افسردگی ممکن است شامل احساس ناامیدی ، عدم تمایل به زندگی و افکار خودکشی باشد. اضطراب به اشکال مختلفی به وجود آمده و می تواند خود را به شکل حملات پانیک ، نگرانی بیش از حد ، سوء هاضمه مزمن ، بی خوابی ، شک به خود و رفتارهای غیر ارادی بروز دهد.

• استرس می تواند لذت خواب راحت در شب را از شما بگیرد.

از عوارض استرس و فشار عصبی حل نشده می توان به بی خوابی اشاره کرد، استرس با تأثیرگذاری بر کیفیت خواب باعث بی خوابی شود.
استرس شما را در حالت بیش فعالی قرار می دهد. یک ذهن مداوم فعال باعث می شود که خواب دشوار شود.
هر شب ، باید بدن خود را برای خواب آماده کنید. حداقل یک ساعت قبل از خواب از دیدن صفحه نمایش رایانه ، موبایل یا تلویزیون خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که بدن شما در دمای مطبوع و راحت قرار دارد – نه خیلی گرم و نه خیلی سرد ، به خصوص پاهایتان!
روی نفس خود تمرکز کنید. تنفس را در چهار شمارش انجام دهید. برخی از پیروان یوگا پیشنهاد می کنند تنفس داخل و خارج از سوراخ بینی انجام دهید- فرایندی به نام nadi shodhana.

• یکی از عوارض استرس و فشار عصبی ، کاهش تمایل جنسی یا عملکرد جنسی است .

زندگی عاشقانه شما هنگامی که استرس دارید واقعاً می تواند آسیب ببیند . عوارض استرس و فشار عصبی نه تنها کاهش میل جنسی در مردان و در خانمها ،بلکه اختلال عملکرد جنسی را نیز در بر می گیرد و شامل اختلال نعوظ در مردان و عدم دستیابی به ارگاسم در زنان می باشد.
در حالی که استرس به طور عادی بر باروری تأثیر نمی گذارد ، افرادی که در تلاشند بچه دار شوند ، در هنگام تعطیلات نسبت به اوقات دیگر سال ، موفقیت بیشتری خواهند داشت.

• یکی دیگر از عوارض استرس و فشار عصبی ، افزایش احتمال ابتلا به چاقی است .

غذا در هنگام استرس باعث ایجاد احساس راحتی در بعضی افراد می شود. متأسفانه معمولاً غذاهای پر قند ، پرچرب و پر نمک هستند که افراد به آن روی می آورند.
مصرف زیاد این غذاها می تواند منجر به افزایش وزن و در نهایت چاقی شود. خطر دیابت ، مشکلات قلبی ، فشار خون بالا و سایر شرایط مرتبط با چاقی افزایش می یابد. در همین حال ، استرس ادامه دارد و تمایل به وخیم تر شدن خواهد داشت ، زیرا اکنون فرد از نظر پزشکی نیز نگران مشکلات چاقی است.
تحقیقات نشان داده است که بهترین کاری که می توانید برای استرس انجام دهید فعال بودن است. اگر احساس می کنید میل به خوردن میان وعده دارید ، به بیرون و به پیاده روی ، دویدن یا دوچرخه سواری بروید.

• استرس باعث بروز درد می شود.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که درد و استرس در ارتباط اند. هرچه استرس بیشتری داشته باشید نسبت به درد حساس تر هستید. و احساس درد ، استرس را افزایش می دهد.
سردردها ، به ویژه میگرن ناشی از استرس ، در افرادی که تحت فشارهای زیاد استرس قرار دارند ، شایع است. همچنین تصور می شود که استرس شرایط موجود مانند فیبرومیالژیا را تشدید می کند.

• استرس شما را در معرض عفونت و بیماری قرار می دهد .

به نظر می رسد استرس سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند و قدرت بدن را برای مقابله با عفونت ها و ویروس ها و باکتری ها تضعیف می کند. مطالعات نشان داده است افرادی که تحت استرس مزمن اند ، در معرض سرماخوردگی قرار دارند و استرس می تواند باعث ابتلا به سرماخوردگی یا ویروس اپشتین بار (مونونوکلئوز عفونی) شود .
افراد مبتلا به استرس طولانی مدت و عوارض استرس و فشار عصبی ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به یک بیماری خود ایمنی مانند ورم مفاصل یا مولتیپل اسکلروز باشند. شعله ور شدن آسم ، اگزما ، بیماریهای التهابی روده (مانند بیماری کرون) ، پسوریازیس و آلرژی با استرس همراه است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استرس مزمن ممکن است منجر به دیابت وابسته به انسولین شود زیرا استرس باعث می شود سیستم ایمنی بدن سلول های تولید کننده انسولین را از بین ببرد .

  • استرس یک عامل خطر برای بیماری های قلبی و عروقی است .

بین استرس و افزایش فشار خون (فشار خون بالا) ارتباط وجود دارد. بسیاری از مبتلایان به فشار خون بالا علائم واضحی ندارند ، اگرچه برخی ممکن است دچار سردرد شوند. اگر فشار خون بالا درمان نشود ، می تواند شروع به تضعیف قلب و آسیب رساندن به شریانهای اطراف قلب کند و منجر به ایجاد چربی ها و کلسترول و باریک شدن احتمالی شریان ها شود .
این باعث افزایش خطر سکته مغزی ، نارسایی قلبی و حمله قلبی می شود. تپش قلب (هنگامی که قلب شما خیلی سخت یا خیلی سریع می تپد ، ضرب و شتم می زند ، یا دچار لرزش می شود) نیز معمولاً با استرس همراه است .

• استرس می تواند باعث ریزش مو شود .

از مهم ترین عوارض استرس و فشار عصبی ، ریزش موها و ابروهاست ، به خصوص در خانم ها به دلیل حساسیت بیشتر جسمی ، احتمال افزایش ریزش مو ، بیشتر می شود . شرایطی است که با ریختن بیش از حد موها در مرحله نهایی رشد آنها مشخص می شود و با وقایع استرس زا مانند تصادفات ، بیماری ، تغییرات عمده رژیم غذایی ، بارداری و زایمان و کاهش وزن بیش از حد همراه است .

سه مرحله از رشد مو وجود دارد :
آناژن یا مرحله رشد. مقداری که مو در روز رشد می کند با متوسط رشد مو 12-15 سانتی متر در سال تعیین می شود. در طول مرحله آناژن ، ریشه مو بلند ، سفید و مخروط است .
کاتاژن یا مرحله انتقال. این در شرایطی است که رشد مو متوقف می شود و ریشه مو شروع به کوچک شدن و گرد شدن می کند. این مرحله می تواند از دو روز تا سه هفته ادامه یابد.
مرحله تله زا یا استراحت و رشد جدید. این در حالی است که موهای پیر از بین می روند و موهای جدید شروع به رشد می کنند. برای موهای پوست سر این مرحله حدوداً سه تا چهار ماه طول می کشد و برای موهای ابرو حدود نه ماه است .

یکی دیگر از شرایط مرتبط با استرس trichotillomania نام دارد. این یک وضعیت عادت است که در آن فرد خواستار بازگشت مکرر و غیرقابل کنترل موهای خود از پوست سر ، ابرو یا سایر نواحی بدن خود است. این وضعیت شامل ایجاد لکه های طاسی در سر است ،که غالباً می تواند ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند .

مقابله با استرس

روش های ساده و مؤثر برای مقابله با استرس وجود دارد .
برای مقابله با عوارض استرس و فشار عصبی ، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید ورزش است . ورزش باید در زندگی شما به یک اولویت تبدیل شود . ورزش سطح اندورفین ها را افزایش می دهد – هورمونهای بدن “احساس خوبی” دارند و یک عرق کردن خوب باعث تسکین تنش می شود . سعی کنید در محیط زیبا ورزش کنید – در امتداد ساحل ، پیاده روی در کوه یا جنگل حرکت کنید و یا با یک سرعت خوب در پارک میان خط درختان قدم بزنید . ورزش روزانه باعث بهبود خواب می شود و به شما در حفظ وزن مناسب بدن کمک می کند .
از الکل و نیکوتین خودداری کنید. اعتیاد به الکل و نیکوتین بسیار آسان است ، بنابراین در نهایت این مواد سطح استرس شما را افزایش می دهند ، نه اینکه آنها را کاهش دهید .
در آخر، اگر در مقابله با استرس مشکل دارید ، از درخواست کمک نترسید و خجالت نکشید . پزشک یا مشاور مجاز می تواند در از بین بردن عوارض استرس و فشار عصبی به شما کمک کند .

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع