به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

سکس تراپی

سکس تراپی
تحقق زندگی جنسی به دلایل مختلف برای سلامتی شما حیاتی است . یک زندگی جنسی سالم دارای مزایایی هم چون کاهش فشار خون ، سلامت بهتر قلب و کاهش استرس است . برای برخی افراد ، رابطه جنسی منبع اضطراب و نگرانی زیادی است . اختلال عملکرد جنسی می تواند منجر به عوارض رابطه ، از بین رفتن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود . سکس تراپی به شما کمک می کند تا نگرانی ها و چالش هایی که در زندگی جنسی خود دارید را شناسایی کرده و درمان کنید . در این مقاله به تعریف سکس تراپی ، اختلالات جنسی و روند درمانی در سکس تراپی اشاره خواهیم کرد .

 

سکس تراپی چیست؟

سکستراپی ، نوعی گفتگوی درمانی است که به منظور کمک به افراد و زوجین در رسیدگی به عوامل پزشکی ، روانشناختی ، شخصی یا بین فردی تأثیرگذار بر رضایت جنسی طراحی شده است . اختلال عملکرد جنسی شایع است . در حقیقت ، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان گزارش می دهند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده اند . اختلالات جنسی که در سکس تراپی مورد بررسی قرار می گیرند ، ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس کم
 • عدم پاسخ به محرک جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتارهای جنسی که نیاز به سکس تراپی دارد .
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • شرط های جنسی ناخواسته

 

درمان رابطه جنسی چه می کند ؟

داشتن زندگی جنسی ، سالم و طبیعی است . صمیمیت جسمی و عاطفی بخش های اساسی بهزیستی شما هستند . هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می دهد ، داشتن زندگی جنسی ممكن است دشوار باشد . ممکن است سکس تراپی بتواند به شما در ترمیم مجدد چالش های جنسی و افزایش رضایت جنسی شما کمک کند . سکس تراپی ، مانند هر نوع روان درمانی است . شما با گفتگو از طریق تجربیات ، نگرانی ها و احساسات خود شرایط را درمان می کنید . شما به همراه درمانگر خود ، سازوکارهای مقابله ای را برای کمک به بهبود پاسخ های خود در روابط جنسی آینده تهیه می کنید تا بتوانید زندگی جنسی سالم تری داشته باشید .

 

آیا به مشاوره رابطه جنسی نیاز دارم ؟

یک روش برای تعیین این که نیاز به دیدن یک درمانگر جنسی دارید ، این است که تجزیه و تحلیل کنید که چه بخش هایی از زندگی شما در شرایط روحی و جسمی شما ، بیشترین تاثیر را دارد . اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما تحت تأثیر اختلال عملکرد جنسی شما قرار گرفته است ، دیدن یک درمانگر جنسی ایده خوبی است . به همین ترتیب ، اگر عدم صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی ، جدی ترین دغدغه شخصی شما است ، یک متخصص روان درمانی نیاز است .

با هر جلسه ، سکس تراپیست شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی های شما که ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود ، هدایت می کند . همه گفتگوهای درمانی ، از جمله سکس تراپی ، یک محیط حمایتی و آموزشی است .

سکس تراپی

چگونه یک درمانگر برای سکس تراپی پیدا کنیم؟

روان درمانگر مجاز می تواند یک روانپزشک مجاز ، روانشناس ، مشاوره ازدواج و خانواده درمانی یا مددکار بالینی اجتماعی باشد . این متخصصان بهداشت روان برای اینکه به عنوان یک متخصص جنسی معتبر شناخته شوند ، تحت آموزش های جنسی گسترده ای قرار می گیرند .

شما می توانید برای یک متخصص سکس تراپیست ، در اینترنت جست و جو کنید و با توجه به اعتبار کلینیک یا بیمارستان ، درمانگر مد نظر خود را انتخاب کنید . اگر توصیه های شخصی بیشتری نیاز دارید ، با ارائه دهنده خدمات درمانی ، متخصص زنان و زایمان و اورولوژیست صحبت کنید . بسیاری از این پزشکان ، هر روزه با موارد بسیاری که مشکلات جنسی داشته اند ، ملاقات می کنند و ممکن است بتوانند شما را به سمت سکس تراپیستی هدایت کنند که سبک آن ها با مسئله ای که شما دارید ، هماهنگ باشد .

 

برنامه درمانی رابطه جنسی :

در حین اولین ملاقات ، احتمالاً درمانگر سکستراپی شما از یک طرح درمانی اولیه با شما صحبت خواهد کرد . در بیشتر افراد و زوج ها ، ابتدا چندین جلسه مقدماتی لازم است. با این وجود ، هنگامی که درمان ، تفاوت قابل توجهی ایجاد کرد و درمانگر شما احساس اطمینان کرد که می توانید با چالش های آینده روبرو شوید ، ممکن است جلسات درمانی را خاتمه دهد .

سکس تراپی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و رفع چالش های اساسی است . این نگرانی ها ممکن است جسمی ، مانند گردش کم خون باشد . همچنین ممکن است نگرانی های روانی مانند اضطراب ، استرس و مشکلات اعتماد به نفس باشند . سکس تراپی می تواند به افراد و زوجین كمك كند تا راهی برای برقراری ارتباط صریح و صادقانه پیدا كنند تا بتوانند به سمت زندگی جنسی سالم و شاد حرکت كنند .

 

در طول سکس تراپی چه اتفاقی می افتد؟

کسانی که نیاز به سکستراپی دارند ، به طور کلی در مطب درمانگر جلسات ملاقاتی دارند . برخی تصمیم می گیرند که به تنهایی در جلسات شرکت کنند . و عده ای نیز به صورت زوج برای سکستراپی اقدام خواهند کرد . تعداد و طول جلسه معمولاً به مراجعه کننده و نوع مشکلی که نیاز دارد برطرف شود ، بستگی دارد .

طبیعی است که مراجعان هنگام دیدن یک درمانگر جنسی خصوصاً برای اولین بار احساس اضطراب کنند . با این حال ، بیشتر متخصصین رابطه جنسی این مسئله را تشخیص می دهند و سعی می کنند مراجعه کننده شان احساس راحتی کنند . غالباً ، آن ها با سؤالاتی در مورد وضعیت سلامت فرد و پیشینه جنسی ، آموزش جنسی ، عقاید در مورد رابطه جنسی و نگرانی های جنسی خاص شروع می کنند .

این مهم است بدانید که جلسات سکستراپی ، هیچ گونه تماس جسمی یا فعالیت جنسی در بین مراجعان و درمانگران ندارد .

 

متخصصین رابطه جنسی معمولاً  تمرین هایی را تعیین می كنند . فعالیت های عملی كه انتظار می رود مراجعان در حریم خانه خودشان انجام دهند . چنین تمریناتی ممکن است موارد زیر را شامل شود :

 • آزمایش :

زوجینی که احساس می کنند در یک رابطه جنسی کوتاه مدت قرار گرفته اند ، ممکن است فعالیت های مختلفی از جمله بازی نقش آفرینی یا استفاده از اسباب بازی های جنسی را امتحان کنند تا تمایل خود را افزایش دهند . ممکن است سایر زوج ها نیاز به تنظیم روال یا موقعیت های جنسی خود داشته باشند ، به خصوص اگر یک شریک زندگی دارای شرایط سلامتی باشد که نیاز به چنین تغییراتی دارد .

 • تمرکز :

این تکنیک برای زوجین به منظور ایجاد اعتماد و صمیمیت و در عین حال کاهش اضطراب طراحی شده است . زوج ها طی سه مرحله پیشرفت می کنند ، از شروع لمس غیر جنسی ، پیشرفت به سمت لمس دستگاه تناسلی و معمولاً پایان دادن به نفوذ .

 • مطالعه :

گاهی اوقات ، افراد آموزش جنسی کافی دریافت نمی کنند . در نتیجه ، آن ها ممکن است از آناتومی و نحوه عملکرد بدن هنگام فعالیت جنسی آگاهی نداشته باشند . ممکن است درمانگر سکس تراپی ، کتاب یا محتوای وب را برای خواندن یا فیلم برای تماشا کردن پیشنهاد کند . آن ها همچنین ممکن است پیشنهاد کنند که افراد از آینه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بدن خود استفاده کنند .

 • استراتژی های ارتباطی :

مشتریان ممکن است تمرین کنند که در یک رابطه از آن چه می خواهند یا نیاز جنسی یا عاطفی دارند ، استفاده کنند .

 

موفقیت در رابطه با سکس تراپی اغلب به این بستگی دارد که مراجعان متعهد به فرایند درمان باشند .

سکس تراپی

چگونه سکس تراپی می تواند  کمک کند ؟

 • سکس تراپی فوق العاده با ارزش است و 93٪ از زوج هایی که از این درمان استفاده کرده اند ، گفتند که این باعث بهبود زندگی جنسی آن ها می شود . اگر برقراری رابطه جنسی را متوقف کرده اید ، سکس تراپی می تواند به شما در کشف مجدد آن کمک کند .

 

 • اگر مشکلات جنسی مانع از شروع رابطه یا ازدواج شما می شود ، سکس تراپی می تواند به مسائل روانشناختی و جسمی بپردازد و به شما کمک کند .

 

 • خواه مجرد ، متاهل و یا در یک رابطه ، همجنسگرا ، لزبین یا … باشید ، سکس تراپی می تواند به شما در بهبود زندگی جنسی و غلبه بر هرگونه اختلال عملکرد جنسی خاص کمک کند .

 

چگونه سکس تراپی می تواند به روابط کمک کند ؟

 • تقویت ارتباطات عاطفی و جنسی
 • تقویت احساسات و تمایلات جنسی از طریق تمرینات جنسی که ممکن است به رفع بی حوصلگی جنسی کمک کند .
 • تقویت درک نیازهای جنسی ، خواسته ها و خواسته های جنسی یکدیگر
 • تقویت کاوش های فانتزی

 

انواع اختلالات جنسی و سکس تراپی :‌

روانشناسان اختلالات جنسی را گروهی از اختلالات ناشی از ناتوانی فرد در داشتن رابطه کامل و لذت بردن از رابطه جنسی تعریف می کنند . ارتباط بین ذهن ، بدن و احساسات در پاسخ جنسی را با علل احتمالی اختلال عملکرد در هر قلمرو اذعان می کند که نیاز به سکس تراپی را ایجاد می کنند .

همه افراد دارای یک رابطه جنسی سالم نیستند و یا همان سطح برانگیختگی را احساس نمی کنند . هنگامی که عدم وجود انگیزه جنسی یا برانگیختگی بیش از شش ماه ادامه داشته باشد ، معمولاً به سکس تراپی نیاز است . دو نوع برای این نوع اختلال عملکرد جنسی وجود دارد که از نظر جنس بیمار متمایز است .

 • اختلال میل جنسی هیپوکتیو مرد :

این اختلال با عدم علاقه یا کاهش علاقه به فعالیت های جنسی و همچنین کاهش چشمگیر افکار جنسی مشخص می شود . تعدادی از مسائل روانشناختی و فیزیولوژیکی می توانند در بروز این اختلال نقش داشته باشند ، از جمله مشکلات موجود در رابطه ، عقاید منفی در مورد رابطه جنسی ، سابقه سوءاستفاده ، افسردگی یا اضطراب و اختلالات متابولیکی . درمان سکس تراپی این اختلال به علت بستگی دارد و نیاز به ارزیابی پزشکی و درمان دلایل جسمی دارد . در حالی که روان درمانی به دلایل روانشناختی فردی و درمان زوج در زمینه روابط مناسب عمل می کند .

 • علاقه جنسی زن / اختلال برانگیختگی :

این اختلال با همان خصوصیات ، علل و گزینه های درمانی مانند اختلال تمایل جنسی بیش فعالی مردان تفاوت دارد . با این حال ، تفاوت در جنسیت بیمار ممکن است شیوع این اختلال را تغییر دهد .

 • مسائل مربوط به مردان ؛ نعوظ و انزال :

اختلالات جنسی زیر مربوط به مسائل مربوط به عملکردهای آناتومیکی مردان مربوط به مقاربت جنسی است که در سکس تراپی مورد بررسی قرار می گیرد .

سکس تراپی

 • اختلال نعوظ :

اختلال نعوظ به عنوان عدم وجود نعوظ یا حفظ نعوظ موجود در هنگام رابطه جنسی با شریک زندگی تعریف می شود که در سکس تراپی بررسی خواهد شد  . دلایل فیزیولوژیکی شامل چاقی ، دیابت ، فشار خون و مشکلات کلسترول ، بی نظمی هورمون ها و بیماری های قلبی است . اما دلایل روانشناختی شامل افسردگی ، سابقه سوءاستفاده جنسی ، اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) ، مشکلات روابط ، تابوهای مذهبی و عملکرد یا اضطراب های دیگر است .

درمان بستگی به شناسایی علت یا علل آن دارد . علل روانشناختی غالباً شامل روان درمانی و مشاوره در رابطه با متداول ترین معالجه است .

این اختلال با انزال در اولین دقیقه پس از نفوذ جنسی با یک شریک زندگی مشخص می شود  که درمان ها و تمرینات سکس تراپی می تواند تا حد زیادی در درمان آن موثر باشد . در حالی که این اتفاق گاه به گاه در بیشتر مردان رخ می دهد ، اگر این الگو بیش از شش ماه ادامه یابد ، بهتر است به یک درمانگر سکستراپی مراجعه شود . از نظر روانشناختی ، این امر می تواند ناشی از احساس گناه در مورد رابطه جنسی ، سابقه سوءاستفاده جنسی ، انجام رابطه جنسی در سنین پایین ، تصویر بد از بدن ، افسردگی و اضطراب باشد . روش های درمانی برای انزال زودرس ناشی از روانشناختی شامل مشاوره است در حالی که درمان های بیولوژیکی بسته به علت ، می توانند شامل دارو برای کاهش احساس ، استفاده از کاندوم و تکنیک هایی برای تقویت عضلات کف لگن باشند .

 • تاخیر در انزال :

تاخیر در انزال ، ناتوانی مداوم در دستیابی به اوج جنسی یا انزال در هنگام رابطه جنسی با شریک زندگی است . دلایل روانشناختی معمولاً شامل اضطراب و مشکلات ارتباطی است . دلایل روانشناختی به اشکال مختلف روان درمانی و مشاوره زوج پاسخ خوبی می دهد .

 • مسائل زنان ؛ ارگاسم و درد نفوذی :

نقص های جنسی زیر که می تواند در سکس تراپی مورد بررسی و درمان قرار گیرند ، مربوط به مواردی است که مختص آناتومی زنان است و بنابراین فقط توسط خانم ها تجربه می شوند .

 • اختلال ارگاسم زنانه :

اختلال ارگاسم زنانه تقریباً شبیه به انزال تأخیر در مردان است ، اختلال ارگاسم زنانه منجر به اوج تاخیر یا عدم حضور در زنان و همچنین تجربه کاهش احساس در هنگام ارگاسم می شود . دلایل این اختلال که در سکس تراپی تشخصی داده می شود ، شامل عوامل روانشناختی مانند مشکلات رابطه ، اضطراب ، افسردگی ، سابقه سوءاستفاده جنسی ، نقش جنسیتی مورد انتظار در رابطه جنسی و باورهای مذهبی است . عوامل فیزیولوژیکی می تواند شامل تداخل داروها ، مشکلات سلامتی مزمن ، مشکلات عصبی لگن و بی نظمی هورمون ها باشد . مسائل روانشناختی را می توان با روان درمانی و داروهایی با هدف درمان اضطراب یا افسردگی درمان کرد .

 • اختلالات هوس :

عواملی از مسائل مربوط به روابط تا استرس می توانند بر تمایل زن و مرد تأثیر بگذارند . تغییرات هورمونی همچنین می تواند برای هر دو جنس نقش داشته باشد که توسط درمانگر سکس تراپی درمان می شوند . به عنوان مثال ، موارد مربوط به یائسگی می توانند میل جنسی را در زنان کاهش دهند . در مردان ، کمبود میل جنسی گاهی با افزایش سن باعث کاهش سطح تستوسترون می شود . علائم کمبود میل جنسی می تواند شامل فقدان مداوم افکار جنسی یا شهوانی ، خیالات و تمایلات جنسی باشد .

سکستراپی

پزشکان می گویند برای زنان در هر سنی ، شایع ترین نگرانی جنسی ، میل جنسی کم است . طبق یک مطالعه ، شیوع تمایل جنسی کم در زنان از تقریباً 27٪ در بین زنان یائسه تا حدود 52٪ در بین زنانی که یائسگی طبیعی را پشت سر می گذارند ، بوده است . به طور معمول ، عدم تمایل تقریباً همیشه با سایر مشکلات موثر بر میل جنسی ، مانند رابطه جنسی دردناک همراه است . بهتر است برای رسیدگی به این اختلال ، به درمانگر سکستراپی مراجعه کنید . زیرا ممکن است به مرور زمان اختلال های دیگر نیز با آن همپوشانی کنند .

 

 • سکس دردناک :

زنان گزارش می دهند که رابطه جنسی بسیار بیشتر از مردان دردناک است . به این امر همچنین dyspareunia گفته می شود ، هنگامی که مقاربت جنسی یا نفوذ از هر نوع باعث ایجاد درد می شود . برای هر دو شریک ، رابطه جنسی یک تجربه لذت بخش است ، نه یک مصیبت ناراحت کننده .

به طور معمول ، برخی از خانم ها از واژینیسموس رنج می برند ، اختلالی که در آن ماهیچه های اطراف واژن به طور غیرمعمول موجب فشار یا اسپاسم می شوند . این می تواند باعث شود که رابطه جنسی دردناک یا غیرممکن باشد که حتما باید از سکس تراپی جهت درمان این اختلال استفاده شود .

برخی از مردان مشکلاتی را تجربه می کنند که می تواند باعث ایجاد ناراحتی قابل توجهی در طول رابطه جنسی شود مانند بیماری پیرونی ، که در آن نعوظ به جای مستقیم خم می شود . اگرچه بیشتر مردان مبتلا به این بیماری هنوز هم قادر به برقراری رابطه جنسی هستند ، اما ممکن است برای بعضی از آن ها دردناک باشد و همچنین ممکن است در موارد خاص باعث ED شود .

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

تماس با ما نوبت دهی سریع