به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
سوالات مشاوره زناشویی

سوالات مشاوره زناشویی

مشاوره زناشویی یکی از شاخه های مشاوره است. این نوع مشاوره با تکیه بر اطلاعات روانشناسی و روش های کاملا علمی به زن و شوهر هایی که در زندگی جنسی شان مشکل دارند، کمک می کند تا از پس مشکلات شان بر بیایند. سوالات مشاوره زناشویی به مشاور کمک می کند تا جنبه های مختلف رابطه زناشویی شما را متوجه شود.
شاید در دیدگاه اول صحبت کردن در مورد رابطه جنسی که یکی از خصوصی ترین موضوعات هر زندگی مشترک است سخت باشد. اما مسئله ای که به مراجعه کنندگان کمک می کند تا بتوانند در مورد رابطه ای که دارند با دیگران صحبت کنند این است که متوجه شوند هدف از سوالات مشاوره زناشویی چیست. و سوالات مشاوره زناشویی چه کمکی به بهبود وضعیت می کند.
در این مقاله سعی شده است به اهمیت سوالات مشاوره زناشویی و مهم ترین موضوعاتی که در مشاوره زناشویی به آن پرداخته می شود، اشاره شود.

چرا سوالات مشاوره زناشویی اهمیت دارند؟

رابطه جنسی در زندگی زناشویی یکی از مهم ترین قسمت های زندگی است. ازدواج به عنوان راهکار شرعی و اخلاقی برای برطرف کردن نیاز جنسی شناخته می شود. به همین دلیل برطرف شدن نیازهای جنسی زن و مرد در ازدواج اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر به این مسائل توجه نشود، ضررها جبران ناپذیری به زن و مرد و زندگی مشترک شان زده خواهد شد.
سوالات مشاوره زناشویی به زن و شوهر کمک می کند تا متوجه مشکلاتی که در زندگی شخصی و جنسی شان دارند بشوند و از این طریق بتوانند از بسیاری از مشکلاتی که در آینده ممکن است برایشان پیش بیاید جلوگیری شود. افسردگی و خیانت دو مشکل بزرگ هستند که در اثر یک رابطه نامناسب ممکن است برای زن و مرد پیش بیاید.
پیشنهاد می کنم در این مورد حتما مقاله مشاوره خیانت های زناشویی را مطالعه کنید.
رابطه جنسی تاثیر بسیار بزرگی در آرامش روحی و روانی زن و مرد دارد. اگر زن و مردی با هم رابطه نداشته باشند و یا این که رابطه شان کیفیت خوبی نداشته باشد، ممکن است دچار افسردگی و یا اضطراب شوند و سلامت روانی شان به خطر بیفتد.
از طرف دیگر یک رابطه جنسی نامناسب ممکن است باعث شود که زن و مرد به داشتن رابطه های خارج از ازدواج ترغیب شوند و خیانت کنند. خیانت یکی از چالش های سختی است که ممکن است برای زوجی پیش بیاید و عواقب زیادی برای زن و مرد خواهد داشت. به همین علت مشاوره زناشویی مناسب و تخصصی به زن و شوهر کمک می کند تا از این مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

مشاوره زناشویی چه کاری انجام می دهد؟

زمانی که زن و مردی که با هم ازدواج کرده اند و دارند با هم زندگی می کنند به این نتیجه می رسند که زندگی جنسی و زناشویی شان دیگر مثل سابق نیست تصمیم می گیرند که به مشاور مراجعه کنند. مشاور زناشویی معمولا یک روانشناس مجرب و متخصص است که شرایط زن و مرد را بررسی می کند تا بتواند یک نظر قطعی و یک پیشنهاد خوب به آنها بدهد.
ریشه مشکلاتی که زن و شوهر ها در زندگی مشترک زناشویی شان تجربه می کنند ممکن است متفاوت باشد و زن و مرد ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به مشاوره پیدا کرده باشند. افسردگی، مشکلات روحی، ناامیدی، جر و بحث و اختلاف و هم چنین مشکلات جسمی که زن و مرد تجربه می کنند ممکن است باعث شده باشد که زندگی زناشویی شان تحت تاثیر قرار گفته باشد. (Sex Therapy: What You Should Know)
در ادامه سه مورد از مهم ترین علت های مشکلات زنان و مردان که در سوالات مشاوره زناشویی مطرح می شود بیان شده است:

1- افسردگی

افسردگی یک اختلال روحی شایع است که در سالهای اخیر رواج زیادی در جامعه داشته است. علت به وجود آمدن افسردگی هنوز ناشناخته است اما عواملی وجود دارد که می توان بروز افسردگی را به آنها نسبت داد. شکست های شغلی، شکست های عاطفی، مشکلات اقتصادی و سابقه خانوادگی از جمله تکراری ترین علت هایی است که افراد مختلف برای علت بروز افسردگی شان بیان می کنند.
افسردگی رابطه مستقیمی با زندگی زناشویی دارد. یکی از اتفاقاتی که در هنگامی که فرد افسرده می شود می افتد این است که میل جنسی اش به شدت کاهش می یابد و دیگر تمایلی به برقراری رابطه با همسرش ندارد. به همین علت در سوالات مشاوره زناشویی در مورد سابقه شغلی و روحی فرد سوال می شود تا اگر افسردگی دارد علت مشخص شود.
برای درمان افسردگی راه های مختلفی وجود دارد. اگر افسردگی درجات شدیدی نداشته باشد با جلسات مشاوره قابل درمان است اما اگر تبدیل به اختلال افسردگی اساسی شده باشد، به دارو درمانی تحت نظر روان پزشک نیاز است. روان پزشک برای درمان افسردگی داروهای مختلفی را تجویز می کند که به افراد کمک می کند علائم افسردگی شان برطرف شود.
پیشنهاد می کنم در این مورد حتما مقاله مشکلات زناشویی را مطالعه کنید.
سوالات مشاوره زناشویی

این مقاله هم بخوانید  مرکز مشاوره خوب در تهران

2- بیماری های جسمی

یکی از موارد دیگری که در مشاوره مشکلات زناشویی مطرح می شود، بیماری های جسمی است. روانشناس در طول جلسه اول و در طی سوالات مشاوره زناشویی از زن و مرد در مورد مشکلات جسمی که دارند سوال می کند. مشکلات جسمی و بیماری های جسمی که برای برخی افراد اتفاق می افتد می تواند بر سلامت جنسی شان تاثیر بگذارد.
هم چنین یک مورد دیگری که در سوالات مشاوره زناشویی مطرح می شود، داروهایی است که افراد مصرف می کنند. داروهای مختلف مانند داروهای کنترل کننده قند خون و یا داروهای فشار خون بر قوای جنسی افرادی که این داروها را مصرف می کنند تاثیر می گذارد و می تواند باعث شود که در زندگی زناشویی مشکل ایجاد شود. روانشناس در طی جلسات اولیه شرح حال دقیقی در مورد بیماری های جسمی و داروهایی که فرد مصرف می کند از طریق سوالات مشاوره زناشویی می پرسد تا بتواند توصیه های بهتری داشته باشد.

3- مشکلات زناشویی

مشکلات و مسائلی که در مورد مسائل زناشویی وجود دارد ممکن است به خاطر مشکلات جنسی باشد که یکی از طرفین دارد. در سوالات مشاوره زناشویی روانشناس سعی می کند تا از زن و مرد بپرسد که چرا از رابطه جنسی شان راضی نیستند. سوال دیگری که می پرسد این است که شرایط جنسی افراد نسبت به گذشته چه تغییری کرده است که دیگر رابطه زناشویی برای زن و مرد رضایت بخش نیست.
به این ترتیب مشاور اطلاعات کافی به دست می آورد و متوجه می شود که مشکلاتی که زن و مرد دارند تجربه می کنند به چه دلیل است. این مشکلات زناشویی ممکن است به خاطر زودانزالی، عدم نعوظ و یا ارگاسم و یا موراد دیگر باشد. در طی این جلسات مشاوره، روانشناس سوالات مختلفی می پرسد تا علت مشکلات را متوجه شود. هم چنین اگر نیاز باشد زن و مرد را برای درمان به روانپزشک ارجاع می دهد تا از طریق دارو درمانی مشکلات را پیگیری کنند.
بنابراین می توان گفت که مراجعه به مشاوره زناشویی یک راه بسیار مطمئن برای حل کردن مشکلات زندگی زناشویی است.

نتیجه گیری:

مشکلات زناشویی و نداشتن رابطه جنسی موفق یکی از عوامل مهمی است که باعث نارضایتی افراد در زندگی مشترک می شود. رابطه جنسی موفق علاوه بر این که موجب ارضای نیاز جنسی می شود، باعث آرامش روانی زن و مرد نیز می شود. به همین دلیل داشتن یک رابطه زناشویی موفق باعث آرامش روحی و روانی زن و مرد می شود. اساس سوالات مشاوره زناشویی نیز پیدا کردن دلیل لذت نبردن زن و شوهر از رابطه شان است. روانشناس با این سوالات سعی می کند تا علت مشکلات را پیدا کند و برای درمان آن اقدام کند.

منابع:
www.healthline.com
www.webmd.com

4.6/5 - (384 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

3 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
حسنا
1 سال قبل

بدلی
بد بینی
دهن بین
شکاک
نمیدونم باید چ مدلی دگ باهاش کنار بیام
من ب پسر خالم ک ۹ سالشه یه لیوان اب دادم گف ک چرا بهش اب دادی :):

Last edited 1 سال قبل by حسنا
هستی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر من با عشق ازدواج کردم الان مدتی فهمیدم همسرم گرایش به هم جنس خودش دارد ولی نمیدونه من میدونم ایشون با مرد سکس میکنه و مفعول هست میخواستم بدونم به چه شکل این موضوع رو عنوان کنم چون دیگه نمیتونم تحمل کنم

تیم محتوا روان آرام
2 سال قبل
پاسخ به  هستی

سلام دوست عزیز مشاور جنسی در بررسی و گفتن این موضوع به همسرتون بهتون کمک میکنن اگر مایل باشید میتونید مشاورین کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید.

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره