به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
سرد شدن رابطه

سرد شدن رابطه و آسیب های آن

مسلما سرد شدن رابطه زندگی مشترک را با چالش های زیادی رو به رو می کند. هیچ فردی نمی خواهد که این امر را تجربه کند اما احتمال وقوع آن در هر رابطه عاشقانه ای ممکن است. موضوع مهم این است که ویژگی های سرد شدن رابطه و همچنین راه های جلوگیری از سرد شدن رابطه را بدانیم. البته لازم است این نکته را یادآور شویم که وجود هر مشکل و ناسازگاری به معنای سردی و مشکلات جدی در رابطه نیست. در ادامه قصد داریم به بررسی علل سردی رابطه و راه های جلوگیری از وقوع آن بپردازیم پس با ما همراه باشید. با دانستن برخی علائم که صحت آن ها اثبات شده است می توانید اطمینان حاصل کنید که رابطه شما دیگر آن شور و احساس سابق را ندارد و رو به سردی و جدایی می رود. اما شما با بکار گیری راهکار هایی می توانید مانع وقوع آن شده و یا آن را بهبود ببخشید.

علل سرد شدن رابطه

یکی از سوالات مهم و اساسی که مطرح می شود مربوط به علل سرد شدن رابطه می باشد، اینکه به راستی چه چیزی موجب ایجاد این سردی و دوری در روابط عاشقانه می گردد؟ در زیر قصد داریم برخی از این علل را با یکدیگر بررسی کنیم:

خیانت

یکی از دلایل عمده و مهم سرد شدن رابطه خیانت است. خیانت به نوبه خود جنبه های مختلفی دارد که شامل خیانت عاطفی، جنسی و … می شود. بهترین راه جلوگیری از وقوع خیانت است زیرا با وقوع آن ممکن است رابطه زناشویی یا هر رابطه عاشقانه دیگری دوام و شور و شوق سابق خود را نداشته باشد.

نارضایتی

یکی دیگر از دلایل سردی رابطه نارضایتی شریک عاطفی است. مسلما تمامی افراد مایل به ادامه رابطه ای هستند که در آن احساس بهتری نسبت به شرایط اطراف و خود داشته باشند، اما در صورتیکه فرد این احساس را در رابطه زناشویی/عاطفی خود نداشته باشد به مرور موجب دلزدگی و سردی طرفین خواهد شد.

عدم پشتیبانی

یک رابطه عاشقانه همواره به پشتیبانی و حمایت نیاز دارد و در صورتی که هر یک از طرفین از پارتنر خود حمایت نکند، آن شخص به مرور از شما فاصله می گیرد. این حمایت جنبه های گوناگونی دارد و ممکن است هر فردی درک متفاوتی از آن داشته باشد. پس با ساپورت یکدیگر از سردی و دوری پیشگیری به عمل آورید.

عدم صداقت

بدون شک عدم صداقت و دروغگویی در هر رابطه ای یک تهدید اصلی برای سلامت آن رابطه به شمار می رود. همان گونه که می دانید دروغگویی منجر به بی اعتمادی طرفین خواهد شد و همین بی اعتمادی پایه اصلی مشکلات رابطه در آینده به حساب می رود.

نشانه های سرد شدن رابطه چیست؟

همان گونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، سردی رابطه یکسری نشانه ها و علائم دارد که باید به آن ها دقت نمود. برخی از نشانه های آن به شرح زیر می باشد:

عدم تفاهم

نشانه بارز سردی رابطه این است که دیگر تفاهم سابق را با یکدیگر ندارید و هر مکالمه و گفت و گویی که میان شما رد و بدل می شود منجر به دعوا و بحث می گردد.

عدم همراهی

در رابطه ای که سرد شده است دیگر خبری از همراهی نیست و هر فرد سرگرم کار های شخصی خودش است. برای مثال ممکن است دیگر در خرید، امور خانه و … یکدیگر را همراهی نکنید.

عدم ابراز علاقه

یکی از نشانه های مهم سردی رابطه عدم ابراز علاقه و احساسات به یکدیگر است. معمولا وقتی که رابطه رو به سردی برود ابراز علاقه و عشق به پارتنر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

سرد شدن رابطه

 

10 راهکار موثر برای بازگرداندن رابطه

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که سرد شدن رابطه را تجربه می کنید جای نگرانی نیست، زیرا امروزه راهکار های موثری برای بازگرداندن و بهبود رابطه سرد شده وجود دارد که می توانید به کار بگیرید. در این قسمت قصد داریم 10 راهکار موثر برای حل مشکل سردی رابطه را بیان کنیم:

  1. ریشه یابی

بهتر است قبل از هر چیزی در ابتدا سعی کنید که دلیل این سردی را ریشه یابی کنید. برای مثال بهتر است با همسر خود و در مواقعی که دغدغه فکری یا مشغله خاصی ندارید این کار را انجام دهید. چه جیزی موجب سردی رابطه شما شده است؟ مسلما این ریشه یابی راه حل اصلی و پایه تمامی مشکلات مربوط به آن می باشد.

  1. بهبود رابطه جنسی

رابطه جنسی یکی از پایه های اصلی و بنیان زندگی زناشویی است. عدم توجه به این نکته و نداشتن رابطه جنسی گرم و محبت آمیز می تواند یکی از دلایل سردی رابطه باشد. بهتر است این بار به شکل متفاوتی عمل کرده و رابطه جنسی را متفاوت تر از قبل اجرا کنید.

  1. گفت و گو

توصیه می شود که درباره ی احساسات و نظرات خود درباره ی مسائل گوناگون با همسر خود صحبت کنید. بهتر است این گفت و گو آرام و به دور از هر گونه قضاوت و اتهام باشد تا به درک درستی از خواسته ها و نیاز های خود برسید.

  1. ابراز محبت

به هیچ وجه در ابراز محبت و مهر ورزی خساست به خرج ندهید. برای جلوگیری از بروز مشکل و بهبود رابطه از همسر خود به شیوه محبت آمیز قدر دانی کنید و به او عشق و علاقه خود را یادآوری کنید.

  1. غافل گیری

یادتان باشد که رابطه شما در هر شرایطی به سورپرایز و غافل گیری احتیاج دارد پس از فرصت های گوناگون برای خوشحال کردن پارتنر خود استفاده کنید.

  1. احترام

یادتان باشد که در هر شرایطی به خواسته ها و عقاید پارتنر خود احترام بگذارید. احترام گذاشتن به وی موجب می شود تا اعتبار و جایگاه ویژه ای نزد او پیدا کنید و مسلما شما نیز از احترامم متقابل برخوردار شوید.

  1. تعیین حد و مرز

تعیین حد و مرز و خط قرمز ها موجب می شود تا از ابتدا برای پارتنر خود مشخص کنید که با چه چیز هایی ناراحت یا خوشحال می شوید. البته این قانون گذاری نباید به گونه ای باشد که لحن دستوری و یا پرخاشگرانه داشته باشد تا موجب ایجاد مشکل در رابطه نشود.

  1. دریافت مشاوره

اگر در مواقعی شدت سردی رابطه به حدی است که نمی توانید آن را میان خودتان حل کنید بهتر است که با یک مشاور مشورت کنید. دریافت مشاوره به صورت اصولی و از یک روانشناس ماهر موجب می شود تا ضمن حل مشکلات فعلی از مشکلات جدی تر در آینده نیز پیشگیری کنید.

  1. انعطاف پذیری

مسلما منطقی نیست که انتظار داشته باشید تنها حرف حرف شما باشد و نظرات خود را تحمیل کنید. به منظور جلوگیری از سردی رابطه و بهبود آن بهتر است که گاهی کمی هم کوتاه بیایید و خود را با شرایط وفق دهید.

  1. یادداشت های عاشقانه

یادداشت عاشقانه آن هم در مواقعی که رابطه شما از صمیمیت خارج شده است می تواند آتش عشق شما را دوباره شعله ور کند! سعی کنید قبل از ترک خانه یک یادداشت محبت آمیز و هر چند کوتاه برای همسر خود کنار بگذارید

این مقاله هم بخوانید  مشاوره ازدواج مجدد

سخن پایانی

به طور کلی لازم است بگوییم که سردی رابطه ممکن است برای هر زوجی پیش بیاید و در این میان نحوه مدیریت آن است که حائز اهمیت می باشد. استفاده از راه حل های مناسب می توانید هم مشکل فعلی را حل کرده و هم از مشکلات آتی پیشگیری کند.

دلایل سرد شدن رابطه چیست؟

سرد شدن رابطه دلایل مختلفی دارد که از جمله آن می توان به خیانت، عدم صداقت، عدم پشتیبانی و ... اشاره کرد.

آیا راهی برای بازگرداندن رابطه وجود دارد؟

بله، راهکار هایی برای بازگرداندن رابطه وجود دارد که شامل مواردی مانند احترام، ابراز محبت، سورپرایز و ... می شود.

آیا می توان از روانشناس برای بهبود سرد شدن رابطه کمک گرفت؟

بله. در مواقعی که نتوانید خودتان شخصا مشکلتان را حل کنید توصیه می شود که به روانشناس مراجعه کنید.

4.6/5 - (393 امتیاز)
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره