به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
سردمزاجی زنان

سردمزاجی زنان

سردمزاجی زنان به معنای میل جنسی پایین و نداشتن علاقه به برقراری رابطه جنسی است. سردمزاجی نه تنها مربوط به عوامل جسمی است، بلکه به عوامل روانی نیز وابسته است. نداشتن رابطه جنسی رضایت بخش می تواند بر کیفیت یک رابطه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و هر دو طرف را آزار دهد. زنان با حمایت و همراهی همسر، ترک عادت های اشتباه و کمک گرفتن از یک مشاوره جنسی می توانند علائم سردمزاجی را کاهش دهند. در این مقاله به سردمزاجی، دلایل، علائم و روش های درمان سردمزاجی زنان اشاره شده است.

سردمزاجی زنان

سردمزاجی هنگامی است که زنان کاهش قابل توجهی در علاقه به رابطه جنسی را تجربه می کنند که بر زندگی آن ها تأثیر می گذارد و باعث پریشانی می شود. این مسئله به عنوان میل کم جنسی یا HSDD  نیز در نظر گرفته می شود.کینگزبرگ می گوید میل جنسی چیزی فراتر از مسئله کم میلی جنسی  است . او می گوید میل جنسی مولفه بیولوژیکی میل است که به عنوان علاقه جنسی خودجوش شامل افکار جنسی، تخیلات تحریک کننده و … خود را نشان می دهد.

سردمزاجی زنان با افزایش سن براساس عوامل فیزیولوژیکی به طور طبیعی افزایش می یابد. میل جنسی همچنین شامل عوامل بین فردی و روانی است که تمایل به رابطه جنسی را ایجاد می کند.

 

دلایل سردمزاجی زنان

۱.مشکلات روابط بین فردی

مشکلات عملکرد شریک زندگی، عدم رضایت عاطفی از رابطه، تولد کودک و… می تواند موجب سردمزاجی زنان شود.

 

۲. تأثیرات فرهنگی اجتماعی

استرس شغلی، فشار همسالان و تصاویر رسانه ای از رابطه جنسی می تواند بر میل جنسی تأثیر منفی بگذارد.

 

۳.تستوسترون پایین

تستوسترون بر روی انگیزه جنسی در مردان و زنان تأثیر می گذارد. سطح تستوسترون در اواسط 20 سالگی زنان به اوج خود می رسد و سپس تا زمان یائسگی که کاهش چشمگیری پیدا می کند، مرتباً کاهش می یابد.

 

۴.مشکلات پزشکی

بیماری های روحی مانند افسردگی یا شرایط پزشکی مانند آندومتریوز، فیبروم و اختلالات تیروئید، بر انگیزه جنسی زن از نظر روحی و جسمی تأثیر می گذارد و سردمزاجی را افزایش می دهد.

 

۵.داروها

داروهای ضد افسردگی خاصی از جمله نسل جدید SSRI ها، داروهای كاهش فشار خون و داروهای ضد بارداری خوراكی می توانند انگیزه جنسی را از بسیاری جهات، مانند كاهش سطح تستوسترون موجود یا تأثیر بر جریان خون، پایین آورند.

۶.سن

سطح آندروژن در خون با افزایش سن به طور مداوم در زنان کاهش می یابد و موجب افزایش سردمزاجی یا میل پایین جنسی می شود.

سردمزاجی زنان

۷. دلایل روانی

مشکلاتی مانند سابقه اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس پایین، سابقه سواستفاده جنسی و … می تواند موجب سردمزاجی زنان شود. همچنین باورهایی که یک فرد ممکن است نسبت به رابطه جنسی یا بدن خود داشته باشد، در سردمزاجی موثر است. عامل روانی مهم دیگر در این موضوع، نداشتن حمایت عاطفی از همسر و اعتماد نکردن به اوست که میل جنسی و علاقه به رابطه را در زنان کاهش می دهد.

 

علائم سردمزاجی زنان

  • علاقه کم به فعالیت جنسی
  • نداشتن افکار یا تخیلات جنسی
  • بی علاقگی به شروع رابطه جنسی
  • مشکل در لذت بردن از رابطه جنسی
  • احساسات ناخوشایند هنگام تحریک دستگاه تناسلی

 

درمان سردمزاجی زنان

از آنجا که از بین رفتن میل جنسی در زنان ناشی از ترکیبی از عوامل جسمی و روانی است، معمولاً برای رفع مشکل سردمزاجی زنان به بیش از یک روش درمانی نیاز دارد. برای خانم ها این مسئله بسیار پیچیده تر است. پس از تعیین عوامل ایجاد کننده میل کم جنسی، گزینه های بالقوه درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

۱. مشاوره جنسی

درمان رابطه جنسی برای افراد و زوج بسیار موثر است. اختلال عملکرد جنسی معمولاً هر دو طرف رابطه را تحت تأثیر قرار می دهد و باید در مورد آن ها با هم یا به طور جداگانه با یک متخصص بهداشت روان بحث شود. 

 

۲. تغییر داروها یا تغییر در دز مصرفی

اگر مشکل سردمزاجی زنان توسط داروها ایجاد شده باشد، ممکن است تغییر در نسخه یا روش های درمانی جایگزین توصیه شود. اگر مشکل از قرص‌ ضد بارداری است، روش های کنترل بارداری غیرهورمونی توصیه می شود.

 

۳. رفع اساسی شرایط پزشکی

مشکلات پزشکی که به کاهش میل جنسی و افزایش سردمزاجی منجر می شوند، ممکن است نیاز به درمان جراحی مانند از بین بردن فیبروئیدهای دردناک یا دارو باشد.

 

۴. افزایش استروژن های واژن

در زنان یائسه خشکی واژن که موجب سردمزاجی بیشتر می‌ شود، با کرم های استروژن واژن قابل درمان است . 

 

۵. تستوسترون درمانی

اگرچه هیچ هورمونی یا دارویی توسط FDA برای درمان مشکلات جنسی در زنان تأیید نشده است، بسیاری از متخصصان زنان استفاده از تستوسترون درمانی را در سردمزاجی زنان برای بازگرداندن تستوسترون به سطح طبیعی (قبل از یائسگی) توصیه می کنند. علاوه بر این، چندین روش درمانی شامل قرص های تستوسترون که به طور خاص برای درمان مشکلات جنسی زنان طراحی شده اند، در حال بررسی هستند.

 

۶. درمان سردمزاجی زنان با مشاوره

اگر به نظر می رسد مسائل عاطفی ریشه علائم شما هستند، ممکن است پزشک مشاوره را به شما پیشنهاد دهد. نه تنها یک متخصص می تواند نحوه برقراری ارتباط بهتر با شریک زندگی را به شما بیاموزد، بلکه می تواند به شما کمک کند تکنیک های جنسی را برای یک تجربه لذت بخش تر شناسایی کنید.

سردمزاجی زنان

۷. درمان سردمزاجی زنان با تغییر سبک زندگی

تغییر شیوه زندگی همچنین می تواند استرس را از بین ببرد و به درمان سردمزاجی زنان کمک کند. این موارد شامل:

  • ورزش منظم
  • اختصاص وقت برای افزایش صمیمیت
  • آزمایش های جنسی (مانند موقعیت های مختلف، فانتزی‌ های جنسی و …)
  • اجتناب از موادی که بر میل جنسی تأثیر می گذارند، مانند تنباکو و الکل
  • تمرین تکنیک های کاهش استرس، مانند مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی

تاثیری که سردمزاجی می تواند بر روی سلامتی شما بگذارد را دست کم نگیرید. اگر احساس می کنید علائم سردمزاجی، کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است، با پزشک خود صحبت کنید. گزینه های درمانی در دسترس است.

 

نتیجه گیری

سردمزاجی زنان، تحریک نشدن زن و رابطه جنسی دردناک، از مشکلات بسیار شایع در خانم هاست. ممکن است از در میان گذاشتن این مسائل با پزشک خود احساس راحتی نداشته باشید، اما در این موارد شما به کمک نیاز دارید. رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی شماست و شما سزاوار سلامتی خوب جنسی هستید.

آیا دلایل روانی می توانند باعث سرد مزاجی بانوان شوند؟

مشکلاتی مانند سابقه اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس پایین، سابقه سواستفاده جنسی و ... می تواند موجب سردمزاجی زنان شود.

آیا تغییر سبک زندگی می تواند به درمان سردمزاجی بانوان کمک کند؟

تغییر شیوه زندگی همچنین می تواند استرس را از بین ببرد و به درمان سردمزاجی زنان کمک کند.

سردمزاجی زنان به چه حالتی گفته می شود؟

سردمزاجی هنگامی است که زنان کاهش قابل توجهی در علاقه به رابطه جنسی را تجربه می کنند که بر زندگی آن ها تأثیر می گذارد و باعث پریشانی می شود.

4.5/5 - (408 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره