به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
روانپزشک اختلال دو قطبی

روانپزشک اختلال دو قطبی

روانپزشک اختلال دو قطبی کیست ؟

روانپزشک اختلال دو قطبی ، به بررسی این اختلال مغزی می‌ که باعث تغییرات بسیار شدید در خلق و خو و تغییرات شدید در سطح انرژی بدن را شامل می‌شود. دلیل این بیماری کاملا قابل تشخیص نیست. ژنتیک، فیزیولوژی مغز و نداشتن تعادل ممکن است که در ایجاد شدن این بیماری نقش داشته باشند.

انتقال دهنده‌های عصبی، پیام رسان‌هایی شیمیایی می باشند که اطلاعات را در مغز و سرتاسر اعضا ارسال می‌کنند در اصل علائم اختلال دو قطبی می‌تواند در هر فردی به صورت متفاوت بروز دهد.

اختلالات روانپزشک دو قطبی

شخصیت دو قطبی

هر انسانی در حیات خصوصی خود دارای مشکلات و بالا پایین‌های خاص خود می‌باشد. فردی که دو قطبی است تغییراتی به مراتب شدیدتر از حد در خلق و خوی خود دارد. این تغییرات شدید خلق و خو می‌تواند باعث بهم خوردن و خراب شدن زندگی روزمره و ارتباطات فرد بیمار با دیگران شود.

از جمله بیماری اختلالات روانی، بیماری مانیاست. این افراد به افسردگی شدید دچار می‌شوند و حداقل به مدت یک هفته احساس ناراحتی غیر طبیعی و زودرنجی را در خود احساس می‌کنند. همچنین امکان دارد رفتار‌های پر‌ خطر و تحریک کننده‌ای از خودشان بروز دهند.

بيماری مبتلا به اختلال دو قطبي (bipolar) همان گونه که از نام آن پیداست، دارای دو قطب می باشد. يک قطب آن در جهت کاهش خلق شامل افسردگي، لذت نبردن از زندگي، کندي، احساس نااميد بودن و کم‌کاري است و قطب دیگر که مخالف قطب اول است، شامل: افزايش خلق به صورت احساس کردن شادي فراوان، احساس انرژي بسیار زیاد، کم‌خواب بودن و فعاليت های زیاد می باشد، که به همين دلیل اين اختلال را به نام اختلال شيدايي ـ افسردگي نيز نام گذاری کرده اند.

انواع اختلال دو قطبي

 اختلال دو قطبی نوع ۱ 

حداقل يک دوره خلق شيدا طی مدت يک هفته وجود دارد. گرچه بيشتر مبتلايان تجربه دوره افسردگي را هم دارند، اما بعضي از انها فقط از تجربه دوره شيدائي برخوردار هستند.

دوره هاي شيدايي که بدون درمان صورت گیرد، بين ۳ تا ۶ ماه و دوره‌هاي افسردگي در صورتي که توسط روانپزشک اختلال دو قطبی درمان نشوند، ۶ الی ۱۲ ماه ادامه پيدا خواهند کرد.

اختلال دو قطبی نوع ۲

در اين نوع از اختلال دوقطبی افسردگي شديد بيش از يک دوره وجود خواهد داشت. در صورتي که شدت خلق شيدايي کم است،اين نوع اختلال را به نام شيدائي خفيف (Hypomania) نام گذاری می کنند.

اختلال دو قطبی با تناوب سريع

این دسته از اختلاب بيش از ۴ دفعه نوسان روحي در طی يکسال وجود دارد. اين نوع اختلال دو قطبی در حدود ۱۰٪ از افراد مبتلا به اختلالات دوقطبي مشاهده می‌شود و مي‌تواند با هر کدام از انواع اختلال نوع 1 يا اختلال نوع 2 همراه باشد.

شروع این بیماری اصولاً با دوره‌ای از افسردگی می‌باشد و بعد از یک یا چندین دوره از افسردگی، دوره شیدایی بارز می‌شود. در تعداد بسیار کمتری از بیماران شروع بیماری اختلال دو قطبی با دوره شیدایی یا نیمه-شیدایی است.

بیماری اختلال دو قطبي از بیماری های اختلالات عمده در روانپزشکي است و بیشتر جزء اختلالات خلق دسته بندي مي‌شود. يعني در اين دسته از بیماری اختلالات، خلق و خو، احساسات و زمينه‌هاي عاطفی انسان بهم ميریزد که در طرز افکار، رفتار، الگوي خواب و حتي اشتهاي افراد تاثير بسیاری گذاشته می شود.

 

انواع اختلالات دو قطبی

 

معمولا احتمال بروز ابتلای افراد جامعه به بیماری اختلال دو قطبي حدود يک درصد در نظر گرفته می شود و در هر دو جنس دارای شیوع یکسانی است.

بیماری اختلال دو قطبی به طور معمول دارای شروع زودرس می باشد و از سنين نوجواني و جواني شروع مي‌شود.  روانپزشک اختلال دو قطبی تاکيد می کند که: شيوع اين اختلال در هر جاي دنيا چه در کشورهاي بسیار پيشرفته و چه در کشورهاي جهان سوم يکسان می باشد و دلیل اين که امروزه بيشتر از اين بيماري مي‌شنويم، اين است که با افزایش سطح آگاهي پزشکان و نيز بيماران و جامعه در اين خصوص، اين بيماري  بسیار سريع‌تر و بيشتر از قبل قابل تشخیص میشود.

عوامل ژنتيک را از مهم‌ترين فاکتورهاي ايجادکننده اين بيماري دانست و اضافه کرد:

در بعضی از اين بيماران يک زمينه خانوادگي بسيار قوي شامل است و در کنار این زمینه يک سري استرس‌هاي محيطي و عوامل خانوادگي باعث بیشتر شدن اين زمينه ژنتيک و بروز بيماري مي‌شود. اين متخصص روانپزشک اختلال دو قطبی درباره درمان اختلال دوقطبي، گفت:اصلی ترین درمان اين اختلال دارويي می باشد که بيماري در مرحله حاد به صورت قطع به درمان دارويي و حتي بستري شدن و الکتروشوک نیاز دارد و علاوه بر آن، براي جلوگیری کردن از این بيماري درمان‌هاي دارويي هم پيش‌بيني شده و تنها فقط زمانی که مريض از مرحله حاد بیرون بیاید، نوعي روان درماني یعنی همان کنار آمدن با استرس‌هاي زندگي و… در اين بيماران مفيد و حتمی می باشد.

این مقاله هم بخوانید  وظیفه مرد در روابط زناشویی

او هدف از درمان و مراجعه به روانپزشک اختلال دو قطبی را در کنترل کردن مرحله حاد بيماري و پیشگیري از پیشرفت مجدد آن دانست و تاکيد کرد که: اين اختلال دو قطبی همانند تمامی بيماري‌هاي مزمن ديگری مانند: فشار خون و ديابت با درمان کنترل و بي‌علامت می‌باشد تا بيمار توانمند یک زندگي نسبتا عادي و آرام را داشته باشد. دکتر صادقي بیماری اختلال دوقطبي را اختلالي دوره‌اي و تکرار شده اعلام کرد و اضافه کرد: حتي در صورت بهبود نیافتن هم، مرحله شيدايی     (manic) و مرحله افسردگي (depression) خود به خود درمان مي‌شود.

اما پس از مدت زمانی این بيماري دوباره عود پيدا خواهد کرد و در مراحل پیشرفت  بيماري شرايط زندگي، ارتباط با ديگران، شغل بيمار و روابط زناشويي بیمار دچار تغييراتی خواهد شد. وب در پايان گفت‌وگو گفت: بیماری اختلال دو قطبی يکی از بيماري های طولاني می باشد و بيمار بايد طی مدتی نامحدود تحت درمان دارويي قرار بگيرد و در زمان بيماري، روان درماني شود تا با شيوه روبرو شدن با استرس و شرايط پرخطر بهتر آشنا شود و در مقابل شرايط ناخواسته و نامطلوب شکننده و نا‌توان نباشد و در مقابل آن‌ها به سرعت واکنشی بروز ندهد.

 

اختلالات شخصیت دو قطبی

 

بیماران اختلال دو قطبی چگونه افرادی هستند؟

بیماری اختلال دوقطبی را در بیشتر موارد با افسردگی اشتباه می‌گیرند در صورتی که تفاوت های پنهانی با افسردگی دارد و به مراتب بسیار خطرناک‌تر از آن می‌باشد.

این اختلال تا حدودی به حالت ژنتیکی مرتبط می‌شود و در بین خانواده فرد مبتلا به اختلال موارد دیگری از مبتلا به این بیماری یا سایر بیماری های روانی دیگر وجود دارد که اهمیت مراجعه به روانپزشک اختلال دو قطبی را نشان می دهد.

در صورت افزایش بیماری و درمان نکردن آن، فرد بیمار دچار جنون و رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود که می‌تواند سبب تمیال داشتن فرد بیمار به خود کشی کردن و پایان دادن به حیات خود شود.

نوجوانانی که به این اختلال دوقطبی دچار هستند  معمولاً مشکلات دیگری از جمله افسردگی، جنون، بیش فعالی، اضطراب و تمایل به مصرف کردن مواد مخدر و مصرف سیگار را نیز دارند.

کارشناسان با تحقیق و بررسی کردن بر روی نوجوانان و افراد بزرگسال که به اختلال دوقطبی دچارند، دریافتند که بیش از ۶۰٪ از آنها دچار سوء مصرف مواد مخدر و سیگار هستند که این باعث کند شدن و بی اثر شدن روند درمان در آنها می شود.

افراد مبتلا به این بیماری به سرعت حالت عوض می‌کنند یعنی: دریک لحظه از حالت شادی و خوشحالی به حالت ناراحتی و عصبی بودن تغییر می کنند به همین دلیل نام این بیماری اختلال دو قطبی شده است، زیرا فرد بیمار به طور ناگهانی و به سرعت ۱۸۰ درجه تغییر در رفتار خود می دهند، تغییرات در خواب و بی خوابی های چند روزه یکی دیگر از علائم این بیماری است.

 

بیماران اختلال دو قطبی

 

  این بیماری دو فاز را در خود دارد در حالت شیدایی و خوشحالی غیر عادی فرد علائم زیر را شامل می‌شود:

 • خوشحالی و شادی بیش از حد
 • امیدواری و هیجان بی حد و اندازه
 • تحریک پذیر بودن
 • پرخاشگر بودن و داشتن رفتارهای خصمانه
 • بی تابی و بی قراری
 • تندخو بودن
 • بالا رفتن سطح انر‍‍ژی و بی نیاز بودن به استراحت
 • افزایش توان عاطفی و احساسات عاشقانه به شکلی خطرناک
 • مصرف مواد مخدر

در حالات غمگین و ناراحت فرد علائم زیر را دارا می‌باشد:

 • غمگین بودن برای طولانی بودن روزها
 • ناامید بودن و احساس بی ارزشی
 • نداشتن اعتماد به تفس
 • نداشتن تمرکز در کارها
 • ساعت های طولانی را در خواب به سر بردن
 • بی اشتهایی شدید یا میل به خوردن بی حد و اندازه

درمان توسط روانپزشک اختلال دو قطبی

پس به دلیل داشتن چنین مشکلاتی برای درمان کردن بیماری افراد حتما باید تحت نظر روانپزشک اختلال دو قطبی قرار بگیرند، اصولاً برای درمان کردن این اختلال سه دسته دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند: داروهای تثبیت کننده خلق و خو، داروهای ضد روان پریشی و داروهای ضد افسردگی که توان‌مند به کنترل کردن بیماری فرد هستند.

همچنین در صورت مصرف بیش از حد و اندازه دارو امکان مسمومیت و یا عود کردن علائم بیماری وجود دارد. به این علت متخصصین هشدار می دهند که فرد بیمار تنها فق تحت نظر پزشک از دارو استفاده کند و از کم یا زیاد کردن دوز داروها به طور بسیار جدی خودداری کند زیرا می تواند عوارض سنگینی داشته باشد.

همچنین هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود، طول درمان و پاسخ به داروهای تجویز شده از سوی روانپزشک اختلال دو قطبی به سرعت بیشتری انجام می‌شود و داشتن امید به زندگی سالم و طبیعی در بیمار افزایش فراوانی می یابد.

4.8/5 - (57 امتیاز)
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

02188216100 نوبت‌دهی مشاوره