به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

روانشناس خوب

روانشناس خوب

روانشناس خوب کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی های یک روانشناس خوب بپردازیم و بگوییم که یک روانشناس خوب چه صفاتی را باید دارا باشد . پس لطفا تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با ویژگی ها و صفات یک روانشناس خوب آشنا شویم .

روانشناس خوب

دانش کافی در حیطه مسائل روانشناسی :

یک روانشناس خوب در ابتدا بایست علم و دانش کافی در زمینه مباحث روانشناسی کسب کرده باشد تا بتواند با بهره گیری از آن ها در شرایط گوناگون به حل مشکلات مراجعه کنندگان خود بپردازد .

فرض کنید بیماری که از مشکل خاصی رنج می برد و پیش مشاوری رچوع می کند که علم کافی در زمینه مشکلش ندارد . در نتیجه به احتمال قوی پروسه درمان برای وی با شکست مواجه خواهد شد . بنابراین دانش کافی یک ویژگی برای یک روانشناس خوب می باشد .

داشتن اخلاق مناسب در برخورد با افراد به ویژه مراجعه کنندگان به وی :

یک روانشناس خوب باید فردی خوش برخورد و اخلاق مدار باشد تا بتواند به آسانی با افراد مراجعه کننده به وی ارتباط برقرار کند و نظر آن ها را به خود جلب کند .

فرض کنید بیماری که از ناهنجاری های اخلاقی رنج می برد برای بهبود خود به مشاوری که فردی تندخو و بداخلاق هست مراجعه می کند . بی شک به سختی می تواند به چنین مشاوری اعتماد کند و به احتمال زیاد پروسه درمان برای وی موفقیت آمیز نخواهد بود . در نتیجه خوش اخلاقی و خوش برخوردی با بیمار یکی از ویژگی های یک روانشناس خوب می باشد .

توانایی برقراری یک رابطه قوی میان بیمار و خودش :

یکی دیگر از ویژگی های یک روانشناس خوب برخورداری از توانایی ایجاد یک ارتباط خوب میان بیمار و خود می باشد به گونه ای اعتماد بیمار به خودش را جلب کند و بتواند به کمک بیمار به ارزیابی وی بپردازد .

تجسم کنید که یک روانشناس نتواند اعتماد بیمار خود را جلب کند . بنابراین بیمار نمی تواند مشکل خود را به طور کامل با روانشناس در میان بگذارد و در نتیجه امکان گرفتن یک مشاوره غلط وجود دارد . همانطور که می بینید توانایی برقراری یک رابطه قوی میان بیمار و روانشناس یکی دیگر از صفات یک روانشناس خوب می باشد .

برخورداری از قدرت تشخیص نوع بیماری با توجه به توضیحات بیمار :

یک روانشناس خوب باید از قدرت تشخیص بالایی برخوردار باشد تا پس از گفت و گو و برقراری ارتباط با بیمار بتواند بیماری یا مشکل وی را تشخیص داده و با دانش خود به درمان آن بیماری یا برطرف کردن مشکل بپردازد .

حال فرض کنید بیماری به یک روانشناس مراجعه کرده و مشکل خود را مفصلا برای روان شناس توضیح داده اما روان شناس تشخیص اشتباه داده و نسخه ای اشتباه برای وی پیچیده حال چه اتفاقی می افتد ؟

تشخیص اشتباه یک بیماری یا مشکل توسط روان شناس ممکن است باعث تشدید آن بیماری یا مشکل شود . در این صورت قدرت علم و روان شناسی و روان شناسان در ذهن بیمار زیر سوال می رود . بنابراین قدرت تشخیص بالای روان شناس یکی دیگر از ویژگی های روان شناس خوب می باشد .

پیگیری وضعیت بیمار و تلاش برای بهبود وضعیت وی :

یک مشاور خوب به طور پیوسته بیمار خود را چک می کند و دائما احوال وی را جویا می شود و تلاش خود را برای بهبودی وضعیت بیمار می کند .

فرض کنید مشاوری بی توجه به بیمار خود باشد و او را زیرنظر نداشته باشد و مراحل درمان و یا حل مشکل را پیگیر نباشد . در این صورت امکان سلب اعتماد بیمار از آن مشاور وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد خلل در پروسه درمان شود .

بنابراین یک مشاور خوب دائما وضعیت بیماری خود را چک می کند و جویای احوال وی می شود تا پروسه درمان تکمیل شود .

امین بودن :

یک روانشناس خوب نسبت به بیماران و مراجعه کنندگان خود امانت دار است و نمی گذارد اطلاعات و اسرار آن ها در معرض آگاهی دیگران قرار گیرد . چون مشکلات هر فرد مسئله ای کاملا شخصی است و حق هر فردیست که اسرارش نزد روانشناس محفوظ بماند .

صداقت و درستکاری نسبت به مراجعه کنندگان به وی :

یک روانشناس خوب باید در برابر افرادی که به وی مراجعه می کنند صادق بوده و به بهانه های مختلف بیمار را فریب ندهد تا به منافع بیشتری دست یابد . یک روانشناس خوب در وحله اول فقط به ارائه راهکار برای حل مشکل بیمار خود فکر می کند .

تصور کنید روانشناسی را که به بهانه الکی تعداد یا زمان جلسات مشاوره را زیاد می کند در صورتی که بدان نیازی نیست و هدفش رسیدن به منافع بیشتر می باشد .

حال بیمار در مواجهه با چنین مسئله ای به احتمال بالا مایوس از حل مشکل خود می شود چرا که مشاور را صرفا قاتل جیب خود می پندارد تا امین مشکلش .

بنابراین با توجه به مثال بالا صداقت و درستکاری یک روانشناس یکی از ویژگی هاییست که باید در وی وجود داشته باشد . همچنین دانستیم یک روانشناس خوب تعداد جلسات مشاوره را براساس نیاز مراجعه کننده خود مشخص می کند نه براساس منافع شخصی خود .

حالا که با ویژگی های یک روانشناس خوب آشنا شدیم با ذکر چند مثال فواید و کاربرد بهره گیری از یک روانشناس خوب و اهمیت آن را بررسی می کنیم .

مثال 1 :

شاید شما سریال دکستر یا کتاب آن را مطالغه کرده باشید . دکستر یک بیمار روانی است که بر اساس سانحه ناگواری که در سنین کودکی برای او و برادرش اتفاق افتاده بود به یک روانی تبدیل شد .

در سریال دکستر می توان تاثیر یک روانشناس خوب را در زندگی بیماران روانی مشاهده کرد . برای درک این موضوع مختصری به این سریال اشاره می کنیم .

دکستر و برادر بزرگترش در سنین کودکی شاهد قتل مادرشان توسط اره برقی داخل یک کانتینر بودند و برای مدتی با تکه های مادرشان در کانتتینر به سر بردند .

پس از پی بردن پلیس به ماجرا اقدام به بازکردن کانتینر کردند و آن دو بچه را از آنجا بیرون آوردند . دکستر توسط یک افسر پلیس به سرپرستی پذیرفته شد .

این حادثه ناگوار سبب بروز عارضه روانی در این دو برادر شد به گونه که از احساسات تهی و عطش خون پیدا کردند . به گونه ای که نیاز به کشتن به عنوان یک نیاز برای آن ها تبدیل شده بود .

آن افسر پلیس متوجه این موضوع شده بود و دکستر را به یک روانشناس خوب معرفی کرد . آن روانشناس پس از بررسی شرایط و دیدن عطش به خون در وجود دکستر یک دستورالعمل برای وی طراحی کرد تا بتواند به وسیله آن این نیاز را در وی ارضا کند .

در این دستورالعمل قتل ها به گونه ای بود که شخص مقتول حتما می بایست قاتل می بوده باشد . در این صورت هم به این نیاز پاسخ داده می شد هم مجرمانی که توانسته بودند از دست قانون فرار کنند مجازات می شدند .

در طرف مقابل برادرش که آموزشی ندیده بود صرفا به این حس بدون در نظر گرفتن گناهکاری یا بی گناهی افراد اقدام به کشتن آن ها می کرد .

هردوی آن ها از نظر دیدگاه انسانی مجرم بودند اما یک روانشناس خوب با بهره گیری از دانش خود توانست تا بین بد و بدتر ، بد را انتخاب کرده و هم به بیمار کمک کرده باشد و هم به حامعه .

مثال 2 :

شاید شما سریال ستایش را دیده باشید . ستایش یک دختر محکم و قوی است که با اراده و پشتکار توانست زندگی خود را حفظ کند و بچه هایی ایده آل برای جامعه خود تربیت کند .

می خواهیم سریال ستایش را که داستان و سرگذشت دختری به نام ستایش است رو بررسی کنیم .

جوانی به اسم طاهر که عاشق ستایش شده بود طبق رسومات اقدام به خواستگاری کرده و تقاضای ازدواج با ستایش را مطرح کرد . پدر طاهر یک بازاری ثروتمند بود و دوست داشت پسرش رو آنطور که دلش می خواست ازدواج کند و اهمیتی به انتخاب و علاقه پسرش نداشت .

وقتی پسرش از حرفش تمرد کرد ، او را از خانواده اخراج کرد . طاهر توسط زن داداش خود به یک شرکت باربری معرفی شد و مشغول به کار شد . اما پس از رشد و پیشرفت و صاحب فرزند پسر شدن (پدر طاهر فرزند پسر را به فرزند دختر ترجیح می داد و عاشق فرزند و نوه پسری بود .) با وجود اینکه او نتوانسته بود فرزند پسری برای خانواده فردوس بیاورد ، آتش حسادت در وی گل کرد و براساس توطئه ای باعث شد تا توسط پلیس تحت تعقیب قرار بگیرد و در راستای همین تعقیب و گریز در یک تصادف دار فانی را وداع گفت .

تا اینجای قضیه می خواهیم جایگاه یک روانشناس خوب را در این خانواده بررسی کنیم . فرض کنیم طاهر و پدرش به یک روانشناس خوب مراجعه می کردند و از کمکش برای بهبود روابط خود بهره می بردند . در این صورت طاهر فردوس و حشمت فردوس (پدر طاهر) بر سر مشکل خود به توافق می رسیدند ، طاهر فردوس در کنار همسر خود احساس خوشبختی می کرد و از جوانی و زندگی خود لذت می برد ، حشمت فردوس در کنار پسر و نوه پسری خود احساس خرسندی می کرد و کانون گرم خانواده فردوس به یک غم کده تبدیل نمی شد .

همچنین ممکن بود ستایش محکوم به بزرگ کردن و تربیت فرزندان خود بدون پشتوانه همسر نشود .

این همه اتفاق شاید با بهره گیری از یک مشاور خوب می توانست صورت پذیرد .

مثال 3 :

خانواده ای را تصور کنید که در آن بین فرزندان تفاوت قائل می شود . این تفاوت می تواند ناشی از سلیقه ها ، استعدادها ، زیبایی ، اخلاق و یا دختردوست یا پسردوست بودن خانواده باشد .

حال می خواهیم این چنین خانواده ای را مورد بررسی قرار بدهیم .

در فرزندی که بیش از بقیه به وی توجه می شود ممکن است انتظارات بی جا در وی پدیدار شود که در سنین بزرگسالی جامعه بدان به درستی پاسخ ندهد و وی را با مشکل مواجه کند .

در فرزندی که به وی توجه کمتری نسبت به بقیه می شود ، ممکن است خلا احساسی و عاطفی در وی پدیدار شود که به دنبال پرکردن این خلا در جایی غیر از کانون خانواده باشد و این امر ممکن است عواقب ناگواری را با خود به همراه داشته باشد .

حال می خواهیم تاثیر یک مشاور در چنین خانواده هایی را بررسی کنیم . اگر والدین به یک روانشناس خوب مراجعه کنند و این مسئله را با او مطرح کنند ، توسط روانشناس راهنمایی شده و شرایطی که ممکن است در آینده به وجود بیاید توسط روانشناس مطرح می شود . در این صورت والدین می توانند با ذره ای ذکاوت از وقوع حوادث ناگواری که ممکن است در آینده برای آن ها به وجود بیاید پیشگیری نمایند .

در سه مثال ذکر شده تا حدودی با تاثیر یک روانشناس خوب در زندگی افراد آشنا شدیم و دانستیم که یک روانشناس خوب می تواند باعث جلوگیری از مشکلاتی شود که براساس کمبود آگاهی ممکن است اتفاق بیفتد .

تذکر مهم :

روانشناسان صرفا برای بیماران روانی نیست و این باور که هرکس پیش روانشناس مراجعه کند ، آدم دیوانه ای است کاملا غلط است .

انسان یک موجود دو بعدی است و از جسم و روح تشکیل شده است و همانطور که جسم نیاز به مراقبت دارد روح و روان هم باید تحت مراقبت باشد . به مثال زیر که در ارتباط با باور غلطی که ذکر شد می باشد توجه کنید .

شاید خیلی افراد از انواع کرم های نرم کننده برای پوست خود استفاده می کنند . آیا آنها بیمار هستند یا اینکه برای لطافت پوست خود از این دارو بهره می برند ؟ درست است معمولا آنها بیمار نیستند و صرفا برای داشتن پوستی لطیف تر از این کرم ها استفاده می کنند .

روان شناس خوب و توصیه ها و راهنمایی هایش نیز دارویی است برای تقویت آرامش روح و روان و جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است سرمنشا آن ها ذهنی مضطرب و ناآرام باشد .

کلینیک روانشناسی روان آرام با بهره گیری از بهترین مشاوران در محیطی زیبا آماده همکاری با شما عزیزان می باشد .

 

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع