به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

روانشناسی مثبتگرا

مشاور روانشناسی مثبتگرا چیست؟ مشاور ازدواج علل اهمیت روانشناسی مثبت گرایی مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول

منظور از روانشناسی مثبتگرا چیست؟

یکی از حوزه ها یا شاخه های رشته روانشناسی نیز روانشناسی مثبت گرا یا Positive Psychology می باشد.

احتمالا شناخت کاملی از روانشناسی مثبتگرا نداشته باشید به همین دلیل قصد داریم به توضیحاتی درباره این حوزه روانشناسی بپردازیم که کسب اطلاع از آن می تواند برایتان مفید باشد.

ممکن است برخی تصور کنند منظور از روانشناسی مثبتگرا همان مثبت اندیشی می باشد در حالیکه اینطور نیست.در روانشناسی مثبتگرا، به صورت علمی رفتارها و احساسات افراد را مطالعه کرده و به جای اینکه بر نقاط ضعف تمرکز شود به نقاط مثبت پرداخته می شود.

روانشناسی مثبت گرا به امید داشتن، عزت نفس و ارائه راه هایی برای بهبود وضعیت زندگی پرداخته و به این مساله اشاره دارد که چگونه می توان در سراسر زندگی خود اعم از محل کار و..این عوامل یعنی امیدواری و عزت نفس و.. را برقرار ساخت.

به طور کل این حوزه روانشناسی به رویدادها و اتفاقات مثبت زندگی آدمی تاکید می کند. فرضا اینکه افراد بتوانند در مشکلات و سختی ها چه واکنشی نشان داده و چگونه انرژی مثبت خود را حفظ سازند و..

روانشناسی مثبتگرا

روانشناسی مثبت گرا از کجا می آید؟

یکی از دلایلی که سبب گشت حوزه های روانشناسی تا حدودی با تغییراتی مواجه گردد نیز جنگ جهانی دوم بود زیرا تا قبل از این اتفاق، در روانشناسی به تشویق افراد برای کشف استعدادهای خود و یا درمان کردن بیماری های روانی و..پرداخته می شد ولیکن از آنجایی که پس از جنگ جهانی دوم تاثیرات منفی جدید از لحاظ روانی آسیب های زیادی را به مردم وارد ساخته بود، پس از جنگ جهانی دوم روانشناسی به درمان اختلالات روانشناختی پرداخت.

روانشناسی مثبت نگر چند سطح دارد؟

این حوزه روانشناسی دارای 3 سطح می باشد:

1.فردی

روانشناسی مثبت گرا به جنبه های فردی و شخصی افراد می پردازد فرضا استعدادها و توانایی های فرد، نقاط قوت و سایر ویژگی های مثبت

2.ذهنی

در روانشناسی مثبتگرا در سطح ذهنی به برخی مفاهیم اهمیت زیادی داده می شود زیرا روانشناس مثبتگرا تاثیرات این مفاهیم بر میزان کیفیت زندگی اشخاص را به خوبی به طور کاملا تخصصی و حرفه ای بررسی می کند فرضا برخی مفاهیم خوشحالی، میزان خوش بینی، میزان رضایت فرد و..

3.گروهی

در این سطح، بررسی هوش هیجانی در افراد اهمیت زیادی دارد لذا روانشناس به میزان مسئولیت پذیری فرد در اجتماع، تعاملات وی با سایرین و..می پردازد.

روانشناسی مثبتگرا

آیا می توان از جلسات مشاوره غیر حضوری بهره مند گشت؟

بله می توان با تماس با شماره درج شده در صفحه سایت و تعیین وقت مشاوره از جلسات مشاوره غیر حضوری کلینیک روانشناسی روان آرام بهره مند گردید.

مشاوره تلفنی بهتر است یا حضوری؟

هر یک از این جلسات مشاوره روانشناسی با توجه به شرایط مراجعین مزایای خاص خود را دارند. ولیکن می توان با مشاور روانشناس مشورت کرده و بهتر در اینباره تصمیم گیری نمود زیرا در برخی مواقع بهتر است با جلسات مشاوره حضوری با مشاور صحبت کرده و در برخی اوقات هم در شرایط خاص می توان از جلسات مشاوره تلفنی و آنلاین بهره مند گردید.

هزینه جلسات مشاوره روانشناسی چقدر است؟

هزینه این جلسات با توجه به تعداد جلسات تعیین می گردد که تعداد جلسات هم با توجه به صلاحدید روانشناس برای روند مشاوره و درمان و نیز نیازمندی مراجع به بهره مندی از این جلسات مشخص و برگزار می شوند.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

علل اهمیت روانشناسی مثبتگرا

روانشناسان مثبت گرا بر این باورند که توجه و تمرکز بر جنبه های منفی زندگی سبب بروز مشکلات روانی می گردد.

پیشتر اشاره نمودیم که پیش از جنگ جهانی دوم روانشناسان علاوه بر درمان بیماری های روانی کمک می کردند تا افراد استعدادها و مهارت های ذاتی خود را شناخته و بتوانند زندگی خود را از برخی لحاظ بهبود بخشند..ولیکن پس از جنگ جهانی دوم از آنجا که به سبب اتفاقات رخ داده افراد زیادی دچار آسیب های روانی شدند نیز تمرکز روانشناسی بر روی درمان اختلالات روانشناختی قرار گرفت.

حال، روانشناسی مثبتگرا بر این هدف است که کمک کند افراد بتوانند استعدادها و توانایی های خود را شناخته و تلاش کنند که آن ها را به مرور زمان تقویت کنند.

این حوزه روانشناسی کمک می کند روش های مناسبی را برای بهتر کردن رفتارهای نامطلوب و همچنین بیشتر شادی کردن و..پیش برد..روانشناسی مثبتگرا اهمیت زیادی به مثبت گرایی می دهد زیرا بر این باور است که مثبت گرایی سبب می گردد زندگی آدمی معنا پیدا کند.

روانشناسی مثبتگرا

فواید روانشناسی مثبتگرا در کوچینگ

آیا می دانید منظور از کوچینگ چیست؟ زمانی که افراد به مربیگری پرداخته و تجربیات خود را به عنوان شخصی که دارای تخصص می باشد در اختیار دیگران قرار می دهند تا ایشان هم بتوانند با بهره گیری از برخی روش های اصولی به اهداف خود دست پیدا کنند.

روانشناس مثبتگرا به افراد کمک می  کند تا با بهره مندی از برخی روش ها و راهنمایی های اصولی به اهداف خود دست یابند فرضا برخی فواید این حوزه در کوچینگ عبارتند از:

  1. افراد می توانند نقاط مثبت شخصیتی خود را شناخته و با بهره گیری از برخی راهنمایی ها این نقاط قوت را افزایش دهند.
  2. نگرش افراد تغییر کرده و با دید مثبت تری برای اهداف خود قدم بر می دارند.
  3. روانشناسی مثبتگرا کمک می کند افراد بتوانند از تجربیات مفید شخص کوچ بهره مند گشته و تجربیات خودشان هم بیشتر گردد.
  4. احساساتی مثل قدردانی و باور داشتن به خود، امید داشتن و..در افراد افزایش می یابد طبیعتا لازمه شروع هر کاری باور داشتن به قدرت خدا و سپس توانایی و اراده خود می باشد.
  5. افراد می آموزند که چگونه با دیگران ارتباطی سالم برقرار سازند.
  6. اهداف شخص برای زندگی و آینده اش به خوبی تعیین و وارسی می گردد.
  7. و..

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

روانشناسی مثبتگرا

روانشناسی مثبت گرا چه تفاوتی با مثبت اندیشی دارد؟

از آنجا که فعالیت های برخی افراد که به روانشناسی زرد می پردازند افزایش یافته است اکثر انسان ها روانشناسی مثبتگرا را با سایر مفاهیم به اشتباه می گیرند..یکی از تصورات این است که روانشناسی مثبت گرا همان مثبت اندیشی است که اینطور نیست.

زیرا روانشناسی مثبت گرا علمی است که تنها محدود به مثبت اندیشی نبوده و سبب می گردد افراد بتوانند راه های موثر بر زندگی بهتر را به خوبی بشناسند و در زندگی خود پیاده سازند.

در حالیکه مثبت اندیشی تنها تفکری است که افراد به صورت خوش بینانه به مسائل نگاه می کنند. بدین معنی که افراد در شروع هر کار و در هر مرحله زندگی دیدگاه مثبتی دارند.

بنابراین نمی توان گفت روانشناسی مثبتگرا همان مثبت اندیشی است زیرا در حوزه روانشناسی مثبت گرا علاوه بر تمرکز بر مثبت گرایی نیز راه هایی برای حل مسائل و بهبود وضعیت زندگی و..ارائه می شود و تنها در تفکر و نگرش خوش بینانه داشتن خلاصه نمی گردد.

روانشناسی مثبتگرا چه موضوعاتی را شامل می شود؟

این حوزه روانشناسی مفاهیم متعددی را در بر می گیرد ولیکن قصد داریم تنها به برخی از این موضوعات که از جمله مهم ترین آنها هستند اشاره کنیم.

راهکارهای روانشناسی مثبت گرا در زندگی

همانطور که بیان نمودیم روانشناسی مثبت گرا روش ها و راهکارهایی را ارائه می دهد که سبب می گردد افراد بتوانند برخی رفتارهای نامطلوب و منفی را اصلاح نموده و کیفیت زندگی شان را بهبود بخشند.

به همین سبب قصد داریم در این بخش به برخی روش هایی که این حوزه روانشناسی مطرح می کند اشاره کنیم..

1.قدردان باشید

با قدردانی کردن از هر اتفاق و مساله ای می توانید احساس آرامش بیشتری داشته باشید و حال دلتان بهتر باشد. سعی کنید در طول روز قدردانی کردن را به خوبی تمرین کرده و این احساس مطلوب را از خود دریغ نکنید.

2.تعیین هدف

زمانی که هدفی را در زندگی خود تعیین کنید می توانید با انگیزه و اراده بیشتری برای رسیدن به خواسته خود تلاش کنید. زمانی که رسیدن به این هدف برای شما مهم و ضروری باشد می توانید تلاش کنید تا با تمام توان خود برای تحقق این هدف زمان بگذارید.

3.برقراری ارتباط

سعی کنید در طول روز با افرادی که دوستشان دارید وقت بگذرانید زیرا ارتباط برقرار کردن با این افراد می تواند میزان بروز احساسات و انرژی های منفی را در شما کم کرده و باعث شود احساس شادتری داشته باشید بنابراین خودتان را در تنهایی خود غرق نکرده و مطابق با این اصل روانشناسی مثبتگرا، با ارتباط برقرار کردن با عزیزان خود احساسات مطلوب را در خود جاری سازید.

4.ثبت احساسات

سعی کنید در طول روز احساسات و هیجاناتی را که تجربه می کنید در دفتری یادداشت کنید. نیاز نیست تمامی احساسات خود را ثبت کنید تنها چند احساس و هیجان هم کافیست. این امر به شما کمک می کند که بدانید در اکثر ساعات روز چه احساساتی داشته و چه هیجاناتی را بیشتر یا کمتر تجربه می کنید و این نیز در خودشناسی شما تاثیر بسیاری دارد.

5.خودشناسی

زمانی که بتوانید خود را از هر نظر به خوبی بشناسید، بهتر می توانید برای بهبود کیفیت زندگی تان زمان بگذارید.. بنابراین سعی کنید نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و با شناخت بیشتر خود با احساس مثبت و مطلوب تری پیش روید.

و..

روانشناسی مثبتگرا

روانشناسی مثبت گرا چه کاربردهایی دارد؟

روانشناسی مثبتگرا دارای مزایای بسیاری می باشد که با بهره گیری از روش های این حوزه می توان به این مزایا دست یافت فرضا شناخت مهارت ها و کسب آگاهی از مسیر رسیدن به اهداف.

1.شناخت نقاط قوت

زمانی که شما بتوانید نقاط قوت و ویژگی های مثبت شخصیت خود را بشناسید، می توانید به مرور برای اصلاح ویژگی های منفی رفتاری و..زمان بگذارید.

با شناخت نقاط قوت خود می توانید احساسات مطلوبی مثل امیدواری، احساس شادی، رضایت از زندگی و..را داشته باشید و این نیز به شما کمک می کند علاقمند به ترک عادات منفی خود شده و برای ترقی در زندگی خود اشتیاق بیشتری داشته باشید.

2.افزایش توانمندی

زمانی که بتوانید به شناخت خوبی از خود برسید می توانید قدرت و اراده بیشتری در برابر رسیدگی به امورات شخصی و پیش بردن زندگی خود داشته باشید بنابراین با بهره مندی و به کارگیری روش های ارائه شده در روانشناسی مثبتگرایی می توان به خوبی در زندگی به امورات خویش پرداخت.

3.درمان سریع تر

شناخت نقاط قوت و ضعف خود می تواند باعث شود افراد تمایل زیادی برای درمان مشکلات روحی روانی خود داشته و تلاش کنند روند درمان با سرعت و کیفیت بالاتری با کمک های مشاور و روانشناس مثبتگرا طی شود..

به طور کل روانشناسی مثبتگرا کمک می کند افراد با داشتن هدف و قدردان بودن در زندگی، احساس بهتری داشته و با تجربه حس استقلال، انجام کارهای مورد علاقه و..حال خوبی را تجربه کنند.

انتقادات بر روانشناسی مثبت گرایی

طبیعتا این شاخه روانشناسی هم مورد انتقاد برخی افراد قرار می گیرد که در این بخش قصد داریم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم..فرضا:

لذا باید بیان داریم تمامی شاخه های روانشناسی توسط سایرین ممکن است مورد انتقاد قرار بگیرند و این امری طبیعی می باشد به همین سبب نیاز است که تفکر انتقادی داشته و در صورت وجود مشکلاتی که نیاز به اصلاح دارند نیز سعی نمود با ارائه راهکارها و راه حل های مناسب به حل مسائل پرداخت.

این مساله مهم است که بیان داریم روانشناسی مثبتگرا سعی می کند به مطالعه تمامی چیزهایی بپردازد که سبب می گردد کیفیت زندگی بهبود یابد.

چنانچه پیشتر هم اشاره نمودیم این حوزه روانشناسی بر تمامی جنبه های مثبت زندگی پرداخته و باعث می شود مراجعین با کمک روانشناس مثبتگرا با بهره مندی از راهنمایی های لازم، احساسات بهتری را تجربه کرده و شاهد پیشرفت در روند درمانی گردند.

کلینیک روانشناسی روان آرام

از آنجایی که جلسات مشاوره روانشناسی مثبتگرایی می تواند تاثیرات مطلوبی بر روی زندگی و درمان مراجعین داشته باشد می توان با بهره مندی از این جلسات به نتایج مطلوبی در زندگی خود دست یافت..

مشاورین و روانشناسان کلینیک روانشناسی روان آرام، به سبب تخصص و مهارت بالایی که در زمینه روانشناسی مثبت دارند می توانند به خوبی به مراجعین در زمینه بهبود وضعیت زندگی و درمان مشکلات روحی روانی خود کمک کنند..به همین سبب می توان از جلسات مشاوره فردی کلینیک روانشناسی روان آرام بهره مند گردید.

بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره