به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

روانشناسی قبل از ازدواج

توصیه هایی برای یک ازدواج موفق

روانشناسی قبل از ازدواج
ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم هایی است که فرد در طول زندگی اش می گیرد. روانشناسی قبل ازدواج توسط مشاور یا روانشناس ارائه می شود تا زوج برای یک ازدواج موفق آماده شوند. روانشناسی قبل از ازدواج، یک زندگی سالم و شاد و راضی کننده را برای شما و همسرتان تضمین می کند. این مشاوره شما را با نقاط ضعف و قوت شخصیت تان آشنا می کند و نه تنها در طول ازدواج بلکه برای سایر موقعیت های زندگی هم به شما سود می رساند.

 

مشاوره قبل ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

در شرایط فعلی، مشاوره قبل از ازدواج چیزهایی است که برای ازدواج به ذهن افراد می رسد. اما اگر تصمیم به ازدواج دارید، مشاوره یکی از اساسی ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. روانشناسی قبل از ازدواج توسط مشاور یا روانشناس مجرب که تحت عنوان مشاور ازدواج شناخته می شود انجام می گیرد. مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره کامل، به افراد کمک می کند تا بتواند با شناخت کامل و دید کاملا باز تصمیم به ازدواج بگیرد.

گاهی اتفاق می افتد که فرد تا پیش از رسیدن به سن ازدواج و انجام تست های مختلف، از تعدادی از نقاط ضعف شخصیتی خودش خبر ندارد. مشاوره اصولی و زیرنظر روانشناس مجرب، باعث می شود که زن و مرد همدیگر را به طور کامل بشناسند و بر اساس همین شناخت منطقی تصمیم درستی برای ادامه زندگی شان بگیرند.

در طول جلسات روانشناسی قبل از ازدواج، هر دو طرف با خواسته ها و علایق طرف مقابل در زمینه مسائل اعتقادی، اقتصادی، جنسی و فرهنگی آشنا می شوند و متوجه می شوند که آیا می توانند در آینده نیازهای یکدیگر را پوشش دهند یا خیر. شما می توانید برای این کار با یک مشاور متخصص مشورت کنید.

 

مشاوره ازدواج

در جلسات روانشناسی درباره چه موضوعاتی بحث می شود؟

جلسات روانشناسی قبل از ازدواج به زن و مرد کمک بزرگی می کند تا بتوانند به شناخت دقیق و جامعی از یکدیگر برسند. دکتر روانشناس در مورد موضوعات مختلفی با زوج صحبت می کند. برخی از این موضوعات عبارتند از:

1- انتظارات مالی و اقتصادی

یکی از عوامل مهمی که در شرایط کنونی باعث می شود ازدواج ها ناموفق باشد و به طلاق برسد، مسائل اقتصادی است. هر کسی با توجه به سطح مالی خانواده ای که در آن بزرگ شده است و خواسته هایی که در نظر دارد، یک زندگی مالی برای آینده خودش تصور می کند. در تست های روانشناسی قبل از ازدواج مسائل مالی مورد توجه قرار می گیرد. استقلال مالی، کارکردن یا کار نکردن زن پس از ازدواج، نکاتی است که باید قبل از ازدواج به آن ها توجه کرد.

 

2- سطح روابط اجتماعی

فرد با توجه به تربیتی که دارد و دوستانی که دارد، روابط اجتماعی خودش را تنظیم می کند. اتفاقاتی که در تعدادی از ازدواج ها می افتد و باعث می شود که ازدواج به بن بست برسد، دوستان هر دو طرف است. اگر زن یا مرد تمایل به رفت و آمد با یک یا چند دوست داشته باشند و همسر او از این موضوع رضایت نداشته باشد، رابطه به سرعت تیره و تار می شود.

در روانشناسی قبل از ازدواج، روانشناس از هر دو طرف می خواهد رابطه های دوستانه شان را برای یکدیگر توضیح دهند. در ادامه با هم توافق خواهند کرد که در آینده دوست دارند روابط دوستانه شان تا چه حد باشد. به این ترتیب از آسیب های احتمالی جلوگیری می شود و تفاهم در زندگی مشترک بیشتر خواهد بود.

 

3- تربیت خانوادگی و اصول اخلاقی خانواده

هر کسی با توجه به خانواده ای که در آن بزرگ شده و فرهنگی که در آن رشد کرده است به یک اصول اخلاقی پایبند است. خانواده های هر دو طرف ممکن است از قومیت های مختلف و سطح های فرهنگی متفاوتی باشند. اصول روانشناسی قبل از ازدواج بر شناخت دو طرف از روحیات یکدیگر تاکید زیادی دارد. طبیعی است که اگر زن و مرد شناخت مناسبی از یکدیگر و خانواده یکدیگر نداشته باشند، کار سخت تری برای زندگی مشترک خواهند داشت.

 

4- نیازهای جنسی و دیدگاه فرد به آن

نیاز جنسی از جمله اساسی ترین دلایلی است که افراد برای پاسخ دادن به آن ازدواج می کنند. به همین دلیل است که این مسائل نقش مهمی در آینده ازدواج دارند. در جلسات روانشناسی قبل از ازدواج و با استفاده از روش های مختلف، دیدگاه زن و مرد نسبت به این موضوع سنجیده می شود.

متاسفانه یکی از مهم ترین عواملی که باعث طلاق در بین زوج ها می شود مسائل جنسی است. رابطه ناپایدار زن و شوهر ممکن است هر کدام از آن ها را به انحراف بکشاند. در این زمینه می توانید مقاله خیانت را مطالعه کنید.

 

5- تمایل به بچه دار شدن

در شرایط امروز و با مشکلات اقتصادی که همه را درگیر کرده است، تعدادی از افراد تمایلی به بچه دار شدن از خود نشان نمی دهند. برخی دیگر از افراد نیز دلایل متفاوتی برای بچه دار نشدن دارند که ممکن است منطقی یا غیر منطقی باشد. در طی گفتگوهای دکتر روانشناس و سوالات روانشناسی قبل از ازدواج، که به صورت جداگانه یا با هردوی زن و مرد انجام می شود، خواسته های زن و مرد مشخص می شود.

تصور غلطی که در بین جامعه رواج دارد، این است که زوج جوان ازدواج می کنند و با این امید که نظر شریک زندگی اش در آینده تغییر خواهد کرد، وارد زندگی می شوند. در ادامه و با پافشاری یکی از دو طرف، ازدواج تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است آینده نامناسبی رقم بزند.

 

6- دین و اعتقادات

مسائل اعتقادی از عمده ترین مسائلی هستند که به رفتار هر کس شکل می دهند. از طرف دیگر اعتقاداتی که هر کس دارد برای خودش محترم است. یکی از نکاتی که در روانشناسی قبل از ازدواج به آن توجه می شود همین مسئله است. به زن و مرد توصیه می شود تا سطح اعتقادات خود و خانواده های خود را بشناسند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که اگر زن و مرد اعتقادات متفاوتی داشته باشند، حتما در زندگی آینده شان به مشکل بر خواهند خورد. چنین تصوری غلط است. شما می توانید مثال های متفاوتی از زوج های جوان بیابید که حتی دین های مختلفی داشته اند اما زندگی خوب را تجربه می کنند. مسئله این جاست که باید بتوانند با اعتقادات همدیگر کنار بیایند و رفتارهای مذهبی یکدیگر را درک کنند.

 

چرا باید به مشاور مراجعه کنیم؟

در گذشته که ازدواج سنتی در کشور ما رواج بیشتری داشت، نظر خانواده ها نسبت به نظر زن و مرد، اولویت داشت. در واقع مشاور خانواده، فردی ناشناخته محسوب می شد. البته این موضوع به این معنا نیست که همه ازدواج های سنتی اشتباه بوده است اما یک مشاوره مناسب می تواند از آسیب های احتمالی آینده جلوگیری کند. در روانشناسی قبل از ازدواج به ازدواج کردن یا ازدواج نکردن توصیه نمی کنند.

مشاور که فردی با تحصیلات در زمینه روانشناسی یا علوم تربیتی است، زن و مرد و خانواده هایشان را از آسیب ها و وقایع احتمالی که در آینده رخ خواهد داد آگاه می کند. به بیان بهتر، به زن و مرد نشان می دهد که چه آینده ای در انتظارشان است و به آن ها اجازه می دهد که انتخاب کنند. برای آشنایی بیشتر با مشاوره ازدواج می توانید مقاله Premarital counseling را مطالعه کنید.

با گسترش فناوری مشاوره ممکن است از حالت قدیمی خود خارج شده باشد. مشاوره های تلفنی و آنلاین، اگر چه جایگزین مناسبی برای مشاوره حضوری نیست اما می تواند در شرایط ضروری تاثیر گذار باشد.

 

چه زمانی برای مشاوره مناسب است؟

متاسفانه تصور غلطی که در بین برخی افراد جامعه وجود دارد این است که استقلال مالی را برای ازدواج کافی می دانند. زن و مرد وقتی احساس می کند که توانایی مالی اداره زندگی را دارد اقدام به ازدواج می کند. روانشناسی قبل از ازدواج باعث می شود که هر کدام از دو طرف در اولین قدم خودش را بشناسد و در قدم های بعدی تصمیم بگیرد که آیا طرف مقابل شریک زندگی مناسبی برای او هست یا نه.

مراجعه به دکتر روانشناس می تواند قبل یا بعد از مراسم خواستگاری باشد. مشاور با انجام تست های تایید شده روانشناسی قبل از ازدواج، ویژگی های شخصیتی زن و مرد را بررسی می کند.

نکته مهم دیگر در هنگام مراجعه به دکتر روانشناس و در طول فرایند روانشناسی قبل از ازدواج، صداقت و راست گویی است. دروغ گفتن کار را برای مشاور سخت می کند. هم چنین نتایج تست های مشاوره ای کادب می شود و مشاور نمی تواند راهکارهای مناسبی ارائه کند.

شخص مراجعه کننده اگر در کمال صداقت به پرسش های دکتر روانشناس جواب بدهد، بهترین خدمات مشاوره برای او انجام خواهد شد و آینده بهتری در انتظار او خواهد بود. پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر، مقاله مشاوره قبل از ازدواج را حتما مطالعه کنید.

 

مشاوره قبل از ازدواج چه فایده هایی دارد؟

آشکارترین فایده ای که مشاوره قبل از ازدواج و مراجعه به دکتر روانشناس دارد، این است که زوج جوان قدم های محکمی برای بیمه کردن رابطه آینده شان بر می دارند. روانشناسی قبل از ازدواج باعث می شود تا همدیگر را به خوبی بشناسند و بتوانند با بحران هایی که در آینده با آن مواجه خواهند شد، مقابله کنند. در زیر برخی دیگر از فواید مشاوره اشاره می کنیم:

1- دستیابی به هدف های مشترک:

شما و همسر آینده تان ممکن است انتظارات و دیدگاه های متفاوتی نسبت به زندگی مشترک ایده آل داشته باشید. با راهنمایی های که در طول دوره های روانشناسی قبل از ازدواج دریافت می کنید،  می توانید با تفاهم بیشتری به زندگی آینده تان نگاه کنید و افق های بهتری برای آینده خود و فرزندان تان ترسیم کنید.

 

2- رسیدن به درک متقابل

به مرور زمان و با آشنایی عمیقی که از همدیگر پیدا خواهید کرد، می توانید خصوصیات اخلاقی یکدیگر را بشناسید. انتظارات هر کدام از زن یا شوهر، با بررسی های روانشناسی قبل از ازدواج مشخص خواهد شد. در چنین شرایطی دو طرف می توانند تصمیم بگیرند که آیا به درد زندگی مشترک با طرف مقابل می خورند یا خیر.

روابط اجتماعی، دیدگاه های مالی و شغلی و اعتقادات، از جمله چیزهایی است که بر زندگی آینده زوج جوان بسیار تاثیرگذار است. روانشناسی قبل از ازدواج و توصیه های مشاور کمک می کند تا افراد بتوانند بهترین تصمیم را در قبال زندگی مشترک بگیرند.

 

درک متقابل

3- رد شدن از موانع

تقریبا همه افراد در ابتدای زندگی مشترک شان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند. جلسات روانشناسی قبل از ازدواج کمک می کند تا با درک کافی و بدون استرس از این مراحل عبور کنند. زن و مرد که به درک مناسبی از روحیات همدیگر رسیده اند، با همدلی و تفاهم مناسب می توانند از مشکلات عبور کنند. تفاوت یک ازدواج موفق که بر پایه مشاوره های آگاهانه صورت گرفته باشد با سایر انواع ازدواج در چنین مشکلاتی عبور می کند.

زن و مرد به جای این که بر طرف مقابل تمرکز کنند، تمام تمرکزشان را بر روی مشکل می گذارند. در این صورت راه‌حل های بهتری به ذهن هر دو طرف خواهد رسید و بهتر از این مرحله عبور خواهند کرد.

 

4- پشت سر گذاشتن اضطراب ازدواج

ازدواج و تعهد آن برای بسیاری از افراد، موضوعی نگران کننده و دلهره آور است. فکر به این که قرار است در آینده چه اتفاقاتی بیفتد، در کنار ترس از زندگی مشترک می تواند هر کسی را از تصمیمش منصرف کند. دوره های روانشناسی قبل از ازدواج به افراد کمک می کند تا بتوانند با استرس موضوع کنار بیایند. البته برخی استرس هایی که در این دوران تجربه می کنید، ممکن است مربوط به این دوران نباشد ولی به دلیل فشار روحی که تجربه می کنید، به یکباره دچار آن شده باشید.

پیشنهاد می کنم مقاله چرا بی دلیل استرس دارم را مطالعه کنید تا با ریشه های استرس و اضطراب بیشتر آشنا شوید.

 

نتیجه گیری:

ازدواج از گذشته تا امروز انتخابی سخت و اساسی بوده است. جلسات روانشناسی قبل از ازدواج و گرفتن مشاوره از دکتر روانشناس و کارشناسان مجرب، می تواند این تصمیم را برای هر شخصی آسان تر کند. اگر قصد دارید ازدواج کنید و از آینده زندگی مشترک‌تان واهمه دارید، بهترین راهکار، گرفتن مشورت وراهنمایی از کارشناسان این موضوع است. این مرحله مانند سایر مراحل زندگی نیاز به تلاش و شناختی جدی برای رقم زدن آینده ای سرشار از آرامش دارد.

 

منابع:

www.betterhelp.com

www.mayoclinic.org

 

 

 

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

تماس با ما نوبت دهی سریع