به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
روانشناسی زنان

روانشناسی زنان

مشاوره روانشناسی زنان

طبیعتا اگر مردان بتوانند شناخت بیشتری نسبت به بانوان داشته باشند می توانند رابطه عاشقانه تر و بهتری با همسر یا پارتنرشان داشته باشند زیرا هر یک از مردان و بانوان طرز فکر و نوع رفتار متفاوتی با یکدیگر دارند و به همین سبب ممکن است در برخی اوقات با یکدیگر به اختلاف خورده  و نتوانند مساله پیش آمده را به خوبی حل سازند.

در حالی که وقتی مردان و بانوان بتوانند از خصوصیات اخلاقی و روحی و روانی یکدیگر مطلع باشند می توانند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به مدیریت زندگی خود بپردازند.

در این بخش قصد داریم به روانشناسی زنان و شناخت بیشتر و بهتر آن ها بپردازیم..مسلما یک بار هم شده که برخی مردان با خود بگویند چرا با وجود هر کار مثبت و خوبی که برای همسرم می کنم باز هم نتوانسته ام درک کنم که چه چیزی می تواند او را بیشتر از همیشه خوشحال سازد و..بنابراین خوب است که با مطالعه مباحث مروبطه در خصوص روانشناسی زنان به این مساله پرداخت.

روانشناسی زنان

تیپ های شخصیتی زنان چیست؟

درست است که اکثر بانوان در برخی موقعیت ها رفتارها و واکنش های یکسانی دارند اما هر یک از ایشان تیپ های شخصیتی خاص خود را داشته و نمی توان گفت که همه زن ها شبیه یکدیگر هستند.

بانوان دارای تیپ های شخصیتی مختلفی هستند که با کسب آگاهی از این مساله می توان شناخت بهتری از ایشان داشته و تشخیص داد که چه نوع رفتاری با هر یک از بانوان مناسب تر و بهتر می باشد.

در ادامه نیز به تیپ های شخصیتی بانوان اشاره می کنیم..

روانشناسی زنان

1.زنان آلفا

زن آلفا عزت نفس خوبی دارد؛ زنانی که شخصیت آلفا دارند به خودشان اجاره نمی دهند که خود را در مقابل دیگران به هر دلیلی کوچک سازند.

علاوه بر اهمیت به خود، هرگز دیگران را خار و کوچک نمی سازد..همچنین زمانی که به چیزی معتقد باشد هرگز در اعتقاد به آن مساله تردید نکرده و از باور و عقیده خود به خوبی دفاع می کند.

این بانوان زمانی که با مشکل و چالشی رو به رو می شوند عقب نکشیده و به همین سبب می توان گفت دارای اعتماد به نفس بالایی هستند.این زنان پتانسیل محبوبیت در جمع اطرافیان و..را دارند.از دیگر ویژگی های زنان آلفا عبارتند از:

 • قاطعیت
 • رقابت جو
 • جسور
 • بسیار پرتلاش
 • نترسیدن از ریسک کردن
 • دارای استقلال
 • و..

روانشناسی زنان

2.تیپ شخصیت بتا

تیپ شخصیت دیگری که در روانشناسی زنان برای ایشان وجود دارد شخصیت بتا می باشد که شخصیتی بسیار دوست داشتنی محسوب می گردد زیرا این بانوان بیش از حد مهربان هستند و شنونده های خوبی هم شناخته می شوند.

این بانوان به سبب مهربانی زیاد و نجیب بودنشان ممکن است توسط دیگران مورد سوءاستفاده قرار گرفته و تحقیر شوند و در این موقعیت زنان بتا برای اینکه از بروز مشکل بیشتر جلوگیری کنند واکنشی از خود نشان نمی دهند زیرا ترجیح می دهند برخوردی دوستانه داشته باشند و با دیگران ارتباط برقرار کنند.

این بانوان شخصیتی منفعل دارند ولیکن نمی توان این تیپ شخصیتی را ضعیف دانست تنها ایشان ترجیح می دهند از جنجال ها و چالش ها دوری کرده و به جای نظر دادن سکوت کنند.

اغلب ایشان درونگرا بوده و مضطرب هستند.

روانشناسی زنان

3.تیپ شخصیتی گاما

این نوع تیپ شخصیتی به مانند بانوانی که دارای تیپ شخصیتی آلفا هستند نسبت به ارزشمندی خود آگاهی بسیاری دارند.

این نکته در روانشناسی زنان جالب توجه است زنان گاما ویژگی ها و خصوصیاتی از ترکیب زنان آلفا و بتا دارند. به طور کل زندگی این تیپ شخصیتی در روانشناسی زنان به نوعی بسیار خوب دیده می شود.

این بانوان دارای استقلال زیادی هستند..به هیچ عنوان نیازی به تایید شدن از سوی دیگران ندارند..روابط اجتماعی این تیپ شخصیتی بسیار خوب می باشد.

به برنامه ریزی اهمیت زیادی می دهند و محیط اطرافشان منظم است همچنین زمانی که ایده ای در ذهنشان شکل می گیرد تمام تلاش خود را می کنند تا آن را به تحقق برسانند زیرا ایشان اهداف خود را به خوبی دانسته و برای آن ها برنامه ریزی می کنند.

از دیگر خصوصیات ایشان می توان به مستقل بودن و انگیزه بسیاری که دارند اشاره نمود.

روانشناسی زنان

4.زنان سیگما

در روانشناسی زنان یک نوع تیپ شخصیتی نیز سیگما می باشد.

زنانی که دارای این نوع تیپ شخصیتی هستند بسیار احساساتی می باشند و پتانسیل این را دارند بسیار وابسته شوند، لذا پس از وابستگی نیز ایشان دیگر نمی توانند دلبستگی و وابستگی خود را نسبت به فرد یا افراد مورد نظر قطع سازند مگر به سختی که ممکن است آسیب بسیار زیادی ببینند.

چنانچه با این وجود بانوانی که دارای تیپ شخصیتی سیگما هستند اعتماد به نفس زیادی دارند، این بانوان علاقه دارند به صورت مستقل به فعالیت و کارهایشان بپردازند و تنها در مواقعی که خودشان نیاز ببینند نیز در فعالیت ها و کارهای گروهی شرکت می کنند.

از آن جهت که این بانوان شخصیت وابسته ای دارند اشخاص بسیار وفاداری بوده و بودن در کنار عزیزان خود را بر هر چیز دیگری ارجح می دانند.این بانوان در اکثر اوقات از نظر دیگران جذاب بوده و می توانند به خوبی سبب گردند که دیگران جذب ایشان شوند و در اغلب اوقات نیز شخصیت سردی داشته و به نوعی مرموز می باشند.

5.تیپ شخصیتی امگا

از دیگر تیپ های شخصیتی در روانشناسی زنان نیز تیپ امگا می باشد.

این بانوان در اکثر موقعیت ها نیز درونگرا هستند و ترجیح می دهند محتاطانه رفتار کنند البته این نیز در اوایل شروع به برقراری رابطه بوده و پس از گذشت زمان با فرد رابطه ای صمیمانه برقرار می کنند، علاقه دارند به جای شرکت در مهمانی ها نیز به تنهایی  با خود وقت بگذرانند.

از ویژگی های این تیپ شخصیتی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • خجالتی بودن زنان امگا
 • عشق و علاقه زیاد به یادگیری
 • حساس بودن
 • مخفی نگه داشتن احساسات در درون خود ( در ظاهر سرد و بی احساس دیده می شوند اما از درون دارای احساسات بسیار قوی ای می باشند )
 • این بانوان به سبب خجالتی بودن ممکن است در برقراری ارتباط با سختی مواجه شوند ولیکن پس از نزدیکی به دیگران بسیار وفادار بوده و رمانتیک هستند و سعی می کنند با مطالعه کتاب و تماشای فیلم رویاهای عاشقانه خود را دنبال کنند.
 • از آنجا که بانوان دارای این تیپ شخصیتی احساسات خود را در درون خود مخفی می سازند بیش از سایرین احتمال اینکه دچار حملاتپ پنیک شوند بسیار زیاد می باشد.

6.تیپ شخصیتی زنان دلتا

از دیگر تیپ های شخصیتی در روانشناسی زنان، دلتا می باشد..این نوع تیپ به هیچ عنوان رویاپرداز نبوده و بسیار واقع بین هستند.

تمایل دارند که ساکت و تنها باشند و روابط خود را به همین سبب محدود می سازند..بر خلاف تیپ شخصیتی امگا که احساسات خود را مخفی کرده و شناخت ایشان سخت است، شناخت زنانی که دارای این نوع تیپ شخصیتی هستند سخت نمی باشد.

این نوع زنان بر خلاف تیپ شخصیتی آلفا اعتماد به نفس زیادی نداشته و به همین سبب علاقه ای به اینکه در معرض توجه دیگران باشند ندارند.این افراد بر خلاف بانوان دارای شخصیت امگا نیز می توانند به خوبی و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند اما نمی توانند خیلی زود به ایشان اعتماد کنند.

زنان دلتا بسیار محتاط بوده و به صورت واقع گرایانه به مسائل نگاه می کنند.

روانشناسی زنان

چگونه رابطه خوبی با زنم برقرار کنم؟ (با توجه به روانشناسی زنان)

احتمالا این سوال در ذهن اغلب مردان ایجاد گشته است که چگونه می توانند رابطه بسیار خوبی را با همسرشان داشته باشند البته با پذیرش واکنش های رفتاری و طرز فکر زن و..در این بخش از روانشناسی زنان قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که سبب می گردند بتوان رابطه خوبی را زن ها خصوصا زمانی که ارتباط از نوع پارتنر یا همسر می باشد برقرار نمود.

همانطور که به انواع تیپ های شخصیتی بانوان اشاره نمودیم، هر یک از ایشان سبک تفکر و رفتارهای متفاوتی داشته و نیاز است با در نظر داشتن این ویژگی ها با ایشان ارتباط برقرار نمود.

1.به احساسات زن ها توجه کنید

فرقی نمی کند زن زندگی تان خواهر، مادر یا حتی همسرتان باشد، خوب است که به احساسات ایشان توجه کرده و به حرف ها و درد و دل های ایشان گوش دهید..

زمانی که بتوانید توجهی که زن می خواهد خصوصا همسر را به ایشان بدهید می توانید شاهد بهتر شدن رابطه احساساسی، عاطفی و حتی جنسی تان با ایشان گردید.

بنابراین سعی کنید با توجه به احساسات همسرتان رفتار کنید تا بتوانید به مرور رابطه خوبی با ایشان برقرار سازید.فرضا در هنگام ناراحتی ایشان او را تنها نگذاشته و سعی کنید حال ایشان را با همان روشی که همسرتان دوست دارد بهتر کنید..فرضا در آغوش گرفتن، وقت گذرانی با زن و..

2.حمایت از زن

اغلب زن ها علاقه زیادی دارند که از سوی دیگران خصوصا همسر خود حمایت شوند و درک کنند که ایشان در حال مراقبت از وی می باشد.

البته نباید این مساله را بدین صورت برداشت کرد که زن ها از استقلال کافی برخوردار نبوده و ضعیف هستند بلکه آن ها در عین مستقل بودن نیاز دارند از حمایت های همسرشان بهره مند گردند.

این مساله مهم است که حمایت و مراقبتی که مرد از زن دارد نباید تنها در خلوت دو نفره شان محدود گردد بلکه مرد سعی کند در جمع هم از همسر خود حمایت کرده و رفتار درستی با ایشان داشته باشد.

3.مقایسه نکردن زن با دیگران

یکی از سخت ترین تجربیاتی که ممکن است بانوان داشته باشند مقایسه شدن با دیگران می باشد.

طبیعتا ممکن است همسرتان خودش سعی کند طرز فکر شما به عنوان همسرش را در مورد او و مقایسه با زنی دیگر بداند فرضا به نظرت خانم X از من بهتره؟ احساس می کنم شخصیت قوی ای داره ولی من مثل اون نیستم و..

توصیه می گردد در این زمان هرگز به تایید حرف همسرتان نپردازید، زیرا همسرتان از راه مقایسه کردن خود با دیگران سر حرف زدن با شما را شروع می کند تا شما با حمایت از او توانایی ها، زیبایی و..وی را خاطر نشان کرده و او احساس خوبی را پیدا کند.

بدین هنگام توصیه می گردد در هیچ یک از موقعیت ها نیز طوری با همسرتان صحبت نکنید که حالت مقایسه ای داشته باشد..در روانشناسی زنان این مساله بسیار مهم بوده و می تواند کمک کند ارتباط موثری با ایشان برقرار سازید.

4.اهمیت به نیازهای جنسی زن

همانطور که لازم است نیازهای جنسی مردان به خوبی ارضاء گردد مهم است که نیازهای جنسی زنان هم ارضاء شده و به خواسته های ایشان از یک رابطه جنسی عاشقانه توجه گردد.

مهم است که تنها فکر و ذهنتان به سمت برقراری رابطه جنسی نباشد زیرا این امر سبب می گردد زن تصور کند تنها ابزاری برای ارضاء نیازهای جنسی مرد بوده و نقش مهم دیگری برای ایشان ندارد.

بنابراین توصیه می گردد علاوه بر توجه به نیازهای جنسی زنان نیز حتما به نیازهای عاطفی بانوان توجه بسیاری گردد.

5.درک کردن زنان

طبیعتا می دانید که بانوان در بازه های زمانی خاصی دچار تغییرات هورمونی می شوند و این نیز می تواند تاثیر بسیاری بر خلق و خوی بانوان داشته باشد فرضا ایشان تحریک پذیر و عصبی، نا امید و افسرده، گوشه گیر و..شوند.

در این زمان لازم است که به ایشان توجه نموده و سبب حساسیت بانوان نشد.

تا جای ممکن است خوب است مردان از بروز بحث و دعوا با همسرشان جلوگیری کرده و حتی در خصوص مسائل مهم با همسرشان در این دوره صحبت نکنند زیرا بانوان در این زمان ممکن است به صورت هیجانی و احساسی تصمیم گرفته و واکنش های هیجانی ایشان باعث بروز اختلاف و..گردد.

در رازهای روانشناسی زنان مهم است که مردان زن را در دوران PMS درک کرده و توجه داشته باشند که زن درد زیادی را چه به صورت جسمی چه روحی تحمل می کنند..

6.عشق ورزیدن به زن

تمامی زن ها دوست دارند هم به صورت کلامی و هم به صورت فیزیکی از همسر یا حتی پدر و برادرشان، محبت و عشق را دریافت کنند حال با دریافت هدیه، حال با شنیدن جمله دوستت دارم و..

لذا مهم است که برای شناخت بهتر بانوان از جلسات مشاوره قبل از ازدواج یا مشاوره فردی بهره مند گردید تا بتوان به شناخت نسبتا خوبی از خلقیات زنان در زندگی مشترک رسید.

می توانید جهت بهره مندی از مشاوره روانشناسی برای زنان به صورت کاملا تخصصی در جلسات مشاوره با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمایید.

آیا می توان از جلسات مشاوره غیر حضوری بهره مند گشت؟

بله این جلسات علاوه بر جلسات مشاوره حضوری تشکیل می شوند که می توان با تعیین وقت قبلی در این جلسات شرکت نمود.

چرا از مشاوره ازدواج استفاده کنیم؟

می توان با بهره مندی از این جلسات به شناخت خوبی از بانوان و حتی آقایان رسیده و مهارت های لازم بر نحوه برقراری ارتباط صحیح با ایشان در موقعیت های متعدد را کسب نمود.

هزینه جلسات مشاوره روانشناسی چقدر است؟

هزینه این جلسات با توجه به تعداد جلسات تعیین می شوند. تعداد جلسات بر اساس نیاز مراجع و تشخیص مشاور روانشناس برای ارائه راهنمایی های بیشتر یا کمتر به ایشان مشخص می گردد.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره